PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#76 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gaius »

Big Boy wrote:
gaius wrote:jedno pitanje.. može li mi neko navesti argumente alu vs pvc.. ali onako objektivno.. bez navijanja.. nemojte mi reklamirati nekoga.. samo hoću da vidim šta su argumenti za i protiv..
Imam ALU prozore vec tri godine i jako sam zadovoljan izborom. Rade besprijekorno, kao da su juce montirani i nema nekih izoblicenja prouzrokovanih vremenskim uslovima. Posto su profili sa prekinutim termickim mostom, zimi nema rosnje a imaju i super termo i zvucnu izolaciju.

Moj brat je postavio PVC stolariju i ima hiljadu i jedan problem. Najveci problem je sto su prozori "spali" pa ih skoro ramenom mora zatvarati. PVC vremenom i pozuti i lagano izgubi ispoliranost dok kod eloksirane ALU stolarije to nije problem.
hej hvala.. trebalo mi je da mi neko potvrdi.. ipak ću uzeti alu..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#77 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Dobri PVC prozori imaju i svoje dobre metalne profile koji su samo oblozeni sa plastikom. Kod takvih atestiranih profila , deformacije su minimalne ili nikakve pri promjeni temperatura. Cuo sam za neke turske ( jeftine) prozore i vrata koje se deformisu pri svakoj promjeni temperature.

Eloksirana i obicna AL stolarija je prije svega namijenjena za poslovne prostore te mi kao takve , nesto bas i ne idu na stambeni dio izuzev ulaznih vrata.

Dakle, PVC stolarija ne znaci, prozori i vrata od plastike. To su metalni profili oblozeni plasticnim a sva opterecenja treba da trpi metalni okvir.

Skoro sam kod prijatelja u okolini Sarajeva vidio drvene prozore ( nove) kao da su stari 20 god. Izbor drveta, profil, zavrsna obrada, strucna ugradnja... su najbitniji faktori a to je danas rijetkost.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#78 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

gaius wrote:
Big Boy wrote:
gaius wrote:jedno pitanje.. može li mi neko navesti argumente alu vs pvc.. ali onako objektivno.. bez navijanja.. nemojte mi reklamirati nekoga.. samo hoću da vidim šta su argumenti za i protiv..
Imam ALU prozore vec tri godine i jako sam zadovoljan izborom. Rade besprijekorno, kao da su juce montirani i nema nekih izoblicenja prouzrokovanih vremenskim uslovima. Posto su profili sa prekinutim termickim mostom, zimi nema rosnje a imaju i super termo i zvucnu izolaciju.

Moj brat je postavio PVC stolariju i ima hiljadu i jedan problem. Najveci problem je sto su prozori "spali" pa ih skoro ramenom mora zatvarati. PVC vremenom i pozuti i lagano izgubi ispoliranost dok kod eloksirane ALU stolarije to nije problem.
hej hvala.. trebalo mi je da mi neko potvrdi.. ipak ću uzeti alu..
Informisi se malo na netu ima dosta proizvodjača PVC -a, ako kupis Ladu ne možeš očekivati da se ponaša kao mercedes. alu je dobar ali nije baš za stambenu gradnju više je za poslovne objekte... Predlažem kvalitetan PVC ili kvalitetno drvo..
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#79 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gaius »

pa što svi stalno govore da nije za stambene.. zašto? razlozi?

usput.. alu je od Schueco..
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#80 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Big Boy »

gaius wrote:pa što svi stalno govore da nije za stambene.. zašto? razlozi?
Razlozi !? Bosanci sve znaju... pocinje obicno sa cuo ja ili prica se medju rajom:

Tako sam i ja razmisljao kad sam birao sebi prozore. I sa svih strana se naslusao svakakvih prica. Cak sam cuo kako se prica da "kuca mora da dise" i zato samo drvo moze biti opcija. Svako svog konja hvali i svako na svoj mlin vodu tjera. I na kraju rekao sam sebi... ne treba meni niko da soli pamet i odlucio se za ALU stolariju.

Neki razlozi zasto vecinom PVC ide u stambene objekte a ALU u poslovne.

PVC je nekih 30% jeftiniji od ALU stolarije pa tako svako voli potrositi manje i vecina jednostavno bira jeftiniju opciju.
Izlozi u poslovnim prostorima su obicno pogolemi a PVC sa svojim osobinama tu bas i nije najpogodnija opcija. A i kao osiguranje od provale... znamo svi da plastika puno lakse puca nego metal, zar ne !? ;-)

Ja fakat ne vidim zasto ne staviti ALU u svoj dom... sta to PVC/drvo ima sto aluminij nema !? Aluminij kao metal ne gori, drvo i PVC izuzetno dobro gore. Aluminij, kao ni kadu u kupatilu ne treba bojiti jer je boja bukvalno u metalu dok drvo valja odrzavati a PVC kad pozuti nema mu spasa. Drvo se vremenom rasklima, PVC iskrivi... aluminij nema tih problema.

Jos je zanimljiva opcija da se stavi inertni gas izmedju stakala radi termoizolacije... nije mnogo skuplje al' covjeka veseli za vrelih suncanih dana. :)
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#81 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gaius »

iskreno da kažem ja već imam iskustva sa alu.. ali majstori koji će mi raditi adaptaciju preporučuju PVC.. ova moja ekipa što mi je radila alu je metalogradnja (radili avaz, rade i ovaj novi).. dobar sam s njima tako da ću dobiti kvalitet sigurno.. spominju mi i neka stakla za uv zrake itd.. itd..

nisam ja protiv novih stvari ali ako je samo stvar u cijeni onda to nije nešto što će presudno odlučiti.. mislim pazi svejedno mi je hiljadu-dvije gore dole za nešto što će stajati 20-30 godina.. ali ako je samo zbog toga radije neću nešto što pojedini prodavci službeno označavaju kao nešto što nije za "sunčanija" podneblja..

ja zaista nisam čuo neki kvalitetan argument (izuzev cijene koja je nekome bitna - ali radim pet prozora nisam stambenu zgradu.. 30% mi ništa ne znači).. a ovi tipa aluminij rosi kad je vani hladno i ovo i ono (rosi hladan profil) i hladan na dodir naprosto ili nisu tačni ili nisu nikakvi argumenti..
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#82 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

gaius wrote:pa što svi stalno govore da nije za stambene.. zašto? razlozi?

usput.. alu je od Schueco..
Pa isti su razlozi kao što drveni prozor nije za avazovog tornja, Mislim, poštujem ukuse ali ipak metal je metal, ne bi puno da pametujem, ali da je aluminijum adekvatan za sve namjene Proizvodjač ( schuco) kojeg si ti naveo nebi imao i PVC prozore u ponudi nego bi radio samo al. sa kojim se proslavio...
Uostalom moj savjet : obidji i jedne i druge i treće pogledaj prozore i vidi šta ti odgovara...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#83 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gaius »

ja ali je fol što je pvc od schueco skuplji nego al.. ali ispade jedino estetika?
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#84 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

gaius wrote:ja ali je fol što je pvc od schueco skuplji nego al.. ali ispade jedino estetika?
ma nije to baš samo estetika, aluminij nikako nemože biti termički izolator kao drvo ili PVC jer je jednostavno kao materijal dobar provodnik toplote,zato se prekida tvz termički most itd.. da ne duljim...

schuco PVC nije zastupljen toliko u BiH zato je skup, a nije ni ništa super posebno ima i boljih PVC profila,

u principu ako se odlučiš za PVC traži firmu koja se duže bavi tim poslom ( iskusni majstori ) i koja proizvodi
( ne uvoz gotovih prozora to je smeće)
obavezno traži da ti pokažu presjek, Pogledaj kakvo je ojačanje, što je više metala to je bolje..

uzmeš katalog i kad dođeš kući ukucaš na net i vidiš sve o tom profilu...
nema šanse da te zajebu...

Kod alu prozora traži naravno sa prekinutim termičkim mostom i što su "širi" profili to su bolji, schuco su ok. ali i tu ima podvrsta boljih i lošijih ! U principu koliko para toliko muzike...
gradimo
Posts: 15
Joined: 16/06/2008 10:00
Contact:

#85 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gradimo »

PVC i ALU prozori su odlična opcija u svakom smislu osim kada se govori o zdravlju, što već svi znaju. Novi trendovi u projektovanju i gradnji su da se sve više koriste prirodni i ekološki prihvatljiviji materijali. Stoga, moj glas je otišao za drvene prozore, bez obzira što na svojoj kući imam PVC
neki
Posts: 6754
Joined: 17/02/2005 07:57

#86 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by neki »

gradimo.ba wrote:PVC i ALU prozori su odlična opcija u svakom smislu osim kada se govori o zdravlju, što već svi znaju. Novi trendovi u projektovanju i gradnji su da se sve više koriste prirodni i ekološki prihvatljiviji materijali. Stoga, moj glas je otišao za drvene prozore, bez obzira što na svojoj kući imam PVC
Bas je drvena stolarija ekoloski prihvatljiv materijal, pogotovo premazana svim mogucim lakovima i zastitama.. U evropi je sve veca upotreba pvc i alu stolarije u stambenoj gradnji..dovoljno je reci da i neki srednjovjekovni dvorci u njemackoj se renoviraju i postavljaju se PVC profli. U americi se skoro iskuljucivo upotrebljava alu stolarija. A ta prica da kuca dise kroz drvenu stolariju je cista glupost. Kuca treba disati kroz pravilno izvedenu fasadu a ne kroz prozorske profile. Slazem se da je drvo puno ljepse za vidjeti i ugodnije za koristiti, ali PVC i aluminij su bolji na svim drugim poljima
gradimo
Posts: 15
Joined: 16/06/2008 10:00
Contact:

#87 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gradimo »

neki wrote:
gradimo.ba wrote:PVC i ALU prozori su odlična opcija u svakom smislu osim kada se govori o zdravlju, što već svi znaju. Novi trendovi u projektovanju i gradnji su da se sve više koriste prirodni i ekološki prihvatljiviji materijali. Stoga, moj glas je otišao za drvene prozore, bez obzira što na svojoj kući imam PVC
Bas je drvena stolarija ekoloski prihvatljiv materijal, pogotovo premazana svim mogucim lakovima i zastitama.. U evropi je sve veca upotreba pvc i alu stolarije u stambenoj gradnji..dovoljno je reci da i neki srednjovjekovni dvorci u njemackoj se renoviraju i postavljaju se PVC profli. U americi se skoro iskuljucivo upotrebljava alu stolarija. A ta prica da kuca dise kroz drvenu stolariju je cista glupost. Kuca treba disati kroz pravilno izvedenu fasadu a ne kroz prozorske profile. Slazem se da je drvo puno ljepse za vidjeti i ugodnije za koristiti, ali PVC i aluminij su bolji na svim drugim poljima
Naravno, ti si cuo za ekoloske boje na bazi vode? I ja neznam da sam rekao da kuca dise, bilo na prozore ili na fasadu, al nebitno. Tendencija je smanjenja vještačkih materijala a teško da će biti skroz izbačeni, naravno.

Evropa je širok pojam i kultura građenja varira od države do države, tačnije od regije do regije. Recimo, tradicionalna skandinavska gradnja uglavnom podrazumijeva korištenje drveta i metala, što je uslovljeno klimatskim uvjetima. Američke kuće su također, uglavnom, sa drvetom kao primarnim materijalom.

PVC i ALU su odlični i ja isto imam PVC ugrađen (Ugarak produkt, Visoko). Ne mislim da su najzdraviji, pogotovo PVC ali isto tako danas je jako malo stvari koje koristimo zdravo. Ja sam zapravo govorio o tendencijama u projektovanju, danas su prirodni materijali "IN".
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#88 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

gradimo.ba wrote:
neki wrote:
gradimo.ba wrote:PVC i ALU prozori su odlična opcija u svakom smislu osim kada se govori o zdravlju, što već svi znaju. Novi trendovi u projektovanju i gradnji su da se sve više koriste prirodni i ekološki prihvatljiviji materijali. Stoga, moj glas je otišao za drvene prozore, bez obzira što na svojoj kući imam PVC
Bas je drvena stolarija ekoloski prihvatljiv materijal, pogotovo premazana svim mogucim lakovima i zastitama.. U evropi je sve veca upotreba pvc i alu stolarije u stambenoj gradnji..dovoljno je reci da i neki srednjovjekovni dvorci u njemackoj se renoviraju i postavljaju se PVC profli. U americi se skoro iskuljucivo upotrebljava alu stolarija. A ta prica da kuca dise kroz drvenu stolariju je cista glupost. Kuca treba disati kroz pravilno izvedenu fasadu a ne kroz prozorske profile. Slazem se da je drvo puno ljepse za vidjeti i ugodnije za koristiti, ali PVC i aluminij su bolji na svim drugim poljima
Naravno, ti si cuo za ekoloske boje na bazi vode? I ja neznam da sam rekao da kuca dise, bilo na prozore ili na fasadu, al nebitno. Tendencija je smanjenja vještačkih materijala a teško da će biti skroz izbačeni, naravno.

Evropa je širok pojam i kultura građenja varira od države do države, tačnije od regije do regije. Recimo, tradicionalna skandinavska gradnja uglavnom podrazumijeva korištenje drveta i metala, što je uslovljeno klimatskim uvjetima. Američke kuće su također, uglavnom, sa drvetom kao primarnim materijalom.

PVC i ALU su odlični i ja isto imam PVC ugrađen (Ugarak produkt, Visoko). Ne mislim da su najzdraviji, pogotovo PVC ali isto tako danas je jako malo stvari koje koristimo zdravo. Ja sam zapravo govorio o tendencijama u projektovanju, danas su prirodni materijali "IN".
Zasto misliš da nisu zdravi ?
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#89 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sarajevonekad »

Ciao svima,

kako sam u fazi obnove stana, moze li mi neko preporuciti neke kvalitenije firme koje se bave prodajom PVC, ALU ili Drvenih vrata i prozora?

Poz.
S.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#90 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

@sarajevonekad,
Moja komšinica od prekoputa, samohrana dr., ugradila http://www.saplast.ba

Pročitaj prethodne postove kako se to radi jer,...hm,...ima sve na temi.
User avatar
Better Man
Posts: 16820
Joined: 01/10/2006 20:10

#91 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Better Man »

neki wrote:
gradimo.ba wrote:PVC i ALU prozori su odlična opcija u svakom smislu osim kada se govori o zdravlju, što već svi znaju. Novi trendovi u projektovanju i gradnji su da se sve više koriste prirodni i ekološki prihvatljiviji materijali. Stoga, moj glas je otišao za drvene prozore, bez obzira što na svojoj kući imam PVC
Bas je drvena stolarija ekoloski prihvatljiv materijal, pogotovo premazana svim mogucim lakovima i zastitama.. U evropi je sve veca upotreba pvc i alu stolarije u stambenoj gradnji..dovoljno je reci da i neki srednjovjekovni dvorci u njemackoj se renoviraju i postavljaju se PVC profli. U americi se skoro iskuljucivo upotrebljava alu stolarija. A ta prica da kuca dise kroz drvenu stolariju je cista glupost. Kuca treba disati kroz pravilno izvedenu fasadu a ne kroz prozorske profile. Slazem se da je drvo puno ljepse za vidjeti i ugodnije za koristiti, ali PVC i aluminij su bolji na svim drugim poljima
A što onda Njemci bježe od PVC-a kao od kuge i ponovo prelaze na drvo i drvenu stolariju?
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#92 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Big Boy »

Better Man wrote:A što onda Njemci bježe od PVC-a kao od kuge i ponovo prelaze na drvo i drvenu stolariju?
Pitam se koliko je to uopste provjerena informacija a koliko rekla/kazala ? Bojim se da je to samo neko tjera vodu na svoj mlin.


Zasto !?

Drvena stolarija se moze haman pa u nekoj garazi praviti dok za PVC i ALU stolariju ipak treba malo ozbiljnijeg ulaganja.
sabanss
Posts: 4670
Joined: 13/08/2006 11:20

#93 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

Big Boy wrote: Drvena stolarija se moze haman pa u nekoj garazi praviti dok za PVC i ALU stolariju ipak treba malo ozbiljnijeg ulaganja.
Mislim da grijesis, situacija je upravo obrnuta.

I meni je ovo za PVC i njegovo izbacivanje vani prava mahalaska prica.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#94 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sarajevonekad »

" 8 sekretar SKOJ-a", Hvala na preporuci.

A zna li neko jos preporuciti neku kvalitetnu firmu koja proizvodi drvenu stolariju U ili oko Sarajeva?
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#95 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by slavkoimamodilera »

sarajevonekad wrote:" 8 sekretar SKOJ-a", Hvala na preporuci.

A zna li neko jos preporuciti neku kvalitetnu firmu koja proizvodi drvenu stolariju U ili oko Sarajeva?
"Kontinental" Kiseljak, bez premca po kvaliteti (ali i cijeni naravno)... ispod njih je puno, puno praznih mjesta, pa tek onda konkurencija...

Ko kaze da se drvena stolarija moze raditi bilo gdje grdno grijesi... Kontinental je dokaz toga... ljudi rade sa vrhunskom tehnologijom i daju vrhunski proizvod... izvoze cak i u Japan...

Izmedju ALU i PVC bravarije ja bih uvijek isao na ALU... mislim da sam o tome vec pisao... Schuco je vrhunska firma, ali im je i cijena takva... Feal pravi gotovo jednako kvalitetne bravarske pozicije (uglavnom kopiraju Schucova rjesenja ako cemo biti do kraja posteni ;-) ) po znatno nizoj cijeni...
User avatar
dottore
Posts: 1359
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#96 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by dottore »

Drvo, drvo i samo drvo...

isto kao da pitas za odjecu, pamucnu ili sintetsku?

A najbolji proizvođač stolarije Janj Donji Vakuf...
User avatar
topfield
Posts: 45
Joined: 10/08/2008 14:37

#97 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by topfield »

Ako ste zabrinuti za okolis onda je najbolja stvar 100% reciklirani alu profil. Bio je dobavljac do prije dvije godine, ima li ga sada nisam siguran.
Kvaliteta na nivou ( garancija na mehanizme 10g ).
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#98 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sarajevonekad »

"saim-adka",

moji komplimenti na tvojoj poruci. Izuzetno korisne informacije. Dokle je doslo da se covjek zacudi kad naleti na zrelu (korisnu) poruku poput ove,totalno lisene nezrelosti (tj. pametovanja/smarassovanja, prepucavanja,vrijedjanja i sl. ...
Aferim od mene.

Bicu bezobrazan pa cu te jos zamoliti za preporuku firme po tvom iskustvu

Pozdrav
S.

saim_adka wrote:
Maraschino wrote:Sta mislite sta je bolje? Znam da sve ima i prednosti i mane.
Molim takodje linkove proizvodjaca. (Nije mi namjera reklamirati nekoga)
Mogu ti reci sta god tvoje usi zele cuti, ali ti ces postupiti onako kako si odlucio.

pvc ili drvo - mozda alu...???

prednosti drveta nad bilo kojim drugim materijalom je u svojoj strukturi i sto je prirodan materijal. i drvo ima svojih mana koje se uvijek mogu nadomjestiti pazljivim odrzavanje (samo lakovi i nista vise). drvo je zdrav materijal. treba birati pazljivo od kojeg drveta uzimati prozore. to sto se tice izolacije od zvuka posebnu ulogu ne igra ni drvo ni pvc - vec termicki i zvucno obradjeno staklo, oovisno o kvaliteti stakla koje prenosi svoju toplinu i energiju na nosivi dio prozora (termicki most izmedju stakla i drugog materijala - tj vakum za zvuk). drvo je fleksibilan matetrijal pa moze dolaziti do vitoperenja ali i do povratka u prvobitno stanje, dok pvc ima svojih problema i ne ponasa se kao elastican materijal. sto uzmes teze drvo (sa vecom zapremindskom gustocom) imas i kvalitetnije prozore.

pvc mozda ne propusta zvuk i toplinu, sto nije zdravo za prostor u kojem se zivi. drvo i nakon umiranja (sjece) ima svoju prirodnu funkciju prociscavanja zraka cak i kroz lak. kod prozora je upravo bitno da se u malim kolicinama propusta zrak (to mi kazemo - ne dihtuje) jer tako se ne moze stvoriti kondez i vlaga (gljivice oko prozora). kod pvc-a je problem sto je vjestacki materijal sa isforsiranim karakteristikama koji nepravilnom izradom (sitne greske) i neprofesionalnom ugradnjom dovode do velikih problema kod upotrebe na duzi period.

dovoljno je reci - drvo je prirodan materijal i ponasa se u skladu sa prirodom. uz pazljiv odabir kvalitete drveta i sto debljeg dvostrukog vakumiranog stakla s termickom obradom imas prozore za narednih 50 godina, ali pod uslovom da ga odrzavas svake godine.

napomena:



-ovo nije drveni prozor (obrati dobro paznju) - ovo je prozor oblozen drvetom - cesto se ovakvi prozori prodaju pod drvenim.
Image



-ovo je drveni prozor:
Image
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#99 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sarajevonekad »

Slavko :thumbup:
slavkoimamodilera wrote:
sarajevonekad wrote:" 8 sekretar SKOJ-a", Hvala na preporuci.

A zna li neko jos preporuciti neku kvalitetnu firmu koja proizvodi drvenu stolariju U ili oko Sarajeva?
"Kontinental" Kiseljak, bez premca po kvaliteti (ali i cijeni naravno)... ispod njih je puno, puno praznih mjesta, pa tek onda konkurencija...

Ko kaze da se drvena stolarija moze raditi bilo gdje grdno grijesi... Kontinental je dokaz toga... ljudi rade sa vrhunskom tehnologijom i daju vrhunski proizvod... izvoze cak i u Japan...

Izmedju ALU i PVC bravarije ja bih uvijek isao na ALU... mislim da sam o tome vec pisao... Schuco je vrhunska firma, ali im je i cijena takva... Feal pravi gotovo jednako kvalitetne bravarske pozicije (uglavnom kopiraju Schucova rjesenja ako cemo biti do kraja posteni ;-) ) po znatno nizoj cijeni...
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#100 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by General_Jackson »

KONTINENTAL-KISELJAK JE PROFURSAO

Nisam mogao a da ne napišem nešto o ovome jer vidim da ih i ovdje svi hvale, pa samo da dodam na to svoja iskustva sa gospodom iz Kontinentala koja su 100% negativna, jer je to valjda za naše prostore pravilo, kada neka firma stekne dobar glas da ubrzo počne gaziti po običnim malim kupcima jer im zarada od 3-4000 KM ( koliko je trebao da košta zahvat kod mene, da ne govorimo manje od navedenog) više ne znači ništa. Naime po preporuci nekih svojih prijatelje i kolega i ja sam se odlučio za promjenu prozora se obratiti firmi Kontinental. Nakon prvih kontakata bili su zaista maksimalno ljubazni i počeo sam vjerovati da sam odabrao pravu firmu. No nažalost ubrzo ću se uvjeriti u suprotno. Nakon što sam naručio da mi dođu uzeti mjere za prozore prošlo je 4-5 dana kada sam vidio njihov kombi (u vrijeme kada sam im rekao da sam kod kuće jer prije podne radim) na nekih 150-200m od moje zgrade. Ponadao sam se da će doći i do mene no ništa i tada počinje moje natezanje sa njima. Zovem ih svaka 3-4 dana uz njihova ubjeđivanja da me nisu zaboravili itd, itd. te stalno igranje gluhih telefona. Na kraju sam im nudio da ću izostati cijeli dan sa posla samo da mi kažu koji da bi gospoda došla da mi uzmu mjere i opet ništa. Moje natezanje sa njima trajalo je 20 i koji dan i tada sam ih jednostavno prestao zvati a ni oni se meni nikada više nisu javili. Sada mi je krivo da sam uopšte nudio bilo kakav kompromis za moje pare neću više nikome dozvoliti da me vuče za nos. Zbog firme Kontinental su mi propali svi dalji planovi za renoviranje stana, koje ću očito morati ostaviti za proljeće, a tada se sigurno više neću obratiti toj firmi, pa sve da posluju i u svemiru a ne Japanu kako neko kaže Kontinental nikad više.
Post Reply