Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#76 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by shecher »

Prava poslastica za ovu temu:



Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#77 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by Tyke »

talić wrote: koji su to svi dokazi svijeta ?
Sjedim prije nekoliko dana u WC-u i razgledam po keramičkim pločicama,španska keramika I klasa m2 50 KM (malo šale) i počinjem da nalazim likove. Jedan, dva, tri... nema ih ali ja ih vidim. E tako i ti tvoji dokazi.
" Na putu Gospodara svoga mudro i lijepo savjetom pozivaj i sa njima na najljepsi nacin raspravljaj"( En- Nahl 125 ajet )

Ja cu evo postaviti ove dvije price, iako ces ostati ravnodusan prema njima, a draze ce ti biti gledati likove po spanskim keramickim plocicama. :roll:

Čovjek je otisao u brijačnicu da ošiša svoju kosu i skrati bradu kao i obično. Počeo je pričati sa berberom koji ga je zabrinuo. Pričali su o mnogim stvarima i raznim temama. Iznenada dotakli su temu o Bogu.

Berber je rekao: “Pogledaj čovječe, ja ne vjerujem da Bog postoji kao što si ti to rekao. “Zašto si to rekao?“- upitao je čovjek.

„Pa to je tako jednostavno samo moraš izaći na ulicu da shvatiš da Bog ne postoji. Reci mi da Bog postoji da li bi bilo toliko bolesnih ljudi? Da li bi bilo napuštene djece? Da Bog postoji, ne bi bilo patnje i boli. Ja ne mogu zamisliti boga koji dopušta ove stvari.“ Čovjek je zašutio jedno vrijeme misleći se, ali nije želio odgovoriti bez argumenata.

Berber je završio svoj posao, i čovjek je izašao iz brijačnice. Ubrzo nakon što je izašao iz brijačnice ugledao je čovjeka sa dugom kosom i zapuštenom bradom (izgledao je sav neuredan).

Onda je čovjek ponovo ušao u brijačnicu i rekao je berberu: “Znaš šta? Beberi ne postoje: „Kako ne postoje?“- upitao je berber. „Ne!„-čovjek je uzvikuo. „Oni ne postoje, jer da postoje ne bi bilo ljudi nesređenih, kao što je onaj na ulici: „Ah, berberi postoje samo što ljudi ne dolaze nama.“ „Tačno!”- potvrdio je čovjek.

„To je poenta. Bog postoji, samo što ljudi ne vjeruju u Njega, i ne klanjaju Mu se, i zato je toliko boli i patnje na svijetu.”



A i ova prica nije nista manje poucna:

"Jedan mladic vrativši se sa studija iz inostranstva, zatražio je od svojih roditelja da mu nadju ucenjaka koji bi mogao odgovoriti na njegova 3 pitanja.
Nakon nekog vremena oni su našli jednog Islamskog alima voljnog da se sastane sa momkom, da ga sasluša i pokuša da mu odgovori na postavljena pitanja.

Njihov susret je protekao otprilike ovako:


Mladic : Hoceš li mi reci ko si? Upitao je mladic.
Ucenjak : Ja sam covjek kao i ti, jedno od Božijih stvorenja i jedan od Allahovih dž.š. poniznih robova.
Mladic: Volio bih da ti postavim tri pitanja, ali sumnjam da ces moci na njih da odgovoriš.

Ucenjak: InšaAllah, ako bude Božija volja, mislim da cu biti u mogucnosti da odgovorim na tvoja pitanja.

Mladic : Jesi li siguran? Mnogi mi nisu mogli dati zadovoljavajuci odgovor.

Ucenjak : Dat cu sve od sebe, pa šta bude.

Mladic : U redu, pitanja su :

1. Da li Bog postoji? Ako da, pokaži mi Njegov lik.

2. ?*to je takdir (sudbina) ?

3. Ako je ?*ejtan (sotona) stvoren od vatre, i na kraju ce biti bacen u pakao koje je isto tako od vatre, hoce li mu i može li mu paklena vatra naškoditi?


Ucenjak stade, zamisli se malo, pridje i snažno ošamari mladica.

Mladic: Hej! Zašto si se naljutio i zašto me ovako jako udari? Samo sam postavio svoja pitanja. Ako znaš odgovor treba da mi odgovoriš, a ako ne ništa. Tražit cu ko zna. Ne treba da me šamaraš.

Ucenjak : Polako. Smiri se. Nisam se naljutio, nemam razloga. Ovaj šamar je samo jednostavan odgovor na tvoja pitanja.

Mladic : Kako, zašto? Ne razumijem.

Ucenjak : Polahko, razmujet ceš. Smiri se. Kako se sada osjecaš nakon ovog šamara ?

Mladic : Loše! Boli me! ?*ta ocekuješ da ti kažem?

Ucenjak : Znaci, vjeruješ da bol postoji?

Mladic : Naravno!

Ucenjak : Pokaži mi njen lik

Mladic : Zastavši, mucajuci mladic progovori: " e to ne mogu uciniti".

Ucenjak : U redu. To ti je odgovor na tvoje prvo pitanje. Svi mi osjecamo postojanje Svemoguceg Allaha dž.š. bez da vidimo Njegov lik.

Ucenjak : Sinoc, jesi li sanjao da cu te ošamariti ?

Mladic : Ne

Ucenjak : Jesi li uopce razmišljao o tome da cu te ošamariti?

Mladic : Ne.

Ucenjak : Jesi li ikada mislio da ceš dobiti šamar od mene zbog ovih pitanja?

Mladic : Nisam.

Ucenjak : E, to ti je takdir dragi prijatelju. To je tvoja sudbina i odgovor na drugo pitanje.

Ucenjak : Da nastavimo. Moja ruka kojom sam te ošamario, od cega je?

Mladic : Od mesa, kostiju, kože, naravno.

Ucenjak : A tvoje lice, od cega je ono ?
Mladic : Pa isto od toga

Ucenjak : I što osjecaš nakon što sam te ošamario?

Mladic : Bol, rekao sam.

Ucenjak : E, vidiš. Bez obzira što su i ?*ejtan (sotona) i pakao od vatre, Božijom voljom pakao ce biti veoma bolno mjesto za njega. Sad sam ti odgovorio i na tvoje trece pitanje.

Ucenjak: I jesi li zadovoljan odgovorima?

Mladic: Jesam. Veliko vam hvala. Da Vas uzviseni Gospodar nagradi, da vas još dugo poživi i da mi još puno toga od Vas naucimo.

Ucenjak: Amin

Tako se i rastaše.....
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#78 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by talić »

@ Tyke,

ako pogledaš moje spominjanje Boga vidjet ćeš da ga pišem velikim slovom što bi trebalo značiti da ne isključujem postojanje Boga (Evolucije) . Sjeme života je na Zemlju stiglo iz Svemira i kada se pogleda koliko je uslova ispunjeno da bi se razvio život na Zemlji onda ne treba olako odbacivati postojanje eksternog faktora u obliku više sile - Boga. Života na Zemlji ( bar u ovakvom obliku) ne bi bilo bez Sunca kao izvora energije, vode, bez kisika u zraku, bez Mjeseca i njegove rotacije oko Zemlje, bez rotacije Zemlje oko svoje osi, bez atmosfere, bez stratosfere koja nas štiti od radijacije iz Svemira, bez Jupitera našeg velikog brata koji nas štiti od meteora i asteroida, sa znatno većim temperaturama, sa znatno nižim temperaturama, sa otrovnim plinovima u zraku,.......i na kraju bez seksulnog nagona i nagona za preživljavanje. Jednostavno rečeno položaj Zemlje i u sunčevom sistemu i u Galaksiji je idealan za život. Ali sve to nema veze sa Bogom koji je se spominje u vjerskim knjigama niti me iko može uvjeriti da je ijedna od knjiga božije djelo. Previše je grešaka i nelogičnosti, previše je diskriminacije, previše je plašenja i obećavanja. ;-)
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#79 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by fidoremilienko »

Kako ti znas da nas Jupiter stiti od meteora i asteroida? :roll:

Kako je to sjeme zivota stiglo iz svemira na Zemlju? :roll:

Kako znas da je jedino Zemlja idealna za zivot? :roll:

I ova tvoja "teorija" puna nelogicnosti!
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#80 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by talić »

fidoremilienko wrote:Kako ti znas da nas Jupiter stiti od meteora i asteroida? :roll:

Kako je to sjeme zivota stiglo iz svemira na Zemlju? :roll:

Kako znas da je jedino Zemlja idealna za zivot? :roll:

I ova tvoja "teorija" puna nelogicnosti!
ne radi se o mojoj teoriji, zna se da Jupiter svojom jakom gravitacijom štiti Zemlju, sve je više naučnika koji "vjeruju" da je neki prosti oblik života stigao na Zemlju, nisam rekao da je "jedino" Zemlja idealna za život.
A možda se Bog samo šali s nama, možda je čitav Svemir samo projekcija ili color tapeta koju je Bog postavio da bi mi vjerovali da nismo sami.
Eto Bog je čitav Svemir stvorio samo da bi nas ljude provjerio, da vidi kakvi smo. Da je neki drugi razlog u pitanju možda bi i povjerovao. Koliko god bio svemoguć ipak bi to bilo neracionalno.;-)
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#81 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by vodoprovodčik »

vodoprovodčik wrote:
Evo još neki za razmišljanje:
Sura Al-Mu'minun 1-5:
Yusuf Ali: The believers must (eventually) win through,- (1) Those who humble themselves in their prayers; (2) Who avoid vain talk; (3) Who are active in deeds of charity; (4) Who abstain from sex, (5) Except with those joined to them in the marriage bond, or (the captives) whom their right hands possess,- for (in their case) they are free from blame,
Pickthall: Successful indeed are the believers (1) Who are humble in their prayers, (2) And who shun vain conversation, (3) And who are payers of the poor-due; (4) And who guard their modesty - (5) Save from their wives or the (slaves) that their right hands possess, for then they are not blameworthy,
Korkut: Ono što žele – vjernici će postići, (1) oni koji molitvu svoju ponizno obavljaju, (2) i koji ono što ih se ne tiče izbjegavaju, (3) i koji milostinju udjeljuju, (4) i koji stidna mjesta svoja čuvaju – (5) osim od žena svojih ili onih koje su u posjedu njihovu, oni, doista, prijekor ne zaslužuju
Mlivo: Doista, uspjet će vjernici, (1) Oni koji su u salatima svojim skrušeni, (2) I oni koji su od besmisla odvraćeni, (3) I oni koji su zekata davaoci; (4) I oni koji su furudža svojih čuvari, (5) Izuzev od žena svojih ili onog šta posjeduju desnice njihove - tad oni uistinu neće biti prekoreni.

Žene koje "posjeduju desnice njihove" označava 1) robinje 2) zarobljenice (ratni plijen) 3)oboje? Ako se odnosi na žene koje su zarobljene u ratu, da li ovo znači da muškarci mogu imati spolni odnos s njima (da ne upotrijebim onaj grubi glagol od kojeg svi zaziremo)?
Ima li neki alim da mi objasni da li je ovo legitimizacija spolnog odnosa sa zarobljenom ženom?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#82 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by fidoremilienko »

Sve se svodi na znanje, ali krhko je znanje :)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#83 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by talić »

vodoprovodčik wrote:
vodoprovodčik wrote:
Evo još neki za razmišljanje:
Sura Al-Mu'minun 1-5:
Yusuf Ali: The believers must (eventually) win through,- (1) Those who humble themselves in their prayers; (2) Who avoid vain talk; (3) Who are active in deeds of charity; (4) Who abstain from sex, (5) Except with those joined to them in the marriage bond, or (the captives) whom their right hands possess,- for (in their case) they are free from blame,
Pickthall: Successful indeed are the believers (1) Who are humble in their prayers, (2) And who shun vain conversation, (3) And who are payers of the poor-due; (4) And who guard their modesty - (5) Save from their wives or the (slaves) that their right hands possess, for then they are not blameworthy,
Korkut: Ono što žele – vjernici će postići, (1) oni koji molitvu svoju ponizno obavljaju, (2) i koji ono što ih se ne tiče izbjegavaju, (3) i koji milostinju udjeljuju, (4) i koji stidna mjesta svoja čuvaju – (5) osim od žena svojih ili onih koje su u posjedu njihovu, oni, doista, prijekor ne zaslužuju
Mlivo: Doista, uspjet će vjernici, (1) Oni koji su u salatima svojim skrušeni, (2) I oni koji su od besmisla odvraćeni, (3) I oni koji su zekata davaoci; (4) I oni koji su furudža svojih čuvari, (5) Izuzev od žena svojih ili onog šta posjeduju desnice njihove - tad oni uistinu neće biti prekoreni.

Žene koje "posjeduju desnice njihove" označava 1) robinje 2) zarobljenice (ratni plijen) 3)oboje? Ako se odnosi na žene koje su zarobljene u ratu, da li ovo znači da muškarci mogu imati spolni odnos s njima (da ne upotrijebim onaj grubi glagol od kojeg svi zaziremo)?
Ima li neki alim da mi objasni da li je ovo legitimizacija spolnog odnosa sa zarobljenom ženom?
ima toga koliko hoćeš:
" I živjeli jedino sa ženama svojim ili sa onima koje su u vlasništvu njihovu - oni, doista, prijekor ne zaslužuju,-"
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#84 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

oh don't go there :zzzz: :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#85 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

harač wrote:oh don't go there :zzzz: :-)
why not?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#86 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

Pandora, kutija, i druge smetnje
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#87 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

harač wrote:Pandora, kutija, i druge smetnje
Jučer/danas malo proletih netom da vidim šta se veli po tom pitanju. Nisam imao vremena da se nešto zadajem, ali pokupih nekih informacija sa kojima bih mogao ući u neku laganiju i ničim opterećenu diskusiju...Generalno nisam za okretanje glave i metenja pod ćilim bilo čega, pa ni ovog pitanja. Dalo bi se razgovarati na temu, ukoliko bi bilo razboritosti...Ipak, možda si sasvim u pravu.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#88 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ljubav_aha »

talić wrote:
fidoremilienko wrote:Kako ti znas da nas Jupiter stiti od meteora i asteroida? :roll:

Kako je to sjeme zivota stiglo iz svemira na Zemlju? :roll:

Kako znas da je jedino Zemlja idealna za zivot? :roll:

I ova tvoja "teorija" puna nelogicnosti!
ne radi se o mojoj teoriji, zna se da Jupiter svojom jakom gravitacijom štiti Zemlju, sve je više naučnika koji "vjeruju" da je neki prosti oblik života stigao na Zemlju, nisam rekao da je "jedino" Zemlja idealna za život.
A možda se Bog samo šali s nama, možda je čitav Svemir samo projekcija ili color tapeta koju je Bog postavio da bi mi vjerovali da nismo sami.
Eto Bog je čitav Svemir stvorio samo da bi nas ljude provjerio, da vidi kakvi smo. Da je neki drugi razlog u pitanju možda bi i povjerovao. Koliko god bio svemoguć ipak bi to bilo neracionalno.;-)

teorija teorija teorija :D
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#89 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by vodoprovodčik »

Pošto niko nije dao validnu interpretaciju onih ajeta, doša sam do zaključka da se u Kur'anu dozvoljava prisilan spolni odnos sa zarobljenim ženama.

Evo još nekih zanimljivih:
sura Al-Azhab:
Korkut: Allah je nevjernike pune srdžbe odbio – nisu nimalo uspjeli – i vjernike je Allah borbe poštedio – Allah je, uistinu, moćan i silan – (25) a sljedbenike Knjige, koji su ih pomagali, iz utvrda njihovih je izveo, i strah u srca njihova ulio, pa ste jedne pobili, a druge kao sužnje uzeli, (26) i dao vam je da naslijedite zemlje njihove i domove njihove i bogatstva njihova, i zemlju kojom prije niste hodali – Allah sve može. (27)
Mlivo: I povratio je Allah one koji nisu vjerovali u srdžbi njihovoj; nisu postigli dobro. A dovoljan je Allah vjernicima u borbi, i Allah je Silni, Moćni; (25) I spustio je one od sljedbenika Knjige koji su ih pomagali, iz utvrda njihovih, i ubacio u srca njihova strah. Skupinu ste pobili, a skupinu zarobili. (26) I dao vam je da naslijedite zemlju njihovu i kuće njihove i imetke njihove i zemlju koju niste gazili. A Allah nad svakom stvari ima moć. (27)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#90 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

vodoprovodčik wrote:Pošto niko nije dao validnu interpretaciju onih ajeta, doša sam do zaključka da se u Kur'anu dozvoljava prisilan spolni odnos sa zarobljenim ženama.
:lol: :sax:
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#91 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by vodoprovodčik »

arzuhal wrote:
vodoprovodčik wrote:Pošto niko nije dao validnu interpretaciju onih ajeta, doša sam do zaključka da se u Kur'anu dozvoljava prisilan spolni odnos sa zarobljenim ženama.
:lol: :sax:
Hoćeš reći da nije tako, ili? Hajde, upotrijebi maštu i predaj se akrobatici interpretaivnih mogućnosti :razz:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#92 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

vodoprovodčik wrote:
arzuhal wrote:
vodoprovodčik wrote:Pošto niko nije dao validnu interpretaciju onih ajeta, doša sam do zaključka da se u Kur'anu dozvoljava prisilan spolni odnos sa zarobljenim ženama.
:lol: :sax:
Hoćeš reći da nije tako, ili?
Neću reći ni da jest ni da nije, ali da imaš zanimljiv rezon - to da :) . Jel ti tako i inače donosiš zaključke? Čitav odred teologa i šerijatskih pravnika šparta ovim podforumom i svi prešutiše odgovor na tvoje pitanje? Ako neko ovdje nešto zna, to i kaže, a ako ne zna - šta? Ja bih volio da ti to pitanje postaviš Enesu Ljevakoviću ili nekome na FIN-u (itsl), pa kada dobiješ odgovor da podijeliš sa nama.
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#93 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by vodoprovodčik »

Jel ti tako i inače donosiš zaključke? Čitav odred teologa i šerijatskih pravnika šparta ovim podforumom i svi prešutiše odgovor na tvoje pitanje?
Da malo bolje pratiš primjetio bi da ovim forumom šparta jedan veliki odred poznavaoca islama koji se busaju u prsa ajetima, hadisima, poznavanjem fikha i tefsira, a sad odjenom nigdje nikog :) A zaista bih volio priupitat nekog takvog za njihovu interpretaciju, iako apriori znam da će biti nešto oko jezičkih finesa, pa će reći da na arapskom ta imenica označva ne samo zarobljenice nego i zarobljenice koje su pristale na takav čin, štaviše, s radošću došle u njegovu postelju, ili nešto slično :lol: ko traži, taj i nađe :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#94 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

Šta ti znaš općenito o robovlasništvu u islamu?
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#95 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by vodoprovodčik »

arzuhal wrote:Šta ti znaš općenito o robovlasništvu u islamu?
Ponešto. Vjerujem da znaš više od mene, pa deder me prosvijetli.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#96 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

vodoprovodčik wrote:
arzuhal wrote:Šta ti znaš općenito o robovlasništvu u islamu?
Ponešto. Vjerujem da znaš više od mene, pa deder me prosvijetli.
I ja znam ponešto, pogotovo ne za prosvjetljenje. Za nekakav razgovor, može. Ali sad odoh na spavanje jer sam ionako doš'o da zapalim jednu, a zadržah se duže...Sutra, inša-Allah, bude li prilike :)
User avatar
ellec
Posts: 378
Joined: 05/09/2011 01:33
Location: WWW.RAJVOSA-X.COM
Contact:

#97 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ellec »

arzuhal wrote:Šta ti znaš općenito o robovlasništvu u islamu?
Sam odnos allaha (gospodar) sa vjernicima (robovi) je robovlasnicki, imamo i obecanja, nagrade, molitve, pakao, raj...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#98 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ljubav_aha »

ellec wrote:
Sam odnos allaha (gospodar) sa vjernicima (robovi) je robovlasnicki, imamo i obecanja, nagrade, molitve, pakao, raj...
Čovjek treba biti slobodan da bi djelovao, u protivnom znači da Bog prisiljava čovjeka na dobro ili zlo, što je nezamislivo od jednoga Pravednoga i Milostivoga Bića; ali ta sloboda i njeno korištenje oduvijek su Bogu poznati, što nekima donosi odgovarajuću pomoć a drugima napuštanje (od Boga).
et' rijesenje postoji za sve :D sto se sekirasch :lol: :D

vjerinici nisu prisiljeni da vjeruju u Boga

ellec, ne razumijem,zasto si uzrujan takvom cinjenicom
Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#99 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by Tyke »

vodoprovodčik wrote:
Evo još nekih zanimljivih:
sura Al-Azhab:
Korkut: Allah je nevjernike pune srdžbe odbio – nisu nimalo uspjeli – i vjernike je Allah borbe poštedio – Allah je, uistinu, moćan i silan – (25) a sljedbenike Knjige, koji su ih pomagali, iz utvrda njihovih je izveo, i strah u srca njihova ulio, pa ste jedne pobili, a druge kao sužnje uzeli, (26) i dao vam je da naslijedite zemlje njihove i domove njihove i bogatstva njihova, i zemlju kojom prije niste hodali – Allah sve može. (27)
Mlivo: I povratio je Allah one koji nisu vjerovali u srdžbi njihovoj; nisu postigli dobro. A dovoljan je Allah vjernicima u borbi, i Allah je Silni, Moćni; (25) I spustio je one od sljedbenika Knjige koji su ih pomagali, iz utvrda njihovih, i ubacio u srca njihova strah. Skupinu ste pobili, a skupinu zarobili. (26) I dao vam je da naslijedite zemlju njihovu i kuće njihove i imetke njihove i zemlju koju niste gazili. A Allah nad svakom stvari ima moć. (27)
Pa dobro, sta te ovdje kopka?
Sama razlika u prijevodu, iako je semanticki identicno, ili sam pojam "ubijanje"?


Gledaj, Kur'an je vezan svojom semantikom i stilistikom za "izvornik" tako da je prevodom neminovan gubitak znacenja, manje ili vise.
... dakle, tek na Arapskom jeziku je sve objedinjeno... zato se vjerovatno i kaze da ce se na Onom svijetu pricati Kur'anskim jezikom, dakle Arapskim jezikom... Arapski jezik je najperfektniji jezik, stoga nije vazno samo poznavati osnove tog jezika te pristupiti prijevodu... u mnogim nasim prijevodima se neke rijeci izjednacavaju...

na pr. U Kur'anu, u jenom ajetu stoji da je dan kod Allaha kao nasih hiljadu godina, a u jednom drugom ajetu stoji da je jednak nasih 50 hiljada godina... (mada nam ovo samo daje blize objasnjenje da se vrijeme kod Allaha s.w.t. ne moze uporediti sa vremenom na Zemlji, dakle nije rijec o kontradiktornosti)...
Arapska rijec upotrebljena u ovim ajetima je "JEUM" ... ona ima dva razlicita znacenja... moze se prevesti i kao "DAN" ili kao "PERIOD", odnosno epoha - veoma dugackog perioda...
U 5. ajetu sure Sedžda vidjet cemo da tamo stoji: "On upravlja svime, od neba do Zemlje, a onda se sve to Njemu vraca u danu koji, prema vasem racunanju vremena, traje hiljadu godina..." ... ako ovaj ajet prevedemo drugacije, bice ovako: "On upravlja svime, od neba do Zemlje, a onda se sve to Njemu vraca u periodu koji, prema vasem racunanju vremena, traje hiljadu godina..."

U suri Mearidž, poglavlje 70, ajet 4, stoji: ".... k Njemu se penju Meleki i Džibril u danu koji pedeset hiljada godina traje."... Tacniji prevod ovog ajeta bi glasio: ".... k Njemu se penju Meleki i Džibril u periodu koji traje pedeset hiljada godina"

... Kur'an, dakle, govori o dva razlicita PERIODA...

... takvih prevoda ima mnogo, a nadam se da vam je sada jasnije zasto nije na svakome da prevodi Kur'an... upravo jer onda drugi traze kontradiktornost u Kur'anu, a mnogi od nas onda ne znamo da objasnimo neciji pogresan prevod, pogresno tumacenje i nepoznavanje Arapskog jezika...
Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#100 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by Tyke »

vodoprovodčik wrote:
Jel ti tako i inače donosiš zaključke? Čitav odred teologa i šerijatskih pravnika šparta ovim podforumom i svi prešutiše odgovor na tvoje pitanje?
Da malo bolje pratiš primjetio bi da ovim forumom šparta jedan veliki odred poznavaoca islama koji se busaju u prsa ajetima, hadisima, poznavanjem fikha i tefsira, a sad odjenom nigdje nikog :) A zaista bih volio priupitat nekog takvog za njihovu interpretaciju, iako apriori znam da će biti nešto oko jezičkih finesa, pa će reći da na arapskom ta imenica označva ne samo zarobljenice nego i zarobljenice koje su pristale na takav čin, štaviše, s radošću došle u njegovu postelju, ili nešto slično :lol: ko traži, taj i nađe :)
Mozda moj prethodni post i primjer u istome bi mogao biti odgovor na boldirano, kao i za ajete sure EL - MU'MINUN (1. - 5.)!? Hajde ga znaj... jer taj pojam "desnice njihove" niti meni nije znan, a i vecinom citajuci tu suru nisam ranije nailazio na takav prevod, vec je i logicniji prevod "onih koje su u posjedu njihovu", obzirom da se taj ajet odnosi za one koji cuvaju svoja stidna mjesta od onoga sto je zabranjeno, tj. prostitucije i homoseksualizma i ne priblizavaju se osim svojim zenama i svojim posteljama.
Moguce da je stvar prevodioca i njegovog semantickog razumijevanja pojedinih arapskih rijeci, neka mi halale sami prevodioci, ma koji od njih to bio. Desava se i najboljima (mada se ne bi smjelo desavati u ovom slucaju). :)
Post Reply