Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
rimano
Posts: 739
Joined: 28/12/2009 00:05

#76 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by rimano »

Dobio sam ponudu od osiguranja i pristao na nju. 205 KM za lakiranje, 150 KM sto mi je malo izgreban far i 20 KM za izjestaj o udesu.
Mozda sam mogao izvuci koju kintu vise ali i ovo ce mi moci pokriti troskove lakiranja.
nikita2011
Posts: 1
Joined: 15/04/2011 18:57

#77 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nikita2011 »

Imao sam udes prije dva dana. Nisam kriv u udesu. Dolazili su iz mog osiguranja,izvršili procjenu štete(dijelova koje treba mijenjati,farbanje i ostali radovi). Međutim kuća osiguranika odgovornog za udes,želi da plati totalnu štetu, zbog starosti automobila,nešto minimalno,iako se auto može popraviti jer je bilo u odličnom stanju,sto meni vise odgovara i što je zahtijevala moja osiguravajuća kuća. Sta da radim i kako da se izborim za svoj zahtjev!?
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#78 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by AS_sa »

nikita2011 wrote:Imao sam udes prije dva dana. Nisam kriv u udesu. Dolazili su iz mog osiguranja,izvršili procjenu štete(dijelova koje treba mijenjati,farbanje i ostali radovi). Međutim kuća osiguranika odgovornog za udes,želi da plati totalnu štetu, zbog starosti automobila,nešto minimalno,iako se auto može popraviti jer je bilo u odličnom stanju,sto meni vise odgovara i što je zahtijevala moja osiguravajuća kuća. Sta da radim i kako da se izborim za svoj zahtjev!?
pa zavisi .... jel bas totalna steta ... ako je auto i dalje u voznom stanju .... ne mogu ti to racunati kao totalnu stetu ...
User avatar
Gny. Sgt. Hartman
Posts: 79
Joined: 10/06/2006 23:40
Location: Sarajevo

#79 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Gny. Sgt. Hartman »

jel ima neko da ceka naplatu od Bosansko-njemackog osiguranja?
od kad su otisli u stecaj prije 4-5 godina nikakvih vjesti, navodno dok stecajni upravnik odradi svoje, pa naplata iz imovine?
zar ne bi neki federalni fond trebao da preuzme njihove obaveze?
meni konkretno duguju 4.500KM, plus kamate koje mislim traziti
User avatar
north_1987
Posts: 292
Joined: 13/04/2010 00:17

#80 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by north_1987 »

znal ko odprilike koliko daju za lomove noge?? s tim da sam lezo u bolnici i da je slomljena na radnom mjestu.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#81 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by AS_sa »

north_1987 wrote:znal ko odprilike koliko daju za lomove noge?? s tim da sam lezo u bolnici i da je slomljena na radnom mjestu.
pa prvo moras bit uporan ... jer ce te odbijat dugo vremena ... a za lom noge se dobija 2, mozda 3 % .... i jos podatak da si bio u bolnici .... bice dosta ... a 1% ti od 1 januara 2011 godine vrijedi preko 1000 KM ...
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#82 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by lolita_xx »

upravo sam imala blazi udes, nisam ja kriva, auto malo osteceno. policija dosla, napravili zapisnik. eh sada oni meni rekose da odem na grbavicu, da bi mi procjenili stetu. osiguravajuca kuca covjeka koji me je udario je triglav, znaci moram otici kod njih? posto mi je auto kasko osiigurano, jel moram ici u svoje osiguranje? nista mi nije jasno
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#83 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

ako ces po kasku naplatu stete, koja je brza definitivno ali nepovoljnija za tebe jer ce biti skuplja polica kaska ides u svoju osiguravajucu kucu vrsih procjenu stete i naplatu po odstetno zahtjevu.
druga opcija preporucujem svakako, kuca stetnika tj onoga ko je prouzrokovao stetu zapisnik do 60 dana i naplata stete.
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#84 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by lolita_xx »

Znaci da idem u triglav? da li nakon toga idem u ovlasteni servis?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#85 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

put ti je ovlasteni servis-procjena, cca 10% od vrijednosti predracuna, nekada i gratis, zatim triglav, procjena stete, odstetni zahtjev.
ukoliko ti vozilo nije osteceno do te mjere da ne moze nesmetano i sigurno ucestovati u prometu, nego je vizuelna steta, nemoj to ni popravljati dok ne dobijes novce ili barem sa triglavom ne napravis sporazum o izmirenju stete
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#86 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

ne idi ni slucajno u osiguravajucu kucu da ti procjenjuju (da se ogradim i ja sam u triglavu)
nego fino idi u servis i nek tamo dodje covjek iz triglava pa nek procjenjuju usput nek uzme predracun
ako je veci udes da je mozda ispod nesto otislo nek u taj zapisnik ide sa mogucnoscu naknadne dopune

e onda ti napravi to
a onda cekas isplatu
ako ti daju manje a najvjerovatnije ce prvi put biti odbij onda cekaj drugi put i ako vidis da ti odgovara pristani i isplata je ja mislim u zakonskom roku od cini mi se 60 dana (nisam siguran koliko imaju vremena za isplatu)

ovo je naravno ako ti se nigdje ne zuri i imas para da platis ti sama ovu stetu


edit: evo vidim da ti je odgovorio bakir koji je meni pomogao svojevremeno i nikako da se sretnemo da ga castim :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#87 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

pro bono, nisam vise u tim vodama, ali jakooo blizu ;-)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#88 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

bio si tada i pomogao a ja jos nisam te pocastio
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#89 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

ostavi broj u pp ako stignem kada budem u sa zovem te ;-)
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#90 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

Ja kad sam imao udes prije 3 godine i nisam bio kriv sam uradio slijedece: Dan dva nakon udesa sam otisao u svoje osiguranje, ne u osiguranje onog drugog koji je bio kriv. Mene ne interesuje njegovo osiguranje vec ono gdje sam ja osigurao svoje auto. Podnio sam zahtjev za naplatu stete i onda su oni izasli da slikaju auto i svu papirologiju su proslijedili dalje tom drugom osiguranju. Nakon jako kratkog vremena me je to drugo osiguranje kontaktiralo tj poslalo ponudu. Inace tada je moje osiguranje bilo Euroherc a osiguranje tog drugog vozila je bilo Kamelija. Novac sam dobio relativno brzo, mozda nakon 40-ak dana, a jos sam imao i jedan prigovor.
haris357
Posts: 2
Joined: 25/06/2012 22:07

#91 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by haris357 »

M0že li meni neko pomoči:-) e ovako,nedavno krećem kuči kad na parkingu imam šta da vidim auto mi skršeno ima štete 2600 KM policija došla zapisala sve ali frajer pobjegao medjutim nadjem ja frajera pomoču svjedoka i on sve prizna u policiji .......danas me zove moje osiguranje i dajemi sad sve papire policijski zapisnik itd i da nosim to u njegovo osiguranje EURO HERC ali imam problem tu procitam ja taj zapisnik i vidim da mu je polica osiguranja istekla 24.04.2012 znači da nije registrovan..... i šta sad???' kako ja da naplatim štetu i od koga??
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#92 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

Za takve slucajeve postoji zastitni fond federacije. Znaci svu papirologiju treba predati u sluzbu koja se zove zastitni fond federacije. Malo se raspitaj u svom osiguranju gdje je to i kako to predati.
haris357
Posts: 2
Joined: 25/06/2012 22:07

#93 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by haris357 »

hvala...kontam da nisu ovi u policiji pogrešno napisali datum isteka police osiguranja jer mi nije logično da nisu u zapisniku napisali da auto nije registrovano,a i ovi šupci iz mog osiguranja mi nisu ništa spomenuli......takoi da ču sutra u euro herc da provjerim dali je taj osiguran ili ne....
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#94 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

Znaci, samo zastitni fond federacije moze da isplati stetu u takvim slucajevima. Inace to funkcionise tako da osiguravajuce kuce uplacuju neku svotu u taj fond da bi taj fond mogao isplacivati stetu u slucajevima kad krivac nema osiguranje. Vjeruj mi da znam samo naziv fonda, ali kako doci do njega i gdje nemam pojma. Malo se raspitaj u svom osiguranju, oni bi trebali znati.

Da si u Tuzli, mogao bih ti preporuciti advokata koji je expert za slucajeve naplate steta.
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#95 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by vnm »

ne predajes direktno u zastitni fond nego prijavis svojem osiguranju, a oni dalje proslijedjuju slucaj zastitnom fondu. ako je policija sve odradila kako treba i ako je pravno osnovano ne brini se. koliko brzo ce biti isplaceno zavisi od vise faktora ali najvise od toga koliko brzo tvoje osiguranje prijavi i proslijedi papirologiju.
haris357 wrote:hvala...kontam da nisu ovi u policiji pogrešno napisali datum isteka police osiguranja jer mi nije logično da nisu u zapisniku napisali da auto nije registrovano,a i ovi šupci iz mog osiguranja mi nisu ništa spomenuli......takoi da ču sutra u euro herc da provjerim dali je taj osiguran ili ne....
nemoj da te cudi, da bolje rade svoj posao ne bi toliko neosiguranih bilo na ulicama.
User avatar
mayab
Posts: 27341
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#96 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mayab »

Taj zastitni fond federacije se nalazi u Vilsonovom setalistu u zgradi prije masinskog fakulteta
bmw318
Posts: 2
Joined: 23/07/2012 18:07

#97 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bmw318 »

preludezalude wrote:Znaci, samo zastitni fond federacije moze da isplati stetu u takvim slucajevima. Inace to funkcionise tako da osiguravajuce kuce uplacuju neku svotu u taj fond da bi taj fond mogao isplacivati stetu u slucajevima kad krivac nema osiguranje. Vjeruj mi da znam samo naziv fonda, ali kako doci do njega i gdje nemam pojma. Malo se raspitaj u svom osiguranju, oni bi trebali znati.

Da si u Tuzli, mogao bih ti preporuciti advokata koji je expert za slucajeve naplate steta.

Pozdrav,
Nedavno mi je ukraden auto pa bih Vas zamolio za ime i prezime advokata u Tz koji bi mi mogao pomoci jer mi je osiguranje ponudilo smijesan iznos odstete.

Unaprijed Hvala.
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#98 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

bmw318 wrote:
preludezalude wrote:Znaci, samo zastitni fond federacije moze da isplati stetu u takvim slucajevima. Inace to funkcionise tako da osiguravajuce kuce uplacuju neku svotu u taj fond da bi taj fond mogao isplacivati stetu u slucajevima kad krivac nema osiguranje. Vjeruj mi da znam samo naziv fonda, ali kako doci do njega i gdje nemam pojma. Malo se raspitaj u svom osiguranju, oni bi trebali znati.

Da si u Tuzli, mogao bih ti preporuciti advokata koji je expert za slucajeve naplate steta.

Pozdrav,
Nedavno mi je ukraden auto pa bih Vas zamolio za ime i prezime advokata u Tz koji bi mi mogao pomoci jer mi je osiguranje ponudilo smijesan iznos odstete.

Unaprijed Hvala.
Poslao sam vam u privatnoj poruci.
bmw318
Posts: 2
Joined: 23/07/2012 18:07

#99 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bmw318 »

preludezalude wrote:
bmw318 wrote:
preludezalude wrote:Znaci, samo zastitni fond federacije moze da isplati stetu u takvim slucajevima. Inace to funkcionise tako da osiguravajuce kuce uplacuju neku svotu u taj fond da bi taj fond mogao isplacivati stetu u slucajevima kad krivac nema osiguranje. Vjeruj mi da znam samo naziv fonda, ali kako doci do njega i gdje nemam pojma. Malo se raspitaj u svom osiguranju, oni bi trebali znati.

Da si u Tuzli, mogao bih ti preporuciti advokata koji je expert za slucajeve naplate steta.

Pozdrav,
Nedavno mi je ukraden auto pa bih Vas zamolio za ime i prezime advokata u Tz koji bi mi mogao pomoci jer mi je osiguranje ponudilo smijesan iznos odstete.

Unaprijed Hvala.
Poslao sam vam u privatnoj poruci.
Hvala puno prijatelju.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#100 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by baja »

AS_sa wrote:
north_1987 wrote:znal ko odprilike koliko daju za lomove noge?? s tim da sam lezo u bolnici i da je slomljena na radnom mjestu.
pa prvo moras bit uporan ... jer ce te odbijat dugo vremena ... a za lom noge se dobija 2, mozda 3 % .... i jos podatak da si bio u bolnici .... bice dosta ... a 1% ti od 1 januara 2011 godine vrijedi preko 1000 KM ...
o kakvim % je ovde rijec?? i koja je procedura podnosenja zahtjeva za naplatu odstete za ovakav slucaj...
Post Reply