Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7651 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

zippoo87 wrote: 08/02/2023 11:11 Dajte kakvog domaceg rahmana da ga cipelarimo na temi,pustite svabe 🤣
MoRe vaki?
https://pressmediabih.com/vijesti/2023/ ... -iskustvo/
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#7652 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by irac300 »

Lajavikrelac wrote: 11/02/2023 11:37
zippoo87 wrote: 08/02/2023 11:11 Dajte kakvog domaceg rahmana da ga cipelarimo na temi,pustite svabe 🤣
MoRe vaki?
https://pressmediabih.com/vijesti/2023/ ... -iskustvo/
Vjerovatnu su pogrijesili valutu, misle na 600 eura.

Spoiler
Show
Jest al' u kurcu :D
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 886
Joined: 29/11/2022 19:46

#7653 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ShnjaZZZ »

Vlasnik ovog hotela je umro prije otprilike 2 godine. Kad je vijest objavljena na jednoj lokalnoj FB stranici komentari su bili takvi da je narod slavio kad je umro :lol:

Evo izgleda da su i potomci isti.

Radila je moja sestra tu 6 mjeseci, ostali joj dužni 2 plate koje nije nikad dobila. Za 450 maraka je ona radila, bila još kao neka šefica ili nešto...

To iskustvo je i natjeralo da još prije 12-13 god zapali vani.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7654 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

ShnjaZZZ wrote: 11/02/2023 12:56 Vlasnik ovog hotela je umro prije otprilike 2 godine. Kad je vijest objavljena na jednoj lokalnoj FB stranici komentari su bili takvi da je narod slavio kad je umro :lol:

Evo izgleda da su i potomci isti.

Mora li se raditi kod njih?
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 886
Joined: 29/11/2022 19:46

#7655 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ShnjaZZZ »

Hakiz wrote: 11/02/2023 12:58
ShnjaZZZ wrote: 11/02/2023 12:56 Vlasnik ovog hotela je umro prije otprilike 2 godine. Kad je vijest objavljena na jednoj lokalnoj FB stranici komentari su bili takvi da je narod slavio kad je umro :lol:

Evo izgleda da su i potomci isti.

Mora li se raditi kod njih?
Neko mora.
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7656 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Hakiz wrote: 11/02/2023 12:58
ShnjaZZZ wrote: 11/02/2023 12:56 Vlasnik ovog hotela je umro prije otprilike 2 godine. Kad je vijest objavljena na jednoj lokalnoj FB stranici komentari su bili takvi da je narod slavio kad je umro :lol:

Evo izgleda da su i potomci isti.

Mora li se raditi kod njih?
Dodji u manje sredine pa vidi "mora li"...svi su isti...dogovore se u kafani svi koliku ce platu davati i ti onda na koja god vrata u gradu pokucas,plata ti je 600 KM.

Onda imas dvije opcije...ili ici pokusati srecu u vecem gradu ili otici iz drzave.
Jer u svom gradu neces moci ni prezivljavatu od svog rada.
A ovakvi gradovi su ti svi ovi nazovi razvijeniji a manji...tipa Gracanica,Tesanj,Gradacac,Zivinice,Travnik...itd itd.

Ti gradovi i te gazde se i jesu izdigli na izrabljivanju radnika i minimalnoj plati,nisu sigurno na vrhunskim proizvodima koji su konkurentni u EU ili svijetu...a ta razlika u zakidanju radnika ide gazdi u dzep i tako sire svoje carstvo.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7657 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 11/02/2023 14:07
Hakiz wrote: 11/02/2023 12:58

Mora li se raditi kod njih?
Dodji u manje sredine pa vidi "mora li"...svi su isti...dogovore se u kafani svi koliku ce platu davati i ti onda na koja god vrata u gradu pokucas,plata ti je 600 KM.

Onda imas dvije opcije...ili ici pokusati srecu u vecem gradu ili otici iz drzave.
Jer u svom gradu neces moci ni prezivljavatu od svog rada.
A ovakvi gradovi su ti svi ovi nazovi razvijeniji a manji...tipa Gracanica,Tesanj,Gradacac,Zivinice,Travnik...itd itd.

Ti gradovi i te gazde se i jesu izdigli na izrabljivanju radnika i minimalnoj plati,nisu sigurno na vrhunskim proizvodima koji su konkurentni u EU ili svijetu...a ta razlika u zakidanju radnika ide gazdi u dzep i tako sire svoje carstvo.
Mislio sam na to da ako ljudi slave kada poslodavac umre, ako je toliko loš, može li poslužiti kao primjer? Da niko kod njega ne radi, da mu propadne posao. Time bi poslužio kao primjer ostalim podlodsvcima loji nisu dobri, ali su manje loši od njega.

U svskom ratu ima žrtava koje se podnesu zbog pobjede. Pa i u ratu protiv poslodavaca.

Iskreno, da znam da bi ljudi mrzili me, ali radili za mene pod izgovorom da moraju, ne bih ni ja bio bolji poslodavac. Zašto bih ti dao bolju platu i druge uslove ako ćeš raditi za mene iako ne mrziš?
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7658 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ako hoces da vidis kako je drugom kod tebe,samo zamijenis uloge.Problem je sto poslodavce boli K kako je tebi i imas li sta jesti,iako si odradio 200 sati taj mjesec za njega
A vrlo je lako...samo isplatis sebi 600 KM i pokusas prezivjeti jedan mjesec i lako ces doci do zakljucka zasto te neko mrzi ili voli.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7659 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 11/02/2023 14:18 Ako hoces da vidis kako je drugom kod tebe,samo zamijenis uloge.Problem je sto poslodavce boli K kako je tebi i imas li sta jesti,iako si odradio 200 sati taj mjesec za njega
A vrlo je lako...samo isplatis sebi 600 KM i pokusas prezivjeti jedan mjesec i lako ces doci do zakljucka zasto te neko mrzi ili voli.
Sve ja tebe razumijem. Samo, niko se za tebe neće boriti, moraš sam. Pa tako, ako ljudi u manjim mjestima hoće da da se izbore protiv toga da ih gazde maltretiraju, moraju se sami organizovati. Nemaju drugi izbor. Neće im niko pomoći. Drugi brinu svoje brige.

A mi iz Sarajeva svakako nećemo nakon što ste nam uzeli ponder :lol:
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7660 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ti samo nemoj govoriti "mora li mu iko raditi" i bice ok 🤣
Ljudi posebno u manjim sredinama su pretezno ruralci a oni su lojalni i imqju veliku toleranciju dok se ne uglave negdje i sa njima je tesko pokretati revolucije.Kod njih je suti i muti.
Nisam jednom pokusao ali ne ide.Njima nije problem kada rade za malu platu,pa jos i kada putuju po 15km na posao o svom trosku,rade na crno i nista ne pitaju,samo sute i ako se ima sta ukrasti sastrane,dobro i jeste.
Onda je problem kada ja dodjem na razgovor i trazim vise,to gazdi dodje kao da si mu svu familiju ebao ,ma i gore...jer ko si ti da trazis 100-200 KM vise...tvoje je da uzmes sto ja nudim ili nista.
I ja se fino okrenem i kazem hvala na ponudi,za tu sadaku ne mislim raditi.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7661 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 11/02/2023 15:33 Ti samo nemoj govoriti "mora li mu iko raditi" i bice ok 🤣
Ljudi posebno u manjim sredinama su pretezno ruralci a oni su lojalni i imqju veliku toleranciju dok se ne uglave negdje i sa njima je tesko pokretati revolucije.Kod njih je suti i muti.
Nisam jednom pokusao ali ne ide.Njima nije problem kada rade za malu platu,pa jos i kada putuju po 15km na posao o svom trosku,rade na crno i nista ne pitaju,samo sute i ako se ima sta ukrasti sastrane,dobro i jeste.
Onda je problem kada ja dodjem na razgovor i trazim vise,to gazdi dodje kao da si mu svu familiju ebao ,ma i gore...jer ko si ti da trazis 100-200 KM vise...tvoje je da uzmes sto ja nudim ili nista.
I ja se fino okrenem i kazem hvala na ponudi,za tu sadaku ne mislim raditi.
Njihov problem.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#7662 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by n+1 »

Posao na fejsu, uslovi fensi-šmensi, a ispod ide komentar.

Image

Raja sve manje ima tolerancije na bullshit. :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7663 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Meni čim počnu onu kako je firma jedan veliki tim, porodica, ekipa i da svi rade sve, hvala, ali ne hvala...Ti sve po potrebi radiš, a ovi što to propagiraju obično ne dižu guzice sa stolica osim da pišaju. Kad stigne kamion sa robom ili je inventura, moraju na hitan sastanak...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7664 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Taj poslovni model radis sve koji je prisutan na nasem trzistu tu je iz razloga sto cesto radis u kolektivima u kojima volumen obaveza nije dovoljno veliki za mnoge pozicije na kojima bi radnik trebao opravdati svoje postojanje te postati profitabilan/produktivan za malu kompaniju u kojoj je zaposlen. Nerazvijeno trziste, omalovazavanje usluzne djelatnosti, razvijena siva ekonomija jedni su od razloga zasto je to tako.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7665 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

To je poslovni model "radiš sve", ali baš onaj ko to zahtijeva i gura uglavnom se drži sistema "jedno ili nijedno". Zato je on uspješan i napredan, ti se vrtiš u krug i ne možeš da se iskažeš...Odlično smišljen model za jaransko-familijarno-kumovski sistem ekonomije.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7666 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Niko ne kaže da je to pozitivno ili da tako treba, jednostavno tako je iz mnogih drugih razloga, mahom negativnih.
Ako želiš to da promjeniš, prije svega ti moraš biti spreman da npr. zamjenu prekidača platiš električaru 100 -200KM.
https://www.listando.de/p/was-kostet-ein-elektriker/
S druge strane, bilo bi dobro vidjeti kako bi izgledala firma (u BiH) u kojoj si ti osnivač/rukovodilac.
Uz kantu kokica i bidon kole bio bi to dobar fim za gledati.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7667 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 16:51 Niko ne kaže da je to pozitivno ili da tako treba, jednostavno tako je iz mnogih drugih razloga, mahom negativnih.
Ako želiš to da promjeniš, prije svega ti moraš biti spreman da npr. zamjenu prekidača platiš električaru 100 -200KM.
https://www.listando.de/p/was-kostet-ein-elektriker/
S druge strane, bilo bi dobro vidjeti kako bi izgledala firma (u BiH) u kojoj si ti osnivač/rukovodilac.
Uz kantu kokica i bidon kole bio bi to dobar fim za gledati.
To se poravna tako što taj električar mora platiti vodoinstalateru 100-200 KM da mu zamijeni gumicu na česmi, obojica moraju platiti 100-200 KM stolaru da im promijeni ručku na ladici, stolar obućaru da mu ušije cipele, obućar krojaču itd.

To jeste, tamo gdje je uobičajeno ponašanje da svi rade sve, tako i rade. A tamo gdje je uobičajeno da svako radi samo svoj posao, tako se i radi i ne pravi se problem od toga.

Treba analizirati oba oblika ponašanja i kada se odluči koje je za većinu u državi, za BDP, bolje, država treba zakonima ljude, poslodavce, radnike, obrtnike itd "usmjeriti" da se to ponašanje prihvati. Možda im ne može narediti, ali raznim zakonima i propisima, olakšicama ili otežavanjima itd može ih usmjeriti.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7668 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Evo sa druge teme primjer kako mi razmisljamo:
ako duze planiras ostat u tom stanu, kupi bojler a s gazdom probaj smanjiti trosak zamjene, nije to sad neka investicija, bosch kombinovani(lijevi ili desni) je oko 350km, i da to neko ugradi jos ne bi sve trebalo preci 400km,
Dolazak na adresu, skidanje starog bojlera i ugradnja novog vrijedi 50KM.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7669 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 17:38 Evo sa druge teme primjer kako mi razmisljamo:
ako duze planiras ostat u tom stanu, kupi bojler a s gazdom probaj smanjiti trosak zamjene, nije to sad neka investicija, bosch kombinovani(lijevi ili desni) je oko 350km, i da to neko ugradi jos ne bi sve trebalo preci 400km,
Dolazak na adresu, skidanje starog bojlera i ugradnja novog vrijedi 50KM.
Vrijedi i više. Ako ne vrijedi, ugradi ga sam.

Kao i kod proizvoda i kod usluga se vrijednost određuje po tome koliko je neko spreman za nju platiti, ne po tome koliki su stvarni troškovi izvođenja te usluge.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7670 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Hakiz wrote: 12/02/2023 17:41
Snake Eyes wrote: 12/02/2023 17:38 Evo sa druge teme primjer kako mi razmisljamo:


Dolazak na adresu, skidanje starog bojlera i ugradnja novog vrijedi 50KM.
Vrijedi i više. Ako ne vrijedi, ugradi ga sam.

Kao i kod proizvoda i kod usluga se vrijednost određuje po tome koliko je neko spreman za nju platiti, ne po tome koliki su stvarni troškovi izvođenja te usluge.
Naravno da vrijedi vise, samo dolazak na adresu vrijedi skoro 50KM.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#7671 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 17:43
Hakiz wrote: 12/02/2023 17:41

Vrijedi i više. Ako ne vrijedi, ugradi ga sam.

Kao i kod proizvoda i kod usluga se vrijednost određuje po tome koliko je neko spreman za nju platiti, ne po tome koliki su stvarni troškovi izvođenja te usluge.
Naravno da vrijedi vise, samo dolazak na adresu vrijedi skoro 50KM.
Da. Gotovo, nema više jeftinih usluga.

Nije to nužno dobro. Zamisli električara kojeg komšija ne pozove jer mu je skup. Komšija sam sebi nešto napravi, uradi loše, izbije požar, električaru takođe izgori stan, ne samo komšiji.

A da je električar bio jeftiniji... :mrgreen:
Ci-Nick
Posts: 5299
Joined: 15/03/2015 17:38

#7672 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ci-Nick »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 17:38 Evo sa druge teme primjer kako mi razmisljamo:
ako duze planiras ostat u tom stanu, kupi bojler a s gazdom probaj smanjiti trosak zamjene, nije to sad neka investicija, bosch kombinovani(lijevi ili desni) je oko 350km, i da to neko ugradi jos ne bi sve trebalo preci 400km,
Dolazak na adresu, skidanje starog bojlera i ugradnja novog vrijedi 50KM.
Ja sam angazovao vodoinstalatera da promjenim bojler i došao čovjek, ja prije toga ispustio vodu i otkacio struju.
Zamjenio covjek bojler, naplatio,.. al struju nije prikljucio.
Kaže da to ne radi. Pa sam dakle trebao zvati i električara, ali nisam,.. nego sam sam prikljucio struju.
Tako da i za priključenje bojlera trebaju dva majstora,..
NediM17
Posts: 21990
Joined: 05/11/2009 11:49

#7673 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NediM17 »

Kad si ubio vuka mog'o si ga i u potok svuci, haman si pola posla vec sam zavrsio.
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7674 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ci-Nick wrote: 12/02/2023 18:43
Snake Eyes wrote: 12/02/2023 17:38 Evo sa druge teme primjer kako mi razmisljamo:


Dolazak na adresu, skidanje starog bojlera i ugradnja novog vrijedi 50KM.
Ja sam angazovao vodoinstalatera da promjenim bojler i došao čovjek, ja prije toga ispustio vodu i otkacio struju.
Zamjenio covjek bojler, naplatio,.. al struju nije prikljucio.
Kaže da to ne radi. Pa sam dakle trebao zvati i električara, ali nisam,.. nego sam sam prikljucio struju.
Tako da i za priključenje bojlera trebaju dva majstora,..
To je preseravanje i taj majstor meni vise ne bi nogom krocio u kucu.
Ako ne znas spojiti dvije zice jos a nazivas se "majstorom"...onda taj majstora nije vidio.
Neke struke i poslovi kombinuju vise poslova/zanata u jednom a to se sve svakako naplati.

Zamisli zovnes elektricara da ti razvodi struju po kuci a on kaze,ja ne radim stemanje,ne ugradjujem osigurace,ne ugradjujem prekidace...ja samo razvlacim kablove a zove sebe "elektricarom".
Ne ide to tako.
User avatar
geralt
Posts: 5261
Joined: 14/09/2017 12:45

#7675 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by geralt »

zippoo87 wrote: 11/02/2023 14:07
Hakiz wrote: 11/02/2023 12:58

Mora li se raditi kod njih?
Dodji u manje sredine pa vidi "mora li"...svi su isti...dogovore se u kafani svi koliku ce platu davati i ti onda na koja god vrata u gradu pokucas,plata ti je 600 KM.

Onda imas dvije opcije...ili ici pokusati srecu u vecem gradu ili otici iz drzave.
Jer u svom gradu neces moci ni prezivljavatu od svog rada.
A ovakvi gradovi su ti svi ovi nazovi razvijeniji a manji...tipa Gracanica,Tesanj,Gradacac,Zivinice,Travnik...itd itd.

Ti gradovi i te gazde se i jesu izdigli na izrabljivanju radnika i minimalnoj plati,nisu sigurno na vrhunskim proizvodima koji su konkurentni u EU ili svijetu...a ta razlika u zakidanju radnika ide gazdi u dzep i tako sire svoje carstvo.
Lijek za to je izmisljen prije 200 godina, zove se sindikat. Samo za to treba vlastita inicijativa, a to kod nas teze ide.
Post Reply