Mit o embargu na oružje za BiH

Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#76 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

Niko ne kaže da BiH nije bila pod embargom.

O čemu vi? Niti neko tvrdi da je embargo moralno opravdan. Napisao sam da imamo pravo biti ogorčeni.

Odbrana se organizira. Ali, to zahtjeva ozbiljne političke glave.

I sve to što si napisao važilo je i 1992. Ako ste stvarno uvjereni u sve to što pišete (sve je to bilo izvan naše kontrole što se tiče agresije) ne znam onda zašto mislite da bi bilo drugačije da nije bilo embarga. Šta bi bilo tačno drugačije?

Nema veze koliko ja imam godina, ali i ja sam žrtva tih usranih političara, pa imam pravo da pričam. Ako ti se ne sviđa, odbij. Nemaš ti specijalnu licencu da budeš u pravu zato što si stariji.

Lijepo neko napisa, vjerovali ste svi 1991 da ćete ostati u Jugoslaviji, a takve se greške plaćaju. I za to su političari odgovorni.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#77 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Milenkov buraz »

foton wrote: 14/09/2022 11:16
Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 10:39
Rezolucija se odnosila i na sve zemlje koje su nastale iz bivše Jugoslavije, pa i na Hrvatsku i Sloveniju. To je Vijeće Sigurnosti naglasilo.

Hrvatska je bila u prednosti jer su imali vanjsku granicu, pa su mogli ilegalno uvoziti.

Zašto to nismo i mi radili 1991-ve je odgovornost naših političara. Pa eto, čak i da nismo stali na stranu Hrvatske 1991-ve, zašto nismo Hrvatsku koristili skoro čitavu godinu da se naoružamo? Tad nismo bili posvađani sa njima.

Šta su naši političari mislili? Neće Milošević na nas? Ostajemo u Jugoslaviji? WTF. To je za strijeljanje, najmanje.
Ne znam zasto forsiras da su i Slovenija i Hrvatska imale embargo. I Srbija je. Je li to znaci da BiH nije imala embargo? I da je onda taj embargo mit?? Ili je taj embargo u biti pogadjao samo BiH?

Najbolje je biti general poslije bitke. Hajde recimo da smo masovno uvozili oruzje 1991. Ko bi ga legalno kupio? Gdje bi ono stajalo? U vojnim magacinima? Kasarnama? Ili po podrumima teroristickih grupa? Koliko je tebi godina? Ko je imao apsolutnu vojnu kontrolu nad BiH 1991? Hajde uvezi tenk legalno i prije embarga 1991 u npr Sarajevo. Cisto hipoteticki, kako to zamisljas? WTF? Mi nismo bili dio dogovora koji je pao prije 1991.
Isto ti je i danas, ne možeš metak uvesti mimo zvaničnih institucija i procedure...mislim možeš ali to je krivično djelo i gotovo terorizam.
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#78 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by foton »

Piaty wrote: 14/09/2022 11:25 "Mit o embargu" a ne da je embargo mit.

Jel istina da smo jedanput čak i odbili da se ukine embargo?
Nabrojana su 4 "mita o embargu". I sva 4 pogresna.
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#79 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

duh_sa_sjekirom wrote: 14/09/2022 11:25
zilog wrote: 14/09/2022 11:21

Samo cu tebi odgovoriti ovako, da ostali ne pomisle da sam neozbiljan...
Kada cemo se vec praviti formalisti, eno ti rezolucije pa nadji gdje pise da je za BiH?
Ne piše eksplicitno, ali je BiH u to vrijeme bila u sastavu Jugoslavije, formalno i pravno.
I sve što se u tom trenutku odnosilo na Yu, odnosilo se po definiciji i na BiH.
Opet samo tebi:
Dakle ne pise, odnosilo se na SFRJ, a ne na BiH.
Cak sta vise, to je bio i zvanican stav vlade RBiH i onih koji su isporucivali oruzje za BiH.
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#80 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by foton »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 11:25 I sve to što si napisao važilo je i 1992. Ako ste stvarno uvjereni u sve to što pišete (sve je to bilo izvan naše kontrole što se tiče agresije) ne znam onda zašto mislite da bi bilo drugačije da nije bilo embarga. Šta bi bilo tačno drugačije?

Nema veze koliko ja imam godina, ali i ja sam žrtva tih usranih političara, pa imam pravo da pričam. Ako ti se ne sviđa, odbij. Nemaš ti specijalnu licencu da budeš u pravu zato što si stariji.
Nije vazilo 1992. 1992 je Bosna i Hercegovina bila drzava a 1991 nije. 1992 je postojao embargo a 1991 nije.

Ja tebe ne usutkujem. Ovo je forum. Slobodno pricaj sta god mislis. I ja cu.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4861
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#81 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

zilog wrote: 14/09/2022 11:35
duh_sa_sjekirom wrote: 14/09/2022 11:25
Ne piše eksplicitno, ali je BiH u to vrijeme bila u sastavu Jugoslavije, formalno i pravno.
I sve što se u tom trenutku odnosilo na Yu, odnosilo se po definiciji i na BiH.
Opet samo tebi:
Dakle ne pise, odnosilo se na SFRJ, a ne na BiH.
Cak sta vise, to je bio i zvanican stav vlade RBiH i onih koji su isporucivali oruzje za BiH.
Pa jeste i na BiH ako je bila u sastavu SFRJ.
Nakon proglašenja nezavisnosti BiH, embargo je ostao na snazi, kao i ostalima.
Ne postoji nikakvo izuzeće ni iznimka.
Isto kao da danas uvedeš neki embargo za BiH, onda se to odnosi na sve njene sastavne dijelove.
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#82 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

foton wrote: 14/09/2022 11:37
Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 11:25 I sve to što si napisao važilo je i 1992. Ako ste stvarno uvjereni u sve to što pišete (sve je to bilo izvan naše kontrole što se tiče agresije) ne znam onda zašto mislite da bi bilo drugačije da nije bilo embarga. Šta bi bilo tačno drugačije?

Nema veze koliko ja imam godina, ali i ja sam žrtva tih usranih političara, pa imam pravo da pričam. Ako ti se ne sviđa, odbij. Nemaš ti specijalnu licencu da budeš u pravu zato što si stariji.
Nije vazilo 1992. 1992 je Bosna i Hercegovina bila drzava a 1991 nije. 1992 je postojao embargo a 1991 nije.

Ja tebe ne usutkujem. Ovo je forum. Slobodno pricaj sta god mislis. I ja cu.
Pa kako si mislio oružje dovesti 1992 da i nije bilo embarga? Neko bi Hrvatsku natjerao da sarađuje i da silno oružje dolazi u ruke Armije BiH?

Sam tvrdiš da je Tuđman 1991 u martu sve već isplanirao da podjeli BiH sa Miloševićem, i on bi po nekoj nevjerovatnoj teoriji dozvolio nevjerovatne količine oružja da dođe u BiH? Kako si to zamislio?

Da ne spominjem kasnije kada je UZP već na djelu.
Last edited by Osmi Socrates on 14/09/2022 11:54, edited 2 times in total.
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#83 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

duh_sa_sjekirom wrote: 14/09/2022 11:44
zilog wrote: 14/09/2022 11:35 Opet samo tebi:
Dakle ne pise, odnosilo se na SFRJ, a ne na BiH.
Cak sta vise, to je bio i zvanican stav vlade RBiH i onih koji su isporucivali oruzje za BiH.
Pa jeste i na BiH ako je bila u sastavu SFRJ.
Nakon proglašenja nezavisnosti BiH, embargo je ostao na snazi, kao i ostalima.
Ne postoji nikakvo izuzeće ni iznimka.
Isto kao da danas uvedeš neki embargo za BiH, onda se to odnosi na sve njene sastavne dijelove.
Je li pise da je I NA BiH? (vidi kako ti se retorika vraca nazad)
duh_sa_sjekirom wrote: 14/09/2022 10:39 Je li BiH mogla legalno uvoziti naoružanje nakon svog međunarodnog priznanja?
Da ti u istom stilu, samo za tebe, odgovorim i na ovo pitanje:
JESTE, mogla je, kao sto je i uvozila. Niko u BiH, nikada, nije optuzen zbog toga, niti je RBiH osudjivana zbog nabavke oruzja.
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#84 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

Ma to što se polulegalno uvozilo je beznačajno. Nije to dovelo situaciju na egal da se rat zaustavi.

Pomoglo je da se donekle odbranimo, i hvala onima koji su poslali, ali to nije ozbiljno naoružanje, nije bilo game changer.
User avatar
SmokingMan
Posts: 19013
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#85 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by SmokingMan »

Zašto bi se EU u to vrijeme bavila problemima Yugoslavije i postratnim balkanskim šarlatanstvom, kada je primarni cilj tadašnjih okupljenih članica EU zone bio, da se nakon pada berlinskog zida, Budesbanka (Helmut Kol :mrgreen: ) i Miteran što prije dogovore oko struktuiranja europskog monetarnog fonda, za koji se i danas dan tvrdi da ne opravdava ideju koju su se sredinom 70.tih skovali Helmut Šmit i Valeri Žiskar D'esten. Eto, samo onako.
last mohicans
Posts: 12318
Joined: 09/08/2012 23:19

#86 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by last mohicans »

Smiješno je potencirati priču da se embargo podjednako odnosio na sve bivse republike SFRJ kada smo samo mi bili u okruženju i faktički se samo na nama dosljedno provodio, sem u situacijama kad su nam propustali mrvice, ovi što su nas po Šmrkiju oslobodili agresora. Bezpredmetna rasprava. Vojska SFRJ uredno imala saradnju sa Gadafijem u ratu, srpski piloti obučavali Libijce, razmjena dobara funkcionisala, a i Srbiji nije bilo ni potrebno s obzirom na kolicinu naoružanja koje su preuzeli od JNA. Hrvatska i Slovenija su druga priča. Očito im nije manjkalo ničega, pogotovo Hrvatskoj i glupo je dovoditi sve u isti kontekst priče o embargu uopce.
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#87 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by laik1981 »

last mohicans wrote: 14/09/2022 12:05 Smiješno je potencirati priču da se embargo podjednako odnosio na sve bivse republike SFRJ kada smo samo mi bili u okruženju i faktički se samo na nama dosljedno provodio, sem u situacijama kad su nam propustali mrvice, ovi što su nas po Šmrkiju oslobodili agresora. Bezpredmetna rasprava. Vojska SFRJ uredno imala saradnju sa Gadafijem u ratu, srpski piloti obučavali Libijce, razmjena dobara funkcionisala, a i Srbiji nije bilo ni potrebno s obzirom na kolicinu naoružanja koje su preuzeli od JNA. Hrvatska i Slovenija su druga priča. Očito im nije manjkalo ničega, pogotovo Hrvatskoj i glupo je dovoditi sve u isti kontekst priče o embargu uopce.
U praksi embargo je vazio samo za BiH.. Sve je to imalo svrhu da Slobo i Franjo u BiH zavrse posao u sto kracem roku i da se na taj nacin rijesi pitanje muslimana u srcu evrope..

Samo pokretanje ove teme je mitomanija za sebe..
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#88 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Milenkov buraz »

laik1981 wrote: 14/09/2022 12:13
last mohicans wrote: 14/09/2022 12:05 Smiješno je potencirati priču da se embargo podjednako odnosio na sve bivse republike SFRJ kada smo samo mi bili u okruženju i faktički se samo na nama dosljedno provodio, sem u situacijama kad su nam propustali mrvice, ovi što su nas po Šmrkiju oslobodili agresora. Bezpredmetna rasprava. Vojska SFRJ uredno imala saradnju sa Gadafijem u ratu, srpski piloti obučavali Libijce, razmjena dobara funkcionisala, a i Srbiji nije bilo ni potrebno s obzirom na kolicinu naoružanja koje su preuzeli od JNA. Hrvatska i Slovenija su druga priča. Očito im nije manjkalo ničega, pogotovo Hrvatskoj i glupo je dovoditi sve u isti kontekst priče o embargu uopce.
U praksi embargo je vazio samo za BiH.. Sve je to imalo svrhu da Slobo i Franjo u BiH zavrse posao u sto kracem roku i da se na taj nacin rijesi pitanje muslimana u srcu evrope..

Samo pokretanje ove teme je mitomanija za sebe..
Ma naravno, ovo je samo palamuđenje i rasprava "nije šija već vrat". Embargo je de fakto i de jure važio za Bošnjake. Srbi i Hrvati su gotovo pa nesmetano nabavljali sve potrebno.
Seawolf
Posts: 7801
Joined: 14/06/2012 22:59

#89 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Seawolf »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 11:51 Ma to što se polulegalno uvozilo je beznačajno. Nije to dovelo situaciju na egal da se rat zaustavi.

Pomoglo je da se donekle odbranimo, i hvala onima koji su poslali, ali to nije ozbiljno naoružanje, nije bilo game changer.
Jesi li ti, ili neko iz tvog bliskog okruženja, bio pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine?

Čiju si (je) automatsku pušku dužio?

Čije si (je) ručne bombe bacao?

Iz čijeg si (je) ručnog bacača ispaljivao protivoklopne mine?

Čije si (je) vođene protivoklopne projektile ispaljivao?

Čije si (je) mine ispaljivao iz minobacača?

Čiji je bio radio uređaj, kojim si (je) komunicirao?

Šta je to od oružja i oruđa bilo game changer, ako nije ovo koje smo uvozili?
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#90 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

Pa dobro, ako ste tako fatalističkog mišljenja (što ne znači da i ja nisam. Ne znači ni da jesam.), jesu li naši političari mogli nekako drugačije odigrati podijeljene karte?

Kakvi su nam jebeni političari, dobro je da smo uopšte preživjeli.
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#91 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by laik1981 »

Milenkov buraz wrote: 14/09/2022 12:21
laik1981 wrote: 14/09/2022 12:13
U praksi embargo je vazio samo za BiH.. Sve je to imalo svrhu da Slobo i Franjo u BiH zavrse posao u sto kracem roku i da se na taj nacin rijesi pitanje muslimana u srcu evrope..

Samo pokretanje ove teme je mitomanija za sebe..
Ma naravno, ovo je samo palamuđenje i rasprava "nije šija već vrat". Embargo je de fakto i de jure važio za Bošnjake. Srbi i Hrvati su gotovo pa nesmetano nabavljali sve potrebno.
Da, u pravu si. I da se i ja ispravim. Ne za BiH vec iskljucivo za Bosnjake..

Do duse mi bi i bez embarga imali problem sa uvozom oruzja jer smo bili okruzani neprijateljskim drzavama..
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#92 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

Seawolf wrote: 14/09/2022 12:26
Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 11:51 Ma to što se polulegalno uvozilo je beznačajno. Nije to dovelo situaciju na egal da se rat zaustavi.

Pomoglo je da se donekle odbranimo, i hvala onima koji su poslali, ali to nije ozbiljno naoružanje, nije bilo game changer.
Jesi li ti, ili neko iz tvog bliskog okruženja, bio pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine?

Čiju si (je) automatsku pušku dužio?

Čije si (je) ručne bombe bacao?

Iz čijeg si (je) ručnog bacača ispaljivao protivoklopne mine?

Čije si (je) vođene protivoklopne projektile ispaljivao?

Čije si (je) mine ispaljivao iz minobacača?

Čiji je bio radio uređaj, kojim si (je) komunicirao?

Šta je to od oružja i oruđa bilo game changer, ako nije ovo koje smo uvozili?
Ti ne razumiješ značenje riječi game changer.

Nikad mi ne bi ni na kakvu zelenu granu izašli da Clinton nije otišao u Zagreb i nalupao se šamara Tuđmanu. To je i završilo rat. Na nama odgovarajući način ili ne, to je za drugu priču.

Da, imao sam u porodici članova Armije BiH. Od prvog do zadnjeg dana.
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#93 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

Milenkov buraz wrote: 14/09/2022 12:21
laik1981 wrote: 14/09/2022 12:13
U praksi embargo je vazio samo za BiH.. Sve je to imalo svrhu da Slobo i Franjo u BiH zavrse posao u sto kracem roku i da se na taj nacin rijesi pitanje muslimana u srcu evrope..

Samo pokretanje ove teme je mitomanija za sebe..
Ma naravno, ovo je samo palamuđenje i rasprava "nije šija već vrat". Embargo je de fakto i de jure važio za Bošnjake. Srbi i Hrvati su gotovo pa nesmetano nabavljali sve potrebno.
Jah i uveli su ga samo da zajebu Bosnjake, je li ti to teza?
Svako malo se na drugim temama pojavi "entuzijasta", koji se Amerima nahebe familije, sto su NAMA uveli embargo, a sada naoruzavaju Ukrajinu.
Tastaturu sam izlizao objasnjavajuci, kako je doslo do embarga, ponovo i ponovo (jer su se brisali off-ovi).
Sada otvorim posebnu temu, ne negiram embargo, nego pogresna tumacenja njegovog nastanka, a vi dodjete da se cudom cudite odakle tema?
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#94 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Osmi Socrates »

Ako je, recimo, istina da su Zapadnjaci planirali istrijebljenje Bošnjaka ovim embargom, šta onda reći o bliskoistočnim diktatorima koji su podržavali Miloševića do kraja? I oni su bili za istrijebljenje Bošnjaka.

Druga stvar. Na glasanju Vijeća Sigurnosti, ta rezolucija (o embargu) je prošla sa 15:0.

Da je bilo 8:7 Protiv, ne bi prošla, bez obzira što su stalne članice glasale Za. Znači, svi u Vijeću Sigurnosti bili za istrijebljenje Bošnjaka.

Ako se čitav svijet pridržavao embarga, onda je čitav svijet bio za istrijebljenje Bošnjaka.
Last edited by Osmi Socrates on 14/09/2022 13:17, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#95 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by Milenkov buraz »

zilog wrote: 14/09/2022 12:57
Milenkov buraz wrote: 14/09/2022 12:21

Ma naravno, ovo je samo palamuđenje i rasprava "nije šija već vrat". Embargo je de fakto i de jure važio za Bošnjake. Srbi i Hrvati su gotovo pa nesmetano nabavljali sve potrebno.
Jah i uveli su ga samo da zajebu Bosnjake, je li ti to teza?
Svako malo se na drugim temama pojavi "entuzijasta", koji se Amerima nahebe familije, sto su NAMA uveli embargo, a sada naoruzavaju Ukrajinu.
Tastaturu sam izlizao objasnjavajuci, kako je doslo do embarga, ponovo i ponovo (jer su se brisali off-ovi).
Sada otvorim posebnu temu, ne negiram embargo, nego pogresna tumacenja njegovog nastanka, a vi dodjete da se cudom cudite odakle tema?
Ne već je tako ispalo, embargo je najviše pogodio Bošnjake, ostali su manje-više imali skoro pa slobodan doturu oružija i opreme. To su činejnice a te konstrukcije ostale me ne interesuju jer nisam izgovorio.
toska
Posts: 3093
Joined: 26/09/2016 14:08

#96 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by toska »

Molba pokretaču teme da ponovo pojasni šta hoće da kaže?

Svi znaju da je embargo važio za sve prostore bivše Jugoslavije, ali i znaju za Srbiju i JNA, Hrvatsku i Sloveniju sa mnoštvom zauzetih kasarni punih teškog i oklopnog oružja plus otvorene granice,
a i za goloruku BiH.

Šta je tema?
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#97 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

Milenkov buraz wrote: 14/09/2022 13:09
zilog wrote: 14/09/2022 12:57

Jah i uveli su ga samo da zajebu Bosnjake, je li ti to teza?
Svako malo se na drugim temama pojavi "entuzijasta", koji se Amerima nahebe familije, sto su NAMA uveli embargo, a sada naoruzavaju Ukrajinu.
Tastaturu sam izlizao objasnjavajuci, kako je doslo do embarga, ponovo i ponovo (jer su se brisali off-ovi).
Sada otvorim posebnu temu, ne negiram embargo, nego pogresna tumacenja njegovog nastanka, a vi dodjete da se cudom cudite odakle tema?
Ne već je tako ispalo, embargo je najviše pogodioi Bošnjake, ostali su manje-više imali skoro pa slobodan dotu oružija i opreme. To su činejnice a te konstrukcije ostale me ne interesuju jer nisam izgovorio.
Slazem se, ali je tema o pogresnoj interpretaciji namjere Rezolucije SB #713.
Vidis i sam sta trolovi okolo pisu...
broj dva
Posts: 4629
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#98 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by broj dva »

last mohicans wrote: 14/09/2022 12:05 Smiješno je potencirati priču da se embargo podjednako odnosio na sve bivse republike SFRJ kada smo samo mi bili u okruženju i faktički se samo na nama dosljedno provodio, sem u situacijama kad su nam propustali mrvice, ovi što su nas po Šmrkiju oslobodili agresora. Bezpredmetna rasprava. Vojska SFRJ uredno imala saradnju sa Gadafijem u ratu, srpski piloti obučavali Libijce, razmjena dobara funkcionisala, a i Srbiji nije bilo ni potrebno s obzirom na kolicinu naoružanja koje su preuzeli od JNA. Hrvatska i Slovenija su druga priča. Očito im nije manjkalo ničega, pogotovo Hrvatskoj i glupo je dovoditi sve u isti kontekst priče o embargu uopce.
Pravna podloga embarga je irelevantna, znamo valjda koga je taj emgargo neproporcionalno pogodio.
Srbija nasljedila JNA i sve naoruzanje, hrvatska uvozila slobodno kao da sankcija nije bilo samo najvecim zrtvama rata bilo nemoguce doci do oruzja za odbranu.
I sada cemo nesto ispravljati pogresne stavove o tome ? Sta je pogresan stav, da je embargo bio moralni i politicki promasaj, da nas je kostao hiljade zivota i stotine pokolja,da smo u krivu jer nam nije bilo svejedno ? Nek se jebe ko ga donese i ko ga pravda.
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#99 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

toska wrote: 14/09/2022 13:14 Molba pokretaču teme da ponovo pojasni šta hoće da kaže?

Svi znaju da je embargo važio za sve prostore bivše Jugoslavije, ali i znaju za Srbiju i JNA, Hrvatsku i Sloveniju sa mnoštvom zauzetih kasarni punih teškog i oklopnog oružja plus otvorene granice,
a i za goloruku BiH.

Šta je tema?
Ne znaju svi!
Objasnio sam i na prvoj stranici. Ne sporim embargo, koji se desio kako se desio, nego namjerno izvrtanje motiva njegovog nastanka.
Svako malo se pojave likovi, koji Rezoluciju SB #713, hladno proglase - usmjerenom protiv Bosnjaka. Naravno, to je onda povod za izljev antiamericke histerije i sve ostalo sto ide uz to.

Dakle tema je razbijanje mitova (pogresne percepcije), uvrijezene oko UNSCR 713. Nista mimo toga!!!
toska
Posts: 3093
Joined: 26/09/2016 14:08

#100 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by toska »

zilog wrote: 14/09/2022 13:26
toska wrote: 14/09/2022 13:14 Molba pokretaču teme da ponovo pojasni šta hoće da kaže?

Svi znaju da je embargo važio za sve prostore bivše Jugoslavije, ali i znaju za Srbiju i JNA, Hrvatsku i Sloveniju sa mnoštvom zauzetih kasarni punih teškog i oklopnog oružja plus otvorene granice,
a i za goloruku BiH.

Šta je tema?
Ne znaju svi!
Objasnio sam i na prvoj stranici. Ne sporim embargo, koji se desio kako se desio, nego namjerno izvrtanje motiva njegovog nastanka.
Svako malo se pojave likovi, koji Rezoluciju SB #713, hladno proglase - usmjerenom protiv Bosnjaka. Naravno, to je onda povod za izljev antiamericke histerije i sve ostalo sto ide uz to.

Dakle tema je razbijanje mitova (pogresne percepcije), uvrijezene oko UNSCR 713. Nista mimo toga!!!
teorija i papir su jedno, praksa i život drugo.
primjer Hrvatske koji iznad spominjem, desetine kasarni sa punim sastavom oružja su preuzeli na samom početku, čitave oklopne brigade JNA su imali u rukama već 91.

Oluja 95: "Tehnike nije nedostajalo s više od 300 tenkova T-55 i M-84..."
odakle 300 tenkova? niti jedan nije uvezen niti su imali potrebu.

praksa i život su pokazali da je embargo pogodio samo BiH, u početku to sigurno nije ciljano radi BiH, za kasnije možemo nagađati.
Ameri su nam bili prijatelji, ali nezainteresovani, za njih mi smo bili "Europski problem koji moraju riješiti".
tadašnja Europa tj. UK i Francuska nam nisu bili prijatelji, eventualno neutralni.
94. i 95. se sporo počelo mijenjati mišljenje.
Post Reply