I prdecnik bi bio na celu a pichkousti mu lakej....zzzzz
Prenu se pdrcendik iz sna, kazu hajde stigo onaj ruski vepar iz ambasade
jebiga sad i ti pretjera... stanje je bolje al nije toliko ni blizu.. treba provjeriti (99% sam siguran) ali u statistiku ukupne plate RS ubraja i topli obrok, dok FBiH ne..megaman4 wrote:Pricas o stvarima koje ocigledno ne znaš. Nije tacno da je zivot u FBiH skuplji 30%. Lupas bezveze. FBiH ima 10 kantona i svaki kroji svoju ekonomsku politiku u skladu sa mogućnostima svog stanovništva.draganbl wrote:Upravo suprotno, veliki broj budžetskih korisnika odlazi iz BiH. Tu naravno ne mislim da Dodikovu kamarilu koju je pozapošljavao u javnoj upravi, već na ljekare, medicinske sestre, profesore... Na kliničkom centru vraćaju ljude iz penzije, nema ko da primi i pregleda pacijenta, jer svi odođe u Njemačku.
Dalje, nije tačno da običan svijet pravi poređenje između entiteta. Ovdje se pravi poređenje u odnosu na Srbiju i to je manje više jedino relevantno i građanima važno. Na primjer, prosvjetari u Srbiji imaju platu bar 20% manju u odnosu na Republiku Srpsku. Meni recimo uopšte nije jasno kako i od čega žive profesori u Beogradu (koji je duplo skuplji od Banjaluke), sa platom od oko 400 evra. Stoga ne stoji konstatacija da se Dodik pribojava da će narod u RS-u reći, zaboga, plate u Federaciji su veće. Da ponovim, Federacija građanima iz RS-a nije referentna za ovo poređenje.
Napomenuo sam da je moja lična procjena da je život u Federaciji skuplji, ali se ne mogu pozvati na statističke podatke, jer ih nemam. Ako neko može, bilo bi na primjer, korisno analizirati odnos cijene potrošačke korpe u Sarajevu i Banjaluci. Hrana je zasigurno u prosjeku skuplja u Federaciji, a rekao bih da je slična situacija i drugim namirnicama. Ono što takođe sigurno znam jeste da je cijena kvadrata stana u Sarajevu bar 50% veća nego u Banjaluci (slično je i sa cijenom izdavanja stana). Gorivo je skuplje u Federaciji bar 20%, a u odnosu na Bijeljinu, koja ima najjeftinije gorivo možda i u Evropi, čak i više. Eto, navodim nekoliko stavki koje veoma značajno utiču na standard stanovništva.
Evo ti odmad demanta tvojih navoda. Mostar je prije rata bio skuplji od Sarajeva a i danas je ista situacija. Cijena stanova nije ista jer zavisi od vise faktora s ne samo od toga sto je Sarajevo glavni grad, pa je sve odmah skuplje.
BiH u prosjeku ima vece plate nego Srbija koja nije iskusila ni rat ni razaranja. A uspjela je sacuvati gro svoje industrije, sto u BiH nije slucaj.
Sto se entiteta tice, te bajke koje iznosi Cvijanovicka, Visković i Dodik, to okacite macku o rep. Znam covjeka, koji je iz Kalinovika i koji mi je pričao da je najveća plata u tom istom zabacenom mjestu 160 maraka i da svi bukvalno pobjegoše iz Istocne Hercegovine jer je ziva propast dole.
90% Srba iz RS-a radi u FBiH. Masovno se zaposljavaju, naročitu u Mostaru i Sarajevu, a ostatak bjezi ka zapadu i Vojvodini. Upuceniji sam od tebe jer komuniciramo sa ljudima, bez obzira odakle dolaze a ne da vjerujem sta političari govore.
RS ima manje od 700.000 stanovnika i broj stalno opada, jer Vas puno umire a malo se radja djece, i veliki je egzodus. Drug mi je poslovno isao u Banja Luku, i govori mi da su ogromni redovi pred ambasadama, i da niko ne zeli ostati gore, jer posla nema. Krije se prava istina od naroda.
RS je prezaduzena i tesko ce održati likvidnost, ako je ikako sada ima.
FBiH s druge strane, ma kakve god smicalice Covic radio, ipak funkcionise i daleko je u boljem stanju od RS-a, jer FBiH pokupi sve radnike iz RS-a. Daleko je to od idealnog, ali u usporedbi sa RS-om, to je svemirski brod trenutno.
Koji cmar od covjeka moras biti pa ovakve nebuloze pricati a jos kao predstavljati tu zemlju."Ne možete natjerati nekog da nešto voli, ako to ne voli. Ja nisam ljubitelj Sarajeva niti sam ljubitelj BiH. Beograd obožavam, volim, poštujem i navijam za Srbiju svim silama", poručio je Dodik.
On je istakao da Republika Srpska, ukoliko zbog Kosova bude "nastavljen i održan pritisak", ima "legitimno pravo" da pojača svoje zahtjeve za utvrđivanje statusa. Ovo je momenat kada Dodik zaboravlja da "RS nema osoba koje bi dozvolile da narod ispašta", dok glorifikuje ideju secenionizma koja bi sasvim sigurno ugrozila građane RS.
"Svima je danas jasno kakva bi odluka bila da jednog dana ljudi u Republici Srpskoj imaju priliku da se izjasne. Gradimo upravo tu atmosferu i priliku, jednog dana narod će se opredijeliti o statusu RS. Taj status možemo da prepoznamo već danas, naravno da se podrazumijeva potpuna integrisanost sa Srbijom i svim elementima. Ne možete gotovo identične situacije koje imate na Kosovu i u BiH da rješavate na dva različita načina i da pričate kako Šiptari imaju pravo na presedan, a BiH mora da šuti", naveo je Dodik u razgovoru za Kurir.

vjeruj mi da ne mogu da zamislim onoga ko mu daje glas. covjek je godinama u vlasti i nista dobro za srpski narod nije uradio izuzev obecanja. ako su blokade dovoljne, to moze svako i nije sposobnost djikana.The 51st State wrote:Hoce tri enklave da odcijepi, ne puse ni srbi vise njegovu pricu. Klaun.
Zato kuchka iz naziva ove teme i laje da ce podici plate, a samim tim i prosjek plate u manjem entitetu zbog najava novog zakona u FBIH-a gdje ce u prosjek ulaziti i TO i time ce se izjednaciti nacin obracuna u oba entiteta. Rezultat ce biti sokantan po stanovnistvo manjeg entiteta.p206 wrote:jebiga sad i ti pretjera... stanje je bolje al nije toliko ni blizu.. treba provjeriti (99% sam siguran) ali u statistiku ukupne plate RS ubraja i topli obrok, dok FBiH ne..megaman4 wrote:Pricas o stvarima koje ocigledno ne znaš. Nije tacno da je zivot u FBiH skuplji 30%. Lupas bezveze. FBiH ima 10 kantona i svaki kroji svoju ekonomsku politiku u skladu sa mogućnostima svog stanovništva.draganbl wrote:Upravo suprotno, veliki broj budžetskih korisnika odlazi iz BiH. Tu naravno ne mislim da Dodikovu kamarilu koju je pozapošljavao u javnoj upravi, već na ljekare, medicinske sestre, profesore... Na kliničkom centru vraćaju ljude iz penzije, nema ko da primi i pregleda pacijenta, jer svi odođe u Njemačku.
Dalje, nije tačno da običan svijet pravi poređenje između entiteta. Ovdje se pravi poređenje u odnosu na Srbiju i to je manje više jedino relevantno i građanima važno. Na primjer, prosvjetari u Srbiji imaju platu bar 20% manju u odnosu na Republiku Srpsku. Meni recimo uopšte nije jasno kako i od čega žive profesori u Beogradu (koji je duplo skuplji od Banjaluke), sa platom od oko 400 evra. Stoga ne stoji konstatacija da se Dodik pribojava da će narod u RS-u reći, zaboga, plate u Federaciji su veće. Da ponovim, Federacija građanima iz RS-a nije referentna za ovo poređenje.
Napomenuo sam da je moja lična procjena da je život u Federaciji skuplji, ali se ne mogu pozvati na statističke podatke, jer ih nemam. Ako neko može, bilo bi na primjer, korisno analizirati odnos cijene potrošačke korpe u Sarajevu i Banjaluci. Hrana je zasigurno u prosjeku skuplja u Federaciji, a rekao bih da je slična situacija i drugim namirnicama. Ono što takođe sigurno znam jeste da je cijena kvadrata stana u Sarajevu bar 50% veća nego u Banjaluci (slično je i sa cijenom izdavanja stana). Gorivo je skuplje u Federaciji bar 20%, a u odnosu na Bijeljinu, koja ima najjeftinije gorivo možda i u Evropi, čak i više. Eto, navodim nekoliko stavki koje veoma značajno utiču na standard stanovništva.
Evo ti odmad demanta tvojih navoda. Mostar je prije rata bio skuplji od Sarajeva a i danas je ista situacija. Cijena stanova nije ista jer zavisi od vise faktora s ne samo od toga sto je Sarajevo glavni grad, pa je sve odmah skuplje.
BiH u prosjeku ima vece plate nego Srbija koja nije iskusila ni rat ni razaranja. A uspjela je sacuvati gro svoje industrije, sto u BiH nije slucaj.
Sto se entiteta tice, te bajke koje iznosi Cvijanovicka, Visković i Dodik, to okacite macku o rep. Znam covjeka, koji je iz Kalinovika i koji mi je pričao da je najveća plata u tom istom zabacenom mjestu 160 maraka i da svi bukvalno pobjegoše iz Istocne Hercegovine jer je ziva propast dole.
90% Srba iz RS-a radi u FBiH. Masovno se zaposljavaju, naročitu u Mostaru i Sarajevu, a ostatak bjezi ka zapadu i Vojvodini. Upuceniji sam od tebe jer komuniciramo sa ljudima, bez obzira odakle dolaze a ne da vjerujem sta političari govore.
RS ima manje od 700.000 stanovnika i broj stalno opada, jer Vas puno umire a malo se radja djece, i veliki je egzodus. Drug mi je poslovno isao u Banja Luku, i govori mi da su ogromni redovi pred ambasadama, i da niko ne zeli ostati gore, jer posla nema. Krije se prava istina od naroda.
RS je prezaduzena i tesko ce održati likvidnost, ako je ikako sada ima.
FBiH s druge strane, ma kakve god smicalice Covic radio, ipak funkcionise i daleko je u boljem stanju od RS-a, jer FBiH pokupi sve radnike iz RS-a. Daleko je to od idealnog, ali u usporedbi sa RS-om, to je svemirski brod trenutno.
život u Sarajevu jeste skuplji nego u BL za nekih 10-20% ali SA i BL nisu dobri pokazatelji stanja, treba otići u manja mjesta.. tipa Vareš, gdje je vrijeme stalo.. ili Gacko, Milići gdje sve zavisi od jedne fabrike koja kad bi stala..
Infrastruktura, papak ovdje papak tamo i eto ga.Maraschino wrote:vjeruj mi da ne mogu da zamislim onoga ko mu daje glas. covjek je godinama u vlasti i nista dobro za srpski narod nije uradio izuzev obecanja. ako su blokade dovoljne, to moze svako i nije sposobnost djikana.The 51st State wrote:Hoce tri enklave da odcijepi, ne puse ni srbi vise njegovu pricu. Klaun.
p ako uzmemo u obzir da su najgnusniji i najveci zlocini nad bosnjacima ucinjeni i istocnoj hercegovini i istocnoj bosni i kad vidimo kako im danas tamo ide moglo bi se reci da tu ima necega.mayab wrote:valjda je to neka svemirska univerzalna pravda, da sve što je postalo na krvi nevinih , teroru i zločinu mora otići u pi_du ma_erinu samo od sebe, ne pomože tu ni GUARDIAN sa svojim podanicima
bas sam se pitao zbog ceg preCednik odjednom o platama i tako to. a znamo da je o tome najmanje pricao u zadnjih 10tak godina. najvise je o platama i radnim mjestima guslao jadni bakir. jer mu stado to trazi.mickino stado kao da ne zivi od plate ndgo od podjebavanja balija.channel10 wrote: Zato kuchka iz naziva ove teme i laje da ce podici plate, a samim tim i prosjek plate u manjem entitetu zbog najava novog zakona u FBIH-a gdje ce u prosjek ulaziti i TO i time ce se izjednaciti nacin obracuna u oba entiteta. Rezultat ce biti sokantan po stanovnistvo manjeg entiteta.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/pol ... /191005038Siromašna jesenja sjetva
Poljoprivreda u Semberiji na izdisaju: Za četiri godine od posla odustalo 8.400 osoba
Šta oće sad ovaj pijanica? Izmigoljio tek kad je milorad izašao helikopterom iz Beograda! Eeee, upravo o ovakvim akademskim pijanicama je milorad neki dan zborio! I bio je u pravu, vidiš! Je li breeeee? Šta to ti, breeee?!Profesor Fakulteta bezbjednosti u Beogradu Darko Trifunović, gostovao je u jutarnjem programu Happy televizije, i, pored ostalog, analizirao odnose balkanskih država s Rusijom i i NATO alijansom.
Govoreći o BiH, Trifunović je kazao da se često previđa elementarna činjenica da je NATO pakt već u BiH, i da upravo NATO pakt garantira teritorijalni intergitet i suverenitet BiH.
-To je u Dejtonu potpisao Slobodan Milošević, rekao je Trifunović, aludirajući na Ankes 1-A Mirovnog sporazuma koji se odnosi na tripartitni Sporazum između BiH, Srbije i Hrvatske sa Organizacijom sjevernoatlantskog pakta (NATO) o statusu NATO-a i njegovog osoblja u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.
Nisam dugo pisao na forumu, pa sam se malo odvikao od forumske nekulture. Ipak, ovaj post forumaša @p206 je vrlo korektan, pa bi valjalo odgovoriti na njega.p206 wrote:jebiga sad i ti pretjera... stanje je bolje al nije toliko ni blizu.. treba provjeriti (99% sam siguran) ali u statistiku ukupne plate RS ubraja i topli obrok, dok FBiH ne..megaman4 wrote:Pricas o stvarima koje ocigledno ne znaš. Nije tacno da je zivot u FBiH skuplji 30%. Lupas bezveze. FBiH ima 10 kantona i svaki kroji svoju ekonomsku politiku u skladu sa mogućnostima svog stanovništva.draganbl wrote:Upravo suprotno, veliki broj budžetskih korisnika odlazi iz BiH. Tu naravno ne mislim da Dodikovu kamarilu koju je pozapošljavao u javnoj upravi, već na ljekare, medicinske sestre, profesore... Na kliničkom centru vraćaju ljude iz penzije, nema ko da primi i pregleda pacijenta, jer svi odođe u Njemačku.
Dalje, nije tačno da običan svijet pravi poređenje između entiteta. Ovdje se pravi poređenje u odnosu na Srbiju i to je manje više jedino relevantno i građanima važno. Na primjer, prosvjetari u Srbiji imaju platu bar 20% manju u odnosu na Republiku Srpsku. Meni recimo uopšte nije jasno kako i od čega žive profesori u Beogradu (koji je duplo skuplji od Banjaluke), sa platom od oko 400 evra. Stoga ne stoji konstatacija da se Dodik pribojava da će narod u RS-u reći, zaboga, plate u Federaciji su veće. Da ponovim, Federacija građanima iz RS-a nije referentna za ovo poređenje.
Napomenuo sam da je moja lična procjena da je život u Federaciji skuplji, ali se ne mogu pozvati na statističke podatke, jer ih nemam. Ako neko može, bilo bi na primjer, korisno analizirati odnos cijene potrošačke korpe u Sarajevu i Banjaluci. Hrana je zasigurno u prosjeku skuplja u Federaciji, a rekao bih da je slična situacija i drugim namirnicama. Ono što takođe sigurno znam jeste da je cijena kvadrata stana u Sarajevu bar 50% veća nego u Banjaluci (slično je i sa cijenom izdavanja stana). Gorivo je skuplje u Federaciji bar 20%, a u odnosu na Bijeljinu, koja ima najjeftinije gorivo možda i u Evropi, čak i više. Eto, navodim nekoliko stavki koje veoma značajno utiču na standard stanovništva.
Evo ti odmad demanta tvojih navoda. Mostar je prije rata bio skuplji od Sarajeva a i danas je ista situacija. Cijena stanova nije ista jer zavisi od vise faktora s ne samo od toga sto je Sarajevo glavni grad, pa je sve odmah skuplje.
BiH u prosjeku ima vece plate nego Srbija koja nije iskusila ni rat ni razaranja. A uspjela je sacuvati gro svoje industrije, sto u BiH nije slucaj.
Sto se entiteta tice, te bajke koje iznosi Cvijanovicka, Visković i Dodik, to okacite macku o rep. Znam covjeka, koji je iz Kalinovika i koji mi je pričao da je najveća plata u tom istom zabacenom mjestu 160 maraka i da svi bukvalno pobjegoše iz Istocne Hercegovine jer je ziva propast dole.
90% Srba iz RS-a radi u FBiH. Masovno se zaposljavaju, naročitu u Mostaru i Sarajevu, a ostatak bjezi ka zapadu i Vojvodini. Upuceniji sam od tebe jer komuniciramo sa ljudima, bez obzira odakle dolaze a ne da vjerujem sta političari govore.
RS ima manje od 700.000 stanovnika i broj stalno opada, jer Vas puno umire a malo se radja djece, i veliki je egzodus. Drug mi je poslovno isao u Banja Luku, i govori mi da su ogromni redovi pred ambasadama, i da niko ne zeli ostati gore, jer posla nema. Krije se prava istina od naroda.
RS je prezaduzena i tesko ce održati likvidnost, ako je ikako sada ima.
FBiH s druge strane, ma kakve god smicalice Covic radio, ipak funkcionise i daleko je u boljem stanju od RS-a, jer FBiH pokupi sve radnike iz RS-a. Daleko je to od idealnog, ali u usporedbi sa RS-om, to je svemirski brod trenutno.
život u Sarajevu jeste skuplji nego u BL za nekih 10-20% ali SA i BL nisu dobri pokazatelji stanja, treba otići u manja mjesta.. tipa Vareš, gdje je vrijeme stalo.. ili Gacko, Milići gdje sve zavisi od jedne fabrike koja kad bi stala..
Otprilike najrelevantniji podatak gdje je ugodnije zivjeti i raditibunk wrote:Koliko ljudi iz manjeg entiteta radi u vecem i obratno?

Ha?Hafis wrote:Šta je ovo krvi ti?
Liči mi na Višku kotonjatu.
Politički Bošnjaci, mezimče međunarodnih predstavnika, izraslo je u političkog monstruma, koji više ne poštuje ni Ustav, ni zakone zemlje za koju se navodno zalažu. Obesmišljeni su izbori, jer vidimo da pobjednici ne mogu da preuzmu odgovornost koju su im dali građani Republike Srpske", istakao je Dodik za Srnu povodom godišnjice općih izbora u BiH.
Statistika je varljiva stvar pogotovo u BiH, jer me ne bi iznenadilo da entitetske agencije imaju različite metodologije obrade podataka.draganbl wrote: Nisam dugo pisao na forumu, pa sam se malo odvikao od forumske nekulture. Ipak, ovaj post forumaša @p206 je vrlo korektan, pa bi valjalo odgovoriti na njega.
Da bi se došlo do statističkih podataka u kom od dva jadna entiteta ljudi žive manje bijedno i jadno, nije potrebno previše truda. Jednostavna google pretraga sa ključnim riječima
Potrošačka korpa u RS i
Potrošačka korpa u FBiH
već daje relevantne informacije iz kojih se može zaključiti sljedeće:
- Potrošačka korpa u RS se posljednjih mjeseci kreće negdje oko 1890KM
- Potrošačka korpa u FBiH se posljednjih mjeseci kreće negdje oko 2070KM
što znači da je u FBiH (naravno, to je sve statistički) svakodnevni život skuplji za nekih 10-15%, zavisi iz kog se ugla gleda.
Moja procjena je bila da je to ipak malo više, jer sam ja poredio svoj utisak na osnovu cijena u Sarajevu i Banjaluci, ali treba imati u vidu da je ostatak Federacije vjerovatno značajno jeftiniji od Sarajeva (možda sa izuzetkom Mostara).
Međutim, ono što je važnije je pokrivenost potrošačke korpe platom.
Ako u Google se pokuša jednostavna pretraga sa ključnim riječima
potrošačka korpa u bih pokrivenost
vidimo da će nas informacije uputiti ka zaključku da je pokrivenost potrošačke korpe prosječnom platom u čitavoj BiH podjednako loša i iznosi od nešto preko 30% u najgorim slučajevima do nešto preko 40% u onim "optimističnim".
Stoga je potpuno besmisleno razgovarati na temu u kom entitetu je bolje, jer ova statistika jasno govori da je kod nas većina građana zapravo gladna i u siromaštvu.
Na kraju, smatrati da je Dodikov motiv da se plate u RS povećaju kako bi se koliko toliko pratio standard u Federaciji bi zvučalo nešto kao: hajde da ne budemo gladni kao što smo sada, već da budemo gladni kao što su ovi drugi u FBiH.
Naivan si ako vjerujes u ovo da se preracunao i kasno skonto. Ili ovo pises kao sda kampanja da se spasi sda jer je doslo do naroda pa to zamjere, pa je onda lakse reci "preracuno i kasno skonto el bake".Styling wrote:
Bake se malo preracun'o, pa kasno skont'o da je sve poluge vlasti dao HDZ in SNSD.
Ako je od starta bio svjestan svega onda on nije nista drugo nego izdajnik Bosnjaka.izvrsni direktor wrote:Naivan si ako vjerujes u ovo da se preracunao i kasno skonto. Ili ovo pises kao sda kampanja da se spasi sda jer je doslo do naroda pa to zamjere, pa je onda lakse reci "preracuno i kasno skonto el bake".Styling wrote:
Bake se malo preracun'o, pa kasno skont'o da je sve poluge vlasti dao HDZ in SNSD.
Sta se bolan preracunao, znao je od pocetka sta radi time i zbog cega. I on i dodik i covic su znali