Demokratska fronta Željko Komšić
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7676 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Sve sto unutar njegovih nadleznosti po tom pitanju.
Nadam se da je odgovor zadovoljavajuci.
Nadam se da je odgovor zadovoljavajuci.
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7677 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Nije baš.
Gdje mogu naći njegov program prije izbora 2010.? Ako neko zna dal je to bio SDP-ov program ili ga je on sastavljao. Nisam pratio nikako političku scenu pa ne znam kako to ide u BiH.
Gdje mogu naći njegov program prije izbora 2010.? Ako neko zna dal je to bio SDP-ov program ili ga je on sastavljao. Nisam pratio nikako političku scenu pa ne znam kako to ide u BiH.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7678 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Program za sta?
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7679 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Postizborni program, daje ga svaka stranka. Znači, zašto glasati baš za njega, šta će pokušati promijeniti itd
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7680 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Postizborni program clana Predsjednistva? 
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7681 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
I pošto me žestoko zbunjuje dejtonsko predsjedništvo, zanima me koja je uopće uloga 3 predsjednika? Pošto se biraju prema nacionalnom ključu, koga oni zastupaju, da li zastupaju taj nacionalni korpus ili šta konkretno? Pošto mi nikako nije jasno jer nisam upoznat sa politikom u BiH. Ako neko ima drage volje da mi objasni. 
-
oakville
- Posts: 1901
- Joined: 27/10/2013 08:49
#7682 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Kojom oblašću se navedeni Papić bavi u stvarnom životu BiH onakve kakva jeste? Nivo "analitike" i "analitičara" trenutno imamo na raspolaganju na mnogim stranama - ali onih koji su u stanju u teškim i gotovo nemogućim uslovima rada da ostvare bar 1 mm napretka je jako malo, a djelom su razlog i analitičari koji uopšteno nipodaštavaju svaki potez i sve smatraju promašajem/neuspjehom/osuđenim na neuspjeh/itd., ne uzimajući u obzir okolnosti.Corto Maltese wrote:Žarko Papić je sposoban i uspješan u oblasti kojom se bavi, negirati to je budalaština. Međutim, njegova izjava otvara prostor za diskusiju. Zar treba univerzitetski profesor da ukazuje na nešto što bi, nakon osam uzaludnih godina sa Željkom, svaki taksista trebao biti u stanju da skonta?MuaDib wrote:Nemoj mi reči da je Željko Papić sposoban čovjek. Taj kvazianalitičar, demagog i poltron na platnom spisku Soroša, je ona sorta bez odgovornosti, čiji domet javnog djelovanja je kriticizam bez pokrića.pravda13 wrote:Zarko Papic: " Zeljko Komsic je politicki nesposoban."
Sve rečeno ne vrijedi samo za Papića nego i za tipove ala Svetlana Cenić za koju mi nikako nije jasno šta će ona u blizini DF-a (osim ako razlog nije "eto imamo i mi srba iz rs-a") jer se žena ekonomijom nikada nije bavila u smislu zanata, a ne teorije i kancelarijskog savjetovanja.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7683 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Reprezetativna funkcija, zastupaju samo i iskljucivo drzavu BiH.
Nadam se da je odgovor dovoljno kratak i jasan i nije zbunjujuci.
Nadam se da je odgovor dovoljno kratak i jasan i nije zbunjujuci.
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7684 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
A šta konkretno rade za državu? Gosp. Madner mislim da se ne razumijemo, odnosno ne razumijete ono na šta tražim odgovor.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7685 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Predstavljanje Bosne i Hercegovine u međunarodnim i evropskim organizacijama i institucijama i traženje članstva u onim međunarodnim organizacijama i institucijama u kojima Bosna i Hercegovina nije član.
Mislim da vasa zbunjenost nema veze sa Deytonom, mozete naci analogiju u Njemackoj i ulogom njihovog Predsjednika.
Mislim da vasa zbunjenost nema veze sa Deytonom, mozete naci analogiju u Njemackoj i ulogom njihovog Predsjednika.
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7686 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Pa mogu reći da sam bliže upoznat sa ulogom predsjednika u Njemačkoj, pošto je predsjednik jedan. Ali interesuje me samo uloga jednog predsjednika kao pojedinca među njih troje. Pošto se srpski predsjednik bira u entitetu RS-a a bilo je već nekoliko vijesti da je stopirao neke odluke koje su "nepovoljne" za taj entitet, može se reći da on zastupa interese tog entiteta. Da li onda ova dva predsjednika zastupaju Federaciju ili kako?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7687 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Kojih vijesti? 
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7688 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ne mogu se tačno sjetiti, ali bilo je nešto na ovom portalu u vezi toga.
Da li predsjednik kao pojedinac ima ulogu da nešto donosi u vezi npr. već sam spomenuo povratnike ili npr. reforme zdravstva kao u SAD-u. Pošto je on hrvatski član predsjedništva pomislio sam da radi nešto u vezi hrvatskih povratnika. Ima li on uopće uticaja u vezi tih tema ili je njegova uloga samo formalna, da postavlja diplomate, zastupa državu u inostranstvu, potpisuje zakone donešene u parlamentu...?
Da li predsjednik kao pojedinac ima ulogu da nešto donosi u vezi npr. već sam spomenuo povratnike ili npr. reforme zdravstva kao u SAD-u. Pošto je on hrvatski član predsjedništva pomislio sam da radi nešto u vezi hrvatskih povratnika. Ima li on uopće uticaja u vezi tih tema ili je njegova uloga samo formalna, da postavlja diplomate, zastupa državu u inostranstvu, potpisuje zakone donešene u parlamentu...?
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#7689 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Pa recimo priznavanje Kosova. Član predsjedništva iz ''reda srpskog naroda'' bi uložio veto vjerojatno zato što smatra da je to štetno za BiH, a ne za srpski narod.madner wrote:Kojih vijesti?
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#7690 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Miki Haubica wrote: Pošto je on hrvatski član predsjedništva pomislio sam da radi nešto u vezi hrvatskih povratnika

- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7691 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /110721168
Predsjednik Izetbegović, bošnjački član predsjedništva posjetio povratnike u Janji, ocijenivši da ovo povratničko naselje predstavlja uspješan primjer povatka Bošnjaka u Republiku srpsku (RS).
Znači, konkretno predsjednik ima nekakvog uticaja na povratnička pitanja. S tim što je on posjetio bošnjačke povratnike kao bošnjački član predsjedništva. Bilo je npr. problema u zadnje vrijeme sa školom u Konjević polju u kojem su bošnjačka djeca tražila svoje pripadajuće nacionalne predmete među kojima i jezik. I tu je Izetbegović reagovao saopštenjima i podrškom. No šta je s Komšićem što se tiče hrvatskih povratnika i sličnih pitanja? Da li je njegova uloga raditi isto kao i Izetbegović koji gleda interese Bošnjaka ili Radmanović koji gleda interese Srba?
Takav sam konkretni odgovor tražio, pošto nikako ne znam čemu služe 3 predsjednika koja se biraju prema nacionalnom ključu? Da li je njihova uloga predstavljati taj jedan narod ili sve?
Predsjednik Izetbegović, bošnjački član predsjedništva posjetio povratnike u Janji, ocijenivši da ovo povratničko naselje predstavlja uspješan primjer povatka Bošnjaka u Republiku srpsku (RS).
Znači, konkretno predsjednik ima nekakvog uticaja na povratnička pitanja. S tim što je on posjetio bošnjačke povratnike kao bošnjački član predsjedništva. Bilo je npr. problema u zadnje vrijeme sa školom u Konjević polju u kojem su bošnjačka djeca tražila svoje pripadajuće nacionalne predmete među kojima i jezik. I tu je Izetbegović reagovao saopštenjima i podrškom. No šta je s Komšićem što se tiče hrvatskih povratnika i sličnih pitanja? Da li je njegova uloga raditi isto kao i Izetbegović koji gleda interese Bošnjaka ili Radmanović koji gleda interese Srba?
Takav sam konkretni odgovor tražio, pošto nikako ne znam čemu služe 3 predsjednika koja se biraju prema nacionalnom ključu? Da li je njihova uloga predstavljati taj jedan narod ili sve?
Last edited by Miki Haubica on 10/01/2014 14:53, edited 1 time in total.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7692 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Zasto mislis da se tu Izetbeg bavi necim iz svoje nadleznosti?
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7693 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Pa kao član predsjedništva iz reda Bošnjaka pomislio sam da zastupa interese Bošnjaka kao i Radmanović entiteta u kojem su Srbi dominantni a Komšić zastupa interese Hrvata? Ovakve vijesti nekako mogu govoriti o ulozi predsjednika u ovoj državi, valjda?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7694 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ma ne jasno je meni da si to pomislio, ja te pitam zasto si dosao do tog stava? Pogotovo kada sam ti fino objasnio sta mu je posao.
- Miki Haubica
- Posts: 36
- Joined: 06/01/2014 11:00
- Location: Ses
#7695 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Gosp. Madner valjda znate i sami da svi predsjednici imaju ulogu pored one koja im je Ustavom propisana. A to je da ganjaju interese koje njima pašu i promjene koje žele s time postići u državi. Ja sam shvatio da predsjednik Izetbegović zastupa interese Bošnjaka, Radmanović Srba a Komšić Hrvata, pustimo te formalne predsjedničke stvari.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#7696 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Dobro, samo ne bi sada o hobijima clanova predsjednistva.
Mislim mozda je nekome zanimljivo, ali kao sto sami kazete to su interesi koji njima pase a ne dio njihovih duznosti.
Mislim mozda je nekome zanimljivo, ali kao sto sami kazete to su interesi koji njima pase a ne dio njihovih duznosti.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#7697 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Prepoznaj dvije greške u gornjoj rečenici. Jedna je pravopisna.Hafis wrote:Miki Haubica wrote: Pošto je on hrvatski član predsjedništva pomislio sam da radi nešto u vezi hrvatskih povratnika
- vee-jay
- Posts: 9881
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#7698 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
U potpunosti je svejedno sto Zarko Papic kaze da je Komsic politicki nesposoban. Jedino sto je relevantno je da li je Komsic politicki sposobniji od njegove konkurencije.
- Control panel
- Posts: 5965
- Joined: 10/04/2008 12:12
- Location: Sarajevo
#7699 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
samo da se zna ko cini vlast u Kantonu.Zastupnici u Skupštini KS ucjenjuju ministre, zapošljavaju i smjenjuju direktore
Objavljeno 10.01.2014 u 11:36
Nakon što je pred kraj 2012. godine imenovana nova Vlada Kantona Sarajevo kuju trenutno sačinjavaju SDA, SDU, BOSS, DF, NSRzB i nekoliko nezavisnih zastupnika u Skupštini KS, ni slutilo se nije da će to biti Vlada kojom će upravljati zastupnici, a ne izabrani ministri i to Vladom koja je sebe proglasima "ekspertnom"!
Primjera je mnogo, pa počnimo redom. Bivši članovi propale Stranke za BiH, a danas samostalni zastupnici u Skupštini KS koje predvodi Besim Mehmedić, u raspodjeli fotelja dobili su pozicije u preduzećima "Vodovom i kanalizacija", ZOI '84 i Službi za zapošljavanje KS. Oni su za nešto više od godinu dana bez konkursa u ova preduzeća zaposlili navodno oko stotinjak svojih kadrova.
Zastupnici Esed Radeljaš (BOSS), Damir Čardžić (NSRzB), te Mira Jurić također itekako naplaćuju svoju podršku aktuelnoj Vladi KS.
Mehmedić i kompanija mimo znanja Vlade i resornih ministara putem svojim kadrova upravljaju upravnim i nadzornim odborima, te upravljaju svim procesima u gore nabrojanim preduzećima. Oni smjenjuju direktore, izvršne direktore, zapošljavaju nove radnike.
U prilog tog činjenici ide i podatak da su Mehmedić i ostali kršeći sve zakonske procedure, smijenili sve v.d. izvršnih direktora u ViK-u i postavili nove, svoje kadrove.
Zaposjeli ZOI '84
"Nezavisni" zastupnici na čelu sa Mehmedićem među glavnim krivcima su za katastrofalno stanje u preduzeću ZOI '84, koje će uskoro da otpusti 51 radnika. Na njihov prijedlog imenovani su direktorica i ostali članovi uprave koji su provodili zahtjeve za zapošljavanje u tom preduzeću.
Hrenovica: Damir Čardžić i braća Lijanović mi pokušavaju 'skinuti glavu'
Ministar privrede Kantona Sarajevo Emir Hrenovica, nakon što je pokrenuta inicijativa za njegovu smjenu, otkrio je sredinom decembra prošle godine da mu Damir Čardžić, zastupnik Narodne stranke Radom za boljitak (NSRzB) u Skupštini KS, koji ga je predložio na tu poziciju, i braća Lijanović odavno prijete i na sve načine pokušavaju “skinuti glavu”.
Hrenovica navodi da je i dalje aktivan fiktivni ugovor kao garancija poslušnosti kojim su ga ucijenili, a prema kojem je Čardžiću dužan 100.000 eura.
"Nisam mijenjao stranke niti sam ikoga uvrijedio, ali jesam spriječio i zaustavio kriminalne namjere. Zbog toga me ugovor i ucjene Lijanovića mnogo koštaju, a najviše zdravlja. Šalju mi prijeteće poruke, svaki dan očekujem napad. Sve sam prijavio policiji i čekam reakciju", kazao je Hrenovica.
"Poljoprivredno dobro Butmir" - Još jedan poraz Čardžića
Zastupnik Narodne Stranke Radom za Boljitak, Damir Čardžić je na ime podrške Vladi KS, dobio "upravljanje" preduzećem "Poljoprivredno dobro Butmir". On je odmah smijenio kompletnu upravu i za direktora postavio svog čovjeka, pjevača Amira Karahasanovića.
Međutim, kako ništa nije urađeno u skladu sa zakonom, tako je Općinski sud u Sarajevu prije nekoliko dana donio odluku da se smijeni "Čardžićeva" uprava, i da se vrati stara uprava na čelu sa direktorom Mirsadom Memiševićem. Tako je bar nakratko spriječena hajdučija u"PD Butmir", koju su namjeravali udruženim snagama sprovesti bivši estradni menadžer Damir Čardžić i braća Lijanović. Radnici ovog jednog od rijetkih uspješnih katnonalnih javnih preduzeća su odluku suda i povratak nelegalno smijenjenog direktora pozdravili slavljem i pjesmom.
- Control panel
- Posts: 5965
- Joined: 10/04/2008 12:12
- Location: Sarajevo
#7700 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
evo vam i koalicionog partnera
Esed Radeljaš, narodni poslanik i jezičak na vagi: Deset plus, tako su ocijenili moj magistarski rad
Poslanik je Bosanske stranke u Skupštini Kantona Sarajevo (KS), delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, predsjednik Upravnog odbora Zavoda za zdravstveno osiguranje i upravlja stotinama miliona KM poreskih obveznika.
Foto: Senad GUBELIĆ | Esed Radeljaš: Ne nosim ni sat ni prščenje
Zbog krivotvorenja dokumenata, osuđivan je na zatvor, ali ga nije vidio jer predmet je zastario. Ipak, u pritvoru je proveo mjesec i po. Diplome koje je stekao nakon agresije na BiH nekima su, blago rečeno, upitne. Prije rata radio je u Njemačkoj, na bauštel. Danas, kad on digne ruku, vlada pada i formira se nova.
• Kad Vas nešto zaboli, idete kod porodičnog doktora ne tražeći vezu da izbjegnete gužvu, ili, pak pravo idite u privatne ordinacije?
- Nemam ja porodičnog ljekara. Nisam iš'o kod doktora, osim kad sam 2008. im'o srčani udar i direktno otiš'o na Klinički centar i ugradio dva stenta. Idem na kontrolu, al' u privatnu ordinaciju.
• Mladi ste za srčani udar! Kap, izgleda, ne bira!
- Im'o sam ne samo srčani udar nego i kliničku smrt!
• I vidjeli ste onu svjetlost koja se pojavi kad ste klinički mrtvi!?
- Ma, nisam ni znao da sam klinički mrtav. Saznao sam tek ujutro. Vidim, ljekari oko mene pitaju kako sam? A ja ništa. Kažu, vraćali me u život elektrošokovima jer mi je srce stalo. 'fala Bogu pa me vratiše!
Pripala mi moć
• U osnovi ste vojni penzioner.
- Jesam. Al' kad sam izabran za poslanika u Skupštini Kantona Sarajevo i Dom naroda Parlamenta FBiH, zamrz'o sam penziju.
• Kolika je penzija bila?
- 1.236 KM.
• Za koji čin?
- Brigadira!
• Revizijom boračke populacije ostali ste bez primanja. Navodno ste predočili lažno uvjerenje da imate čin brigadira?!
- Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić direktno je zvao PIO/MIO da ja i moj brat ostanemo bez penzije. Nisam ja u vojnu mirovinu otiš'o po činu brigadira, nego sam otiš'o po komandnoj dužnosti i to po uredbi koja kaže da si mor'o bit najmanje godinu na komandnoj dužnosti. Ja sam bio u 2. viteškoj pomoćnik komandanta za logistiku, pa sam bio Fikri Plevljaku pomoćnik 12. divizije za logistiku, pa sam onda bio načelnik štaba logističke baze i ujedno zamjenik komandanta.
• Zašto bi premijer FBiH imao interesa ostaviti Vas bez penzije?
- Zbog toga što sam vaga u Skupštini Kantona Sarajeva i što sam se opredijelio u rušenju vlasti SDP-a i SBB-a, a priš'o SDA i samostalnim poslanicima.
• Šta Vas je tada opredijelilo za SDA?
- Ništa. U početku je SDA bila sa SDP-om i ja sam to podrž'o. U raspodjelama koje smo dogovorili nisu ništa ispoštovali. Prebacivali krivicu jedni na druge. Ja sam zadnji sastanak na kojem su bili premijer Fikret Musić i Nedžad Ajnadžić, koji je zastupao SDA, demonstrativno napustio. Rek'o sam da u tome više ne želim učestvovati, jer kad se nešto dogovorimo, stojim iza toga.
• I kako ste se opredijelili za SDA, nešto su Vam ponudili?
- Ponudili su mjesto predsjednika UO Zavoda za zdravstveno osiguranje.
• Pisalo se i da ste tražili da Vam zaposle kćerku?!
- Kćerka je zaposlena u javnom zdravstvu na Ilidži, đe je Snježena Balta direktorica, a ona je SDP-ova. Svi su očekivali da ja smijenim Baltu, al' ja nisam htio to uradit. Pripalo je meni ne samo zdravstvo nego domovi zdravlja... Im'o sam moć da je smijenim. Pripalo mi.
• Kako se nosite s tom moći?
- Realan sam, svašta sam doživljav'o. Ne gledam kroz političke partije, osim u tim političkim prevarama. Dao sam Kliničkom centru, kojim vlada SDP, sedam miliona KM. Kažu, dao si direktoru Damiru Aganoviću. Odgovaram, ako budem njemu dav'o u džep, nikad mu dat neću. Ja dajem nanama, dedama, djeci i majkama i onome kome treba za lijekove. Tako nastupam. Žalosno je da se politika umiješala čak i u zdravstvo. Nikad ja ne bih smijenio čovjeka koji radi dobro, a zato što je iz neke druge stranke. Nastojim pomoći. Pomog'o sam vašem bolesnom kolegi, novinaru, u akciji Srcem za Fazlu i to skoro niko nije objavio. Falilo mu je još 25.000 eura za liječenje. Jedva sam to proturio u Zavodu. Pozv'o momka, evo ovdje gdje vi sjedite. Kaz'o mu: Šta tebi fali? Evo, kaže, imam 67.000 eura, treba 80.000 i nešto za liječenje u Ljubljani i godinu plaćati stan koji je 500 eura mjesečno. Dobio je te pare. Suze mu udarile u oči. To niko nije objavio.
• Ne vole Vas novinari, urednici medija?!
- Poslali smo poziv za pres-konferenciju. Nisam vidio da je sve ovo iko to napisao. Žalosno, radi se o vašem kolegi.
• Ali su pisali da stipendirate dva učenika Osnovne škole "Ćamil Sijarić".
- Četiri! Kupio sam im i kompjuter. Stipendiram i dijete našeg poginulog borca s 300 KM mjesečno! Bila je to stipendiranje preuzela Opća bolnica "Abdulah Nakaš", kad je smijenjen direktor Bakir Nakaš, ostalo je to upitno.
Kažu, Seka je najbolja
• Kad ste ga već spomenuli, jeste li pomogli u Nakaševoj smjeni, a u dovođenju Sebije Izetbegović za direktoricu?
- To je mjesto pripalo SDA. Je li Bakir Nakaš bio u SDA?! Jedni su vikali jeste, drugi nije! Mislim da je Nakaš igr'o. Kad je bolnicu dobio avaz za bolju budućnost (SBB), Rađo Dževad mi je rek'o: Naš je Nakaš! Ja sam u Upravni odbor bolnice postavio Halida Ganiju i kad sam vidio ko je ponuđeni kadar za direktora, onda sam i ja bio za Seku, ženu Bakira Izetbegovića. Prije toga je Nakaš pozvao sve svoje i rek'o da se ne smije niko prijavit, da će ići on. Pa kad je vidio da će izgubiti, gurn'o je doktora Stevanovića da se prijavi. A kad sam vidio redosljed prijavljenih - Dragan Stevanović, Ranko Čović, Abud Sarić i Sebija Izetbegović - s kim god sam razgovar'o, kažu najbolja je Seka bez obzira na to je li ona ispravna i čista i tako se desilo. Nisam ja mog'o i da sam htjeo puno uticati jer je to mjesto direktora pripalo SDA. Da su me pitali, i ja bi' bio za nju.
• Politikom se bavite zbog sebe ili zbog naroda kojem hoćete pomoći?
- Idem principom Zapada. Svoje korake sam pravio vani. Radio na crno u Njemačkoj!
• Kad ste radili na crno?
- Od '81. do '90.
• I šta se radili na crno?
- Bauštel! Fizičke poslove! Kopanje, voženje bagera. To je moj hod na zapadu i prvi zarađeni novac od kojeg sam počeo pravit kuću u Sarajevu, na Mojmilu. Kandidovanje za sve funkcije bi trebalo da ima neke standarde i da se zna ko se može kandidovat! Imam običaj reći: Kad bi blesimetar stavili na ulaz u institucije, pukla bi sajla od pojedinaca koji tu ulaze i vidilo bi se čiji su ka'ki interesi.
• Šta je bio Vaš interes za politiku?
- Vidite, ja sam uš'o u Skupštinu sa autom od 160.000 KM. Tojotin leksus! Pola struja, pola benzin. I kad sam doš'o na prvu Skupštinu, parkir'o ga i pozv'o ih sviju, i vladu i kolege. Pokaz'o im i rek'o: Vidite šta ja vozim! Kažu, što im to pokazujem. Kažem, pa da vidite i da ne kažete da sam u mandatu u kojem jesam doš'o da nakradem il' pokradem! Poslije, dao sam leksusa i doplatio dvadeset hiljada KM, uzeo BMW.
• Kakav je taj BMW?
- Dobar. Treba provoditi principe Zapada.
• Dakle, u politiku ste ušli zbog...
- Naroda! A ovo sad što imam, im'o sam prije ulaska u politiku. Im'o kuću u Nedžarićima, servis koji i sada radi. Elektrika, mehanika, vulkanizacija, praonica.
• Sad kad ste ušli u politiku, imate nešto više?
- Ne!
• Vaša je imovina procijenjena na preko 800.000 KM?!
- Moja imovina vrijedi preko dva miliona KM. I to sam ja CIK-u prijavio. Kuća i radnje i po dunuma zemlje vrijede milion. Imam u Blažuju vikendicu sa dva i po duluma zemlje, takođe prije ulaska u vlast. Imam babovinu na selu. Dvjesto duluma. Sve prije ulaska u vlast!
• Sad pravite vilu na Drini, u Ustikolini?
- Nije to vila! To je moja zemlja, deset duluma, osam sa osam kuća. Pravim da imam da se odmorim pored Drine.
• Pecate?
- Malo pecam, malo se bavim i lovom.
• Još da imate i građevinsku dozvolu za taj objekat na Drini.. Trebali biste kao političar biti pozitivan primjer!
- Ne mogu ja te papire dobiti nikad. Zato što su u Bosanskopodrinjskom kantonu esdepeovi kadrovi na funkciji. Sve sam pred'o papire. Pomoćnik načelnika za urbanizam je Redžo Bašić iz SDP-a BiH, ministar za privredu je Demir Imamović iz SDP-a... Dobio odbijenicu. Iz SDP-a govore da sam im zlo nanio. Ne vidim kakvo! Al' i mene je neko izabr'o. Ja ne tražim para. Imam fina primanja. Recimo, u Domu naroda političke partije što dobijaju, uzimaju sebi stranke. Ja dogovorim s predsjednikom šta je njegovo, šta je moje. U Goraždu se vlada bavi sa mnom. Premijer Emir Frašto zakaže sjednicu Vlade zbog mene. A od Ustikoline do Goražda, ministar MUP-a SBK-a, komesar MUP-a, Šaja i ostali, sve objekat do objekta, niko nema građevinske! Rek'o sam, ako jedan ima dozvolu, rušim sam svoj objekat. A niko, pa ni Šaja, nema dozvolu, ni Brajlović, ni Bičo Edib, ni Mustafa Kurtović, delegat u Domu naroda. Al' sam samo ja uprt. Na mene se obrušio SDP, a mislim da je i SBB.
• Kolika su Vam mjesečna primanja?
- Plata u Domu naroda 2.800 KM, paušal u Kantonu 552 KM. I kao predsjednik UO imam prosječnu plaću u FBiH - varira od 800 do 1.000 KM.
• Čini se, isplati se baviti politikom!
- Ne baš! Oslabio sam radnju. Na gumama sam mog'o tri puta više zaraditi.
Nisam bio portir, nego šef portira
• Osim što ste radili na baušteli, šta ste još, prije rata, radili?
- Pisali su da sam bio portir u Zraku. Nije tačno. Bio sam šef portirima i vatrogasnoj jedinici. Bio oženjen, im'o malo dijete i sve sam napustio, otišao na bauštel. Satnica 20 KM. Radio sam dok se vidi. Razgovar'o sam sa šefom i rek'o mu da pravim kuću i da mi trebaju novci i pito' ga mogu l' radit duže? Kako ne, rek'o je. Al' bio je rizik! Da me policija u'fatila, ne bi valjalo. Hvala Bogu pa nisu. Kad sam napravio kuću na Mojmilu, prod'o sam je i spustio se malo niže, u Buča Potok. Tada sam otvorio mesaru i prodavnicu. Radio dobro, predobro. Rat me uhvatio s tim. Demobilis'o sam se na moj zahtjev pa radio u Astri kao rukovodilac nabavne službe. Radio do 2000. i otiš'o u invalidsku penziju koja je bila 310 KM, dok nije došla uredba po kojoj sam otiš'o u vojnu penziju.
• Inače ste po zanimanju...?
- Prije rata sam im'o višu školu. Poslije rata sam završio ekonomski fakultet.
• U Sarajevu?
- U Sarajevu sam višu završio, a fakultet poslije rata na Sokocu, a magistrir'o sam u Banjoj Luci.
• Čestitam!
- 'fala.
• No, piše se kako ste kupili te diplome?
- Im'o sam sedam ispita na Sokocu i to se da provjeriti. Provjeravali su, pa neka to i napišu. Nakon položenih sedam ispita na Univerzitetu u Banjoj Luci, im'o sam komisiju na čijem je čelu bio Zoran Tegeltija, ministar finansija RS-a, drugi je bio brat premijera Aleksandra Džombića, a treći neko iz Beograda. Pred tom komisijom i punom salom nas je pet polagalo magistarske radove i ocijenjen sam izvanrednom desetkom. Na moj upit šta je izvanredna desetka, odgovor je bio - deset plus. Bio sam najuspješniji od pet kandidata. Sad, ako sam kupio diplomu fakulteta i magistra, spreman sam odgovarati. Dok sam podržav'o SDP i SBB, o meni je sve najljepše pisano. Ja sam za istinite priče.
• Mogu li vidjeti taj Vaš zlatni sat od 70.000 eura?!
- Pogledajte, ne nosim nikakav, kamoli zlatni sat! Evo kako je došlo do te informacije. U hodniku, na pauzi Skupštine, razgovaramo ja i Hodžić iz SDA. Velim mu da je noćas moja stranka u jedan imala sastanak i da je odlučila da svi koji pristupe BOS-u dobiće po nov mercedes i zlatni sat. Pita Hodžić može l' on pristupiti? Možeš, kažem mu. A sve to sluša novinar Avaza. Sutradan u novini osvane da sam kupio sat od 70.000 eura. Ja u životu nikad sat i prščenje nisam nosio. Al' to mene ne koleba.
• Osuđeni ste na godinu zatvora zbog krivotvorenja dokumenta.
- Bila je to namještaljka ljudi u Astri. Smjenio sam direktora pa je on imao rođake u pravosuđu koji su mi to napakovali. Al' nisam bio u zatvoru. Na višoj istanci sam dokaz'o da nisam ništa kriv. A mediji objavljuju što njima odgovara. Rekli su da sam falsifikovao diplomu u Banjoj Luci, a ja tamo u životu nisam bio osim kada sam magistarski polag'o. Biva, kupio onda diplomu, pa i sada. Ispite za magistarski sam polagao na Sokocu, a magistarski sam branio u Banjoj Luci. Uglavnom, ta presuda je stala zbog zastare. Dobio sam rješenje viših sudskih instanci da sam slobodan građanin. Bilo je sedam anonimnih prijava CIK-u u vezi toga i pitanja kako ja kao osuđivan mogu upravljati s tolikim parama Zavoda. E, da bi' bio član Upravnog odbora Zavoda, morao sam donjeti papire sa suda da se protiv mene ne vodi krivični postupak. Ako sam osuđen, kako sam dobio te potvrde!?
• Bili ste neko vrijeme u pritvoru?
- Jesam! Mjesec i po.
• I kako je bilo?
- Nenormalno. Ja sam od roditelja koji nikad u životu rukom nisu uhvatili za šteku MUP-a, SUP-a i CSB-a. Nema nas u tim kriminalnim miljeima. Pakuju mi! Danas je sve moguće napakovati i otpakovati. Nisam za pakovanja i štele.
SIPA i OSA me slušaju
• Za Peđu Kojovića, poslanika Naše stranke u Skupštini Kantona, rekli ste da je u ratu bio na Palama!? Kako znate da je bio tamo?
- Iz početka je Peđa sa mnom bio u ekstra odnosima. Provjerio sam i istina je da je bio na Palama i da je s Pala otiš'o. Provjerio sam to preko ljudi na Palama, koji će o njegovom boravku tamo svjedočiti ako me Kojović tuži. Ne znam je li bio u Vojsci RS-a, ali su s Pala pucali na nas. Nisam rek'o da me puco Peđa Kojović, nego da su me 'vaki pucali s Pala. Ne zna on o meni ništa. Dobija nečije instrukcije. Znam od koga, ali ne bih o tome.
• Ipak..
- Nema dana kad me neko ne zovne i ne kaže mi da se čuvam jer me prate, da mi i SIPA i OSA slušaju, da će mi podmetati. Što? Zato što sam vaga, ko me makne, napraviće šta hoće! Kad sam oborio SDP, nijedan od njih nije komunicir'o sa mnom. A kad sam se borio sa SDA, nisam to osjetio. Ovi iz SDA su se nastavili pozdravljati sa mnom!
• Moj je dojam, Sarajevo nikada nije imalo goru vlast od ove aktuelne! Slažete se?
- Kad sam uš'o u vlast, pit'o sam se je li ovo vazda 'vako bilo, šta je ovo?
