Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 25180
Joined: 08/09/2005 20:08

#76 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 22:52 Pa dobro ako cemo tako razmisljat onda ova drzava i nema smisla i treba da je prepustimo nekom drugom.
Pa prepustamo je vec. Hoce li to biti Arapi, Pakistanci, Egipcani....
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#77 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JanuaryJones »

EFD22 wrote: 21/09/2022 22:44 Dok god je takvih harukija što žive od zadojenosti, patriJotizma i naposljetku nacionalizma, ovdje nikad neće biti bolje.
A kako žive od tog, to samo oni znaju.

Čuj komentar otišao zbog svojih guzova i svoje djece. Šta trebam, jer sam igrom slučaja vezan za jedan toponim, upropastiti, hajd sebi, nego i djetetu život i ostati ovdje?! A znam da ima bolje i da mogu bolje. Radi čijih guzova ću otići tamo gdje mi je bolje? Čime me to ova država zadužila???

Mani me one priče, angažuj se, pomozi državi. Kome ba, to su generacije i generacije izgubljene, a država ne da tapka u mjestu, nego ide u rikverc.

Ne moraš ti bratko nikad otići odavdje, al’ ne seri bogati. Niko nije otišao jer ga je zasvrbilo, iz dosade.

Otišli su ljudi jer im je dosta malograđanštine, nepismenosti, samoživosti i svega što se dalo pročitati u zadnje tri stranice ove teme, a što svi nijemo posmatramo već trideset jebenih godina.

Otišli gdje će im djecu koja su fina i odgojena cijeniti zbog toga, a neće im se podsmjehivati i govoriti vidi onog levata, i gurati se preko reda ispred njega jer on nije na to naučen.

Meni moja štitna žlijezda vrijedi više nego milion Bosni.

I na kraju, svi smo mi stanovnici ove planete, a ove imaginarne linije, granice, narodi, nacije, vjere, sve je to samo vrsta tarabe oko nekog tora, i ništa više.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: tastatura ti se pozlatila.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#78 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ne mogu ove patetike i šuplje - eto sad vašim roditeljima je draže 100-200€ što im pošaljete mjesečno nego da ste blizu njih?

Tih par stotina eura je samo pranje lične savjesti - ima priča smisla jedino ako su roditelji gola bijeda i ako ste vi bili gola bijeda u BiH, a 90% vas govori kako ste imali super poslove u BIH.

Treba neko odvesti roditelje doktoru, treba im pomoći oko kuće, na kraju - treba neko i da ostane da im zaradi za tu penziju - a mi zarađujemo penzije nečijim tuđim roditeljima vani i onda treba da pljujemo po ovim što su ostali i iz čijih plata i doprinosa naši roditelji dobijaju penziju ? ? ? :run:

Ako mislite da ćete to sve nadoknaditi sa par stotina eura mjesečno, svaka vam čast. Ja roditeljima ne šaljem ništa, jer nije im potrebno, imaju dovoljno i nisu još u penziji i ne glumim kako "brinem o roditeljima" sa 1000km udaljenosti.

Najjači upis je da neki sad više brinu o roditeljima nego kad su bili u BiH :lol: Jest ako je briga 200€ mjesečno i poziv preko Skype.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#79 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

:-) Ako neko prvi put napushta kuchu. roditelje.. osjeti potrebu, da im pomogne vishe nego da je u istom gradu. naravno zavisi od strarosti roditelja. kao i uzajamnoj povezanosti...i roditelji znaju, nesvjesno. vishe kukati .... tako opterete djecu vani. ..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66954
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#80 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 21/09/2022 22:54
_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 22:52 Pa dobro ako cemo tako razmisljat onda ova drzava i nema smisla i treba da je prepustimo nekom drugom.
Pa prepustamo je vec. Hoce li to biti Arapi, Pakistanci, Egipcani....
Tako je. O cemu mi onda ovdje pricamo? Hajmo mi svi u Njemacku a ovo nek neko drugi finansira da imamo gdje doc.
Ozimician wrote: 21/09/2022 23:01 na kraju - treba neko i da ostane da im zaradi za tu penziju - a mi zarađujemo penzije nečijim tuđim roditeljima vani i onda treba da pljujemo po ovim što su ostali i iz čijih plata i

iz čijih plata i doprinosa naši roditelji dobijaju penziju ? ? ? :run:
Upravo
User avatar
Haris.ba
Posts: 25180
Joined: 08/09/2005 20:08

#81 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 23:10 Tako je. O cemu mi onda ovdje pricamo? Hajmo mi svi u Njemacku a ovo nek neko drugi finansira da imamo gdje doc.
Kome se ne svidja, uvijek ima opciju da ostane u Bosni i zapne i nadoknadi nedostajuci kadar. :D

A, nek se Turci, Banglades, Pakistanci, ko vec pati i zaradjuje po Bosni penzije za nase roditelje. Isto ko sto se Bosnjo pati po Njemackoj i zaradjuje za Hansa i Gretel.

Evo, slikovito:

Last edited by Haris.ba on 21/09/2022 23:22, edited 3 times in total.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#82 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 23:10
Haris.ba wrote: 21/09/2022 22:54

Pa prepustamo je vec. Hoce li to biti Arapi, Pakistanci, Egipcani....
Tako je. O cemu mi onda ovdje pricamo? Hajmo mi svi u Njemacku a ovo nek neko drugi finansira da imamo gdje doc.
Ja nisam birao da budem rodjen u Bosni i Hercegovini, ja Bosni i Hercegovini ne dugujem ništa.
Kao što je tvoja odluka da ostaneš u državi u kojoj si rodjen naša/moja je bila da se odselim.
A Bosnu i Hercegovinu svakako već jednim finim dijelom financira novac iz dijaspore.
Ja nisam želio ni da dodjem u situaciju da dijete liječim pozivom na neki broj telefona ili da mi sestru "proba" neki Eso Radeljas da bi eventualno radila u nekom telekomu.
Divno je što ima ljudi poput tebe, koji se bore za bolju državu, na kraju će ti biti zahvalan niko
User avatar
Tananarive
Posts: 916
Joined: 22/04/2021 14:45

#83 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tananarive »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34 Zemljaci ako cete ici sretan put. Ali nemojte na dvije stolice sjediti. Odes das djeci ime Hans i promjenis sebi prezime i ne vracaj se. Sretno.
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta? Druze ti si obicni petokolonas u mojim ocima.
Znam nije bajno,karaju nas politicari u mozak,80posto stanovnistva ne obrazovano i vodeno sitnim interesima prodat ce bulju za litar ulja i kilo kafe i secera. Ali ne kontam taj sindrom osjecaja uspjeha ako je uteko iz svoje zemlje.
Ja evo sest mjeseci puko terena ulazim u Bih vidis na granicnom odma da smo ku.rcu za usi spali ko zemlja al je volim. Pa ceste raspadaju se ,kuce i krajolik iz Rumunskih sela al je moja drzava . Draga mi je . Ne serem po njoj. Kakva je takva je nasa je. Imas gdje.
Neobrazovano, piše se spojeno! :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11129
Joined: 10/03/2022 22:16

#84 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Alles-Tamam wrote: 21/09/2022 23:17
_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 23:10

Tako je. O cemu mi onda ovdje pricamo? Hajmo mi svi u Njemacku a ovo nek neko drugi finansira da imamo gdje doc.
Ja nisam birao da budem rodjen u Bosni i Hercegovini, ja Bosni i Hercegovini ne dugujem ništa.
Kao što je tvoja odluka da ostaneš u državi u kojoj si rodjen naša/moja je bila da se odselim.
A Bosnu i Hercegovinu svakako već jednim finim dijelom financira novac iz dijaspore.
Ja nisam želio ni da dodjem u situaciju da dijete liječim pozivom na neki broj telefona ili da mi sestru "proba" neki Eso Radeljas da bi eventualno radila u nekom telekomu.
Divno je što ima ljudi poput tebe, koji se bore za bolju državu, na kraju će ti biti zahvalan niko
Tako.

Da ostanem?!

Mikro firma sa pet zaposlenih plaća (redovno bez iznimke) samo za zdravstvo 3400 KM svaki jebeni mjesec već evo osam godina.
I ja onda trebam sa bebom od tri mjeseca ići u tri različite laboratorije za tri srodna nalaza iz krvi, da ga bockaju tri puta, a četvrtu pretragu uopće ne rade ni u Ze ni u Sa, nego idi privatno?!

Koliko samo dajemo novaca prilikom registracije vozila i sipanja goriva za puteve raznih nivoa i kategorija? Po kakvim se cestama vozimo?

To što sam nakon završetka sarajevskog ETFa trebao platiti polupismenom direktoru državne firme da me zaposli iako sam bio najbolji na konkursu? To što sam iz revolta otvorio privatnu firmu pa zahvaljujući prije svega svojim radnicima i sebi uspio, usput spoznavši koliko je zapravo sistem truo i katastrofalan.

Što mi treba da uopće razmišljam o tome gdje idu moji novci, i koliko je koji političar ukrao? Okoristila se i Merkel o svoju poziciju ne budimo naivni, al’ boli jednog švabu ona stvar za to, jer njemu ne fali, i jer se ne susreće s raznim frustracijama na dnevnoj bazi.



Je l’ to, što sam svjestan da sâm ne mogu napraviti dovoljno veliku promjenu ovdje da mom djetetu bude kvalitetniji život i to što želim da odem iz tih razloga, za osudu? Ako jest, pucajte odmah, al’ od patrie i nacije se ne živi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#85 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Alles-Tamam wrote: 21/09/2022 23:17
_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2022 23:10

Tako je. O cemu mi onda ovdje pricamo? Hajmo mi svi u Njemacku a ovo nek neko drugi finansira da imamo gdje doc.
Ja nisam birao da budem rodjen u Bosni i Hercegovini, ja Bosni i Hercegovini ne dugujem ništa.
Kao što je tvoja odluka da ostaneš u državi u kojoj si rodjen naša/moja je bila da se odselim.
A Bosnu i Hercegovinu svakako već jednim finim dijelom financira novac iz dijaspore.
Ja nisam želio ni da dodjem u situaciju da dijete liječim pozivom na neki broj telefona ili da mi sestru "proba" neki Eso Radeljas da bi eventualno radila u nekom telekomu.
Divno je što ima ljudi poput tebe, koji se bore za bolju državu, na kraju će ti biti zahvalan niko
Niko nije birao da bude rođen tamo gdje je rođen, ali ne treba da se ponaša kao da je popio svu pamet svijeta ako je prešao granicu. Ja samu Njemačkoj već 3 god. i dobro uviđam prednosti i mahane i tamo i ovamo i ne pljujem po zemlji koja mi je dala OBRAZOVANJE i zahvaljujući tom obrazovanju sam i otišao vani. Također, svakako da se planiram vratiti u penziji, vjerovatno i ranije i 90% dijaspore (ne samo iz BiH), će se na kraju vratiti u BiH u penziji (ma šta sad pričali).

Dijaspora sudjeluje u finansiranju BiH, to je tačno, ali ja da nadoknadim ekonomski svoje ne-prisustvo u BIH, morao bih godišnje unijeti u BiH barem 10 000€ - a ne unesem ni blizu toliko. Ja sam prva generacija, i prva generacija je ta koja će potrošiti više para u BiH. Druga generacija će tu dolaziti kao i svaki drugi turist iz te zemlje. Tako da je finansiranje parama dijaspore - kratkog daha. Sad je veliko, jer je puno dijaspore otišlo u kratko vrijeme vani.

Ratna dijaspora, a pogotovo njihova djeca - su u BIH već sad turisti.

A to što izvlačite debilne razloge tipa liječenja pozivom na broj (koja su kod nas nažalost postala biznis u saradnji sa Turskom) i sestrama potencijalni prostitutkama - ako se prostituiše u BiH; prostituisat će se svugdje...
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#86 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

1.Meni niko ništa nije dao, kako u Bosni tako ni u Njemačkoj.
Nisam sjedio na balkonu i direktor srednje škole mi dao diplomu jer imam lijepe zeleno smedje oči.
Sa diplomom svoje srednje škole sam nasao posao toliko van struke da sam mogao komotno 18 godina svog života biti i na Bjelasnici učiti skijat i jest maline.

2.Nakon što sam 3 godine radio u Bosni,i svaki dan u opstini kuburio sa kretenima i vidio kako čitav sistem funkcionise, rekao sam hvala i prijatno.

3.Bosnu barem ja ne pljujem, pljuvao bih tebe kada bih rekao da si ovakav ili onakav a uopće te ne poznajem, Bosnu svi mi odlično poznajemo. I ako kažem da je Bosna u mojim očima "failed state" onda je to potkrijepljeno činjenicama.

4. Ako je za tebe debilan razlog osnovno i funkcionalno zdravstvo onda ne znam, isto da nikad nećemo biti bolesni kako ti tako i ja.

5.Opet pogrešno, u Bosni i Hercegovini se moraš naguziti i za najobičniji posao, odnosno morao si dok raja nije skontala da je lakše doći u Njemačku i raditi nego li moliti da dobiješ iole plaćen posao sa kojim ćeš moći poplacati osnovne životne troškove bez da jedeš suh hljeb zadnjih 7 dana mjeseca.

Jel njemačka idealna država? Apsolutno da nije i neće nikada biti, ali je država na koju se možeš koliko toliko osloniti ako ti baš sve u životu krene naopako.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#87 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Kio »

Javim vam za par sedmica/mjeseci. Ovdje imao izmedju 3-4k netto, gore (Njemačka) ću imati izmedju 3-4k netto takodjer. Sa dolaskom porodice, preko 4k netto. It struka, cca 5 godina iskustva. U taj iznos ne računam bonuse, 13 tu platu i itd.
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#88 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

Zemljaci ovo je vasa drzava.
Ja vas moram napominjati da se ne sere po drzavi koja te odhranila i napravila.
I da treba malo guzova dati i za nju a ne samo pljuvati.
Ko si ako zaboravis svoje korjene. Niko. Cuj ko sam ja da govorim kako ce ko zivjeti. I zvati. Pa tvoj zemljak eto ko. Kao i Aleksa sto bjese. Daleko od toga da se uporedujem. Al neko vam mora reci.
Svabo ce vas sutnuti prvom prilikom. Docete placuci u svoju drzavu . Jednu jedinu . Al neka nek sam ja zadojen. Nabiem ih sve na tuki sve i jednog uhljeba . I nek me ispravljaju u pravopisu.
Cuj zamjerim im sto brinu za svoju bulju. Hah. Pa da su svi brinuli za svoje guzove vas i nebi bilo . Kao Bosanaca . Al serite samo . Al vi ste klasicni dezerteri za mene a sebi pricajte bajkice.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#89 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 01:06 Zemljaci ovo je vasa drzava.
Ja vas moram napominjati da se ne sere po drzavi koja te odhranila i napravila.
I da treba malo guzova dati i za nju a ne samo pljuvati.
Ko si ako zaboravis svoje korjene. Niko. Cuj ko sam ja da govorim kako ce ko zivjeti. I zvati. Pa tvoj zemljak eto ko. Kao i Aleksa sto bjese. Daleko od toga da se uporedujem. Al neko vam mora reci.
Svabo ce vas sutnuti prvom prilikom. Docete placuci u svoju drzavu . Jednu jedinu . Al neka nek sam ja zadojen. Nabiem ih sve na tuki sve i jednog uhljeba . I nek me ispravljaju u pravopisu.
Cuj zamjerim im sto brinu za svoju bulju. Hah. Pa da su svi brinuli za svoje guzove vas i nebi bilo . Kao Bosanaca . Al serite samo . Al vi ste klasicni dezerteri za mene a sebi pricajte bajkice.
Odhranili me roditelji, napravili me roditelji a kao čovjeka okruženje.
Da izvines, opći mi se sa desnom rukom za korijene.
Tehnički gledano imam njemački pasos, ne može me niko nigdje sutnuti, isto kao i ljude sa trajnom boravisnom dozvolom. Ovo je Njemačka, nije Bakirov pašaluk da se zakoni donose u Jagodi i posjedima lokalnih kauboja.
A na kraju krajeva, nikog ozbiljno nije briga šta ti misliš, niti ljudima plaćaš račune niti si im bitan u životu da ih tangira šta ti misliš o nekome.

A do tada malo neosnovane patetike da su ljudi idioti što odose u Njemačku
Image
Image
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#90 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

Ne mogu zemljace ja tebi objasnjavati.
Samo bjezite.
Ali malo imajte principa. Ne na dvije stolice . Idi cataj npr sa Hansom sta ces na klik forumu. Mislim budi principijelan. Ozeni Njemicu itd.Mogu ja sad tebi tako srat ali necu. Dosao si medu Bosance zar ne. A i vratit ces se. A nas ces pustiti da se mucimo.E vidis nisi ti nista pametniji ni snalazljiviji sto si kod Hansa. Samo sa manje principa al ne mogu ja to tebi objasnjavati.
I ne zelim nikom da serem ali nabijem ja Hansa na svoj Bosanski k.urac. I popisam mu se u Elbu .
User avatar
sehohari
Posts: 8519
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#91 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Izvinite, ali fraze tipa "isplati se kada imaš 18 godina, pa možeš pobjeći gdje hoćeš" su stvarno zlonamjerne. I naravno je to pljuvanje po BiH, nego šta je???
Čak što više, opasno je, odlazak iz jedne zemlje porijekla u neku drugu nije niti toliko lako, ima na hiljade ljudi koji po novinama, portalima i od raznoraznih idiota čuju takve fraze pa sami sebi unište život.

Ne želim da kažem da ne treba ići, da treba braniti Bosnu i sve te priče, ali bi zamolio svakoga da ne gleda samo na platu i isključivo na osnovu toga ode na hiljade kilometara daleko - što je nažalost kod većine slučaj (ili makar značajnog dijela).
Finansije su samo jedan aspekt života, većina ljudi ne shvata ili ne želi da shvate ogromnu razliku u kulturi, u međusobnim odnosima, o ponašanju - ukratko, o "pravom životu".
U Njemačkoj nema čaršije gdje se može izaći, nema nekih stvari koje se u Bosni uzimaju zdravo za gotovo.

Nemam pravo nekome govoriti da li treba ići ili ne, pogotovo ne uzimajući u obzir to da ovdje živim od svog rođenja i da, uprkos svim svojim naporima, ne poznajem cijelu situaciju kojoj su obični ljudi u Bosni izloženi.

Ipak, mogu reći jedno: Ako ja, koji je ovdje rođen, odrastao i školovan, ponekad imam problema u shvatanju (ili prihvaćanju) kulture ljudi kojima sam okružen, mogu misliti kako je to onima koji su cijeli svoj život proveli negdje drugo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9380
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#92 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

Likovi otišli, ne interesuje ih Bosna, a palamude na bosanskom forumu.

Ima samo jedno gore od lagati druge, a to je lagati sebe.
nikeze
Posts: 577
Joined: 07/12/2018 12:57

#93 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Ko ima dobar posao u BiH ne treba da ide vani.
Npr. onaj ko je ljekar, a i informatičari u Sarajevo zarađuju dobro i ne trebaju da idu u Njemačku.
Prosječan starost vozila u Njemačkoj je 10,5 godina.
60 % Nijemaca nikad u životu nema nekretninu, u Švicarskoj 50 %. U Njemačkoj je to posljedica 2. sv. rata poslije kojeg je uveden porez na nekretnine od 50 % vrijednosti da bi se njime finansirala obnova Njemačke. Ko je imao nekretninu otplaćivao je porez 30 godina. Opet su te pare otišle u ruke kapitalista koji su napravili zgrade pa izdavali sirotinji.
A ti kapitalisti su bivši nacisti što se nije znalo do 60 tih godina, ali prošao voz. Do 1974 bilo je ljudi koji nisu i mali penziju. Žene nisu smjele raditi bez pismene dozvole muža, račun u banci su mogle otvoriti tek 60 tih godina. Muževi su mogli pretući ženu i da ne odgovaraju do 70 tih kad su otvorene sigurne kuće.
U Njemačkoj nema zaposlenja za stalno nego posao traje onoliko dugo koliko ima posla.
Radni odnos vlasnik firme može prekinuti bilo kad.
Velika je prednost što se za uplaćenih 5 godina radnog staža u Njemačkoj može zaraditi minimalna penzija od 200 Eura (38 Eura godišnje),
ali i tu je zamka jer ako živite u Njemačkoj od penzije vam odbija porez na dohodak i doprinos za zdravstveno osiguranje. To vrijedi i za odseljenje u neke druge zemlje ali za BiH ne vrijedi i oni inače preporučuju penzionerima da se odesele u neku zemlju gdje se jeftinije živi, a tu je i Trebinje zbog klime vjerovali ili ne.
Od penzije se ne može živjeti i Njemačkoj pa neki još dobijaju pomoć od države i završe u staračkom domu.
Svako peto dijete u Njemačkoj je u riziku da živi u siromaštvu dakle 20 % djece živi u siromaštvu, to piše na focus.de.
Djeca stranaca su diskriminisana u školstvu i dobijaju niže ocjene ( obično problemi sa njemačkom gramatikom), pa kako poslije da upišu fakultet, a za fakultet treba završiti gimnaziju. I to piše u njemačkim novinama.
Nije zlato sve što sja. Turci i pametni migranti novac izvlače i kupuju nekretnine u svojoj zemlji i to Nijemcima nije drago. I nikad ne gube svoj idenetitet.
što se tiče njihove birokratije to je poseban slučaj.
Oni imaju izraz passierschein a38, a to je imaginarini dokument koji je potreban strancu da dođe.
Snimljen je crtani film o Asterixu koji treba da izvadi taj dokument pa ga vucaju od šaltera do šaltera.

50 % poslova se dobijan putem B-vitamina. To je u stvari preko veze. B-vitamin je Beziehung ili veza.
Ima i kod njih poslova gdje se malo radi i uživa ali to je rezervisano za Nijemca.
Uglavnom, bolje je nego ovdje pa eto, ko hoće neka proba.
Nije lako.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#94 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

_Reds_ wrote: 22/09/2022 08:16 Likovi otišli, ne interesuje ih Bosna, a palamude na bosanskom forumu.

Ima samo jedno gore od lagati druge, a to je lagati sebe.
Bosanski forum je moj isto koliko i tvoj :)

Bosna me interesuje, ali me ne interesuje da dangubim dole svoj zivot za Bakirov pashaluk( ili nego drugi slican Bakiru).

Da sam ostao dole, nesigurnost velika. Niti se smijes zavaliti u kredu, a osnovanje porodice i sutra egzistencija djeteta- lutrija.

Bakirova kcerka nema tih problema.
Ja sam imao.

Vi se furajte na patriotizam, ja vam zelim svu srecu svijeta.

Mene pustite da zivim zivot punim plucima. A ne da cijeli zivot provedem u privatnoj prciji
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#95 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Sta znaci da se iseljenje isplati? Je li da se ljudi obogate nakon par godina ili da stanu na noge ili sta?
Malo kome ce poci za rukom da se obogati na legalan nacin. Normalan zivot se pocne veoma brzo voditi. Kako su prije opisali, mnogi nasi ljudi uzimaju bijesna auta, skupe telefone, markiranu odjecu pa nemaju za kifle. Ali ljudi koji realno upravljaju svojim financijama, mogu lijepo zivjeti.

Ono sto je prednost u Njemackoj ako imas djecu npr, uvijek mozes racunati na pomoc drzave, ne znam kakva kriza da dodje, drzava je jaka i imas se kome obratiti. Papirologija i procedure su gore nego kod nas, ali daju rezultata.

U mom slucaju je najbitnije to sto svaki mjesec mogu poslati novac roditeljima, skolovati necake i prijateljima kad zagusti uvijek mogu prebaciti makar 50€. Smatram da bi svaka familija u BiH trebala imati nekoga vani radi egzistencijalne sigurnosti.

Sto se nekretnina tice, tu gdje zivimo cijene su ogromne i male su sanse da cemo sebi nesto kupiti, ali zato gledamo vec neko vrijeme nesto na Jadranu i to ce se po nasoj procjeni veoma brzo isplatiti.
User avatar
_Reds_
Posts: 9380
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#96 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

RagibUzoriti wrote: 22/09/2022 08:50
_Reds_ wrote: 22/09/2022 08:16 Likovi otišli, ne interesuje ih Bosna, a palamude na bosanskom forumu.

Ima samo jedno gore od lagati druge, a to je lagati sebe.
Bosanski forum je moj isto koliko i tvoj :)

Bosna me interesuje, ali me ne interesuje da dangubim dole svoj zivot za Bakirov pashaluk( ili nego drugi slican Bakiru).

Da sam ostao dole, nesigurnost velika. Niti se smijes zavaliti u kredu, a osnovanje porodice i sutra egzistencija djeteta- lutrija.

Bakirova kcerka nema tih problema.
Ja sam imao.

Vi se furajte na patriotizam, ja vam zelim svu srecu svijeta.

Mene pustite da zivim zivot punim plucima. A ne da cijeli zivot provedem u privatnoj prciji
Pa bolan ko ti brani.
Sada ispade da ovi koji su ostali ni distati mu u Njemačkoj ne daju.

Nego hajde ti gore Hansu palamudi na kakvom njemačkom forumu.
Otišli, ali bi da sjede na dvije stolice.

Dakle prosto i jednostavno, tamo gdje plaćaš porez tamo i palamudi.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7799
Joined: 03/06/2016 16:31

#97 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

nikeze wrote: 22/09/2022 08:45 - Prosječan starost vozila u Njemačkoj je 10,5 godina.
- 60 % Nijemaca nikad u životu nema nekretninu, u Švicarskoj 50 %. U Njemačkoj je to posljedica 2. sv. rata poslije kojeg je uveden porez na nekretnine od 50 % vrijednosti da bi se njime finansirala obnova Njemačke. Ko je imao nekretninu otplaćivao je porez 30 godina. Opet su te pare otišle u ruke kapitalista koji su napravili zgrade pa izdavali sirotinji.
- Žene nisu smjele raditi bez pismene dozvole muža, račun u banci su mogle otvoriti tek 60 tih godina.
- Muževi su mogli pretući ženu i da ne odgovaraju do 70 tih kad su otvorene sigurne kuće.
- U Njemačkoj nema zaposlenja za stalno nego posao traje onoliko dugo koliko ima posla.
- Od penzije se ne može živjeti i Njemačkoj pa neki još dobijaju pomoć od države i završe u staračkom domu.
- Svako peto dijete u Njemačkoj je u riziku da živi u siromaštvu dakle 20 % djece živi u siromaštvu, to piše na focus.de.
- Djeca stranaca su diskriminisana u školstvu i dobijaju niže ocjene ( obično problemi sa njemačkom gramatikom), pa kako poslije da upišu fakultet, a za fakultet treba završiti gimnaziju. I to piše u njemačkim novinama..
Za sve ovo sad nadji podatke u BiH, dabome istom metodologijom, pa uporedi. Jebote moja mater i dvje sestre su zavrsile po 4 osnovne jer je to bila norma u tom gradu, u to vrijeme. To je to, 4 osnovne.

Jedna od njih tri je pred rat jos otisla u Njemacku.. da ne ulazim u finansije, al je "malo" bolja od druge dvije sto ostadose ovdje a mogle su i same gore umjesto da ovdje prezivljavaju rat.
nikeze
Posts: 577
Joined: 07/12/2018 12:57

#98 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Dope_Man wrote: 22/09/2022 09:00
nikeze wrote: 22/09/2022 08:45 - Prosječan starost vozila u Njemačkoj je 10,5 godina.
- 60 % Nijemaca nikad u životu nema nekretninu, u Švicarskoj 50 %. U Njemačkoj je to posljedica 2. sv. rata poslije kojeg je uveden porez na nekretnine od 50 % vrijednosti da bi se njime finansirala obnova Njemačke. Ko je imao nekretninu otplaćivao je porez 30 godina. Opet su te pare otišle u ruke kapitalista koji su napravili zgrade pa izdavali sirotinji.
- Žene nisu smjele raditi bez pismene dozvole muža, račun u banci su mogle otvoriti tek 60 tih godina.
- Muževi su mogli pretući ženu i da ne odgovaraju do 70 tih kad su otvorene sigurne kuće.
- U Njemačkoj nema zaposlenja za stalno nego posao traje onoliko dugo koliko ima posla.
- Od penzije se ne može živjeti i Njemačkoj pa neki još dobijaju pomoć od države i završe u staračkom domu.
- Svako peto dijete u Njemačkoj je u riziku da živi u siromaštvu dakle 20 % djece živi u siromaštvu, to piše na focus.de.
- Djeca stranaca su diskriminisana u školstvu i dobijaju niže ocjene ( obično problemi sa njemačkom gramatikom), pa kako poslije da upišu fakultet, a za fakultet treba završiti gimnaziju. I to piše u njemačkim novinama..
Za sve ovo sad nadji podatke u BiH, dabome istom metodologijom, pa uporedi. Jebote moja mater i dvje sestre su zavrsile po 4 osnovne jer je to bila norma u tom gradu, u to vrijeme. To je to, 4 osnovne.

Jedna od njih tri je pred rat jos otisla u Njemacku.. da ne ulazim u finansije, al je "malo" bolja od druge dvije sto ostadose ovdje a mogle su i same gore umjesto da ovdje prezivljavaju rat.
Ovo si zaboravio na kraju mog posta:
Uglavnom, bolje je nego ovdje pa eto, ko hoće neka proba.
Nije lako.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#99 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

_Reds_ wrote: 22/09/2022 08:58
RagibUzoriti wrote: 22/09/2022 08:50

Bosanski forum je moj isto koliko i tvoj :)

Bosna me interesuje, ali me ne interesuje da dangubim dole svoj zivot za Bakirov pashaluk( ili nego drugi slican Bakiru).

Da sam ostao dole, nesigurnost velika. Niti se smijes zavaliti u kredu, a osnovanje porodice i sutra egzistencija djeteta- lutrija.

Bakirova kcerka nema tih problema.
Ja sam imao.

Vi se furajte na patriotizam, ja vam zelim svu srecu svijeta.

Mene pustite da zivim zivot punim plucima. A ne da cijeli zivot provedem u privatnoj prciji
Pa bolan ko ti brani.
Sada ispade da ovi koji su ostali ni distati mu u Njemačkoj ne daju.

Nego hajde ti gore Hansu palamudi na kakvom njemačkom forumu.
Otišli, ali bi da sjede na dvije stolice.

Dakle prosto i jednostavno, tamo gdje plaćaš porez tamo i palamudi.
Pa ne brani mi niko, ali da mozete,takvi kao ti bi nam branili.

Ja sam otisao za boljim zivotom. I nisam se sekunde pokajao.
Imam pokretnu i nepokretnu imovinu u BiH, placam porez na to,dvojno drzavljanstvo i imam pravo da palamudim. Bosna moja koliko i tvoja,ponavljam.

Vama ako smeta, izvrsite samoubistvo vjesanjem.

Ha ja :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#100 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Spoiler
Show
nikeze wrote: 22/09/2022 08:45 Ko ima dobar posao u BiH ne treba da ide vani.
Npr. onaj ko je ljekar, a i informatičari u Sarajevo zarađuju dobro i ne trebaju da idu u Njemačku.
Prosječan starost vozila u Njemačkoj je 10,5 godina.
60 % Nijemaca nikad u životu nema nekretninu, u Švicarskoj 50 %. U Njemačkoj je to posljedica 2. sv. rata poslije kojeg je uveden porez na nekretnine od 50 % vrijednosti da bi se njime finansirala obnova Njemačke. Ko je imao nekretninu otplaćivao je porez 30 godina. Opet su te pare otišle u ruke kapitalista koji su napravili zgrade pa izdavali sirotinji.
A ti kapitalisti su bivši nacisti što se nije znalo do 60 tih godina, ali prošao voz. Do 1974 bilo je ljudi koji nisu i mali penziju. Žene nisu smjele raditi bez pismene dozvole muža, račun u banci su mogle otvoriti tek 60 tih godina. Muževi su mogli pretući ženu i da ne odgovaraju do 70 tih kad su otvorene sigurne kuće.
U Njemačkoj nema zaposlenja za stalno nego posao traje onoliko dugo koliko ima posla.
Radni odnos vlasnik firme može prekinuti bilo kad.
Velika je prednost što se za uplaćenih 5 godina radnog staža u Njemačkoj može zaraditi minimalna penzija od 200 Eura (38 Eura godišnje),
ali i tu je zamka jer ako živite u Njemačkoj od penzije vam odbija porez na dohodak i doprinos za zdravstveno osiguranje. To vrijedi i za odseljenje u neke druge zemlje ali za BiH ne vrijedi i oni inače preporučuju penzionerima da se odesele u neku zemlju gdje se jeftinije živi, a tu je i Trebinje zbog klime vjerovali ili ne.
Od penzije se ne može živjeti i Njemačkoj pa neki još dobijaju pomoć od države i završe u staračkom domu.
Svako peto dijete u Njemačkoj je u riziku da živi u siromaštvu dakle 20 % djece živi u siromaštvu, to piše na focus.de.
Djeca stranaca su diskriminisana u školstvu i dobijaju niže ocjene ( obično problemi sa njemačkom gramatikom), pa kako poslije da upišu fakultet, a za fakultet treba završiti gimnaziju. I to piše u njemačkim novinama.
Nije zlato sve što sja. Turci i pametni migranti novac izvlače i kupuju nekretnine u svojoj zemlji i to Nijemcima nije drago. I nikad ne gube svoj idenetitet.
što se tiče njihove birokratije to je poseban slučaj.
Oni imaju izraz passierschein a38, a to je imaginarini dokument koji je potreban strancu da dođe.
Snimljen je crtani film o Asterixu koji treba da izvadi taj dokument pa ga vucaju od šaltera do šaltera.

50 % poslova se dobijan putem B-vitamina. To je u stvari preko veze. B-vitamin je Beziehung ili veza.
Ima i kod njih poslova gdje se malo radi i uživa ali to je rezervisano za Nijemca.
Uglavnom, bolje je nego ovdje pa eto, ko hoće neka proba.
Nije lako.
Odlicno napisano i istinito. Sad sto mi citamo Klix i vidimo samo negativne stvari u svojoj zemlji, to je nas problem.

Evo jedan zadatak: Otvorite svako jutro focus.de i citajte vijesti tamo, pa cete vidjeti i drugu stranu medalje.

To da ce vas neko docekati rasirenih ruku ovamo, to se grdno varate. Da je bolje nego u BIH, to niko ne spori, niti je kad to dovedeno u pitanje.
Samo stvari nisu crno-bijele i ne treba traziti hljeba preko pogace i ne treba pljuvati na svoje.

Vidjeli smo sad kad je bila Corona, ko je radio u ugostiteljstvu - dobio je sut-kartu, a sad mole radnike da im dodju iz te branse. Sreca je pa vecina Bosanaca radi u zdrvstvu i gradjevninskom sektoru pa nije dozivjela takvu sudbinu.

Sta mislite ako sutra ostanete bez posla, da cete moci hladno ostati u Njemackoj, bez svoje nekretnine, placati kiriju i da ce vas neko drage volje uzdrzavati? Mozda i hoce par mjeseci, kasnije - mrka kapa.

I ovdje neko postavlja sliku skupljanja pomoci za lijecenje - i to na ekavici, dakle nije iz BiH.

A odmah da vam kazem, posto imam i slucajeve iz blize familije, 90% ovih akcija skupljanja para za lijecenje je besmisleno, ili se neko bogati na tome, ili bolesti jednostavno nema lijeka (nigdje u svijetu) ali porodica ipak misli da tamo negdje, za toliko i toliko para - moze da se to izlijeci.
A Turci, hvala Bogu, su na pare itekako osjetljivi i sve ce obecati da to njih dodju.
Post Reply