Izraelsko Palestinski odnosi

Locked
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#76 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by swanfilter »

alijagoro wrote: 17/02/2024 23:46 A smiju li recimo Palestinci koji zive u Haifi,Tel Avivu recimo organizovati proteste za Palestinu sa zastavama ili recimo da organizuju pomoc za bracu u Gazi?
Nemaju pravo sebe nazivati Palestincima, a tek da izraze podrsku onim preko ograde ..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#77 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Bloo »

Još jedan osupnuti komentar i zgražanje mahalsko uz korištenje izraza đeneral i idete u Banoviće. Ako nemate šta dubokoumno da napišete, onda nemojte ni pisati.
User avatar
alijagoro
Posts: 3446
Joined: 06/03/2008 18:02

#78 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by alijagoro »

swanfilter wrote: 17/02/2024 23:52
alijagoro wrote: 17/02/2024 23:46 A smiju li recimo Palestinci koji zive u Haifi,Tel Avivu recimo organizovati proteste za Palestinu sa zastavama ili recimo da organizuju pomoc za bracu u Gazi?
Nemaju pravo sebe nazivati Palestincima, a tek da izraze podrsku onim preko ograde ..
To sam i konto,jer recimo cudno je da Palestinci u Cileu imaju svoj klub jos iz 50tih i to 90% krscani doseljenici i dalje podrzavaju Palestinu,dok par miliona muslimana Palestinaca u Izraelu uvijek suti.
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#79 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by swanfilter »

alijagoro wrote: 17/02/2024 23:57
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:52
alijagoro wrote: 17/02/2024 23:46 A smiju li recimo Palestinci koji zive u Haifi,Tel Avivu recimo organizovati proteste za Palestinu sa zastavama ili recimo da organizuju pomoc za bracu u Gazi?
Nemaju pravo sebe nazivati Palestincima, a tek da izraze podrsku onim preko ograde ..
To sam i konto,jer recimo cudno je da Palestinci u Cileu imaju svoj klub jos iz 50tih i to 90% krscani doseljenici i dalje podrzavaju Palestinu,dok par miliona muslimana Palestinaca u Izraelu uvijek suti.
Pa, bio je ovdje video sa nekakvog predavanja bivseg vojnika. Govori kako im prave racije u njihovim mahalama iz dana u dan. Moze se i ponoviti u toku jednog dana.

Cilj? Razvlaci im pamet. Ubij u pojam dok jedan po jedan sami ne odluce napustiti svoje pragove. U tom slucaju ne moraju se braniti pred optuzbama svijeta.

Palestinci i u Izraelu brojem rastu. To je njima prijetnja ...
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#80 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

General War wrote: 17/02/2024 23:34
Benjo34 wrote: 17/02/2024 21:18
General War wrote: 17/02/2024 20:42

Niiije posebno na teritoriji gdje nema drzave, kolektivna svojina ne postoji
Jesil svjestan u kakvu vratolomiju ulazis kad kazes da nije bitno?

Upravu Palestinom nakon OC preuzimaju Britanci, koji su itekako bili svjesni naseljavanja, cak su Jevreji teroristicke napade vrsili po Britanskim objektima kao odmazdu.

Jevreji koji su planski naseljavani of 1800 godine, 48 godine vrse niz zlocina protjerujuci Palestince. To nije bila teritorija koja nije naseljena I koja nije imala nikakvi vlast pa da mozes to posmatrat na taj nacin. Toga su svjesni I Britsi bili. Ti ljudi, Palestinci, su vlasnici iz kuca iz kojih su istjerani a u kojim sada zive Izraelci, bez da im se ponudila kompezacija za imovinu. Oni po svijetu traze restituciju svoje imovine koja im je oteta, a nisu spremni vratiti ili kompezirati imovinu koju su oni oteli.

Naravno da su arapske drzave pokusale zaustaviti tako nesto, pa svako bi. Evo hajd da doselimo mi sad ovdje 10 miliona muslimana, pa napali bi ih I Srbi I Hrvati I mi Bosnjaci sami :-)
Haj ziv bio, procitaj prvi uvodni dio, nego da ko papagaj ponavljas vec deset puta prezvakanu konstataciju...izvor UN, ne ja ne Mosad...
Sta ima veze sto su se doseljavali i ako su se doseljavali? Jel to gdje zabranjeno? Doseli i pedeset miliona muslimana, opet samo sto ce biti jeste da ce biti zguzvaniji i nista vise...
Nije ako su doseljavali nego su doseljavali, bez ako. Ima veze jer su ti doseljenici doseljavani na zemlju koja je otimana a ljudi koji su tu zivjeli su otjerani ili ubijeni. Ono sto sad rade setleri koje stavlja zapad pod sankcije su radili 1948 za vrijeme Nakbe.

Pa vidis ja ne zelim iako sam musliman da meni neko dovede ljude koji nemaju veze sa Bosnom, koji ce sutra protjerivat, ubijat otimat mene I moje komsije Srbe I Hrvate koji ovdje zive stoljecima. Zato Palestinci ne zele Izraelce, jer su im to uradili, I zato okolne Arapske drzave, kako ti kazes "ne mirisu Palestince" jer jednostavno nije Palesticima mjesto u Siriji, ili Egiptu, nego u Palestini.

Zato, I iskljucivo zato imas to sto imas danas na tom prostoru. I kad kazem kazem da su doseljeni, ne mislim samo na Europske Jevreje, nego I Jevreje iz drugih drzava koji su tu doseljeni

https://www.cjpme.org/fs_181

Sve dok Izraelci ne sagledaju objektivno sta su uradili I da su od naroda koji je prezivio Holokaust, dosli do toga da sistematski istrebljuju drugi narod sa njegove zemlje, nece imat mira ni zivit onako kako zasluzuje covjek. Bit ce izlozeni teroristickim akcijama, dok ne uvide svoje greske iz proslosti I ne shvate da za sagovornika imaju covjeka a ne zivotinje kako njihovi politicari kazu.

I da, imali su na Palestinskoj strani I sagovornike jedan period ali su se potrudili da ih eliminisu ( vidi pod Jaser Arafat)

Izrael zbog svoje buducnosti mora promijeniti politiku jer u okruzenju imaju 470 miliona Arapa ciji broj raste jako brzo, plus Iran..to sto su Arapi sad takvi kakvi jesu, ne znaci da im se vodstvo nekad nece promjeniti gdje ce ujedinjeniji imat stav po pitanju toga.

S tim, mir sa Arapima im je od krucijalne vaznosti, a to se ne moze odvojit od Palestinskog pitanja.
Last edited by Benjo34 on 18/02/2024 00:20, edited 1 time in total.
User avatar
alijagoro
Posts: 3446
Joined: 06/03/2008 18:02

#81 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by alijagoro »

swanfilter wrote: 18/02/2024 00:04
alijagoro wrote: 17/02/2024 23:57
swanfilter wrote: 17/02/2024 23:52

Nemaju pravo sebe nazivati Palestincima, a tek da izraze podrsku onim preko ograde ..
To sam i konto,jer recimo cudno je da Palestinci u Cileu imaju svoj klub jos iz 50tih i to 90% krscani doseljenici i dalje podrzavaju Palestinu,dok par miliona muslimana Palestinaca u Izraelu uvijek suti.
Pa, bio je ovdje video sa nekakvog predavanja bivseg vojnika. Govori kako im prave racije u njihovim mahalama iz dana u dan. Moze se i ponoviti u toku jednog dana.

Cilj? Razvlaci im pamet. Ubij u pojam dok jedan po jedan sami ne odluce napustiti svoje pragove. U tom slucaju ne moraju se braniti pred optuzbama svijeta.

Palestinci i u Izraelu brojem rastu. To je njima prijetnja ...
Sjecam se tog videa,bude ih u 3 ili 4 ujutro,kao imaju neku dojavu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#82 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by General War »

Benjo34 wrote: 18/02/2024 00:15
General War wrote: 17/02/2024 23:34
Benjo34 wrote: 17/02/2024 21:18

Jesil svjestan u kakvu vratolomiju ulazis kad kazes da nije bitno?

Upravu Palestinom nakon OC preuzimaju Britanci, koji su itekako bili svjesni naseljavanja, cak su Jevreji teroristicke napade vrsili po Britanskim objektima kao odmazdu.

Jevreji koji su planski naseljavani of 1800 godine, 48 godine vrse niz zlocina protjerujuci Palestince. To nije bila teritorija koja nije naseljena I koja nije imala nikakvi vlast pa da mozes to posmatrat na taj nacin. Toga su svjesni I Britsi bili. Ti ljudi, Palestinci, su vlasnici iz kuca iz kojih su istjerani a u kojim sada zive Izraelci, bez da im se ponudila kompezacija za imovinu. Oni po svijetu traze restituciju svoje imovine koja im je oteta, a nisu spremni vratiti ili kompezirati imovinu koju su oni oteli.

Naravno da su arapske drzave pokusale zaustaviti tako nesto, pa svako bi. Evo hajd da doselimo mi sad ovdje 10 miliona muslimana, pa napali bi ih I Srbi I Hrvati I mi Bosnjaci sami :-)
Haj ziv bio, procitaj prvi uvodni dio, nego da ko papagaj ponavljas vec deset puta prezvakanu konstataciju...izvor UN, ne ja ne Mosad...
Sta ima veze sto su se doseljavali i ako su se doseljavali? Jel to gdje zabranjeno? Doseli i pedeset miliona muslimana, opet samo sto ce biti jeste da ce biti zguzvaniji i nista vise...
Nije ako su doseljavali nego su doseljavali, bez ako. Ima veze jer su ti doseljenici doseljavani na zemlju koja je otimana a ljudi koji su tu zivjeli su otjerani ili ubijeni. Ono sto sad rade setleri koje stavlja zapad pod sankcije su radili 1948 za vrijeme Nakbe.

Pa vidis ja ne zelim iako sam musliman da meni neko dovede ljude koji nemaju veze sa Bosnom, koji ce sutra protjerivat, ubijat otimat mene I moje komsije Srbe I Hrvate koji ovdje zive stoljecima. Zato Palestinci ne zele Izraelce, jer su im to uradili, I zato okolne Arapske drzave, kako ti kazes "ne mirisu Palestince" jer jednostavno nije Palesticima mjesto u Siriji, ili Egiptu, nego u Palestini.

Zato, I iskljucivo zato imas to sto imas danas na tom prostoru. I kad kazem kazem da su doseljeni, ne mislim samo na Europske Jevreje, nego I Jevreje iz drugih drzava koji su tu doseljeni

https://www.cjpme.org/fs_181

Sve dok Izraelci ne sagledaju objektivno sta su uradili I da su od naroda koji je prezivio Holokaust, dosli do toga da sistematski istrebljuju drugi narod sa njegove zemlje, nece imat mira ni zivit onako kako zasluzuje covjek. Bit ce izlozeni teroristickim akcijama, dok ne uvide svoje greske iz proslosti I ne shvate da za sagovornika imaju covjeka a ne zivotinje kako njihovi politicari kazu.

I da, imali su na Palestinskoj strani I sagovornike jedan period ali su se potrudili da ih eliminisu ( vidi pod Jaser Arafat)

Izrael zbog svoje buducnosti mora promijeniti politiku jer u okruzenju imaju 470 miliona Arapa ciji broj raste jako brzo, plus Iran..to sto su Arapi sad takvi kakvi jesu, ne znaci da im se vodstvo nekad nece promjeniti gdje ce ujedinjeniji imat stav po pitanju toga.

S tim, mir sa Arapima im je od krucijalne vaznosti, a to se ne moze odvojit od Palestinskog pitanja.
Znaci po petnesti put ista prica...dokazi da je otimana, pusti mi to "tita mi na rijec", da je za vrijeme britanske uprave otimana palestinska zemlja, jer ni meni nije tesko, i eno ti u prvom postu video posto ne volis citati sva lafina oko palestine, pa uz meze, pa onda reci nije istina evo ja nasao drugacije.
Nije tema, ali koliko vidim imas jaku zelju da citas istoriju palestine, pa bujrum istrazi i ovo sto tvrdis za bosnu iznenadit ces se.
Opet, doseljavanje, raseljavanje, seobe...nisu krivicno djelo...sve je to bilo manje vise pod britanskom imperijom...i pricali smo o tome, i opet ista stvar kod tebe... :roll:
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#83 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by hamos »

Haris.ba wrote: 17/02/2024 11:23
Bodkin wrote: 17/02/2024 11:20 Pratim tvoju logiku. Kazes da pustimo palestince da biraju nacin borbe. Ako su izabrali ratnu, znajuci kakav je izrael i kakvu podrsku ima, nisu mi jasni oni koji se cude dogadjajima na terenu danas i zadnjih 15 godina
Nemamo mi sta pustati Palestincima. Niko nista Palestincima ne nudi. Evo, mi primili 30ak u drzavu sto su uspjeli da pobjegnu. To je nas domet.

Stvar o kojoj se treba raspravljati jeste sto niko nece svoj komfor da dira da bi se islo uz nos Izraelu. To je sustina.

Mi smo se pitali sta Svijet radi, sto ne reaguje...i nista evo poslije toliko licnog iskustva nismo naucili.
Zasto se onda cudimo sto Izrael vraca kako umije? Zele rat imaju rat, kazes da ih pustimo da biraju put.A oni biraju da se bore s lavom
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#84 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by hamos »

General War wrote: 17/02/2024 19:43
Benjo34 wrote: 17/02/2024 19:35 Nije ni Izrael bio drzava prije 1948, ne samo da nije postojao kao drzava, prije 100 godina Jevreji su tu bili daleko procentualno ispod broja Palestinaca. Ne znam zasto bi I jedna drzava na svijetu zeljela Palestince kad oni imaju svoju zemlju, koja im je oteta. Najvise Nakbom. Izrael ako zeli gradit zdravo drustvo, zajedno sa tim Palestincima, nije bitno da li skupa u jednoj drzavi ili kao komsije, mora ili vratit oteto ili kompezovati, rascistit stvari od pocetka. Sve dok se to ne rijesi Palestinci ce ih gledati kao okupatore, sto I jesu. Ako nekog otjeras sa njegove zemlje, zaplijenis okupator si.

Koliko hiljada Palestinaca zivi u okolnim zemljama po izbjeglickim kampovima? Generacijama, to su stvari koje se trebaju izvesti na cistac a ne okretati glavu ako se zeli stvorit zdravo drustvo.
Prati fudbal, I Palestina je mogla biti drzava 1948, nije joj Izrael branio...nema veze sa tvojim daljnjim postom koga je vise bilo i ko je koga isceriv'o...Arapske zemlje su odbile ne palestinci palestinsku drzavu, Izrael se narednih 40 godina handrio sa arapskim drzavama uz podrsku palestinaca a ne obratno, do skoro 90 tih.
Zajebali ih arapi da valja
BiBi911
Posts: 3089
Joined: 09/12/2018 17:47

#85 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by BiBi911 »

alijagoro wrote: 17/02/2024 23:46 A smiju li recimo Palestinci koji zive u Haifi,Tel Avivu recimo organizovati proteste za Palestinu sa zastavama ili recimo da organizuju pomoc za bracu u Gazi?
Pa ta bracu ih redovno pokusavaju ubiti raznim raketama, bombama.
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#86 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

General War wrote: 18/02/2024 00:43
Benjo34 wrote: 18/02/2024 00:15
General War wrote: 17/02/2024 23:34

Haj ziv bio, procitaj prvi uvodni dio, nego da ko papagaj ponavljas vec deset puta prezvakanu konstataciju...izvor UN, ne ja ne Mosad...
Sta ima veze sto su se doseljavali i ako su se doseljavali? Jel to gdje zabranjeno? Doseli i pedeset miliona muslimana, opet samo sto ce biti jeste da ce biti zguzvaniji i nista vise...
Nije ako su doseljavali nego su doseljavali, bez ako. Ima veze jer su ti doseljenici doseljavani na zemlju koja je otimana a ljudi koji su tu zivjeli su otjerani ili ubijeni. Ono sto sad rade setleri koje stavlja zapad pod sankcije su radili 1948 za vrijeme Nakbe.

Pa vidis ja ne zelim iako sam musliman da meni neko dovede ljude koji nemaju veze sa Bosnom, koji ce sutra protjerivat, ubijat otimat mene I moje komsije Srbe I Hrvate koji ovdje zive stoljecima. Zato Palestinci ne zele Izraelce, jer su im to uradili, I zato okolne Arapske drzave, kako ti kazes "ne mirisu Palestince" jer jednostavno nije Palesticima mjesto u Siriji, ili Egiptu, nego u Palestini.

Zato, I iskljucivo zato imas to sto imas danas na tom prostoru. I kad kazem kazem da su doseljeni, ne mislim samo na Europske Jevreje, nego I Jevreje iz drugih drzava koji su tu doseljeni

https://www.cjpme.org/fs_181

Sve dok Izraelci ne sagledaju objektivno sta su uradili I da su od naroda koji je prezivio Holokaust, dosli do toga da sistematski istrebljuju drugi narod sa njegove zemlje, nece imat mira ni zivit onako kako zasluzuje covjek. Bit ce izlozeni teroristickim akcijama, dok ne uvide svoje greske iz proslosti I ne shvate da za sagovornika imaju covjeka a ne zivotinje kako njihovi politicari kazu.

I da, imali su na Palestinskoj strani I sagovornike jedan period ali su se potrudili da ih eliminisu ( vidi pod Jaser Arafat)

Izrael zbog svoje buducnosti mora promijeniti politiku jer u okruzenju imaju 470 miliona Arapa ciji broj raste jako brzo, plus Iran..to sto su Arapi sad takvi kakvi jesu, ne znaci da im se vodstvo nekad nece promjeniti gdje ce ujedinjeniji imat stav po pitanju toga.

S tim, mir sa Arapima im je od krucijalne vaznosti, a to se ne moze odvojit od Palestinskog pitanja.
Znaci po petnesti put ista prica...dokazi da je otimana, pusti mi to "tita mi na rijec", da je za vrijeme britanske uprave otimana palestinska zemlja, jer ni meni nije tesko, i eno ti u prvom postu video posto ne volis citati sva lafina oko palestine, pa uz meze, pa onda reci nije istina evo ja nasao drugacije.
Nije tema, ali koliko vidim imas jaku zelju da citas istoriju palestine, pa bujrum istrazi i ovo sto tvrdis za bosnu iznenadit ces se.
Opet, doseljavanje, raseljavanje, seobe...nisu krivicno djelo...sve je to bilo manje vise pod britanskom imperijom...i pricali smo o tome, i opet ista stvar kod tebe... :roll:
Jel se zajebavas? Zasto bi ja tebi ista morao dokazivati kad ti imas vec svoju viziju iskrivljene historije? Dokazi da nije.

Krivicno djelo je ako doselis u kucu u kucu koja nije tvoja.

Sve je planirano ranije, jos prije 1948

https://imeu.org/article/plan-dalet

https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2017/06/israel-occupation-50-years-of-dispossession/

Procitaj, ako nemas poslat cu ti na Amazon

https://www.amazon.com/ Myths-About-Israel-Ilan-Pappe/dp/ 1786630192

Izraelac pise, historicar pa ce ti biti jasnije.

I da, ta historija mi je jako jaako poznata zato zapravo jedino I repliciram po pitanju ovog jer, imam zbirku preko 200 djela koju skupljam od studentskih dana, I Arapa I Jevreja koji su pisali o tome s tim smatram da sam itekako kompetentan pisati o o tome I raspravljati I ispravljati krive drine, kao u tvom slucaju, povrsnih ucenja prosijanih cionizmom koji najcesce nema nikakvih historijskih cinjenica.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#87 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by General War »

Benjo34 wrote: 18/02/2024 10:55
General War wrote: 18/02/2024 00:43
Benjo34 wrote: 18/02/2024 00:15

Nije ako su doseljavali nego su doseljavali, bez ako. Ima veze jer su ti doseljenici doseljavani na zemlju koja je otimana a ljudi koji su tu zivjeli su otjerani ili ubijeni. Ono sto sad rade setleri koje stavlja zapad pod sankcije su radili 1948 za vrijeme Nakbe.

Pa vidis ja ne zelim iako sam musliman da meni neko dovede ljude koji nemaju veze sa Bosnom, koji ce sutra protjerivat, ubijat otimat mene I moje komsije Srbe I Hrvate koji ovdje zive stoljecima. Zato Palestinci ne zele Izraelce, jer su im to uradili, I zato okolne Arapske drzave, kako ti kazes "ne mirisu Palestince" jer jednostavno nije Palesticima mjesto u Siriji, ili Egiptu, nego u Palestini.

Zato, I iskljucivo zato imas to sto imas danas na tom prostoru. I kad kazem kazem da su doseljeni, ne mislim samo na Europske Jevreje, nego I Jevreje iz drugih drzava koji su tu doseljeni

https://www.cjpme.org/fs_181

Sve dok Izraelci ne sagledaju objektivno sta su uradili I da su od naroda koji je prezivio Holokaust, dosli do toga da sistematski istrebljuju drugi narod sa njegove zemlje, nece imat mira ni zivit onako kako zasluzuje covjek. Bit ce izlozeni teroristickim akcijama, dok ne uvide svoje greske iz proslosti I ne shvate da za sagovornika imaju covjeka a ne zivotinje kako njihovi politicari kazu.

I da, imali su na Palestinskoj strani I sagovornike jedan period ali su se potrudili da ih eliminisu ( vidi pod Jaser Arafat)

Izrael zbog svoje buducnosti mora promijeniti politiku jer u okruzenju imaju 470 miliona Arapa ciji broj raste jako brzo, plus Iran..to sto su Arapi sad takvi kakvi jesu, ne znaci da im se vodstvo nekad nece promjeniti gdje ce ujedinjeniji imat stav po pitanju toga.

S tim, mir sa Arapima im je od krucijalne vaznosti, a to se ne moze odvojit od Palestinskog pitanja.
Znaci po petnesti put ista prica...dokazi da je otimana, pusti mi to "tita mi na rijec", da je za vrijeme britanske uprave otimana palestinska zemlja, jer ni meni nije tesko, i eno ti u prvom postu video posto ne volis citati sva lafina oko palestine, pa uz meze, pa onda reci nije istina evo ja nasao drugacije.
Nije tema, ali koliko vidim imas jaku zelju da citas istoriju palestine, pa bujrum istrazi i ovo sto tvrdis za bosnu iznenadit ces se.
Opet, doseljavanje, raseljavanje, seobe...nisu krivicno djelo...sve je to bilo manje vise pod britanskom imperijom...i pricali smo o tome, i opet ista stvar kod tebe... :roll:
Jel se zajebavas? Zasto bi ja tebi ista morao dokazivati kad ti imas vec svoju viziju iskrivljene historije? Dokazi da nije.

Krivicno djelo je ako doselis u kucu u kucu koja nije tvoja.

Sve je planirano ranije, jos prije 1948

https://imeu.org/article/plan-dalet

https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2017/06/israel-occupation-50-years-of-dispossession/

Procitaj, ako nemas poslat cu ti na Amazon

https://www.amazon.com/ Myths-About-Israel-Ilan-Pappe/dp/ 1786630192

Izraelac pise, historicar pa ce ti biti jasnije.

I da, ta historija mi je jako jaako poznata zato zapravo jedino I repliciram po pitanju ovog jer, imam zbirku preko 200 djela koju skupljam od studentskih dana, I Arapa I Jevreja koji su pisali o tome s tim smatram da sam itekako kompetentan pisati o o tome I raspravljati I ispravljati krive drine, kao u tvom slucaju, povrsnih ucenja prosijanih cionizmom koji najcesce nema nikakvih historijskih cinjenica.
Moj dokaz ti je na prvoj strani, uvoda u temu, i pedeset postova od ranije samo za tebe, i opet isto...
Jeste krivicno djelo u kucu koja nije moja, ali je lafina da ti tu kucu tvrdis da je tvoja a nije...ma nema ni kuce...
Ah slusaj, je hitler je izdao knjige i nema ko nema, stvar je sta volis...a vidi se sta volis, pa to i kupis..ima odlicnih knjiga da je zemlja ravna, da postoje vanzemaljci, da su neki postsjali od ameba...ali..
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#88 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

General War wrote: 18/02/2024 12:25
Benjo34 wrote: 18/02/2024 10:55
General War wrote: 18/02/2024 00:43
Znaci po petnesti put ista prica...dokazi da je otimana, pusti mi to "tita mi na rijec", da je za vrijeme britanske uprave otimana palestinska zemlja, jer ni meni nije tesko, i eno ti u prvom postu video posto ne volis citati sva lafina oko palestine, pa uz meze, pa onda reci nije istina evo ja nasao drugacije.
Nije tema, ali koliko vidim imas jaku zelju da citas istoriju palestine, pa bujrum istrazi i ovo sto tvrdis za bosnu iznenadit ces se.
Opet, doseljavanje, raseljavanje, seobe...nisu krivicno djelo...sve je to bilo manje vise pod britanskom imperijom...i pricali smo o tome, i opet ista stvar kod tebe... :roll:
Jel se zajebavas? Zasto bi ja tebi ista morao dokazivati kad ti imas vec svoju viziju iskrivljene historije? Dokazi da nije.

Krivicno djelo je ako doselis u kucu u kucu koja nije tvoja.

Sve je planirano ranije, jos prije 1948

https://imeu.org/article/plan-dalet

https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2017/06/israel-occupation-50-years-of-dispossession/

Procitaj, ako nemas poslat cu ti na Amazon

https://www.amazon.com/ Myths-About-Israel-Ilan-Pappe/dp/ 1786630192

Izraelac pise, historicar pa ce ti biti jasnije.

I da, ta historija mi je jako jaako poznata zato zapravo jedino I repliciram po pitanju ovog jer, imam zbirku preko 200 djela koju skupljam od studentskih dana, I Arapa I Jevreja koji su pisali o tome s tim smatram da sam itekako kompetentan pisati o o tome I raspravljati I ispravljati krive drine, kao u tvom slucaju, povrsnih ucenja prosijanih cionizmom koji najcesce nema nikakvih historijskih cinjenica.
Moj dokaz ti je na prvoj strani, uvoda u temu, i pedeset postova od ranije samo za tebe, i opet isto...
Jeste krivicno djelo u kucu koja nije moja, ali je lafina da ti tu kucu tvrdis da je tvoja a nije...ma nema ni kuce...
Ah slusaj, je hitler je izdao knjige i nema ko nema, stvar je sta volis...a vidi se sta volis, pa to i kupis..ima odlicnih knjiga da je zemlja ravna, da postoje vanzemaljci, da su neki postsjali od ameba...ali..
Ti stvarno ne znas vodit konstruktivnu raspravu, vjerovatno jer branis nesto o cemu pojma nemas, gori sam sto te pokusavam obrazovat I naucit necemu jer djeca ti se smiju.

Procitaj samo recenice koje pises I vidit ces da niti jedna smislena nije niti si nekas neki izvor postavio, svih tvojih takozvanih 50 postova za mene nisi predocio nista, nikakav izvor sem polupismenog sarkazma, sve s brda sa dola. Moj nije problem sto ne zelis da se naucis ali je zalosno da se tako sramotis u 21 stoljecu pored svih dostupnih resursa.

Cak si I prvi link djelomicno postavio, bez da si gledao hiperlinkove koji vode do drugih resursa koji doduse povrsno ali opet natucaju uzrok problema.

Ne vidim tu logiku u kojoj ti smatras da je normalno da neko napravi kucu, odrastaju generacijama tu, I ti dodjes I tvrdis da nije njegova nego nekog Jevreja iz Ukrajine koji se tu useli :lol:

Hoces li, evo UN izvorom da uđemo dublje u problematiku

https://www.un.org/unispal/document/auto-insert-208638/
In its Village Statistics, 4/ the Mandatory Power estimates the total area of land owned by Jews in 1945 to be 1,491,699 dunams, compared with about 13 million dunams owned by Arabs in Palestine. This disparity with respect to the ownership of land persisted until the country was partitioned in 1947, and it provided arguments for the Members of the United Nations Organization that were opposed to the partition plan.5/ One of the features of the partition plan for Palestine was that the Arab populations in both states envisaged in the plan should own and enjoy most of the land (see Annex I); the role played by land in the formation of the State is no secret. This disparity between the Arab and Jewish populations with respect to land ownership disappeared after the military operations of 1948, when land and whole villages belonging to Palestinian Arabs fell into the hands of the State of Israel and its inhabitants.
Toliko o tome cije je sta.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45758
Joined: 29/12/2005 01:20

#89 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by jeza u ledja »

Ne mislite li da je malo neobicno sto se danas na ovom forumu i dalje zustro raspravlja o 100 godina starim seoskim kadastrima zemlje sa drugog kontinenta?

Zamisljam samo kakvom bi to privilegijom smatrali milioni i milioni ljudi protjerani sa svoje zemlje u tih 100 godina, ili oni kojima je privatna imovina oduzeta nelegalno. Neki tamo Mijanmarac ili Nigerijac…Al ko njih jebe. Oni nisu nikad ni postojali.
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#90 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

jeza u ledja wrote: 18/02/2024 14:37 Ne mislite li da je malo neobicno sto se danas na ovom forumu i dalje zustro raspravlja o 100 godina starim seoskim kadastrima zemlje sa drugog kontinenta?

Zamisljam samo kakvom bi to privilegijom smatrali milioni i milioni ljudi protjerani sa svoje zemlje u tih 100 godina, ili oni kojima je privatna imovina oduzeta nelegalno. Neki tamo Mijanmarac ili Nigerijac…Al ko njih jebe. Oni nisu nikad ni postojali.
Problem i jest sto ovdje mnogi gledaju te ljude kao da nisu nikad ni postojali, zatvaraju oci pred pisanim cinjenicama i tragovima. Ja nista nisam izmislio nego samo predocio sto sam godinama nalazio, citao, istrazivao jer mi je ova tema jako zanimljiva.

Recimo nikad nisam negirao to da Izrael treba postojati, cak I u sadasnjim granicama ako ce kompezovati ljudima oduzeto I omoguciti nasljednicima povratak na originalno svoju imovinu ili im naci zamjensku na prostoru Izraela, ako ne zele, isplatit.
User avatar
sinuhe
Posts: 11538
Joined: 03/06/2011 11:33

#91 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by sinuhe »

Ima rezolucija UN iz 1949 u kojoj se trazi povratak Palestinaca nakon sto su protjerani. Palestinci to koriste kao argument.
Jugoslavija je glasala protiv prava Palestinaca a Amerika i drugi kasnije povukli glas.
User avatar
Arminovski
Posts: 1248
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#92 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Arminovski »

Moje mišljenje je da Izraelci dugoročno teško mogu pobijediti. Arapa ima jednostavno više i sigurno imaju i veći natalitet. Treba im jedino malo jedinstva. Izraelci i da mogu da prošire i očiste teren od svega oko sebe pašće onog dana kad prestane dolaziti oružje izvana. Mogu ovako još 100 i 200 godina ali doće i tome kraj a onda ide belaj.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45758
Joined: 29/12/2005 01:20

#93 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by jeza u ledja »

Benjo34 wrote: 18/02/2024 15:00
jeza u ledja wrote: 18/02/2024 14:37 Ne mislite li da je malo neobicno sto se danas na ovom forumu i dalje zustro raspravlja o 100 godina starim seoskim kadastrima zemlje sa drugog kontinenta?

Zamisljam samo kakvom bi to privilegijom smatrali milioni i milioni ljudi protjerani sa svoje zemlje u tih 100 godina, ili oni kojima je privatna imovina oduzeta nelegalno. Neki tamo Mijanmarac ili Nigerijac…Al ko njih jebe. Oni nisu nikad ni postojali.
Problem i jest sto ovdje mnogi gledaju te ljude kao da nisu nikad ni postojali, zatvaraju oci pred pisanim cinjenicama i tragovima. Ja nista nisam izmislio nego samo predocio sto sam godinama nalazio, citao, istrazivao jer mi je ova tema jako zanimljiva.
Koje ljude? Palestince? Ja samo konstatujem da je svijet pun takvih, samo su nam mnogo manje poznati jer nas ne interesuju. A tvoje intenzivno interesovanje za istrazivanje ove teme to najbolje pokazuje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45758
Joined: 29/12/2005 01:20

#94 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by jeza u ledja »

Arminovski wrote: 18/02/2024 15:35 Moje mišljenje je da Izraelci dugoročno teško mogu pobijediti. Arapa ima jednostavno više i sigurno imaju i veći natalitet. Treba im jedino malo jedinstva. Izraelci i da mogu da prošire i očiste teren od svega oko sebe pašće onog dana kad prestane dolaziti oružje izvana. Mogu ovako još 100 i 200 godina ali doće i tome kraj a onda ide belaj.
Eto, Palestinci samo trebaju izdrzati jos kojih 100-200 godina.
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#95 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

jeza u ledja wrote: 18/02/2024 15:59
Benjo34 wrote: 18/02/2024 15:00
jeza u ledja wrote: 18/02/2024 14:37 Ne mislite li da je malo neobicno sto se danas na ovom forumu i dalje zustro raspravlja o 100 godina starim seoskim kadastrima zemlje sa drugog kontinenta?

Zamisljam samo kakvom bi to privilegijom smatrali milioni i milioni ljudi protjerani sa svoje zemlje u tih 100 godina, ili oni kojima je privatna imovina oduzeta nelegalno. Neki tamo Mijanmarac ili Nigerijac…Al ko njih jebe. Oni nisu nikad ni postojali.
Problem i jest sto ovdje mnogi gledaju te ljude kao da nisu nikad ni postojali, zatvaraju oci pred pisanim cinjenicama i tragovima. Ja nista nisam izmislio nego samo predocio sto sam godinama nalazio, citao, istrazivao jer mi je ova tema jako zanimljiva.
Koje ljude? Palestince? Ja samo konstatujem da je svijet pun takvih, samo su nam mnogo manje poznati jer nas ne interesuju. A tvoje intenzivno interesovanje za istrazivanje ove teme to najbolje pokazuje.
Moj interes moja stvar, u skladu je sa temom, slozit ces se. Otvoris temu za druge narode mozda se sta I tu moze napisati, ali ces se slozit da je malo slicnih situacija
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45758
Joined: 29/12/2005 01:20

#96 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by jeza u ledja »

Benjo34 wrote: 18/02/2024 16:25
jeza u ledja wrote: 18/02/2024 15:59
Benjo34 wrote: 18/02/2024 15:00

Problem i jest sto ovdje mnogi gledaju te ljude kao da nisu nikad ni postojali, zatvaraju oci pred pisanim cinjenicama i tragovima. Ja nista nisam izmislio nego samo predocio sto sam godinama nalazio, citao, istrazivao jer mi je ova tema jako zanimljiva.
Koje ljude? Palestince? Ja samo konstatujem da je svijet pun takvih, samo su nam mnogo manje poznati jer nas ne interesuju. A tvoje intenzivno interesovanje za istrazivanje ove teme to najbolje pokazuje.
Moj interes moja stvar, u skladu je sa temom, slozit ces se. Otvoris temu za druge narode mozda se sta I tu moze napisati, ali ces se slozit da je malo slicnih situacija
Naravno da je tvoja stvar, kao sto je i moja stvar da komentarisem. Nije poenta u tebi, vec u popularnosti ove teme, ovdje i u svijetu uopste.
Ne mislim uopste da je malo slicnih situacija. Mislim da se ovakve situacije desavaju stalno, samo se o njima ne prica niti se iko interesuje. To je i moja poenta.
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#97 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

jeza u ledja wrote: 18/02/2024 17:20
Benjo34 wrote: 18/02/2024 16:25
jeza u ledja wrote: 18/02/2024 15:59

Koje ljude? Palestince? Ja samo konstatujem da je svijet pun takvih, samo su nam mnogo manje poznati jer nas ne interesuju. A tvoje intenzivno interesovanje za istrazivanje ove teme to najbolje pokazuje.
Moj interes moja stvar, u skladu je sa temom, slozit ces se. Otvoris temu za druge narode mozda se sta I tu moze napisati, ali ces se slozit da je malo slicnih situacija
Naravno da je tvoja stvar, kao sto je i moja stvar da komentarisem. Nije poenta u tebi, vec u popularnosti ove teme, ovdje i u svijetu uopste.
Ne mislim uopste da je malo slicnih situacija. Mislim da se ovakve situacije desavaju stalno, samo se o njima ne prica niti se iko interesuje. To je i moja poenta.
Svi su umorni od ovog sukoba, skoro 80 godina, dolaskom nove tehnologije bit ce jos popularniji I vjetrovi ce malo drugacije da pusu..
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45758
Joined: 29/12/2005 01:20

#98 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by jeza u ledja »

Benjo34 wrote: 18/02/2024 17:33
jeza u ledja wrote: 18/02/2024 17:20
Benjo34 wrote: 18/02/2024 16:25

Moj interes moja stvar, u skladu je sa temom, slozit ces se. Otvoris temu za druge narode mozda se sta I tu moze napisati, ali ces se slozit da je malo slicnih situacija
Naravno da je tvoja stvar, kao sto je i moja stvar da komentarisem. Nije poenta u tebi, vec u popularnosti ove teme, ovdje i u svijetu uopste.
Ne mislim uopste da je malo slicnih situacija. Mislim da se ovakve situacije desavaju stalno, samo se o njima ne prica niti se iko interesuje. To je i moja poenta.
Svi su umorni od ovog sukoba, skoro 80 godina, dolaskom nove tehnologije bit ce jos popularniji I vjetrovi ce malo drugacije da pusu..
Intenzivno interesovanje za ovaj sukob traje svo ovo vrijeme. Sve ove detalje (ne bukvalno) znam manje vise vec 30+ godina. O izraelskim settlerima, Nakbi, UN-ovim podjelama iz 48-e, ratovima, izbjeglickim kampovima, Yasseru Arafatu, itd itd, se prica od kad znam za sebe. Svijet se umorio od ovog sukoba jos 1948-e.

Drugi sukobi u svijetu, druga etnicka ciscenja, zlocini, ugnjetavanje odredjenih grupa, oduzimanje drzavljanstava ili nedozvoljavanje formiranja drzave, sa svim popratnim stvarima….dodju i prodju, pojede maca misa, ljudi se pobiju, rasele, razmjeste, isele…zive u bijedi, nepravdi, al nas boli kolektivni kurac. Za 80 godina cijeli se ciklus preokrene, neki mozda i izadju iz pepela, naprave nesto novo.
Ali Palestinci - jok. Imam osjecaj da im taj medjunarodni pritisak, interesovanje zainteresiranih strana i kolektivno navijanje, a s tim preneseno i sredstva, oruzje i moralna podrska iz vana, ne da da nadju neko rjesenje koje nece biti pogubno za njih. Ako ti svi govore da si na strani pravde, da samo treba da istrajes jos malo, i onda trpaju oruzjem i navode te da napadas na Izrael, na svoju stetu….to samo podgrijava sukob, u kom malo pomalo gubis jos vise, mozda je u tome problem?
Jer naravno, na drugoj strani imas protivnika koji bi najradije da nestanes, i sve cini na tome. A ti ko sivonja u zid i cinis sve da mu u tome pomognes.

Kada imas visestruko jaceg protivnika, problem ne mozes rijesiti nasiljem.

I ako se vec prica o 50, 100, 200 godina, onda ne mozes provesti svo to vrijeme boreci se u ratu kojeg konstantno gubis.
Benjo34
Posts: 2014
Joined: 21/01/2018 00:49

#99 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Benjo34 »

I, sta je po tvom misljenju rijesenje? @jeza u ledja
Bossona
Posts: 5385
Joined: 21/12/2020 03:28

#100 Re: Izraelsko Palestinski odnosi

Post by Bossona »





Image
Locked