Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
LSD
Posts: 27431
Joined: 24/07/2007 08:26

#76 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

TojoOptics wrote: 27/05/2023 13:17 Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.
Besmislica.
Normalan covjek je onaj kojeg zaboli za religijom.
Drugim rijecima, vjernici su nenormalni ljudi, fasisti, desnicari.

Pa dobro, ima logike što bi reko Chombe.
User avatar
sehohari
Posts: 8685
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#77 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Bloo wrote: 27/05/2023 13:01
El_comadante wrote: 27/05/2023 12:51 Kažu Bošnjaci nazadni nigdje nisu dobri... Akademici Esad Duraković i Avdo Sidran mi padaju na pamet, ima ih još naravno. Sport Safet Sušić i Mirza Delibašić. Muzika Kemal Monteno ima ih još. Film Hajrudin Šiba Krvavac, ima ih još. Zuko Džumhur, Safet Zec... I tako dalje. Sad jesu li muslimani nije moje da govorim. Hoću da kažem da je među Bošnjacima bilo istaknutih ljudi u mnogim zanimanjima ne samo Srbi i Hrvati. A Srbija može biti u daleko boljoj ekonomskoj situaciji od nas a nisu.
Ko to kaže?

Inače se interesantan taj sociološki fenomen. Da li su se ti ljudi izjašnjavali pripadnicima te etnije? Da li su bili vjernici?
Kemal Monteno je Kemal Monteno. Nije on postao Kemal Monteno jer je Bošnjak već jer je talentovan čovjek. Prisvajanje uspjeha pojedinca kao uspjeha kolektiva/naroda je interesantan fenomen. Naše gore list, on je X, on je "naš"...ergo mi smo takvi.
Ako je X uspješan, talentovan i dobar, znali li to da je i narod X isti takav?
Ako je X genije, da li je genije jer je pripadnik naroda X i da li je onda i narod X genijalan?
Isti argument i za kvalifikacije iz suprotne argumentacije.

Da li je jedan ubermensch preslika čitavog naroda?
Da li je jedan negativni pripadnik naroda X preslika istog tog naroda?

Ja u knjizevnicima, pjesnicima, pjevacima, dokumentaristima uzivam bez obzira na to odakle dolaze, niti razmisljam o njihovoj eventualnoj nacionalnog/etnickoj pripadnicsti, a kamoli religijskoj.
I svako normalan tako.
Čovjek je više mislio odgovoriti na komentar sa prve strane kako su Hrvati i Srbi eto "uspješniji" zato što nemaju taj "teret islama" i kako Bošnjaci nemaju, za razliku od druga dva navedena naroda, nikoga "kome bi se mogli pohvaliti".

Btw. mogla si taj isti odgovor dati i tada, a ne tek onda kada se druga strana spomene.
User avatar
TojoOptics
Posts: 652
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#78 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by TojoOptics »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 13:21
TojoOptics wrote: 27/05/2023 13:17 Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.

"Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa"

Ovdje si trebao stati jer sve sto si napisao nakon ovoga je blagk receno besmisleno i jasno pokazuje da tebe puno boli ko je koje vjere...
Eto vidis da vi vjernici svakom loncu morate biti poklopac. Vi cete nekome reci gdje neko treba da stane. To u serijatu. Ovdje jos ne vlada.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50574
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#79 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

sehohari wrote: 27/05/2023 13:33 Čovjek je više mislio odgovoriti na komentar sa prve strane kako su Hrvati i Srbi eto "uspješniji" zato što nemaju taj "teret islama" i kako Bošnjaci nemaju, za razliku od druga dva navedena naroda, nikoga "kome bi se mogli pohvaliti".

Btw. mogla si taj isti odgovor dati i tada, a ne tek onda kada se druga strana spomene.
Vidjeh ovaj komentar. Njega prokomentarisah.
Inace utjecaj religije na odredene aspekte civilizacije jednog naroda je malo kompleksnija tema.

Inace u komentaru koji nije odgovor na nikakav komentar jer ne vidim neki quote, se desava fenomen identifikacije sa uspjesnim pripadnikom (navodnim pripadnikom) jednog naroda i transfer uspjesnosti pojedinca na kolektiv.
User avatar
sehohari
Posts: 8685
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#80 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Bloo wrote: 27/05/2023 13:38
sehohari wrote: 27/05/2023 13:33 Čovjek je više mislio odgovoriti na komentar sa prve strane kako su Hrvati i Srbi eto "uspješniji" zato što nemaju taj "teret islama" i kako Bošnjaci nemaju, za razliku od druga dva navedena naroda, nikoga "kome bi se mogli pohvaliti".

Btw. mogla si taj isti odgovor dati i tada, a ne tek onda kada se druga strana spomene.
Vidjeh ovaj komentar. Njega prokomentarisah.
Inace utjecaj religije na odredene aspekte civilizacije jednog naroda je malo kompleksnija tema.

Inace u komentaru koji nije odgovor na nikakav komentar jer ne vidim neki quote, se desava fenomen identifikacije sa uspjesnim pripadnikom (navodnim pripadnikom) jednog naroda i transfer uspjesnosti pojedinca na kolektiv.
Ok, onda nisam ništa rekao, my bad...

Ljudi često znaju odgovoriti na neki komentar bez navođenja quota.

Naravno da se dešava taj transfer, pa nije osoba odrasla u izolaciji cijeli život, već ga je društvo u kojem je živio/živi oblikovalo, obrazovalo i tkd. po svojim idealima.

U tom smislu čak i nema veze kako je se ta osoba izjašnjavala, jer je ona ipak primila uticaj sa vana. Mogu ja biti i rođen kao hardcore ateista na Vratniku, ipak su društvene norme, ideali, način obrazovanja potekli od društva oko mene.
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#81 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

Ludzak wrote: 27/05/2023 12:53
moimoi wrote: 27/05/2023 11:07 Zasto je alkohol zlo? Alkohol je star haman koliko i civilizacija. Bolje popiti dnevno casicu-dvije nego se krkati lexilijumom i sl. Problem je kada ne znas piti tj problem je kada si isfrustriran pa te alkohol ogoli. Mogu samo primjetiti da smo postali mnogo nadrndana nacija. Rijetko ko se vise smije, nema vise taxista koji ti ispricaju dogodovstine da oplaces voznju, nema vise konobara i zajebancije. Meni iskrreno-NEPREPOZNATLJIVO. Gdje je nestala tipicna bosanska zajebancija?
Niti je alkohol dobar, niti je lexilijum dobar. Niti se trebaš dovesti u tu situaciju da se smiruješ alkoholom, a niti lexilijumom. Kako li ja onda živim 31 godinu bez alkoholnih sranja? I bez tableta?
Možda si stipsa, šta znam :oops:

Doktori preporučuju čašu dvije vina, dobro za zdravlje
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#82 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 11:39
Point. wrote: 27/05/2023 10:27
Ne za one koji znaju piti.

I kocka, kurvarluk, laži, prevare, međuporodična kavga zbog međe, droga itd su zlo koje nisi spomenuo ali eto bitno je da se ne popije piva.
Pa naravno da su sve to zla ali sva ona puno vise eruptiraju uz alkohol.

Alkohol oduzima zivote svakodnevno, ljudi u alkoholiziranom stanju svakodnevno ubijaju druge i uprkos tome alkohol se masovno reklamira i namece omladini kao poseban nacin zivota...

U sustini svaki problem sa alkoholom je puno gori, naravno svako neka konzumira sta hoce ali promocija alkohola i nekog razuzdanog nacina zivota ima svioju drustvenu cijenu.
Više sam sklon mišljenju da je više ljudi izginulo zbog i u ime nekog Boga nego od alkohola. Istorijski gledano.
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#83 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

Ludzak wrote: 27/05/2023 12:56
Point. wrote: 27/05/2023 10:46

Pa šta ako druženje bude uz alkohol? Ono hajmo se družiti u kladari, potrošićemo platu ali nećem popiti pivu, automatski smo bolji ljudi :-)
Druženje uz alkohol... Uđe u auto i ubije osobu. Bitno je da se on napio. On je dasa, muškarčina. Ispovraća bog oca.
I to radi svako ko popije? Svako ko pije je ubio osobu, jel to.

Koliko je ljudi ubilo a srce im ispunjeno vjerom? I u ime vjere? Al eto onaj koji pije je gora osoba.
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#84 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by El_comadante »

sehohari wrote: 27/05/2023 13:33
Bloo wrote: 27/05/2023 13:01

Ko to kaže?

Inače se interesantan taj sociološki fenomen. Da li su se ti ljudi izjašnjavali pripadnicima te etnije? Da li su bili vjernici?
Kemal Monteno je Kemal Monteno. Nije on postao Kemal Monteno jer je Bošnjak već jer je talentovan čovjek. Prisvajanje uspjeha pojedinca kao uspjeha kolektiva/naroda je interesantan fenomen. Naše gore list, on je X, on je "naš"...ergo mi smo takvi.
Ako je X uspješan, talentovan i dobar, znali li to da je i narod X isti takav?
Ako je X genije, da li je genije jer je pripadnik naroda X i da li je onda i narod X genijalan?
Isti argument i za kvalifikacije iz suprotne argumentacije.

Da li je jedan ubermensch preslika čitavog naroda?
Da li je jedan negativni pripadnik naroda X preslika istog tog naroda?

Ja u knjizevnicima, pjesnicima, pjevacima, dokumentaristima uzivam bez obzira na to odakle dolaze, niti razmisljam o njihovoj eventualnoj nacionalnog/etnickoj pripadnicsti, a kamoli religijskoj.
I svako normalan tako.
Čovjek je više mislio odgovoriti na komentar sa prve strane kako su Hrvati i Srbi eto "uspješniji" zato što nemaju taj "teret islama" i kako Bošnjaci nemaju, za razliku od druga dva navedena naroda, nikoga "kome bi se mogli pohvaliti".

Btw. mogla si taj isti odgovor dati i tada, a ne tek onda kada se druga strana spomene.
Tačno. Mislio sam na početak stranice gdje je rečeno eto Srbi imaju Novaka Đokovića i Nikolu Teslu a koga Bošnjaci. Na to sam se referirao bez kvotanja.
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#85 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by El_comadante »

Bloo wrote: 27/05/2023 13:38
sehohari wrote: 27/05/2023 13:33 Čovjek je više mislio odgovoriti na komentar sa prve strane kako su Hrvati i Srbi eto "uspješniji" zato što nemaju taj "teret islama" i kako Bošnjaci nemaju, za razliku od druga dva navedena naroda, nikoga "kome bi se mogli pohvaliti".

Btw. mogla si taj isti odgovor dati i tada, a ne tek onda kada se druga strana spomene.
Vidjeh ovaj komentar. Njega prokomentarisah.
Inace utjecaj religije na odredene aspekte civilizacije jednog naroda je malo kompleksnija tema.

Inace u komentaru koji nije odgovor na nikakav komentar jer ne vidim neki quote, se desava fenomen identifikacije sa uspjesnim pripadnikom (navodnim pripadnikom) jednog naroda i transfer uspjesnosti pojedinca na kolektiv.
Ali se zato nisi prokomentsrisala komentar sa prve stranice gdje se kaže Nikola Tesla i Novak Đoković srbin koga to imaju Bošnjaci, ukratko?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#86 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

Point. wrote: 27/05/2023 15:18
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 11:39

Pa naravno da su sve to zla ali sva ona puno vise eruptiraju uz alkohol.

Alkohol oduzima zivote svakodnevno, ljudi u alkoholiziranom stanju svakodnevno ubijaju druge i uprkos tome alkohol se masovno reklamira i namece omladini kao poseban nacin zivota...

U sustini svaki problem sa alkoholom je puno gori, naravno svako neka konzumira sta hoce ali promocija alkohola i nekog razuzdanog nacina zivota ima svioju drustvenu cijenu.
Više sam sklon mišljenju da je više ljudi izginulo zbog i u ime nekog Boga nego od alkohola. Istorijski gledano.
Neozbiljan si i ta prica apsolutno nema veze sa temom.

Tema je bila da je primjetno sve vise mladih u dzamijama i da je evidentno alkoholiziranje u Ramazanu i za BAJRAME drasticno smanjeno u odnosu na neke ranije periode.

Alkohol u konzumaciju NIJE koristan za nase tijelo ali nebitno nije ni kola pa je pijem, sustina je sto je POZITIVNO sto omladina manje konzumira alkohol ali tebi kao da nije...
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#87 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:11
Point. wrote: 27/05/2023 15:18
Više sam sklon mišljenju da je više ljudi izginulo zbog i u ime nekog Boga nego od alkohola. Istorijski gledano.
Neozbiljan si i ta prica apsolutno nema veze sa temom.

Tema je bila da je primjetno sve vise mladih u dzamijama i da je evidentno alkoholiziranje u Ramazanu i za BAJRAME drasticno smanjeno u odnosu na neke ranije periode.

Alkohol u konzumaciju NIJE koristan za nase tijelo ali nebitno nije ni kola pa je pijem, sustina je sto je POZITIVNO sto omladina manje konzumira alkohol ali tebi kao da nije...
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#88 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

Point. wrote: 27/05/2023 16:18
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:11

Neozbiljan si i ta prica apsolutno nema veze sa temom.

Tema je bila da je primjetno sve vise mladih u dzamijama i da je evidentno alkoholiziranje u Ramazanu i za BAJRAME drasticno smanjeno u odnosu na neke ranije periode.

Alkohol u konzumaciju NIJE koristan za nase tijelo ali nebitno nije ni kola pa je pijem, sustina je sto je POZITIVNO sto omladina manje konzumira alkohol ali tebi kao da nije...
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
Ja sam mislio da se ratovi pokrecu zbog interesa uglavnom male grupe ljudi ori cemu gine veliki broj ljudi koji nemaju u tim ratovim nikakvih interesa...

Ali eto ispade da je sve zbog religije, hajde malo ozbiljnosti.
Piaty
Posts: 5826
Joined: 01/12/2020 00:58

#89 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Piaty »

Point. wrote: 27/05/2023 16:18
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:11

Neozbiljan si i ta prica apsolutno nema veze sa temom.

Tema je bila da je primjetno sve vise mladih u dzamijama i da je evidentno alkoholiziranje u Ramazanu i za BAJRAME drasticno smanjeno u odnosu na neke ranije periode.

Alkohol u konzumaciju NIJE koristan za nase tijelo ali nebitno nije ni kola pa je pijem, sustina je sto je POZITIVNO sto omladina manje konzumira alkohol ali tebi kao da nije...
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
Jesi ti stvarno ozbiljan?

Nema kulture u kojoj alkohol nije spomenut u kontekstu dekadencije.
Čovjek nerijetko pada na razinu ispod životinje, a u prirodi se ne može naći sličan primjer ponašanja neke vrste kao što je to čovjek u alkoholiziranom stanju.

Apsolutno sve što je vezano za alkohol je neprirodno i štetno gledajući iz perspektive svih naučnih i nenaučnih polja. Baš sve!

Nisam ja za nekakvu zabranu samo konstatiram da je "nebo plavo"
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#90 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:31
Point. wrote: 27/05/2023 16:18
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
Ja sam mislio da se ratovi pokrecu zbog interesa uglavnom male grupe ljudi ori cemu gine veliki broj ljudi koji nemaju u tim ratovim nikakvih interesa...

Ali eto ispade da je sve zbog religije, hajde malo ozbiljnosti.
Svaka religija se manje više širila nekad mačem, nekad sabljama. To je jedna jako ozbiljna činjenica.
Piaty
Posts: 5826
Joined: 01/12/2020 00:58

#91 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Piaty »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:31
Point. wrote: 27/05/2023 16:18
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
Ja sam mislio da se ratovi pokrecu zbog interesa uglavnom male grupe ljudi ori cemu gine veliki broj ljudi koji nemaju u tim ratovim nikakvih interesa...

Ali eto ispade da je sve zbog religije, hajde malo ozbiljnosti.
Nema to veze. Eto nek jest zbog religije sve to ali činjenica je da je sve što je vezano za alkohol negativno.
User avatar
Point.
Posts: 28124
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#92 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

Piaty wrote: 27/05/2023 16:33
Point. wrote: 27/05/2023 16:18
Kako nema? Mnogima nije ni vjera korisna jer ne znaju kako sa njom pa odu rokati druge "nevjernike".
Jesi ti stvarno ozbiljan?

Nema kulture u kojoj alkohol nije spomenut u kontekstu dekadencije.
Čovjek nerijetko pada na razinu ispod životinje, a u prirodi se ne može naći sličan primjer ponašanja neke vrste kao što je to čovjek u alkoholiziranom stanju.

Apsolutno sve što je vezano za alkohol je neprirodno i štetno gledajući iz perspektive svih naučnih i nenaučnih polja. Baš sve!

Nisam ja za nekakvu zabranu samo konstatiram da je "nebo plavo"
Ja ne znam gdje ti izlaziš i sa kime se družiš ali većina poznanika budu veseli i pjevaju kada konzumiraju alkohol.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#93 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

Piaty wrote: 27/05/2023 16:35
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 16:31

Ja sam mislio da se ratovi pokrecu zbog interesa uglavnom male grupe ljudi ori cemu gine veliki broj ljudi koji nemaju u tim ratovim nikakvih interesa...

Ali eto ispade da je sve zbog religije, hajde malo ozbiljnosti.
Nema to veze. Eto nek jest zbog religije sve to ali činjenica je da je sve što je vezano za alkohol negativno.
U nasem drustvu ima taj fenomen kad god kazes da je alkohol los odmah se javljaju neki i udaraju nekakvu kontru preko religije... Kakve opste veze ima...

Ljudi svakodnevno pod uticajem alkohola ubijaju sebe i druge ljude... Cudno mi je da se toliko zabranjuje reklamiranje cigareta dok se u isto vrijeme masovno reklamira opijanje alkoholom.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#94 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Nisamsdaali wrote: 27/05/2023 02:33 Kao pripadnik mladje generacije, mogu reći da je došlo do odredjene polarizacije kod mene u okolini, više je ateista/agnostika ali i onih koji se pridržavaju većine vjerskih propisa nego kod onih nešto starijih (25-45 god). Te generacije su bile dosta prevrtljive, sad je manje tih na pola muslimana poput njih a više ostalih. Otud i smanjenje pijanki prvog dana bajrama nakon ispoštenog ramazana. Dijelom smatram da je tako zbog interneta, nekog od malena povuče “pipeline” areligioznosti a drugog na suprotni smjer.
Dobra observacija. Dakle, prije smo imali "neizdiferencirane" muslimane koji su bili ni-vamo-ni-tamo, protiv religioznosti je bila neka stigma zbog komunizma i zbog etiketa da je to nešto zaostalo i primitivno (kako religija općenito, tako i islam, partikularno), a istovremeno je identitet Muslimana s veliko m bio temeljen na islamu pa su onda svi na neki način bili i muslimani i ateisti/agnostici.

Danas, kad postoji sloboda religije, Bošnjaci se polariziraju na one koji drže do vjere i one koji ne drže do vjere. Oni koji su se prije opijali za Bajram, sad se opijaju za Božić, Novu Godinu ili bilo kojom drugom prigodom. Bajram slave oni koji su stvarno vjernici, što je i logično.

Pitanje je do koje mjere ide sekularizacija sekularnih muslimana, da li će oni (u Bosni, ne govorim o dijasporama) sasvim usvojiti sekularni obrazac i skroz se izdiferencirati u odnosu na religiozne muslimane? U tom smislu, da li je islam identitetski teret sekularnim Bošnjacima?
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#95 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

TojoOptics wrote: 27/05/2023 13:17 Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.
Čuj, odvratna. Ne kontam zašto bi zabrana svinjetine ili alkohola bila odvratna. Ako je nešto odvratno, onda je to krmetina i alkohol, a ne zabrana istog (mada ne smatram ni pijenje alkohola i jedenje krmetine odvratnim, da se razumijemo).

Interesantno je da te dvije restrikcije izazivaju toliko averzije, recimo lokalno, među Srbima i Hrvatima, gdje se stalno nešto podbada "u Sarajevu nema svinjetine itd." (Sanja Vlaisavljević najnoviji primjer). Dakle, bukvalno se postavlja kao da je to nešto protiv nekoga ako muslimani ne jedu svinjetinu. Bez obzira koliko bio kritičan prema nekim aspektima islama, ali apsolutno branim pravo muslimana da se hrane kako hoće, u skladu ili neskladu s vjerom, prema njihovim ličnim preferencama, kao i svih drugih ljudi, uostalom. Šta bi onda trebali misliti o veganima ili vegetarijancima itd.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5762
Joined: 04/08/2020 19:22

#96 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by -Chesterfield- »

Bloo wrote: 27/05/2023 11:02 Sve više vjernika sa svih strana.

Sve lošiji odnos prema radnicima. Sve više pucnjava. Saobraćajnih nesreća. Kladionice rade ko lude. Školovanje nam u muškom spolnom organu.
Nepismenost u BiH veća od UNESCO prosjeka. Femicidi. Bespravne gradnje. I tako dalje, i tako blize...Bogu.

Ali eto, bitno je da je sve više tjelesa u objektima obožavanja Boga. tijelo je tamo, a gdje mu je um?

Šta se desilo sa onim: Practice what you preach?
Ja nisam primijetio da se broj vjernika povećava.
https://www.google.com/amp/s/www.index. ... 97203.aspx

Vjernici u BiH su manjina.
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#97 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

acousmaticos wrote: 27/05/2023 17:18
TojoOptics wrote: 27/05/2023 13:17 Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.
Čuj, odvratna. Ne kontam zašto bi zabrana svinjetine ili alkohola bila odvratna. Ako je nešto odvratno, onda je to krmetina i alkohol, a ne zabrana istog (mada ne smatram ni pijenje alkohola i jedenje krmetine odvratnim, da se razumijemo).

Interesantno je da te dvije restrikcije izazivaju toliko averzije, recimo lokalno, među Srbima i Hrvatima, gdje se stalno nešto podbada "u Sarajevu nema svinjetine itd." (Sanja Vlaisavljević najnoviji primjer). Dakle, bukvalno se postavlja kao da je to nešto protiv nekoga ako muslimani ne jedu svinjetinu. Bez obzira koliko bio kritičan prema nekim aspektima islama, ali apsolutno branim pravo muslimana da se hrane kako hoće, u skladu ili neskladu s vjerom, prema njihovim ličnim preferencama, kao i svih drugih ljudi, uostalom. Šta bi onda trebali misliti o veganima ili vegetarijancima itd.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Svako ima pravo da radi šta želi, sve dok ne ugrožava onog drugog.

@TojoOptics A to da u Evropi ljude zaboli za religijom, to okači mačku o rep. Zaboli ih dok je sistem podređen religiji većine, kad bi manjina tražila usklađivanje sistema spram njihovih vjerskih svetkovina, vidio bi onda da li bi bilo - zaboli ih. Da ih zaboli, Božić bi bio normalan radni dan, a u svim evropskih zemljama je neradni, Bajram nije. Prema tome, bih je više sekularna nego evropske zemlje, jer kod nas ni Bajram ni Božić nisu državni praznici.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6828
Joined: 20/02/2013 14:14

#98 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Cherry-Cherry »

Zanimljivo je, da se uvijek muslimani smatraju nazadnim, a nikad hrišćani i jevreji.
User avatar
Optimus09
Posts: 3128
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#99 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Optimus09 »

Jesu to svinjetina i alkohol u ostalom religijama dozvoljeni :D
User avatar
sehohari
Posts: 8685
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#100 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 27/05/2023 17:26
acousmaticos wrote: 27/05/2023 17:18

Čuj, odvratna. Ne kontam zašto bi zabrana svinjetine ili alkohola bila odvratna. Ako je nešto odvratno, onda je to krmetina i alkohol, a ne zabrana istog (mada ne smatram ni pijenje alkohola i jedenje krmetine odvratnim, da se razumijemo).

Interesantno je da te dvije restrikcije izazivaju toliko averzije, recimo lokalno, među Srbima i Hrvatima, gdje se stalno nešto podbada "u Sarajevu nema svinjetine itd." (Sanja Vlaisavljević najnoviji primjer). Dakle, bukvalno se postavlja kao da je to nešto protiv nekoga ako muslimani ne jedu svinjetinu. Bez obzira koliko bio kritičan prema nekim aspektima islama, ali apsolutno branim pravo muslimana da se hrane kako hoće, u skladu ili neskladu s vjerom, prema njihovim ličnim preferencama, kao i svih drugih ljudi, uostalom. Šta bi onda trebali misliti o veganima ili vegetarijancima itd.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Svako ima pravo da radi šta želi, sve dok ne ugrožava onog drugog.

@TojoOptics A to da u Evropi ljude zaboli za religijom, to okači mačku o rep. Zaboli ih dok je sistem podređen religiji većine, kad bi manjina tražila usklađivanje sistema spram njihovih vjerskih svetkovina, vidio bi onda da li bi bilo - zaboli ih. Da ih zaboli, Božić bi bio normalan radni dan, a u svim evropskih zemljama je neradni, Bajram nije. Prema tome, bih je više sekularna nego evropske zemlje, jer kod nas ni Bajram ni Božić nisu državni praznici.
Toliko ih "boli za tim" da se ne dozvoljava gradnja dzamija sa munarama, ili makar ne "dominantnim".

Ezan se smije cuti na tacno jednoj dzamiji u Njemackoj, i to na 60 centimetara (bukvalno tako pise u dozvoli), a i to je natjeralo komsije da idu na ulice i da protestuju protiv dzamija.

Meni je prije par godina u sanducetu bio poziv na skup protiv gradnje dzamije, u kojem je svako "o" u nazivu grada zamjenjeno sa "ö", to prekrizeno crvenim i onda "ne damo da nam ovdje bude xöxxö" (necu sada navesti tacno ime mjesta).
Post Reply