Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 5807
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#7326 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Hajlac »

Alfons Kauders wrote:
Hajlac wrote:
Klavikula wrote: rafter/ronioci iz Foce, ako se ne varam.
Da, u Janji bili. Tako su mediji prenijeli.
Janja nije u FBiH. Svaka im cast u svakom slucaju, da ne bude zabune.
Nije u FBiH ali sve ljiljani itd. - vjerovatno povratničko mjesto.
http://www.janja.ba/

Zahvalili se ljudi za pomoć iz Foče:
http://www.janja.ba/index.php/2013-02-1 ... anji-video

U ova crna vremena mora se svaki pozitivni primjer spominjati, poput pomoći iz Širokog Brijega, Bišćana gore Posavcima itd.
Last edited by Hajlac on 19/05/2014 21:06, edited 1 time in total.
Nucleo1985
Posts: 411
Joined: 24/10/2012 01:15

#7327 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Nucleo1985 »

Vlada izglasala zakon da niko ne smije povecavati cijene, znaci moraju ostati iste kao i prije 14.05. Evo malo prije gledam na fejsu neko stavio sliku, voda ipak poskupila. Ovo nema nigdje :oops: Dabogda im za lijeka trebalo svima koji hoce da se obogate na ovaj nacin.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#7328 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by todd_smith »

Nucleo1985 wrote:Vlada izglasala zakon da niko ne smije povecavati cijene, znaci moraju ostati iste kao i prije 14.05. Evo malo prije gledam na fejsu neko stavio sliku, voda ipak poskupila. Ovo nema nigdje :oops: Dabogda im za lijeka trebalo svima koji hoce da se obogate na ovaj nacin.
Prodavnicu, lokaciju i kakav dokaz mozes proslijediti vlastima, oni ce kazniti te. Ima i broj da se nazove: 033/212-602
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#7329 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

guber90 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
O'zone wrote:

Ljudina na 3:25 :thumbup:


čuje li ko ovog na 3:15 ,on nešto na slovenačkom parla

cula sam i ja, "anpak" nesto prica. slovenac 100%. dosli pomoci :)
Mislim da se to odnosilo na ovu scenu iz nadrealista:

http://youtu.be/WL7DYmrSgA4?t=2m56s[/quote]


moguće,i meni je to palo na pamet
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51171
Joined: 29/06/2011 23:39

#7330 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

kakavdanakneiskustvu wrote:
guber90 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


čuje li ko ovog na 3:15 ,on nešto na slovenačkom parla

cula sam i ja, "anpak" nesto prica. slovenac 100%. dosli pomoci :)
Mislim da se to odnosilo na ovu scenu iz nadrealista:

http://youtu.be/WL7DYmrSgA4?t=2m56s

moguće,i meni je to palo na pamet[/quote]

A mozda je i Slovenac, slovenci govore ampak... sto znaci nesto kao "ali".
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#7331 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Grean wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ja bih samo da istaknem kako smatram da je Fond za obnovu kuća odlična ideja. Samo treba transparentno raspolagati njime,ii privući donatore.
+1

Naravno sad je vazno dopremiti prvu pomoc ali najvaznije nas ceka. Ja se nadam nekom ozbiljnijem fondu da bi se ljudi mogli ukljuciti. Ovo da se ljudi skupe peko nekih organizacija, fejsbuka, foruma isl. i naprave jednu kucu daje ti osjecaj da si skinuo nekakav osjecaj krivnje ali ne daje zadovoljstvo da se nesto napravilo.

Nista bez fonda nakon sto se tacno ustanovi koliki je broj potpuno unistenih kuca, onda neki projekat objekata od xx kvadrata do xy kvadrata i koja cijena ce biti po objektu.

10-20 privrednih subjekata moze dati mozda 100.000KM
1.000 privrednih subjekata, javnih licnosti, fudbalskih klubova it.itd. ce se naci koji mogu izdvojiti 10.000KM,
10.000 porodica je sigurno spremno izdvojiti 1.000
100.000 porodica koje mogu izdvojiti 100KM za ovaku veliku stvar.

U ovom slucaju bi napravili nesto, to je preko 30 miliona maraka. Najvaznije je ko da pokrene i stane ispred ove akcije, u koga se ima povjerenja.
To je to. Nažalost, od vode i konzervi se ne može napraviti kuća. To je dovoljno za prvi mah, a onda treba pomoći ljudima da se vrate iz dvorana, kolektivnih centara itd...
Taj fond bi trebalo otvoriti za sve donacije - bukvalno, od onog što nakupe djeca u osnovnoj školi do međunarodnih donacija.
Međutim, poznavajući nas - za pet godina ćemo imati Parlamentarnu komisiju za utvrđivanje utroška sredstava
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7332 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Škobo Habu »

statixx wrote:Poplava, nana i hurmašice
Danas smo bili u Olovu. Ako bih jednom riječju opisala ono što smo vidjeli, naprikladnije bih sve opisala rječju- tuga. U isto vrijeme kad i mi, put Olova je krenuo i kombi Crvenog Krsta. Kad smo stigli u grad, dočekala nas je tako tužna atmosfera: ljudi izbacuju vodu iz podruma, čiste potpoljene kuće i stanove, kažu da imaju vode i hrane, da mora biti bolje i zahvljaju nam se što smo ih pitali kako su.

Od Olova smo krenuli putem prema Zavidovićima. Prošli smo kroz potopljena sela Bogdanoviće, Križeviće, Solun, Kamenita. Aktivisti Udruženja „Anđeo“ su dijelili hranu za životinje ljudima koji više nemaju čime hraniti svoje ljubimce. Do sela Rječica nismo uspjeli stići jer je bilo preopasno čak i džipom preći Krivaju. Mještani kažu da je tamo situacija očajna. Kažu da su mještani sela, pred vodenom bujicom, pobjegli u šumu te da su im neophodne najosnovnije stvari.

Na povratku u Sarajevo smo vidjeli jednog dedu na putu. Stali smo da pitamo treba li mu pomoć. Kaže da čeka prijatelja koji će mu pomoći da sagradi podzid jer će mu se kuća srušiti. I poče dedo plakat’… Nama isto pune oči suza…

„Da sam imao oružja ubio bi se danas. A za sve su političari krivi! Sad bih ja u ovu svoju kuću smjestio i Lagumdžiju, i Čovića, i onog Radončića… Ma, sve skupa… Nemam ti ja sine ništa do ove kuće. A i nana je bolesna…“- kroz suze prošapta dedo.

Parkirali smo auto. Plače dedo. Suza suzu goni. Pitam ga šta možemo uraditi. Kaže on da je nana bolesna, da ima krasne sinove, snahu Poljakinju… Krene priča. U to nas ugleda nana i kaže da nema vode, al’ da je dedo iš’o u prodavnicu i kupio soka, a ona ispekla hurmašice.

I nana i dedo rekoše da nam nema ić’ dok hurmašice ne pojedemo.

I, sjedosmo mi u baštu te kuće na klizištu, negdje na putu Olovo – Zavidovići. Iznese nana sok i hurmašice, a dedo kudi vlast i reče da je Tito imao pravo.

Iz Udruženja „Anđeo“ su im ostavili vreću hrane za pse i mačke i nekoliko konzervi. Reče nam nana da im je cuko najveće blago i da smo se svi osevapili što smo mu hrane donijeli. Kobne noći, kad je sve poplavilo, kaže da je prvo otišla po cuku i jariće.

„Svi su oni sa mnom bili. Crkla bih da ono janje malo nisam mazila svu noć“- reče nana dok su joj oči sijale.

Pozdravili smo se, obećali da ćemo na ljeto doć’ na roštilj. A dedo, opet sa suzama u očima, kratko prozbori jedno tako kratko, al’ zvučno- „Hvala vam cure. I, dođite nam“.

I tako… Osta priča o jednoj nani i jednom dedi, koji žive usred ničega, koji ne znaju hoće li im se sutra kuća srušiti, a i bašta im je poplavljena. Nade, kažu, imaju. Al’ neznanim gostima ne daju put nastaviti bez soka i hurmašica.

To je Bosna koju volim.
Izvor:tacno.net
Boganovići, nekih 2-3 km od Olova, niz Krivaju prema Zavidovićima. Poznajem čovjeka, zapravo predpostavljam o kome je riječ. Samo nemam potpunu predstavu o kompletnoj štetu u tom selu. Koliko znam njegova je kuća iznad regionalne ceste, nije na direktnom udaru Krivaje, ali ako je ovako kako se gore tvrdi-onda je to čista katastrofa. :sad:
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#7333 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Mali_Vuk »

Ovaj čovjek je to izjavio

http://prntscr.com/3kpcah
Dobojski križni štab je nula, to prenesite slobodno. RS, krizni štab, nula. Da nam nije Federacije pocrkali bi od žeđi. Boga mi. Da nije tešnja i njihove vode mi bi crkli od žeđi
Inače, spašavali su i Srbi Bošnjake. Nisu pretpostavljam pitali ko je ko prilikom evakuacije u RS-u. Niti su ljudi sa čamcima ili oni u helikopterima tražili potvrdu da si Srbin da bi te spasili. Nemojte pričati gluposti molim vas.

Eto mi poznajemo tamo svaki slučaj i svaku osobu u glavu pa znamo ko je kome pomagao a kome nije.
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#7335 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by guber90 »

Ja bih zamolio administraciju da najstrozije kaznjava prebrojavanje krvnih zrnaca!
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#7336 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by lijek-za-sve »

Posto to nije moj domen,s obzirom da je voda odnijela ovu proljetnu sjetvu, da li se sad moze ponovo sijati i sta konkretno posto u ovom momentu nema sjemena,konkretno luka i krompira a onda i sveg ostalog.Mi moramo misliti kako da dalje zivimo i radimo .....
User avatar
htcxone
Posts: 2187
Joined: 01/11/2012 12:54

#7337 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by htcxone »

Kakve nacionalnosti i krvna zrnca... sutra Horde idu u Doboj da ciste, koliko znam manijaci bili u Janji gdje Srba i povratnika nasih, Fukare isle gore na sjever bosne, nije vise bitno, svi smo mi ljudi, i jednom cemo to valjda shvatiti....
danas bio u maglaju, koja tuga Boze, u okolnim selima ljudi mole za fllasu vode... sve im je unisteno ... sva mjesta su uz samu rijeku bila..
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#7338 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by MOSALJOZE »

Slušao sam neki dan nekog eksperta koji govori kako se ove godine ništa neće moći posaditi na ovakvoj zemlji,a i do godine jako teško.Danas odličan odziv na Filozofskom.Samo naprijed
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#7339 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by devito »

lijek-za-sve wrote:Posto to nije moj domen,s obzirom da je voda odnijela ovu proljetnu sjetvu, da li se sad moze ponovo sijati i sta konkretno posto u ovom momentu nema sjemena,konkretno luka i krompira a onda i sveg ostalog.Mi moramo misliti kako da dalje zivimo i radimo .....
Ionako sve uvozimo

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
neko94
Posts: 7
Joined: 05/07/2013 00:28

#7340 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by neko94 »

Molim vas moze te li odg ako neko zna nisam listao temu, ide li se sutra organizovano studenti i gdje se treba prijaviti i da li moze da se sutra ide bez najave i ukoliko ako moze?hvala unaprijed
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#7341 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by lijek-za-sve »

uvozimo da ali nebih rekao da bas toliko uvozimo
znam ljudi koji vise posijati i jesti svoj luk i krompir i sve ostalo nego kupiti,zato i pitam
ako budemo mislili samo na sebe onda bolje i da ne zivimo
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#7342 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by art vandeley »

devito wrote:
lijek-za-sve wrote:Posto to nije moj domen,s obzirom da je voda odnijela ovu proljetnu sjetvu, da li se sad moze ponovo sijati i sta konkretno posto u ovom momentu nema sjemena,konkretno luka i krompira a onda i sveg ostalog.Mi moramo misliti kako da dalje zivimo i radimo .....
Ionako sve uvozimo
od cega kupiti, tamam da bude super jeftino i povoljno, narod i ono malo privrede je sad ne na koljenima, vec i nize od toga :cry:
al-em
Posts: 3173
Joined: 01/03/2014 00:26

#7343 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by al-em »

MOSALJOZE wrote:Slušao sam neki dan nekog eksperta koji govori kako se ove godine ništa neće moći posaditi na ovakvoj zemlji,a i do godine jako teško.Danas odličan odziv na Filozofskom.Samo naprijed
bio si i na terenu,i dobro si informisan,sta je trenutno najpotrebnije na ugrozenim mjestima?
kako vidim i cujem,alat cizme i ostale potrebne dodatke za ciscenje salju mnoge privatne firme,hranu i vodu salju ljudi i trgovinski centri,odjeca nije problem
lijekovi su takodje poslani

kolko su ove informacije tacne,pitam i tebe i sve druge upucene

odgovor za neko94,studenti mislim idu od srijede,sutra se sve organizuje i sprema,ali opet provjeri jos jednom
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#7344 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by NIN »

U Doboju je kataklizma! Kada udjes u grad jednostavno zaplaces!

Voda se povukla, ostao mulj koji se danas isusuje i dize se otrovna prasina koja je pomijesana s kanalizacijom. Smrad se siri. Dakle, opasno! Ljudi ciste i placu. U ovom trenutku, najpotrebnija su sredstva za dezinfekciju i voda za pice! Gracanlije su nam dali vrece za smece da nosimo dalje za Doboj i Maglaj. Tesanj salje vodu za Doboj i Maglaj, bolesnici se prevoze za Banja Luku i Tesanj, Gracanlije dolaze samoorganizovano za Doboj i vjerovatno dalje za Maglaj, ... dio nas je otisao dalje za Maglaj i evo cekam da mi se jave.

Sto se tice zrtava, mislim da su zabranili bilo kakve izjave sve do sluzbene objave kada se sve potpuno smiri. Ljudi iz Doboja spominju da se nizvodno moze vidjeti mnogo zrtava na nekakvom nasipu. Naime, nakon probijanja vode stvorio se talas visine od metar koji je bukvalno poharao grad u kratkom roku, nesto kao cunami. Nakon sto je s balkona vidio da voda nadire, covjek koji mi je pricao je pokusao sici da spasi kola ali nije uspio ni izaci iz ulaza zgrade, samo se vratio nazad u stan i s balkona gledao kako je voda jednostavno nosila vozila nizvodno.

Ono sto sam danas vidio je neopisivo!
splinter
Posts: 8705
Joined: 08/10/2011 12:28

#7345 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by splinter »

Mali_Vuk wrote:Ovaj čovjek je to izjavio

http://prntscr.com/3kpcah
Dobojski križni štab je nula, to prenesite slobodno. RS, krizni štab, nula. Da nam nije Federacije pocrkali bi od žeđi. Boga mi. Da nije tešnja i njihove vode mi bi crkli od žeđi
Inače, spašavali su i Srbi Bošnjake. Nisu pretpostavljam pitali ko je ko prilikom evakuacije u RS-u. Niti su ljudi sa čamcima ili oni u helikopterima tražili potvrdu da si Srbin da bi te spasili. Nemojte pričati gluposti molim vas.

Eto mi poznajemo tamo svaki slučaj i svaku osobu u glavu pa znamo ko je kome pomagao a kome nije.
Stvarno je glupo u ovoj situaciji prebrojavti ko kome pomaže, sigurno da su ljudi pomagali jedni drugima koliko su mogli ne pitajući ni ko si ni šta si.
Nas su u Doboju primili stvarno super i iznenadili se kad su čuli da smo iz Sa, jbg dom zdravlja je dom zdravlja, hitna je hitna, valjda se tu liječi svako kome god zatreba pomoć, valja to sve osposobiti, popraviti, počisiti,
Slijedeća stanica je vjerovatno Orašje :thumbup:
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#7346 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by lijek-za-sve »

art vandeley wrote:
od cega kupiti, tamam da bude super jeftino i povoljno, narod i ono malo privrede je sad ne na koljenima, vec i nize od toga :cry:
da je neznam koliko je, sad je jeftinije kupiti sjeme i sam proizvoditi nego to kupovati za tri pet ili vise mjeseci kada je to skuplje dva ili tri puta vise i ne pricam od privredi vec o poljoprivredi a i to se odnosi na stocarstvo i preradarstvo
smjesko071
Posts: 696
Joined: 07/04/2014 22:48

#7347 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by smjesko071 »

zvanicna politika rs.a je toliko uporna u svom sirenju mrznje, da nece ni u ovoj katastrofi priznati da bosnajci pomazu srbe.a ovaj policijac ostaje bez posla jako skoro.
User avatar
Herr Flick
Posts: 9074
Joined: 02/04/2012 13:00

#7348 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Herr Flick »

Evo onaj policajac sto govori iz Doboja,samo morate downlodovat

http://www37.zippyshare.com/v/78499400/file.html
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#7349 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Mali_Vuk »

splinter wrote:
Stvarno je glupo u ovoj situaciji prebrojavti ko kome pomaže, sigurno da su ljudi pomagali jedni drugima koliko su mogli ne pitajući ni ko si ni šta si.
Nas su u Doboju primili stvarno super i iznenadili se kad su čuli da smo iz Sa, jbg dom zdravlja je dom zdravlja, hitna je hitna, valjda se tu liječi svako kome god zatreba pomoć, valja to sve osposobiti, popraviti, počisiti,
Slijedeća stanica je vjerovatno Orašje :thumbup:
Svaka čast drug :thumbup: Bitno je pomoći ljudima. A ovi što su u panici od bilo kakvog zbližavanja i mirenja među narodima, neka se ne sekiraju. Imat će kasnije dovoljno prilike da ponovo zavađaju i siju mržnju. Ali dajte makar sad nemojte. Neka LJUDI izguraju ovaj belaj. Ne odmažite im.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#7350 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Straza »

Organizacija koja pomaze ljudima u Srednjem i Donjem Podrinju (potez Srebrenica-Bijeljina).

http://prosvjetitelj-muallim.org

Puno povratnickih naselja ; Cerska(Vlasenica), Konjevic Polje(Bratunac), Jusici(Zvornik) su tesko pogodeni. Do sada nije stigla nikakva pomoc iz Federacije dok lokalne vlasti su stavile ova naselja na zacelje.

Ako ikako imate mogucnosti ili bilo kakvog uticija da uputite bilo kakvu pomoc u tu regiju. Ljudi su tamo prepusteni sami sebi.
Post Reply