Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#76 Re: Bášča

Post by Toto »

Rajska vocka. kako god je nasadis ona raste.
Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#77 Re: Bášča

Post by Toto »

Mnogi gradovi - da bi djelom rijesili problem organskog otpada- svojim gradjanima, daju besplatno, koke da ih uzgajaju u bascama i avlijama, jer se smatra da svako domacinstvo dnevno proizvede organskog odpada dovoljno za ishranu 2-4 kokosi.
Image
Image
Image
Image
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#78 Re: Bášča

Post by BIONA »

Gdje nestade kompir? zanima me kako napreduje basca na balkonu ? :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#79 Re: Bášča

Post by kOmpir »

BIONA wrote:Gdje nestade kompir? zanima me kako napreduje basca na balkonu ? :D
Tu sam :D Došao sam prekjučer od kuće pa sam imao obaveza. Sutra ću se potruditi da uslikam svoju baštu i napravim izvještaj :D
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#80 Re: Bášča

Post by BIONA »

ok, nemoj slagat' cekam slike :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#81 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Bude za jedno sat vremena :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#82 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Vrijeme je za još jedan izvještaj sa terena :D

Bio sam kući 10 dana i jedva sam čekao da se vratim da vidim kako moje biljke napreduju. Za početak, cherry paradajz.
Na moje iznenađenje cherry paradajz je naprosto buknuo...znači treba da češće idem kući :D

Image

Na ovoj slici možete da vidite i uporedite sa prethodnim slikama koliko je zapravo paradajz narastao. U ovom žbunju se negdje krije i grašak. Moram pod hitno podvezati pritkice.

Image

A evo već se formiraju i prve loze za plodove :D

Image

Pratim rast pojedine stabljike i blagovremeno bilježim, pa evo tabela o napretku :D

Image

Prelazimo na bosiljak, kralja među začinskim biljem :D
Bosiljak je također narastao, pogledajte samo koliki su listovi. Do sad što sam uzgajao bosiljak je imao upola manje listove.

Image

Nastojim da mi bosiljak raste grmoliko, pa da potkraćujem... sutra mi dolaze gosti na pizzu, pa valja mi još "potkratiti" bosiljak i ostalo začinsko bilje :D

Image

Ova stara stabljika koju je nekada u martu slomio vjetar ne raste nikako, već stagnira :( Mislim da ću je uskoro morati skroz izčupati, jer sam posijao još bosiljka oko nje.

Image

Jedno od prijatnih iznenađenja je i fafaron. Iako nije nešto pretjerano narastao, mogu se zato pohvaliti da je procvjetao...prvi cvat na mom balkonu :D

Image

Cvat iz bliza...

Image

Na vrhu je izgleda došlo do zametka, latice su opale. Prva fafarona ?

Image

Dok stari fafaron na prozoru više liči na nekog mutanta. Pogledajte samo stabljiku. Nema hljeba (fafarone) od ovog :(

Image

Špinat i rukola su također porasli. Mislim da ću uskoro morati ubrati ovaj špinat.

Image

U drugom kanisteru stari špinat je počeo da sjemeni. Ovaj nije nešto puno narastao, mislim da je do kvaliteta zemlje.

Image

Rukola i matilovac iz malo boljeg ugla. Matilovac izgleda ne voli konkurenciju...

Image

Došao je red i na začine. Djeluju kao da su malo i narasli.

Image

Nana je definitivno malo porasla, biće čaja od svježe nane uskoro :)

Image

Majčina dušica sporo raste, ali dobro će doći kao začin za pizzu sutra :D

Image

Mažuran je najviše narastao od itno začinskog bilja, zadovoljan sam :)

Image

Origano je definitivno najsporije raste od svog začinskog bilja koje imam (ako isključimo one koji još nisu ni proklijali :D)

Image

Izgleda da ću ovo morati uskoro da oplijevim :D U gornjem dijelu slike se može vidjeti kako su pronikle 3 stabljike kadulje (deblje stabljike)

Image

Cvekla mi definitivno ne ide. Dvoumim se da li da je ostavim ili da iskoristim zemlju za nešto drugo.

Image

Komorač također sporo raste, ali ne namjeravam da ga često koristim jer će ići samo uz pečenu ribu.

Image

Korijander raste polako ali sigurno...jedva čekam da ga probam :) Što se tiče peršuna, sporo raste, al valjda bude neke fajde i od njega.

Image

Kres salata je već počela da cvate, i ovo će da pukne sutra u salati :D

Image

U ovom kanisteru se nešto slabo vole. Doduše ovdje glavnu riječ ima ruzmarin pa on jedini i raste...ali sporo.

Image

Rotkvice su imale određenih problema dok mene nije bilo, naime, napale su je neke zeleno crne gusjenice, pa sam to morao sve rukama pobrati i baciti :D

Image

Ova rotkvica je bila najviše napadnuta, a na vrhu je počelo da se formira sjeme (ili cvijet)

Image

Evo to se ovdje malo bolje vidi.

Image

I najgori za kraj :D Od ovih rotkvica se niko neće najesti :D Povlačim ono što sam rekao o uzgoju rotkvica u čašama.

Toliko od mene za ovaj put

Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#83 Re: Bášča

Post by Toto »

masala!!
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#84 Re: Bášča

Post by Not My Idea »

aferim!
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#85 Re: Bášča

Post by BIONA »

Masala, ne ureklo se :D. Bolje ti je da opet ides kuci, vidis kako raste bez tebe :-D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#86 Re: Bášča

Post by Toto »

jagode su vocke koje mogu da rastu i u 3D :D pa je na osnovu tih osobina razvijena i 3D poljoprivreda.

Hidropnic sistemi su zanovani na uzgoju biljke bez zemlje. Koristi se voda u kojoj su rastvoreni minerali i hranjive tvari.
Nejma kopanja frezanja pljevljenja

Image

ImageImageImage
Image

ImageImage
Image

http://www.youtube.com/watch?v=qFCLncDyvSA&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=qFCLncDy ... re=related
Container Gardening Vertically
ImageImage



http://www.livingwallart.com/do-it-your ... ertically/
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#87 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Eh Toto, ovo što pokazuješ ja za mene par nivoa više :)

Sutra očekujte nove vijesti iz moje bašče, biće svašta :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#88 Re: Bášča

Post by Toto »

za eksperimentalnih uslova mozes koristiti onu pumpicu za akvarijume, malko plasticnih cijevi i plastikanera ventila i koljena za navodnjavanja
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#89 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Budući da sam ostao dužan neke slike od prije 2 sedmice, ovaj put objavljujem dvije epizode :D Prije otprilike dvije sedmice sam slikao biljke, ali ih nisam stigao objaviti, saletila me neka prehlada, sinusi i tako to :D

PRVA EPIZODA

Paradajzograd :D
Sada mogu da se pohvalim kako mi paradajz uveliko cvjeta. Nisam primjetio nikakve bube i pčele oko cvijetova, ali san našao podatak da je vjetar dovoljan da opraši paradajz.

Image

Kada svoj paradajz pogledam iz krupnog plana, sjetim se koliko je vremena i pažnje bilo potrebno da ove stabljike narastu. Možda to nije neka važna stvar za nekog ozbiljnijeg poljoprivrednika, ali za mene kao početnika - jeste.

Image

Budući da se latice savijaju prema suncu, cvijet poprima oblik ljiljana :)

Image

Ovo je prvi plod. Jest da se jedva vidi, ali mi je uspio izmamiti osmijeh :D

Image

stabljika u najmanjoj saksiji sa najmanje zemlje se dobro drži. Nisam htjeo da je podvezujem, ratiću kako će se ponašati za sada.

Image

Šolja od ove menta bi mogla uskoro da osvježi kada ugrije narednih dana.

Image

Međutim, brinu me ove tačkice po lišću. Mislim da je u pitanju neka vrsta nametnika, jer sam slično nešto imao na lišću rotkvica prije neka 2 mjeseca.

Image

Majčina dušica lijepo izgleda. Povremeno je koristim kao začin. Baš se pitam da li će sječenje stimulirati rast?

Image

Mažuran najbolje napreduje od sitnog bilja. Samo me brinu ove tačkice :(

Image

A kadulja sasvim pristojno raste. Očekujem dosta od nje ovo ljeto.

Image

Korijander i peršun se dobro drže. Ponekad otkinem pokoju lisku korijandera i sažvačem. Tako mi ima neki čudan okus.

Image

Fafarone su se pravo uozbiljile, štaviše, preambiciozne su. Dok dio začetih plodova opada sa patlicom, par njih se dosta dobro drži.

Image

Bosiljak također pokazuje znakove napretka. Uskoro bi mogao napraviti pesto :)

Image

Bosiljak koji uzgajam u ovim saksijama je za kućnu upotrebu - kao preventiva od komaraca.

Image

Komorač poprima neku čudnu ljubičastu boju. Ali ipak raste, što je najbitnije.

Image

Kres salata je počela da sjemeni, i žao mi je čupati i sijati novu. Pustiću da stvari idu prirodnim tokom.

Image

Ovdje ružmarin i dalje vodi glavnu riječ. Uskoro bih ga mogao malo očerupati :D Kadulja polako raste, ne žuri joj se.

Image

Rotkvice su se procvjetale i traže vodu svakodnevno.

Image

Nešto mi se baš i ne sviđa okus rukole. Sad za sad pustiću je nek slobodno raste.

Image

DRUGA EPIZODA

Bosiljak mi počinje da zadaje muke - formira cvjetove. Ukoliko želim da mi listovi bosiljka ostanu što više aromatični, moraću da čupam glavice, inače će sav miris u njih preći.

Image

Čupanje glavica i nije nešto komplikovano. Samo je bitno da se čitava glavica obuhvati kako bi bili sigurni da neće procvjetati.

Image

I otkinemo je :D Povremeno treba pogledati ukoliko biljka počne formirati nove glavice.

Image

Kres salate se nije nešto bog zna promijenila.

Image

A i rukola je procvjetala :) Mislim da ću je morati uskoro svu počupati i nekako iskoristiti.

Image

Ovako izgleda zametak rotkvice - nimalo romantično :D

Image

I na poslijetku cherry paradajz. Koliko je samo narastao u dvije sedmice :)

Image
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#90 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

Nadjoh temu za svoje pitanje :D Kupila sam nekoliko malih stabljika(?) paprika i presadila ih kod sebe na balkon u vecu posudu, ali nisam sigurna koliko cesto ih trebam zalijevati i u koje vrijeme? Takodjer, da li trebaju biti izlozene suncu cijelo vrijeme ili da mi stoje u hladovini na balkonu?
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#91 Re: Bášča

Post by cat lover »

Digla_da_kreci wrote:Nadjoh temu za svoje pitanje :D Kupila sam nekoliko malih stabljika(?) paprika i presadila ih kod sebe na balkon u vecu posudu, ali nisam sigurna koliko cesto ih trebam zalijevati i u koje vrijeme? Takodjer, da li trebaju biti izlozene suncu cijelo vrijeme ili da mi stoje u hladovini na balkonu?
guraj po dvije zajedno, zbog oprašivanja, sunca što više i vode još više :D
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#92 Re: Bášča

Post by Juni »

Tema :thumbup:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#93 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

cat lover wrote:
Digla_da_kreci wrote:Nadjoh temu za svoje pitanje :D Kupila sam nekoliko malih stabljika(?) paprika i presadila ih kod sebe na balkon u vecu posudu, ali nisam sigurna koliko cesto ih trebam zalijevati i u koje vrijeme? Takodjer, da li trebaju biti izlozene suncu cijelo vrijeme ili da mi stoje u hladovini na balkonu?
guraj po dvije zajedno, zbog oprašivanja, sunca što više i vode još više :D
Po dvije zajedno? Joj, ja ih razdvojila sve da imaju prostora :mrgreen: Znaci da zalijevam npr. ujutro i navecer i neka ih na suncu? Evo slika, nadam se da cu dobiti odgovore uskoro, da popravim situaciju dok nije sve otislo u helac :roll: :mrgreen:
Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#94 Re: Bášča

Post by Toto »

Digla_da_kreci wrote:
cat lover wrote:
Digla_da_kreci wrote:Nadjoh temu za svoje pitanje :D Kupila sam nekoliko malih stabljika(?) paprika i presadila ih kod sebe na balkon u vecu posudu, ali nisam sigurna koliko cesto ih trebam zalijevati i u koje vrijeme? Takodjer, da li trebaju biti izlozene suncu cijelo vrijeme ili da mi stoje u hladovini na balkonu?
guraj po dvije zajedno, zbog oprašivanja, sunca što više i vode još više :D
Po dvije zajedno? Joj, ja ih razdvojila sve da imaju prostora :mrgreen: Znaci da zalijevam npr. ujutro i navecer i neka ih na suncu? Evo slika, nadam se da cu dobiti odgovore uskoro, da popravim situaciju dok nije sve otislo u helac :roll: :mrgreen:
Image
nemoj ti da bi krecila paprike.... :D :D :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#95 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

Razmisljala sam da ih malo prefarbam, 'ta ce ove zute, zelene, crvene :D hocu da probam na primjer PLAVE :lol: :lol: :lol:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#96 Re: Bášča

Post by chengaba »

Digla_da_kreci wrote:Nadjoh temu za svoje pitanje :D Kupila sam nekoliko malih stabljika(?) paprika i presadila ih kod sebe na balkon u vecu posudu, ali nisam sigurna koliko cesto ih trebam zalijevati i u koje vrijeme? Takodjer, da li trebaju biti izlozene suncu cijelo vrijeme ili da mi stoje u hladovini na balkonu?
Ja sam posadio neke ultra ljute paprike,i ako išta vole, vole sunce.
Ostavio sam nekoliko saksija na južnoj strani, a nekoliko na zapadnoj (+ zgrade zaklanjaju), i ove na južnoj (sunce) su skoro već zrele za branje, a ove druge tek počele cvjetati. I jedno 4 puta su manje.
A nekad ih zalijem dvaput dnevno, nekad po 5 dana ne zalijem, i ne vidim da im nešto smeta i jedno i drugo...
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#97 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

Hvala @chengaba :) Ja povazdan ganjam sunce po balkonu da mi paprike budu osuncane :lol:
Napreduju uglavnom :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#98 Re: Bášča

Post by Toto »

Digla_da_kreci wrote:Razmisljala sam da ih malo prefarbam, 'ta ce ove zute, zelene, crvene :D hocu da probam na primjer PLAVE :lol: :lol: :lol:
sadi plave patlidzane :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#99 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

@Toto :lol:

@chengaba, hajde i ti postavi slike :-D

Eh sad, ljudi ljudski...da sam znala da ce me 'vako krenuti, gdje bi mi kraj bio :lol:
Moje divne papriKice iz gornjih postova napreduju pravo...samo sto nisu :D

Image

Prije osam dana sam posadila i sjeme ljute paprike koje su sretne i zivahne pozurile da izrastu na povrsinu zemlje kako bi se suncale i kupale na balkonu :lol:

Image
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#100 Re: Bášča

Post by Digla_da_kreci »

Spinat me oborio s nogu :-D

Image

Salata takodjer napreduje, samo mislim da ce joj biti gusto jadnici :mrgreen: pa cu je garant trebati presadjivati

Image

Mladi luk mi nesto cudan :? Jel treba izgledati ovako? :lol:

Image
Post Reply