Milorad Dodik ALL ABOUT

Locked
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#72951 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm »

valjda bi bio red da se pokloni vise paznje istocnoj bosni i istocnoj hercegovini, kad ovi iz srbije mogu pruzati onoliku paznju drvaru kako bi ih uvjerili da ih nisu zaboravili kad se ponovo krene u secesiju i razbijanje BiH.

nadam se da danas nema vise od 2%-3% dobrijeh bosnjana bosne srebrene koji vjeruju da ce se velikosrpska ideologija zadovoljiti sa "pisljivih" 49% BiH.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72952 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

155_mm wrote:valjda bi bio red da se pokloni vise paznje istocnoj bosni i istocnoj hercegovini, kad ovi iz srbije mogu pruzati onoliku paznju drvaru kako bi ih uvjerili da ih nisu zaboravili kad se ponovo krene u secesiju i razbijanje BiH.

nadam se da danas nema vise od 2%-3% dobrijeh bosnjana bosne srebrene koji vjeruju da ce se velikosrpska ideologija zadovoljiti sa "pisljivih" 49% BiH.
pa ni ovo nije njihovo nego i njihovo
a hoce li se zadovoljiti sa time na njima je. ako imaju djece koja ce ginuti neka onda pokusaju a bez krvi nece dobiti nista.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#72953 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Hafis »

PM72 wrote:
155_mm wrote:
VIŠEGRAD U završnoj fazi snimanje filma „Ovamo daleko – atentat na Bosnu“

Prvi put nakon 27 godina komandant Ahmet Sejdić posjetio Višegradsku ćupriju
U filmu se govori o učešću specijalnih jedinica iz Srbije u vojnim operacijama na tlu naše zemlje
https://avaz.ba/vijesti/bih/520656/prvi ... ku-cupriju
Da se razumijemo...ovo nije snimanje filma tipa Sutjeska jal Neretva nego dokumentarac u kojem ”akteri” porane kad nema nikog pa na brzinu kažu koju i bjež nazad...
Super, novi ratni film :thumbup:
Da malo brate promijenimo. A jesu ovi partizanski filmovi uTušili, bolje znam tekst svakog glumca nego i oni sami kad su se pripremali za ulogu.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#72954 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm »

pa 'de si bre' afize!
prica se da je kod vas na zapadnoj obali mostara najpopularniji partizanski film "desant na drvar". je li istina to?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#72955 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by spreca »

155_mm wrote:pa 'de si bre' afize!
prica se da je kod vas na zapadnoj obali mostara najpopularniji partizanski film "desant na drvar". je li istina to?
On najvoli Tuzlanski Humanitarni konvoj
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72956 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

155_mm wrote:pa 'de si bre' afize!
prica se da je kod vas na zapadnoj obali mostara najpopularniji partizanski film "desant na drvar". je li istina to?
samo na razglednicama mogu drvar gledati :D
swanfilter
Posts: 10819
Joined: 06/06/2008 18:52

#72957 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by swanfilter »

Najavljivanje povecanja plata, u slucaju da se desi, ima li realnog pokrica ili ...?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72958 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

swanfilter wrote:Najavljivanje povecanja plata, u slucaju da se desi, ima li realnog pokrica ili ...?
naravno da ima, zaduzuje se koliko je potrebno
User avatar
SmokingMan
Posts: 22649
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#72959 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by SmokingMan »

Podržite me da će ovo opteretit samo budžet RS.a...A nisam siguran jesu li još odustali od naplate onog poreza koji se djeli na entitete,znam da je nedavno odbijen njihov zahtjev.Eh sada je pitanje koliko će biti održivo to zaduživanje,koliko široko će majčica Srbija imati otvorenu šaku za prohtjeve svog zastupnika.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72960 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

Lajicki, odricu se dijela kojeg poslodavci uplacuju u njihovu entitetsku kasu a da taj dio isplate radnicima. Tamo gdje im bude falilo u entitetskoj kasi ce se zaduziti ili ce majcica nesto kanuti(infrastrukturni projekti).
Za ovo ne treba pamet to bi i Mara iz Dervente mogla.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#72961 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm »

swanfilter wrote:Najavljivanje povecanja plata, u slucaju da se desi, ima li realnog pokrica ili ...?
realnog pokrica nema ni za ovo sto danas imaju. oni su vec presli tacku bez povratka kako ekonomski tako demografskii. i to je ono sto situaciju cini ozbiljnom. oni nemaju vise 20-30 godina da cekaju priliku.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#72962 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

S obzirom na to koliko je ljudi u prethodnih tri-četiri godine napustilo BiH, plate bi se mogle i više povećati, a da se ukupna količina novca možda nikako i ne uveća.
Na primjer, u zdravstvenim ustanovama više nema ni ljekara ni sestara, vraćaju ljude iz penzije da bi imali barem nekoga da primi pacijenta. O liječenju da i ne pomišljamo. Sa druge strane, s obzirom na trenutne mizerne plate, koliko god da uvećaju plate zdravstvenim radnicima - malo je. Slično je i sa prosvjetarima i policijom.
swanfilter
Posts: 10819
Joined: 06/06/2008 18:52

#72963 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by swanfilter »

Maraschino wrote:
swanfilter wrote:Najavljivanje povecanja plata, u slucaju da se desi, ima li realnog pokrica ili ...?
naravno da ima, zaduzuje se koliko je potrebno
Da se zaduzis, za mene nije realno pokrice. Proizvedeno, zarađeno ... Sto oni ocito nemaju, zato me zanimalo ..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72964 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

swanfilter wrote:
Maraschino wrote:
naravno da ima, zaduzuje se koliko je potrebno
Da se zaduzis, za mene nije realno pokrice. Proizvedeno, zarađeno ... Sto oni ocito nemaju, zato me zanimalo ..
malo se zezam. bar kod njih u zadnje vrijeme to nije realno ali valja misice nabildavati.
niko ne spominje probleme u rafineriji gdje se otpustaju radnici, nagomilavaju dugovi.
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#72965 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by palermo »

Pa Dodik mora nešto uraditi, jer nesrazmjer plata između FBiH i RS-a je postao i politčki za njega neprihvatljiv. Evo Dragan je spomenuo zdravtsvene radnike u RS-u, u odnosu na plate u zdravstvu u federaciji to je prilično mizerno.

Tako da je vjerovatno zaduživanje naprosto nužno. Ko će to vraćati...pa ne mora Mile baš o svemu da misli
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#72966 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Ne povećava Dodik plate zbog Federacije, jer ovdje uglavnom nikoga nije ni briga kolike su plate u Federaciji. Sa druge strane, moje lično iskustvo mi govori da je život u Federaciji skuplji bar za 30%. Možda postoji mali broj ljudi iz RS-a koji imaju priliku da se zbog veće plate zaposle u Federaciji, ali je taj broj zanemariv u odnosu na broj onih koji u kolonama napuštaju BiH. Zbog toga je broj zaposlenih u zdravstvu i prosvjeti iz dana u dan sve manji i manji. Novca svakako nema, ali jednostavna matematika pokazuje da ako se ista količina dijeli na manji broj ljudi, pojedinačni iznosi će biti veći.
Dakle, nema tu nekog novog zaduživanja, već samo potrošnja iste količine novca na ukupno manji broj ljudi.
archi_a
Posts: 11876
Joined: 11/12/2011 18:11

#72967 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by archi_a »

Ako se ne misle popunjavati "rupe" u smjenama, to onda znači da postojeći radnici moraju raditi puno više od normalnog radnog vremena!!!! :D

Ma šta duplo, ide plata troduplo! minimalac na 1000 kermaša. :pisnuo:
džakailibu
Posts: 764
Joined: 08/05/2013 11:37

#72968 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by džakailibu »

draganbl wrote:Ne povećava Dodik plate zbog Federacije, jer ovdje uglavnom nikoga nije ni briga kolike su plate u Federaciji. Sa druge strane, moje lično iskustvo mi govori da je život u Federaciji skuplji bar za 30%. Možda postoji mali broj ljudi iz RS-a koji imaju priliku da se zbog veće plate zaposle u Federaciji, ali je taj broj zanemariv u odnosu na broj onih koji u kolonama napuštaju BiH. Zbog toga je broj zaposlenih u zdravstvu i prosvjeti iz dana u dan sve manji i manji. Novca svakako nema, ali jednostavna matematika pokazuje da ako se ista količina dijeli na manji broj ljudi, pojedinačni iznosi će biti veći.
Dakle, nema tu nekog novog zaduživanja, već samo potrošnja iste količine novca na ukupno manji broj ljudi.
kako se skupi ista kolicina novaca ako je manje ljudi?
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#72969 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

džakailibu wrote:
draganbl wrote:Ne povećava Dodik plate zbog Federacije, jer ovdje uglavnom nikoga nije ni briga kolike su plate u Federaciji. Sa druge strane, moje lično iskustvo mi govori da je život u Federaciji skuplji bar za 30%. Možda postoji mali broj ljudi iz RS-a koji imaju priliku da se zbog veće plate zaposle u Federaciji, ali je taj broj zanemariv u odnosu na broj onih koji u kolonama napuštaju BiH. Zbog toga je broj zaposlenih u zdravstvu i prosvjeti iz dana u dan sve manji i manji. Novca svakako nema, ali jednostavna matematika pokazuje da ako se ista količina dijeli na manji broj ljudi, pojedinačni iznosi će biti veći.
Dakle, nema tu nekog novog zaduživanja, već samo potrošnja iste količine novca na ukupno manji broj ljudi.
kako se skupi ista kolicina novaca ako je manje ljudi?
Zato što ukupna količina novca ne zavisi od ukupnog broja ljudi, već od ukupne zarade i plaćenog poreza. Ukupni budžetski prihodi, što se lako može vidjeti iz statističkih podataka ne opadaju, naprotiv. Na primjer, prihodi od PDV-a su u 2019. godini u prva četiri mjeseca u 2019. godini veći za oko 11% u odnosu na isti period prošle godine.
Evo link
http://www.new.uino.gov.ba/bs/clanci/No ... miliona-KM
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#72970 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

Ako narod odlazi ne odlaze budzetski korisnici i njih je samo vise a nikako manje.
Odakle tebi Dragane da je u federaciji zivot skuplji i to 30%. To je bas puno ali gdje to nadje?

Nije da ih ne interesuje stanje u federaciji vec naprotiv, sve uporedbe uvijek se prave izmedju entiteta pa tek onda sire.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#72971 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Upravo suprotno, veliki broj budžetskih korisnika odlazi iz BiH. Tu naravno ne mislim da Dodikovu kamarilu koju je pozapošljavao u javnoj upravi, već na ljekare, medicinske sestre, profesore... Na kliničkom centru vraćaju ljude iz penzije, nema ko da primi i pregleda pacijenta, jer svi odođe u Njemačku.

Dalje, nije tačno da običan svijet pravi poređenje između entiteta. Ovdje se pravi poređenje u odnosu na Srbiju i to je manje više jedino relevantno i građanima važno. Na primjer, prosvjetari u Srbiji imaju platu bar 20% manju u odnosu na Republiku Srpsku. Meni recimo uopšte nije jasno kako i od čega žive profesori u Beogradu (koji je duplo skuplji od Banjaluke), sa platom od oko 400 evra. Stoga ne stoji konstatacija da se Dodik pribojava da će narod u RS-u reći, zaboga, plate u Federaciji su veće. Da ponovim, Federacija građanima iz RS-a nije referentna za ovo poređenje.

Napomenuo sam da je moja lična procjena da je život u Federaciji skuplji, ali se ne mogu pozvati na statističke podatke, jer ih nemam. Ako neko može, bilo bi na primjer, korisno analizirati odnos cijene potrošačke korpe u Sarajevu i Banjaluci. Hrana je zasigurno u prosjeku skuplja u Federaciji, a rekao bih da je slična situacija i drugim namirnicama. Ono što takođe sigurno znam jeste da je cijena kvadrata stana u Sarajevu bar 50% veća nego u Banjaluci (slično je i sa cijenom izdavanja stana). Gorivo je skuplje u Federaciji bar 20%, a u odnosu na Bijeljinu, koja ima najjeftinije gorivo možda i u Evropi, čak i više. Eto, navodim nekoliko stavki koje veoma značajno utiču na standard stanovništva.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#72972 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Qoom »

Dragane, majstore, totalno si fulio loptu. PDV nema apsolutno nikakve veze sa ekonomskom moći neke države. Pričajmo o BDP-u, o deficitu, o zaduživanju, etc. itd.

Ti kroz zaduživanje, koje je sve masovnije i koje će doći na naplatu za 5, 10, 20 godina (pogledaj emisiju vrijednosnih papira RS-a), pospješuješ potrošnju i priliv od PDV-a. Porezi inače služe da nahrane smetljare iz raznih nivoa vlasti.

Dakle, ovo što se danas radi je navlačenje gumenih rukavica i skidanje poklopca s vazelina za ono što slijedi. Masovno karanje u dupe običnog puka

Ne budimo djeca Dragane majstore

A posljedice odlaska ljudi, to je gotovo, to je zadnji ekser na tabut ili kovčeg, na kraju više neće biti ni bitno
User avatar
muha_sa
Posts: 140476
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#72973 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by muha_sa »

Vrijedi pogledat i cut

megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#72974 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by megaman4 »

draganbl wrote:Upravo suprotno, veliki broj budžetskih korisnika odlazi iz BiH. Tu naravno ne mislim da Dodikovu kamarilu koju je pozapošljavao u javnoj upravi, već na ljekare, medicinske sestre, profesore... Na kliničkom centru vraćaju ljude iz penzije, nema ko da primi i pregleda pacijenta, jer svi odođe u Njemačku.

Dalje, nije tačno da običan svijet pravi poređenje između entiteta. Ovdje se pravi poređenje u odnosu na Srbiju i to je manje više jedino relevantno i građanima važno. Na primjer, prosvjetari u Srbiji imaju platu bar 20% manju u odnosu na Republiku Srpsku. Meni recimo uopšte nije jasno kako i od čega žive profesori u Beogradu (koji je duplo skuplji od Banjaluke), sa platom od oko 400 evra. Stoga ne stoji konstatacija da se Dodik pribojava da će narod u RS-u reći, zaboga, plate u Federaciji su veće. Da ponovim, Federacija građanima iz RS-a nije referentna za ovo poređenje.

Napomenuo sam da je moja lična procjena da je život u Federaciji skuplji, ali se ne mogu pozvati na statističke podatke, jer ih nemam. Ako neko može, bilo bi na primjer, korisno analizirati odnos cijene potrošačke korpe u Sarajevu i Banjaluci. Hrana je zasigurno u prosjeku skuplja u Federaciji, a rekao bih da je slična situacija i drugim namirnicama. Ono što takođe sigurno znam jeste da je cijena kvadrata stana u Sarajevu bar 50% veća nego u Banjaluci (slično je i sa cijenom izdavanja stana). Gorivo je skuplje u Federaciji bar 20%, a u odnosu na Bijeljinu, koja ima najjeftinije gorivo možda i u Evropi, čak i više. Eto, navodim nekoliko stavki koje veoma značajno utiču na standard stanovništva.
Pricas o stvarima koje ocigledno ne znaš. Nije tacno da je zivot u FBiH skuplji 30%. Lupas bezveze. FBiH ima 10 kantona i svaki kroji svoju ekonomsku politiku u skladu sa mogućnostima svog stanovništva.

Evo ti odmad demanta tvojih navoda. Mostar je prije rata bio skuplji od Sarajeva a i danas je ista situacija. Cijena stanova nije ista jer zavisi od vise faktora s ne samo od toga sto je Sarajevo glavni grad, pa je sve odmah skuplje.

BiH u prosjeku ima vece plate nego Srbija koja nije iskusila ni rat ni razaranja. A uspjela je sacuvati gro svoje industrije, sto u BiH nije slucaj.

Sto se entiteta tice, te bajke koje iznosi Cvijanovicka, Visković i Dodik, to okacite macku o rep. Znam covjeka, koji je iz Kalinovika i koji mi je pričao da je najveća plata u tom istom zabacenom mjestu 160 maraka i da svi bukvalno pobjegoše iz Istocne Hercegovine jer je ziva propast dole.

90% Srba iz RS-a radi u FBiH. Masovno se zaposljavaju, naročitu u Mostaru i Sarajevu, a ostatak bjezi ka zapadu i Vojvodini. Upuceniji sam od tebe jer komuniciramo sa ljudima, bez obzira odakle dolaze a ne da vjerujem sta političari govore.

RS ima manje od 700.000 stanovnika i broj stalno opada, jer Vas puno umire a malo se radja djece, i veliki je egzodus. Drug mi je poslovno isao u Banja Luku, i govori mi da su ogromni redovi pred ambasadama, i da niko ne zeli ostati gore, jer posla nema. Krije se prava istina od naroda.

RS je prezaduzena i tesko ce održati likvidnost, ako je ikako sada ima.

FBiH s druge strane, ma kakve god smicalice Covic radio, ipak funkcionise i daleko je u boljem stanju od RS-a, jer FBiH pokupi sve radnike iz RS-a. Daleko je to od idealnog, ali u usporedbi sa RS-om, to je svemirski brod trenutno.
User avatar
mayab
Posts: 30853
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#72975 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by mayab »

valjda je to neka svemirska univerzalna pravda, da sve što je postalo na krvi nevinih , teroru i zločinu mora otići u pi_du ma_erinu samo od sebe, ne pomože tu ni GUARDIAN sa svojim podanicima :izet:
Locked