Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#7201 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Sodom1 »

Ne funkcionise to na taj nacin drug. :?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7202 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote:naspi 90 ke,vidis kako kod mene malo teze vergla al kad upali onda prede ko maca
Sto mi drhti auto kad je dnoHla :roll:
Dzevy
Posts: 198
Joined: 20/09/2011 17:10

#7203 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzevy »

Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
User avatar
pepeljara
Posts: 7355
Joined: 22/08/2003 00:00

#7204 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pepeljara »

quarterback wrote:samo kod AMEta naspi goriva, rijesice se samo :D
Ja isto podjoh napisat. Def provjereno sve popravlja.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7205 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

_BataZiv_0809 wrote: Sto mi drhti auto kad je dnoHla :roll:
neam pojma ,mozda se prehladio ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7206 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Sto mi drhti auto kad je dnoHla :roll:
neam pojma ,mozda se prehladio ?
Nije to :oops:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7207 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by seoBIH »

Sodom1 wrote:Ne funkcionise to na taj nacin drug. :?
Pa nemam taj sat :D gdje da ga nabavim?

EDIT: Nasao
- Blue disc parking : free parking with your international blue parking disc set to the time at parking (blue discs are available from banks, tourist offices, tobacconists and post offices)
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#7208 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Nije.
Neispravan termostat. Grijanje bi imao daleko bolje kad bi bila normalna radna temperatura 90 stepeni. Racunaj otprilike da je (kod grijanja) temperatura zraka koja izlazi iz ventilacionog otvora 10-ak stepeni manja od temperature rasladne tekucine motora. Znaci sada je oko 55-65 stepeni a kod ispravne radne temperature bi bila oko 80 stepeni.
Nije bas ni zdravo za motor voziti auto stalno pothladjeno.
User avatar
muha_sa
Posts: 140419
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7209 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

_BataZiv_0809 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:naspi 90 ke,vidis kako kod mene malo teze vergla al kad upali onda prede ko maca
Sto mi drhti auto kad je dnoHla :roll:
nešto se raštimalo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7210 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

muha_sa wrote: nešto se raštimalo
Al sjebaste temu :run:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7211 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Termostat.
Ne znam da li AHU motor ima tu funkciju, ali kod dizela mala temperatura moze dovesti do problema sa grijacima. Ako temperatura padne ispod 75c tokom voznje, ECU ce aktivirati grijace da bi kompenizrao manjak toplote i time drzao potrosnju u nekoj normali. Naravno, to sve utice na vijek trajanja grijaca.
Opet nisam siguran za AHU. Kako god, mjenja termostat i to je vrlo jedonostavan zahvat. Ako je vodena pumpa blizu zamjene zamjeni i to kao i rashladnu tekucinu.
Dzevy
Posts: 198
Joined: 20/09/2011 17:10

#7212 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzevy »

jefferson wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Termostat.
Ne znam da li AHU motor ima tu funkciju, ali kod dizela mala temperatura moze dovesti do problema sa grijacima. Ako temperatura padne ispod 75c tokom voznje, ECU ce aktivirati grijace da bi kompenizrao manjak toplote i time drzao potrosnju u nekoj normali. Naravno, to sve utice na vijek trajanja grijaca.
Opet nisam siguran za AHU. Kako god, mjenja termostat i to je vrlo jedonostavan zahvat. Ako je vodena pumpa blizu zamjene zamjeni i to kao i rashladnu tekucinu.
Mislio sam da je termostat ali standardno razmisljanje rodbine i prijatelja bitno je da nije preko 90 to ispod nema veze. U gl zamjeniti cu termostat svakako.
preludezalude wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Nije.
Neispravan termostat. Grijanje bi imao daleko bolje kad bi bila normalna radna temperatura 90 stepeni. Racunaj otprilike da je (kod grijanja) temperatura zraka koja izlazi iz ventilacionog otvora 10-ak stepeni manja od temperature rasladne tekucine motora. Znaci sada je oko 55-65 stepeni a kod ispravne radne temperature bi bila oko 80 stepeni.
Nije bas ni zdravo za motor voziti auto stalno pothladjeno.
Mislim da ne pali grijace jer bi vjerovatno se palio indikator na instrument tabli.
U gl zamjeniti cu ga i pogledati sve.
Hvala na pomoci.
Pozz
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7213 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

Dzevy wrote:
jefferson wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Termostat.
Ne znam da li AHU motor ima tu funkciju, ali kod dizela mala temperatura moze dovesti do problema sa grijacima. Ako temperatura padne ispod 75c tokom voznje, ECU ce aktivirati grijace da bi kompenizrao manjak toplote i time drzao potrosnju u nekoj normali. Naravno, to sve utice na vijek trajanja grijaca.
Opet nisam siguran za AHU. Kako god, mjenja termostat i to je vrlo jedonostavan zahvat. Ako je vodena pumpa blizu zamjene zamjeni i to kao i rashladnu tekucinu.
Mislio sam da je termostat ali standardno razmisljanje rodbine i prijatelja bitno je da nije preko 90 to ispod nema veze. U gl zamjeniti cu termostat svakako.
preludezalude wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Nije.
Neispravan termostat. Grijanje bi imao daleko bolje kad bi bila normalna radna temperatura 90 stepeni. Racunaj otprilike da je (kod grijanja) temperatura zraka koja izlazi iz ventilacionog otvora 10-ak stepeni manja od temperature rasladne tekucine motora. Znaci sada je oko 55-65 stepeni a kod ispravne radne temperature bi bila oko 80 stepeni.
Nije bas ni zdravo za motor voziti auto stalno pothladjeno.
Mislim da ne pali grijace jer bi vjerovatno se palio indikator na instrument tabli.
U gl zamjeniti cu ga i pogledati sve.
Hvala na pomoci.
Pozz
Nece ti se paliti indikator kada ECU aktivira grijace da kompenziraju nedostatak toplote. To je odvojena funkcija od one koju grijaci imaju kada je motor hladan tokom jutarnjeg ili nekog drugog starta.
Sumnjam da AHU ima tu funkciju, ali samo kazem da termostat moze izazvati dosta problema a previse je jeftin da bi se zanemario.
Dzevy
Posts: 198
Joined: 20/09/2011 17:10

#7214 Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzevy »

jefferson wrote: Nece ti se paliti indikator kada ECU aktivira grijace da kompenziraju nedostatak toplote. To je odvojena funkcija od one koju grijaci imaju kada je motor hladan tokom jutarnjeg ili nekog drugog starta.
Sumnjam da AHU ima tu funkciju, ali samo kazem da termostat moze izazvati dosta problema a previse je jeftin da bi se zanemario.
Ma znam, jeftin je a i pritom se jednostavno zamjeni tako da cu to obaviti sto prije.
Hvala jos jednom na savjetu
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#7215 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

seoBIH wrote:Nije striktno za mehanicare :D

Desetak dana cu provesti u Italiji i imam problem sa parkingom. Oni inace imaju u autima onaj satić, te podese kada su platili parking, uz ostavljen slip racuna. Ja to nemam i nisam mogao parkirati na vremenski ogranicenim mjestima.

Koje je rjesenje za strance? Da kupe negdje taj satić ili?
Taj satić možeš kupiti u bilo kojoj trafici (tabacchi) kod njih.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7216 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Meni na ovim minusima, motor takodjer tesko dolazi do te temperature, jedino u guzvi, mic po mic, cim se voznja ubrza, nema pite da dohvati 90 stepencica. :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 10853
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#7217 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by holowey »

konektovan wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Meni na ovim minusima, motor takodjer tesko dolazi do te temperature, jedino u guzvi, mic po mic, cim se voznja ubrza, nema pite da dohvati 90 stepencica. :mrgreen:
nekad se ispred hladnjaka tj. na masku stavljao komad kartona u zimskom periodu... macgywer metoda, ali vrijedi pokusati... nece otkloniti uzrok, ali ce ukloniti simptome...
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7218 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

holowey wrote:
konektovan wrote:
Dzevy wrote:Pitanje za raju, da li je normalno da motor u zimskom periodu nema teorije da pređe temp 80°C eventualno ako je neki uspon 2-3brzina na 3K obrtaja dođe blizu 90.
Varira između 65 i 75°C normalne vožnje. Sa grijanjem nemam nikakvih problema grije k'o lud.
Auto je Golf 3, 97god, Motor je 1.9Tdi 66kw, AHU motor.
Da li je to normalno.?
Meni na ovim minusima, motor takodjer tesko dolazi do te temperature, jedino u guzvi, mic po mic, cim se voznja ubrza, nema pite da dohvati 90 stepencica. :mrgreen:
nekad se ispred hladnjaka tj. na masku stavljao komad kartona u zimskom periodu... macgywer metoda, ali vrijedi pokusati... nece otkloniti uzrok, ali ce ukloniti simptome...

Jos mi je prosle godine, sa jednog kipera, kamen doletio do maske i slomio plastiku, tj. resetku, pa sad vise duva. :mrgreen: Moram i ja metnuti kakav markirani karton. :mrgreen:
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#7219 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zforumas »

Ja na Yugi imao onu foliju od grafoskopa. Vazda sam sminka bio :lol:
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#7220 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tkanton »

U zadnje vrijeme cesto me pecne kad dodirnem limariju poslije voznje, ovo cesto je gotov pa svaki put. Auto je g4, 2003 tdi..
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#7221 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

Tkanton wrote:U zadnje vrijeme cesto me pecne kad dodirnem limariju poslije voznje, ovo cesto je gotov pa svaki put. Auto je g4, 2003 tdi..
Nosi manje sintetike na sebi :D
User avatar
holowey
Posts: 10853
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#7222 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by holowey »

Tkanton wrote:U zadnje vrijeme cesto me pecne kad dodirnem limariju poslije voznje, ovo cesto je gotov pa svaki put. Auto je g4, 2003 tdi..
jesi li promijenio obucu (plasticni dzon?)? nosis sinteticku ili vunenu odjecu? nisi "uzemljen" pa se nakupljeni staticki elektricitet oslobadja tek kada dotaknes uzemljen objekat... nema veze sa autom, ni motorom, ali neka si se pohvalio sta vozis :D
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#7223 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tkanton »

holowey wrote:
Tkanton wrote:U zadnje vrijeme cesto me pecne kad dodirnem limariju poslije voznje, ovo cesto je gotov pa svaki put. Auto je g4, 2003 tdi..
jesi li promijenio obucu (plasticni dzon?)? nosis sinteticku ili vunenu odjecu? nisi "uzemljen" pa se nakupljeni staticki elektricitet oslobadja tek kada dotaknes uzemljen objekat... nema veze sa autom, ni motorom, ali neka si se pohvalio sta vozis :D
Pa eto mislio sam da je nesto do auta neki dan mijenjo akumulator i onu piksnu nesto cackali pa reko da nisu sta zeznuli, pa sta ja znam valda ako hocu da mi neko pomogne prvo mora znat koji je problem i na cemu...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7224 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

Tkanton wrote:
holowey wrote:
Tkanton wrote:U zadnje vrijeme cesto me pecne kad dodirnem limariju poslije voznje, ovo cesto je gotov pa svaki put. Auto je g4, 2003 tdi..
jesi li promijenio obucu (plasticni dzon?)? nosis sinteticku ili vunenu odjecu? nisi "uzemljen" pa se nakupljeni staticki elektricitet oslobadja tek kada dotaknes uzemljen objekat... nema veze sa autom, ni motorom, ali neka si se pohvalio sta vozis :D
Pa eto mislio sam da je nesto do auta neki dan mijenjo akumulator i onu piksnu nesto cackali pa reko da nisu sta zeznuli, pa sta ja znam valda ako hocu da mi neko pomogne prvo mora znat koji je problem i na cemu...
ma jok, i meni je to zimi redovno, valjda zimska jakna kako se trlja od sjediste
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7225 Re: RE: Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Dzevy wrote:
jefferson wrote: Nece ti se paliti indikator kada ECU aktivira grijace da kompenziraju nedostatak toplote. To je odvojena funkcija od one koju grijaci imaju kada je motor hladan tokom jutarnjeg ili nekog drugog starta.
Sumnjam da AHU ima tu funkciju, ali samo kazem da termostat moze izazvati dosta problema a previse je jeftin da bi se zanemario.
Ma znam, jeftin je a i pritom se jednostavno zamjeni tako da cu to obaviti sto prije.
Hvala jos jednom na savjetu
Samo nemoj sad da kupuješ neki najjeftniji termostat, kupi neki pismen.
Post Reply