Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#76 Re: Povrat poreza

Post by jale »

jazzer wrote:Novi grad..jos nista :(
Malo mi je lakse kad nisam sam :)
User avatar
karanana
Posts: 47481
Joined: 26/02/2004 00:00

#77 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

i meni. prepo sam se da su svi dobili a da sam ja odbijen iz nekog razloga.
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#78 Re: Povrat poreza

Post by jale »

karanana wrote:i meni. prepo sam se da su svi dobili a da sam ja odbijen iz nekog razloga.
Ja sam kolegu prosle godine zezao, on nije dobio dugo iza mene.
Zato je ove godine on mene uzeo na zub, jer je vec davno dobio.
Ali valjda ce i ostale opcine vise to podijeliti, trebace im glasova na izborima (ako ne potrose nase pare bas za to :) )
LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#79 Re: Povrat poreza

Post by LookingForward »

Ja imam jedno komplikovano pitanje za malo upucenije u Zakon, pa molim ako moze neko da mi odgovori.

Tokom 2011 godine sam bila pripravnik i od cijele plate mi se odbijalo 10%, iako sam imala poresku karticu nisu racunali onaj odbitak od 300KM, rekli su mi da trazim povrat na kraju godine.
Sada su mi u Opcini rekli da ne mogu dobiti povrat jer tokom tog perioda nisu uplacivali ostale doprinose.

Moze li mi molim vas iko pomoci i reci kome da se obratim za ovaj konkretan slucaj, jer u Opcini uopste ne razumiju sta im govorim :oops: :oops: :oops:
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#80 Re: Povrat poreza

Post by semmy »

jale wrote:
jazzer wrote:Novi grad..jos nista :(
Malo mi je lakse kad nisam sam :)

moj savjet vam je da odete direkto njima i da ih pitate u cemu je problem, jer se oni zapetljaju i neurade sve kako treba. i ja sam imala problem, otisla i haos im napravila. neko ko je radio moj predmet pogresno radio i napisao da imam povrat 5 km i ostavili u arhivu... jesam se nahodala danima ali sam na kraju dobila sta mi pripada...previse su aljkavi
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#81 Re: Povrat poreza

Post by jale »

semmy wrote:
jale wrote:
jazzer wrote:Novi grad..jos nista :(
Malo mi je lakse kad nisam sam :)

moj savjet vam je da odete direkto njima i da ih pitate u cemu je problem, jer se oni zapetljaju i neurade sve kako treba. i ja sam imala problem, otisla i haos im napravila. neko ko je radio moj predmet pogresno radio i napisao da imam povrat 5 km i ostavili u arhivu... jesam se nahodala danima ali sam na kraju dobila sta mi pripada...previse su aljkavi
I to stoji, mada pethodnih godina je bilo sve kako sam ja izracunao, oni samo potvrde.
A nisam cuo da je iko dobio ove godine u Novog gradu, pa se jos ne bunim :)
staples
Posts: 50
Joined: 29/05/2009 14:22

#82 Re: Povrat poreza

Post by staples »

Ja sam u Novom Gradu i te pare ne da sam podigla nego ih davno i potrosila :-)
Dobilo je sigurno 10 ljudi iz NG koje ja znam, ako niste dobili ni rjesenje-pravac Općina
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#83 Re: Povrat poreza

Post by jale »

staples wrote:Ja sam u Novom Gradu i te pare ne da sam podigla nego ih davno i potrosila :-)
Dobilo je sigurno 10 ljudi iz NG koje ja znam, ako niste dobili ni rjesenje-pravac Općina
E ovo je već poziv na frustraciju :)
Doduše nije niko u stanu u radno vrijeme, da li poštar ostavi onu žutu cedulju ili im vrati nazad :(
User avatar
jazzer
Posts: 7247
Joined: 20/12/2004 14:44

#84 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

jale wrote:
staples wrote:Ja sam u Novom Gradu i te pare ne da sam podigla nego ih davno i potrosila :-)
Dobilo je sigurno 10 ljudi iz NG koje ja znam, ako niste dobili ni rjesenje-pravac Općina
E ovo je već poziv na frustraciju :)
Doduše nije niko u stanu u radno vrijeme, da li poštar ostavi onu žutu cedulju ili im vrati nazad :(
Ko sto gledam ovdje ce, bar za mene, vaziti cuveni Marfijev zakon, ''ako nešto može poći naopako,
poći će naopako''. :x :x
staples
Posts: 50
Joined: 29/05/2009 14:22

#85 Re: Povrat poreza

Post by staples »

E ovako, sve je isto kao i prošle godine. Dakle prvo dodje koverta sa Rješenjem u kom obavještavaju da imate pretplate poreza, pa onda dodje druga koverta nakon 10-ak dana u kojoj stoji da odete u onu Union banku na Alipašinom i podignete pare. Nisam ni ja bila kuci ali su bile koverte u sandučiću. Elem ako ne bude ubrzo - ne gine bitka sa službenicima općin e :x
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#86 Re: Povrat poreza

Post by jale »

staples wrote:E ovako, sve je isto kao i prošle godine. Dakle prvo dodje koverta sa Rješenjem u kom obavještavaju da imate pretplate poreza, pa onda dodje druga koverta nakon 10-ak dana u kojoj stoji da odete u onu Union banku na Alipašinom i podignete pare. Nisam ni ja bila kuci ali su bile koverte u sandučiću. Elem ako ne bude ubrzo - ne gine bitka sa službenicima općin e :x
Kada ti je doslo to? Mozda su poceli :)
staples
Posts: 50
Joined: 29/05/2009 14:22

#87 Re: Povrat poreza

Post by staples »

jale wrote:
staples wrote:E ovako, sve je isto kao i prošle godine. Dakle prvo dodje koverta sa Rješenjem u kom obavještavaju da imate pretplate poreza, pa onda dodje druga koverta nakon 10-ak dana u kojoj stoji da odete u onu Union banku na Alipašinom i podignete pare. Nisam ni ja bila kuci ali su bile koverte u sandučiću. Elem ako ne bude ubrzo - ne gine bitka sa službenicima općin e :x
Kada ti je doslo to? Mozda su poceli :)

Pa ima haman i mjesec dana, poceli su pa se nadajte parama :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47481
Joined: 26/02/2004 00:00

#88 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

haj mozda sacekati jos do kraja jula i onda otici i haos im napraviti ako ne dodje do tad.
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#89 Re: Povrat poreza

Post by jale »

karanana wrote:haj mozda sacekati jos do kraja jula i onda otici i haos im napraviti ako ne dodje do tad.
Nemoj tada, mozda su na godisnjem :D
User avatar
bambuelo
Posts: 174
Joined: 03/07/2008 16:49
Location: Antartika (ne volim polarne medvjede)

#90 Re: Povrat poreza

Post by bambuelo »

Da li je neko dobio povrat poreza u Novom Sarajevu da se odem zaliti? Do sada nisam cuo nista za ovu opcinu pa da ne idem bez veze..
User avatar
jazzer
Posts: 7247
Joined: 20/12/2004 14:44

#91 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

Ima li kakvih para :) ? Je l iko ista dobio?
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#92 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

bambuelo wrote:Da li je neko dobio povrat poreza u Novom Sarajevu da se odem zaliti? Do sada nisam cuo nista za ovu opcinu pa da ne idem bez veze..
Nismo jos :cry: valjda ce uskoro pocet stizat koverte :D
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#93 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

Samo da prijavim stiglo rjesenje :D opstina Novo Sarajevo je u pitanju juuupppiiiii :D
User avatar
jazzer
Posts: 7247
Joined: 20/12/2004 14:44

#94 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

LieToMe wrote:Samo da prijavim stiglo rjesenje :D opstina Novo Sarajevo je u pitanju juuupppiiiii :D
Znaci krenulo je, valjda cemo i mi ovih dana imati dobre vijesti.

I nemoj odmah skrsiti sve, razvuci bar do kraja mjeseca :)
maximilijana
Posts: 509
Joined: 11/01/2006 23:44

#95 Re: Povrat poreza

Post by maximilijana »

karanana wrote:e jebi ga nece scan da se uploaduje. kaze image too big.

evo napisat cu sta pise na papiru koji je nalijepljen na salteru protokola porezne u novom sarajevu:

.....porezni obveznik uz godisnju poreznu prijavu mora priloziti sljedecu dokumentaciju:

- fotokopiju ugovora o stambenom kreditu (u obzir dolaze ugovori o stambenom kreditu sklopljeni prije i poslije 1.1.2009.)
- ovjerenu potvrdu ili listing banke kao dokaz o placenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava
- dokaz da obveznik i njegov bracni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu...sad mi nesto mutno na papiru, pa onda ide.....uvjerenje od nadleznog suda i/ili opcine.
- dokaza da su sredstvima odobrenog kredita rijesili ili poceli rjesavati stambeno pitanje (kupili odgovarajucu stambenu jedinicu odnosno sklopili ugovor o kupovini ili gradnji odgovarajuce stambene jedinice, kreditom ....pa mi nesto mutno, pa onda....materijal za gradnju stambene jedinice i sl.)

Odgovarajucom stambenom jedinicom smatra se stambeni prostor velicine do 120 m2.

- izjava poreznog obveznika da on i clanovi uze porodice koji zajedno sa njim rjesavaju svoje stambeno pitanje nisu vlasnici ili suvlasnici nekretnina za stanovanje i da ovim kreditom prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Oblik i sadrzaj izjave dati u ovom stavu.
- kopija ugovora o kupoprodaji ili gradnji stambene jedinice
- kopija racuna o kupovini placa i/ili materijala za gradnju stambene jedinice (u slucaju individualne izgradnje) sa dokazima o izvrsenom placanju istih.

u slucaju da u toku poreznog perioda za kojeg se podnosi god. porezna prijaca poreski obveznik nije sredstva kredita namjenjena za rjesavanje svog stambenog pitanja angazovao odnosno namjenski utrosiio, potrebno uz prijavu dostaviti izvod racuna banke kao dokaz da sredstva stambenog kredita do dana podnosenja prijave nisu utrosena u druge svrhe uz obavezu da dokaze o namjenskom utrosku tih sredstava naknadno dostave poreznoj upravi i najkasnije do kraja tekuce godine

pozdrav :)
pitanjce..
meni rekose da se ne isplati ganjat povrat poreza za stamb.kredit...nema drzava para..
koji je iznos povrata?od cega ovisi?na sta se racuna?
doduse meni kamata nije velika (kao ni iznos kredita) :-)
heeelp :)

:sax:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#96 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

jazzer wrote:
LieToMe wrote:Samo da prijavim stiglo rjesenje :D opstina Novo Sarajevo je u pitanju juuupppiiiii :D
Znaci krenulo je, valjda cemo i mi ovih dana imati dobre vijesti.

I nemoj odmah skrsiti sve, razvuci bar do kraja mjeseca :)
krenulo krenulo :-D ma joookkk, to ide u pametne svrhe, stize nam bebica krajem ove godine :D
User avatar
karanana
Posts: 47481
Joined: 26/02/2004 00:00

#97 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

para ima. pare nisu problem. do sada sam naplatio cini mi se 2 ili 3 puta otkad je zakon o porezu na dohodak uveden.

racunica ti je da dobijes 10% od placene kamate na tu prvu nekretninu. znaci ako si platila 3.000 KM kamata na racun otplate kredita u 2011. godini, trebala bi nazad dobiti 300 maraka.
User avatar
jazzer
Posts: 7247
Joined: 20/12/2004 14:44

#98 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

jazzer wrote:Znaci krenulo je, valjda cemo i mi ovih dana imati dobre vijesti.

I nemoj odmah skrsiti sve, razvuci bar do kraja mjeseca :)
LieToMe wrote:krenulo krenulo :-D ma joookkk, to ide u pametne svrhe, stize nam bebica krajem ove godine :D
Masallah. Nema ljepseg nacina za potrositi pare, i sam sam se uvjerio.
maximilijana
Posts: 509
Joined: 11/01/2006 23:44

#99 Re: Povrat poreza

Post by maximilijana »

karanana wrote:para ima. pare nisu problem. do sada sam naplatio cini mi se 2 ili 3 puta otkad je zakon o porezu na dohodak uveden.

racunica ti je da dobijes 10% od placene kamate na tu prvu nekretninu. znaci ako si platila 3.000 KM kamata na racun otplate kredita u 2011. godini, trebala bi nazad dobiti 300 maraka.

okay znaci da ipak podnesem..a meni "pouzdani ljudi" rekose da nikome nisu vratili novac..
mada ja mislim da je meni neka sitna lova u pitanju sto sam platila za kamate..
i kada se podnosi taj povrat?
i trebala bih otici u poreznu centar?tamo da se raspitam*?
doduse iskreno ne znam..ako ce mi se vratiti nekih 100-120KM od placene kamate..da li se isplati ganjat papire?
User avatar
karanana
Posts: 47481
Joined: 26/02/2004 00:00

#100 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

to da li se isplati, ti moras skontati. imas platiti 10 maraka za potvrdu iz banke i jos 10ak za papire na sudu. i imas potrositi par sati. a imas sada vremena da razmislis jer si za 2011. zakasnila a rok za podnosenje za 2012 ti je 31. mart. 2013.
Post Reply