Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#76 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by MAN-lion's coach »

Možda je htio otet hranu? :lol:
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#77 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by nidokralj »

@Ljubicasta

probaj jednom proci dzamijskom kao slucajni prolaznik pa ces vidjeti kako napadaju,a te curice ne napadaju jer ih poznaju i hrane.ta prica kako cuke ne napadaju iz cista mira je vise puta dokazana nebuloza.posebno su agresivni prema romima koji vuku neka kolica il slicno.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#78 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

nidokralj wrote:@Ljubicasta

probaj jednom proci dzamijskom kao slucajni prolaznik pa ces vidjeti kako napadaju,a te curice ne napadaju jer ih poznaju i hrane.ta prica kako cuke ne napadaju iz cista mira je vise puta dokazana nebuloza.posebno su agresivni prema romima koji vuku neka kolica il slicno.


U mom kvartu ima jedan veliki pas lutalica.Nikad nikoga nije napao sve dok jednom nije bio pogođen kamenom od strane jednog bicikliste..od tada laje i trči za svim biciklima i motorima.Hoću ovo da povežem sa dijelom "..agresivni prema romima koji vuku neka kolica..." vjerovatno su nekad od strane istih gađani kamenjem i sl....kasnije će lajati i ganjati svakog sličnog.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#79 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

MAN-lion's coach wrote:
Kampus u Rakovici se širi: Plac čeka gradnju azila za pse
O napuštenim životinjama brinuli bi štićenici Kampusa
Piše: Safet Huremović, Jelena Milanović
21/09/10 05:19
Zemljište kupljeno prije dvije godine • Zeleno svjetlo za gradnju objekta

Na sastanku pomoćnika načelnika sarajevskih općina povodom mogućnosti gradnje azila za pse u okviru Kampusa Terapijske zajednice Kantona u Rakovici ništa precizno nije dogovoreno. No, prilikom posjete Kampusu, jučer smo saznali kako je ova ustanova još prije dvije godine otkupila plac na kojem bi se azil trebao graditi.

Velija Katica, profesor na Veterinarskom fakultetu, smatra da je sastanak u Kampusu bio izuzetno koristan.
"Bilo je malo konfuzije na sastanku jer smo mislili da donator preuzima sve obaveze. Sada imam saznanja da su oni spremni u većem dijelu finansirati izgradnju i to je odlična stvar. Prostor pored Kampusa je idealan za smještaj pasa jer bi bili odvojeni od grada, imali bi svoj mir, a stanari Kampusa bi ujedno brinuli o životinjama. To bi i za njih bila jedna vrsta terapije", istakao je Katica.

Donator je, kako smo već pisali, švicarska organizacija Solidaridad, koja je navodno spremna finansirati izgradnju azila, te ponuditi sve što je potrebno za njegov rad.

Katica je dodao kako je na sastanku načelnik Općine Ilidža Amer Ćenanović dao zeleno svjetlo za izgradnju objekta.
:thumbup:

Daj bože da projekat zaživi što prije!!!!
User avatar
springtime
Posts: 30
Joined: 12/07/2010 20:44

#80 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by springtime »

nidokralj wrote:@Ljubicasta

probaj jednom proci dzamijskom kao slucajni prolaznik pa ces vidjeti kako napadaju,a te curice ne napadaju jer ih poznaju i hrane.ta prica kako cuke ne napadaju iz cista mira je vise puta dokazana nebuloza.posebno su agresivni prema romima koji vuku neka kolica il slicno.
Kakav si ti bombaš!

Hajd' sad nastavi lagat...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#81 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Cholina_Lokica »

jos malo da ce i na temu slike vasih kucnih ljubimaca poceti postati kakve zvijeri imamo...

pogledajte dokumentarac Kinofil, mozda vam neke stvari budu jasnije
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#82 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#83 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

HomeArt wrote:
Shoshana wrote:PO milioniti put ista tema...

Ja iz ovoga mogu samo dvije stvari zakljuciti.

1) nikome ne odgovara da psi lutalice haraju gradom
2) 'borci za prava zivotinja' se aktivno (financijski i vremenski) angazuju da nesto po tom pitanju urade, dok ovi drugi uglavnom samo kukaju...

Kako su budalaste rasprave u kojima se na silu sigurnost djece suprotstavlja brizi za pse. Kao da jedno automatski iskljucuje drugo. Bilo bi lijepo shvatiti da su i briga za djecu i briga za napustene zivotinje duznost svih gradjana.
Pa umjesto da se kukumavci na forumu mogla bi se povesti neka konstruktivna rasprava o rjesavanju problema. Vas se novac trosi na sprovodjenje zakona, vase je pravo i duznost da se aktivno angazujete u odlucivanje o tome kako ce se taj novac, i gdje potrositi. Pa umjesto da ovdje placete o dosljacima koji su navikli na zavijanje zivotinja (ujedno opominjem da ce se takve izjave sankcionisati!) trk u opstinu, pa rjesavajte probleme pasa lutalica onako kako je to zakonom predvidjeno.
Koje angažovanje!? Prije smo imali šintore i sve je funkcioniralo, sad je zakonski briga o psima prešla na raznorazna udruženja i to je njihova briga, kraj priče, tražili su neka se sad brinu kako znaju.
de ti živ bio, prije neko se raspišeš i raspametuješ, pročitaj malo taj zakon o kojem govoriš. prema zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja BiH (donesen u aprilu 2009.), obavezu imaju institucije vlasti (koje imaju i novac). udruženja se u zakonu uopšte ne spominju.
prema tome, vlast i građani, mogu samo da budu zahvalni udruženjima na njihovoj dobroj volji da urade bilo šta po ovom pitanju.
za sve koji nisu pročitali Zakon, a hoće diskutovati o njemu
http://www.mvteo.gov.ba/org_struktura/s ... H/?id=2331
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#84 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by potpuni stranac »

jaca78 wrote:[

de ti živ bio, prije neko se raspišeš i raspametuješ, pročitaj malo taj zakon o kojem govoriš. prema zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja BiH (donesen u aprilu 2009.), obavezu imaju institucije vlasti (koje imaju i novac). udruženja se u zakonu uopšte ne spominju.
prema tome, vlast i građani, mogu samo da budu zahvalni udruženjima na njihovoj dobroj volji da urade bilo šta po ovom pitanju.
za sve koji nisu pročitali Zakon, a hoće diskutovati o njemu
http://www.mvteo.gov.ba/org_struktura/s ... H/?id=2331
ispravka krivog navoda, naime taj novac koji ti spominješ je naš novac, novac koji je preče da se troši na ljude jer vjerovala ti to ili ne u bih ima gladnih ljudi.

možeš li shvatiti da poreski obaveznici ne žele da se njihov novac troši za ishranu pasa dok za to vrijeme ljudi gladuju?

da zahvalan sam vam, ali molim te nemoj mi više pomagati, dovoljno ste proizveli problema
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#85 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by kockica_kockica »

neki dan sam bila u Hrasnom.. upoznala sam "medu" lutalicu psa koji me onako onjusio ja mu koju lijepu rijec uputila i on otisao svojim putem... :D

Prije nekoliko dana dok sam setala dvije hamše sjede na klupici a oko njih divlja njihov potomak... na psa, koji je ocigledno kucni i rasan pas ( haski je u pitanju) prolazi pored mladog divljaka.. mali divljak baca svega na pseto dok se ono od straha savija i bjezi od njega...naravno ja sam bila jako blaga ( takva sam po prirodi :D )kad sam rekla malom divljaku da to ne radi, za razliku od osobe sa mnom koja je bila vrlo goropadna :evil: :D ( ja volim zizotinje ali je ona luda za njima :oops: )... da je kojim slucajem pas dijete ugrizao.. sta bi se desilo???.. vjerujem da bi svi krivili psa koji u ovoj cijeloj prici nije nimalo kriv...
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#86 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by 1906 »

potpuni stranac wrote: ispravka krivog navoda, naime taj novac koji ti spominješ je naš novac, novac koji je preče da se troši na ljude jer vjerovala ti to ili ne u bih ima gladnih ljudi.

možeš li shvatiti da poreski obaveznici ne žele da se njihov novac troši za ishranu pasa dok za to vrijeme ljudi gladuju?

da zahvalan sam vam, ali molim te nemoj mi više pomagati, dovoljno ste proizveli problema
pa taj novac se "zagubi" - ne ode ni gladnima :oops:
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#87 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by 1906 »

A71 wrote:Jutros sam prije odlaska na posao kao i obično provjerila novosti na FB i malo je reći da sam ostala zaprepaštena. Djevojka je spasila malenog psića 1-2 mjeseca starog kojeg su četvorica učenika I-a razreda Medicinske škole na Bjelavama ispred ulaza škole u tolikoj mjeri tukla da je ležao na sred ulice kao paralizovan. TO SU BUDUĆI ZDRAVSTVENI RADNICI A VI NJIHOVI PACIJENTI ZA PAR GODINA. PA NAZDRAVLJE
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8525
Joined: 11/02/2009 15:21

#88 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ajatolah_ »

A71 wrote:Jutros sam prije odlaska na posao kao i obično provjerila novosti na FB i malo je reći da sam ostala zaprepaštena. Djevojka je spasila malenog psića 1-2 mjeseca starog kojeg su četvorica učenika I-a razreda Medicinske škole na Bjelavama ispred ulaza škole u tolikoj mjeri tukla da je ležao na sred ulice kao paralizovan. TO SU BUDUĆI ZDRAVSTVENI RADNICI A VI NJIHOVI PACIJENTI ZA PAR GODINA. PA NAZDRAVLJE
:cry:
Ljubicasta27
Posts: 173
Joined: 13/05/2010 23:11

#89 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ljubicasta27 »

1906 wrote:
A71 wrote:Jutros sam prije odlaska na posao kao i obično provjerila novosti na FB i malo je reći da sam ostala zaprepaštena. Djevojka je spasila malenog psića 1-2 mjeseca starog kojeg su četvorica učenika I-a razreda Medicinske škole na Bjelavama ispred ulaza škole u tolikoj mjeri tukla da je ležao na sred ulice kao paralizovan. TO SU BUDUĆI ZDRAVSTVENI RADNICI A VI NJIHOVI PACIJENTI ZA PAR GODINA. PA NAZDRAVLJE
:x

Dusa draga, ta djevojka je postupila kako bi i svako normalan...

Mislim da je najmanji problem u zivotinjama, koliko god da su divlje, nisu nikad kao ljudi, fuj

ova omladina je bez ikakvog odgoja i kulture danas!
Ljubicasta27
Posts: 173
Joined: 13/05/2010 23:11

#90 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ljubicasta27 »

nidokralj wrote:@Ljubicasta

probaj jednom proci dzamijskom kao slucajni prolaznik pa ces vidjeti kako napadaju,a te curice ne napadaju jer ih poznaju i hrane.ta prica kako cuke ne napadaju iz cista mira je vise puta dokazana nebuloza.posebno su agresivni prema romima koji vuku neka kolica il slicno.
Prosla milion puta, blizu zivim, a i pored puno pasa lutalica i nikad mi nista nije bilo..lijepo im se javim (jer volim zivotinje), ako je negdje neki granap nahranim ih...i nikad nijedan pas nije bio agresivan...
generacija77
Posts: 117
Joined: 13/08/2010 15:04

#91 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by generacija77 »

Pozdrav! Evo i mene opet...
Vec sam nekoliko puta kontaktirala veterinarsku ambulantu, ali niko mi nije mogao dati konkretne informacije!
Prvo su govorili da je pas primio terapiju, da je zbrinut, a onda su mi rekli da ne znaju o kojem psu se radi i da
sumnjaju da ga onaj covjek, koji ga je udario, uopste nije donio! :?
Takodjer sam isla do njih, mislila sam da je mozda lakse dobiti odgovor na licu mjesta, nego kada zovem telefonom,
ali oni nisu nista znali...
Tako da sam odustala od potrage. Razmisljala sam da bi mozda bilo dobro da ih nazove neko iz Udruzenja za zastitu zivotinja, da bi onda njima dali bolje informacije... Inace, ne znam kako da ga drugacije nadjem?!?
Veoma mi je zao tog lijepog, pametnog psa, toliko da vec danima razmisljam o njemu/njoj, a vrlo je moguce da je bila i skotna...
I cemu ima taj covjek da se nada?!? Necemu dobrom sigurno ne!
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#92 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

potpuni stranac wrote:
jaca78 wrote:[

de ti živ bio, prije neko se raspišeš i raspametuješ, pročitaj malo taj zakon o kojem govoriš. prema zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja BiH (donesen u aprilu 2009.), obavezu imaju institucije vlasti (koje imaju i novac). udruženja se u zakonu uopšte ne spominju.
prema tome, vlast i građani, mogu samo da budu zahvalni udruženjima na njihovoj dobroj volji da urade bilo šta po ovom pitanju.
za sve koji nisu pročitali Zakon, a hoće diskutovati o njemu
http://www.mvteo.gov.ba/org_struktura/s ... H/?id=2331
ispravka krivog navoda, naime taj novac koji ti spominješ je naš novac, novac koji je preče da se troši na ljude jer vjerovala ti to ili ne u bih ima gladnih ljudi.

možeš li shvatiti da poreski obaveznici ne žele da se njihov novac troši za ishranu pasa dok za to vrijeme ljudi gladuju?

da zahvalan sam vam, ali molim te nemoj mi više pomagati, dovoljno ste proizveli problema
ti si fakat naivan ili šta? slušaj, ja sam isto poreski obveznik, cijela moja porodica također, i ja ne želim da se mojim novcem ubija bilo ko. isto tako želim da se mojim novcem nahrane gladna djeca, liječe bolesna djeca, ne samo zaštite psi. a jel se našim novcem liječe bolesna djeca ili svaki dan imamo apel za neko jadno bolesno dijete čiji nezaposleni roditelji se hvataju za glavu jer moraju skupiti stotine hiljada eura da bi im dijete ostalo živo.
nećeš jednostavno da priznaš da oni za koje smo glasali kradu naše pare i ne daju ih ni životinjama ni ljudima.
ne laprdaj bezveze, imali bi mi dovoljno novca za sve, da ovi s vlasti ne pokradoše sve što imamo
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#93 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by muniza »

kockica_kockica wrote:neki dan sam bila u Hrasnom.. upoznala sam "medu" lutalicu psa koji me onako onjusio ja mu koju lijepu rijec uputila i on otisao svojim putem... :D

Prije nekoliko dana dok sam setala dvije hamše sjede na klupici a oko njih divlja njihov potomak... na psa, koji je ocigledno kucni i rasan pas ( haski je u pitanju) prolazi pored mladog divljaka.. mali divljak baca svega na pseto dok se ono od straha savija i bjezi od njega...naravno ja sam bila jako blaga ( takva sam po prirodi :D )kad sam rekla malom divljaku da to ne radi, za razliku od osobe sa mnom koja je bila vrlo goropadna :evil: :D ( ja volim zizotinje ali je ona luda za njima :oops: )... da je kojim slucajem pas dijete ugrizao.. sta bi se desilo???.. vjerujem da bi svi krivili psa koji u ovoj cijeloj prici nije nimalo kriv...
u pravu si, djecu treba na uzicu i staviti im brnjicu a pse pustiti da šetaju i trčkaraju uokolo :zzzz:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#94 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

pa neku bi trebalo u domove za maloljetnike. jucer njih 4 zaganjala svog vrsnjaka. pa uzela djeca fino veliku kamencinu i dijete pogodise u glavu, krv ga obli. u sred bijela dana, na cvili.
a nasi gradjani niko nista, nek su im cuke jedini problem u zivotu :x
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#95 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

Ko kaze da su mu divlji psi u gradu jedini problem u zivotu? Nisam vidio da je to iko izjavio. To je jedan od problema. Ima i masa drugih problema, ali zasto mijesati teme?! Uvijek se moze neko pitanje sklanjati pod tepih pricom da ima neko drugo pitanje koje je bitnije. Naravno da ima, uvijek ima bitnije od bitnog, ali to ne znaci da su sve te stvari koje se navode uzrocno posljedicno vezane i da se ne mogu rjesavati istovremeno. Problem sa hiljadama divljih pasa u Sarajevu je evidentan i nema nikakve veze sa maloljetnickom delikvencijom, koja je isto tako problem i koja se isto tako treba rjesavati, ali ne principom "ili - ili"!
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#96 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by apreusi »

vela havle, vela kuveti :shock: :shock:
User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#97 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by cellisto »

Nije me strah pasa, strah me mojih sugradjana.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#98 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

naravno da problem pasa postoji, ponavljam stoti put, niko ga ne negira, al se rješavati ubijanjem više neće.

samo sam htjela reci da kao sto postoje psi od kojih se strahuje, postoje isti takvi ljudi
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#99 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

Nego kako? Pravljenjem azila za hiljade divljih pasa i njihovo dozivotno izdrzavanje? Odakle pare?
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#100 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

ne azilom. nego metodom uhvati-steriliši-pusti koja je najefikasnija za održavanje broja pasa lutalica, a potom i smanjenje. sprečavanjem dalje reprodukcije pasa lutalica, koje na ulicama zive u prosjeku 2-3 godine, vrlo brzo ih uopšte ne bi ni bilo na ulicama.
Azil je svakako potreban za smještaj i liječenje bolesnih pasa.

Para ima za sve, ja sam sigurna u to, samo dok se glavešine nakradu :x
Locked