Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#76 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by valter.ba »

enx wrote:
valter.ba wrote:Dobro vece racunovodje :D ! Znate li nesto o racunovodstvenom kontu za nevladine organizacije??? Imao bih par pitanja pa ako je neTko voljan da me prosvjetli bice mi drago :) . Hvala unaprijed!

koji te konto zanima?! Malo pojasni šta ti treba.
Interesuje me racunovodstvo za nevladine organizacije, kako sta ...? U vodicu za NVO pise da se vodi po posebnom racunovodstvenom kontu pa me zanima koje su to specificnosti, moram li na kraju godine podnositi izvjestaj poreznoj ako nije bilo transakcija isl. Hvala :)
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#77 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

Ovo ti je to! Samo ti je kontni plan malo izmjenjen prošle godine. Dok nađem pa ću postaviti.
http://www.civilnodrustvo.ba/files/docs ... _U_BIH.pdf
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#78 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by valter.ba »

enx wrote:Ovo ti je to! Samo ti je kontni plan malo izmjenjen prošle godine. Dok nađem pa ću postaviti.
http://www.civilnodrustvo.ba/files/docs ... _U_BIH.pdf
Hvala na pomoci btw ovaj link ne radi :sad: .
User avatar
plucna mahramica
Posts: 580
Joined: 20/07/2011 14:59

#79 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by plucna mahramica »

Dodatna djelatnost 'otvorena' prije par mjeseci, nije bilo nikakvog prometa, niti ce biti do iduce godine. Koje su obaveze u ovoj godini sto se tice racunovodstva?
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#80 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

jašara wrote:Pitanje za kolege računovođe:
Firma registrovana u Sarajevu (firma registrovana za proizvodnju energije iz specifičnih izvora), ciji je vlasnik i osnivač firma iz Mađarske, ima dva uposlena direktora i sekretaricu, ne ostvaruje neki profit ili bolje rečeno nikakav od poslovanja na teritoriji BIH, za plate radnika i neko tekuće odrzavalje firme na našoj teritoriji, Vlasnik tj.firma osnivač iz mađarske doznači s vremena na vrijeme neki iznos novca na račun firme registrovane u Sa, e sad dilema je:
1.Kad bi te doznake od vlasnika vodili kako potpora i poticaj poslovanju (donacije) podlježe li porezima sa stanovišta PDV-a ili Poreza na dobit???
2.Ili da te doznake vodimo kako pozajmice vlasnika, koje bi na kraju godine otpisali i oprihodovali??
A sve to radi da firma koja je registrovana u Sa "ne smije" poslovati sa gubitkom.
Vaša mišljenja??
Zavisi šta je osnov za te doznake vlasnika?
Po tome što si opisao, najviše liči na pozjamice. S obzirom da nema kamate pozajmicu treba vrednovati u skladu sa MRS 39. Ali sve bi to trebalo regulirati ugovorom. Može i donacija s tim da u tom slučaju imaš prihod, ali niti jedno niti drugo nije oporezivo pdv-om jer nema prometa dobara i usluga. U slučaju pozajmice ne bi imao prihoda i iskazao bi gubitak, u drugom slučaju donacija bi imao prihode u iznosu rashoda.
Po mom mišljenju samo treba paziti da ukoliko bi se transakcija definirala kao pozjamica na koju se obračunava kamata, u tom slučaju bi se kamata oporezivala sa porezom po odbitku ukoliko se ne bi obezbjedila potvrda o rezidentnosti koja bi omogučila primjenu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između BiH i Mađarske, po kojem se kamate oporezuju sa 0%.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#81 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

valter.ba wrote:
enx wrote:Ovo ti je to! Samo ti je kontni plan malo izmjenjen prošle godine. Dok nađem pa ću postaviti.
http://www.civilnodrustvo.ba/files/docs ... _U_BIH.pdf
Hvala na pomoci btw ovaj link ne radi :sad: .
radi radi probaj ponovo ili pošalji meil pa ću ti poslati dokument. ili probaj izbrisati link na dokument i ući preko stranice
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#82 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

plucna mahramica wrote:Dodatna djelatnost 'otvorena' prije par mjeseci, nije bilo nikakvog prometa, niti ce biti do iduce godine. Koje su obaveze u ovoj godini sto se tice racunovodstva?
Sve kao da si imao promet, Samo će ti biti na godišnjoj prijavi 0 prihoda po osnovu dodatne djelatnosti.
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#83 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

Ricken wrote:
jašara wrote:Pitanje za kolege računovođe:
Firma registrovana u Sarajevu (firma registrovana za proizvodnju energije iz specifičnih izvora), ciji je vlasnik i osnivač firma iz Mađarske, ima dva uposlena direktora i sekretaricu, ne ostvaruje neki profit ili bolje rečeno nikakav od poslovanja na teritoriji BIH, za plate radnika i neko tekuće odrzavalje firme na našoj teritoriji, Vlasnik tj.firma osnivač iz mađarske doznači s vremena na vrijeme neki iznos novca na račun firme registrovane u Sa, e sad dilema je:
1.Kad bi te doznake od vlasnika vodili kako potpora i poticaj poslovanju (donacije) podlježe li porezima sa stanovišta PDV-a ili Poreza na dobit???
2.Ili da te doznake vodimo kako pozajmice vlasnika, koje bi na kraju godine otpisali i oprihodovali??
A sve to radi da firma koja je registrovana u Sa "ne smije" poslovati sa gubitkom.
Vaša mišljenja??
Zavisi šta je osnov za te doznake vlasnika?
Po tome što si opisao, najviše liči na pozjamice. S obzirom da nema kamate pozajmicu treba vrednovati u skladu sa MRS 39. Ali sve bi to trebalo regulirati ugovorom. Može i donacija s tim da u tom slučaju imaš prihod, ali niti jedno niti drugo nije oporezivo pdv-om jer nema prometa dobara i usluga. U slučaju pozajmice ne bi imao prihoda i iskazao bi gubitak, u drugom slučaju donacija bi imao prihode u iznosu rashoda.
Po mom mišljenju samo treba paziti da ukoliko bi se transakcija definirala kao pozjamica na koju se obračunava kamata, u tom slučaju bi se kamata oporezivala sa porezom po odbitku ukoliko se ne bi obezbjedila potvrda o rezidentnosti koja bi omogučila primjenu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između BiH i Mađarske, po kojem se kamate oporezuju sa 0%.
Šta god da odlučite, bitno je dobro se pokriti papirima.

Ako se radi o pozajmici, mora postojati ugovor sa zajmodavcem. U ugovoru mora biti definisana i kamatna stopa na tržišnom nivou, odnosno ako nema kamate, treba uvećati porezni bilansa za iznos kamate koja bi bila plaćena po tržišnoj stopi. Prilikom plaćanja kamate voditi računa o porezu po odbitku. Na stranici Ministarstva finansija i trezora nije navedeno da postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Mađarskom, tako da nisam siguran da je u primjeni. Drugo, da bi obavezu otpisali, odnosno oprihodovali, potrebno je pribaviti od zajmodavca potvrdu o oprostu duga (pozajmice).

Najjednostavnije je prikazati uplaćena sredstva kao donaciju, što opet treba biti pokriveno odgovarajućim odlukama od strane donatora i mora biti jasno da se ne radi ni o kakvoj usluzi koja je pružena, a koja bi bila osnov za obračun PDV-a. Donacija ne bi bila direktno oporeziva, porez na dobit se plaća samo na dobit (prihodi - rashodi).

Za domaću firmu najjednostavnija varijanta bi bilo fakturisati neku uslugu, ali u tom slučaju firma iz Mađarske vjerovatno ne bi imala načina da uradi povrat PDV-a.
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#84 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

valter.ba wrote:
enx wrote:
valter.ba wrote:Dobro vece racunovodje :D ! Znate li nesto o racunovodstvenom kontu za nevladine organizacije??? Imao bih par pitanja pa ako je neTko voljan da me prosvjetli bice mi drago :) . Hvala unaprijed!

koji te konto zanima?! Malo pojasni šta ti treba.
Interesuje me racunovodstvo za nevladine organizacije, kako sta ...? U vodicu za NVO pise da se vodi po posebnom racunovodstvenom kontu pa me zanima koje su to specificnosti, moram li na kraju godine podnositi izvjestaj poreznoj ako nije bilo transakcija isl. Hvala :)
Ne vodi se po posebnom kontu, nego po posebnom kontnom planu :) Predlažem da se obratiš nekom računovodstvenom servisu, da se ne baviš izvještajima samostalno.
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#85 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

plucna mahramica wrote:Dodatna djelatnost 'otvorena' prije par mjeseci, nije bilo nikakvog prometa, niti ce biti do iduce godine. Koje su obaveze u ovoj godini sto se tice racunovodstva?
U kojoj formi je ta dodatna djelatnost? Samostalni poduzetnik ili nešto drugo?
User avatar
plucna mahramica
Posts: 580
Joined: 20/07/2011 14:59

#86 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by plucna mahramica »

Obrt kao dodatna djelatnost... ali jos uvijek nije otvoren racun, znaci samo imam dozvolu i pecat.
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#87 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

plucna mahramica wrote:Obrt kao dodatna djelatnost... ali jos uvijek nije otvoren racun, znaci samo imam dozvolu i pecat.
Neka me neko ispravi ako griješim, ali mislim da nemaš nikakvih obaveza.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#88 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by valter.ba »

@enx, @convict hvala :thumbup: !
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#89 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

convict wrote:
plucna mahramica wrote:Obrt kao dodatna djelatnost... ali jos uvijek nije otvoren racun, znaci samo imam dozvolu i pecat.
Neka me neko ispravi ako griješim, ali mislim da nemaš nikakvih obaveza.
Ako imaš rješenje od nadležnog općinskog organa da je otvorena djelatnost, imaš obavezu da platiš pola TAKSE NA FIRMU...ili KOMUNALNE TAKSE...jer si otvorio u drugom polugodištu...to ti je jedina obaveza...i naravno da predaš prazne porezne prijave....
User avatar
plucna mahramica
Posts: 580
Joined: 20/07/2011 14:59

#90 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by plucna mahramica »

Koliko iznose te takse?
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#91 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

plucna mahramica wrote:Koliko iznose te takse?
Zavisi od općine do općine...tj od gradske zone u kojoj je sjedište djelatnosti...kod nas u Zenici npr.imaš 4 zone...s tim da je prva "najskuplja"...a četvrta naravno najjeftinija...i zavisi također od djelatnosti...raspitaj se u općini...
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#92 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

convict wrote:
Ricken wrote:
jašara wrote:Pitanje za kolege računovođe:
Firma registrovana u Sarajevu (firma registrovana za proizvodnju energije iz specifičnih izvora), ciji je vlasnik i osnivač firma iz Mađarske, ima dva uposlena direktora i sekretaricu, ne ostvaruje neki profit ili bolje rečeno nikakav od poslovanja na teritoriji BIH, za plate radnika i neko tekuće odrzavalje firme na našoj teritoriji, Vlasnik tj.firma osnivač iz mađarske doznači s vremena na vrijeme neki iznos novca na račun firme registrovane u Sa, e sad dilema je:
1.Kad bi te doznake od vlasnika vodili kako potpora i poticaj poslovanju (donacije) podlježe li porezima sa stanovišta PDV-a ili Poreza na dobit???
2.Ili da te doznake vodimo kako pozajmice vlasnika, koje bi na kraju godine otpisali i oprihodovali??
A sve to radi da firma koja je registrovana u Sa "ne smije" poslovati sa gubitkom.
Vaša mišljenja??
Zavisi šta je osnov za te doznake vlasnika?
Po tome što si opisao, najviše liči na pozjamice. S obzirom da nema kamate pozajmicu treba vrednovati u skladu sa MRS 39. Ali sve bi to trebalo regulirati ugovorom. Može i donacija s tim da u tom slučaju imaš prihod, ali niti jedno niti drugo nije oporezivo pdv-om jer nema prometa dobara i usluga. U slučaju pozajmice ne bi imao prihoda i iskazao bi gubitak, u drugom slučaju donacija bi imao prihode u iznosu rashoda.
Po mom mišljenju samo treba paziti da ukoliko bi se transakcija definirala kao pozjamica na koju se obračunava kamata, u tom slučaju bi se kamata oporezivala sa porezom po odbitku ukoliko se ne bi obezbjedila potvrda o rezidentnosti koja bi omogučila primjenu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između BiH i Mađarske, po kojem se kamate oporezuju sa 0%.
Šta god da odlučite, bitno je dobro se pokriti papirima.

Ako se radi o pozajmici, mora postojati ugovor sa zajmodavcem. U ugovoru mora biti definisana i kamatna stopa na tržišnom nivou, odnosno ako nema kamate, treba uvećati porezni bilansa za iznos kamate koja bi bila plaćena po tržišnoj stopi. Prilikom plaćanja kamate voditi računa o porezu po odbitku. Na stranici Ministarstva finansija i trezora nije navedeno da postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Mađarskom, tako da nisam siguran da je u primjeni. Drugo, da bi obavezu otpisali, odnosno oprihodovali, potrebno je pribaviti od zajmodavca potvrdu o oprostu duga (pozajmice).

Najjednostavnije je prikazati uplaćena sredstva kao donaciju, što opet treba biti pokriveno odgovarajućim odlukama od strane donatora i mora biti jasno da se ne radi ni o kakvoj usluzi koja je pružena, a koja bi bila osnov za obračun PDV-a. Donacija ne bi bila direktno oporeziva, porez na dobit se plaća samo na dobit (prihodi - rashodi).

Za domaću firmu najjednostavnija varijanta bi bilo fakturisati neku uslugu, ali u tom slučaju firma iz Mađarske vjerovatno ne bi imala načina da uradi povrat PDV-a.
Imala bi ako bi imala poreznog zastupnika u BiH, odnosno stalnu poslvnu jedinicu, za što je uvjet da matica pruža oporezive usluge duže od 3 mjeseca :D . Šalim se, ali mislim da se recimo usluge savjetovanja što je obično najbolji način za izvlačenje gotovine, oporezuje pdv-om prema sjedištu primaoca usluge (mislim član 15.). Nebih ulazio u Mađarske zakone, ali vjerujem da bi tamo majka firma mogla priznati ulazni porez. Što se tiče ugovora sa Mađarskom isti je je preuzet od bivše države i ratifikovan 25. juna 1987. Naša država je preuzela među-državne ugovore bivše države, a mnoge od njih nema naše Ministarstvo. Isti se mogu dobiti u Begešu. Naravno ti si u pravu upotpunosti da je visina kamate bitan detalj aranžmana i rizik od transferne cijene koji bi se mogao pojaviti, ali meni nikad nije bilo jasno zašto naša porezna uprava uzima da je tržišna kamatna stopa, kamatna stopa na kredite, jer generalno privredna društva nemogu davati kredite, te bi normalnije bilo da je referntna kamatna stopa, prosječna kamatna stopa na oročene depozite ili na obveznice.
User avatar
hordash
Posts: 419
Joined: 29/03/2009 16:49

#93 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by hordash »

Moze li mi neko reci da li je finansijsko izvjestavanje u BIH isto kao i u EU, i koje su razlike?
Da li se sve zemlje EU pridrzavaju MSFI-jeva i MRS-ova ili imaju neke svoje standarde prilagodjene vlastitoj situaciji i interesima?
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#94 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

hordash wrote:Moze li mi neko reci da li je finansijsko izvjestavanje u BIH isto kao i u EU, i koje su razlike?
Da li se sve zemlje EU pridrzavaju MSFI-jeva i MRS-ova ili imaju neke svoje standarde prilagodjene vlastitoj situaciji i interesima?
Mnoge imaju svoje recimo HGB za Njemačku i Austriju. Prosurfaj po netu imaš preglede usklađenosti sa MSFI po zemljama, preporučujem stranicu IFAC ili IASB
User avatar
hordash
Posts: 419
Joined: 29/03/2009 16:49

#95 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by hordash »

Ricken wrote:
hordash wrote:Moze li mi neko reci da li je finansijsko izvjestavanje u BIH isto kao i u EU, i koje su razlike?
Da li se sve zemlje EU pridrzavaju MSFI-jeva i MRS-ova ili imaju neke svoje standarde prilagodjene vlastitoj situaciji i interesima?
Mnoge imaju svoje recimo HGB za Njemačku i Austriju. Prosurfaj po netu imaš preglede usklađenosti sa MSFI po zemljama, preporučujem stranicu IFAC ili IASB
Hvala ti druze
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#96 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

hordash wrote:
Ricken wrote:
hordash wrote:Moze li mi neko reci da li je finansijsko izvjestavanje u BIH isto kao i u EU, i koje su razlike?
Da li se sve zemlje EU pridrzavaju MSFI-jeva i MRS-ova ili imaju neke svoje standarde prilagodjene vlastitoj situaciji i interesima?
Mnoge imaju svoje recimo HGB za Njemačku i Austriju. Prosurfaj po netu imaš preglede usklađenosti sa MSFI po zemljama, preporučujem stranicu IFAC ili IASB
Hvala ti druze
Manijače :D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#97 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

MOŽE LI SAMOSTALNI PODUZETNIK, VLASNIK OBRTA, NA KRAJU GODINE ISPLATIT SEBI TOPLI OBROK ZA CIJELU GODINU...DANAS MI LIK TVRDI DA NEMA ŠANSE...A JA SE NIKAKO NE SLAŽEM!!!!!!!!!!!
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#98 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

jasko__ wrote:MOŽE LI SAMOSTALNI PODUZETNIK, VLASNIK OBRTA, NA KRAJU GODINE ISPLATIT SEBI TOPLI OBROK ZA CIJELU GODINU...DANAS MI LIK TVRDI DA NEMA ŠANSE...A JA SE NIKAKO NE SLAŽEM!!!!!!!!!!!
Ko zna sad Jasko, obrtnik nije više zaposlenik u svme obrtu. Ko zna hoće li mu priznati kao trošak u godišnjoj prijavi. Ranije je mogao, a ja ne vidim nigdje sad da ne može ali ni da može. Probaš, pa ako ne priznaju, preračunaš 10% poreza i doplatiš. Ima u nekom od pravilnika popis koji troškovi se priznaju obrtniku ali nemam sad kod sebe.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#99 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

enx wrote:
jasko__ wrote:MOŽE LI SAMOSTALNI PODUZETNIK, VLASNIK OBRTA, NA KRAJU GODINE ISPLATIT SEBI TOPLI OBROK ZA CIJELU GODINU...DANAS MI LIK TVRDI DA NEMA ŠANSE...A JA SE NIKAKO NE SLAŽEM!!!!!!!!!!!
Ko zna sad Jasko, obrtnik nije više zaposlenik u svme obrtu. Ko zna hoće li mu priznati kao trošak u godišnjoj prijavi. Ranije je mogao, a ja ne vidim nigdje sad da ne može ali ni da može. Probaš, pa ako ne priznaju, preračunaš 10% poreza i doplatiš. Ima u nekom od pravilnika popis koji troškovi se priznaju obrtniku ali nemam sad kod sebe.
Ja sam isplatio...pa kud koji mili moji...hvala u svakom slučaju....
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#100 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

Ako može još jedan savjet...D.O.O. iskazala gubitak iznad visine kapitala na 31.12.2010.godine...cijelu godinu ništa posebno se nije dešavalo...ali nije pokrenuta likvidacija...i ove godine je podobro u gubitku...direktor ne želi likvidaciju a ni da dokapitalizuje...a ušlo se u novu godinu...kakvi su dalji koraci...ja kako znam po sili zakona se mora likvidirat preduze...ili.....
Post Reply