Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#76 Re: Pravoslavna slava

Post by mentalist »

jaca-maca wrote:Momak me je pozvao na slavu sad u nedjelju 19.12 (Sv. Nikola). Ja nemam pojma sta se radi na tim slavama niti sta cu im reci. Da li se kaze samo "sretna slava" ili treba jos nesto? :-D Najgore od svega je sto ce biti tu njegovi roditelji, koje cu upoznati prvi put :lol: Drugarica mi je rekla da ponesem flasu crnog vina, pa kad je to moja mama cula, spremila mi flasu, a ja se sad dvoumim da li da ponesem na slavu ili ne. Drugarica je takodje spominjala donosenje nekakvih bombona :? Ali posto je ona iz Srbije, ne znam da li se to isto radi u Bosnu tacnije Sarajevu?
Help :lol:
Kao sto @cess rece, ponesi litar pica, nebitno kojeg, domacici (majci) kafe secera i svakako- sretne slave, moze i sa i bez domacine i to je to. Ako se dvoumis da sta poneses, mislim da ti nece zamjeriti.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#77 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

radostan dan wrote:Boga mi, ako ne ispoštuješ sve ovo, računam vas u podstanare kad se uzmete.
hahhahahahhah ma dajj, bolje da si mi rekao da predjem na pravoslavlje :D
kakve veze ima to sad? pa ako se uzmemo kupicemo stan/kucu, a ne zivjeti kod njegovih :lol: :lol: :lol:
btw jos smo mladi da se uzmemo :P
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#78 Re: Pravoslavna slava

Post by burek_in_space »

A je l' posna ili mrsna slava kod momka?! :oops: :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#79 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:43, edited 2 times in total.
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#80 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:43, edited 1 time in total.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#81 Re: Pravoslavna slava

Post by burek_in_space »

radostan dan wrote:
Zdravko Cholic wrote:A je l' posna ili mrsna slava kod momka?! :oops: :mrgreen:
Posna, jbg, sad i ja skonto, Nikoljdan je posna.
Draga Jaco-Maco, nadam se da voliš pastrmku i oslić na 7-8 načina :lol:. Ništa od masnih kolača.
Znam, nego jacu zbunjujem malo. :mrgreen: :skoljka:
Hajde bar ce biti zhita! :D
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#82 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:Imaš sreće da mi se ne spava, pa naletjeh na ovu temu, na koju sam već zaboravio. :-)

Uglavnom, dečko ti je ukazao posebnu čast pozvavši te na porodičnu slavu, te bi bio red da to povjerenje i opravdaš ( a očito je iz tvog posta da to i hoćeš :thumbup: ).

Dakle, ponesi flašu pića, može vino, može viljamovka, štok, sve jedno, ono - upakovano kao za rođendan ili novu godinu.
Čim uđeš, domaćinima, tj - ocu i majci od dečka kažeš - Mir Božiji, Hristos se rodi, na što ćeš dobiti odgovor - Vaistinu se rodi. Ako ti se učini da im je čudan izraz lica, to je tako jer se sa strahopoštovanjem odnose pri pomenu Boga.

Predaj piće, izljubi se sa njima i kaži im - Čestitam vam praznik.

Zatim odeš do ikone sv. Nikole i kažeš - Mir Božiji, Hristos vaskrese. Na to nećeš dobiti nikakav odgovor, jer se obraćaš isključivo svecu, je li.

Zatim sjedaš za stol i onda ide kafa, sok, piće, ali ti ništa ne uzimaj i ne pričaj ako imaš ozbiljne namjere sa tim dečkom, jer time pokazuješ smjernost, pitomost i krotkost pred njegovom familijom i prijateljima.

Zatim ide lomljenje slavskog kolača, i tu nemaš nikakve obaveze, jer to rade domaćin i njegov kum, samo stojiš kao i drugi, kad se oni prekrste prekrstiš se i ti, kad oni kažu amin kažeš i ti.

Ukoliko se pak ne krstiš, kad se oni prekrste, ti se nakloniš svima, otprilike onako kao na dvorovima, duboki naklon i te stvari, a kad kažu amin, ti razvuci osmjeh.

E onda ide glavno - predjelo sastavljeno od milion stvari i glavno jelo, koje je sastavljeno od milion izuzetno ukusnih jela, a na kraju hiljade torti i kolača.
Ali ti i dalje ništa ne uzimaj ako si ozbiljna u vezi te veze, odnosno ako imaš ozbiljne namjere. Ako ne, onda može sve.

Uglavnom, kad se nakon par sati atmosfera raskravi i opusti, kad krene pjesma i šala, onaj koji hoće da se predstavi kao veliki prijatelj porodice ili da pokaže svoju privrženost ( a ja predlažem da to budeš ti), ustaje, grli osobe sa svoje desne i lijeve strane( i oni isto tako, pa se sastavi krug) i tada započinješ pjesmu - Pomozi nam Nikolaa, Nikolaa, Nikolaaaaa (jer je svetac Nikola, je li), pomzi nam Nikolaa, Nikolaa, Nikolaaaa ( i tako 3 puta).

Što se tiče pitanja da li su relevantni običaji iz Srbije, nije problem da tako kažem odakle je običaj, jer je to svakako pod okriljem Srpske Pravoslavne Crkve, nego je pitanje pod koje odjeljenje odnosno školu SPCrkve potpada taj rejon odakle se javljaš.

Moji su npr. pripadnici Resavske škole, ja slavim sv. Đorđa i pjevam - pomoz' ako boga znaš, Đoorđee, Đooorđeee, pomoz'....

Eto, ukratko. Sretno.
Ukratko - djevojka treba da poželi sretnu slavu ili sretan praznik. Nosi se vino, kafa i šećer kocka. Eventualno bombonjera. I da se ponaša onako kako bi se ponašala kad ode bilo gdje u goste. Da ispoštuje ljude sa svim po redu što ide: kafa, sok, supa, sarma, ostala klopa i kolači i sl. Na slavi je najmanje poželjno da je "tanjir prazan". Osim ako joj njena vjerska uvjerenja ne nalažu suprotno, npr. ne jede svinjetinu i sl.
Ne bih da zvučim nepristojno, ali ovakav opis još nikad nigdje nisam ni vidjela ni doživjela. Moj suprug i ja ne slavimo slavu, ali naše porodice i kompletna familija slavi, tako da nikad nismo propustili ni jednu, i ovo što si ti napisao ja još nikad ne doživih.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#83 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

Zdravko Cholic wrote:
radostan dan wrote:
Zdravko Cholic wrote:A je l' posna ili mrsna slava kod momka?! :oops: :mrgreen:
Posna, jbg, sad i ja skonto, Nikoljdan je posna.
Draga Jaco-Maco, nadam se da voliš pastrmku i oslić na 7-8 načina :lol:. Ništa od masnih kolača.
Znam, nego jacu zbunjujem malo. :mrgreen: :skoljka:
Hajde bar ce biti zhita! :D
Ma joj, te posne slave znaju biti ludilo :D Nisam ni znala da se takva klopa može napraviti :D Jedan dobar prijatelj slavi sv. Nikolu, i vjerujte to mi je jedno od omiljenih dešavanja :D Nevjerovatno šarenilo od hrane i kolača. Idem ponovo ove godine, tačno ću slike postaviti. Nema čega nema, a sve posno i sve vrh ukusno :thumbup:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#84 Re: Pravoslavna slava

Post by Cholina_Lokica »

i kad ti pocnu sipat rakiju, kad vise ne budes mogla stavi na casu kutiju cigara, inace si donja :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#85 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:
jaca-maca wrote:
radostan dan wrote:Boga mi, ako ne ispoštuješ sve ovo, računam vas u podstanare kad se uzmete.
hahhahahahhah ma dajj, bolje da si mi rekao da predjem na pravoslavlje :D
kakve veze ima to sad? pa ako se uzmemo kupicemo stan/kucu, a ne zivjeti kod njegovih :lol: :lol: :lol:
btw jos smo mladi da se uzmemo :P
E ovako...
Naravno da sam se zezao u vezi običaja.
Drago mi je čuti u ovom groznom vremenu da se neko poštuje kao vas dvoje.
Sve što trebaš da uradiš je ... da dođeš. Samim tim što ćeš doći si ukazala poštovanje svom dečku, kao i on tebi što ne želi da slavi bez tebe.
Pnesi piće ako hoćeš. Sve što trebaš reći je , kao sto su ti već napisali - sretna slava.
A onda opušteno, po hrani i kolačima.
elem, kako ono kaže P. Valjak - moje ime nije važno, jer je namjera to što čini razliku od čovjeka do čovjeka. :thumbup:

:sax:
Izvinjavam se, tek sad vidjeh post :)
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#86 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:44, edited 3 times in total.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#87 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

Cholina_Lokica wrote:i kad ti pocnu sipat rakiju, kad vise ne budes mogla stavi na casu kutiju cigara, inace si donja :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#88 Re: Pravoslavna slava

Post by burek_in_space »

baby_angel wrote: Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
Problem je shto ona hoce da pije. :oops: :lol:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#89 Re: Pravoslavna slava

Post by Cholina_Lokica »

baby_angel wrote:
Cholina_Lokica wrote:i kad ti pocnu sipat rakiju, kad vise ne budes mogla stavi na casu kutiju cigara, inace si donja :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
sta onda mene zajebase, ubila se k'o tuka, ja popijem, oni naspu, ja popijem, oni naspu, pa 10 puta, dok mi neko pored mene ne rece umrijeces stavljaj cigare na casu :lol: :lol: :lol: :lol:
elem upozoravam da i ona isto ne prodje :D
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#90 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:Kojem ti odjeljenju pripadaš sestro anđele?
Ja sam Resavska škola.
:thumbup:
Moji roditelji slave sv. Nikolu, a od muža slave sv. Đorđa. Mi ne slavimo ni jednu, tako da nisam baš sigurna da li igdje pripadamo. :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#91 Re: Pravoslavna slava

Post by Cholina_Lokica »

Zdravko Cholic wrote:
baby_angel wrote: Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
Problem je shto ona hoce da pije. :oops: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#92 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

Zdravko Cholic wrote:
baby_angel wrote: Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
Problem je shto ona hoce da pije. :oops: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#93 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

Cholina_Lokica wrote:
baby_angel wrote:
Cholina_Lokica wrote:i kad ti pocnu sipat rakiju, kad vise ne budes mogla stavi na casu kutiju cigara, inace si donja :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma jok ba, to važi samo za muškarce. :-D Muškarci nose cigare (umjesto jabuke, nekad se po običajima nosila jabuka) a žene kesu (odnosno "milosti"). Žene ne moraju ni piti rakiju. :wink:
sta onda mene zajebase, ubila se k'o tuka, ja popijem, oni naspu, ja popijem, oni naspu, pa 10 puta, dok mi neko pored mene ne rece umrijeces stavljaj cigare na casu :lol: :lol: :lol: :lol:
elem upozoravam da i ona isto ne prodje :D
:lol: :lol: :lol: :lol: Oplakah, popravila si mi veče :-D Cigare se stavljaju inače nakon treće čaše. Mada, kažem ti, taj se običaj veže za muškarce, mada je ženama od volje u zadnje vrijeme :wink:
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#94 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:45, edited 1 time in total.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#95 Re: Pravoslavna slava

Post by burek_in_space »

:mrgreen:
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#96 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:Ja što mi ne date da se razigram, ja tek završio sa roditeljima, mislio na babu da pređem i običaj da se baba dariva sa 50 eura , kao najstariji član familije, e jbg :roll:
:D
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#97 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:46, edited 1 time in total.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#98 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:
baby_angel wrote:
radostan dan wrote:Kojem ti odjeljenju pripadaš sestro anđele?
Ja sam Resavska škola.
:thumbup:
Moji roditelji slave sv. Nikolu, a od muža slave sv. Đorđa. Mi ne slavimo ni jednu, tako da nisam baš sigurna da li igdje pripadamo. :)
sv Nikola i sv Đorđe ???
Uhhh što je kod vas komplikovana pjesma, kako to izvodite, ako ih oboje pominjete istovremeno? :shock:
:D :run:
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#99 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:46, edited 1 time in total.
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#100 Re: Pravoslavna slava

Post by mig »

.
Last edited by mig on 29/02/2012 09:49, edited 1 time in total.
Post Reply