Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#76 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

stakasa wrote:
Zviz wrote:Imam puno. To se ovdje tako kaze. Svi poslovi nisu vremenski ograniceni ako drugacije ne pise u kontraktu. A vremenskih ograniceno poslova je jako malo, ispod 3%
Da preforumulisem, imas da li ti je zaposljenje "do daljnjeg" ili imas neki krajnji datum do kada ti vazi ugovor za posao?
U danskoj nema roka! Rijetki su slucaji da imas posao na odredjeno vrijeme primjer godinu dana. Po definiciji ako nema tog roka znaci da imas posao do beskonacnosti, no postoje druge obaveze, koje se odnose na staz radnih godina u istoj firmi koje te obavezuju da das otkaz sa najavom od mjesec do pola godine dana, tako isto vazi i za poslodavca, u suprotnom ko god preksio je duzan suprotnoj strani isptiti odstetu u iznosu brutto plate na mjesec.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#77 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

stakasa wrote: Moras biti svjestan da sve manje ljudi odmor provodi u Bosni. To je nekad bilo (mada dobar dio nikad nije isao redovno, neki cak uopste). Tako da je to mjerilo uspjeha samo jednom djelu, manjinskom, koji rapidno kopni.
A dijasporsko kukanje je supljak.
Ma jarane nije to u BiH. Kad on ne može u BiH doći, a sve mu je besplatno (mislim imaju kuće), ne može on nigdje. Ovo ne pričam napamet, znam po rodbini. Nisu svi, ali više od pola ih ne može maknuti zbog tih kredita.


Dijasporsko kukanje nije šupljak, to je realnost, napaćene srednje klase koja hoće nazor da bude elita. Može al u q.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#78 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

fidoremilienko wrote:
stakasa wrote: Moras biti svjestan da sve manje ljudi odmor provodi u Bosni. To je nekad bilo (mada dobar dio nikad nije isao redovno, neki cak uopste). Tako da je to mjerilo uspjeha samo jednom djelu, manjinskom, koji rapidno kopni.
A dijasporsko kukanje je supljak.
Ma jarane nije to u BiH. Kad on ne može u BiH doći, a sve mu je besplatno (mislim imaju kuće), ne može on nigdje. Ovo ne pričam napamet, znam po rodbini. Nisu svi, ali više od pola ih ne može maknuti zbog tih kredita.


Dijasporsko kukanje nije šupljak, to je realnost, napaćene srednje klase koja hoće nazor da bude elita. Može al u q.
Znam da ih ima sto kukaju i to kukanje je supljacko. Na to sam mislio.
Ljudi koje ja ovde poznajem, s kojima se druzim, s kojima dolazim u kontakt, za koje sam cuo, o kojima nesto znam itd stvarno se ne uklapaju u te opsteprihvacene slike o dijaspori - baustel, Audi za rodnog kraja, jedva kraj s krajem tokom godine ...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#79 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Onda je ok.

Zato sam i izbjegao generalizaciju odmah. Valjda će njihova djeca biti pametnija.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#80 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

fidoremilienko wrote:Onda je ok.

Zato sam i izbjegao generalizaciju odmah. Valjda će njihova djeca biti pametnija.
Uzmi u obzir i da je kuknjava cesto fol - da ih se ne pita para. A i uklope se bolje u lokalnu spiku kad i oni pocnu kukat
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#81 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Znam da ima i toga, analiziram to godinama vjeruj mi :D


Što se lokalne spike tiče, to zavisi od kuće do kuće. Imaš dosta ljudi ovdje koji žive duplo bolje nego ovi što su vani. Ja inače izbjegavam te rasprave, ali kad neko počne priču kako je vani teško....a eto nama ovdje je super, ako ništa svoj narod :lol: Kliše!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#82 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

fidoremilienko wrote:Znam da ima i toga, analiziram to godinama vjeruj mi :D


Što se lokalne spike tiče, to zavisi od kuće do kuće. Imaš dosta ljudi ovdje koji žive duplo bolje nego ovi što su vani. Ja inače izbjegavam te rasprave, ali kad neko počne priču kako je vani teško....a eto nama ovdje je super, ako ništa svoj narod :lol: Kliše!
Drago mi je da ne generalizujes ali se ja ne mogu oteti jednoj - nigdje se vise ne kuka i ne prica o parama ko u Bosni.
A dijasporsko kukanje po Bosni uz ostajanje na Zapadu iz decenije u deceniju je vrh patetike
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#83 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by huxley »

Samo da se zahvalim ovim sto su mi obecali smjestaj tokom mog boravka u Danskoj, dok se ne snadjem za dalje. Valjda mi nece na granici praviti problem zbog ovih pasteta.

Dokaz da ima dobrih ljudi svugdje, i da se Bosanci medjusobno pomazu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#84 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

huxley wrote:Samo da se zahvalim ovim sto su mi obecali smjestaj tokom mog boravka gora. Valjda mi nece na granici praviti problem zbog ovih pasteta.

Dokaz da ima dobrih ljudi svugdje, i da se Bosanci medjusobno pomazu.
Dok u zviza srce bije za zemljake nema zime :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#85 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

Nasi koji poslove imaju nisu bas nesto najbolje placeni, ipak vecina radi u firmi na produkciji, skladistu, mesari, ribarnici, sofer kamiona, sofer autobusa, ciscenje, staracki dom kao asistent, razvozenje hrane, odrzavanje parkova i cesta i sl. Nisu to bas nesto dobro placeni poslovi. Imas nesto mladje omladine koji rade ko kuhari, pekari, stolari, zidari, mehanicari, onda malo manje ovih sto rade neke poslove sa srednjom trgovacko ekonomskom, sve te plate su prosjecne. Otmenije su medicinska sestra sa 10+ radnog staza, akademici, doktori i sl. tih ipak nema puno. imati kucu na kredit, jedno auto isto te jos jednog krsa u gotovoni je velik zalogaj za kuce gdje dvoje radi sa mizernijim ili prosjecnim poslovima, da nepricam gdje jedno radi a drugou penziji. Ima i slucaja gdje obadvoje su u penziji imaju kucu na kredit, ali da nije djece koja radi davno bi prnuli u fenjer. Malo je nasih koji imaju 100.000€ ili vise na racunu ustedjevine!
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#86 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

stakasa wrote:
fidoremilienko wrote:Znam da ima i toga, analiziram to godinama vjeruj mi :D


Što se lokalne spike tiče, to zavisi od kuće do kuće. Imaš dosta ljudi ovdje koji žive duplo bolje nego ovi što su vani. Ja inače izbjegavam te rasprave, ali kad neko počne priču kako je vani teško....a eto nama ovdje je super, ako ništa svoj narod :lol: Kliše!
Drago mi je da ne generalizujes ali se ja ne mogu oteti jednoj - nigdje se vise ne kuka i ne prica o parama ko u Bosni.
A dijasporsko kukanje po Bosni uz ostajanje na Zapadu iz decenije u deceniju je vrh patetike
Pa razumljivo je da ovdje ljudi kukaju i pričaju o parama, jer jbga, situacija je takva. Veliki broj nezaposlenih, do posla se teško dolazi, teško je i sačuvati posao. Druže, ovo još uvijek izgleda dobro, vidjet ćemo kad ukinu Kantone FBiH.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#87 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

Zviz wrote:Nasi koji poslove imaju nisu bas nesto najbolje placeni, ipak vecina radi u firmi na produkciji, skladistu, mesari, ribarnici, sofer kamiona, sofer autobusa, ciscenje, staracki dom kao asistent, razvozenje hrane, odrzavanje parkova i cesta i sl. Nisu to bas nesto dobro placeni poslovi. Imas nesto mladje omladine koji rade ko kuhari, pekari, stolari, zidari, mehanicari, onda malo manje ovih sto rade neke poslove sa srednjom trgovacko ekonomskom, sve te plate su prosjecne. Otmenije su medicinska sestra sa 10+ radnog staza, akademici, doktori i sl. tih ipak nema puno. imati kucu na kredit, jedno auto isto te jos jednog krsa u gotovoni je velik zalogaj za kuce gdje dvoje radi sa mizernijim ili prosjecnim poslovima, da nepricam gdje jedno radi a drugou penziji. Ima i slucaja gdje obadvoje su u penziji imaju kucu na kredit, ali da nije djece koja radi davno bi prnuli u fenjer. Malo je nasih koji imaju 100.000€ ili vise na racunu ustedjevine!
Covjece opsjednut si penzijama, ko jos na te ljude obraca paznju
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#88 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

stakasa wrote:
Zviz wrote:Nasi koji poslove imaju nisu bas nesto najbolje placeni, ipak vecina radi u firmi na produkciji, skladistu, mesari, ribarnici, sofer kamiona, sofer autobusa, ciscenje, staracki dom kao asistent, razvozenje hrane, odrzavanje parkova i cesta i sl. Nisu to bas nesto dobro placeni poslovi. Imas nesto mladje omladine koji rade ko kuhari, pekari, stolari, zidari, mehanicari, onda malo manje ovih sto rade neke poslove sa srednjom trgovacko ekonomskom, sve te plate su prosjecne. Otmenije su medicinska sestra sa 10+ radnog staza, akademici, doktori i sl. tih ipak nema puno. imati kucu na kredit, jedno auto isto te jos jednog krsa u gotovoni je velik zalogaj za kuce gdje dvoje radi sa mizernijim ili prosjecnim poslovima, da nepricam gdje jedno radi a drugou penziji. Ima i slucaja gdje obadvoje su u penziji imaju kucu na kredit, ali da nije djece koja radi davno bi prnuli u fenjer. Malo je nasih koji imaju 100.000€ ili vise na racunu ustedjevine!
Covjece opsjednut si penzijama, ko jos na te ljude obraca paznju
Nisam. Ali cinjenica je da vecina, masovna vecina preko 45 je u prijevremenskoj penziji. I ti ljudi zajedno sa onima u starackoj penziji i socijalama kukaju. Sto forumas gore napisa nece neko sa 100.000€ u dzepu kukati da jedva sastavlja kraj sa krajem, osim radi fola da ga nepitas za paru. Ja imam tri rodjaka u holandiji samo kukaju... Dobio sam sliku od njihovog kukanja kao da im holandezi zdrave zube vade! Imam i sveCkoj rodjaka on zasad suti. :mrgreen: ove po njemackoj sto zive decenijama tacnije od pocetka 70ih :oops: na fejsbuku bi rekao palace imaju a u stvarnosti obican prosjek!
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#89 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by huxley »

stakasa wrote:
huxley wrote:Samo da se zahvalim ovim sto su mi obecali smjestaj tokom mog boravka gora. Valjda mi nece na granici praviti problem zbog ovih pasteta.

Dokaz da ima dobrih ljudi svugdje, i da se Bosanci medjusobno pomazu.
Dok u zviza srce bije za zemljake nema zime :D
Nije ovaj Zviz, neko drugi mi se javio. A i Zviz, ako je zainteresovan, u zamjenu za smjestaj ga mogu uciti bosanski (nasi rade u 'produkciji') :)

A mogu mu ponijeti i vegete, suhog mesa, i pasteta, koje god voli.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#90 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by manki »

Zviz wrote:
fidoremilienko wrote:Med i mlijeko ne teku nigdje. Svaka država kuburi sa nekim problemima, to je jasno. Ali koliko vidim po klixu, raja koja vapi za tim državama tamo na zapadu traži posao a ne socijalu. Kakav takav život koji je dostojan čovjeka, a kojeg ovdje nisu u stanju da ostvare.


Imam dosta robdine, Švedska, Norveška, Holandija...osim u Danskoj. Tamo nemam nikog. Interesantno je da svi kukaju, ali niko se ne vraća. Vječito pitanje: ako je toliko loše gore, zašto se ne vratiti u BiH i početi od nule opet?
Danska je skupa za zivot na socijali, pa cak i prijevremenskoj penziji. Ima nasih koji rovinjaju po kontenjerima i traze flase. Znas kako nasi neki kupuju hranu, na biciklo i sve prodavnice obidju kako bi kupili najeftinije, a prije toga reklamne novine dobro izlistaju i prelistaju. Kukaju zato sto moraju kajs stegnuti. Vecina ima djecu, vjerovatno zbog djece i unucadi nemogu razmisljati o BiH, i ako povratne pomoci i penzije su jako dobre na sprem standardu u bih. Ja licno sam stranac u bih, mislim pravno gledano, poteskoca bi bila se naviknuti na mentalitet, jer ga ja nemam sa tih prostora, bio bi u tvojim ocima ters, gestapo i sl. jer ja nemogu ziviti ako nije sve u sekundu, po pesu i zategnuto, a da nepricam o cistoci, ja usisavam stan 3-4 puta sedmicno, i zena koja nije bosanka ili sa tih prostora se hvata za glavu. Savjest me griza ako nebacim papir u kantu itd. Ja imam ustedjevine dovoljno da bi mogao startovati manju produkciju necega sa 10-15 ljudi. Rentabilan sam toliko da u banci u danskoj sutra mogu dobiti kredit sa kamatom od 1% do cca 2,1 mil km. Ja sam ubjedjem da bi poslovno gledano bolje prosao u bih nego u dk ali meni bih ne pruza garanciju, a pravno gledano sam stranac i brate papirologija vam je 3x veca nego u Danskoj, koja za neke stvari je uzanso komplikovana. I zato razmisljam o drzavicama poput andore, monaka, gibraltara gdje nepa pdv i tako to da pokrenem neku vrstu online biznisa a prodajem u skandinaviji. Volim francusku kao i sebe ali hebo onaj mater svoju sto izumi pdv, u danskoj je 25% na sve, i hranu!
Izvini kolega, ali i ti malo pretjerujes sad. Znam dosta ljudi koji su na socijali u DK, kako prijevremenoj tako i ovoj regularnoj, i sasvim solidno zive. Nasi su trazili flase u DK kad su dosli tek u 90-tim i kad su se morali snalaziti kako su znali, sada to najvise rade Bugari i Rumuni.

Sasvim se solidno se moze u DK zivjeti sa socijalom/penzijom (ove koje ja znam barem normalno zive, odu pocesto u BiH, ne "stezu kajis" kad trebaju jesti i kupovati), a tek ako imas iole normalan posao mozes bas bas dobro zivjeti. Evo ja sam u DK godinu i dva mjeseca, radio sam na pocetku u hotelu, da bih se sad vec snasao, i radim fin administrativni posao gdje solidno zaradjujem.

Izvini, ali stvarno kad citam tvoje neke postove, kao da ne citam o Danskoj, uvijek neko crnilo. I nije istina da nema nasih ljudi koji hoce pomoci, sve je do kucnog odgoja, i ja sam naisao na dosta ljudi koji hoce pomoci. Druga je stvar sto se u Skandinaviju doselilo svakakve bagre nase, koja samo gleda da te gurne jos dublje, ili da iz neke zavisti hoce da je sto manje nasih ljudi ovdje. Toliko.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#91 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

huxley wrote:
stakasa wrote:
huxley wrote:Samo da se zahvalim ovim sto su mi obecali smjestaj tokom mog boravka gora. Valjda mi nece na granici praviti problem zbog ovih pasteta.

Dokaz da ima dobrih ljudi svugdje, i da se Bosanci medjusobno pomazu.
Dok u zviza srce bije za zemljake nema zime :D
Nije ovaj Zviz, neko drugi mi se javio. A i Zviz, ako je zainteresovan, u zamjenu za smjestaj ga mogu uciti bosanski (nasi rade u 'produkciji') :)

A mogu mu ponijeti i vegete, suhog mesa, i pasteta, koje god voli.
Hvala, ali kod mene na crno ne. Neman ni ja ni ti koristi od toga ako te uhvate. A i zena se pita tako da ne. Ima ovdje brdo svercera hrane sa yu prostora, nema ko ne prodaje od digo kvasca do tegli velikih sa kiselim paprikama i sl.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#92 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

@manki nemoj me tjerati da molim prijatelja da slika nase kako kupe flase po parkovima. Nije rijec o jednom ili dva slucaja, ima znatno vise slucaja! Ti sto zive komotno na socijali, zavisi sta je za njih komotno ali ja ovdje zivim 26 godina! Ima svakavih nasih, od dobro uspjesnih do dna dna.

Ja jos za 26 god boravka u dk nisam cuo od nasih da kazu da je nesto jeftino u drzavi. Vecina zanja i ima potrebu da su neko i nesta, da vaze za bogatase itd.

Pitaj zeme koji su kupili kuce kakvu facu imaju kad im dodje racun za osiguranje kuce, a da nepricam o ostalim stvarima plus nato otplata kredita za kucu pa mozda i auto pa jos racuni dazbine za auto te ostala osiguranja. :oops:
Last edited by Zviz on 16/04/2015 14:52, edited 1 time in total.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#93 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by manki »

Zviz wrote:@manki nemoj me tjerati da molim prijatelja da slika nase kako kupe flase po parkovima. Nije rijec o jednom ili dva slucaja, ima znatno vise slucaja! Ti sto zive komotno na socijali, zavisi sta je za njih komotno ali ja ovdje zivim 26 godina! Ima svakavih nasih, od dobro uspjesnih do dna dna.
Ne kazem da ih nema, ali sigurno ne u onolikom broju u kolikom ti spominjes. Vidjam ja po s-togu i Dance da rove po kantama i traze flase, to nista ne znaci.

Komotno, da imas komotan lagodan zivot, za pojesti, popiti, za stan, za otici na odmor, bilo u Bosnu, bilo gdje na more, za poslati rodbini u Bosni, za obnoviti kucu u Bosni, kud ces vise? Sve preko toga je luksuzniji zivot, i nakon boravka 26 godina u DK bilo bi debilno da sebi ne mozes vise od toga priustiti.

Pa naravno da ima, kao i svugdje. Samo nije sve toliko crno koliko ti spominjes. Iste si stvari spominjao za mene kad sam se trebao doseliti, pa se ispostavilo da si bio u potpunosti u krivu (a nisam znao danski kad sam se doseljavao btw).
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#94 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

manki wrote:
Zviz wrote:@manki nemoj me tjerati da molim prijatelja da slika nase kako kupe flase po parkovima. Nije rijec o jednom ili dva slucaja, ima znatno vise slucaja! Ti sto zive komotno na socijali, zavisi sta je za njih komotno ali ja ovdje zivim 26 godina! Ima svakavih nasih, od dobro uspjesnih do dna dna.
Ne kazem da ih nema, ali sigurno ne u onolikom broju u kolikom ti spominjes. Vidjam ja po s-togu i Dance da rove po kantama i traze flase, to nista ne znaci.

Komotno, da imas komotan lagodan zivot, za pojesti, popiti, za stan, za otici na odmor, bilo u Bosnu, bilo gdje na more, za poslati rodbini u Bosni, za obnoviti kucu u Bosni, kud ces vise? Sve preko toga je luksuzniji zivot, i nakon boravka 26 godina u DK bilo bi debilno da sebi ne mozes vise od toga priustiti.

Pa naravno da ima, kao i svugdje. Samo nije sve toliko crno koliko ti spominjes. Iste si stvari spominjao za mene kad sam se trebao doseliti, pa se ispostavilo da si bio u potpunosti u krivu (a nisam znao danski kad sam se doseljavao btw).

To sve sto si nabrojo jedva mogu ovi na prijevremenskim penzijama koje su 12.500kr na ruke! Socijala je 9.000kr na ruke prosjek, i svaki put kad je u bih misli jel ga ko prijavio jer mu je nece isplatiti a zna biti i povratnih naplacivanja, vrati dvije socijale, bio si u bih nisi odgovorio na pisma za aktiviranje itd. Biti na socijali ili prijevremenskoj nije bas uzivanje a ni komotnost neka osim ako se kajs stegne.
paladinka
Posts: 1888
Joined: 23/06/2013 17:08

#95 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by paladinka »

Zviz wrote:@manki nemoj me tjerati da molim prijatelja da slika nase kako kupe flase po parkovima. Nije rijec o jednom ili dva slucaja, ima znatno vise slucaja! Ti sto zive komotno na socijali, zavisi sta je za njih komotno ali ja ovdje zivim 26 godina! Ima svakavih nasih, od dobro uspjesnih do dna dna.

Ja jos za 26 god boravka u dk nisam cuo od nasih da kazu da je nesto jeftino u drzavi. Vecina zanja i ima potrebu da su neko i nesta, da vaze za bogatase itd.

Pitaj zeme koji su kupili kuce kakvu facu imaju kad im dodje racun za osiguranje kuce, a da nepricam o ostalim stvarima plus nato otplata kredita za kucu pa mozda i auto pa jos racuni dazbine za auto te ostala osiguranja. :oops:
Pa ti zviz si sam takav. 26 godina kazes u Danskoj samo kukas, ides u Svedsku kupujes cokoladu , po forumu pises duple cijene hrane , isto ko da niko nema internet , pa da ne provjeri koliko kostaju cokolade i kaladonti u Danskoj. Hajd sto kukas al sto volis smutiti, pa ti nijednu brojku ni jedan podatak ovdje nisi stavio da je tacno .
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#96 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by manki »

Zviz wrote:
manki wrote:
Zviz wrote:@manki nemoj me tjerati da molim prijatelja da slika nase kako kupe flase po parkovima. Nije rijec o jednom ili dva slucaja, ima znatno vise slucaja! Ti sto zive komotno na socijali, zavisi sta je za njih komotno ali ja ovdje zivim 26 godina! Ima svakavih nasih, od dobro uspjesnih do dna dna.
Ne kazem da ih nema, ali sigurno ne u onolikom broju u kolikom ti spominjes. Vidjam ja po s-togu i Dance da rove po kantama i traze flase, to nista ne znaci.

Komotno, da imas komotan lagodan zivot, za pojesti, popiti, za stan, za otici na odmor, bilo u Bosnu, bilo gdje na more, za poslati rodbini u Bosni, za obnoviti kucu u Bosni, kud ces vise? Sve preko toga je luksuzniji zivot, i nakon boravka 26 godina u DK bilo bi debilno da sebi ne mozes vise od toga priustiti.

Pa naravno da ima, kao i svugdje. Samo nije sve toliko crno koliko ti spominjes. Iste si stvari spominjao za mene kad sam se trebao doseliti, pa se ispostavilo da si bio u potpunosti u krivu (a nisam znao danski kad sam se doseljavao btw).

To sve sto si nabrojo jedva mogu ovi na prijevremenskim penzijama koje su 12.500kr na ruke! Socijala je 9.000kr na ruke prosjek, i svaki put kad je u bih misli jel ga ko prijavio jer mu je nece isplatiti a zna biti i povratnih naplacivanja, vrati dvije socijale, bio si u bih nisi odgovorio na pisma za aktiviranje itd. Biti na socijali ili prijevremenskoj nije bas uzivanje a ni komotnost neka osim ako se kajs stegne.
Pa ti sto su na socijali ili prijevremenim penzijama, nisu nista bolje ni u Bosni zivjeli, cak stavise. Niti imaju neke predispozicije da napreduju u Danskoj, bilo zbog (ne)obrazovanja, ili godina. Tako da opet ne vidim mjesta kuknjavi.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#97 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by manki »

Danska jeste poskupa, ali ako uzmes u obzir njihov standard i njihove plate, i nas standard i nase plate, i nase CIJENE, onda nije uopste toliko skupa.

I jeste to tacno da je Marabou (Svedska cokolada) u Svedskoj 19 SEK, a u Danskoj 28 DKK, ali ima stvari koje su "tu negdje", i ako se uzme u obzir da su plate u DK vece nego u SWE, lijepo se to iznivelise. Kalodont ne vidim da je nesto puno skuplji u DK nego u Bosni, osim ako ne kupujes neke fancy brandirane uvozne iz Irske ili Amerike u drogerijama tipa Matas. U supermarketima je kalodont tu negdje s nasim cijenama.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#98 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

manki wrote:Danska jeste poskupa, ali ako uzmes u obzir njihov standard i njihove plate, i nas standard i nase plate, i nase CIJENE, onda nije uopste toliko skupa.

I jeste to tacno da je Marabou (Svedska cokolada) u Svedskoj 19 SEK, a u Danskoj 28 DKK, ali ima stvari koje su "tu negdje", i ako se uzme u obzir da su plate u DK vece nego u SWE, lijepo se to iznivelise. Kalodont ne vidim da je nesto puno skuplji u DK nego u Bosni, osim ako ne kupujes neke fancy brandirane uvozne iz Irske ili Amerike u drogerijama tipa Matas. U supermarketima je kalodont tu negdje s nasim cijenama.
Kad budem imao vremena postavit cu ti sve moguce troskove, tj. Tacne koliko kosta mjesecno imati kucu na kredit, pa drug bujrum sam vidi ko moze u danskoj od nasih komotno ziviti sa kojim primanjima i poslom. Znaci u detalj svaki racun podjeliti na mjesec. U svedskoj imaju vise medju rukama kad se svi oblikatorni racuni plate, a da nepricam o cjeni auta. Nebi vecina nasih se gombala za stan u zadrugama uz granicu sa njemackom, blizu je d hrana a i put do bih moze u oba smjera biti za 600-700km kraci.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#99 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by manki »

Zviz wrote:
manki wrote:Danska jeste poskupa, ali ako uzmes u obzir njihov standard i njihove plate, i nas standard i nase plate, i nase CIJENE, onda nije uopste toliko skupa.

I jeste to tacno da je Marabou (Svedska cokolada) u Svedskoj 19 SEK, a u Danskoj 28 DKK, ali ima stvari koje su "tu negdje", i ako se uzme u obzir da su plate u DK vece nego u SWE, lijepo se to iznivelise. Kalodont ne vidim da je nesto puno skuplji u DK nego u Bosni, osim ako ne kupujes neke fancy brandirane uvozne iz Irske ili Amerike u drogerijama tipa Matas. U supermarketima je kalodont tu negdje s nasim cijenama.
Kad budem imao vremena postavit cu ti sve moguce troskove, tj. Tacne koliko kosta mjesecno imati kucu na kredit, pa drug bujrum sam vidi ko moze u danskoj od nasih komotno ziviti sa kojim primanjima i poslom. Znaci u detalj svaki racun podjeliti na mjesec.
Pa cekaj, u kojoj drzavi je jeftino placati sve moguce troskove, i kredit za kucu, i kredit na auto?! Ne vidim sta je Danska drukcija od bilo koje zemlje po tom pitanju? Naravno da ovi na socijali nece dizati kredit da plate kucu i auto, i normalno da ce iznajmljivati stan uz bolig støtte eventualno.
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#100 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by burger_pasa »

El malagueño wrote:Danska je zemlja koja fakat nema nikakav imidz. Ono kad neko kaze danska to mi je sinonim za dosadu. Neznam sto se ovaj zviz tako lozi na dansku. U holandiji se uvijek ulaze u skolstvo, r&d itd i redovno se spomene strah jutlandizacije - ne predstavljanja nicega na svjetskoj ekonomskoj sceni kao sto je
To stvar sa jutlandom.

Osim lega jebo me svak ako znam ijedan danski proizvod..
Haha... pa ti si decko ocigledno zelen, neinformisan, neucan, lijen itd...
Carslber i Tuborg su Danski proizvodi. Maersk najvceci svjetski brodni prekookeanski prevoznik kontejnerskog transporta, NovoNordiskjedan od njajacih ili mozda i najjaca firma u oblasti insulina za secerase, Vestas jedna od najjacih Evropskih firmi u oblasti vjetrenjaca i vjetro struje, Bestseller modni gigant koji posjeduje lanac butika u svijetu kao stu su Jack&Jones, VeroModa, itd... Poznate Ecco cipele su Danski proizvod... Vjerovao ili ne Feta sir je Danski proizvod, a ne grcki kako se smatralo... pa Arla sirevi i mljecni proizvodi za kojim su poludjeli Arapi... Ta mala krscanska zemlja Danska ima deset puta jacu Halal industriju od Bosne, na kojoj milijarde zaradjuju u Arapskom svijetu... A da ne pricamo o Informatici i raznim solucijama koje su danci stvorili i razvili... izmedju ostalog i Skype...
Bosna bi se trebala ugledat na tu malu zemlju, jer joj odgovara i po povrsini i po broju stanovnika... a ima jedan od najboljih zivotnih standarda u svijetu...
Post Reply