kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
moa
Posts: 3640
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#76 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

Ovako imam prostor od nekih 200 m2 koje povremeno koristim i sad me zanima Vase misljenje o termofluxovim kotlovima. Takodjer ono cega se najvise pribojavam ta cijena peleta, jer kako vidim cijene skacu iz godine u godinu.
Mene zanima gdje ste kupili pec, koliko KW mi preporucujete za ovaj prostor, ko Vam je razvodio sistem.
belfy
Posts: 7763
Joined: 06/08/2007 09:00

#77 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

kokolina wrote:čitaj pažljivije 3-4 vreće za zimski preiod kad peć radi 15-17 sati dnevno
za sezonu potrošim 4 tone bez kraljice inventera ili nećeg trećeg

a da drže kameni zidovi možda i jeste tačno ako ima bilo kakvu fasadu i bar solidne prozore a i betonska deka ne bi bila na odmet a ja to nemam
imamo namjeru mjenjat prozore vlo brzo pa cu moći iznjeti svoje iskustvo u vezi toga, nadam se pozitivno

P.S. zato sto ja grijem više nego duplo prostora od tebe sa manje peleta a izolacija objekta je nikakva u odnosu na tvoj
izvini, ali nemam namjeru da se prepirem na tom tonu. 3-4 vrece dnevno znaci oko 120 vreca mjesecno sto je priblizno dvije tone, jer u toni dodje 66-67 vreca. dakle, ako grijes duplo prostora sa duplo peleta kako onda ja trosim enormno mnogo? i za kraljicu i inverter sam rekao da sam naknadno nabavio. tacnije, inverter tek ove godine, a kraljicu od prije dvije godine sto sam lijepo istakao. ako te toliko brine ta moja "enormna" potrosnja da bi se ovdje trebali svadjati onda ti savjetujem da ne razmisljas o njoj. odzdrav!
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#78 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

moa wrote:Ovako imam prostor od nekih 200 m2 koje povremeno koristim i sad me zanima Vase misljenje o termofluxovim kotlovima. Takodjer ono cega se najvise pribojavam ta cijena peleta, jer kako vidim cijene skacu iz godine u godinu.
Mene zanima gdje ste kupili pec, koliko KW mi preporucujete za ovaj prostor, ko Vam je razvodio sistem.
imam thermofluxa 25kW, grijem otprilke 200m2 (malo taraba izolacija :roll: ) i trosim oko 6 tona peleta.
cijena peleta raste, iz godine u godinu, ali raste i cijena svega ostalog, jbga, inflacija dere. ali u procentima kad sracunas to je nekih 4-5%... cijena varira od proizvodjaca do proizvodjaca.

ja sam zadovoljan :) ako ti treba majstor u SA, dacu ti tel. br. momka koji je meni radio. Ok je tip
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#79 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

belfy wrote:
kokolina wrote:čitaj pažljivije 3-4 vreće za zimski preiod kad peć radi 15-17 sati dnevno
za sezonu potrošim 4 tone bez kraljice inventera ili nećeg trećeg

a da drže kameni zidovi možda i jeste tačno ako ima bilo kakvu fasadu i bar solidne prozore a i betonska deka ne bi bila na odmet a ja to nemam
imamo namjeru mjenjat prozore vlo brzo pa cu moći iznjeti svoje iskustvo u vezi toga, nadam se pozitivno

P.S. zato sto ja grijem više nego duplo prostora od tebe sa manje peleta a izolacija objekta je nikakva u odnosu na tvoj
izvini, ali nemam namjeru da se prepirem na tom tonu. 3-4 vrece dnevno znaci oko 120 vreca mjesecno sto je priblizno dvije tone, jer u toni dodje 66-67 vreca. dakle, ako grijes duplo prostora sa duplo peleta kako onda ja trosim enormno mnogo? i za kraljicu i inverter sam rekao da sam naknadno nabavio. tacnije, inverter tek ove godine, a kraljicu od prije dvije godine sto sam lijepo istakao. ako te toliko brine ta moja "enormna" potrosnja da bi se ovdje trebali svadjati onda ti savjetujem da ne razmisljas o njoj. odzdrav!

ja se ne svađam sa tobom nego ti savjetujem isto kao sto i ti savjetuješ druge kolege a sve u svrhu manje potrošnje

ako ti trošiš puno peleta sa svojim postavkama pelet seta onda po meni nije pametno druge savjetovati kako da našteluju jer ce i oni trošiti više nego što je potrebno

sam si iznjeo činjenice o potrošnji kao i ja ali ja sam se "bunila" da trošim previše jer čitam na raznim mjestima da se može ili treba još manje trošiti
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#80 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@lamudan moje viđenje odobravanja grijanja na pelet je u odabiru za centralno grijanje kao pogon
sad upoređivati razne vidove grijanja je malo teže
mi smo se grijali i na struju i na cumur ali nikad nismo mogli ugrijati kuću ko na centralno grijanje
sad kad poredim čumur i pelet za centralno onda je veeeeelika prednost na strani peleta jer kad uzmeš poskupljenja sve je poskupilo kako pelet tako i čumur i drva
za ložu i plin ne znam

pelet je "gospodski" u odnosu na čumur jer ne može se mjeriti nikako komfor kad se probudiš a grijanje se samo upalilo
500-600 KM mjesečno mi nikako ne bi moglo ugrijati kuću na žestokoj zimi ni sa strujom a ni sa više peći na kruto gorivo

a opet potenciram komfor sa peletom je za mene neprocjenjiv
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#81 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:citajuci sve vise se pitam koja je svrha peleta,kad smo ga uveli bilo je kao jeftino grijanje na to a manje prljanja nego na ugalj,2008.godine pelet smo placali 185KM i tad nije bilo tako skupo mjesecno je trosilo se 100KM,malo preko kad dobro zazimi,na 90m2,to je bilo ok,danas cijena 300KM,znaci skoro duplo,a i dalje razmisljas kad ga nabavit gdje,guzva,kasni isporuka,i dalje moras cistit tovarit pec,kokolina trosi 3-4 vrece dnevno za 200m2,to je skoro 2 tone mjesecno,znaci 500-600 KM mjesecno,mislim da se grije na obicne grijalice da nebi doslo vise struje,konvekore i slicno,a tek ta pec koja se napuni po jeftinoj navece pa grije cijeli dan,znaci upola jeftinije jos,a te grijalice na struju samo upali i kraj posla,odavno vec ne vidim svrhu peleta,jos tako skupa pec,kad sam trebao uselit proslo ljeto u kucu i dalje sam razmisljao o peletu,izmedju svega ostalog,ali na kraju sam ubacio 2 invertera,jedan sam imao,i kupio jos jedan vrhunski za 1900KM i njih dva su za cijelu zimu porosili nesto izmedju 200-250KM struje,na 85m2,a ciscenja haman da i nema
hmmm... to je vec tema za sebe. evo, malo na blic, moja neka iskustva sa plinom, TA peckama i cumurom.
sa plinom se uvijek nesta stedilo (citaj, lagano se mrzli) i mjesecno je dolazilo preko 3 stoje. struja... isto cpanje.
TA pecke se pune tokom noci, ujutru izlazis iz kuce one nahajcane, milina. dodjes kuci oko petice, one su vec hladne i opet cekas noc da se napune. ako ih ostavis non stop :-) komotno se samoubij, prije racuna.
cumur :-) jarane, ugrijes ko veliki, al koliko uneses, toliko izneses, vazda sve prljavo
eh sad, pelet... nije jeftin, ali za cijenu smrzavanja sa plinom i strujom dobijes jako dobro grijanje.

drugi je par rukava, sta je nekom dobro grijanje :)
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#82 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Ma pelet je halva. Ko je ložio drva i ćumur ovo je za njega pjesma. A ne treba pelet uzimat u novembru i u sred sezone normalno da je tad skup... Ja sam krajem avgusta kupio i dobio ga pred kuću po 250. I mislim da to cjenovno može proći... Nek potrošim 4-5 tona opet je to 1000-1250 km, a kad sračunam ni drva/ćumur me nisu puno manje koštala,pa reži,cijepaj slaži gok se osuše,unositi ih isto treba pa ćumur u vreće pa loži.Izađeš iz kotlovnice kao da si u rudniku radio pvu smjenu i sutradan te čeka čišćenje..... A peleta naspeš i prst u uho...

Evo ja sam sinoć malo čačkao po postavkama kotla i podijeliću sa ostalim čisto da imamo neku preglednost potrošnje itd...

Znači samo vreću peleta sam ubacio u spremnik, pelet je (Kovan Premium Pelet) a to ću isto probati i sa Nemila peletom i sa par drugih. Kotao jeradio od 18:00 do 7:00 ujutro od 18:00 do 21:30 temp vode je bila 60° od 21:30 do 7:00 55°. Znači kotao je radio 13 sati bez prekidanja(osim onog njegovog automatskog kod postignute temp.) i ostalo je možda 1-2 kg ono od oka. Temp. sobna je bila konstantno 25° vanjska je jutros bila oko 10°. Znači ako sam ja to dobro izračunao peć je trošila nekih 1,15 kg/h. Pošto je meni ovo prva sezona na pelet,ja za sad ništa ne mogu reći o potrošnji ni dal je ovo OK ili dal je malo ili puno reci te vi nešto koji se grijete duže....

E sad ovo su nove postavke kotla:
Eko Line Kovan 35 Kw :

1) Temp. Vode 60° do 21:30 55° 21:30-7:00
2)Doziranje paljenja 10%
3)Doziranje gorenja 25%
4)Doziranje gašenja 12%
5)Zrak paljenja 25%
6)Zrak gorenja 25%
7)Zrak gašenja 18%
13)Uključenje pumpe 40°

Sa ovim postavkama sam primijetio da pelet dosta bolje izgara,sami pepeo bez imalo tragova šljake, ali je u gorioniku ostalo dosta više pepela nego što je dosad bio slučaj.. Pa sam mislio ovu 7 postavku malo povećat da se cijeli pepeo izbaci iz gorionika. Kolko sam ja primijetio da sa ovim postavkama ,barem što se potrošnje tiče,kotao troši manje nego na fabričkim postavkama. Isto tako sam siguran da ovo još nije savršeno još ću ja tu morati nekih sitnica doštelavat ali za početak je dobro. Mislim, ono realno, nisu ni neke temp. za neka tačnija mjerenja, to ćemo tek znati kad pravo zazimi i kad kotao bude radio 24h.... Nadam se da sam barem malo pomogao onim koji imaju iste kotlove....
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#83 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@lamudan da li ti sa 30-40 KM struje griješ svih 85 m2?
daj mi recept molim te
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#84 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Vjerovatno se čovjek grije na toplotne pumpe pa mora samo 1/3 dogrijavat, ako se ne varam i zato tih 30-40 km struje mjesečno....
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#85 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@lamudan haj molim te ako možeš objasnit ili uputit na post/temu gdje se može vidit tvoj način grijanja za 200 - 250 KM za sezonu grijanja, naravno ukoliko se to odnosi na jednaku temperaturu u cijeloj kuću a ne samo u djelu kuće
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#86 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

ma daj ti sa dvije inverter klime koje ti rade non stop potrošiš 10 kw dnevno
to bi značilo da rade svega 5 sati dnevno i ugriju 85 m2 na 25 stepeni po najjačoj zimi

i samo da napomenem ti si se prvi zapito o isplativosti i prednostima grijanja na pelet a mi smo nastavili da iznosimo argumente
survie
Posts: 99
Joined: 13/08/2013 18:29

#87 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by survie »

lamudan wrote:kokolina vidim da se ne razumijes uopce u tu tematiku,predlazim ti da prvo procitas sta o tome pa onda pocnes lupat,znaci moja dva invertera ne rade samo 5 sati dnevno nego rade nos stop,ali oni trose onoliko koliko treba,mogu da rade a trose 100w,a mogu da potegnu i na 1300w ali kolko god trose daju 4 puta vise,a na odrzavanju trose jako malo,najgore kad neko kao ti pocne meni govorit sta moze a sta ne moze,a ja to imam u kuci a taj koji meni govori on to nema dabome.
Nego odosmo s teme,kako podesit kotao da trosi najmanje peleta,moji ispod vrece dnevno(90m2) ne mogu proci kako god ustimam,ni sa prekidima ni kad stalno radi
I opet se isto ponavlja, ljudi nevjeruju treba ih ubjedzivati u toplotne pumpe, btw, cekam moja dva daikin-a (odustao od Mitsu) da se dodzu instalirati, pa mozda i koja slika bude ali na drugoj temi.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#88 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@lamudane prvi si počeo cackati o isplativosti i sad bjezis od toga

znam jasta je inventer imam ih ja i zbog toga i tvrdim da je nemoguće sa 10 kilovata dnevno na minusu ugrijati kuću od 85 m2 osim ako nisi napravio sanatorij pa ti i bez grijanja u kući bude 20 stepeni
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#89 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

e pa tako reci
to možeš ugrijati i sa malo jačom peglom :D

a vjerovatno da se griješ na pelet ne bi potrošio puno jer je to lako ugrijat

EDIT:
evo proračuna za potrebnu jačinu peći pa možda nekom i pomogne

http://www.hrgic.hr/2012/03/proracun-za ... u-grijaca/
User avatar
moa
Posts: 3640
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#90 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

Filter wrote:
moa wrote:Ovako imam prostor od nekih 200 m2 koje povremeno koristim i sad me zanima Vase misljenje o termofluxovim kotlovima. Takodjer ono cega se najvise pribojavam ta cijena peleta, jer kako vidim cijene skacu iz godine u godinu.
Mene zanima gdje ste kupili pec, koliko KW mi preporucujete za ovaj prostor, ko Vam je razvodio sistem.
imam thermofluxa 25kW, grijem otprilke 200m2 (malo taraba izolacija :roll: ) i trosim oko 6 tona peleta.
cijena peleta raste, iz godine u godinu, ali raste i cijena svega ostalog, jbga, inflacija dere. ali u procentima kad sracunas to je nekih 4-5%... cijena varira od proizvodjaca do proizvodjaca.

ja sam zadovoljan :) ako ti treba majstor u SA, dacu ti tel. br. momka koji je meni radio. Ok je tip
salji na PP
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#91 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

pitanjce za peletase, koji ste sobni termostat ugradili, i ima li neke veze koji je u pitanju?
krecu se u rasponu od 50 do 400KMica, ne treba mi nasina tehnologija, jednostavan puljkas koji radi.
i moze li se to monirati po sistemu uradi sam ili treba neko malo strucniji?

btw. i mene interesuje kao i lamudana koje su vam postavke na tf kotlovima :)

hvala
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#92 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:Ako ti je termoflux kotao,treba ti bilo kakav termostat koji ces spojit sa dvije zice u kotao,ima izvod ostavljen,ne treba ti niko,skupi sobni termostat ima u sebi sedmicno programiranje,al to ti ne treba jer imas na kotlu to,ja sam kupio bio neki za 30 km alisam ga bacio,jer sam skinuo sa stare ta peci od prije rata,on mi radi savrseno,svako malo klikce otvara zatvara,ako ti nesto ne bude jasno oko podesavanja javi se priv por objasnicu ti
:thumbup: hvala
imam taj od stare te peci (negdje :roll: ). ako sta zastopa dobices pp :D
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#93 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

evo jedna interesantna stranica... http://www.forum.hr/archive/index.php/t-337601-p-6.html
@lamudan... imas postavke za tf kotao na ovoj stranici http://imageshack.us/f/16/42297740.jpg/
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#94 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:mislio sam da ne znas za te postavke pa da ti izdiktiram :D :D :D ,to su iz skrivenog menu-a,imas jos i one na "T" to je za tjedno programiranje one su jednostavnije.
Hm nesto gledam ima razlike,kad si kupio taj kotao,kod mene je crveni display,da nije kod tebe onaj zadnji
ne znam nikakve druge postavke od onih standardnih, pogotovo sa skrivenog menija :oops:
ovi linkovi su od kolega peletasa, ja cu danas malo procackati... i salji zivco bio te postavke :D :D

kod mene je crni display, sa zelenim slovima, brojevima... cetvrta sezona
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#95 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:nisu isti,ti imas zadnju verziju,ja predzadnju,nije isto,ja ne znam na tvom nista
:roll: previse parametara za gatanje, a ne znam ni za sta je koji.
dok ne skontam, nista necu dirati
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#96 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Mahalac »

A jel ima neko ovaj Pelet kamin (bez centralnog prikljucka).
Kako dobro i koliko on ustvari grije, koliko trosi?
Jeftiniji je 2000BAM a i lijepo ga je vidjeti u sobi.
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#97 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:
Filter wrote:
lamudan wrote:nisu isti,ti imas zadnju verziju,ja predzadnju,nije isto,ja ne znam na tvom nista
:roll: previse parametara za gatanje, a ne znam ni za sta je koji.
dok ne skontam, nista necu dirati
nije komplikovano kako izgleda,imas 5 nivoa vatre,imas te opcije ukljucena spirala na svakom od nivoa,znaci kolko sekundi gura pelet na vatru izmedju pauza,sto duze radi spirala znaci bice vise peleta vise vatre,ali zato moras i ventilator pojacat zato imas brzina gornjeg ventilatora,vise zraka i vise peleta jaca vatra,ako zelis slabiju vatru onda manje peleta manje zraka,5 nivoa vatre nastimaju se da 1. nivo bude najslabiji a 5. najjaci,ali koji god nivo da postavis kad se temp vode pocne priblizavat zadanoj nivoi opadaju i kad stignu zadanu onda onda radi nivo 1,a kad predje zadanu onda se kotao gasi.
Ne znam kako da ti jos pojednostavim.
Uglavnom mi drzimo najslabiju vatru znaci nivo 1 i tako radi non stop ne gasimo tajmerima,ali sam taj nivo 1 jos smanjio u odnosu kako su oni nastimali,i potrosnja nije losa,jedino kad bude -15 onda podignem na nivo 2

ma jeste komplikovano, kad ne znam za sta koji broj sluzi... sve je po brojevima, svi su zecevi :roll: :lol: :lol:
moram to jos malo tabiriti
dizda 100
Posts: 4
Joined: 25/09/2013 15:14

#98 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dizda 100 »

poz svima i imam jedno pitanje i konsultaciju , imam pec centrometal ali na cvrsto gorivo i uzeo sam gorijonik FEROLLI tj taj nekakav set za pelet da se uradi prepravka te peci . grijao bih oko 75 kvadrata i ima termo izolacija na kuci 5 cm ,prozori su ok. koliko cu trositi peleta na ovu kvadraturu i jel ok ovaj set FEROLLI. hvala svima ;-)
dizda 100
Posts: 4
Joined: 25/09/2013 15:14

#99 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dizda 100 »

lamudan wrote:to je sirok pojam,kolko ces trosit,kolko budes imao izolacije,kolkosu cesta provjetravanja,na kolko stepeni grijes prostor,kolko kvadrata,jel segrijestalno ili povremeno,znaci to ti niko nece znat rec,jedino svi seslazu da kombinovani kotlovi osjetno vise trose od onih koji su konstruisani samo za pelet


drug moj ovako ja sam trosio oko 4 tone uglja i 3 metra drva za sezonu . temp 25-28 i mogu ti reci bilo je ok al ovaj pelet je bolji mislim gosposodski , al sad bih da mi bude temperatura u kuci dok sam na poslu 20 stepeni a navece da se pojaca na 25 -28 , koliko bih trosio, hvala puno
dizda 100
Posts: 4
Joined: 25/09/2013 15:14

#100 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dizda 100 »

dizda 100 wrote:
lamudan wrote:to je sirok pojam,kolko ces trosit,kolko budes imao izolacije,kolkosu cesta provjetravanja,na kolko stepeni grijes prostor,kolko kvadrata,jel segrijestalno ili povremeno,znaci to ti niko nece znat rec,jedino svi seslazu da kombinovani kotlovi osjetno vise trose od onih koji su konstruisani samo za pelet


drug moj ovako ja sam trosio oko 4 tone uglja i 3 metra drva za sezonu . temp 25-28 i mogu ti reci bilo je ok al ovaj pelet je bolji mislim gosposodski , al sad bih da mi bude temperatura u kuci dok sam na poslu 20 stepeni a navece da se pojaca na 25 -28 , koliko bih trosio, hvala puno
grijao bih oko 75 kvadrata.
Post Reply