trcicu trceci wrote:
Slucajno naletih pa evo da ti ja odgovorim:
Alija i SDA su predsjenik i najjaca bosnjacka stranka tada...Sta je logicno ?

Prvo nije Alija izabran zato sto je on bio super povoljna licnost za takvo sto, nego zato sto je bio na celu jedine stranke u Bosnjaka tad. A bio je na celu SDA iz razloga sto je u vodstvu stranke imao onu svoju grupu "mlade muslimane", koji su nadglasali sve ostale u tadasnjoj SDA.
Medjutim iskreno, ako gledamo bosnjacke nacionalne interese, Alija Izetbegovic je bio umjetnik kako raditi svoj posao totalno pogresno i fatalno po svoj narod.
Postavlja se pitanje, da nije bilo Alije Izetbegovica i onih njegovih "mladih bandita", da li bi bilo SDA ili neke slicne partije? Odgovor je kategoricki DA.
Da li bi Bosnjaci vecinski glasali tad za tu SDA ili slicnu partiju? Odgovor bi bio takodjer i kategoricki DA.
Da li bi neko drugi uradio bolji posao na zastiti Bosnjaka, pa i BiH da nije bilo Alije? Odgovor je takodjer kategoricki DA.
Da li bi BiH postala nezavisna da nije Alija bio na celu SDA? Odgovor je opet i kategoricki DA.
Da li bi BiH i Bosnjaci u njoj prosli gore da Alija nije bio na celu SDA? Odgovor je NE.
Ukratko, niko na prvim visestranackim izborima nije glasao za SDA i Aliju zato sto su oni bili super dobri, nego zato sto su Bosnjaci vjerovali da glasaju za svoju partiju.
A same "zasluge" Alije i SDA za Bosnjake su mizerne i katastrofalne. Mogao bih ovdje pisati romane gdje su sve grijesili i kako su bili budalasti. Medjutim dovoljno je reci da su imali totalno pogresnu strategiju ne spremajuci narod za predstojeci rat. To je kostalo Bosnjake barem polovice zrtava kojih su imali u odbrambenom ratu. A tek Dayton, to je tek prica za sebe.