https://www.change.org/p/decent-human-b ... en-us%3Av8
Bujrum!
Vidiš šta si napisao ??155_mm wrote:ne kontam sta digla frka oko nobela. dobio nobela neko ko podrzava klanje, ubijanje, silovanje, spaljivanje, zatiranje tragova i tako to.
umjesto da se iskoristi prilika i izadje u javnost sa faktima stvari koje ovaj nobelovac podrzava i ponovo svjetska javnost podsjeti na te cinjenice oni skocili na nobela.
https://avaz.ba/vijesti/bih/522231/emir ... ov-komitetBurne reakcije u BiH i regionu izazvala je odluka Komiteta Kraljevske švedske akademije nauka da Nobelovu nagradu za književnost dodijeli Peteru Handkeu, koji je veličao zločinca Slobodana Miloševića i negirao genocid u Srebrenici.
Na društvenim mrežama oglasio se i Emir Suljagić, koji je preživio genocid u Srebrenici, trenutno profesor na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu. Njegovu objavu vidjelo je više od 600.000 korisnika ove mreže.
Suljagić je na Twitteru odgovorio Komitetu Kraljevske švedske akademije nauka na pitanje: "Jeste li čitali neku od knjiga laureata za književnost 2019. Petera Handkea?"
Suljagić je u odgovoru napisao:
- Ne, bili smo zauzeti traženjem naših porodica i prijatelja sahranjenih u masovnim grobnicama, koje on negira da postoje.
ne kontam tvoje pitanje. mozes pojasniti?mO k3 wrote:Vidiš šta si napisao ??155_mm wrote:ne kontam sta digla frka oko nobela. dobio nobela neko ko podrzava klanje, ubijanje, silovanje, spaljivanje, zatiranje tragova i tako to.
umjesto da se iskoristi prilika i izadje u javnost sa faktima stvari koje ovaj nobelovac podrzava i ponovo svjetska javnost podsjeti na te cinjenice oni skocili na nobela.
ja sam uvjeren da bi ovaj bio gori od Karadžića da je bio na njegovom mjestu uz onakvu snagu JNAproblemnatravunu wrote:![]()
svi podaci per capita u rs-u su bili kolateralna steta popisa stanovnistva. poslije rata nije bilo popisa, a moralo se krenuti od neke polazne osnove. na osnovu nekih un projekcija i izdatih licnih dokumenata ukupno stanovnistvo je procjenjeno na oko 1,45 miliona i onda se narendih 15-ak godina taj broj na godisnjem niovu revidirao na osnovu podataka o prirodnom prirastaju i migracija.statixx wrote:Ne znam, ali prema podacim entitetskih zavoda za 2017. bio je 8.700 KM u RS i 9.300 KM u FBiH.vivaldi wrote: znamo tacno koliki su entitetski gdp-ovi. samo nam ti reci koliko je koji entitet imao tacno stalnih stanovnika prosle godine i lako cemo u 2 sekunde izracunati per capita
Ne guram tezu o superirornosti jednog entiteta. Postoje nijanse kojima ne pridajem paznju jer opcenito lose zivimo u BiH.
javno zaduzivanje bi trebalo sluziti da se kroz njega prije svega popravi kvalitet zivota jer podrzumjeva ulaganja u stvari koje bas i nisu profitabilne za privatni kapital (raznorazna infrastrukutra).statixx wrote:Sve tacno, Vlada RS je efektivnija u tom smilu jer nema "dogovaranja". Medjutim, ako predpostavimo da su kapitalna ulaganja u FBiH, u posljednjih nekoliko godina, realizovana u skladu sa planovima - kako bi se to odrazilo na BDP FBiH, u koji ulazi i javna potrosnja. I pored ovog nedostatka imas blagu promjenu u strukturi ucesca u BDP-u u korist FBiH, a trebalo bi biti obrnuto.vivaldi wrote: sesta stvar je u fbih zbog problema sa vlasti na cekanju stoji masa odobrenih kredita za puteve i sl, ali se ne povlace, pa imas visegodisnju stagnaciju kapitalnih projekata pa ni dug nema od cega da raste, a u rs-u nema tih problema.
"Do sada nismo imali okupljen tim kao što imamo ovaj put, koji radi na pripremi materijala
i dokumenata koji neće biti samo odgovor na Deklaraciju SDA...
Nema nikakvog bosanskog identiteta, a jedina republika koja ovde može da postoji jeste Republika Srpska", rekao je Dodik za "Politiku".
.
.
Odbacit ćemo takvu praksu i sama bonska ovlaštenja, te o tome zatražiti dijalog sa Federacijom BiH,
to jest o svim pitanjima koje je nametnuo visoki predstavnik.
A to znači od vojske, indirektnih poreza i drugo", objasnio je Dodik.
"Ako ne budu htjeli razgovarati, mi ćemo nakon što se odbije dijalog da se stvari u BiH privedu Ustavu BiH
imati legalno pravo da izađemo iz projekata koje je nametnuo visoki predstavnik.
Bosna koju oni guraju je podvala Srbima i Hrvatima".

Zar ovo nisu razlozi koji pokazuju besmislenost analize s obzirom da se nije moguće pouzdavati u podatke službenih Agencija. Eno čitam,ne znam koliko je star podatak, Agencije a statistsiku BiH, da prema njihovoj procijeni u RSu živi 946 hiljada ljudi ili tako nešto. Podatak je strašan s obzirom koliko se brzo osipa stanovništvo, pod uslovom da je tačan. Ovo je naravno osim zastrašujućeg demografskog podatka, zastrašujeće i sa aspekta ekonomskog potencijala.vivaldi wrote: znamo tacno koliki su entitetski gdp-ovi. samo nam ti reci koliko je koji entitet imao tacno stalnih stanovnika prosle godine i lako cemo u 2 sekunde izracunati per capita
svi podaci per capita u rs-u su bili kolateralna steta popisa stanovnistva. poslije rata nije bilo popisa, a moralo se krenuti od neke polazne osnove. na osnovu nekih un projekcija i izdatih licnih dokumenata ukupno stanovnistvo je procjenjeno na oko 1,45 miliona i onda se narendih 15-ak godina taj broj na godisnjem niovu revidirao na osnovu podataka o prirodnom prirastaju i migracija.
u federaciji je to bilo bolje rijeseno jer je federacija u svakom izvjestaju navodila 2 podatka – ukupno stanovistvo oko 2,8 miliona, ali i podatak o stalnom stanovnistvu koje je zavod procjenio na oko 2,3 miliona, sto je bilo dosta realno, pa se kod izracuna per capita sve naravno djelilo sa 2,3 miliona prisutnih.
cirkus pocinje nakon popisa kada su obajveljni rezultati po kojima rs ima oko 1,22 miliona stanovnika. banjalucki zavod je odmah preuzeo taj podatak i revidirao sve per capita podatke. bdp po glavi stanovnika i dug po glavi stanovnika su skocili preko noci za 15%.
nakon toga dodik izlazi u javnost i kaze da rs ne priznaje rezultate popisa, pa zavod opet mijenja podatke i vraca se na onih 1,4 miliona. par mjeseci kasnije rs proglasava svoje rezultate po kojima rs ima 1,16 miliona pa zavod onda uzima te podatke i ponovo pravi novu racunicu po glavi stanovnika.
vivaldi wrote: u pravu si da se se te investicije prikazu kroz „javne investicije“ i u gdp-u, ali jednokratno jer je gdp obuhvat jedne kalendarske godine. u ovogodisnji gdp ce uci samo ono od 01.01. do 31.12, ali su zato dugovi dugorocni. cak i ovo malo atuoputeva sto je napravljeno ce se decenijama otplacivati, a njihova gradnja se ne racuna u gdp (osim onog sto ce se tek praviti naravno)
samim tim javno zaduzivanje nije nikakav nacin za razvoj zemlje jer je to razvoj na teret javnog duga.
L u c i f e r wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/negativ ... /191013057
"Predsednik Fondacije "Starci nam umirali" Vlado Đajić najavio je za 12. septembar u Banjaluci fudbalsku utakmicu između veterana Fudbalskog kluba /FK/ "Crvena zvezda" i ekipe veterana FK "Borac" i Republike Srpske
Đajić je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da će time zvanično početi kampanja ove novoosnovane fondacije za podizanje svesti o značaju povećanja mortaliteta.
On je napomenuo da je od 1. septembra aktiviran i humanitarni broj 666 za doniranje sredstava za rad pobratimske Fondacije "Omladina nam se iseljavala".
pa zavisi kako koje analize. slazem se ako govoris o podacima per capita, ali ja zato te podatke nigdje nisam navodio jer da bi bi bilo sta tacno dijelio po glavi stanovnika glavni preduslov je da znas tacan broj stanovnika, a to kod nas ne zna niko.Ricken wrote:Zar ovo nisu razlozi koji pokazuju besmislenost analize s obzirom da se nije moguće pouzdavati u podatke službenih Agencija.
uhhh..nisam ocekivao od tebe da ces napraviti ovako tipicno forumski kardinalan previd. i ti si samo racunao zaduzivanje, a nisi racunao razduzivanje.statixx wrote:U 2017. i 2018. RS se putem emisije obveznica zaduzila za cca 650 mil KM, a FBiH za 50 mil KM. Dakle 600 mil KM vise upumpano je sto kroz javne investicije i vladinu potrosnju, sto kroz dio koji je otisao na plate, penzije i socijalnu pomoc, a u GDP-u se prikazao kroz privatnu potrosnju.
u prolsoj godini ukupno zaduzenje 750 miliona, a vratili 850 miliona. ne samo da je su sve investicije i potorsnja isli iz domacih sredstava nego se cak moralo dodati 100 miliona za vracanje duga. cak mozda i vise jer mislim da je onih 750 miiona bruto zaduzivanje (sa uracunatom banakrskom provizijom i pripadajucim kamatama) pa je neto iznos par miliona ili par desetina miliona manji.У 2018. години је, по основу задужења Републике Српске и индиректног задужења Републике Српске, створено обавеза у укупном износу од 748,10 милионa КМ, и то:
- спољног задужења 648,10 милиона КМ (и то 435,61 милион КМ по основу инструмената за финансирање буџетске потрошње, тј. кредита Међународног монетарног фонда и Свјетске банке, те емисије обвезница Републике Српске на међународном тржишту, а 212,49 милиона КМ по основу инвестиционих пројеката), а од чега се на обавезе јединица локалне самоуправе, те јавних предузећа и ИРБ-а, тј. индиректни спољни дуг, односи 99,47 милиона КМ, те
- унутрашњег задужења 100,00 милионa КМ (путем емисије дугорочних обвезница).
По основу сервиса дуга Републике Српске и индиректног дуга Републике Српске у 2018. години je из Буџета Републике Српске плаћено 854,49 милиона КМ, од чега се:
- на сервис спољног дуга односи 344,86 милиона КМ, у оквиру којег се на сервис спољног дуга јединица локалне самоуправе, те јавних предузећа и ИРБ-а, тј. индиректни спољни дуг, односи 94,49 милиона КМ, те
- на сервис унутрашњег дуга односи 509,63 милиона КМ (нето принцип), у оквиру којег се на сервис унутрашњег дуга фондова социјалне сигурности, тј. индиректни унутрашњи дуг, односи 14,38 милиона КМ.
javni dug rs- je na kraju prosle godine bio 200 ili 250 miliona manji nego na kraju 2016.statixx wrote:Javno zaduzivanje je koristan instrument kojim vlade, u uslovima usporavanja ili stagnacije privrede, mogu osigurati blagi rast ili ako nista ublaziti pad GDP-a.U tom kontekstu sam ti naveo da veliko zaduzivanje RS-a u proteklih par godina, i gotovo nikakvo FBiH, nije dovelo do promjene u ucescu entiteta u GDP-u.
pa jeste, ali zato nije ni imala kapitalnih projekata. ne samo prosle godine vec cijeli tekuci, a sada vec tehnicki mandat.statixx wrote:I FBiH je u 2018. otplatila 850 mil duga, al bez tolikog zaduzivanja.
mayab wrote:Dodik najavio da će NSRS krajem oktobra razmatrati Deklaraciju SDA"Do sada nismo imali okupljen tim kao što imamo ovaj put, koji radi na pripremi materijala
i dokumenata koji neće biti samo odgovor na Deklaraciju SDA...
Nema nikakvog bosanskog identiteta, a jedina republika koja ovde može da postoji jeste Republika Srpska", rekao je Dodik za "Politiku".
.
.
Odbacit ćemo takvu praksu i sama bonska ovlaštenja, te o tome zatražiti dijalog sa Federacijom BiH,
to jest o svim pitanjima koje je nametnuo visoki predstavnik.
A to znači od vojske, indirektnih poreza i drugo", objasnio je Dodik.
"Ako ne budu htjeli razgovarati, mi ćemo nakon što se odbije dijalog da se stvari u BiH privedu Ustavu BiH
imati legalno pravo da izađemo iz projekata koje je nametnuo visoki predstavnik.
Bosna koju oni guraju je podvala Srbima i Hrvatima".![]()
![]()
![]()
Normalno da je preča rakija od tamo nekih propalih preduzećaKomšić: Pa, šta misli taj Dodik? Da je za ljude u RS preča njegova rakija od ulaganja u privredu![]()
Također, približavanjem NATO-u jača priliv stranih investicija, što danas vidimo na primjeru Sjeverne Makedonije, gdje su drastično skočile strane investicije nakon što su se približili NATO-u. Pa, šta misli taj Dodik? Da je za ljude u RS preča njegova prodaja jabuka i rakije od ulaganja u privredu, koja je na izdisaju?![]()
![]()
Smekšat će Dodik itekako kad finansijski sistem u RS, koji je na izdisaju, kolabira, a Rusija bude pružala tek moralnu podršku. No, ja ne želim da se to desi na taj način, jer bi, u tom slučaju, ispaštali građani RS, koje, također, doživljavam kao svoje.