Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Saian
Posts: 15383
Joined: 08/04/2004 21:50

#76

Post by Saian »

Jasmina Besirevic-Regan Ph.D. Dekan jednog Yale-ovog College-a, Trumbull College http://www.yale.edu/trumbull/


a evo i disertacije http://www.yale.edu/gsp/bosnia/bosnia_maps.html
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#77

Post by klif »

Nihad Hrustanbegovic

http://www.nihad-accordeon.com/
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#78

Post by klif »

Upish
Posts: 85
Joined: 13/08/2004 18:44

#79

Post by Upish »

moj kandidat za uspjesnog Bosanca je covjek koji stoji iza

http://ameloni.blogger.ba . Znam ga licno, nije suplja, tako da nam njegove

informacije mozda mogu pomoci da budemo i mi uspjesni ili uspjesniji :D

:-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#80

Post by danas »

Emir Kamenica, PhD iz ekonomije, Harvard University :)

http://www.nezavisne.com/dnevne/drustvo ... 006-01.php
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#81

Post by uvjek dobar gost »

Nigdje veze no ukoliko bilo ko iz BiH sa ovog foruma učestvuje na bilo koji način u pobuni u Francuskoj da me kontaktira putem PM-a. HVALA !

P.S Kusta je šupak !
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#82

Post by mamica papucarka »

Ne znam sta uopste znaci "uspjesan" Bosanac :roll:
Za mene je covjek (bio Bosanac ili nesto drugo) uspjesan ako ima posao koji voli (taman bio tesar) i porodicni zivot, te sve to zajedno uskladjuje na najbolje moguci nacin. Da niko ne trpi. Ni porodica, a ni profesija.

Sta definirate pod "uspjesan"?
Sto neko kao zanatlija ne bi mogao biti uspjesan :oops: :?
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#83

Post by klif »

Mama29, da ti probam odgovoriti.

Fair Life je na drugoj temi postirao sljedeci tekst:

Djevojcica Michelle Bachelet, koja je kao izbjeglica zajedno sa roditeljima dosla iz Cilea u Australiju, dakle... cileanska dijaspora, skolovala se u Australiji... itd., postala je predsjednicom Cilea. Danas ona nastoji da angazira mlade i pametne cileanske dijasporase iz Svijeta... I... to joj uspijeva. Naisla je na pozitivan odziv mladih i skolovanih cileanskih dijasporasa sirom Svijeta.

Pokusaj je napraviti listu ljudi koji su uspjesni u dijaspori i koji, mozda, imaju interes da se na bilo koji nacin angaziraju u svojoj domovini, a na principima koje u praksi pokusava sprovesti cileanska predsjednica. Istovremeno bi se tim ljudima mogao poslati signal da njihov uspjeh ima odjek i u domovini, te da ih se ne zaboravlja.

Naravno da oni koji su „napravili karijere“ u inostranstvu, svojim primjerom, mogu povuci i nas „obicne smrtnike“, da pokusamo objediniti snage i uraditi nesto pozitivno za domovinu. To ni na koji nacin ne umanjuje vrijednost jednog „uspjesnog tesara“ ili bilo koga drugog, ko u inostranstvu uspio stvoriti „novi zivot“ za sebe i svoju porodicu.

Moja je nada da ce mozda nekad neko od struktura u BiH o tome poceti razmisljati.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#84

Post by uvjek dobar gost »

ova tema bi se mogla izraziti kroz jedan bosansko-hercegovački zid plača, nas je napustilo toliko mladih ,obrazovanih i pametnih glava da ja nemam drugo šta da kažem......
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#85

Post by taxi_driver »

uvjek dobar gost wrote:ova tema bi se mogla izraziti kroz jedan bosansko-hercegovački zid plača, nas je napustilo toliko mladih ,obrazovanih i pametnih glava da ja nemam drugo šta da kažem......
ma jok ima pametnih glava i u bosni.evo npr.kike covjek je veoma poznat kao branilac lika i djela harisa silajdjica. :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#86

Post by nineac »

Dosta u USA ima uspjesnih bosanaca koji su u BiH po vazdan kafenisali, ali ih je ova sredina natjerala da i njihove sposobnosti dodju do izrazaja. Takodje, nasi ljudi ovdje vecino teze skolovanju, posebno njihova djeca, za razliku od nekih drugih dijasporskih grupa.
Medjutim, ja cekam Kiketa da nam objasni kako je bosan vec svricarska!
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#88

Post by klif »

. :)
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#89

Post by neupucena »

Nadira Aljovic, Post-doctoral Researcher, Univ. Paris
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#90

Post by klif »

kahro
Posts: 57
Joined: 28/10/2005 15:40

#91

Post by kahro »

sta vrijedi u svijetu biti uspjesan bosanac kad ga u bosni cijene "k'o glavicu kupusa", nedaj boze mog'o bi se vratiti pa biti pametniji od guzonjinih sinova i bivsih komunjara u novim dresovima.... bih nazalost nema nista od toga jer ista ta rodna gruda vise ne prihvata. eventualno bi se mogli vratiti na kratko da istovare djepove do zadnje kinte i haj' nazad u svjet.... sramota!
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#92

Post by klif »

kahro wrote:sta vrijedi u svijetu biti uspjesan bosanac kad ga u bosni cijene "k'o glavicu kupusa", nedaj boze mog'o bi se vratiti pa biti pametniji od guzonjinih sinova i bivsih komunjara u novim dresovima.... bih nazalost nema nista od toga jer ista ta rodna gruda vise ne prihvata. eventualno bi se mogli vratiti na kratko da istovare djepove do zadnje kinte i haj' nazad u svjet.... sramota!
Niko ti nece nista dati. Za sve se moras izboriti. Tako i uspjesni Bosanci/ke i Hercegovci/ke za svoje mjesto u BiH, bez obzira gdje zive. To najbolje mogu zajedno sa onima u matici koji zele da razumiju poruku koji im zemljaci iz "tudjine" zele poslati.

Ujediniti, ne razjediniti. Tada ce rodna gruda i njoj odani - bez obzira gdje zive - mozda imati nesto od toga.
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#93

Post by dashing »

adi softic - malezija
Last edited by dashing on 29/09/2006 19:12, edited 1 time in total.
kahro
Posts: 57
Joined: 28/10/2005 15:40

#94

Post by kahro »

klif wrote:
kahro wrote:sta vrijedi u svijetu biti uspjesan bosanac kad ga u bosni cijene "k'o glavicu kupusa", nedaj boze mog'o bi se vratiti pa biti pametniji od guzonjinih sinova i bivsih komunjara u novim dresovima.... bih nazalost nema nista od toga jer ista ta rodna gruda vise ne prihvata. eventualno bi se mogli vratiti na kratko da istovare djepove do zadnje kinte i haj' nazad u svjet.... sramota!
Niko ti nece nista dati. Za sve se moras izboriti. Tako i uspjesni Bosanci/ke i Hercegovci/ke za svoje mjesto u BiH, bez obzira gdje zive. To najbolje mogu zajedno sa onima u matici koji zele da razumiju poruku koji im zemljaci iz "tudjine" zele poslati.

Ujediniti, ne razjediniti. Tada ce rodna gruda i njoj odani - bez obzira gdje zive - mozda imati nesto od toga.
Interesantno! Meni hvala bogu ne treba nista. Ubjedjen sam da su uspjesni ljudi u dijaspori uporedo i dovoljno situirani da ni njima ne treba od drzave BiH nista. ALI BIH treba "NJIH", a ponasa se prema njima kao da su niko i nista... ccc
blitovic
Posts: 11
Joined: 10/10/2006 19:14

#95

Post by blitovic »

Zoran Knezevic iz Zadra
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#96

Post by DONY »

Tarik Muharemovic,PhD Mat.Texas,Huston
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#97

Post by DONY »

Dzevad Omeragic,PhD Mat.Boston
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#98

Post by Helem »

ENVER MORALIC RODJEN U KOTOR VAROSI

TOP LISTA MILIJUNAŠA 2004.50 najbogatijih Hrvata

2. Enver Moraliæ (195 milijuna eura)
Frankfurtski naftni biznismen blizak ruskom Lukoilu sa svojom tvrtkom ostvaruje godišnji promet veæi od milijardu dolara na tržištu nafte, polietilena, vinilklorida i propilena
Jedna od najrespektabilnijih osoba petrokemijske industrije u svijetu, Enver Moraliæ, vlasnik je tvrtke Kemoplex iz Frankfurta, koja ostvaruje godišnji promet veæi od milijardu dolara na tržištu nafte, polietilena, vinilklorida i propilena. Karijeru na Zapadu poèeo je kao predstavnik zagrebaèke Kemikalije, a od sredine 80-ih mnogo ulaže u proizvodnju i preradu nafte i zemnog plina u Rusiji. Blizak je ruskom Lukoilu. Vlasnik je dvorca Štakorovec blizu Sv. Ivana Zeline i Vile Raèiæ u Cavtatu.






Enver Moraliæ želi postati vodeæi vinar u Hrvatskoj

Bogati biznismen zainteresiran za kupnju vinarija u Konavlima i Splitu

Dubrovnik - Biznismen Enver Moraliæ, vlasnik PPK Kutjevo d.d., potvrdio nam je svoju zainteresiranost za kupnju vinarije Dubrovaèki podrumi u Grudi, u Konavlima, i Dalmacijavina u Splitu, èime bi proširio svoje “carstvo vina” u Hrvatskoj i postao vinarom broj jedan.
blitovic
Posts: 11
Joined: 10/10/2006 19:14

#99

Post by blitovic »

Mislim da si potpuno u pravu kad bih se nasa vlada malo bolje odnosila prema svoim drzavljanima
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#100

Post by Helem »

Danijela Grgic

Za one koji ne znaju Danijela je rodjena u Kotor Varoši, Novo Selo.

(Hrvatska) atleticarka Danijela Grgic osvojila je naslov europske prvakinje na 400 metara na Europskome juniorskom prvenstvu u litvanskom Kaunasu.

Nakon srebra na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Marakeshu, 17-ogodišnja Grgic je u Kaunasu stigla do europskoga zlata i to na vrlo dominantan nacin. Stazu je otrcala u vremenu od 52,42 sekunde, što je sporije od njezina rekorda iz Marrakesha (51,30), ali je bilo sasvim dovoljno za zlato, jer je drugoplasirana, Ruskinja Ksenija Zarodina, zaostala gotovo cijelu sekundu (53,39).

Konacno sam došla do zlata, u Marrakeshu sam na SP-u bila srebrna i nadala sam se da cu postati europska prvakinja. Ova medalja mi mnogo znace i sad sam blizu svojemu cilju, a to je nastup na Olimpijskim igrama, kazala je nakon utrke clanica zagrebacke Mladosti.
Post Reply