F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#76 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#78 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#79 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#80 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#81 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#83 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
Image
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#84 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by elSaik »

U 13:10 na TV1 je snimak emisije Treće poluvrijeme. Gost je legenda kluba Mišo Smajlović. ;-)
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#85 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#86 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#87 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#88 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#89 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Image
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#93 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Amar Osim pred nastavak prvenstva
Utakmica protiv Olimpica pokazat će koliko smo dobro radili

Iako je planirano da u utorak ili srijedu odigra prijateljsku utakmicu s nekim od timova, Željezničar će do utakmice s Olimpicom trenirati na Grbavici.
- Snijeg je poremetio planove, a kako se vrijeme pogoršalo u cijeloj BiH, ne preostaje nam ništa nego da na pomoćnom terenu stadiona Grbavica radimo do subote - govori Amar Osim, trener bh. prvaka.

Iako medađer "Plavih" ne želi previše pričati o mogućnostima svoje ekipe, ne uspjeva sakriti da je prilično zadovoljan onim što je ekipa pokazala na pripremama u Međugorju.
- Vidjet ćemo protiv Olimpica kakvi smo, nema potrebe sad pričati. Važno je da bismo svi trebali biti zdravi do prve proljetne utakmice - govori Osim.

Stručni štab je upoznat s kvalitetima Olimpica, koji je takođe posmatran u Hercegovini.
- Otišlo im je nekoliko igrača, ali došlo je i nekoliko novih. Mislim da će biti jaki kao i jesenas - smatra menadžer "Plavih".

Na Grbavici se vrše posljednje pripreme za 24. februar, kada je zakazano "Plavo veče" u hotelu Holiday Inn.

Od jučer su u prodaji polugodišnje ulaznice za domaće utakmice Željezničara, koje će vrijediti i za Kup BiH. Ulaznica za južnu tribinu košta 30 KM, za sjevernu 50 KM, a za zapadnu 100 KM.

Z.Š.

Karlovac na Grbavici 25. marta

Željezničar je dogovorio prijateljsku utakmicu s hrvatskim prvoligašem Karlovcem, koja će biti odigrana na Grbavici. Klubovi su dogovorili da međusobni duel odigraju 25. marta, u vrijeme prvenstvenih pauza zbog reprezentativnih utakmica.

Dnevni avaz
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24312
Joined: 26/08/2007 17:10

#94 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Charuga »

Čiko Radović, legenda "plavog" tima: Željo je bio moja druga kuća

Danas klubovi ne posvećuju dužnu pažnju kvalitetnom radu sa golmanima - riječi su Radovića

U svojoj devet decenija dugoj historiji FK Željezničar je imao plejadu kvalitetnih čuvara mreže. Od Slavka Vrepca, pa do danas aktuelnog Ibrahima Šehića, golmana našeg A tima.

Period od 1957. pa sve do 1971. godine je, uz kratke prekide, obilježio rođeni Cetinjanin Vasilije Čiko Radović, bez sumnje, golmanska i ljudska veličina. Rodio se 10. septembra 1938. godine, a u matičnom FK Lovćen započinje sa treniranjem. Racionalan,sa istančanim osjećajem za prostor, uz Slobodana Janjuša, popularni Čiko je bio najatraktivniji golman tima sa Grbavice.

Znalački je komandovao odbranom, a njegovu maestralnost u čuvanju gola, začinjenu gracioznim paradama, navijači su nagrađivali aplauzima i ovacijama. Uživao je autoritet kod svojih i suparničkih igrača. Skromnost i nenametljivost su vrline koje su ga također odlikovale, a zadržao ih je i danas.

Nastupao je za mladu i B selekciju Jugoslavije, a za A tim je upisao, za njegov kvalitet, preskromna tri nastupa. Iako je imao mnogo ponuda za promjenu sredine, Radović je ostao dosljedan i vjeran plavima sa Grbavice. Da mu novac nije primaran, dokazao je ranijim raskidom ugovora sa Fenerbahčeom. Danas ovaj legendarni golman i sportski radnik vodi miran, porodični život u Budvi.

Dolazak u Želju

Vaš fudbalski početak je vezan za FK Lovćen sa Cetinja.Ko je uočio Vaš afinitet i talent za golmansku poziciju?

- Nakon završetka drugog svjetskog rata i prvim poslijeratnim godinama, fudbal je na Cetinju u pravom smislu riječi bio „najvažnija sporedna stvar na svijetu“. To je bila igra dostupna svima, a FK Lovćen koji je osnovan 1913. godine je bio brend ne samo u Crnoj Gori, već i šire.Tu su ponikli veliki fudbaleri kao što su braća Pajević, Abramović i drugi, a oni su bili idoli nas mlađih.

Mene je zapazio pokojni Mišo Pajević i kada me je pozvao na trening, od mene nije bilo sretnijeg đečaka na svijetu. Zaista je bila čast i ponos nositi dres jednog takvog kluba. Zahvaljujući mojim fizičkim predispozicijama, dodijeljena mi je uloga golmana, a ja sam je, vjerujem, opravdao.

Sredinom juna 1957.godine ste postali član Željezničara. Kome pripisujete zasluge za to?

- Vezu sa klubom je ostvario Rade Matić, moj kolega iz omladinske reprezentacije. Za mene je to bio veliki izazov, jer postati prvi golman prvoligaša kao što je Željezničar, sigurno je bilo svojevrsno priznanje i privilegija rijetkih.

Nakon isteka šest mjeseci od registracije i potpisa profesionalnog ugovora, postali ste prvotimac. Koje trenere i saigrače iz tog vremena posebno pamtite?

- Svakako da se prvi trener ne zaboravlja, a meni je to u Želji bio proslavljeni igrač, pokojni Miroslav Brozović. Od igrača bih spomenuo njih nekolicinu kao što su Ilijas Pašić, Jusufbegović, Marcel Žigante, Bukvić i Dizdarević.

Izdvojite nam prvenstvene utakmice čiji ste bili akter, a da su Vam se „urezale“ u sjećanje.

- Mnogo je takvih utakmica koje zaslužuju da se pomenu. Svi dueli sa gradskim rivalom Sarajevom su imali posebnu draž, kao i nastupi protiv timova takozvane „velike četvorke“. Ipak, za mene je utakmica odigrana u Beogradu protiv OFK Beograda posebna, jer smo trijumfom od 2:0 obezbijedili opstanak u ligi.

Fener je veliki klub

Skoro nestvarno zvuči podatak da ste za nepunih deset godina propustili da branite na samo dvije utakmice. Da li je za taj kontinuitet zaslužan sportski način života ili nešto drugo?

- Upražnjavanje sportskog načina življenja je bitan faktor, a ja sam kao odgovoran profesionalac svojim trudom i marljivim radom uvijek nastojao dati maksimum. Nije mi bilo važno da li se radi o treningu ili utakmici. Rad i
zalaganje su dokazana formula za uspjeh.

Kakve impresije nosite iz perioda kada ste nastupali za renomirani Fenerbahče?

- Bio je to predivan segment u mojoj karijeri, i za to vrijeme imam samo pohvalne riječi. Fenerbahče je veliki klub koji će za većinu igrača ostati samo san.

Šta je uzrokovalo da zatražite raskid ugovora sa turskim klubom, a koji ste uslovili isključivim povratkom u Željezničar?

- Ja sam navikao da uvijek pružam maksimum, ali tereni kakvi su tada bili u Turskoj, nisu mi to omogućavali. A i nostalgija mi je predstavljala veliku prepreku. Nedostajali su mi moji najmiliji, te veliki broj prijatelja.

Fascinantna je Vaša privrženost plavima sa Grbavice koji ove godine slave 90 godina postojanja, a Željin dres ste nosili punih 14 godina. Kako komentarišete ovaj, uistinu, raritetan podatak?

- Kada provedete toliko vremena u jednoj finoj sredini, normalno je da ste privrženi takvom klubu. Ja sam punih 37 godina bio stanovnik Sarajeva u kojem sam stekao ugled, slavu i iskrene prijatelje. Ovim putem želim da posebno pozdravim svoje drage i odane navijače koji su mi neizmjerno pomogli da postanem i budem ovo što jesam.

Za A reprezentaciju Jugoslavije ste debitovali u oktobru 1964. godine protiv Mađarske u Budimpešti. Podsjetite nas na saveznog kapitena i saigrače sa te utakmice?

- Savezni kapiten je bio Ljubomir Lovrić, a od saigrača se, između ostalih, sjećam Ilije Pantelića, Fahrudina Jusufija, Velibora Vasovića, Josipa Skoblara i Vladimira Durkovića. U narednim utakmicama, reprezentaciju je predvodila komisija u kojoj su bili Milan Antolković, Aleksandar Tirnanić, Miljan Miljanić i Abdulah Gegić.

Knjiga „Kako postati golman“

Autor ste knjige izdate pod nazivom „Kako postati golman“, gđe na jednostavan, stručan i svima shvatljiv način obrađujete temu za koju ste dokazani ekspert.

- Knjigu sam napisao isključivo u želji da svo svoje skromno znanje prenesem na mlađe generacije sa prostora nekadašnje Jugoslavije. Bio bih sretan da je u cilju edukacije pročita i u praksi koristi što veći broj nasljednika golmanskih veličina kakvi su bili Vladimir Beara, Milutin Šoškić, Ivan Ćurković, Enver Marić i drugi.

Teška povreda Ahilove tetive je bila razlog da 1971. godine okončate igračku karijeru. Kojim poslom ste se nastavili baviti?

- U rekordnom roku od nepune dvije godine, završio sam Fakultet fizičke kulture. Sa zvanjem višeg fudbalskog trenera, nastavio sam raditi, a gđe drugo,nego u Žel jezničaru. Klub je bio moja druga kuća.

Koliko ste u prilici pratiti aktuelna dešavanja kako u Željezničaru, tako i BH fudbalu?

- U stalnoj sam vezi sa starim saigračima, i sva bitna zbivanja u klubu su mi poznata. Vjerujem da je Željo na dobrom putu da se vrati na staze dobrih takmičarskih rezultata. Svakako da pratim i nastupe reprezentacije BiH, a bilo bi prelijepo da se Crna Gora i Bosna i Hercegovina plasiraju na EP.

Koje golmane koji danas aktivno brane u najeminentnijim evropskim klubovima naročito cijenite?

- Mišljenja sam da svoj golmanski posao najuspješnije obavljaju Iker Kasiljas iz madridskog Reala, te Đanluiđi Bufon, golman torinskog Juventusa. Postoji tu još dosta perspektivnih i kvlaitetnih golmana, ali se ovaj dvojac izdvaja - kaže na kraju Radović.

http://www.dnevniavaz.ba/sport/fudbal/2 ... a-kua.html
User avatar
Zlocin&Kazna
Posts: 633
Joined: 10/02/2009 15:44

#99 Re: F.K Zeljeznicar u dnevnoj stampi

Post by Zlocin&Kazna »

DAN KADA SU NA GRBAVICI PALE PARTIZANOVE BEBE
odlomak iz knjige Plava krv

Image
Post Reply