U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...
skoro pa patologija...
U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...
Što je trolanje?poznanik wrote:U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...![]()
![]()
![]()
skoro pa patologija...
Niko ne kaze da Ti nisi mozda upravu i tvoja opservacija.Mozes ukljucivati mozak koliko hoces ali zna se ko donosi presude i ko ih tumaci...Razumijem zelje necije ali sud u Strasburgu nije zeljoteka.poznanik wrote:U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...![]()
![]()
![]()
skoro pa patologija...
Pa gledaj, Incko ko incko jeste relevantan faktor u BiH, ali presude Evropskog suda za ljudska prava su van njegove nadleznosti...izuzev ukoliko izvrsenje tih presuda postanu smjernice Evropske unije prema BiH ili se njima bavi Vijece za implementaciju mira (PIC) kojima je Incko podredjen.nikola 1 wrote:Niko ne kaze da Ti nisi mozda upravu i tvoja opservacija.Mozes ukljucivati mozak koliko hoces ali zna se ko donosi presude i ko ih tumaci...Razumijem zelje necije ali sud u Strasburgu nije zeljoteka.poznanik wrote:U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...![]()
![]()
![]()
skoro pa patologija...
Reci nam ti scenario koji ce se desavati u ovom slucaju i gdje je izlaz za Federalnu vladu.
Samo materijalna odsteta moze biti namirena obveznicama, nikako fizicka ili psihicka itd... Zato ovi iz samog vrha RS se toliko bune...nikola 1 wrote:Imate slucaj "DOKIC" koji samo vrh ledenog brega...Presuda u njegovom slucaju moze dovesti Fedraciju BiH u bankrot tako da je jedino rijesenje i Federaciji .RS izdavanje drzavnih obveznica i RS je to vec unijela u zakon i na tome ce se zavrsiti.
Da sam pisao o tebi izvan konteksta teme, što znači da nisam citirao tvoj navod i u njemu našao uporište za svoj odgovor - možda bi i bilo trolanja, ovako nije sigurno.nokia6170 wrote:Što je trolanje?poznanik wrote:U prevodu - niko nema mozak, samo @Nokia imanokia6170 wrote:...Prijetelju moj dragi. Zapocetak, poslusaj me sa dva savjeta: citaj i koristi svoj mozak. A ono sto ne znas ili ne razumijes, pitaj...![]()
![]()
![]()
skoro pa patologija...
To je pisanje izazivačkih postova sa namjerom da se izazove (burna) reakcija. Dakle, skretanje s teme, izazivanje drugih u besmislene rasprave i slično. Trolanje je nepoželjno. Neki drže da je zabavno.
Izraz trol označava osobu koja dolazi na internetske zajednice kao što su internetski forum s jedinim ciljem da na njih šalje podrivačke, grube i uvredljive poruke kako bi namjerno dosađivala ostalim sudionicima, stvarala zadjevice, odnosno remetila tijek rasprave.
I dalje mi nije jasna veza koju pokusavas napraviti izmedju presude Djokic i tuzbi koji se podnose protiv RS za naknadu stete po osnovu granatiranja Sarajeva.nikola 1 wrote:Naravno ,a BiH je clanica vijeca Evrope.Nije ovo nikakav pokusaj izjednacavanja posljedice presuda iz Strasbourga na buduce procese u BiH ciji su uzroci ratna desavanja...Kada ljudi traze u otetu imovinu nije bitno za Strazbourg cija je vlast ili vojska odgovorna za to.
Što je trolanje?poznanik wrote: Svakako se nemoj radovati, nisi ti zanimljiv toliko da bih o tebi pisao, samo sam skrenuo pažnju na tvoju uvredljivu drskost i poniženje drugih...
Pa nisi korektan.Ti svo vrijeme poredis presudu za staru deviznu stednju sa tuzbama za ratnu odstetu od RS a kada ja poredim slucaj Djokic nije uredu.nokia6170 wrote:I dalje mi nije jasna veza koju pokusavas napraviti izmedju presude Djokic i tuzbi koji se podnose protiv RS za naknadu stete po osnovu granatiranja Sarajeva.nikola 1 wrote:Naravno ,a BiH je clanica vijeca Evrope.Nije ovo nikakav pokusaj izjednacavanja posljedice presuda iz Strasbourga na buduce procese u BiH ciji su uzroci ratna desavanja...Kada ljudi traze u otetu imovinu nije bitno za Strazbourg cija je vlast ili vojska odgovorna za to.
Ako nije problem, objasni.
Logicnije mi je da uporedis tuzbe saveza logorasa RS protiv Federacije sa ovim sarajevskim tuzbama.
Kako to da niko iz Federacije nije vristao protiv Banja Luke kada su ove tuzbe podnesene i kada je Vlada Rs platila Advokatskoj komori RS da zastupa te tuzbe.
Zar to nije bila sistemski i planski organizovana akcija i pokusaj destabilizacije Federacije udarom na budzet itd....danas slusamo takve komentare iz RS, koji su na granici sirenja mrznje prema svemu sto dolazi iz veceg entiteta.
interesantna je bila ta situacija pred početak rata.oružje se dijelilo nemilice od strane jna i znamo kome.utvrđivali su se položaji i postavljala artiljerija znamo za koga i od koga.i na drugoj strani se pripremala odbrana,ali je u odnosu na oružje sa kojim je raspolagala jna,a koje je ustupila jednoj strani,količina oružja bila smiješna.puno toga se radilo planski,pa s obzirom šta se sve događalo,možda me ne iznenađuje doza opreza koje su komšije imale prema tebi.tu nije bilo pravila i šablona i u raznim dijelovima grada je sve bilo različito.u mom kraju su se svi koji su htjeli da brane domovinu priključili odbrani i niko nije imao problema kao ti,mada je bilo onih koji su pobjegli na suprotnu stranu.kod nas nikome ko je htio braniti domovinu to pravo nije bilo uskraćeno i većina ih je ostala do kraja rata u armiji bih.žao mi je ako je tebi neko uskratio pravo da braniš svoju domovinu.exliberal wrote:And nije me htjeo TO, nisu me htjeli na poslu....kad sam dosao kod komsija koji su otvoreno dijelili oruzje i rekao ljudi vi se svi naoruzavate a moju kucu obilazite ....dajte da idemo zajedno ....neka mi smo ovdje da tebe cuvamo?... od koga?.....neka samo ti sjedi kuci ....kasnije smo pokupljeni i odvedeni na zuc na kopanje...tako smo i mobilisani u jesen 92....u medjuvremenu dva clana porodice su mi ubijena.and wrote: a ko tebe nije htio?
Kad je pocela ova rasprava dugo sam se kontao dali da postavim ovo pitanje jer sam znao da ce patriote "ala Bosnolog" da pocnu da pljuju po meni
Pa sto nisam korektan. Sto se mene tice ja ostajem pri onome sto sam izjavio jos prije godinu-dvije ovdje...a to je da svak brate treba da tuzi onoga ko mu je skrivio nesto. Znaci i federaciju i rs i brcko distrikt i bosnu i hercegovinu.nikola 1 wrote:Pa nisi korektan.Ti svo vrijeme poredis presudu za staru deviznu stednju sa tuzbama za ratnu odstetu od RS a kada ja poredim slucaj Djokic nije uredu.nokia6170 wrote:I dalje mi nije jasna veza koju pokusavas napraviti izmedju presude Djokic i tuzbi koji se podnose protiv RS za naknadu stete po osnovu granatiranja Sarajeva.nikola 1 wrote:Naravno ,a BiH je clanica vijeca Evrope.Nije ovo nikakav pokusaj izjednacavanja posljedice presuda iz Strasbourga na buduce procese u BiH ciji su uzroci ratna desavanja...Kada ljudi traze u otetu imovinu nije bitno za Strazbourg cija je vlast ili vojska odgovorna za to.
Ako nije problem, objasni.
Logicnije mi je da uporedis tuzbe saveza logorasa RS protiv Federacije sa ovim sarajevskim tuzbama.
Kako to da niko iz Federacije nije vristao protiv Banja Luke kada su ove tuzbe podnesene i kada je Vlada Rs platila Advokatskoj komori RS da zastupa te tuzbe.
Zar to nije bila sistemski i planski organizovana akcija i pokusaj destabilizacije Federacije udarom na budzet itd....danas slusamo takve komentare iz RS, koji su na granici sirenja mrznje prema svemu sto dolazi iz veceg entiteta.
Veza je sprovodjenje presuda i posljedice nesprovodjenja najvece sudske institucije u Evropi.
Djokic ti je predmet vezan za povrat tzv. JNA stana u posjed koji je bio u vlasnistvu 1/1 Djokica. Znaci ako nisi bio vlasnik 1/1 JNA stana, predmet Djokic se ne moze primijeniti na tebe i mozes zaboraviti na stan. Evropski sud presudio da kod takvih stanova (1/1 vlasnistvo) Federacija ima pravo da zadrzi te stanove (da ne vraca prijasnjim vlasnicima u posjed), ali da ima obavezu da takvima kao sto je Djokic isplati protivvrijednost za stan. Federacija je svojim zakonodavstvom to i predvidjela, ali je problem nastao kod cijene kvadrata stana. Federacija dala prenisku cijenu, a Evropski sud rekao da mora trzisnu. Fora je da obicni svijet ne konta da takvih Djokica nema mnogo i da ova presuda Evropskog suda nije nista pozitivno i uopste ne ide u korist bivsih korisnika JNA stanova, jer je puno vise onih koji nisu bili vlasnici 1/1 vlasnici tih stanova. Stanovi i pare vozdra.nikola 1 wrote:Koja je razlika izmedju slucaja Djokic i gospodje u slucaju stara devizna stednja...U oba slucaja radi se o stecenoj imovini prije rata,jedna u novcu druga u nekretnini...U cemu je razlika.Vidim baratas dobro sa pravom pa trazim strucno misljenje.
Na prvoj stranici teme sam napisao:pojedinac wrote: Ko su najveće ratne žrtve: "Ako vam kažem da smo dobili podatak da u Tužilaštvu BiH ima oko 10.000 krivičnih prijava koje se odnose na ratni period, od čega je samo oko 2.000 tužbi Bošnjaka i Hrvata protiv srpske vlasti i Srba, a oko 8.000 tužbi Srba protiv Bošnjaka i Hrvata, onda se vidi ko šta radi. Ta proporcija daje sliku o tome ko je agresor, a ko žrtva, iako je stvarnost bila upravo suprotna. Ako odnos osam naprema dva u broju tužbi oslikava događanja u ratu, onda su Srbi stvarno bili žrtve. Ali, o čemu se tu radi? Oni podnose tužbene zahtjeve i za razrušenu kuću, a Bošnjaci ne podnose prijave ni za ubijeno dijete!"
ZA OŠTEĆENU ŠUMU 800 000 KM SRPSKOM POVRATNIKU!?
Ti ne da imas pravo, vec moras to da ucinis.PeshtA wrote:Evo konkretno pitanje
1.6. 1995 sam ranjen ispred svoje zgrade sa 2 gelera granate ispaljene sa Ozrena , sa iste pozicije sa koje je pucano na Tuzlu u maju iste godine. Hospitaliziran sam i operisan te sam hvala Bogu uspjesno se oporavio.
Oporavak je trajao oko 6-7 mjeseci s obzirom da je jedan geler bio blizu kicme.
Inicijalnim pregledom komisije za utvrdjivanje invalidnosti bilo mi je utvrdjen invaliditet 11% ali nakon rehabilitacije to je ukinuto, za cime naravno ne zalim![]()
Tadasnja policija je od mene uzela izjavu i izuzela gelere, koje su mi doktori dali, kao materijalne dokaze. U centru za socijalni rad sam bio registrovan kao civilna zrtva rata na konto cega sam ostvarivao neke sitnije povlastice tipa mjesecna karta u Tuzlanskom GSP-u.
Da li ja imam zakonskog osnova da pokrenem tuzbu protiv RS-a?
Nemam invaliditet, nemam zdravstvenih smetnji hvala Bogu, ali sam godinu dana poslije toga spavao ispod stola
Ako ti to budes pisao, od tog nema nista. Fino sam objasnio kako je najbolje to uraditi.PeshtA wrote:Za sta da ih tuzim? Mislim, nanosenje povreda, pokusaj ubistva, kako se to sroci otprilike???, ili da kazem da me nije moj babo Haso pravio da oni u mene pucaju![]()
![]()
Hvala
Termin agresija ne moze se koristiti u u jednom unutrasnjem sukobu vise etnickih grupa kakav smo imali u BiH od VRS,HVO I ABIH....iSTORIJSKA presuda u Hagu jasno kaze da su genocid pocinili pojedinci pripadnici VRS i Republika Srpska ce morati vjecno da nosi to breme zlocina kao i unistavanje dobara i zlocine u drugim dijelovima BiH kao sto ce Federacija morati to da radi kad su pitanju Srbi i Hrvati nad kojima je pocinjena steta i zlocin...Mi smo jedna drzava ali i siromasna tako da ce se to godinama vuci na zalost ostecenih ljudi.pojedinac wrote: Ko su najveće ratne žrtve: "Ako vam kažem da smo dobili podatak da u Tužilaštvu BiH ima oko 10.000 krivičnih prijava koje se odnose na ratni period, od čega je samo oko 2.000 tužbi Bošnjaka i Hrvata protiv srpske vlasti i Srba, a oko 8.000 tužbi Srba protiv Bošnjaka i Hrvata, onda se vidi ko šta radi. Ta proporcija daje sliku o tome ko je agresor, a ko žrtva, iako je stvarnost bila upravo suprotna. Ako odnos osam naprema dva u broju tužbi oslikava događanja u ratu, onda su Srbi stvarno bili žrtve. Ali, o čemu se tu radi? Oni podnose tužbene zahtjeve i za razrušenu kuću, a Bošnjaci ne podnose prijave ni za ubijeno dijete!"
ZA OŠTEĆENU ŠUMU 800 000 KM SRPSKOM POVRATNIKU!?
izvini nikola, a da nam objasnis kakve veze ima agresija sa genocidom...to su totalno dva razlicita pojma.nikola 1 wrote:Termin agresija ne moze se koristiti u u jednom unutrasnjem sukobu vise etnickih grupa kakav smo imali u BiH od VRS,HVO I ABIH....iSTORIJSKA presuda u Hagu jasno kaze da su genocid pocinili pojedinci pripadnici VRS i Republika Srpska ce morati vjecno da nosi to breme zlocina kao i unistavanje dobara i zlocine u drugim dijelovima BiH kao sto ce Federacija morati to da radi kad su pitanju Srbi i Hrvati nad kojima je pocinjena steta i zlocin...Mi smo jedna drzava ali i siromasna tako da ce se to godinama vuci na zalost ostecenih ljudi.pojedinac wrote: Ko su najveće ratne žrtve: "Ako vam kažem da smo dobili podatak da u Tužilaštvu BiH ima oko 10.000 krivičnih prijava koje se odnose na ratni period, od čega je samo oko 2.000 tužbi Bošnjaka i Hrvata protiv srpske vlasti i Srba, a oko 8.000 tužbi Srba protiv Bošnjaka i Hrvata, onda se vidi ko šta radi. Ta proporcija daje sliku o tome ko je agresor, a ko žrtva, iako je stvarnost bila upravo suprotna. Ako odnos osam naprema dva u broju tužbi oslikava događanja u ratu, onda su Srbi stvarno bili žrtve. Ali, o čemu se tu radi? Oni podnose tužbene zahtjeve i za razrušenu kuću, a Bošnjaci ne podnose prijave ni za ubijeno dijete!"
ZA OŠTEĆENU ŠUMU 800 000 KM SRPSKOM POVRATNIKU!?
Međunarodni sud pravde u Hagu odlučio da se Srbiji ne može pripisati učešće u genocidu u BiH.
Sud je glasovima 13:2 odlučio da Srbija nije kriva za genocid u Bosni i Hercegovini, saopštila je predsednica Međunarodnog suda pravde Rozalind Higins: "Sud ustanovljava da Srbija nije počinila genocid kroz svoje organe ili osoblje koji su delovali u smislu odgovornosti kako je to predviđeno u međunarodnom pravu ili kroz kršenje svojih obaveza po sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida" pročitala je presudu Higinsova.
Sud je zaključio i da Srbija nije planirala da počini genocid, niti je podstrekavala njegovo činjenje, ali je kriva što nije učinila sve što je u njenoj moći da genocid u Srebrenici spreči: "Ovaj sud presuđuje da Srbija nije saučesnik u genocidu i da na taj način nije prekršila svoje obaveze iz Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida. Glasovima 12 'za' i tri 'protiv' ovaj sud presuđuje da je Srbija prekršila obavezu da spreči zločin genocida po Konvenciji u smislu genocida koji je počinjen u Srebrenici jula 1995".
Ona je rekla da se "genocid u Srebrenici ne može pripisati SRJ, niti da su ga počinili njeni organi". SRJ se stoga ne može smatrati po toj osnovi odgovornom za počinjenje genocida u Srebrenici, rekla je ona.
Pozivajući se na izveštaj generalnog sekretara UN o Srebrenici, Higinsova je kazala i da počinioci genocida nisu bili pod suštinskom kontrolom vlasti SRJ. Sud je zaključio da se u julu 1995. ni politički organi Republike Srpske, niti Vojska RS "nisu mogli smatrati tek instrumentima SRJ, bez ikakve autonomije".
Higinsova je navela i zaključak suda da se komandant VRS Ratko Mladić i drugi oficiri VRS umešani u genocid "nisu automatski mogli smatrati" pripadnicima Vojske Jugoslavije, niti predstavnicima organa SRJ.
"Osim događaja u Srebrenici, u julu 1995, sud nije utvrdio da je postojala genocidna namera tokom rata u BiH", naznačila je sudija. Po njenim rečima, Međunarodni sud pravde je utvrdio da su u drugim krajevima BiH pripadnici Vojske Republike Srpske počinili zločine, ali ne i genocid nad bosanskim muslimanima. "Sud nije utvrdio da su masovna ubistva počinjena s namerom da se muslimani unište kao nacionalna grupa", kazala je sudija.
Osvrćući se na streljanje zarobljenih Bošnjaka koje su počinili pripadnici paravojne jedinice iz Srbije "škorpioni", sud je zaključio da nema dokaza da je ta jedinica bila organ SRJ, niti da je zločin počinila po naređenju zvaničnog Beograda.
STOJANOVIĆ: NIJE BILO AGRESIJE NA BOSNU I HERCEGOVINU
DRUŠTVO - SUĐENJA - Petak, Mart 10, 2006 15:30 RTS
U nastavku izlaganja pred Međunarodnim sudom pravde zastupnik SCG Radoslav Stojanović negirao je tvrdnje iz tužbe da je na Bosnu i Hercegovinu izvršena agresija i izneo dokaze da je reč o unutrašnjem gradjanskom sukobu izmedju tri etničke grupe.
Obrazlažući genezu građanskog rata u Bosni i Hercegovini, Stojanović je istakao da ' ni u kom slučaju taj rat nije bio pokušaj Srbije da uništi bilo koju etničku grupu'.
U prilog tome je naveo da je samo u Beogradu tokom rata živelo 20.000 Muslimana, koje niko nije ugrožavao.
Stojanović se, takodje, pozvao i na knjigu bivšeg komandanta Unprofora koji je naveo da sukob u BiH nije bio 'invazija jedne strane, već gradjanski rat' u kojem su 'Srbi i Hrvati želeli da se odvoje i pripoje svojim maticama'.
Pošto je detaljno obrazložio stanje u bivšoj Jugoslaviji i uzroke njenog raspada, on je posebno govorio i o situaciji u BiH uoči sukoba istakavši da su se sve tri strane pripremale za rat formiranjem oružanih snaga i naoružavanjem stanovništva.
Pritom se pozvao na knjigu CIA 'Balkansko ratište' i citirao reči muslimanskog lidera Alije Izetbegovića da je Patriotska liga formirana u junu 1991. godine.
Stojanović je objasnio da je sastav JNA uoči rata bila višenacionalna, ali da su Muslimani i Hrvati, koji su za cilj imali odvajanje, prešli u etničke vojske, tako da je jugoslovenska armija u jednom trenutku nužno postala srpska. JNA se, medjutim, povukla iz BiH maja 1992. godine, ukazao je on i dodao da posle toga nije učestvovala u ratu, ako se izuzmu sporadična dejstva za odbranu državne granice.
Stojanović je naglasio da u samoj Srbiji nikada nije bila sprovedena mobilizacija i da se odlazak dobrovoljaca poreklom iz Hrvatske i Bosne odvijao bez učešća države navodeći kao primere Vojislava Šešelja, Dragoslava Bokana i Mirka Jovića.
Vojsku Republike Srpske formirali su oficiri JNA koji su bili 'državljani Bosne i Hercegovine' i koji su želeli da ostanu u Bosni, objasnio je Stojanović.
Govoreći o ciljevima rata, zastupnik SCG je naveo da su sve tri strane nastojale da pod svoju kontrolu stave teritorije za koje su smatrali da im pripadaju, s tim što su Muslimani smatrali da polažu pravo na celu teritoriju BiH, a Srbi i Hrvati da im pripadaju teritorije na kojima čine većinu, ali čija je veličina bila sporna.
Sve strane su u toku rata proterivale vojno sposobno stanovništvo 'koje je bilo baza neprijateljskih snaga', ali je civilno stanovništvo bežalo i od ratnih dejstava, rekao je Stojanović i naveo da su u toku rata Srbi i Hrvati imali podršku matičnih država, a Muslimani islamskih zemalja.
Kao dokaz da 'na srpskoj strani nije bilo ratnog projekta u decembru 1991', Stojanović je naveo da je Srpska demokratska stranka [SDS], upravo da bi se izbegao sukob, prihvatila da BiH bude nezavisna država sa tri entiteta.
SDS je početkom 1992. godine prihvatila i Kutiljerov plan kojim je to bilo predvidjeno, a lider muslimana Izetbegović ga je prihvatio, pa odbacio.
U dugom izlaganju koje je počelo juče popodne, Stojanović je najpre izložio genezu srpske nacionalne ideje i pokreta pobijajući teze tužbe da je 'rat u BiH bio nastavak sprovodjenja istorijskog plana za stvaranje 'Velike Srbije' koji je osmislio Ilija Garašanin u 19. veku, a 1986. zastupali tvorci Memoranduma SANU.
Garašaninova težnja bila je oslobadjanje srpskog naroda od turske vladavine i ujedinjenje, što se ni po čemu nije razlikovalo od nacionalnih programa drugih evropskih naroda u to vreme. Memorandum SANU bio je nedovršen i nepotpisan dokument koji 'nije zagovarao Veliku Srbiju, već reorganizovanu Jugoslaviju' i 'nije pozivao na etničko čišćenje, a još manje na genocid', objasnio je on.
Stojanović je, takodje, detaljno izložio situaciju za vreme Drugog svetskog rata govoreći o stradanju srpskog naroda u ustaskoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj i BiH tokom Drugog svetskog rata, kao i nastanak i razvoj bivše Jugoslavije, pri čemu je opisao stanje uoči rata i uzroke krize koja je dovela do njenog sloma.