domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
omerfcz
Posts: 1
Joined: 06/07/2012 21:03

#76 Re: domaće pivo

Post by omerfcz »

Svaka cast majstore na temi. defintivni pratim.
A kad napravim svoje pivo zovem na degustaciju :mrgreen:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#77 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

:thumbup:

Moze se fino nauciti od tebe ko voli vopi, inace kad sam tek dosao tamo ova raja me pitala hocu li da probam Staropramen ili Erdinger :lol: :lol:

Aha, dodjem u London da pijem te pive :mrgreen:


Svaka cast :thumbup:
User avatar
eltroxin
Posts: 2074
Joined: 30/08/2009 23:35

#78 Re: domaće pivo

Post by eltroxin »

Vozdra pivopije! Super tema, pratim i kasnije se javim...
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#79 Re: domaće pivo

Post by brewer »

za one koji ne znaju, ovo je plod hmelja:

Image

radi se o šišarkicama veličine žira recimo koje rastu na stabljici biljke puzavice. imaju intenzivan i vrlo specifičan miris i jaku gorčinu. postoji stotine pa i hiljade sorti hmelja. neke sorte se isključivo koriste za gorčinu u pivu, a neke za aromu, odnosno miris.

u jednom prosječnom pivu, nejčešće se kombinira jedna sorta za gorčinu i jedna sorta za aromu/miris, mada su sve kombinacije moguće.

u prosjeku ide 1 - 2 grama hmelja po 1l piva

također, postoje i takozvane plemenite sorte hmelja koje su vrlo cijenjene. plemenite sorte hmelja najčešće se uzgajaju u njemačkoj, poljskoj i češkoj. češka piva su poznata i prepoznatljiva po svojoj sorti Saaz, dok su njemačka prepoznatljiva po sortama Hallertauer i Tettnang.

sve ove sorte hmelja dostupne su za kupovinu na ebayu ili online shopovima za pivarstvo. ja najčešće naručujem iz UK jer je najjeftinije i najbrža dostava....

edit: zaboravio sam napisati da hemlj uspijeva i kod nas i ima divljeg hmelja posvuda. nažalost nad tim hmeljem nije urađena analiza u laboratoriji pa mu ne znamo jačinu, tako da je on praktično neiskoristiv. ali je moguće zasaditi hneku od ovih spomenutih provjerenih sorti i uspjet će i kod nas.....
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#80 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

@brewer


Znaci li to da ove plemenite sorte mogu uspjeti i kod nas s pravim sjemenom ili kako vec ide?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#81 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Pitarrr82 wrote:@brewer


Znaci li to da ove plemenite sorte mogu uspjeti i kod nas s pravim sjemenom ili kako vec ide?
da, mogu uspjeti i kod nas. možda će nešto manji prinos biti, ali mogu uspjeti. koriste se samo plodovi sa ženskih biljaka. ne sije se sjeme, jer biljka hmelja postaje plodna tek nakon sedam godina :-) nego se kupuju takozvani rhizomi ili komadi korjena već plodne biljke koji se samo zabiju u zemlju. nešto kao pelceri oni što su nam mame uzimale od komšinica :D
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#82 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

brewer wrote:
Pitarrr82 wrote:@brewer


Znaci li to da ove plemenite sorte mogu uspjeti i kod nas s pravim sjemenom ili kako vec ide?
da, mogu uspjeti i kod nas. možda će nešto manji prinos biti, ali mogu uspjeti. koriste se samo plodovi sa ženskih biljaka. ne sije se sjeme, jer biljka hmelja postaje plodna tek nakon sedam godina :-) nego se kupuju takozvani rhizomi ili komadi korjena već plodne biljke koji se samo zabiju u zemlju. nešto kao pelceri oni što su nam mame uzimale od komšinica :D

Bas zato i pitam, kontam moze li se nekako "stvoriti" bosanska sorta :mrgreen:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#83 Re: domaće pivo

Post by brewer »

pa može, ali isto ti je priča kao sa engleskom travom.... :D
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#84 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

brewer wrote:pa može, ali isto ti je priča kao sa engleskom travom.... :D

:lol: :lol:


Moram naci slike nekih manje poznatih piva koje sam probao zimus u Njemackoj i Svici...
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#85 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

Lindau

Image


St. Gallen


Image
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#86 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

Ako ko ima kakvih preporuka za degustaciju neka javi :thumbup:
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#87 Re: domaće pivo

Post by wickerman »

Ne znam da li je vec neko postavio pitanje ili si ti napisao,ali mene zanima kad ti napunis bocu i hermeticki zatvoris,koji je rok trajanja?
Je li moras neke hemije staviti da ga produzis?
frngla
Posts: 3238
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#88 Re: domaće pivo

Post by frngla »

ovo pratim definitivno!

svaka cast covjece :D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#89 Re: domaće pivo

Post by brewer »

@pitar - oba piva sa slika su pšenična. odlično. :thumbup:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#90 Re: domaće pivo

Post by brewer »

wickerman wrote:Ne znam da li je vec neko postavio pitanje ili si ti napisao,ali mene zanima kad ti napunis bocu i hermeticki zatvoris,koji je rok trajanja?
Je li moras neke hemije staviti da ga produzis?

nakon zatvaranja u boce, što duže stoji to je bolje. pio sam piva stara po sedam godina. jača piva (preko 8%) trebaju po nekoliko godina da dozriju do savršenstva. inače, za one koji nisu znali, piva preko 9% (a ima ih i po 14% alkohola) se više ne zovu piva, nego ječmena vina.

ova srednje jaka mogu biti u bocama po nekoliko godina. nikakva hemija - ni slučajno!!!

pivo samo mora biti uskladišteno na hladnom i tamnom mjestu. svjetlost značajno utiče na hmeljne komponente u pivu i ako je izloženo svijetlu može poprimiti neke čudne i neobične okuse.

a napisao sam gore da upravo pijem tačno godinu dana star belgijski saison. baš mu je prvi rođendan bio neki dan.... :D
Last edited by brewer on 06/07/2012 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#91 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

brewer wrote:@pitar - oba piva sa slika su pšenična. odlično. :thumbup:


Da, "weizen" sto bi svabe rekle :-D
LoveHurts
Posts: 344
Joined: 17/05/2012 17:56

#92 Re: domaće pivo

Post by LoveHurts »

Svaka cast za temu. :thumbup:

Vidim neki se pitaju zasto praviti kad mozes kupiti? Pa vidite da se covjek zanima sa tim, ispunjava svoje vrijeme, zanima se necim, pa frka hoce li ispast dobro,hoce li valjat. Kao sto neki uzivaju u crtanju,sklapanju slagalica itd on uziva u pravljenju pive, i nema li veceg meraka popiti nesto sto si osobno napravio. Svaka ti cast majstore.

Pih ja sam mislio da piva ima rok trajanja, zamisljao sam to kao mlijeko, par dana i cao.
Kako ide pocetak pravljenja? Stavis sastojke u lonac,mijesas,cekas,dodajes,vadis,sipas,pijes? :D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#93 Re: domaće pivo

Post by brewer »

LoveHurts wrote:Svaka cast za temu. :thumbup:

Vidim neki se pitaju zasto praviti kad mozes kupiti? Pa vidite da se covjek zanima sa tim, ispunjava svoje vrijeme, zanima se necim, pa frka hoce li ispast dobro,hoce li valjat. Kao sto neki uzivaju u crtanju,sklapanju slagalica itd on uziva u pravljenju pive, i nema li veceg meraka popiti nesto sto si osobno napravio. Svaka ti cast majstore.

Pih ja sam mislio da piva ima rok trajanja, zamisljao sam to kao mlijeko, par dana i cao.
Kako ide pocetak pravljenja? Stavis sastojke u lonac,mijesas,cekas,dodajes,vadis,sipas,pijes? :D

eh kad bi bilo baš tako jednostavno :D

uglavnom, svaka od tih faza ima jednu čitavu svoju priču. imam dosta knjiga koje to u detalje opisuju. na poljoprivrednim fakultetima postoje odsjeci pivarstva gdje se to sve proučava, a u pivarskim zemljama (njemačka, češka, britanija, belgija itd...) postoje čitavi fakulteti pivarstva.

stvar je vrlo kompleksna. jako puno hemije i fizike, termodinamike, biologije. kvasac je živo biće. o kvascu i procesu fermentacije su napisane knjige ko klaićev rječnik :D

uglavnom, najbitnije je da ukoliko neko kao početnik želi da napravi pivo, to može uraditi bez ikakvog uplitanja u teoriju. međutim uplitanjem u teoriju dolazi u mogućnost da radi na finesama.

jako je puno proračuna na primjer koje je potrebno uraditi. može se sve ručno, imaju i formule i neko ko voli matematiku i fiziku će se možda i upustiti u to. međutim, napravljeni su i software-i za homebrewing (kućno pivarstvo) koji to sve odrađuju tako da se ne moraš mučiti sa kalkulacijama.

evo kako izgleda screenshot sa software-a koji ja koristim (stavljam link jer je velika slika)

http://oi50.klix.com/35i2adc.jpg

ovaj software sam kupio, ali ima jednako dobrih besplatnih software-a za ljude koji ne žele da plaćaju ili za početnike koji tek hoće da uđu u sve ovo....
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#94 Re: domaće pivo

Post by safran »

Tema :thumbup:
Nekad smo probali ali nije ispalo dobro - niz nedostataka a kasnije smo se prihvatili drugih stvari i nismo imali vremena za popravni. Mogli bismo ove zime ponovo probati.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#95 Re: domaće pivo

Post by brewer »

safran wrote:Tema :thumbup:
Nekad smo probali ali nije ispalo dobro - niz nedostataka a kasnije smo se prihvatili drugih stvari i nismo imali vremena za popravni. Mogli bismo ove zime ponovo probati.
daj malo opiši kako ste radili i s čim?
ticoroman
Posts: 214
Joined: 11/12/2004 19:43

#96 Re: domaće pivo

Post by ticoroman »

Čini mi se da je na svakoj komercijalnoj marki pive otisnut rok trajanja. Čak sam više puta i bacio "staru" pivu, ali je nisam probao. A ovdje čitam da je bolje pivo što duže stoji. U čemu je tajna? :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#97 Re: domaće pivo

Post by insomnia78 »

A kako regulises postotak alkohola?


s' moje sokocalo
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#98 Re: domaće pivo

Post by safran »

brewer wrote:
safran wrote:Tema :thumbup:
Nekad smo probali ali nije ispalo dobro - niz nedostataka a kasnije smo se prihvatili drugih stvari i nismo imali vremena za popravni. Mogli bismo ove zime ponovo probati.
daj malo opiši kako ste radili i s čim?
Ah, amaterski totalno - prije 8-9 godina - slad nismo kupovali jer nismo imali gdje već smo naklijavali ječam i izdvajali ekstrakt. To je već bila patnja zbog problema sa održavanjem temperature na šporetu. Pa nismo imali odgovarajući kvasac. Neki hmelj smo dobili od nekoga. Koristili smo stakleni balon za vino - airlock naravno, i termometar. Ma više smo se dobro zezali (i pili sarajčicu) a od popravnog smo odustali upravo zbog slabe dostupnosti sirovina. I zato ti hvala na pokrenutoj temi - dakle sirovine se sada mogu pribaviti i u BiH.
A na ideju pravimo domaće pivo smo nadošli nakon mog boravka u Beču (lijepa studentska vremena) gdje maltene svaki kvart ima svoju malu pivovaru (brau) koja pravi upravo ovako nefiltrirano pivo i svako ima svoj specifični šmek. I tačno znam o čemu pričaš kad opisuješ domaće pivo - i sama sam se tako osjećala kada sam ga prvi put probala - nevjerovatno.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#99 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ticoroman wrote:Čini mi se da je na svakoj komercijalnoj marki pive otisnut rok trajanja. Čak sam više puta i bacio "staru" pivu, ali je nisam probao. A ovdje čitam da je bolje pivo što duže stoji. U čemu je tajna? :)
tajna je u sanitarnim propisma koji su propisani od strane države (sanitarne inspekcije i ostala pravna legislativa koja je vezana za tu oblast)

sva piva koja kupujete u supermarketima su pasterizirana. pasterizacija je proces dezinfekcije piva (ili ostalih prehrambenih proizvoda) tretiranjem tog piva određenom temperaturom na određeni period vremena. postoji jednostavno propis koji kaže da proizvod koji je tretiran pasterizacijom je najbolji do određenog datuma. to ne znači da ne valjaju i poslije. radi se jednostavno o propisu koji je tu da bi se proizvođači ogradili i da bi bili u nekom pravnom okviru.

period trajanja piva zavisi prvenstveno od količine alkohola i količine hmelja. u pravilu mi u supermarketima kupujemo lager piva. ta piva nisu bogata hmeljom, a ni alkoholom. ovo spada u jednu posebnu zapravo kategoriju.

hmelj ima nevjerovatne konzervirajuće sposobnosti, sam po sebi. s druge strane, poslije hmelja i alkohola najvažnije je skladištenje. pravilno uskladišteno pivo može trajati godinama u bocama bez ikakve opasnosti da će se pokvariti.

u principu ja sva svoja piva popijem u roku do godine dana. nikad, NIKAD, nisam imao pokvarenu bocu piva, a skuhao sam do sad hektolitre. s druge strane određeni stilovi - na primjer gore spomenuti IPA ili belgijski trippel, ili Imperial Stout, ili Doppelbock zapravo i nisu uopšte pitka do isteka godine dana - tek nakon godinu dana ležanja u bocama dozriju i smatraju se pitkim. sve do tada su takozvana zelena ili mlada piva i jednostavno još uvijek nisu svi okusi i arome "legli" kako treba....
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9921
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#100 Re: domaće pivo

Post by bordo gandalf »

Pratim :mrgreen:
Post Reply