Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Shacii
Posts: 1019
Joined: 07/02/2011 12:21

#76 Re: Raiffeisen banka

Post by Shacii »

Moja iskustva: Prije 5-6godina trebo mi tekuci racun i ja krenem u Unicredit da otvorim,oni nesto treba ovo,ono bla bla,ja nista od toga nisam imala kod sebe i ne otvorim, skrenem u RFb otvorim racun za pola sata..od tad sve sto radim radim kod njih, nije da bas nastojim nego mi nekako bude usput.

Juce opet skrenem u Unicredit platiti racun,popunim uplatnicu i dođem na šalter, kaže teta zakasnili ste,to radimo samo do pola4..u RFB čini mi se da sam plaćala i do 6h(moguće da griješim)

I još najgore za Unicredit; nakon očeve smrti odem zatvoriti njegov račun preko kojeg je primo penziju, imo onaj yes paket, kaže teta 20km zatvaranje računa..ja platim oni fol zatvore, ja pitam jel neću više dobijati sms poruke o stanju na računu,kaže ona JOK, još 3 mjeseca me smarali porukama..ja odem da provjerim, kaže ona kolegica zaboravila otkazati ali još samo nešto..vi ste zatvorili paket ali ne i tekući račun, a to se plaća još 20 km :-x ja platila i fino :x :x :x ih zamolila da mi slučajno više ne bi poslali poruku o stanju na tom zatvorenom računu...poslali su je još 2-3 puta :x još je teta imala obraza da pita mamu,koja se slučajno zadesila sa mnom dal prima penziju preko banke i ako ne, da dođe kod njih :x :x

NLB-jednom bila,iznervirala se i nikad više nisam ni ušla, neke tete što rade imaju po 100godina i jedva ono nešto isto ko da će mi svoje pare dati,još neka zavrzlama, na jednom šalteru uzmeš uplatnicu, na drugom popunjenu daš, na trećem plaćaš..za mene UŽAS.

Ne kažem da je i jedna od banaka super,ali eto navikla na RFB..osim gužve sve ostalo mi OK.
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#77 Re: Raiffeisen banka

Post by Dady »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Dady wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: mene samo pozvali iz te banke,ja reko ajd možda navratim pa preuzmem karticu,nemam otvoren tekući račun kod njih,sad mi šalju opomene da sam dužan neki iznis,a niti sam preuzeo karticu,niti je samim time ni ne koristim,niđe veze
Pa ako si potpisao zahtjev za karticu onda te mogu i teretiti. Za kreditnu karticu ne moraš imati otvoren tekući račun u banci.


ma nisam ništa potpisao,nisam uopće bio u banci
Neka je onda objese mačku o rep :) koji kreteni. Kako su samo došli onda do tvojih podataka, to je neki lov u mutnom.
Da bi dobio kreditnu karticu moraš popuniti formular, priložiti ovjereni kopiju LK, popuniti mjenicu i po potrebi naći i žiranta.
User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#78 Re: Raiffeisen banka

Post by Voodoo Kotlić »

Entropio wrote:Raiffeisen Banku izgleda niko ne voli, a stalno redovi u svim poslovnicama.
razlog je vrlo jednostavan- većina firmi ima dil sa ovom bankom i preko nje daju plate zaposlenicima. u mojoj porodici su, zbog toga, svi prinuđeni da koriste RB, a rade u različitim firmama. dalje i naknade za nezaposlene moraju ići preko ove banke:
chuchumbamayumbe wrote:Zna li nešto zašto se naknade za nezaposlene izdaju ISKLJUČIVO preko RB?!
Ja sam ostao bez posla, imam karticu u Unicredit, ali sam morao otvoriti račun (VIsa Electron) u RB da bi mi uplatili 3 mjeseca naknade.
User avatar
drndalo
Posts: 22984
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#79 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Nije samo do toga, ima tamo navale vise nego sto imaju tekucih racuna... Ljudi idu tamo kao omadjijani nekim cinima, bojom, imenom, "renomeom", i dalje drze stednju kod njih, a kamate su im skoro nepostojece... I ja dobijam platu preko njih, ali tu sam stao s njima, svu stednju sam digao i zdravo... Barem moju stednju nece prodavati nekome od vas bezobrazno skupo... S druge strane, odgovara mi puno bankomata na svakom koraku, ali nista vise ne radim preko njih... Ni uplatnice, otkad su podigli proviziju... Nije problem 0.5 KM vise po uplatnici u odnosu na 3 druge banke u krugu 50 metara, ali iz principa, ne dam...
User avatar
karanana
Posts: 47489
Joined: 26/02/2004 00:00

#80 Re: Raiffeisen banka

Post by karanana »

vidim dosta raje u redovima kod njih cekaju lovu od western uniona. jesu oni jedini preko kojih ide western union? mozda i to stvara dodatne guzve.
User avatar
drndalo
Posts: 22984
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#81 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Ma jok, imas Western u barem 80% ostalih banaka, u posti, samo jos u granapima nisu poceli... Mada ljudi mozda misle da moze samo kod njih, a koliko znam, ne odredjuju oni visinu provizije za transfer Westernom, nego Western, pa bi trebalo da su provizije iste/slicne...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#82 Re: Raiffeisen banka

Post by mrtva kokoš »

zna li iko gdje se tacno "nalaze" ovi brojevi za podrsku od raiffaisen banke...
Brojevi telefona za podrsku korisnicima: 033 287 890, 033 287 891, 033 287 892 i 033 287 893
treba mi tacno centrala, odnosno mjesto(adresa) odakle se upucuju ovi pozivi...

mamu cu im lihvarsku jebati sutra...

ovakav je slucaj, imao sam neku uplatu koja je bila veca oko 50KM od ocekivane...
kada sam podizao lovu fino sam ih pitao jel ovo ok, posto mi je trebao manji iznos biti. tada mi rekose da je tolika i tolika uplata bila i da nema brige...

danas me neka krava zove na telefon, sa zahtjevom da uplatim 50KM jer su se oni zeznuli i vise mi uplatili. reko nije problem kad budem ponovo dolazio... no medjutim kako im to nije odg. zovu ponovo sa pricom da podhitno uplatim danas ili sutra, kako rekoh da ne znam hocu li moci sutra, poce sa prijetnjama policijom :shock: :shock: :shock:

danas im nisam mogao reci ono sto sam htio jer sam bio na mjestu sa kojeg nisam mogao reci sve sta sam zelio...

zato trazim tacno mjesto odakle je dosao poziv, doticna mubera ce da jebe jeza u ledja. :x

jos me lopovom napravise. :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#83 Re: Raiffeisen banka

Post by mrtva kokoš »

kad nesto skontam nije 50KM, vec 45KM, jos hoce da me uzmu petaka zbog njihove greske :x :x

jojj ne mogu docekati sutrasnji dan :x :x :x :x
User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#84 Re: Raiffeisen banka

Post by Voodoo Kotlić »

šime.sparina wrote:kad nesto skontam nije 50KM, vec 45KM, jos hoce da me uzmu petaka zbog njihove greske :x :x

jojj ne mogu docekati sutrasnji dan :x :x :x :x
kako se okončala situacija? ako se okončala.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#85 Re: Raiffeisen banka

Post by chuchumbamayumbe »

Voodoo Kotlić wrote:
šime.sparina wrote:kad nesto skontam nije 50KM, vec 45KM, jos hoce da me uzmu petaka zbog njihove greske :x :x

jojj ne mogu docekati sutrasnji dan :x :x :x :x
kako se okončala situacija? ako se okončala.
Čovjek je otišao do Banovića, vraća se za heftu-dvije koliko upamtih.
:)
mido_Hz
Posts: 94
Joined: 11/08/2009 23:08

#86 Re: Raiffeisen banka

Post by mido_Hz »

pozdrav raja, imam jedno pitanje, zamolio bih da mi neko odogovori ako slucajno zna jer ako ja odem po odg u doticnu banku ****ebacu im sve po spisku naime... :)

dosao sam u raifeisen banku kako bih otvorio racun tj dobio karticu preko koje bih dobijao platu, davno nekad sam imao njihovu karticu zatvorio je, otvaranje kartice je bilo 5 KM nekad prije 4-5 god, al prije 3 mj otvorio sa racun kod njih, djevojka koja tu radi izvadila je bunt nekakvi papira samo potpisi ovdje, potpisi ovdje, milion potpisa reko ko da dizem kredit a ne karticu, "bilesi" :) sad slucajno pogledam ugovor koji sam potpisao pise da sam potpisao neko uniqa osiguranje u slucaju povreda, da sam aktivirao sms porukama da provjeravam stanje na racunu, ko da radim u parlamentu a ne za 600-700 kermi, interesuje me dali neko od vas ima otvoren racun kod njih i koliko mjesecno uzimaju provizije za ovo sve koristenje. Znam da je sms mjesecna naknada 1.85 KM a za odrzavanje racuna+ uniq osiguranje (jebalo ih ono) pojma nemam jer ni jednom nisam racun dobio na vrata da vidim koliko je stanje i koliko mi uzimaju, odgovorite ako neko zna, inace ako odem u banku napravicu ih haos, ni sam sta trazio ni koji djavo, nego samo potpisi ...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#87 Re: Raiffeisen banka

Post by mrtva kokoš »

Voodoo Kotlić wrote:
šime.sparina wrote:kad nesto skontam nije 50KM, vec 45KM, jos hoce da me uzmu petaka zbog njihove greske :x :x

jojj ne mogu docekati sutrasnji dan :x :x :x :x
kako se okončala situacija? ako se okončala.
otisao sutra, trazio foku koja me zvala, nije je bilo. njena sreca...

vise me nisu ni zvali a bio sam uhhh, i bolje je sto nisu... :x

ostavio sam na racunu, onoliko novca koliko su mi vise uplatili ako budu skinuli bez da me obavijeste, tuzim ih...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#88 Re: Raiffeisen banka

Post by mrtva kokoš »

mido_Hz wrote:pozdrav raja, imam jedno pitanje, zamolio bih da mi neko odogovori ako slucajno zna jer ako ja odem po odg u doticnu banku ****ebacu im sve po spisku naime... :)

dosao sam u raifeisen banku kako bih otvorio racun tj dobio karticu preko koje bih dobijao platu, davno nekad sam imao njihovu karticu zatvorio je, otvaranje kartice je bilo 5 KM nekad prije 4-5 god, al prije 3 mj otvorio sa racun kod njih, djevojka koja tu radi izvadila je bunt nekakvi papira samo potpisi ovdje, potpisi ovdje, milion potpisa reko ko da dizem kredit a ne karticu, "bilesi" :) sad slucajno pogledam ugovor koji sam potpisao pise da sam potpisao neko uniqa osiguranje u slucaju povreda, da sam aktivirao sms porukama da provjeravam stanje na racunu, ko da radim u parlamentu a ne za 600-700 kermi, interesuje me dali neko od vas ima otvoren racun kod njih i koliko mjesecno uzimaju provizije za ovo sve koristenje. Znam da je sms mjesecna naknada 1.85 KM a za odrzavanje racuna+ uniq osiguranje (jebalo ih ono) pojma nemam jer ni jednom nisam racun dobio na vrata da vidim koliko je stanje i koliko mi uzimaju, odgovorite ako neko zna, inace ako odem u banku napravicu ih haos, ni sam sta trazio ni koji djavo, nego samo potpisi ...
cini mi se da je 2 KM odrzavanje racuna e sad za to osiguranje nemam pojma...
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#89 Re: Raiffeisen banka

Post by minist@r »

Valjda mogu ovdje postaviti pitanje. Trazio sam dugo gdje bi ga smjestio i ovaj topic mi izgleda prikladno :)

Pitanje je, da li se IBAN code nakon nekog vremena mijenja, tj. moramo li biti azurni s tim IBAN-om?
Ne znam da li ste me dobro razumjeli, dakle stvar je sljedeca. Prije 3-4 mjeseca sam otisao u banku i zamolio uposlenicu da mi izvuce sve potrebne podatke koje bi ja potom proslijedio onome koji ce mi uplatiti neki novac na moju karticu. Eh sad, to kada sam izvadio prije 3-4 mjeseca, je li se moglo sta promjeniti do sada, jel validan ovaj IBAN sto sam onda dobio?

I drugo pitanje, kada sam vadio ove podatke, uposlenici sam naglasio da covjek koji zeli da mi uplati novac se ne nalazi u BiH (tacnije iz Srbije je). A sad mi treba da mi netko uplati novac, a iz BiH je, da li ima to kakve veze (IBAN za druge zemlje i IBAN za BiH, tj. za ovdje :))?
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#90 Re: Raiffeisen banka

Post by žulijan asanž »

minist@r wrote:Valjda mogu ovdje postaviti pitanje. Trazio sam dugo gdje bi ga smjestio i ovaj topic mi izgleda prikladno :)

Pitanje je, da li se IBAN code nakon nekog vremena mijenja, tj. moramo li biti azurni s tim IBAN-om?
Ne znam da li ste me dobro razumjeli, dakle stvar je sljedeca. Prije 3-4 mjeseca sam otisao u banku i zamolio uposlenicu da mi izvuce sve potrebne podatke koje bi ja potom proslijedio onome koji ce mi uplatiti neki novac na moju karticu. Eh sad, to kada sam izvadio prije 3-4 mjeseca, je li se moglo sta promjeniti do sada, jel validan ovaj IBAN sto sam onda dobio?

I drugo pitanje, kada sam vadio ove podatke, uposlenici sam naglasio da covjek koji zeli da mi uplati novac se ne nalazi u BiH (tacnije iz Srbije je). A sad mi treba da mi netko uplati novac, a iz BiH je, da li ima to kakve veze (IBAN za druge zemlje i IBAN za BiH, tj. za ovdje :))?
ne treba ti iban za unutrašnje plaćanje. samo broj računa i to j to.

što se tiče pitanja za IBAN - to je fiksan broj i ne mijenja se. uvijek je isti.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#91 Re: Raiffeisen banka

Post by iceman ze »

Uh gdje me nadjoste sa temom, tastatura Vam se pozlatila :evil:

Slucaj 1. Imao Master card kod RF 7 god. oni meni opomenu za Novu god. kao prekoracio 20 KM preko limita; medjutim prekoracenje su nastale obracunom kamate, sluzbenica u banci mi rekla, da moram paziti na kamate, jer ni sa kamatama ne smijem prekoraciti limit. Naplatili mi slanje obavijesti+ deponovana opomena u kreditnoj historiji. :x


Slucaj 2. Otvorio Shoping card kod RF, jer mi nisu htjeli na staroj Master card podici limit; trazili mi da ziranti potpisu saglasnost. Morao ovjeriti ponovo u firmi zahtjev, platio otvaranje kartice, morao im donijeti racune rezija od stana(nisam vlasnik stana). :x


Slucaj 3. Digao kredit kod RF, takodjer mi trazili racune rezije stana koji nije na meni, kada sam ih pitao kako nije dovoljna CIPS prijava, oni su mi rekli da mogu ziviti u Australiji, a imati nasu LK. U tom momentu jaran koji je sjedio na klupi(velika svadjalica sa bankarima..... :mrgreen: ) vrisnuo: " I svaki dan dolaziti na posao u xy firmu"...... :x

Slucaj 4. U Beogradu u filijali Rajfazena, nisu mi htjeli KM razmjeniti u domacu valutu, kada sam to ispricao sluzbenici u Sarajevu, ubjedjivala me pola sata da to nije tacno, ko da ja lazem :x

Slucaj 5. Vec su neki pisali o "slobodnoj stednji" u RF, nemam potrebe da objasnjavam da je to velika pljacka, cekam da mi istekne ugovor orocenja u maju i bjezim sa svojim parama daleko od Rafe zirafe......mamicu im njihovu lihvarsku.... :x



Ono sto sam odlucio ili vec uradio, da sam zatvorio Shoping card, pitali su me vise puta zasto to radim, a ja sam im dreknuo na salteru: "Zato sto mi gulite kozu sa ledja vec 8 god".Poslije toga su me jos jednom lihvari telefonski zvali da me pitaju zasto sam ugasio karticu kod njih. Sada cekam da otplatim kredit kod i da vise nikad ne udjem kod njih dok sam ziv. 8-)
Last edited by iceman ze on 07/01/2012 16:01, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22984
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#92 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

minist@r wrote:Valjda mogu ovdje postaviti pitanje. Trazio sam dugo gdje bi ga smjestio i ovaj topic mi izgleda prikladno :)

Pitanje je, da li se IBAN code nakon nekog vremena mijenja, tj. moramo li biti azurni s tim IBAN-om?
Ne znam da li ste me dobro razumjeli, dakle stvar je sljedeca. Prije 3-4 mjeseca sam otisao u banku i zamolio uposlenicu da mi izvuce sve potrebne podatke koje bi ja potom proslijedio onome koji ce mi uplatiti neki novac na moju karticu. Eh sad, to kada sam izvadio prije 3-4 mjeseca, je li se moglo sta promjeniti do sada, jel validan ovaj IBAN sto sam onda dobio?

I drugo pitanje, kada sam vadio ove podatke, uposlenici sam naglasio da covjek koji zeli da mi uplati novac se ne nalazi u BiH (tacnije iz Srbije je). A sad mi treba da mi netko uplati novac, a iz BiH je, da li ima to kakve veze (IBAN za druge zemlje i IBAN za BiH, tj. za ovdje :))?
IBAN se posebno "izracuna" za svaki racun na koji zelis uplatu... Dakle i u istoj banci, ako neces upaltu na x racun, nego na y, IBAN je drugaciji... Dakle jedino ako si mijenjao racun prijema u odnosu na zadnji put...
User avatar
alica.k
Posts: 8784
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#93 Re: Raiffeisen banka

Post by alica.k »

žulijan asanž wrote:ne treba ti iban za unutrašnje plaćanje. samo broj računa i to j to.

što se tiče pitanja za IBAN - to je fiksan broj i ne mijenja se. uvijek je isti.
imam i ja jedno pitanje u vezi IBAN-a :D
nemam racun u ovoj banci, al imam kartice.
i na zadnje izvjestaju mi je doslo da su mi dali broj racuna za uplate i IBAN broj, medjutim iza na izvjestaju pise:
IBAN naveden iznad transakcijskog racuna koristi se iskljucivo za prilive iz inostranstva na karticni racun.
da li to znaci, da mi se ipak izvana na ovaj IBAN ne mogu uplatiti pare? jer nisam ja otvarala racun, nego su valjda oni radi ove frke s brojevima kartica dali svima broj racuna za uplate.
u medjuvremenu je ispalo da mi treba neko nesto uplatiti iz hr, a nisam sigurna da moze ovako...
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#94 Re: Raiffeisen banka

Post by minist@r »

Ok, hvala ljudi i vama, a i ja sam se u medjuvremenu snasao.
Jutros sam zvao Raiffeisen i pitao to sto mi je trebalo. Uposlenica mi zatrazila prvih 6 brojeva sa kartice i zadnja cetiri i onda mi izdiktirala broj od 16 cifri i rekla mi da taj broj mogu dati ko god mi treba uplatiti novac (a da je iz BiH). A ovo IBAN, da, to je skroz druga prica, to je za inozemstvo.
@alica.k
Nisam bas najbolje skontao sta pitas, al evo kako je to kod mene islo. Otisao u banku i zatrazio da mi na papir izvuku sve potrebne podatke da bi meni neko izvana mogao uplatiti novac na karticu. I dobijem ja taj papir na kojem ima SWIFT CODE, IBAN CODE i jos ponesto (ono sto je potrebno) i to je to. Al fazon je, i nakon svega sto sam dobio, na kraju mi je posiljaoc novac poslao western unionom. Nisam mnogo zapitkivao ovog sto mi je slao pare zasto nije mogao preko podataka koje sam mu poslao, ali znam da mi je spominjao kao da i posiljaoc mora imati neki racun u nekoj banci da bi se to ostvarilo. Elem, western je zakon :)
User avatar
alica.k
Posts: 8784
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#95 Re: Raiffeisen banka

Post by alica.k »

da da, moras imat racun u banci da uplatis na strani racun, to su i meni rekli isto (i to su mi rekli da mora bit devizni).
medjutim ja pitam, ako ja nisam otvorila racun sama, znaci nemam racun, imam samo kartice, jel moze neko meni na ovaj iban sto su oni dali uplatiti pare?

ugl, evo rijesili smo na najjednostavniji nacin, poslala mi je pare na paypal :D
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#96 Re: Raiffeisen banka

Post by minist@r »

Hajd nek ste to onda rijesili. E da nije i tog paypal-a, trebalo bi ga izmisliti :-D
User avatar
SpiritCrusher
Posts: 309
Joined: 01/03/2011 16:33
Location: Stick a dick in it, it'll go away..

#97 Re: Raiffeisen banka

Post by SpiritCrusher »

Dabogda izgorila (banka, ne tema). Krvopije i kamatari.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#98 Re: Raiffeisen banka

Post by motorola01 »

Jedno pitanje:da li je moguca uplata nekog javnog preduzeca na stedni racun(knjizicu konkretno RB banke) korisnika u cilju isplate odredjenog iznosa na ima volontiranja u istom preduzecu???
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#99 Re: Raiffeisen banka

Post by terra_incognita »

Nije.
User avatar
drndalo
Posts: 22984
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#100 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

To ces morati provjeriti s njima, to su interna pravila banke, nekada su imali pravilo da ako uplata od Pravnog lica ide Fizickom licu, pokusaju naplatiti 10 KM provizije... Odavno nisam cuo za to, ali kod njih sam navikao puhati i na hladno... U svakom slucaju provjeriti obavezno unaprijed... Mada bi sto se svega ostalog tice, to trebalo biti OK...
Post Reply