Vijesti iz Tuzle
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#751 Re: Vijesti iz Tuzle
Proslava lilanja u Doknju
Sinoć je u Doknju , u organizaciji Društva "Hrvatski dom" Tuzla, upriličena proslava narodnog običaja lilanja. Ovom prilikom položeni su vijenci i upaljene svijeće na spomenik poginulim borcima.Otvorena je izložba alata i starinskog posuđa, održano takmićenje u skoku u dalj s mjesta, bacanje kamena s ramena, nadvlačenje konopca, te penjanje uz banderu. Nakon lilanja, svečanost je nastavljena narodnim veseljem uz degustaciju jela pripremljenih na starinski način.
Sinoć je u Doknju , u organizaciji Društva "Hrvatski dom" Tuzla, upriličena proslava narodnog običaja lilanja. Ovom prilikom položeni su vijenci i upaljene svijeće na spomenik poginulim borcima.Otvorena je izložba alata i starinskog posuđa, održano takmićenje u skoku u dalj s mjesta, bacanje kamena s ramena, nadvlačenje konopca, te penjanje uz banderu. Nakon lilanja, svečanost je nastavljena narodnim veseljem uz degustaciju jela pripremljenih na starinski način.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#752 Re: Vijesti iz Tuzle
SABNOR TK 27. juli obilježit će nizom aktivnosti
Obilježavanje 62 godišnjice ustanka naroda i narodnosti BiH protiv fašističkog okupatora i izdajnika na području TK obilježit će se nizom aktivnosti. Prve manifastacije počet će 26. jula na Konjuhu otkrivanjem obnovljenih spomenika borcima NOR-A od 1941 do 1945 godine, te polaganje cvijeća i odavanje počasti poginulim borcima. 27 juli Savez antifašista i boraca NOR-a TK smatra jednim od najznačajnijih datuma u historiji BiH. Iako ovaj značajan datum za BiH još uvjek nije uvršten u praznike , na području TK 27 juli tradicionalno se obilježava svake godine, izjavio je Radovan Mirković, Član UO SABNORA-a TK 27 juli Savez antifašista i boraca NOR-a TK smatra jednim od najznačajnijih datuma u historiji BiH. Iako ovaj značajan datum za BiH još uvjek nije uvršten u praznike , na području TK 27 juli tradicionalno se obilježava svake godine, izjavio je Radovan Mirković, Član UO SABNORA-a TK Manifestacija obilježavanja 62 godišnjice ustanka naroda i narodnosti BiH protiv fašističkog okupatora i domaćih izdajnika na području TK počet će 26. jula na Konjuhu.
Dan poslije, 27. jula u Tuzli na Spomen parku Slana Banja biće upriličeno polaganje vijenaca na spomenike poginulim borcima NOR-a 1941 do 1945. Centralna manifestacija ovogodišnjeg obilježavanaj 27 jula predviđena je za 31 juli na Jeginovom luku kada će se održati Spomen marš na sjećanje od izlaska tuzlanskog oglasnog štaba sa pločnika na Birač.Nijedan učesnik sa Marša koji su otišli sa Oglasnim štabom nisu preživjeli. Ove godine u maršu će učestvovati oko 120 antifašista, a pridružit će im se i nekoliko antifašista iz Bijeljine, Ugljevika i Šekovića.Boračke organizacije Sjeveroistočne Bosne u oktobru obilježit će i 65 godišnjicu od formiranja brigade Narodno oslobodilačke vojske.
Obilježavanje 62 godišnjice ustanka naroda i narodnosti BiH protiv fašističkog okupatora i izdajnika na području TK obilježit će se nizom aktivnosti. Prve manifastacije počet će 26. jula na Konjuhu otkrivanjem obnovljenih spomenika borcima NOR-A od 1941 do 1945 godine, te polaganje cvijeća i odavanje počasti poginulim borcima. 27 juli Savez antifašista i boraca NOR-a TK smatra jednim od najznačajnijih datuma u historiji BiH. Iako ovaj značajan datum za BiH još uvjek nije uvršten u praznike , na području TK 27 juli tradicionalno se obilježava svake godine, izjavio je Radovan Mirković, Član UO SABNORA-a TK 27 juli Savez antifašista i boraca NOR-a TK smatra jednim od najznačajnijih datuma u historiji BiH. Iako ovaj značajan datum za BiH još uvjek nije uvršten u praznike , na području TK 27 juli tradicionalno se obilježava svake godine, izjavio je Radovan Mirković, Član UO SABNORA-a TK Manifestacija obilježavanja 62 godišnjice ustanka naroda i narodnosti BiH protiv fašističkog okupatora i domaćih izdajnika na području TK počet će 26. jula na Konjuhu.
Dan poslije, 27. jula u Tuzli na Spomen parku Slana Banja biće upriličeno polaganje vijenaca na spomenike poginulim borcima NOR-a 1941 do 1945. Centralna manifestacija ovogodišnjeg obilježavanaj 27 jula predviđena je za 31 juli na Jeginovom luku kada će se održati Spomen marš na sjećanje od izlaska tuzlanskog oglasnog štaba sa pločnika na Birač.Nijedan učesnik sa Marša koji su otišli sa Oglasnim štabom nisu preživjeli. Ove godine u maršu će učestvovati oko 120 antifašista, a pridružit će im se i nekoliko antifašista iz Bijeljine, Ugljevika i Šekovića.Boračke organizacije Sjeveroistočne Bosne u oktobru obilježit će i 65 godišnjicu od formiranja brigade Narodno oslobodilačke vojske.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#753 Re: Vijesti iz Tuzle
Slavlje u Tuzli povodom hapsenja Radovana Karadzica




-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#754 Re: Vijesti iz Tuzle
VII Međunarodni memorijalni turnir «Mustafa Hukić Huka»
Sve je spremno za VII. Međunarodni memorijalni turnir «Mustafa Hukić Huka», istaknuto je na današnjoj press konferenciji pred sutrašnje utakmice, kojoj su ispred domaćina i organizatora prisustvovali Salih Šabović, predsjednik kluba, Enes Mešanović sportski direktor i Adnan Osmanhodžić trener u stručnom štabu.
Ekipe Međimurja, Veleža i Sarajeva u Tuzlu stižu danas i sutra, a bit će smješteni u hotelima u Tuzli, Srebreniku i Živinicama.
- Želimo napravit jak i dobro organizovan turnir, i organizacioni odbor je u proteklim danima učinio sve da bude kako smo i zamislili. Uz pomoć pokrovitelja i sponzora u tome smo i uspjeli i sada nam ostaje samo da pozovemo ljubitelje nogometa da u što većem broju dođu na utakmice koje se igraju u naredna dva dana – istakao je Salih Šabović, predsjednik kluba i Izvršnog odbora turnira.
Sloboda je na proteklih šest turnira pet puta osvajala prvo mjesto, što dovoljno govori o motivu u njenim redovima kada je u pitanju ovaj turnir. Tako je i ovaj put, igrače i Stručni štab intreresuje samo prvo mjesto.
- Trenutno u našim redovima ima dosta onih kojim je rahmetli Huka bio trener od pionirskih dana u Slobodi. Bio je najveći trener koji me je trenirao u mojoj karijeri i nama je velika je čast podići trofej sa njegovim imenom. Učinit ćemo sve da tako bude i ovaj put, i ako za protivnike imamo zaista kvalitetne ekipe – rekao je Adnan Osmanhodžić, do nedavno igrač, a sada trener u Stručnom štabu Slobode.
U naredna dva dana po prvi puta u pripremnom periodu Sloboda će igrati pred svojim navijačima. U ekipi bez Huseinovića i Čejvanovića je dosta novih momaka, a u redovima premijerligaša sa Tušnja, najavljuju da lista pojačanja još uvijek nije zaključena.
- Dogovorili smo sve sa Elmirom Kuduzovićem, a u svakodnevnom smo kontaktu sa jednom menadžerskom agencijom koja dovodi igrače iz Brazila i Kameruna i nije isključeno da nekoga od njih i vidimo u našim redovima u narednom prvenstvu. Kada je ovaj turnir u pitanju on u našim srcima zauzima posebno mjesto i vjerujem da ćemo odbraniti prvo mjesto od prošle godine – optimističan je sportski direktor Enes Mešanović.
U redovima kluba sa Tušnja čine sve da na otvaranje turnira dovedu Miroslava Ćiru Blaževića, novog selektora BiH, a takmičarski dio turnira međusobnim susretom sutra će otvoriti Međimurje i Sarajevo (18), dok će u večernjem terminu od 20.15 minuta igrati Sloboda i Velež, a u istim terminima u subotu će se odigrati utakmice za treće i prvo mjesto. Predstavnici ekipa i domaćina će obići mezar rahmetli Mustafe Hukića, položiti svijeće na tuzlansku «Kapiju», te zajedno ručati sa porodicom Hukić.
Cijena dnevne ulaznice iznosi 5 KM, sa besplatnim ulazom za žene. Pokrovitelji turnira su Vlada Tuzlanskog kantona i Općina Tuzla, a generalni sponzor Građevinska kompanija «Giprom» Tuzla.
Press služba FK Sloboda
Sve je spremno za VII. Međunarodni memorijalni turnir «Mustafa Hukić Huka», istaknuto je na današnjoj press konferenciji pred sutrašnje utakmice, kojoj su ispred domaćina i organizatora prisustvovali Salih Šabović, predsjednik kluba, Enes Mešanović sportski direktor i Adnan Osmanhodžić trener u stručnom štabu.
Ekipe Međimurja, Veleža i Sarajeva u Tuzlu stižu danas i sutra, a bit će smješteni u hotelima u Tuzli, Srebreniku i Živinicama.
- Želimo napravit jak i dobro organizovan turnir, i organizacioni odbor je u proteklim danima učinio sve da bude kako smo i zamislili. Uz pomoć pokrovitelja i sponzora u tome smo i uspjeli i sada nam ostaje samo da pozovemo ljubitelje nogometa da u što većem broju dođu na utakmice koje se igraju u naredna dva dana – istakao je Salih Šabović, predsjednik kluba i Izvršnog odbora turnira.
Sloboda je na proteklih šest turnira pet puta osvajala prvo mjesto, što dovoljno govori o motivu u njenim redovima kada je u pitanju ovaj turnir. Tako je i ovaj put, igrače i Stručni štab intreresuje samo prvo mjesto.
- Trenutno u našim redovima ima dosta onih kojim je rahmetli Huka bio trener od pionirskih dana u Slobodi. Bio je najveći trener koji me je trenirao u mojoj karijeri i nama je velika je čast podići trofej sa njegovim imenom. Učinit ćemo sve da tako bude i ovaj put, i ako za protivnike imamo zaista kvalitetne ekipe – rekao je Adnan Osmanhodžić, do nedavno igrač, a sada trener u Stručnom štabu Slobode.
U naredna dva dana po prvi puta u pripremnom periodu Sloboda će igrati pred svojim navijačima. U ekipi bez Huseinovića i Čejvanovića je dosta novih momaka, a u redovima premijerligaša sa Tušnja, najavljuju da lista pojačanja još uvijek nije zaključena.
- Dogovorili smo sve sa Elmirom Kuduzovićem, a u svakodnevnom smo kontaktu sa jednom menadžerskom agencijom koja dovodi igrače iz Brazila i Kameruna i nije isključeno da nekoga od njih i vidimo u našim redovima u narednom prvenstvu. Kada je ovaj turnir u pitanju on u našim srcima zauzima posebno mjesto i vjerujem da ćemo odbraniti prvo mjesto od prošle godine – optimističan je sportski direktor Enes Mešanović.
U redovima kluba sa Tušnja čine sve da na otvaranje turnira dovedu Miroslava Ćiru Blaževića, novog selektora BiH, a takmičarski dio turnira međusobnim susretom sutra će otvoriti Međimurje i Sarajevo (18), dok će u večernjem terminu od 20.15 minuta igrati Sloboda i Velež, a u istim terminima u subotu će se odigrati utakmice za treće i prvo mjesto. Predstavnici ekipa i domaćina će obići mezar rahmetli Mustafe Hukića, položiti svijeće na tuzlansku «Kapiju», te zajedno ručati sa porodicom Hukić.
Cijena dnevne ulaznice iznosi 5 KM, sa besplatnim ulazom za žene. Pokrovitelji turnira su Vlada Tuzlanskog kantona i Općina Tuzla, a generalni sponzor Građevinska kompanija «Giprom» Tuzla.
Press služba FK Sloboda
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#755 Re: Vijesti iz Tuzle
SABNOR TK - Obilježen Dan ustanka naroda BiH
Evocirane uspomene na antifašističku borbu
Na Dan ustanka naroda BiH antifašisti Tuzle i Tuzlanskog kantona svečano su se poklonili sjenima boraca NOR-a i odbrambenog rata, kao i svim civilnim žrtvama stradalim od ruku okupatora i fašista tokom ratova na području Tuzle i TK.
SABNOR TK, sa svojim Udruženjima Tuzla, Živinice i Banovići, kao ogrankom u Dobrinji, nosilac je aktivnosti kojima je evocirana uspomena na antifašističku borbu na našem kantonu.
Vrijedni antifašisti su akcijski, ličnim angažiranjem uredili spomenika narodnim herojima i borcima NOB-a na Konjuhu i u subotu 26.jula na istima položili cvijeće u znak sjećanja na poginule saborce u NOR-u 1941.-1945.godine. Načelnik općine Živinice Hasan Muratović obratio se prisutnima kratkim nadahnutim govorom i rekao:
- Antifašizam je stvorio Bosnu i Hercegovinu. Nije velika razlika između NOR-a ´41.-´45. i odbramneog oslobodilačkog rata ´92-´95. Borili smo se protiv istih neprijatelja, protiv povampirenih umova, protiv onih koji su htjeli da naprave jednonacionalne rezervate... Partizani su davne ´41 krenuli u borbu protiv najjače svjetske sile i pobijedili. Pobijedili Hitlera koji je prijetio da zagospodari cijelim svijetom. Pogledajte imena na ovim spomenicima. I tada su u Bosni, na Konjuhu, zajedno, rame uz rame, bili svi narodi, i Srbi i Hrvati i Muslimani. To moramo baštiniti i danas. Bosanski narodi ovdje vjekovima žive zajedno i mi svojoj djeci moramo zajedno graditi budućnost. Moramo ih podsjećati na tekovine NOR-a i odbrambenog rata i na bogatstvo različitosti koju BiH ima, nekadašnje bratstvo jedinstvo, današnji suživot i toleranciju... Neka dođu na legendarni Konjuh i ovdje se napoje antifašizmom i ljubavi prema jedinoj nam domovini Bosni Hercegovini. Sretan vam praznik partizani!
Prisutnima se obratio učesnik NOR-a Ćazim Mešić iz Živinica koji je bio saborac sa herojima koji počivaju na Konjuhu. Nadahnutu poeziju recitovala je Porobić Nasiha, takođe borac u NOB-u. Nakon obilaska spomeika narodnima herojima Peji Markoviću, Sejdi Karamehmedoviću, Petru Maslenjaku i Mithadu Haćamu-Aćimu, te borcima Josipu Jovanoviću i Aleksi Đukiću, prisutni su iz tradicionali grah sa prisutnim borcima evocirali uspomene na herojstva boraca NOR-a.

U nedjelju 27.jula antifašisti su u Spomen parku Slana Banja posjetili Partizansko groblje, spomenik civilnim žrtvama tokom rata 1992.-1995. i groblje stradale tuzlanske mladosti. Tom prilikom odali su počast svima koji su utkali živote u budućnost Bosne i Hercegovine.
Delegacije SABNOR TK i Tuzle, Udruženja „Josip Broz Tito“, zatim predstavnik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, delegacije SO Tuzla, te delegacije političkih stranaka SDP, SDA i BPS, brojnih Mjesnih zajednica i građani položili su vijence i cvijeće na humke i spomenike. Minutom ćutnje i sa dubokim poštovanjem odali su pomen svim borcima i civilnim žrtvama.
Centralna manifestacija svečanog obilježavanja 27.jula –dana ustanka naroda Bosne i Hercegovine održana je u Dobrinji, gdje je uz prisustvo velikog broja građana, i gore navedenih delegacija, nakon polaganja vijenaca i cvijeća na spomen obilježja poginulim borcima NOR-a 1941.-1945. i odbranbeno oslobodilačkog rata 1992.1995., priređena svečana manifestacija na kojoj se prisutnima obratio Predsjednik UABNOR-a Tuzla Muhamed Čaušević koji je ujedno podijelio priznanja nekolicini prisutnih boraca NOR-a i zaslužnim antifašistima aktivistima. Pročitao je i pozdravni telegram SUBNOR-a Doboj, a svoj govor završio je pozdravom ´Smrt fašizmu!´ na što su svi prisutni gromoglasno uzvratili „Sloboda narodu!“.
Uz učešće folklornog ansambla iz Dobrinje, recitovanje partizanke Nasihe Porobić i dječaka koji je izazvao ovacije prisutnih, kao i tuzlanskog glumca Irfana Kasumovića, skup je završio pjesmom "Druže Tito mi ti se kunemo" koju su zajedno pjevali izvođači i gosti u prepunoj sali Doma kulture Mjesne zajednice Dobrinja.
Evocirane uspomene na antifašističku borbu
Na Dan ustanka naroda BiH antifašisti Tuzle i Tuzlanskog kantona svečano su se poklonili sjenima boraca NOR-a i odbrambenog rata, kao i svim civilnim žrtvama stradalim od ruku okupatora i fašista tokom ratova na području Tuzle i TK.
SABNOR TK, sa svojim Udruženjima Tuzla, Živinice i Banovići, kao ogrankom u Dobrinji, nosilac je aktivnosti kojima je evocirana uspomena na antifašističku borbu na našem kantonu.
Vrijedni antifašisti su akcijski, ličnim angažiranjem uredili spomenika narodnim herojima i borcima NOB-a na Konjuhu i u subotu 26.jula na istima položili cvijeće u znak sjećanja na poginule saborce u NOR-u 1941.-1945.godine. Načelnik općine Živinice Hasan Muratović obratio se prisutnima kratkim nadahnutim govorom i rekao:
- Antifašizam je stvorio Bosnu i Hercegovinu. Nije velika razlika između NOR-a ´41.-´45. i odbramneog oslobodilačkog rata ´92-´95. Borili smo se protiv istih neprijatelja, protiv povampirenih umova, protiv onih koji su htjeli da naprave jednonacionalne rezervate... Partizani su davne ´41 krenuli u borbu protiv najjače svjetske sile i pobijedili. Pobijedili Hitlera koji je prijetio da zagospodari cijelim svijetom. Pogledajte imena na ovim spomenicima. I tada su u Bosni, na Konjuhu, zajedno, rame uz rame, bili svi narodi, i Srbi i Hrvati i Muslimani. To moramo baštiniti i danas. Bosanski narodi ovdje vjekovima žive zajedno i mi svojoj djeci moramo zajedno graditi budućnost. Moramo ih podsjećati na tekovine NOR-a i odbrambenog rata i na bogatstvo različitosti koju BiH ima, nekadašnje bratstvo jedinstvo, današnji suživot i toleranciju... Neka dođu na legendarni Konjuh i ovdje se napoje antifašizmom i ljubavi prema jedinoj nam domovini Bosni Hercegovini. Sretan vam praznik partizani!
Prisutnima se obratio učesnik NOR-a Ćazim Mešić iz Živinica koji je bio saborac sa herojima koji počivaju na Konjuhu. Nadahnutu poeziju recitovala je Porobić Nasiha, takođe borac u NOB-u. Nakon obilaska spomeika narodnima herojima Peji Markoviću, Sejdi Karamehmedoviću, Petru Maslenjaku i Mithadu Haćamu-Aćimu, te borcima Josipu Jovanoviću i Aleksi Đukiću, prisutni su iz tradicionali grah sa prisutnim borcima evocirali uspomene na herojstva boraca NOR-a.

U nedjelju 27.jula antifašisti su u Spomen parku Slana Banja posjetili Partizansko groblje, spomenik civilnim žrtvama tokom rata 1992.-1995. i groblje stradale tuzlanske mladosti. Tom prilikom odali su počast svima koji su utkali živote u budućnost Bosne i Hercegovine.
Delegacije SABNOR TK i Tuzle, Udruženja „Josip Broz Tito“, zatim predstavnik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, delegacije SO Tuzla, te delegacije političkih stranaka SDP, SDA i BPS, brojnih Mjesnih zajednica i građani položili su vijence i cvijeće na humke i spomenike. Minutom ćutnje i sa dubokim poštovanjem odali su pomen svim borcima i civilnim žrtvama.
Centralna manifestacija svečanog obilježavanja 27.jula –dana ustanka naroda Bosne i Hercegovine održana je u Dobrinji, gdje je uz prisustvo velikog broja građana, i gore navedenih delegacija, nakon polaganja vijenaca i cvijeća na spomen obilježja poginulim borcima NOR-a 1941.-1945. i odbranbeno oslobodilačkog rata 1992.1995., priređena svečana manifestacija na kojoj se prisutnima obratio Predsjednik UABNOR-a Tuzla Muhamed Čaušević koji je ujedno podijelio priznanja nekolicini prisutnih boraca NOR-a i zaslužnim antifašistima aktivistima. Pročitao je i pozdravni telegram SUBNOR-a Doboj, a svoj govor završio je pozdravom ´Smrt fašizmu!´ na što su svi prisutni gromoglasno uzvratili „Sloboda narodu!“.
Uz učešće folklornog ansambla iz Dobrinje, recitovanje partizanke Nasihe Porobić i dječaka koji je izazvao ovacije prisutnih, kao i tuzlanskog glumca Irfana Kasumovića, skup je završio pjesmom "Druže Tito mi ti se kunemo" koju su zajedno pjevali izvođači i gosti u prepunoj sali Doma kulture Mjesne zajednice Dobrinja.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#756 Re: Vijesti iz Tuzle
Dok su vjernici klanjali ikindiju
Lopovi ukrali 100 tespiha iz Prinčeve džamije u Tuzli
Kako saznaje „Dnevni avaz“, dok su vjernici klanjali ikindija namaz u Prinčevoj džamiji u Tuzli tri su nepoznate osobe prekjučer ušle u vjerski objekat te iz jednog dijela džamije ukrale stotinjak tespiha.
- Krađu je prijavio glavni imam Prinčeve džamije Ahmed ef. Huskanović. Prema riječima imama, materijalna šteta od skoro 100 KM nije toliko velika koliko je sam čin krađe uvredljiv, jer su lopovi, očito, iskoristili vjerničku posvećenost molitvi da bi izvršili ovu krađu - kazao nam je jučer Izudin Šarić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
(A.H. - Avaz)
Provale u vjerske objekte
Policijskoj stanici Centar Tuzla jutros oko 10 sati prijavljena je provala u Nakšibendijsku tekiju šeh Ahmeda Nurudina u Tuzli, u ulici Kaldrma kod Jalske džamije.
Provala je izvršena sinoć, a materijalna šteta koja je učinjena još nije utvrđena.
Jedna ili više nepoznatih osoba 28./ 29. juli provalile su u Čaršijsku džamiju u centru Tuzle. Razbijen je prozor i obijena su dva ormara iz kojih su otuđene stvari. Također visina načinjene materijalne štete ni u ovom slučaju još nije utvrđena.
Istraga je u toku.
(FENA)
Lopovi ukrali 100 tespiha iz Prinčeve džamije u Tuzli
Kako saznaje „Dnevni avaz“, dok su vjernici klanjali ikindija namaz u Prinčevoj džamiji u Tuzli tri su nepoznate osobe prekjučer ušle u vjerski objekat te iz jednog dijela džamije ukrale stotinjak tespiha.
- Krađu je prijavio glavni imam Prinčeve džamije Ahmed ef. Huskanović. Prema riječima imama, materijalna šteta od skoro 100 KM nije toliko velika koliko je sam čin krađe uvredljiv, jer su lopovi, očito, iskoristili vjerničku posvećenost molitvi da bi izvršili ovu krađu - kazao nam je jučer Izudin Šarić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
(A.H. - Avaz)
Provale u vjerske objekte
Policijskoj stanici Centar Tuzla jutros oko 10 sati prijavljena je provala u Nakšibendijsku tekiju šeh Ahmeda Nurudina u Tuzli, u ulici Kaldrma kod Jalske džamije.
Provala je izvršena sinoć, a materijalna šteta koja je učinjena još nije utvrđena.
Jedna ili više nepoznatih osoba 28./ 29. juli provalile su u Čaršijsku džamiju u centru Tuzle. Razbijen je prozor i obijena su dva ormara iz kojih su otuđene stvari. Također visina načinjene materijalne štete ni u ovom slučaju još nije utvrđena.
Istraga je u toku.
(FENA)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#758 Re: Vijesti iz Tuzle
Naredne školske godine bit će zaposleno 212 nastavnika
U osnovnim i srednjim školama u Tuzlanskom kantonu naredne školske godine bit će zaposleno 212 nastavnika na neodređeno vrijeme.
Za oko 700 radnih mjesta konkurs je raspisan na određeno vrijeme, s tim da će broj nastavnika koji će dobiti priliku za rad na određeno vrijeme biti i veći, s obzirom na to da je za mnogo pozicija konkurs raspisan za nepunu normu sati.
Ove podatke danas je novinarima saopćila ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta Mirzeta Hadžić-Suljkić.
"Danas su u dnevnoj štampi objavljeni konkursi za prijem nastavnika za sve škole u Tuzlanskom kantonu. To je rezultat rada i saradnje aktiva direktora osnovih i srednjih škola, školskih odbora, sindikata i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta, a sve u cilju da svi oni koji traže posao u obrazovanju u jednom danu dobiju podatke o ponudi radnih mjesta.
Ovaj potez mogli smo napraviti i zahvaljujući činjenici da su komisije koje je Vlada Tuzlanskog kantona formirala za zbrinjavanje tehnološkog viška u osnovnim i srednjim školama uradile svoj posao i da smo blagovremeno mogli zbrinuti tehnološki višak. Nakon toga su školski odbori i direktori škola iskazali realne potrebe za dodatnim kadrovima i zatražili saglasnost od Ministarstva“ istakla je ministrica Hadžić-Suljkić.
Prema njenim riječima ove školske godine u Tuzlanskom kantonu bilo je 70 nastavnika tehnološkog viška u osnovnim i 41 nastavnik u srednjim školama. Svi ovi nastavnici su zbrinuti, odnosno raspoređeni, i to po principu da su nastavnici prvenstveno raspoređeni u općini u kojoj je i škola u kojoj su proglašeni tehnološkim viškom.
"Po broju učenika ovo je kritična godina", istakla je ministrica Hadžić-Suljkić, jer nam se ove godine u srednje škole upisuje 1.120 učenika manje, a u osnovne škole 450 učenika manje nego prošle godine. Procjenjujemo da će već naredne godine i u tom smislu doći do stabilizacije te da ćemo imati i više prostora za zapošljavanje nastavnika.“
Ministrica Hadžić-Suljkić je istakla i da naredne školske godine značajan broj nastavnika stiče uvjete za penziju. Uprkos tome što mnogi nastavnici izražavaju želju i htijenje da i nakon toga nastave raditi svi oni koji stiču uvjete će biti penzionisani da bi priliku za rad dobili nastavnici koji sada traže posao, a posebno mladi ljudi, rečeno je danas.
(FENA)
U osnovnim i srednjim školama u Tuzlanskom kantonu naredne školske godine bit će zaposleno 212 nastavnika na neodređeno vrijeme.
Za oko 700 radnih mjesta konkurs je raspisan na određeno vrijeme, s tim da će broj nastavnika koji će dobiti priliku za rad na određeno vrijeme biti i veći, s obzirom na to da je za mnogo pozicija konkurs raspisan za nepunu normu sati.
Ove podatke danas je novinarima saopćila ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta Mirzeta Hadžić-Suljkić.
"Danas su u dnevnoj štampi objavljeni konkursi za prijem nastavnika za sve škole u Tuzlanskom kantonu. To je rezultat rada i saradnje aktiva direktora osnovih i srednjih škola, školskih odbora, sindikata i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta, a sve u cilju da svi oni koji traže posao u obrazovanju u jednom danu dobiju podatke o ponudi radnih mjesta.
Ovaj potez mogli smo napraviti i zahvaljujući činjenici da su komisije koje je Vlada Tuzlanskog kantona formirala za zbrinjavanje tehnološkog viška u osnovnim i srednjim školama uradile svoj posao i da smo blagovremeno mogli zbrinuti tehnološki višak. Nakon toga su školski odbori i direktori škola iskazali realne potrebe za dodatnim kadrovima i zatražili saglasnost od Ministarstva“ istakla je ministrica Hadžić-Suljkić.
Prema njenim riječima ove školske godine u Tuzlanskom kantonu bilo je 70 nastavnika tehnološkog viška u osnovnim i 41 nastavnik u srednjim školama. Svi ovi nastavnici su zbrinuti, odnosno raspoređeni, i to po principu da su nastavnici prvenstveno raspoređeni u općini u kojoj je i škola u kojoj su proglašeni tehnološkim viškom.
"Po broju učenika ovo je kritična godina", istakla je ministrica Hadžić-Suljkić, jer nam se ove godine u srednje škole upisuje 1.120 učenika manje, a u osnovne škole 450 učenika manje nego prošle godine. Procjenjujemo da će već naredne godine i u tom smislu doći do stabilizacije te da ćemo imati i više prostora za zapošljavanje nastavnika.“
Ministrica Hadžić-Suljkić je istakla i da naredne školske godine značajan broj nastavnika stiče uvjete za penziju. Uprkos tome što mnogi nastavnici izražavaju želju i htijenje da i nakon toga nastave raditi svi oni koji stiču uvjete će biti penzionisani da bi priliku za rad dobili nastavnici koji sada traže posao, a posebno mladi ljudi, rečeno je danas.
(FENA)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#760 Re: Vijesti iz Tuzle
Tuzla ce uskoro dobiti jos dva lijepa objekta. Radi se o ponovnoj izgradnji popularnog Baroka kao i velikog trga ispred stare zgrade opstine.
Evo kako ce izgledati
Evo kako ce izgledati
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#761 Re: Vijesti iz Tuzle
Primjer liga BiH u fudbalu
Željezničar - Sloboda 0:1
Fukare Tuzla presents - Fukare na Grbavici 08/09 part 1
Fukare Tuzla presents - Fukare na Grbavici 08/09 part 2
Željezničar - Sloboda 0:1
Fukare Tuzla presents - Fukare na Grbavici 08/09 part 1
Fukare Tuzla presents - Fukare na Grbavici 08/09 part 2
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#762 Re: Vijesti iz Tuzle
Uz pomoć austrijskog stručnjaka prof.dr.Martina Salzera
Još jedan u nizu uspjeha UKC Tuzla
Prof.dr.Martin Salzer, austrijski stručnjak za vrijeme boravka u JZU UKC Tuzla sa tuzlanskim medicinskim timom obavio uspješno operativni zahvat oslobađanja lakta desne ruke kod četrnaestogodišnje pacijentice, kojim je umanjeno njeno onesposobljenje. Marijanin osmjeh i lagano podignuta desna ruka u znak pozdrava, još su jedan u nizu uspjeha ostvarenih u JZU UKC Tuzla.
Ostvaren san četrnaestogodišnje Marijane da svojom rukom stavi sjaj na usne, drži čašu sa sokom ili olovku kako bi napisala pjesmu, zahvaljujući izuzetnom medicinskom stručnjaku prof.dr.Martinu Salzeru, iz Austrije i timu Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Dolazak prof. Salzera, člana organizacije Austrian Doctors for Disabled koja se bavi pružanjem medicinske i finansijske pomoći i podrške osobama sa onesposobljenjem i djeluje u cijelom svijetu organizovao je Rotari Klub iz Tuzle, uz predhodno obavljene kontakte Prim.dr Emira Arnautalića, direktora Klinike za ortopediju i traumatologiju JZU UKC Tuzla sa predstavnicima organizacije „Sumero“ iz Sarajeva koja ima već uspostavljenu saradnju sa austrijskom organizacijom Austrian Doctors for Disabled.
Četrnaestogodišnja pacijentica, iz Bratunca, rođena je sa onesposobljenjem i deformitetima obje ruke. Riječ je o rijetkom slučaju, Apert sindromu. „To su multipli deformiteti, i kod pacijentice koju smo operisali, oba lakta su u potpunosti ukočena. Izvedenim operativnim zahvatom, u kome smo timskim radom na čelu sa uvaženim prof. Martinom Salzerom uspješno oslobodili ukočenosti lakat desne ruke, svi smo izuzetno zadovoljni“, rekao je član tima dr. Boris Bačić, mr.med.sci., „dodajući da je rad u sardanji sa profesorom Martinom Salzerom novo, vrlo korisno iskustvo“.
.Još jednom se timski rad pokazao vrlo uspješnim. Nakon nekoliko pokušaja da djevojčicu prof . Salzer operiše u Sarajevu, juče je na zadovoljstvo cijelog tima operacija uspješno obavljena u JZU UKC Tuzla.
„Zahvat je protekao u potpunosti bez komplikacija i sa anesteziološkog aspekta“, rekao je dr Izmir Sijerčić, specijalista anesteziologije i reanimatologije.
„U proteklih četrnaest godina puno smo vremena provodili po bolnicama, kaže majka, bila sam uporna i tražila sam mogućnost da moja djevojčica ima kvalitetniji život. Danas, nemam riječi zahvalnosti profesoru Salzeru, koji je kako se i drugi ljekari slažu mit i vrhunski stručnjak, ali i svim drugim ljekarima i medicinskom osoblju koje je učestvovalo u operaciji“, kroz suze govori Marijanina majka Nada.
Inače, prof. Salzer i austrijska organizacija imaju saradnju sa Savezom udruženja za pomoċ osobama sa mentalnom retardacijom FBiH "Sumero" dobrovoljnom, vanstranačkom, nevladinom organizacijom koju je osnovala grupa volontera, eksperata i roditelja djece sa mentalnom retardacijom. Zahvaljujući, prije svega Harisu Haveriću i Morgiani Karić ova saradnja je vrlo uspješna.
„Veoma sam zadovoljan dolaskom u Tuzlu i obavljenom operacijom, kojom smo uspjeli osloboditi desnu ruku pacijentice, rekao je prof.dr. Martin Salzer. „Očekujem da ćemo nastaviti saradnju jer sam ovdje naišao na izvrstan tim, na stručne i sposobne ljude i spremne na ozbiljan rad. Više od toga raduje činjenica što smo omogućili kvalitetniji život za ovu mladu pacijenticu i smanjili njenu onesposobljenost. Ishodom ove složene operacije sam zadovoljan i očekujem dobar oporavak uz fizikalni tretman koji će uslijediti“.
Operacijski tim
Tim koji je učestvovao u operaciji činili su prof. dr. Martin Salzer, austrijski stručnjak, dr Boris Bačić, mr.med.sci. i dr Svemir Čustović, mr.med.sci., specijalisti ortopedije i traumatologije Klinike za ortopediju i traumatologiju, koji se posebno bave oblasti dječije ortopedije, te anesteziolog dr Izmir Sijerčić, anestetičar Edmond Ibrahimi, sestra instrumentarka Adisa Velić i cijeli tim i osoblje Klinike za ortopediju i traumatologiju.
Amra Odobašić, dipl.žurn.
Služba za komunikacije
Još jedan u nizu uspjeha UKC Tuzla
Prof.dr.Martin Salzer, austrijski stručnjak za vrijeme boravka u JZU UKC Tuzla sa tuzlanskim medicinskim timom obavio uspješno operativni zahvat oslobađanja lakta desne ruke kod četrnaestogodišnje pacijentice, kojim je umanjeno njeno onesposobljenje. Marijanin osmjeh i lagano podignuta desna ruka u znak pozdrava, još su jedan u nizu uspjeha ostvarenih u JZU UKC Tuzla.
Ostvaren san četrnaestogodišnje Marijane da svojom rukom stavi sjaj na usne, drži čašu sa sokom ili olovku kako bi napisala pjesmu, zahvaljujući izuzetnom medicinskom stručnjaku prof.dr.Martinu Salzeru, iz Austrije i timu Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Dolazak prof. Salzera, člana organizacije Austrian Doctors for Disabled koja se bavi pružanjem medicinske i finansijske pomoći i podrške osobama sa onesposobljenjem i djeluje u cijelom svijetu organizovao je Rotari Klub iz Tuzle, uz predhodno obavljene kontakte Prim.dr Emira Arnautalića, direktora Klinike za ortopediju i traumatologiju JZU UKC Tuzla sa predstavnicima organizacije „Sumero“ iz Sarajeva koja ima već uspostavljenu saradnju sa austrijskom organizacijom Austrian Doctors for Disabled.
Četrnaestogodišnja pacijentica, iz Bratunca, rođena je sa onesposobljenjem i deformitetima obje ruke. Riječ je o rijetkom slučaju, Apert sindromu. „To su multipli deformiteti, i kod pacijentice koju smo operisali, oba lakta su u potpunosti ukočena. Izvedenim operativnim zahvatom, u kome smo timskim radom na čelu sa uvaženim prof. Martinom Salzerom uspješno oslobodili ukočenosti lakat desne ruke, svi smo izuzetno zadovoljni“, rekao je član tima dr. Boris Bačić, mr.med.sci., „dodajući da je rad u sardanji sa profesorom Martinom Salzerom novo, vrlo korisno iskustvo“.
.Još jednom se timski rad pokazao vrlo uspješnim. Nakon nekoliko pokušaja da djevojčicu prof . Salzer operiše u Sarajevu, juče je na zadovoljstvo cijelog tima operacija uspješno obavljena u JZU UKC Tuzla.
„Zahvat je protekao u potpunosti bez komplikacija i sa anesteziološkog aspekta“, rekao je dr Izmir Sijerčić, specijalista anesteziologije i reanimatologije.
„U proteklih četrnaest godina puno smo vremena provodili po bolnicama, kaže majka, bila sam uporna i tražila sam mogućnost da moja djevojčica ima kvalitetniji život. Danas, nemam riječi zahvalnosti profesoru Salzeru, koji je kako se i drugi ljekari slažu mit i vrhunski stručnjak, ali i svim drugim ljekarima i medicinskom osoblju koje je učestvovalo u operaciji“, kroz suze govori Marijanina majka Nada.
Inače, prof. Salzer i austrijska organizacija imaju saradnju sa Savezom udruženja za pomoċ osobama sa mentalnom retardacijom FBiH "Sumero" dobrovoljnom, vanstranačkom, nevladinom organizacijom koju je osnovala grupa volontera, eksperata i roditelja djece sa mentalnom retardacijom. Zahvaljujući, prije svega Harisu Haveriću i Morgiani Karić ova saradnja je vrlo uspješna.
„Veoma sam zadovoljan dolaskom u Tuzlu i obavljenom operacijom, kojom smo uspjeli osloboditi desnu ruku pacijentice, rekao je prof.dr. Martin Salzer. „Očekujem da ćemo nastaviti saradnju jer sam ovdje naišao na izvrstan tim, na stručne i sposobne ljude i spremne na ozbiljan rad. Više od toga raduje činjenica što smo omogućili kvalitetniji život za ovu mladu pacijenticu i smanjili njenu onesposobljenost. Ishodom ove složene operacije sam zadovoljan i očekujem dobar oporavak uz fizikalni tretman koji će uslijediti“.
Operacijski tim
Tim koji je učestvovao u operaciji činili su prof. dr. Martin Salzer, austrijski stručnjak, dr Boris Bačić, mr.med.sci. i dr Svemir Čustović, mr.med.sci., specijalisti ortopedije i traumatologije Klinike za ortopediju i traumatologiju, koji se posebno bave oblasti dječije ortopedije, te anesteziolog dr Izmir Sijerčić, anestetičar Edmond Ibrahimi, sestra instrumentarka Adisa Velić i cijeli tim i osoblje Klinike za ortopediju i traumatologiju.
Amra Odobašić, dipl.žurn.
Služba za komunikacije
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#763 Re: Vijesti iz Tuzle
Nagrađeni dobitnici nagradne igre „GIPS vozi i nagrađuje“
Danas je upriličena dodjela nagrada sretnim dobitnicima prvog kruga nagadrne igre „GiPS vozi i nagrađuje“.Dobitnici nagrada su dugogodišnji korisnici usluga „Gradskog i prigradskog saobraćaja“ Tuzla.Slanjem SMS poruka na osmocifreni broj sa mjesečnog kupona ili pojedinačne karte korisnici prevoza DD „Gradski i prigradski saobraćaj“ Tuzla bili su direktni učesnici nagradne igre „GiPS vozi i nagrađuje“.Dobitnica plazma televizora, koja je i ujedno glavna nagrada je Margita Gašić iz Tuzle.Dibitnik digitalnog fotoaparata je Robert Pejić koji je slanjem jedne SMS poruke imao sreću da dobije ovu vrijednu nagradu.
Radi se o nagradnoj igri putem koje nastojimo opravdati ukazano povjerenje naših korisnika.Glavni sponzor ovih vrijednih nagrada jeste MobilMedia, rekao je Mlađen Lazić, direktor DD „Gradski i prigradski saobraćaj“ Tuzla.Planirani period trajanja nagradne igre se nastavlja dalje, te iz ovog preduzeća najavljuju da će nastojati igru prenijeti i u narednu godinu.Time će kako kažu opravdati povjerenje koje im godinama ukazuju građani.
Danas je upriličena dodjela nagrada sretnim dobitnicima prvog kruga nagadrne igre „GiPS vozi i nagrađuje“.Dobitnici nagrada su dugogodišnji korisnici usluga „Gradskog i prigradskog saobraćaja“ Tuzla.Slanjem SMS poruka na osmocifreni broj sa mjesečnog kupona ili pojedinačne karte korisnici prevoza DD „Gradski i prigradski saobraćaj“ Tuzla bili su direktni učesnici nagradne igre „GiPS vozi i nagrađuje“.Dobitnica plazma televizora, koja je i ujedno glavna nagrada je Margita Gašić iz Tuzle.Dibitnik digitalnog fotoaparata je Robert Pejić koji je slanjem jedne SMS poruke imao sreću da dobije ovu vrijednu nagradu.
Radi se o nagradnoj igri putem koje nastojimo opravdati ukazano povjerenje naših korisnika.Glavni sponzor ovih vrijednih nagrada jeste MobilMedia, rekao je Mlađen Lazić, direktor DD „Gradski i prigradski saobraćaj“ Tuzla.Planirani period trajanja nagradne igre se nastavlja dalje, te iz ovog preduzeća najavljuju da će nastojati igru prenijeti i u narednu godinu.Time će kako kažu opravdati povjerenje koje im godinama ukazuju građani.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#764 Re: Vijesti iz Tuzle
Tuzlu zahvatilo olujno nevrijeme
Nakon izuzetno vrelog dana, Tuzlu je zahvatilo olujno nevrijeme. Jak vjetar savijao je, a nažalost i slomio neka drveća. Vjetar se nakon petnaestak minuta smirio a trenutno pada kiša. Osim materijalne štete, bilo je i povrijeđenih posebno na Panonskim jezerima, zbog suncobrana koji su ispadali iz ležišta.
Nakon izuzetno vrelog dana, Tuzlu je zahvatilo olujno nevrijeme. Jak vjetar savijao je, a nažalost i slomio neka drveća. Vjetar se nakon petnaestak minuta smirio a trenutno pada kiša. Osim materijalne štete, bilo je i povrijeđenih posebno na Panonskim jezerima, zbog suncobrana koji su ispadali iz ležišta.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#765 Re: Vijesti iz Tuzle
Posljedice olujnog nevremena u Tuzli

Krov u zraku sa sportske dvorane

Odvaljene fasade



Na licu mjesta načelnik Imamović i saradnici su konstatovali teško oštećenje krova stambene zgrade kod SKPC “Mejdan” i da ostaci krova ugrožavaju život i zdravlje ljudi. Osim toga, stanovi u potkrovlju su potpuno uništeni, a stanarima je omogućen smještaj u Domu penzioner



Krov u zraku sa sportske dvorane

Odvaljene fasade



Na licu mjesta načelnik Imamović i saradnici su konstatovali teško oštećenje krova stambene zgrade kod SKPC “Mejdan” i da ostaci krova ugrožavaju život i zdravlje ljudi. Osim toga, stanovi u potkrovlju su potpuno uništeni, a stanarima je omogućen smještaj u Domu penzioner


-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#766 Re: Vijesti iz Tuzle
Povodom jučerašnjeg olujnog nevremena
Danas održan Kolegij kod općinskog načelnika
Jučerašnje olujno nevrijeme u Tuzli srećom je prošlo bez ljudskih žrtava ali analizirajući situaciju na terenu može se zaključiti da je stanje u pojedinim dijelovima Tuzle bilo dramatično, rečeno je na danas održanom Kolegiju kod općinskog načelnika.
Najveća materijalna šteta zabilježena je na zgradi pored Mejdana na kojoj je dignut krov. Stanarima šest stanova, koliko ih ima na posljednjem spratu, pričinjena je velika šteta. Dignuti su parketi, zidovi su mokri, a stolarija i namještaj potpuno uništeni. Sa krova voda i dalje curi u stanove tako da se u njima ne može više boraviti. Većina stanara doživjela je šok jer nisu mogli izaći iz svojih stanova. Naime, kako struja nije bila isključena svako diranje ulaznih blindiranih vrata dovodilo je do strujnih udara.
Stanje je snimljeno u pet stanova a u šesti se nije moglo ući jer vlasnik stana nije trenutno u Tuzli. Jedna porodica sa malom bebom je prenoćila u Domu penzionera, a ostali su prenoćili kod rodbine.
Radi se o relativno novoj zgradi, useljena je prije dvije godine, još je pod garancijom, a prva veća oluja je potpuno uništila jedan sprat. Upravitelj zgrade i izvođač Tehnograd Company odgovorni su za pričinjenu štetu, rečeno je danas na kolegiju. Prema mišljenju građevinske inspekcije, ovako velika šteta je rezultat i činjenice da iznad stanova na posljednjem spratu nije izvedena završna armirano betonska ploča.
Osim na ovoj zgradi, znatnija oštećenja zabilježena su na zgradi Tehnološkog fakulteta na kojoj je oštećeno oko 200 m2 krova, sa solitera u Krečanskoj je palo preko stotinu kvadratnih metara fasadne izolacije koja je srećom pala u krug postojeće zaštitne ograde.
Na više lokacija zabilježeno je obaranje električnih vodova i kablova, u Mandićima, u Grabovici, kod Doma Partizan, u Ulici Miroslava Krleže (Skojevska) kabl je pao kod obdaništa. U Gornjoj Tuzli zabilježen je pad elektro stuba, kod OŠ „Mejdan“ pao je stub ulične rasvjete.
Vatrogasci su na teren izašli u toku same oluje po dojavama građana, a resorne općinske službe su obišle grad odmah nakon oluje i poduzele sve potrebne mjere za zaštitu ljudi i njihove imovine, te normalizaciju stanja. Sinoć je održan i vanredni sastanak načelnika i njegovih saradnika, a na saniranju posljedica službe su radile tokom noći i nastavljaju da rade i danas. Najvažnije je da je stanje u gradu sada pod kontrolom, rečeno je na Kolegiju.
Trenutno je problem u Čaklovićima gdje je trafo stanica i dalje bez napona, Rapače su također bez napona jer su pala dva stuba ulične rasvjete, u vikned naselju u Mandičima par vikendica je i dalje bez napona.
Direktor Panonike Maid Porobić, rekao je da je prije samog početka oluje na jezerima bilo oko 7000 posjetilaca koji su upozoravani da izađu iz vode i potraže siguran zaklon, što je velika većina i uradila. Između 1000 i 2000 ljudi je ostalo i u toku oluje i potražilo zaklon ispod fiksiranih suncobrana i u Sojeničkom naselju. Zanimljivo je da je „slamnato“ naselje, koje je napravljeno bez i jednog eksera, izdržalo najače nalete vjetra. (Tuzlarije)
Danas održan Kolegij kod općinskog načelnika
Jučerašnje olujno nevrijeme u Tuzli srećom je prošlo bez ljudskih žrtava ali analizirajući situaciju na terenu može se zaključiti da je stanje u pojedinim dijelovima Tuzle bilo dramatično, rečeno je na danas održanom Kolegiju kod općinskog načelnika.
Najveća materijalna šteta zabilježena je na zgradi pored Mejdana na kojoj je dignut krov. Stanarima šest stanova, koliko ih ima na posljednjem spratu, pričinjena je velika šteta. Dignuti su parketi, zidovi su mokri, a stolarija i namještaj potpuno uništeni. Sa krova voda i dalje curi u stanove tako da se u njima ne može više boraviti. Većina stanara doživjela je šok jer nisu mogli izaći iz svojih stanova. Naime, kako struja nije bila isključena svako diranje ulaznih blindiranih vrata dovodilo je do strujnih udara.
Stanje je snimljeno u pet stanova a u šesti se nije moglo ući jer vlasnik stana nije trenutno u Tuzli. Jedna porodica sa malom bebom je prenoćila u Domu penzionera, a ostali su prenoćili kod rodbine.
Radi se o relativno novoj zgradi, useljena je prije dvije godine, još je pod garancijom, a prva veća oluja je potpuno uništila jedan sprat. Upravitelj zgrade i izvođač Tehnograd Company odgovorni su za pričinjenu štetu, rečeno je danas na kolegiju. Prema mišljenju građevinske inspekcije, ovako velika šteta je rezultat i činjenice da iznad stanova na posljednjem spratu nije izvedena završna armirano betonska ploča.
Osim na ovoj zgradi, znatnija oštećenja zabilježena su na zgradi Tehnološkog fakulteta na kojoj je oštećeno oko 200 m2 krova, sa solitera u Krečanskoj je palo preko stotinu kvadratnih metara fasadne izolacije koja je srećom pala u krug postojeće zaštitne ograde.
Na više lokacija zabilježeno je obaranje električnih vodova i kablova, u Mandićima, u Grabovici, kod Doma Partizan, u Ulici Miroslava Krleže (Skojevska) kabl je pao kod obdaništa. U Gornjoj Tuzli zabilježen je pad elektro stuba, kod OŠ „Mejdan“ pao je stub ulične rasvjete.
Vatrogasci su na teren izašli u toku same oluje po dojavama građana, a resorne općinske službe su obišle grad odmah nakon oluje i poduzele sve potrebne mjere za zaštitu ljudi i njihove imovine, te normalizaciju stanja. Sinoć je održan i vanredni sastanak načelnika i njegovih saradnika, a na saniranju posljedica službe su radile tokom noći i nastavljaju da rade i danas. Najvažnije je da je stanje u gradu sada pod kontrolom, rečeno je na Kolegiju.
Trenutno je problem u Čaklovićima gdje je trafo stanica i dalje bez napona, Rapače su također bez napona jer su pala dva stuba ulične rasvjete, u vikned naselju u Mandičima par vikendica je i dalje bez napona.
Direktor Panonike Maid Porobić, rekao je da je prije samog početka oluje na jezerima bilo oko 7000 posjetilaca koji su upozoravani da izađu iz vode i potraže siguran zaklon, što je velika većina i uradila. Između 1000 i 2000 ljudi je ostalo i u toku oluje i potražilo zaklon ispod fiksiranih suncobrana i u Sojeničkom naselju. Zanimljivo je da je „slamnato“ naselje, koje je napravljeno bez i jednog eksera, izdržalo najače nalete vjetra. (Tuzlarije)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#767 Re: Vijesti iz Tuzle
POSLJEDICE OLUJE U TUZLI: OŠTEĆEN KROV, STANARI EVAKUISANI
Stanje nakon sinoćnje oluje u Tuzli je pod kontrolom, konstatovali su na današnjoj sjednici kolegija općinskog načelnika. Međutim, pet porodica iz zgrade u Ulici Bosne srebrene kod SKPC Tuzla je evakuisano zbog poplave do koje je došlo nakon otkidanja lima na krovu te zgrade. Stanovi su znatno oštećeni, a stanari ogorčeni.
-Zna se čija je greška. Razočarani smo, iako smo mi pretrpjeli najmanju šteti. Kako se uopšte mogao dozvoliti tehnički prijem ovakve zgrade. Pa, ova zgrada je useljena prije dvije godine, a pogledajte kakva je. Zna se, novcem se sve kupiti može, pa tako se dobije i upotrebna dozvola-ljutito su komentarisali supružnici Jusić, koji žive u potkrovlju oštećene zgrade.
Stanar Ilija Tomić takođe nije krio razočarenje nekvalitetnom zgradom u kojoj je prije dvije godine, od firme Tehnograd company, kupio stan. Kaže, platio je 1.300 KM po kvadratu, a sada ima nekoliko hiljada štetu. Pita se ko će svim stanarima to namiriti.
-Bilo je strašno. Zamislite, nova zgrada, vjetar malo puhnuo i ode krov. Odjednom je na sve strane šikljala voda, nije samo iz ćoškova. Kad je nestalo struje zavladala je panika među svim stanarima-ispričao je Ilija.
Ilija je sa suprugom Adelom i 20-mjesečnom kćerkom Gabrijelom prespavao u Domu penzionera Tuzla, gdje su mu općinske službe ponudile alternativni smještaj. No, kaže da će večeras u rodne Živinice
Dvije porodice Pelesić i porodicu Šahbegović, koji žive na potkrovlju, danas nismo zatekli u stanovima.
Nadira Aščerić, pomoćnik općinskog načelnika za civilnu zaštitu kaže da radnici “KOmunalca” i “Arcade” popravljaju oštećeni krov i privremeno postavljaju novi lim, kako ne bi došlo do većeg oštećenja zgrade. U ponedjeljak će se započeti sa trajnom sanacijom ovog objekta.
Osim krova na zgradi u Ulici Bosne srebrene, oštećen je i krov na Tehnološkom fakultetu, ali, zbog dobre izolacije, nije došlo do poplave u unutrašnjosti. U Krečanskoj ulici otkinuta je stiropor sa fasade, koji je, na sreću, pao u već ograđeni prostor pored zgrade.
http://tuzlalive.ba/portal/2008/08/posl ... vakuisani/
Stanje nakon sinoćnje oluje u Tuzli je pod kontrolom, konstatovali su na današnjoj sjednici kolegija općinskog načelnika. Međutim, pet porodica iz zgrade u Ulici Bosne srebrene kod SKPC Tuzla je evakuisano zbog poplave do koje je došlo nakon otkidanja lima na krovu te zgrade. Stanovi su znatno oštećeni, a stanari ogorčeni.
-Zna se čija je greška. Razočarani smo, iako smo mi pretrpjeli najmanju šteti. Kako se uopšte mogao dozvoliti tehnički prijem ovakve zgrade. Pa, ova zgrada je useljena prije dvije godine, a pogledajte kakva je. Zna se, novcem se sve kupiti može, pa tako se dobije i upotrebna dozvola-ljutito su komentarisali supružnici Jusić, koji žive u potkrovlju oštećene zgrade.
Stanar Ilija Tomić takođe nije krio razočarenje nekvalitetnom zgradom u kojoj je prije dvije godine, od firme Tehnograd company, kupio stan. Kaže, platio je 1.300 KM po kvadratu, a sada ima nekoliko hiljada štetu. Pita se ko će svim stanarima to namiriti.
-Bilo je strašno. Zamislite, nova zgrada, vjetar malo puhnuo i ode krov. Odjednom je na sve strane šikljala voda, nije samo iz ćoškova. Kad je nestalo struje zavladala je panika među svim stanarima-ispričao je Ilija.
Ilija je sa suprugom Adelom i 20-mjesečnom kćerkom Gabrijelom prespavao u Domu penzionera Tuzla, gdje su mu općinske službe ponudile alternativni smještaj. No, kaže da će večeras u rodne Živinice
Dvije porodice Pelesić i porodicu Šahbegović, koji žive na potkrovlju, danas nismo zatekli u stanovima.
Nadira Aščerić, pomoćnik općinskog načelnika za civilnu zaštitu kaže da radnici “KOmunalca” i “Arcade” popravljaju oštećeni krov i privremeno postavljaju novi lim, kako ne bi došlo do većeg oštećenja zgrade. U ponedjeljak će se započeti sa trajnom sanacijom ovog objekta.
Osim krova na zgradi u Ulici Bosne srebrene, oštećen je i krov na Tehnološkom fakultetu, ali, zbog dobre izolacije, nije došlo do poplave u unutrašnjosti. U Krečanskoj ulici otkinuta je stiropor sa fasade, koji je, na sreću, pao u već ograđeni prostor pored zgrade.
http://tuzlalive.ba/portal/2008/08/posl ... vakuisani/
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#768 Re: Vijesti iz Tuzle
Izbo bivšu suprugu na svadbi
TUZLA - Miro P. iz Posušja preksinoć oko 18.30 na svadbenom veselju u Gornjoj Lipnici kod Tuzle pokušao je ubiti bivšu nevjenčanu suprugu Smilju Brčinović (34), koju je u predjelu grudnog koša ubo šilom.
Zatim je napao Smiljinu rodicu Maru L. (46) i njenog momka Milorada Ilića, a potom među njih bacio ručnu bombu, koja, srećom, nije eksplodirala.
Povod je Smiljino odbijanje da se pomiri s nevjenčanim mužem, kojeg je napustila prije mjesec dana.
Brčinovićeva je na svadbu Sanide Hodžić i Emira Delića došla u pratnji rodice Mare i njenog momka Milorada. Prema tvrdnjama svjedoka, tek što su došli u blizinu Doma kulture u Gornjoj Lipnici, gdje je bilo organizovano svadbeno veselje, pasatom je nepozvan stigao Miro P. sa njihovim petogodišnjim sinom.
"Tražio je od nje da mu se vrati, ali ona nije htjela. Zlostavljao ju je, ali je dugo vremena krila od nas da je tuče. Napustila ga je poslije šest godina zajedničkog života. Kad mu je rekla da ide, da nije pozvan na svadbu, htio ju je ubiti", kaže Smiljina majka Ljuba.
U Smiljinu odbranu stao je Milorad, inače učitelj karatea, ali Miro P. krenuo je šilom na njega, ali je, umjesto da pogodi njega, u predjelu oka ubo njegovu djevojku Maru. Među okupljene uzvanike, Miro P. je bacio ručnu bombu, koja se otkotrljala ispod jednog od parkiranih automobila, ali nije eksplodirala. Pometnju među gostima Miro P. je iskoristio i odvezao se sa sinom Mateom, koji je u vrijeme incidenta sjedio u automobilu. Za njim je federalna policija raspisala potragu i sumnja se da je, sa sinom, napustio područje Tuzlanskog kantona.
Jedna od mještanki, koja živi desetak metara dalje od mjesta obračuna bivših supružnika, kaže da je izlazila iz kuće kada se dogodio incident.
"Odjednom pometnja. Mlada je pobjegla iza moje kuće. Neko je povikao - pazite, bomba, pa sam u kuću utrčala sa djetetom", ispričala je ova mještanka ne želeći otkriti identitet jer su joj policajci rekli da se radi o opasnom kriminalcu.
Ljekari UKC Tuzla su konstatovali da su Smilja Brčinović i njena rodica Mara lakše ozlijeđene šilom, ali u MUP-u TK objašnjavaju da je, zbog okolnosti pod kojima je došlo do napada, slučaj okvalifikovan kao pokušaj ubistva.
Dežurna tužiteljica Jasminka Alagić, koja je s pripadnicima Kriminalističke policije obavila uviđaj, kaže da ne može dati nikakve informacije jer traje istraga.
"Tek kad saslušam svjedoke mogu vam dati prave informacije", prokomentarisala je Alagićeva.
Nemili događaj nije prekinuo svadbeno veselje kojem je prisustvovalo oko 200 uzvanika.
http://www.nezavisne.com/hronika/vijest ... vadbi.html
TUZLA - Miro P. iz Posušja preksinoć oko 18.30 na svadbenom veselju u Gornjoj Lipnici kod Tuzle pokušao je ubiti bivšu nevjenčanu suprugu Smilju Brčinović (34), koju je u predjelu grudnog koša ubo šilom.
Zatim je napao Smiljinu rodicu Maru L. (46) i njenog momka Milorada Ilića, a potom među njih bacio ručnu bombu, koja, srećom, nije eksplodirala.
Povod je Smiljino odbijanje da se pomiri s nevjenčanim mužem, kojeg je napustila prije mjesec dana.
Brčinovićeva je na svadbu Sanide Hodžić i Emira Delića došla u pratnji rodice Mare i njenog momka Milorada. Prema tvrdnjama svjedoka, tek što su došli u blizinu Doma kulture u Gornjoj Lipnici, gdje je bilo organizovano svadbeno veselje, pasatom je nepozvan stigao Miro P. sa njihovim petogodišnjim sinom.
"Tražio je od nje da mu se vrati, ali ona nije htjela. Zlostavljao ju je, ali je dugo vremena krila od nas da je tuče. Napustila ga je poslije šest godina zajedničkog života. Kad mu je rekla da ide, da nije pozvan na svadbu, htio ju je ubiti", kaže Smiljina majka Ljuba.
U Smiljinu odbranu stao je Milorad, inače učitelj karatea, ali Miro P. krenuo je šilom na njega, ali je, umjesto da pogodi njega, u predjelu oka ubo njegovu djevojku Maru. Među okupljene uzvanike, Miro P. je bacio ručnu bombu, koja se otkotrljala ispod jednog od parkiranih automobila, ali nije eksplodirala. Pometnju među gostima Miro P. je iskoristio i odvezao se sa sinom Mateom, koji je u vrijeme incidenta sjedio u automobilu. Za njim je federalna policija raspisala potragu i sumnja se da je, sa sinom, napustio područje Tuzlanskog kantona.
Jedna od mještanki, koja živi desetak metara dalje od mjesta obračuna bivših supružnika, kaže da je izlazila iz kuće kada se dogodio incident.
"Odjednom pometnja. Mlada je pobjegla iza moje kuće. Neko je povikao - pazite, bomba, pa sam u kuću utrčala sa djetetom", ispričala je ova mještanka ne želeći otkriti identitet jer su joj policajci rekli da se radi o opasnom kriminalcu.
Ljekari UKC Tuzla su konstatovali da su Smilja Brčinović i njena rodica Mara lakše ozlijeđene šilom, ali u MUP-u TK objašnjavaju da je, zbog okolnosti pod kojima je došlo do napada, slučaj okvalifikovan kao pokušaj ubistva.
Dežurna tužiteljica Jasminka Alagić, koja je s pripadnicima Kriminalističke policije obavila uviđaj, kaže da ne može dati nikakve informacije jer traje istraga.
"Tek kad saslušam svjedoke mogu vam dati prave informacije", prokomentarisala je Alagićeva.
Nemili događaj nije prekinuo svadbeno veselje kojem je prisustvovalo oko 200 uzvanika.
http://www.nezavisne.com/hronika/vijest ... vadbi.html
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#769 Re: Vijesti iz Tuzle
Nezapamćeno zanimanje javnosti za koncert Dine Merlina u Tuzli
Tuzla nikada do sada nije doživjela toliko zanimanje za neki koncertni događaj. Sedmicu dana prije dolaska Dine Merlina u ovaj grad, podaci pretprodaje su takvi da je izvjesno kako će veliki koncert koji je zakazan za subotu, 16. avgust 2008. na stadionu Tušanj zabilježiti neviđenu posjetu.
Ovo je prvo pojavljivanje velike balkanske zvijezde u Tuzli nakon osam godina. Podsjetimo, Dino Merlin je ovdje posljednji put nastupio u sklopu turneje “Sredinom” koja se odvijala u ljeto 2000. godine. Stoga će predstojeća noć za pamćenje na tuzlanskom stadionu biti još zanimljivija.
Organizatori nagovještavaju da će ovaj događaj slijediti visoke standarde postavljene na nedavno održanom spektaklu Dine Merlina na Koševu. Još uvijek se ne govori o detaljima, ali se zna da će i na Tušnju prostranu binu krasiti veličanstvena rasvjeta i veliki video zidovi.
Ulaznice za ovaj događaj, po cijeni od 10 KM za teren i 15 KM za tribine, mogu se nabaviti na uobičajenim prodajnim mjestima u Tuzli, u CD shopovima “Mido”, te “Sejo i Vili”.
(sa-x)
Tuzla nikada do sada nije doživjela toliko zanimanje za neki koncertni događaj. Sedmicu dana prije dolaska Dine Merlina u ovaj grad, podaci pretprodaje su takvi da je izvjesno kako će veliki koncert koji je zakazan za subotu, 16. avgust 2008. na stadionu Tušanj zabilježiti neviđenu posjetu.
Ovo je prvo pojavljivanje velike balkanske zvijezde u Tuzli nakon osam godina. Podsjetimo, Dino Merlin je ovdje posljednji put nastupio u sklopu turneje “Sredinom” koja se odvijala u ljeto 2000. godine. Stoga će predstojeća noć za pamćenje na tuzlanskom stadionu biti još zanimljivija.
Organizatori nagovještavaju da će ovaj događaj slijediti visoke standarde postavljene na nedavno održanom spektaklu Dine Merlina na Koševu. Još uvijek se ne govori o detaljima, ali se zna da će i na Tušnju prostranu binu krasiti veličanstvena rasvjeta i veliki video zidovi.
Ulaznice za ovaj događaj, po cijeni od 10 KM za teren i 15 KM za tribine, mogu se nabaviti na uobičajenim prodajnim mjestima u Tuzli, u CD shopovima “Mido”, te “Sejo i Vili”.
(sa-x)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#770 Re: Vijesti iz Tuzle
Kolo srpskih sestra iz Tuzle proslavilo krsnu slavu
Kolo srpskih sestara "Kosovka djevojka" iz Tuzle proslavili su svoju krsnu slavu Svetu majku Angelinu. Kuma slave je bila Natalija Stanojković iz Tuzle. Među gostima na ovoj proslavi bile su i članice udruženja "Hrvatska žena" iz Tuzle te mnogobrojni gosti iz Brčkog i Zvornika. Predsjednica kola srpskih sestara "Kosovka djevojka" iz Tuzle Gospava Kuvelja pozdravila je sve prisutne i zahvalila se svima na ovoj podršci i ukazanoj ljubavi.

Kolo srpskih sestara "Kosovka djevojka" iz Tuzle proslavili su svoju krsnu slavu Svetu majku Angelinu. Kuma slave je bila Natalija Stanojković iz Tuzle. Među gostima na ovoj proslavi bile su i članice udruženja "Hrvatska žena" iz Tuzle te mnogobrojni gosti iz Brčkog i Zvornika. Predsjednica kola srpskih sestara "Kosovka djevojka" iz Tuzle Gospava Kuvelja pozdravila je sve prisutne i zahvalila se svima na ovoj podršci i ukazanoj ljubavi.

-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#771 Re: Vijesti iz Tuzle
Svečano otvorenje džamije u džematu Simin Han
U nedjelju 17.augusta 2008.godine biće svečano otvorena novoizgrađena džamija u džematu Simin Han. Program svečanog otvaranja počinje u 11,30 sati, a očekuje se da će na svečanosti prisustvovati zvaničnici Islamske zajednice u BiH, Muftijstva tuzlanskog i Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.
Noć uoči otvaranja poslije akšam namaza proučit će se mevlud.
U nedjelju 17.augusta 2008.godine biće svečano otvorena novoizgrađena džamija u džematu Simin Han. Program svečanog otvaranja počinje u 11,30 sati, a očekuje se da će na svečanosti prisustvovati zvaničnici Islamske zajednice u BiH, Muftijstva tuzlanskog i Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.
Noć uoči otvaranja poslije akšam namaza proučit će se mevlud.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#772 Re: Vijesti iz Tuzle
Nagrada za film "Informativni razgovori" Namika Kabila
Dokumentarni film "Informativni razgovori" bh. režisera Namika Kabila osvojio je nagradu za najbolji balkanski dokumentarni film na nedavno održanom 7. Međunarodnom festivalu dokumentarnog i kratkog filma u Prizrenu.
U konkurenciji 13 filmova iz regije, tročlani žiri u sastavu Sergio Trefaut, Jurij Meden i Jetta Xharra proglasio je najboljim upravo Kabilov film.
Ovo je nastavak uspješnog festivalskog života filma "Informativni razgovori" premijerno prikazanog na prošlogodišnjem Sarajevo film festivalu na kojem je osvojio Srce Sarajeva za dokumentarni film.
Realizovan je u produkciji SCCA/pro.ba u okviru projekta Bosna i Hercegovina u potrazi za izgubljenim identitetom, a uz pomoć Švicarskog ureda za saradnju u BiH Ambasade Švicarske i Fondacije Otvoreno društvo BiH.
"Informativni razgovori" istražuju traumu, ali ne s ciljem da istraže ljudsku bol, već naprotiv, ovaj film pokušava da otvori ambise ratnog poricanja koji su postali dominantna ali neizgovorena dimenzija svakodnevnog života u postratnoj BiH.
Namik Kabil rođen je u Tuzli 1968. godine. Završio je studij filma na Santa Monica Collegu i Los Angeles City Collegu u Los Angelesu.
Trenutno u Sarajevu radi kao pisac, scenarista i filmski reditelj. Napisao je nekoliko scenarija za TV projekte te za igrani filma "Kod amidže Idriza" reditelja Pjera Žalice.
Upravo je završio dugometražni igrani film “Čuvari noći” koji će premijerno biti prikazan na Venecija film festivalu u konkurenciji Mađunarodne sedmice kritike.
(FENA)
Dokumentarni film "Informativni razgovori" bh. režisera Namika Kabila osvojio je nagradu za najbolji balkanski dokumentarni film na nedavno održanom 7. Međunarodnom festivalu dokumentarnog i kratkog filma u Prizrenu.
U konkurenciji 13 filmova iz regije, tročlani žiri u sastavu Sergio Trefaut, Jurij Meden i Jetta Xharra proglasio je najboljim upravo Kabilov film.
Ovo je nastavak uspješnog festivalskog života filma "Informativni razgovori" premijerno prikazanog na prošlogodišnjem Sarajevo film festivalu na kojem je osvojio Srce Sarajeva za dokumentarni film.
Realizovan je u produkciji SCCA/pro.ba u okviru projekta Bosna i Hercegovina u potrazi za izgubljenim identitetom, a uz pomoć Švicarskog ureda za saradnju u BiH Ambasade Švicarske i Fondacije Otvoreno društvo BiH.
"Informativni razgovori" istražuju traumu, ali ne s ciljem da istraže ljudsku bol, već naprotiv, ovaj film pokušava da otvori ambise ratnog poricanja koji su postali dominantna ali neizgovorena dimenzija svakodnevnog života u postratnoj BiH.
Namik Kabil rođen je u Tuzli 1968. godine. Završio je studij filma na Santa Monica Collegu i Los Angeles City Collegu u Los Angelesu.
Trenutno u Sarajevu radi kao pisac, scenarista i filmski reditelj. Napisao je nekoliko scenarija za TV projekte te za igrani filma "Kod amidže Idriza" reditelja Pjera Žalice.
Upravo je završio dugometražni igrani film “Čuvari noći” koji će premijerno biti prikazan na Venecija film festivalu u konkurenciji Mađunarodne sedmice kritike.
(FENA)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#773 Re: Vijesti iz Tuzle
Katolici obilježili blagdan Velika Gospa
15 august svake godine vjernici katoličke vjeroispovijesti obilježavaju kao dan svetkovine Blažene Djevice Marije na nebo, u narodu ovaj blagdan poznatiji je kao Velika Gospa.
Veliki broj vjernika iz Tuzlanskih župa ali i šire okupio se danas na Svetištu pred katoličkom crkvom u Breškama kako bi proslavili Svetkovinu Blažene Djevice Marije. Svetu misu predvodio je fra Marko Kepić, župnik Nova Bila.
Župna crkva u Breškama

Od 11 župa koliko ih ima na području TK, župa Breške je najstarija.Inače u Breškama je danas obilježen i Patron Župe, izjavio je fra Franjo Martinović, župnik Breške.
Katolici su Svetkovinu blažene djevice Marije proslavili na tradicionalan način, organizovana su druženja uz muziku,a mogle su se vidjeti i tradicionalne katoličke nošnje isl.
Nakon Velike Gospe katolici će za oko dva mjeseca proslaviti i malu gospu tj. rođenje Marije. Inače blagdan Velika Gospa je blagdan koji govori o nadi, radosti, dostojanstvu čovjeka,ljubavi. Stoga je ovaj praznik za katolike poslije katoličke nedjelje jedan od najvećih praznika koji obilježavaju.
15 august svake godine vjernici katoličke vjeroispovijesti obilježavaju kao dan svetkovine Blažene Djevice Marije na nebo, u narodu ovaj blagdan poznatiji je kao Velika Gospa.
Veliki broj vjernika iz Tuzlanskih župa ali i šire okupio se danas na Svetištu pred katoličkom crkvom u Breškama kako bi proslavili Svetkovinu Blažene Djevice Marije. Svetu misu predvodio je fra Marko Kepić, župnik Nova Bila.
Župna crkva u Breškama

Od 11 župa koliko ih ima na području TK, župa Breške je najstarija.Inače u Breškama je danas obilježen i Patron Župe, izjavio je fra Franjo Martinović, župnik Breške.
Katolici su Svetkovinu blažene djevice Marije proslavili na tradicionalan način, organizovana su druženja uz muziku,a mogle su se vidjeti i tradicionalne katoličke nošnje isl.
Nakon Velike Gospe katolici će za oko dva mjeseca proslaviti i malu gospu tj. rođenje Marije. Inače blagdan Velika Gospa je blagdan koji govori o nadi, radosti, dostojanstvu čovjeka,ljubavi. Stoga je ovaj praznik za katolike poslije katoličke nedjelje jedan od najvećih praznika koji obilježavaju.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#774 Re: Vijesti iz Tuzle
Rekonstrukcija Južne magistrale
Rekonstrukcija južne magistrale od raskrsnice kod Doma penzionera do Brčanske Malte počinje 18. augusta ove godine, zbog čega iz općinskih službi vozačima sugerišu korištenje alternativnih ulica. Kako bi se radovi mogli nesmetano izvoditi promet će se na ovoj dionici odvijati paralelnom saobraćajnicom iz suprotnog smjera jednom kolovoznom trakom, pod režimom dvosmjernog saobraćaja, a povremeno će dolaziti i do potpune obustave saobraćaja-saopšteno je iz press službe Opštine Tuzla. Radovi na ovoj dionici bi trebali biti završeni 30.augusta.
Rekonstrukcija južne magistrale od raskrsnice kod Doma penzionera do Brčanske Malte počinje 18. augusta ove godine, zbog čega iz općinskih službi vozačima sugerišu korištenje alternativnih ulica. Kako bi se radovi mogli nesmetano izvoditi promet će se na ovoj dionici odvijati paralelnom saobraćajnicom iz suprotnog smjera jednom kolovoznom trakom, pod režimom dvosmjernog saobraćaja, a povremeno će dolaziti i do potpune obustave saobraćaja-saopšteno je iz press službe Opštine Tuzla. Radovi na ovoj dionici bi trebali biti završeni 30.augusta.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00



