Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#76 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Kljukuša je jednostavno jelo čiji su sastojci: bezkvasni hljeb (bkh), saransak i kiselo mlijeko.
Svi spominjete "prvu fazu" kljuke a to je ustvari (bkh).To je najstarija vrsta hljeba, koji se pravio diljem svijeta sa, različitim nazivima (Nan, Bazlama, Bolani, Farl, Flatkaka, flatbread, Focaccia, Lagana, Lavash, Pogača, Tandoor-nan, Tortilla itd). U nas je poznat i pod nazivom "kore".
Pekao se (bkh) na vanjskoj strani saća/peke. Saćevi su isprva bili od pečene gline.
Kad se u bezkvasno tijesto dodaju: mliječni proizvodi, povrće, voće, mesa, dobiju se prvotne pite, koje su se pravile do 14 vjeka, kad je osmišljena jufka, koja je bila osnov za nove vrste pita.
Popara još jedno jelo od bezkvasnog hljeba, koji se morao "potpariti" vrućom vodom, mlijekom, ili mesnom vodom/juhom.

Ičija je još jedno jelo na bazi pogače/kora. Bezkvasni hljeb pogoča/kore se sitna isčima (ručno komadanje hljeba ili mesa) zatim se isčima kuhano pile. Pomješa se isčimano meso i pogača i zalije vrelom mesnom vodom/juhum i dobro pobiberi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#77 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by moonca »

(Nan, Bazlama, Bolani, Farl, Flatkaka, flatbread, Focaccia, Lagana, Lavash, Pogača, Tandoor-nan, Tortilla itd). U nas je poznat i pod nazivom "kore".
Zajednicko je brasno i voda -prave se na razlicite nacine i razliciti dodaci.
Ičija je još jedno jelo na bazi pogače/kora. Bezkvasni hljeb pogoča/kore se sitna isčima (ručno komadanje hljeba ili mesa) zatim se isčima kuhano pile. Pomješa se isčimano meso i pogača i zalije vrelom mesnom vodom/juhum i dobro pobiberi.
Kora- koja je kako je meni poznato - ista kao kore za pitu,stim sto su malo deblje i peku se na platni /sporetu na drva. Mozda bi je mogla zamjeniti - lavash kore- koje se na isti nacin peku.

to jelo su moji nazivali - potoplika.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#78 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by sadie_forever »

Toto wrote:Kljukuša je jednostavno jelo čiji su sastojci: bezkvasni hljeb (bkh), saransak i kiselo mlijeko.
Svi spominjete "prvu fazu" kljuke a to je ustvari (bkh).To je najstarija vrsta hljeba, koji se pravio diljem svijeta sa, različitim nazivima (Nan, Bazlama, Bolani, Farl, Flatkaka, flatbread, Focaccia, Lagana, Lavash, Pogača, Tandoor-nan, Tortilla itd). U nas je poznat i pod nazivom "kore".
Pekao se (bkh) na vanjskoj strani saća/peke. Saćevi su isprva bili od pečene gline.
Kad se u bezkvasno tijesto dodaju: mliječni proizvodi, povrće, voće, mesa, dobiju se prvotne pite, koje su se pravile do 14 vjeka, kad je osmišljena jufka, koja je bila osnov za nove vrste pita.
Popara još jedno jelo od bezkvasnog hljeba, koji se morao "potpariti" vrućom vodom, mlijekom, ili mesnom vodom/juhom.

Ičija je još jedno jelo na bazi pogače/kora. Bezkvasni hljeb pogoča/kore se sitna isčima (ručno komadanje hljeba ili mesa) zatim se isčima kuhano pile. Pomješa se isčimano meso i pogača i zalije vrelom mesnom vodom/juhum i dobro pobiberi.
kod nas je sve na bazi kora hljeba,ili je corbasto pa se mora jesti obavezno sa hljebom :D ja se oduvijek pitam kako kod nas krompir nije uspio da se probije kao na zapadu,nego se kod nas i krompir jede sa hljebom
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#79 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

I na zapadu se jede krompir sa hljebom i to mnogo .... uz hamburgere ide hljeb i pomfrit
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#80 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

ĆIMBUR SA SUHIM MESOM
User avatar
vazi
Posts: 8827
Joined: 07/04/2010 15:31

#81 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by vazi »

Toto wrote:ĆIMBUR SA SUHIM MESOM

Ako mislimo na isto jucer sam doruckovala taj cimbur, samo ne bijase s mesom vec sa sudzuk.
Proprzen luk, pa sudzuk pa sve preliveno jajima, prva liga :thumbup:

Pored ajvar i pindjur, za prismočiti .
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8904
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#82 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by SanskiBiser »

vazi wrote:
Toto wrote:ĆIMBUR SA SUHIM MESOM

Ako mislimo na isto jucer sam doruckovala taj cimbur, samo ne bijase s mesom vec sa sudzuk.
Proprzen luk, pa sudzuk pa sve preliveno jajima, prva liga :thumbup:

Pored ajvar i pindjur, za prismočiti .

Opet regionalno mozda ima razlika, klasicni recept na kojem sam rastao kao dijete, pravilo se bas ono kad se zagladni a na brzinu trebalo je tj. islo je 4-5 jaja na oko, posole se i przila se na maslacu, kad zumance bude onako polutvrdo zalije se kajmakom i pobiberi malo i pusti se da kajmak malo temperatura odradi i onda se doda malo vode poklopi se tava i pusti se a da krcka na laganoj temperaturi jos nekoliko minuta...

Sa pastrmom ili sudzukom ili cak sa oboje verzija je isla - umute se jaja sa kajmakom i doda malo vode posli se odmah i doda bibera a na maslacu se poprzi sudzuk ili pastrma (pastrma sitno isjeckana na kockice) i kad to onako se poprzi malo da pusti mirise zalije se sa tom smjesom umucenih jaja i kajmaka...

Moze se umjesto vode i mlijeko dodati ali onda bude puno blaza aroma tj. ne osjete se jaja...

Cimbur treba da je mekan i vlazan i onda samo treba friskog kruha pa lagano umakati. :lol:
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#83 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by pukepuke »

Toto wrote:Ičija je još jedno jelo na bazi pogače/kora. Bezkvasni hljeb pogoča/kore se sitna isčima (ručno komadanje hljeba ili mesa) zatim se isčima kuhano pile. Pomješa se isčimano meso i pogača i zalije vrelom mesnom vodom/juhum i dobro pobiberi.
Nisam nikad čula za ičiju ali u mom kraju postoji nešto vrlo slično, potkrža, odnosno, potkriža. Sušena svinjetina se skuha s par glavica luka. Pogača se potkriža (iskriža na komade veličine zalogaja), otud ime jela. Zalije se vodom u kojoj se kuhalo meso, pusti se da odstoji 15ak minuta da se pogača natopi, pa se višak tečnosti odlije. Meso se iskoma prstima, poreda po pogači. Na masti ili maslacu uprži se malo vegete i mljevene paprike ili kako tko već voli, može se i samog maslaca upržiti i počini po jelu. :klopa: :unesvijest:
Nije za delikatne stomake, moj je robustan, ne smeta mu 8-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#84 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Tomahawk11 »

.
djana h
Posts: 39583
Joined: 06/08/2009 18:23

#85 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by djana h »

Ičija je još jedno jelo na bazi pogače/kora. Bezkvasni hljeb pogoča/kore se sitna isčima (ručno komadanje hljeba ili mesa) zatim se isčima kuhano pile. Pomješa se isčimano meso i pogača i zalije vrelom mesnom vodom/juhum i dobro pobiberi.
Top
A,još je bolje ako pogača prenoći :thumbup:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#86 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by graue_maus »

:D :D tema za poguzije ....... :meza1: :jedekolac: :kafa1:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#87 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Sanjarko »

Margita81 wrote:U mom kraju verziju te "pite" sa krompirom zovemo baba. A bez krompira -tihapeka :)
Baba je bez bijelog luka i nema ove ureze a moze biti i sa bijelim lukom dok kljukusa ima ove ureze. Ne znam ne kuham ali znaju u mojoj porodici ovo praviti. Ima tu i slatka raznog ali godinama se nije pravilo. Bilo je jedno sto sam volio a tetka dobro pravi ali ne znam kako se zove. Izgleda kao zele u onim kockama ali nije zele. Ne sjecam se kako se zove i godinama ga nisam jeo. Bilo je tu i ratnih recepata. Od lece pa nadalje do rekao sam eurokrema od mlijeka u prahu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#88 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Margita81 wrote:U mom kraju verziju te "pite" sa krompirom zovemo baba. A bez krompira -tihapeka :)
Baba je bez bijelog luka i nema ove ureze a moze biti i sa bijelim lukom dok kljukusa ima ove ureze. Ne znam ne kuham ali znaju u mojoj porodici ovo praviti. Ima tu i slatka raznog ali godinama se nije pravilo. Bilo je jedno sto sam volio a tetka dobro pravi ali ne znam kako se zove. Izgleda kao zele u onim kockama ali nije zele. Ne sjecam se kako se zove i godinama ga nisam jeo. Bilo je tu i ratnih recepata. Od lece pa nadalje do rekao sam eurokrema od mlijeka u prahu.
Mislim baba ima krompira u sebi dok se ne sjecam za kljukusu ima li i ona.
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#89 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Červiš
Riječ červiš (perzijski) označava umakac, sok, rastopljenu mast iz mesa. U Bosni je to umakac od mesa i tirita (vrsta tarhane).
Materijal za izradu:
Za 4 obroka: 36 dkg mesa mečine (ovčijeg, telećeg, goveđeg), so, 30 dkg finog pšeničnog brašna, 1 jaje, 1 dcl slatkog mlijeka (može i samo jaje s vodom, a može i samo mlijeko), 20 dkg masla (maslaca, masnoće), 4 dkg mladog masla, česna-dvije bijelog luka, malo octa (ko ne podnosi aromu bijelog luka i octa, može umjesto toga dodati malo limunova soka) 1/2 I juhe i oko 1/2 I kiselog mlijeka. Meso se isjecka (samelje), posoli i izmiješa. Razastre se jedan dio brašna i meso uvalja u brašno, te formiraju kuglice veličine malog oraha. Uzavrije se masnoća na tavi (oko 12 dkg) i meso (juvalaci) isprži. U međuvremenu se razastre preostalo brašno i pravi tirit. Istuče :lol: se jaje sa mlijekom, te time poprska razastrto brašno, a zatim trlja da se dobiju mrvice (tirit). Na preostaloj masnoći se isprže mrvice.
Uzmu se 4 sahana (tembale), podgriju i na njih rasporede juvalaci. Po juvalacima se pospu mrvice i zaliju juhom da popliva. Bijeli luk se istuče, doda malo octa, izmiješa i doda u červiš. Sahani se pokriju i stave na štednjak ili u rernu (ranije na žar, ili na odžak na aščinskom ognjištu) i ostave da krčkaju sve dok se juha ne upije. Zatim se uzavrije malo masla (ili druge masnoće) i červiš začini, te topao servira, uz dodatak kiselog mlijeka.
* Recepti červiša dobijeni od Umije Lakišić-Alagić.
LAKlŠlĆ, Alija
Bosanski kuhar: tradicionalno kulinarstvo u Bosni i Hercegovini / Alija Lakišić. - 6. izd. -Sarajevo : Svjetlost, 1999.-471 str., [18] lista s tablom : ilustr.; 24 cm. - (Biblioteka za svaku kuću) Bibliografija: str. [455-456]
ISBN 9958-10-157-2COBISS/BIH-ID 6972678
Mr. ALIJA LAKlŠlĆ
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#90 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by pukepuke »

Uf, fino zvuči ovaj červiš, nikad jela ali malo komplike za napraviti rekla bih.
U mom kraju tirit je burek s pilećim mesom.
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#91 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

postoje blijede kopije al' divanimo o orginalima...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#93 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Connaisseur Karlin »

http://www.northwildkitchen.com/uvdalsleiven-kling/

pa to radilo i na Balkanu, identican proces, isto tijesto, nakon pecenja na vreloj povrsini se koritilo za slaganje sitno isjeckanog pileceg mesa , a pita se zalijevala sa vodom u kojo se kuhala :) mozda Toto zna tocno ime jela :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#94 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
http://www.northwildkitchen.com/uvdalsleiven-kling/

pa to radilo i na Balkanu, identican proces, isto tijesto, nakon pecenja na vreloj povrsini se koritilo za slaganje sitno isjeckanog pileceg mesa , a pita se zalijevala sa vodom u kojo se kuhala :) mozda Toto zna tocno ime jela :)
Ova tehnika pecenja je super.Jedino na sporetu sa drvima je moguce napraviti kuci. :-)
Da, -vec sam pisala -moji su nazivali ovo jelo -potoplika-- i vise je bilo sa kuvanom teletinom. Ja ,bas nisam bila odusevljena.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#95 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
http://www.northwildkitchen.com/uvdalsleiven-kling/

pa to radilo i na Balkanu, identican proces, isto tijesto, nakon pecenja na vreloj povrsini se koritilo za slaganje sitno isjeckanog pileceg mesa , a pita se zalijevala sa vodom u kojo se kuhala :) mozda Toto zna tocno ime jela :)
Ova tehnika pecenja je super.Jedino na sporetu sa drvima je moguce napraviti kuci. :-)
Da, -vec sam pisala -moji su nazivali ovo jelo -potoplika-- i vise je bilo sa kuvanom teletinom. Ja ,bas nisam bila odusevljena.
https://www.coolinarika.com/recept/poto ... -kako-vec/


sad procitah, potplika je turska rijec

da, probaj sa piletinom, a nisam znala da se ista pravila sa drugom vrstom mesa ,tj. nisma nikad cula ili vijdela doticnou kombinaciju :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#96 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
http://www.northwildkitchen.com/uvdalsleiven-kling/

pa to radilo i na Balkanu, identican proces, isto tijesto, nakon pecenja na vreloj povrsini se koritilo za slaganje sitno isjeckanog pileceg mesa , a pita se zalijevala sa vodom u kojo se kuhala :) mozda Toto zna tocno ime jela :)
Ova tehnika pecenja je super.Jedino na sporetu sa drvima je moguce napraviti kuci. :-)
Da, -vec sam pisala -moji su nazivali ovo jelo -potoplika-- i vise je bilo sa kuvanom teletinom. Ja ,bas nisam bila odusevljena.
https://www.coolinarika.com/recept/poto ... -kako-vec/


sad procitah, potplika je turska rijec

da, probaj sa piletinom, a nisam znala da se ista pravila sa drugom vrstom mesa ,tj. nisma nikad cula ili vijdela doticnou kombinaciju :)
mi djeca nismo voljeli-ukusno je -ali kada kore upiju tecnost--bude-blatnjavo-ne znam kako da kazem .
Nazivali smo sirotinsko jelo. :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#97 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Connaisseur Karlin »

Image

danas idem na rucak , kvrgusa na repertoaru :P
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#98 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Connaisseur Karlin wrote:Image

danas idem na rucak , kvrgusa na repertoaru :P
garant od ćuretin stare 3-4 dana
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#99 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Connaisseur Karlin »

Toto wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Image

danas idem na rucak , kvrgusa na repertoaru :P
garant od ćuretin stare 3-4 dana
nije amerikca verzija kvrguse, vec originana baznian verzija :D plus, domaci tiramisu :P
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#100 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Kljukuša

Image
Post Reply