Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#7526 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

pepeljara wrote:Zar ion moze na hladnoci riknut

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Ne mora znacit da ce na hladoci, meni je u sred ljeta na parkingu otislo, upalio na guranje i pravo elektricaru pred garazu.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7527 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:@konektovani
Imaju sigurno za tvog Citroena. Kad su imali ovu azijsko-evropsku kombinaciju za Cee'd (azijska dimenzija, evropska polarizacija, ne znam kako su to tako glupo napravili :-) ) , za Citroen onda mora biti. [emoji106]

Za tvoj auto ide 60-63ah duzine 242mm, sirina 175mm, a visina je 190mm, sto je sve evropski standard. Znaci imas u Vespromu TAB za svoj auto 100% , ali uzmi TAB POLAR.

@Dzontra_Volta

U mom slucaju Varta je bila 170KM, a TAB 150KM (bez popusta), dok je Ciak bio oko 130KM, svi 70ah.

@quarterback

Ocito da je prva Motorcraft ugradnja jako kvalitetna. Kod mene je na Fiesti 1.25 preselio u 11oj godini, i to u sred ljeta, nicim izazvan. Nije davao nikakve znakove skorog kraja.
Druze, uzeo sa fiamm, na njihovu preporuku, a pitao sam i za tab, al' me nagovorise na talijana. Hvale tab takodjer,.

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7528 Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

junior3 wrote:
konektovan wrote:Vrisnuo kumulator nakon 10 godina, sta preporucujete?????
Sent from my C6603 using Tapatalk
Varta, imam je u dva auta, jutros sam se sa jednim baš naverglao, a i stajao auto nekoliko dana.
Fiamm je legao, hebaji ga, nafalise ga a i 3 godine garancije ima.

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7529 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:
konektovan wrote:Vrisnuo kumulator nakon 10 godina, sta preporucujete?????

Sent from my C6603 using Tapatalk
Statistike radi, je li bio njemački? :oops:
Moram te razocarati, bio je bosch 56Ah.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7530 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:
konektovan wrote:Vrisnuo kumulator nakon 10 godina, sta preporucujete?????

Sent from my C6603 using Tapatalk
Statistike radi, je li bio njemački? :oops:
Moram te razocarati, bio je bosch 56Ah.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
:lol: :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#7531 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:
konektovan wrote:Vrisnuo kumulator nakon 10 godina, sta preporucujete?????

Sent from my C6603 using Tapatalk
Statistike radi, je li bio njemački? :oops:
Moram te razocarati, bio je bosch 56Ah.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Francuski bosch. :thumbup: Taj je skoro dobar kao i njemaćki.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7532 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

E ne znam, i meni je bilo iznenadjenje.

Sent from my C6603 using Tapatalk
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7533 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

quarterback wrote:
NediM17 wrote:za Fiestu kada mi je crkao originalni MotorCraft nakon vise od 10 godina
kod mene fabricki akumulator u focusu napunio 9 godina :shock:
A koliko si guma za biciklo poderao u tih 9 godina????

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7534 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

zdruzdjo wrote:
quarterback wrote:
NediM17 wrote:za Fiestu kada mi je crkao originalni MotorCraft nakon vise od 10 godina
kod mene fabricki akumulator u focusu napunio 9 godina :shock:
A koliko si guma za biciklo poderao u tih 9 godina????

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
jedno 6 cini mi se, bolje je pitanje koliko lanaca i kaseta :roll:
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7535 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Pitanje za znalce.
Posto mi je ovo prva ozbiljna zima da vozim dizela malkice sam u upitniku. Neiskusan sa kombinacijom zima+dizel.

Akmulator dobar. Kupljen prosle godine.
Inace palim auto tek kad se sve lampice provjere bla bla pogase nakon davanja kontakta (naravno ulje i akumulator lampice ostaju)
Jutros na ovom sibiru dajem kontakt gase se sve lampice ali od grijaca ostade malo duze. Sve se pogasile ali sigurno 5-6 sekundi grijac lampica ostade nakon gasenja svih ostalih.
Auto je zaverglalo i upalilo. Ne na pola kljuca kao obicno jer ipak je nocas bilo -16 a on napolju od 21:00 ali je sastavio.
Jeli ovo normalno sa grijacima?

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#7536 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Normalnije ne može. :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#7537 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Tako je i kod mene na Cee'd-u. Lampicu grijaca uvijek pali s tim da sto je hladnije to duze gori.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7538 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Super. Hvala momci.

Nisam imao iskustava sa ovim do sada pa volim pitati. Znam da auto ima upozorenje ako ima greska sa grijacima ali ne volim cekati da se desi belaj pa da pravim.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7539 Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

quarterback wrote: jedno 6 cini mi se, bolje je pitanje koliko lanaca i kaseta :roll:
Pa tu lezi odgovor o dugotrajnosti tvog akumulatora.

Ja mislim ti kad auto izvuces iz garaze njemu se farovi skupe od jake svjetlosti. Pocne auto da škilji dok se ne privikne na svjetlo.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7540 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Način upotrebe auta svakako utiče na trajnost akumulatora, ali činjenica je da fabrički najduže traju. Kvalitetni su + počinju sa novim autom.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7541 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

zdruzdjo wrote:Super. Hvala momci.

Nisam imao iskustava sa ovim do sada pa volim pitati. Znam da auto ima upozorenje ako ima greska sa grijacima ali ne volim cekati da se desi belaj pa da pravim.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Normalno. Na takvom minusu da malo "pomognes" autu, daj kontakt, cekaj da se grijaci ugase, ugasi kontakt. Ponovo daj kontakt, ako se grijaci ponovo upale, sackeaj, i kada se ugase zaverglaj. Ako dva puta dopustis grijacima da rade, povecat ces temperaturu zraka u komori za sagorjevanje sto je kljuc dobrog starta dizela.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7542 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

jefferson wrote:
zdruzdjo wrote:Super. Hvala momci.

Nisam imao iskustava sa ovim do sada pa volim pitati. Znam da auto ima upozorenje ako ima greska sa grijacima ali ne volim cekati da se desi belaj pa da pravim.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Normalno. Na takvom minusu da malo "pomognes" autu, daj kontakt, cekaj da se grijaci ugase, ugasi kontakt. Ponovo daj kontakt, ako se grijaci ponovo upale, sackeaj, i kada se ugase zaverglaj. Ako dva puta dopustis grijacima da rade, povecat ces temperaturu zraka u komori za sagorjevanje sto je kljuc dobrog starta dizela.
E to me zanima. Zasto grijati dva puta prije verglanja? Jel ima to igdje navedeno u servisnoj knjizici da tako treba kad je temperatura ispod odredjene tacke?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7543 Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

zdruzdjo wrote:
quarterback wrote: jedno 6 cini mi se, bolje je pitanje koliko lanaca i kaseta :roll:
Pa tu lezi odgovor o dugotrajnosti tvog akumulatora.

Ja mislim ti kad auto izvuces iz garaze njemu se farovi skupe od jake svjetlosti. Pocne auto da škilji dok se ne privikne na svjetlo.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
tacno, presao sam samo 100.000
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7544 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

Optimist wrote:
jefferson wrote:
zdruzdjo wrote:Super. Hvala momci.

Nisam imao iskustava sa ovim do sada pa volim pitati. Znam da auto ima upozorenje ako ima greska sa grijacima ali ne volim cekati da se desi belaj pa da pravim.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Normalno. Na takvom minusu da malo "pomognes" autu, daj kontakt, cekaj da se grijaci ugase, ugasi kontakt. Ponovo daj kontakt, ako se grijaci ponovo upale, sackeaj, i kada se ugase zaverglaj. Ako dva puta dopustis grijacima da rade, povecat ces temperaturu zraka u komori za sagorjevanje sto je kljuc dobrog starta dizela.
E to me zanima. Zasto grijati dva puta prije verglanja? Jel ima to igdje navedeno u servisnoj knjizici da tako treba kad je temperatura ispod odredjene tacke?
Nema nigdje u servisnoj knjizici, to je iz prakse. I nece na svim autima funkcionisati. Kod mene na BMW kada se jednom grijaci odrade nema potrebe opet kontakt davati jer je sistem takav da prepozna da li su steceni uslovi za paljenje motora na toj temperaturi. Ja sam pokusao isto, i sljedeci put kada sam dao kontakt, griajci se nisu upalili. Na manje komplikovanim autima kompjuter "donosi odluku" o paljenju i duzini rada grijaca na osnovu vanjske temperature. U Rusiji, na aljasci itd. ljudi znaju po 4-5 puta paliti grijace da bi sto vecu temepraturu proizveli u komri za sagorjevanje. S druge strane ovi kompeksniji sistemi na temperaturama od -30-40 ce drzati griajce upaljene i po 20-30 sekundi prije nego sto pokusa upaliti.
Ja sam jednom ostavio svoj auto na -34 vani. Ujutro pritisnuo start dugme, i motor nije pokusao upaliti skoro 15 sekundi jer su grijac radili, i onda bez problema sastavi. U sustini ti sa paljenjem grijaca dva puta ili tri (zavisno od minusa) radis ovo sto na kompleksnijim autima kompjuteri rade.
Druga stavr na ovim temperaturama sada u BiH itekako je bitno koje ulje imas u motoru. Sve gusce od 0/5W ce praviti problem.
User avatar
Bluemore
Posts: 4379
Joined: 18/06/2010 21:18

#7545 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bluemore »

gdje uzeti akumulator i koji?
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#7546 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

quarterback wrote: tacno, presao sam samo 100.000
Ma zezam se. Ti si opstepoznat sa voznjom biciklom.
Vjeruj da te i moja zena prepoznaje na ulici kad te vidi. [emoji38]

Gradska voznja kod nas unisti akumulator.
On se jado i ne dopuni kako treba od paljenja, ventilatora, zadnjih grijaca, svjetla.....a auto vec parkirano narednih 5-6 sati na minusu.



Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#7547 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

zdruzdjo wrote:
Gradska voznja kod nas unisti akumulator.
On se jado i ne dopuni kako treba od paljenja, ventilatora, zadnjih grijaca, svjetla.....a auto vec parkirano narednih 5-6 sati na minusu.



Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
:thumbup:

prednjih grijaca , grijaca sjedista , webasto :cry: :lol: :lol: :run:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7548 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

zdruzdjo wrote:
quarterback wrote: tacno, presao sam samo 100.000
Ma zezam se. Ti si opstepoznat sa voznjom biciklom.
Vjeruj da te i moja zena prepoznaje na ulici kad te vidi. [emoji38]

Gradska voznja kod nas unisti akumulator.
On se jado i ne dopuni kako treba od paljenja, ventilatora, zadnjih grijaca, svjetla.....a auto vec parkirano narednih 5-6 sati na minusu.



Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
jebga, da sam kakav direktor pa da me ceka parking mjesto u centru isao bih i ja autom,
ljepse je 100 puta (doduse u jesen i u proljece je ljepse bajkom), makar mi duze trebalo nego biciklom...
User avatar
Bluemore
Posts: 4379
Joined: 18/06/2010 21:18

#7549 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bluemore »

Bluemore wrote:gdje uzeti akumulator i koji?

vesprom ili???
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#7550 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Bluemore wrote:
Bluemore wrote:gdje uzeti akumulator i koji?

vesprom ili???
Prebaci samo jednu stranicu nazad, pisalo se o akumulatorima, @konektovan jutros kupio ja mislim pa procitaj :-D
Post Reply