Ilegalni migranti u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7276 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

CPT wrote:
Bloo wrote:Pa znaci ekonomski migranti? U potrazi za boljim zivotom?
Kako je Krajisnik dosao do Njemacke? Presao preko granica od Bosne do Njemacke?
Dalje, ako bjeze od siromastva i svega nabrojanog, cemu mali broj zahtjeva za azil u Bosni?
Ne, nisu ekonomski migranti. Rat ili "ratna zona" nije islov i to se ne tumaci doslovce. Postojalo je vise nacina. Zavisi od mogucnosti ($$$). Vecina je placala 500DEM do Gorice pa onda noga...

Jer znaju da nece moci poceti nov zivot u BIH.
Pa ako nisu ekonomski migranti kako su ratni onda kada su duzni po zakonu o trazenju azila da traze isti u prvoj sigurnoj zemlji.

Da se ne pravimo ludi ovdje - oni koriste zakon o azilu i rupe u zakonima da uzjasu na dzabalamu.Mozes da mlatis praznu slamu koliko god oces - EU kao sto rekoh u 2018 je prihvatila samo 11 procenata zahtjeva za azilom,19 procenata privremene zastite i jos nesto .60% je odbijeno na svim poljima.Da ne spominjemo koliko uopce ne trazi nikakve papire.... ali pravimo se ludi i dalje :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7277 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

CPT wrote:
Bloo wrote:Pa znaci ekonomski migranti? U potrazi za boljim zivotom?
Kako je Krajisnik dosao do Njemacke? Presao preko granica od Bosne do Njemacke?
Dalje, ako bjeze od siromastva i svega nabrojanog, cemu mali broj zahtjeva za azil u Bosni?
Ne, nisu ekonomski migranti. Rat ili "ratna zona" nije islov i to se ne tumaci doslovce. Postojalo je vise nacina. Zavisi od mogucnosti ($$$). Vecina je placala 500DEM do Gorice pa onda noga...

Jer znaju da nece moci poceti nov zivot u BIH.
A oni silni Krajisnici predratni sto su kuce dizali i posjecivali famaliju u merdzama pa se vracali na baustelu? Isto tapkali od velike gorice do njemacke kroz sume?

Sto nece moci? Sta im je potrebno za novi zivot?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7278 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

CPT wrote:
славянин wrote:hoces video da se podsjetis? :wink:
Hocu de :D
Imas na pocetku teme. Austrijska ekipa isla sa Bosanacima kroz sumu u Austriju. Svi muskarci jer je to inace jako vazno.[/quote]
De opet molim te ... ti si rekao pa da vidim taj video.
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#7279 Re: Migranti u BiH

Post by paladinka »

Niemand wrote:A dobro, mozda covjek misli na autonomase, to sto su koji put kampovali po okolnim zemljama se istina moze nazvati krajiskom tradicijom. U pravu je covjek. A i azil su trazili cak na drugom kontinentu, jbg.

:x

I veli krajiska tradicija. Samo sto ne konta da je tu krajisku tradiciju tito legalno uredio prije tih 50tak godina.

Bosna ne moze zaustaviti ekonomske migracije, mozemo samo ublaziti cijelu situaciju kolko je moguce. Al nema potrebe ni za ovim bezobrazlukom i budalastinama te jes rat te nije rat te sta, i mi smo.. :roll:
Oni su isto basanski drzavljani.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7280 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

Samo cekam da mi postave sada video kako bjeze u ratu iz krajine civili pred tenkovima i kaze evo vidite isto ovi :lol:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#7281 Re: Migranti u BiH

Post by CPT »

Bloo wrote:
CPT wrote:
Bloo wrote:Pa znaci ekonomski migranti? U potrazi za boljim zivotom?
Kako je Krajisnik dosao do Njemacke? Presao preko granica od Bosne do Njemacke?
Dalje, ako bjeze od siromastva i svega nabrojanog, cemu mali broj zahtjeva za azil u Bosni?
Ne, nisu ekonomski migranti. Rat ili "ratna zona" nije islov i to se ne tumaci doslovce. Postojalo je vise nacina. Zavisi od mogucnosti ($$$). Vecina je placala 500DEM do Gorice pa onda noga...

Jer znaju da nece moci poceti nov zivot u BIH.
A oni silni Krajisnici predratni sto su kuce dizali i posjecivali famaliju u merdzama pa se vracali na baustelu? Isto tapkali od velike gorice do njemacke kroz sume?

Sto nece moci? Sta im je potrebno za novi zivot?
Nisam pratio svakog, govorimo kako se to jako cesto radilo. Pogotovo devedesetih. Imas masu materiala o tome na netu, cak i snimak takvog prelaza na YT.

Vise od 500KM/mjesecno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7282 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

Znaci treba mu skoro pa prosjecna plata u BiH?
Posto to ne moze ostvariti ovdje ide dalje gdje moze da zaradi vise svojim radom?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#7283 Re: Migranti u BiH

Post by CPT »

Bloo wrote:Znaci treba mu skoro pa prosjecna plata u BiH?
Posto to ne moze ostvariti ovdje ide dalje gdje moze da zaradi vise svojim radom?
Da, kao sto bi uradila svaka racionalna osoba. Provjeri boju koze ljudi koji rade u pozadini po Venecije pa javi... Pa skontaju zasto ne peru sude u Bihacu. :wink:
Last edited by CPT on 15/06/2019 01:18, edited 1 time in total.
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#7284 Re: Migranti u BiH

Post by paladinka »

славянин wrote:Samo cekam da mi postave sada video kako bjeze u ratu iz krajine civili pred tenkovima i kaze evo vidite isto ovi :lol:
Oni nisu mogli direktno bjezati , kao mnogi nasi , recomo prvo za Njemacku i kasnije su se mogli vratiti ali ne vecina je otisla za USA
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#7285 Re: Migranti u BiH

Post by Niemand »

Pa on stvarno misli na autonomase :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7286 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

CPT wrote:
Bloo wrote:Znaci treba mu skoro pa prosjecna plata u BiH?
Posto to ne moze ostvariti ovdje ide dalje gdje moze da zaradi vise svojim radom?
da, kao sto bi uradila svaka racionalna osoba
Naravno. Ali mozda su struke koja je potrebna u BiH? Gradevinari, moleri, zidari...? Zasto ne probati ovdje...navodno dobro zaraduju...
Recimo da ja imam platu od 500 KM, koje su moje opcije? A nemam kvalifikacija da dobijem vizu radnu preko ambasade?
Da poderem pasos i krenem preko planine i naravno ako me zaustave da pricam na esperantu?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#7287 Re: Migranti u BiH

Post by CPT »

Bloo wrote:
CPT wrote:
Bloo wrote:Znaci treba mu skoro pa prosjecna plata u BiH?
Posto to ne moze ostvariti ovdje ide dalje gdje moze da zaradi vise svojim radom?
da, kao sto bi uradila svaka racionalna osoba
Naravno. Ali mozda su struke koja je potrebna u BiH? Gradevinari, moleri, zidari...? Zasto ne probati ovdje...navodno dobro zaraduju...
Recimo da ja imam platu od 500 KM, koje su moje opcije? A nemam kvalifikacija da dobijem vizu radnu preko ambasade?
Da poderem pasos i krenem preko planine i naravno ako me zaustave da pricam na esperantu?
Jer ce za svaki posao dobiti bar 4x vise?
Mozes pokusati ako mislis da je tako lako, svakako ne bi bila prva.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7288 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

paladinka wrote:
славянин wrote:Samo cekam da mi postave sada video kako bjeze u ratu iz krajine civili pred tenkovima i kaze evo vidite isto ovi :lol:
Oni nisu mogli direktno bjezati , kao mnogi nasi , recomo prvo za Njemacku i kasnije su se mogli vratiti ali ne vecina je otisla za USA
A vracali se isto preko Gorice pod okriljem noci?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7289 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

paladinka wrote:
славянин wrote:Samo cekam da mi postave sada video kako bjeze u ratu iz krajine civili pred tenkovima i kaze evo vidite isto ovi :lol:
Oni nisu mogli direktno bjezati , kao mnogi nasi , recomo prvo za Njemacku i kasnije su se mogli vratiti ali ne vecina je otisla za USA
Pa ja nego oni moraju indirektno da bjeze, preko 20 zemalja :lol: Znas li koliko se svijeta vratilo iz Hrvatske,Njemacke,Belgije,Holandije,Austrije i Slovenije nakon rata ? tj . nakon sto su im ukinuli privremene dozvole ?? Oni koji su uspjeli da ostanu su izganjali papire.Ovi znaci velika vecina ne bjezi od rata,ciljano idu u zemlje gdje je socijalna zastita najugodnija , prave probleme gdje god dodju, NECE da rade - eno u njemackoj se prave da ne mogu da nauce jezik kako ih nebi tjerali da rade tj. skinuli sa socijale :lol:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Inzinjeri :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7290 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

CPT wrote: Jer ce za svaki posao dobiti bar 4x vise?
Mozes pokusati ako mislis da je tako lako, svakako ne bi bila prva.
Ne govorim da je lako nego te pitam za opciju.

Takode, gradevinskw firme u Hrvatskoj su prema bekom clanku pocele uvoziti radnike iz Albanije, cak i Pakistana ako se sjecam...znaci postoji i regularni nacin da se dobije posao.

Dalje, njihova namjera je da bez papira dodu do zeljene zemlje gdje ce odmah dobiti posao i moci se izdrzavati?
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#7291 Re: Migranti u BiH

Post by paladinka »

Ali ti to znas , na osnova izgleda osudjes ljude. Sta fali ovim momcima ustvari?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7292 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

paladinka wrote:Ali ti to znas , na osnova izgleda osudjes ljude. Sta fali ovim momcima ustvari?
Lopata :lol:
Image Gledaj ga ... prsti za zeljom za zaposlenjem :lol:
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#7293 Re: Migranti u BiH

Post by paladinka »

славянин wrote:
paladinka wrote:Ali ti to znas , na osnova izgleda osudjes ljude. Sta fali ovim momcima ustvari?
Lopata :lol:
Image Gledaj ga ... prsti za zeljom za zaposlenjem :lol:
Glupost , stvarno !
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7294 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

Slazem se u potpunosti. Glupost je sta se dozvolilo :oops:
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#7295 Re: Migranti u BiH

Post by Edin H. »

Bloo wrote:
Dalje, njihova namjera je da bez papira dodu do zeljene zemlje gdje ce odmah dobiti posao i moci se izdrzavati?
Jok nego ce ici u zemlje u kojima se ne mogu izdrzavati.

Znam masu nashi ljudi koji su dosli u ratu, i dan danas na socijali, o cemu se ovdje prica?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#7296 Re: Migranti u BiH

Post by CPT »

Bloo wrote:
CPT wrote: Jer ce za svaki posao dobiti bar 4x vise?
Mozes pokusati ako mislis da je tako lako, svakako ne bi bila prva.
Ne govorim da je lako nego te pitam za opciju.

Takode, gradevinskw firme u Hrvatskoj su prema bekom clanku pocele uvoziti radnike iz Albanije, cak i Pakistana ako se sjecam...znaci postoji i regularni nacin da se dobije posao.

Dalje, njihova namjera je da bez papira dodu do zeljene zemlje gdje ce odmah dobiti posao i moci se izdrzavati?
Imas vise opcija...
a) udas se
b) otvoris firmu
c) radis na crno

Gradjevinske firme iz SLO/HR zaposljavaju radnike iz Albanije jer Bosanac ne moze zivjeti od 600€ plate. Oni mogu jer dolaze kao samci i zive u jednoj sobi.

Njihova namjera je da pokusaju dobiti nekakav status. Sta god dobiju obicno je bolje od onog sto napustaju. U najgorem slucaju mogu raditi na crno dok ne odu.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7297 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

Edin H. wrote:
Bloo wrote:
Dalje, njihova namjera je da bez papira dodu do zeljene zemlje gdje ce odmah dobiti posao i moci se izdrzavati?
Jok nego ce ici u zemlje u kojima se ne mogu izdrzavati.

Znam masu nashi ljudi koji su dosli u ratu, i dan danas na socijali, o cemu se ovdje prica?
Ne nego ce ici do prve sigurne zemlje i traziti azil, ako ga traze u zemlji eu ista ce ih rasporediti po kvotama. Nego EU rjesava i skoro je skroz rijesila problem, ono sto ostane u BiH da je sa srecom - taman u ovaj miks i oni da ulete :lol:

Koju masu ljudi , Evo ja znam 3 u holandiji - 2 otplacuju kuce na kredit jedan je vec otplation (i to kuce ne stanove pazi), Francuska jedan radi u drzavnoj sluzbi,Njemacka znam barem 10 ljudi svi zaposleni, austrija znam iz Srbije drzi restoran ... o cemu ti pricas molim te :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7298 Re: Migranti u BiH

Post by Bloo »

CPT wrote:
Bloo wrote:
CPT wrote: Jer ce za svaki posao dobiti bar 4x vise?
Mozes pokusati ako mislis da je tako lako, svakako ne bi bila prva.
Ne govorim da je lako nego te pitam za opciju.

Takode, gradevinskw firme u Hrvatskoj su prema bekom clanku pocele uvoziti radnike iz Albanije, cak i Pakistana ako se sjecam...znaci postoji i regularni nacin da se dobije posao.

Dalje, njihova namjera je da bez papira dodu do zeljene zemlje gdje ce odmah dobiti posao i moci se izdrzavati?
Imas vise opcija...
a) udas se
b) otvoris firmu
c) radis na crno

Gradjevinske firme iz SLO/HR zaposljavaju radnike iz Albanije jer Bosanac ne moze zivjeti od 600€ plate. Oni mogu jer dolaze kao samci i zive u jednoj sobi.

Njihova namjera je da pokusaju dobiti nekakav status. Sta god dobiju obicno je bolje od onog sto napustaju. U najgorem slucaju mogu raditi na crno dok ne odu.
Znaci odem ilegalno bez pasosa u Njemacku i ovo su mi opcije? A i B def otpadaju.logicno.
C drzi vode al valja se vratiti nekako barem pred smrt...
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#7299 Re: Migranti u BiH

Post by paladinka »

славянин wrote:Slazem se u potpunosti. Glupost je sta se dozvolilo :oops:
Ali sta ? Objasni?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7300 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

CPT wrote:
Imas vise opcija...
a) udas se
b) otvoris firmu
c) radis na crno

Gradjevinske firme iz SLO/HR zaposljavaju radnike iz Albanije jer Bosanac ne moze zivjeti od 600€ plate. Oni mogu jer dolaze kao samci i zive u jednoj sobi.

Njihova namjera je da pokusaju dobiti nekakav status. Sta god dobiju obicno je bolje od onog sto napustaju. U najgorem slucaju mogu raditi na crno dok ne odu.
Pa sto ne traze statuse po grckoj,turskoj,srbiji,bih,hrvatskoj .. nego bas njemacka,austrija i to okolo bas :lol:
Locked