Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#7576 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pepeljara »

Throttle wrote:Kod mene upalio, al ne idu obrtaji preko 2500, na papucicu gasa skoro ne reaguje :roll:
-23 bilo i na vjetrometini
Kontam da nije smrzla klapna na usisu, sad me to kopka a ne mogu do auta par sati :-)
P.S. Smrzla tekucina za brisace, kategorisana da drzi do -30 [emoji38]
Meni tekucina i nakon 3 sata voznje nije odledila hahah a pise minus 20 dodushe

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#7577 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Jutros na kruznom toku Stup kod Drvosjece, stade Audi A5 FL 2.0 TDI, slovenacke table. Ja sam otisao do Lukavice i nakon 20ak min se vratio, stoji A5 i BIHAMK auto pored. Da li je nafta ili nesto drugo ne znam.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7578 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Upali kod mene jutros na -23 normalno. Jedino prvih 500 metara automatski mjenjac salta na 2000 umjesto na 1600 obrtaja.
Kod prijatelja jutros na oktaviji 2.0 nisu se palili grijaci. Nakon kuckanja po relejima, grijaci proradise i auto upali. Znaci, i relej od zime moze zastekati.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7579 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Throttle wrote:Kod mene upalio, al ne idu obrtaji preko 2500, na papucicu gasa skoro ne reaguje :roll:
-23 bilo i na vjetrometini
Kontam da nije smrzla klapna na usisu, sad me to kopka a ne mogu do auta par sati :-)
P.S. Smrzla tekucina za brisace, kategorisana da drzi do -30 :lol:
I kod mene tekucina za brisace smrzla iako je ne "razgadjam".
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#7580 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

preludezalude wrote:Upali kod mene jutros na -23 normalno. Jedino prvih 500 metara automatski mjenjac salta na 2000 umjesto na 1600 obrtaja.
Kod prijatelja jutros na oktaviji 2.0 nisu se palili grijaci. Nakon kuckanja po relejima, grijaci proradise i auto upali. Znaci, i relej od zime moze zastekati.
Primjetio sam da i meni automatik salta kasnije i drzi brzinu duze
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7581 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

mirzet87sa wrote:
preludezalude wrote:Upali kod mene jutros na -23 normalno. Jedino prvih 500 metara automatski mjenjac salta na 2000 umjesto na 1600 obrtaja.
Kod prijatelja jutros na oktaviji 2.0 nisu se palili grijaci. Nakon kuckanja po relejima, grijaci proradise i auto upali. Znaci, i relej od zime moze zastekati.
Primjetio sam da i meni automatik salta kasnije i drzi brzinu duze
Ne znam kako se ponasa ulje u mjenjacu na ovim minusima, ali pretpostavljam da je i ono gusto ko med.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#7582 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

preludezalude wrote: Ne znam kako se ponasa ulje u mjenjacu na ovim minusima, ali pretpostavljam da je i ono gusto ko med.
Tipujem i ja na ulje, kad se ugrije radi "normalno"
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7583 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Ja sam sinoc primjetio da je kvacilo malo "sporo" kod vracanja. Ali nakon nekih kilometar je bilo ok.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7584 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Throttle wrote:Kod mene upalio, al ne idu obrtaji preko 2500, na papucicu gasa skoro ne reaguje :roll:
-23 bilo i na vjetrometini
Kontam da nije smrzla klapna na usisu, sad me to kopka a ne mogu do auta par sati :-)
P.S. Smrzla tekucina za brisace, kategorisana da drzi do -30 [emoji38]
To mi lici na safe mode kad se desi npr da dpf filter kod dizela se zaprlja puno.
Bude i drugih razloga za safe mode ali kod nas je taj najcesci.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#7585 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

zdruzdjo wrote: To mi lici na safe mode kad se desi npr da dpf filter kod dizela se zaprlja puno.
Bude i drugih razloga za safe mode ali kod nas je taj najcesci.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Benzinac :D
Upalio sad, sve regularno, preskenirao ECU, nema grešaka, tekućina odmrzla.. He's back! :lol:
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7586 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Kod prijatelja na pasatu, kaze, se osjeti u prvoj i drugoj brzini kako zadrhti ili zatrese (valjda motor ili sta li vec). Kod njega je umjesto plivajuceg zamajca stavljen fiksni zamajac. Pitanje je: da li to drhtanje moze da uzrokuje taj neoriginalni tj fiksni zamajac?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7587 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Suzi opet jutros pali kao mina, ali zapinje prva, i prebaci na plin tek kada je na radnu temperaturu dosao. :-) :mrgreen:

@prelude

Plivajuci izmedju ostalog sluzi da ublazi vibracije koje se prenose sa motora (radilice) na mjenjac i komplet sasiju. Moja Kija ga nema fabricki, i prenosi osjetno vise vibracija nego auti sa plivajucim. Doduse to se moze osjetiti dok se motor malo ne razvrti, preko 1500rpm sve te vibracije nestaju. U sustini kad razmislim, i benzinac prenosi vibracije ispod 1500rpm negdje, samo su mnogo blaze.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7588 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Da vidis kako fordina upali to je strah da te ufati :mrgreen:
1,3 benzin fiesta
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7589 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Fordina. :lol: :lol:

Nemoj tako. Ja sam svoju zvao od milja FoFi (FOrd FIesta). :lol: :lol:
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7590 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

NediM17 wrote:Suzi opet jutros pali kao mina, ali zapinje prva, i prebaci na plin tek kada je na radnu temperaturu dosao. :-) :mrgreen:

@prelude

Plivajuci izmedju ostalog sluzi da ublazi vibracije koje se prenose sa motora (radilice) na mjenjac i komplet sasiju. Moja Kija ga nema fabricki, i prenosi osjetno vise vibracija nego auti sa plivajucim. Doduse to se moze osjetiti dok se motor malo ne razvrti, preko 1500rpm sve te vibracije nestaju. U sustini kad razmislim, i benzinac prenosi vibracije ispod 1500rpm negdje, samo su mnogo blaze.
To kasno prebacivanje na plin nije u redu. Ili senzor temperature zeza ili nema protoka rashladne tekucine kroz isparivac.
Meni jutros normalno prebaci na plin kako prebacuje i uvijek.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7591 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Sinoc jeste normalno prebacio, ali jutros tek kada je na radnu dosao. Isparivac je paralelno vezan za pec grijanja, tako da protok vode kroz njega nije ogroman, to se slazem. Ali stvarno su ekstremno niske temperature, tako da necu da dajem neki znacaj tome.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7592 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

NediM17 wrote:Sinoc jeste normalno prebacio, ali jutros tek kada je na radnu dosao. Isparivac je paralelno vezan za pec grijanja, tako da protok vode kroz njega nije ogroman, to se slazem. Ali stvarno su ekstremno niske temperature, tako da necu da dajem neki znacaj tome.
I kod mene je isparivac paralelno vezan, da li je to pravilo ili ne pojma nemam. Meni je jednom kasno prebacivao na plin kada je senzor temperature bio odvio se. U stvari nije se odvio vec samo par milimetara popustio. Mogao sam ga rukom okretati. Kad sam da dotegao samo par milimetara da bude fiksno stegnut, prebacivanje na plin se vratio u normalu.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7593 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

NediM17 wrote:Fordina. :lol: :lol:

Nemoj tako. Ja sam svoju zvao od milja FoFi (FOrd FIesta). :lol: :lol:
Sta mislis sto romi gotive forda :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7594 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Jutros mi se drug. zali na ove minuse, i kaze mi, ako potraje ovo duze nece mu se plin nikako isplatiti. Guta benzin, a nece da prebaci na plin.

Sent from my C6603 using Tapatalk
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#7595 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

konektovan wrote:Jutros mi se drug. zali na ove minuse, i kaze mi, ako potraje ovo duze nece mu se plin nikako isplatiti. Guta benzin, a nece da prebaci na plin.

Sent from my C6603 using Tapatalk
E jbg, on kuka kako mu se nece isplatiti zbog par dana ekstremne zime. Nema dugotrajnih zima vise u Bosni. Gledam vremensku prognozu, vec od cetvrtka najavjuju temperature u plusu.
Kako kod mene prebacuje na plin normalno uvijek na istoj temperaturi rasladne tekucine. Jutros na - 19 upalim auto, ispusim cigaretu, krenem i nakon 300 metara prebaci na plin. Temperatura motora ispod 40 stepeni.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#7596 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pepeljara »

Mwni prebacuje vazda tek na 40

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#7597 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Kod mene nece da prebaci na plin nikako [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7598 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

basicm wrote:Kod mene nece da prebaci na plin nikako [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
1,9 TDI--crveno I :? :D
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7599 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Bakir1 wrote:
NediM17 wrote:Fordina. :lol: :lol:

Nemoj tako. Ja sam svoju zvao od milja FoFi (FOrd FIesta). :lol: :lol:
Sta mislis sto romi gotive forda :mrgreen:
Dobar je Mercedes samo da ima Fordov motor :D

@plinasi

Kod mene je jutros isto prebacio tek kada je dosao na radnu. Evo sad stajao auto dva sata, i uredno prebacio poslije par minuta na 40 stepeni kao sto je i prebacivao do sad. Sinoc dva puta bez problema, a bilo od -21 do -24 negdje.

Mislim da je problem u paralelnom kopcanju, tj. slabom protoku vode kroz isparivac. Mozda bi najbolje bilo skopcati ga prije peci serijski, samo ne znam onda koliko bi to obaralo temperaturu za grijanje. A u sustini sve je to dobro, ne zivimo u Rusiji pa da je to neki problem, ovakve temperature se zadese par dana godisnje u prosjeku i to je to.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7600 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

preludezalude wrote:
konektovan wrote:Jutros mi se drug. zali na ove minuse, i kaze mi, ako potraje ovo duze nece mu se plin nikako isplatiti. Guta benzin, a nece da prebaci na plin.

Sent from my C6603 using Tapatalk
E jbg, on kuka kako mu se nece isplatiti zbog par dana ekstremne zime. Nema dugotrajnih zima vise u Bosni. Gledam vremensku prognozu, vec od cetvrtka najavjuju temperature u plusu.
Kako kod mene prebacuje na plin normalno uvijek na istoj temperaturi rasladne tekucine. Jutros na - 19 upalim auto, ispusim cigaretu, krenem i nakon 300 metara prebaci na plin. Temperatura motora ispod 40 stepeni.
Cóvjek vozi vrlo malo, i nikad necu skontati zasto je konvertovao na plin.

Sent from my C6603 using Tapatalk
Post Reply