Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7226 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#7227 Re: Ateizam

Post by belfy »

Smrcak15 wrote:
belfy wrote: znaci pouzdano je samo ono sto ti proberes iz nauke?
1. odakle znas pouzdano da je Zemlja nastala prije 4 milijarde godina?
2. zasto ti mislis da mozes uopste procjenjivati nauku?
1. odakle znas pouzdano da je Zemlja nastala prije 4 milijarde godina?
nauka kaze na osnovu nekih mjerenja

sigurno nisu pubnuli ofrlje broj
2. zasto ti mislis da mozes uopste procjenjivati nauku?

ako je nesto sto se mjeri, empirijski dokazi, to je nesto sto daje snagu argumentima, dok teorije a koje se plasiraju kao neki empirijski dokazi se nemogu progutati tek tako
tesko da bi iko sa manje rijeci mogao opisati svoju neupucenost i nepoznavanje, a ujedno i ignoranciju. fasciniran sam.

mozda ovo zvuci grubo, ali tesko se izraziti blaze i unaprijed se izvinjavam. jer..."sigurno nisu bubnuli ofrlje broj..." je dio zbog kojeg prihvatas taj naucni podatak o starosti Zemlje, ali "dok se teorije plasiraju, kao empirijski dokazi..." iako su sastavni dijelovi svake teorije emprijski dokazi...

hvala na odgovorima Smrle.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7228 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

beni-bu-man wrote:
pametni ljudi
DZE BOLAN. AKO EDO KOJI SE UZEMIRI KASE NAVOJ TEMI NEPRICA PO DVADANA KAZE DA ATEJIZAM PRIRODNO NESTAJE A RELIGIJOZNI JE SVE VISE ONDAJE TAKO.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7229 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:
beni-bu-man wrote:
pametni ljudi
DZE BOLAN. AKO EDO KOJI SE UZEMIRI KASE NAVOJ TEMI NEPRICA PO DVADANA KAZE DA ATEJIZAM PRIRODNO NESTAJE A RELIGIJOZNI JE SVE VISE ONDAJE TAKO.
bismillah i u jenistvu je snaga si zaboravio reci :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7230 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

stijo sam davdim jel narod zna.. dobroje da zna :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7231 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:stijo sam davdim jel narod zna.. dobroje da zna :D
ma narod zna, samo ne smije reci
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#7232 Re: Ateizam

Post by neko_sa_strane »

Ateizmu nije mjesto ni na jednom religijskom podforumu. Ne razumijem zašto vjernici imaju potrebu baviti se ateistima. Ateizam nije religija niti ima išta zajedničko s njom.
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#7233 Re: Ateizam

Post by Edouard »

Dope_Man wrote:
beni-bu-man wrote:
pametni ljudi
DZE BOLAN. AKO EDO KOJI SE UZEMIRI KASE NAVOJ TEMI NEPRICA PO DVADANA KAZE DA ATEJIZAM PRIRODNO NESTAJE A RELIGIJOZNI JE SVE VISE ONDAJE TAKO.

Ej vi Man-ovi, mogli ste barem malo bolje provjeriti kada je to bilo, pa onda ne bi stavili ovu više od pet godina staru vijest.
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#7234 Re: Ateizam

Post by Edouard »

belfy wrote:
Edouard wrote:
TLR wrote:
Eksperimenti su pokazali da u svijetu kvantne fizike caruje princip 'neodređenosti'...
Poznato je da je princip 'neodređenosti u kvantnu fiziku uveo Werner Heisenberg, nobelovac i jedan od najvećih fizičara 20. stoljeća, a o materijalizmu u kojeg ateisti vjeruju, reče:
“ontologija materijalizma bazirala se na iluziji da se tip postojanja, direktna 'aktualnost' o svijetu oko nas, može ekstrapolirati do atomske razine. Ta ekstrapolacija međutim nije moguća... atomi nisu stvari”.
jer je Edo do sada evoluirao do tacke gdje zna u sta ateisti vjeruju (koji oksimoron), a pored toga je naucio sta je ontologija, sta materijalizam, sta ekstrapolacija i kako to sve primjeniti na svijet oko nas sve do atomskog nivoa... i onda sam moze pogledati njegove postove unazad i negirati evoluciju...

neki valjda moraju i protiv sebe...
Vidim da se Belfy jopet otima kontroli, a to nikad dobro ne završi. To se događa kada se 'bivšem vjerniku' i priučenom programeru učini da je kompetentan suditi o mnogočemu. Očit je primjer oksimoron kojeg on vidi i gdje ga nema, a prisutan je jedino u njegovoj glavi.
A šta je to evolucija,...neka fina gospođa?
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#7235 Re: Ateizam

Post by aurora313 »

Smrčak, Edo, patriJotu... ja odoh malo na odmor. Vama u amanet ostavljam materijal o evoluciji sa kojom bog nema nikakvu vezu.
Ovo ne pokazujte drugima da ne izgubite ugled. Ovo je samo za vas da pročitate i provjerite putem linkova koliko je tačno i dokazano.
Uživajte.


http://www.znanostblog.com/evolucija-pr ... -hrvatske/

Evolucija – primjer iz Hrvatske
Autor: Hrvoje Krpan · Objavljeno: srpanj 17, 2013 · Ažurirano: srpanj 30, 2013
Kraj hrvatske obale, u Lastovskom arhipelagu nalaze se dva mala otočića po imenu Pod Kopište i Pod Mrčaru. Godine 1971. vrsta sredozemnog guštera, primorska gušterica Podarcis sicula, koja se pretežno hrani kukcima, bila je prisutna na otočiću Pod Kopište, ali ne i na Pod Mrčaru. Te su godine eksperimentatori prebacili pet pari gušterice Podarcis sicula s Pod Kopišta na Pod Mrčaru. Onda je 2008. jedna druga skupina pretežno belgijskih istraživača, suradnika Anthonyja Herela sa Sveučilišta u Antwerpenu, posjetila te otoke kako bi ustanovila što se dogodilo. Oni su na Pod Mrčaru pronašli bujnu populaciju guštera, a analizom uz pomoć DNK potvrđeno je da je to uistinu Podarcis sicula. Pretpostavlja se da oni potječu od početnih pet parova koji su bili prebačeni s Pod Kopišta. Herrel i njegovi kolege pregledali su potomke tih guštera i usporedili ih s gušterima što žive na prvobitnom otoku njihovih predaka. Uočili su znatne razlike. Znanstvenici su pretpostavili, vjerojatno s pravom, da si gušteri na otoku predaka, Pod Kopištu, nepromijenjeni primjerci guštera kakvi su ondje živjeli 36 godina prije toga. Drugim riječima, pretpostavili su da uspoređuju evoluirane guštere s Pod Mrčaru s njihovim neevoluiranim ‘precima’ (odnosno njihovim suvremenicima prvobitnog tipa) na Pod Kopištu. Čak i da je ta pretpostavka kriva – čak i ako su, na primjer, gušteri s Pod Kopišta evoluirali jednako tako brzo kao i gušteri s Pod Mrčaru – svejedno smo svjedoci evolucijske divergencije u prirodi u rasponu od nekoliko desetljeća, što je vremenska ljestvica s koje čovjek može promatrati u jednom životnom vijeku.
No kakve su bile razlike između populacija guštera na dvama otocima, razlike za evoluciju kojih je bilo dovoljno samo 37 godina? Gušteri s Pod Mrčaru – ‘evoluirani’ gušteri imali su bitno veće glave od ‘izvorne’ populacije s Pod Kopišta – duže, šire i više glave. To znači da su ti gušteri imali mnogo snažniji ugriz. Promjena takve vrste obično se poklapa s prijelazom na više biljnu prehranu. I doista, pokazalo se da su gušteri s Pod Mrčaru jeli mnogo više biljne hrane od ‘izvornog’ tipa na Pod Kopištu (grafikon). S prehrane koja je gotovo potpuno uključivala kukce (člankonošce, u skladu s grafikonom), a čime se još uvijek hrane današnji gušteri na Pod Kopištu, gušteri s Pod Mrčaru prešli su na pretežno biljnu hranu, pogotovo ljeti.

Zašto bi životinjama bio potreban snažniji ugriz kad prelaze ma biljnu prehranu? Zato što su biljne, ali ne i životinjske, stanice pojačane celulozom. Biljožderski sisavci, poput konja, goveda i slonova, imaju velike zube poput mlinskog kamenja kojima melju celulozu,a ti su zubi sasvim drukčiji od zuba mesoždera, koji su poput škara, i od zuba kukcoždera, koji su poput igle. Biljoideri također imaju lake čeljusne mišiće i u skladu s tim čvrste lubanje za koje su pričvršćeni mišići (predočite sebi krupnu kukmu na vrhu lubanje gorile). Biljožderi također imaju posebna obilježja crijeva. Životinje uglavnom ne mogu probavljati celulozu bez pomoći bakterija ili drugih mikroorganizama, a mnogi kralježnjaci imaju neku vrstu odvojka u crijevima pod nazivom cekum u kojemu prebivaju takve bakterije pa je to svojevrsna komora za vrenje (čovječje slijepo crijevo je ostatak većeg cekuma koji su imali biljožderski preci čovjeka), Cekum i drugi dijelovi crijeva mogu postati vrlo zamršeni kod specijaliziranih biljoždera. Mesožderi obično imaju jednostavnija i manja crijeva od biljoždera. Među dodatke u crijevima biljoždera spadaju i takozvani cekalni zalisci. To su nepotpune pregrade, ponekad mišićne, koje mogu regulirati ili usporavati prolaz tvari kroz crijeva ili jednostavno povećavati površinu unutrašnjosti cekuma. Vrlo je zanimljivo, iako se cekalni zalisci obično ne nalaze u vrsti Podrcis sicula i rijetki su u porodici u koju ona spada, da su ti zalisci zapravo počeli evoluirati u populaciji P. sicula na Pod Mrčaru, populaciji koja samo u proteklih 37 godina evoluira prema biljožderstvu. Stručnjaci su otkrili i druge evolucijske promjene na gušterima s Pod Mrčaru.
Porasla je gustoća napučenosti tih guštera i oni su prestali braniti svoj teritorij onako kako je to činila populacija ‘predaka’ na Pod Kopištu.
Moramo ponoviti kako je u cijeloj toj priči izuzetno samo to što se sve to dogodilo krajnje brzo, za samo nekoliko desetljeća: evolucija pred našim očima.

DODATNI LINK: http://news.nationalgeographic.com/news ... ution.html

DODATNA LITERATURA:
http://scienceblogs.com/grrlscientist/2 ... n-by-inva/
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 112433.htm
http://news.nationalgeographic.com/news ... ution.html
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7236 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Odlicna studija, samo dzaba ti kad otijeh gusteraca nejma u Kuranu ni u Bibliji, pa toti naucnici samo mlate praznu slamu.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#7237 Re: Ateizam

Post by belfy »

Edouard wrote:
belfy wrote:
Edouard wrote: Poznato je da je princip 'neodređenosti u kvantnu fiziku uveo Werner Heisenberg, nobelovac i jedan od najvećih fizičara 20. stoljeća, a o materijalizmu u kojeg ateisti vjeruju, reče:
“ontologija materijalizma bazirala se na iluziji da se tip postojanja, direktna 'aktualnost' o svijetu oko nas, može ekstrapolirati do atomske razine. Ta ekstrapolacija međutim nije moguća... atomi nisu stvari”.
jer je Edo do sada evoluirao do tacke gdje zna u sta ateisti vjeruju (koji oksimoron), a pored toga je naucio sta je ontologija, sta materijalizam, sta ekstrapolacija i kako to sve primjeniti na svijet oko nas sve do atomskog nivoa... i onda sam moze pogledati njegove postove unazad i negirati evoluciju...

neki valjda moraju i protiv sebe...
Vidim da se Belfy jopet otima kontroli, a to nikad dobro ne završi. To se događa kada se 'bivšem vjerniku' i priučenom programeru učini da je kompetentan suditi o mnogočemu. Očit je primjer oksimoron kojeg on vidi i gdje ga nema, a prisutan je jedino u njegovoj glavi.
A šta je to evolucija,...neka fina gospođa?
evo da ti podebljam kada vec sam ne znas sta govoris. i bivsi vjernik ne bi trebalo ici pod navodnike. ovo priuceni programer samo ti znas zasto si napisao. ako je pokusaj uvrede onda da ti kazem da si fulao. postovanje drug Edo. :kakoste:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7238 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

evo za vas jedan novi dokumentarni film o Nanomasineriji
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#7239 Re: Ateizam

Post by Edouard »

belfy wrote:
Edouard wrote:
belfy wrote: jer je Edo do sada evoluirao do tacke gdje zna u sta ateisti vjeruju (koji oksimoron), a pored toga je naucio sta je ontologija, sta materijalizam, sta ekstrapolacija i kako to sve primjeniti na svijet oko nas sve do atomskog nivoa... i onda sam moze pogledati njegove postove unazad i negirati evoluciju...

neki valjda moraju i protiv sebe...
Vidim da se Belfy jopet otima kontroli, a to nikad dobro ne završi. To se događa kada se 'bivšem vjerniku' i priučenom programeru učini da je kompetentan suditi o mnogočemu. Očit je primjer oksimoron kojeg on vidi i gdje ga nema, a prisutan je jedino u njegovoj glavi.
A šta je to evolucija,...neka fina gospođa?
evo da ti podebljam kada vec sam ne znas sta govoris. i bivsi vjernik ne bi trebalo ici pod navodnike. ovo priuceni programer samo ti znas zasto si napisao. ako je pokusaj uvrede onda da ti kazem da si fulao. postovanje drug Edo. :kakoste:
Za razliku od tebe dobro znam što govorim. Podebljaj ti to za sebe pa još produmaj ako ti nije jasno.
Atheos znači bez Boga, bezboštvo, a ne nevjerovanje općenito, kao takvo, po sebi, bilo u ljude, bilo u materiju, ili bilo šta drugo. I zato rekoh da je oksimoron ovdje samo u tvojoj glavi. I ne provaljuj se nepotrebno, neće završiti dobro.
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#7240 Re: Ateizam

Post by Edouard »

aurora313 wrote:Smrčak, Edo, patriJotu... ja odoh malo na odmor. Vama u amanet ostavljam materijal o evoluciji sa kojom bog nema nikakvu vezu.
Ovo ne pokazujte drugima da ne izgubite ugled. Ovo je samo za vas da pročitate i provjerite putem linkova koliko je tačno i dokazano.
Uživajte.


http://www.znanostblog.com/evolucija-pr ... -hrvatske/
Zoro, stariji ljudi najčešće odlaze na odmor kad već zahladi, vrućine im prilično smetaju... Pa sretno i ugodno ti bilo, i ako budeš blizu Lastova ne približavaj se tim gušterima jer ko zna u što su još dodatno od 2013. evoluirali.
Hvala na materijalu i neću nikome pokazivati.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#7241 Re: Ateizam

Post by belfy »

Edouard wrote: Za razliku od tebe dobro znam što govorim. Podebljaj ti to za sebe pa još produmaj ako ti nije jasno.
Atheos znači bez Boga, bezboštvo, a ne nevjerovanje općenito, kao takvo, po sebi, bilo u ljude, bilo u materiju, ili bilo šta drugo. I zato rekoh da je oksimoron ovdje samo u tvojoj glavi. I ne provaljuj se nepotrebno, neće završiti dobro.
vec ti pokazah da ne znas, a ti nastavi po svome, kao i obicno. jadno je da pokusavas prijetiti, kada je sasvim jasno da nemas sa cime. doduse, ti to vidis sasvim suprotno, jel tako?
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#7242 Re: Ateizam

Post by irac300 »

Kad se edo, smrle i patriJota dogovore čiji je ve...pardon, bog pravi, neka se vrate ovdje. Ovako je malo konfuzno, svako svojeg konja hvali.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7243 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

To je to, za sve religije je odlicna situacija da postoji znacajan broj ateista, homoseksualaca i bilo koje druge skupine koju svi zajedno mogu mrziti. Tako se mogu hvaliti kako imaju medjureligijsku saradnju, i kako su svi upravu jer postoji grupa koja nije upravu i koju pokusavaju zajednicki bicevati.

Naravno, u nedostatku takve grupe se vracaju da dobre stare staze mira i blagostanja u vidu dzihada i krstaskih ratova.
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#7244 Re: Ateizam

Post by Edouard »

belfy wrote:
Edouard wrote: Za razliku od tebe dobro znam što govorim. Podebljaj ti to za sebe pa još produmaj ako ti nije jasno.
Atheos znači bez Boga, bezboštvo, a ne nevjerovanje općenito, kao takvo, po sebi, bilo u ljude, bilo u materiju, ili bilo šta drugo. I zato rekoh da je oksimoron ovdje samo u tvojoj glavi. I ne provaljuj se nepotrebno, neće završiti dobro.
vec ti pokazah da ne znas, a ti nastavi po svome, kao i obicno. jadno je da pokusavas prijetiti, kada je sasvim jasno da nemas sa cime. doduse, ti to vidis sasvim suprotno, jel tako?
Ne pokaza ti ništa, vidiš i sam da si zabrljao,nemušti pokušaj izvlačenja...
Ako baš hoćeš primjer pravog oksimorona, onda je on postavljen već na samom početku ove teme, a to je pokušaj povezivanja ateizma s mudrim mislima - čisti oksimoron.
broj dva
Posts: 5454
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7245 Re: Ateizam

Post by broj dva »

Naravno, jer mudrost je rezervisana za mentalne bolesnike oboljele od religije.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7246 Re: Ateizam

Post by dustaban »

Vratio bih se na ovog Johnnie Walker-a :-)
Image

Dakle evo predajem se ovaj gif (kojeg svako malo ponovite) nepobitno dokazuje postojanje Boga - Kreatora svega...

Ali hajmo sad malo dalje - sto nam ovaj dokaz dalje kazuje? Sta kaze koja Religija je prava?

:?:
L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#7247 Re: Ateizam

Post by L u c i f e r »

“O vjernici, propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan – za slobodna, i rob – za roba, i žena – za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati. To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka. U odmazdi vam je opstanak, o razumom obdareni, da biste se sačuvali!” (el-Bekara, 178, 179)

Besmisleno i okrutno. :|
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7248 Re: Ateizam

Post by dustaban »

L u c i f e r wrote:“O vjernici, propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan – za slobodna, i rob – za roba, i žena – za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati. To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka. U odmazdi vam je opstanak, o razumom obdareni, da biste se sačuvali!” (el-Bekara, 178, 179)
Besmisleno i okrutno. :|
Sad se sjetih onog mudzosa sto je pobio neke hrvate...kasnije veli (kad su ga priveli), sa izrazom cudjenja, zasto mu ne bi prihvatili "krvarinu" (?!) koju je on bio spreman platiti kako bi se iskupio!

Suncetiyebem, cuj "krvarina", on je to morao naci negdje u svom "bozjem prirucniku".
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7249 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

Edouard wrote: Ako baš hoćeš primjer pravog oksimorona, onda je on postavljen već na samom početku ove teme, a to je pokušaj povezivanja ateizma s mudrim mislima - čisti oksimoron.

Image

Ogledalo, Edudine, ogledalo...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7250 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:Vratio bih se na ovog Johnnie Walker-a :-)
Image

Dakle evo predajem se ovaj gif (kojeg svako malo ponovite) nepobitno dokazuje postojanje Boga - Kreatora svega...

Ali hajmo sad malo dalje - sto nam ovaj dokaz dalje kazuje? Sta kaze koja Religija je prava?

:?:
ne dokazuje ni jednu religiju, ta nanomasinerija i robotika dokazuje postojanje Kreatora a ne religija

da bi dokazao koja je orginalna religija od Kreatora moras da sporedis religije izmedju sebe da bi mogao doci do kakvog zakljucka.
Post Reply