Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#7151 Re: Ateizam

Post by harač »

jedna od najvecih tragedija povijesti jeste sto je takav um [Newton] najveci dio svog zivota proveo baveci se tvojim omiljenim hobijem: biblijskom numerologijom, sifriranjem ili kako god to zvali...

ipak, prije darwina ga se za tako sto ne moze pretjerano kriviti
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7152 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

kad on pocne o "harmoniji" univerzuma :cry:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7153 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Raigor Stonehoof wrote:kad on pocne o "harmoniji" univerzuma :cry:
da zakoni univerzuma su u harmoniji

dali si ti mozda vidio da u jednom dijelu univerzuma zakoni okrenuti naopako ili da su totalno u koliziji sa ostatkom univerzuma, tako masa mjesta u univerzuma i svako mjesto ili prostor svoje kolo vodi???
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#7154 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
Raigor Stonehoof wrote:kad on pocne o "harmoniji" univerzuma :cry:
da zakoni univerzuma su u harmoniji

dali si ti mozda vidio da u jednom dijelu univerzuma zakoni okrenuti naopako ili da su totalno u koliziji sa ostatkom univerzuma, tako masa mjesta u univerzuma i svako mjesto ili prostor svoje kolo vodi???
Da li si ti ikada vidio kako izgledaju krateri na mjesecu, na Zemlji ili na nekim drugim nebeskim tijelima? Ti krateri su posljedica harmonije....
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7155 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
Raigor Stonehoof wrote:kad on pocne o "harmoniji" univerzuma :cry:
da zakoni univerzuma su u harmoniji

dali si ti mozda vidio da u jednom dijelu univerzuma zakoni okrenuti naopako ili da su totalno u koliziji sa ostatkom univerzuma, tako masa mjesta u univerzuma i svako mjesto ili prostor svoje kolo vodi???
Da li si ti ikada vidio kako izgledaju krateri na mjesecu, na Zemlji ili na nekim drugim nebeskim tijelima? Ti krateri su posljedica harmonije....
kad pricam o harmoniji onda se cilja harmoniji u zakonima a ne jeli neka zvijezda divlja, koja izbaciva svaki moguci belaj iz sebe, ili podrucja puna meteora i asteroida ili kometa, ili crne rupe koje rastgraju sve u svojoj okolini. to su burna podrucja ali su i dalje u haronomiji sa prirodnim zakonima , znaci ponasaju se u skladu sa zakonima u univerzuma, pa makar i extremno burna podrucja bili, razumijes li me sad?
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#7156 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote: kad pricam o harmoniji onda se cilja harmoniji u zakonima a ne jeli neka zvijezda divlja, koja izbaciva svaki moguci belaj iz sebe, ili podrucja puna meteora i asteroida ili kometa, ili crne rupe koje rastgraju sve u svojoj okolini. to su burna podrucja ali su i dalje u haronomiji sa prirodnim zakonima , znaci ponasaju se u skladu sa zakonima u univerzuma, pa makar i extremno burna podrucja bili, razumijes li me sad?
Znas li ti sta je oksimoron?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7157 Re: Ateizam

Post by dustaban »

@smrcak15

...
ne znam sta bih ti sad rekao i odakle da pocnem. Dakle, ako je gorepomenuti genijalac i vjerovao u Boga i bavio se teoloskim pitanjima, to je upravo onaj Bog (Kreator univerzuma) i onaj segment religije koji se bavi UNIVERZALNIM BOGOM (jednim i jedinim) i UNIVERZALNIM pitanjima, kao sto je Univerzum, Apsolutni moral, Duhovnost, Razum (kao dar i OBAVEZA)...
Religija je medjutim otisla u sasvim drugom pravcu (zamalo ne rekoh u pm) jer se sasvim pozabavila Banalnim bogom, tj. onim podmetnuitim i, sa Kreatorom univerzuma nespojivim bogom!

Dakle, da rezimiram, vjerovati u Boga - Kreatora univerzuma, umjesto u Boga Namcora je za danasnju religiji jeres ravan ateizmu!

To bi bilo to. A sto se tice ovoga:
Smrcak15 wrote: ... cak sta vise mislim da taj isti teleskop moze da prouzorkouje da pocnes da koljes kurban nakon sto ga nisi klao prije a evo kako.
Gledas u univerzum i studiras ga i vidis harmoniju i sva cuda univerzuma, pocnes da vjerujes da je to Bog stvorio, da nije moglo samo od sebe nastati.
Pa postanes musliman, i nekad se odlucis ako smijes zaklati kurban kao dobro djelo Bogu ako ne, uplati pa neko drugi za tebe to uradi, jer krv i meso zivotinje ne dolazi Bogu nego to meso sto podijelis drugima i nahranis svoju porodicu zato dobijes nagradu kod Boga, a Bogu nije potrebno meso niti krv zivotinje, on to sam kaze u Kur'anu. nego samo do njega dolaze nasa dobra djela, premudri junace.
:lol: :lol: :lol: :lol:

jebote, ne mogu vjerovati, ako je i od religionara, puno je!
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#7158 Re: Ateizam

Post by r_faruk »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: kad pricam o harmoniji onda se cilja harmoniji u zakonima a ne jeli neka zvijezda divlja, koja izbaciva svaki moguci belaj iz sebe, ili podrucja puna meteora i asteroida ili kometa, ili crne rupe koje rastgraju sve u svojoj okolini. to su burna podrucja ali su i dalje u haronomiji sa prirodnim zakonima , znaci ponasaju se u skladu sa zakonima u univerzuma, pa makar i extremno burna podrucja bili, razumijes li me sad?
Znas li ti sta je oksimoron?
oj mati...... smrle popusti jebem ga ja....

uzmi knjigu od John G Taylor-a - Crne rupe, smrt svemira, Stephen hawking-a - Teorija svega (ova je vrlo jednostavna za shvatiti, ona prva je malo komplikovana, pogotovo sa hrvatskim prevodom (Kratka povijest vremena (Hawking) i ove dvije pisu o manje vise istim stvarima, ali je teorija svega bas pisana i za svakoga))

citaj, pusti se linkova i clipova. vidjeces da nema potrebe za postojanjem svemoguceg koji bi trebao stvoriti svemir.
ne repliciram ti iz razloga da bih sa tobom vodio diskusiju (naporno je, a nije progresivno, i prestao sam jer ponavljas uvijek isto i, jebi ga, moram reci, lazes).
repliciram ti jer bih volio da malo popustis. Uvazavas ektremnu protekciju administracije jer si musliman. da bilo koji drugi pripadnik vjere ovoliko bulazni letio bi odavde trajnim banom...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7159 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: kad pricam o harmoniji onda se cilja harmoniji u zakonima a ne jeli neka zvijezda divlja, koja izbaciva svaki moguci belaj iz sebe, ili podrucja puna meteora i asteroida ili kometa, ili crne rupe koje rastgraju sve u svojoj okolini. to su burna podrucja ali su i dalje u haronomiji sa prirodnim zakonima , znaci ponasaju se u skladu sa zakonima u univerzuma, pa makar i extremno burna podrucja bili, razumijes li me sad?
Znas li ti sta je oksimoron?
znam, i ???
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7160 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Lako je ignorisati ljude za koje dobro znamo da nikada, bez obzira na to sta im se kaze ili ponudi u vidu sadrzaja za edukaciju, nece ni pokusati da nesto nauce o svijetu.

Dakle, ako zelimo cistu temu one koji su vec davno dokazali da nemaju ni milimetra prostora za pomjerenje stavova treba samo ignorisati. Vremenom ce sami nestati ili se pretvoriti u trolove zeljne paznje, a tad ce imati administracija dobar razlog da ih ukloni.
Last edited by Dope_Man on 07/09/2017 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#7161 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: kad pricam o harmoniji onda se cilja harmoniji u zakonima a ne jeli neka zvijezda divlja, koja izbaciva svaki moguci belaj iz sebe, ili podrucja puna meteora i asteroida ili kometa, ili crne rupe koje rastgraju sve u svojoj okolini. to su burna podrucja ali su i dalje u haronomiji sa prirodnim zakonima , znaci ponasaju se u skladu sa zakonima u univerzuma, pa makar i extremno burna podrucja bili, razumijes li me sad?
Znas li ti sta je oksimoron?
znam, i ???
De jos jednom procitaj definiciju, pa svoj post, pa definiciju, pa svoj post i sve tako...pa nece biti ovog "i".
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7162 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:@smrcak15

...
ne znam sta bih ti sad rekao i odakle da pocnem. Dakle, ako je gorepomenuti genijalac i vjerovao u Boga i bavio se teoloskim pitanjima, to je upravo onaj Bog (Kreator univerzuma) i onaj segment religije koji se bavi UNIVERZALNIM BOGOM (jednim i jedinim) i UNIVERZALNIM pitanjima, kao sto je Univerzum, Apsolutni moral, Duhovnost, Razum (kao dar i OBAVEZA)...
Religija je medjutim otisla u sasvim drugom pravcu (zamalo ne rekoh u pm) jer se sasvim pozabavila Banalnim bogom, tj. onim podmetnuitim i, sa Kreatorom univerzuma nespojivim bogom!

Dakle, da rezimiram, vjerovati u Boga - Kreatora univerzuma, umjesto u Boga Namcora je za danasnju religiji jeres ravan ateizmu!

To bi bilo to. A sto se tice ovoga:
Smrcak15 wrote: ... cak sta vise mislim da taj isti teleskop moze da prouzorkouje da pocnes da koljes kurban nakon sto ga nisi klao prije a evo kako.
Gledas u univerzum i studiras ga i vidis harmoniju i sva cuda univerzuma, pocnes da vjerujes da je to Bog stvorio, da nije moglo samo od sebe nastati.
Pa postanes musliman, i nekad se odlucis ako smijes zaklati kurban kao dobro djelo Bogu ako ne, uplati pa neko drugi za tebe to uradi, jer krv i meso zivotinje ne dolazi Bogu nego to meso sto podijelis drugima i nahranis svoju porodicu zato dobijes nagradu kod Boga, a Bogu nije potrebno meso niti krv zivotinje, on to sam kaze u Kur'anu. nego samo do njega dolaze nasa dobra djela, premudri junace.
:lol: :lol: :lol: :lol:

jebote, ne mogu vjerovati, ako je i od religionara, puno je!
u cemu je problem pasha , pojasni??

to sto se ubije zivotinja i nahrane ljudi pa zato dobijes sevap/ djelo zbog kojeg se nagradjuje. a kad odes na cevape i pecenje to nije problematicno, problematicno je kurban, taj isti kurabn koji dijelis siromasima, komsijama, familiji itd to je problematicno :-) a ovo ostalo nista.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7163 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:Lako je ignorisati ljude za koje dobro znamo da nikada, bez obzira na to sta im se kaze ili ponudi u vidu sadrzaja za edukaciju, nece ni pokusati da nesto nauce o svijetu.

Dakle, ako zelimo cistu temu takve, koji su vec davno dokazali da nemaju ni milimetra prostora za pomjerenje stavova, treba samo ignorisati. Vremenom ce sami nestati, ili se pretvoriti u trolove zeljne paznje, a tad ce imati administracija dobar razlog da ih ukloni.
Ovje bih sad sam sebe kvotao sa onim postom slike konja :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7164 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Treba je ponavljati cesce nego robota :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7165 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Dope_Man wrote:Lako je ignorisati ljude za koje dobro znamo da nikada, bez obzira na to sta im se kaze ili ponudi u vidu sadrzaja za edukaciju, nece ni pokusati da nesto nauce o svijetu.

Dakle, ako zelimo cistu temu takve, koji su vec davno dokazali da nemaju ni milimetra prostora za pomjerenje stavova, treba samo ignorisati. Vremenom ce sami nestati, ili se pretvoriti u trolove zeljne paznje, a tad ce imati administracija dobar razlog da ih ukloni.
Ovje bih sad sam sebe kvotao sa onim postom slike konja :D
zivotinja mu je zelja da nas nema na ovoj temi, da moze da postira upravo takve slike i da mu drugi pljescu i postiraju smajlije :lol:

zapitaj se kakva je funkcija foruma ako nema diskusije, da sami sebi postiramo i sami sebe qoutamo???

forum bez diskusije je mrtav forum.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#7166 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Treba je ponavljati cesce nego robota :lol:
ja koliko vidim robot se jos nije osporio i ponavljat ce se jos uvijek :thumbup: roboti i dalje hodaju tvojim tijelom dok ti postiras uskovidnog konja :-)

nego da se posjetimo
Image
Image
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7167 Re: Ateizam

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote: u cemu je problem pasha , pojasni??
to sto se ubije zivotinja i nahrane ljudi pa zato dobijes sevap/ djelo zbog kojeg se nagradjuje. a kad odes na cevape i pecenje to nije problematicno, problematicno je kurban, taj isti kurabn koji dijelis siromasima, komsijama, familiji itd to je problematicno :-) a ovo ostalo nista.
Jos samo ovaj put i kunem se necu ti se vise obracati. Ali sad hocu jer si tipicni izdanak zatucanog vjernika.
Dakle da ti cika ateista objasni kako da tumacis religijske tekstove koje je neko pisao prije par tisuca godina.

Tamo gdje pise da se kamilom ide na hadz, to ste nekako prevazisli, danas, podsjecam te 21 je vijek, na hadz se ide avionima.

Ali gle cuda:

- "zrtvom" se jos uvijek smatra ritualno klanje ovna a ne recimo poklanjanje auta;
- "cistoca" se jos uvijek shvaca kao boca u cenifi i pored pipa i vodovoda;
- "zenska skromnost" se dokazuje nikabom (nerijetko u kombinaciji sa jebizovnim stiklama) a ne skromnim ponasanjem i normalnom odjecom;

i tako dalje. Allahimanet.
Last edited by dustaban on 07/09/2017 11:04, edited 2 times in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7168 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:
zivotinja mu je zelja da nas nema na ovoj temi, da moze da postira upravo takve slike i da mu drugi pljescu i postiraju smajlije :lol:

zapitaj se kakva je funkcija foruma ako nema diskusije, da sami sebi postiramo i sami sebe qoutamo???

forum bez diskusije je mrtav forum.
ja sam uvijek za diskusije a za gluposti ne hvala
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7169 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

beni-bu-man wrote:
ja sam uvijek za diskusije a za gluposti ne hvala
Cojk se malo zahebao pa se tebi pozalio zbog slike misleci da sam je ja postavio... Jos kad skonta da si bas ti postavio sliku u kojoj se prepoznao bice mind=blown :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7170 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:
beni-bu-man wrote:
ja sam uvijek za diskusije a za gluposti ne hvala
Cojk se malo zahebao pa se tebi pozalio zbog slike misleci da sam je ja postavio... Jos kad skonta da si bas ti postavio sliku u kojoj se prepoznao bice mind=blown :D
sad cu mu je naci da se ne muci i da ne kae mi athesiti vaki naki :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7171 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

beni-bu-man wrote:Image

Ovo je konj! Ovo na očima konja je oglav. Oglav služi za to da spriječi konja da gleda sa strane i da gleda samo pravo. Oglav nije samo dio opreme za konje već i sinonim za ljude koji imaju sužen vidik, pogled na život. Oni vide život samo iz jednog ugla, lišeni su mašte i mogućnosti kritičkog razmišljanja, sagledavanja situacije iz više uglova. Ono što znaju im je dovoljno da budu sretni ali ono što je opasno je to što misle da je to sve što treba da znaju.
samo za moga jarana smrleta :kiss:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7172 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Nije da impliciram bilo sta, ali primjetih polumjesec na celu zivotinje prikazane na slici koju ste postavili. :evil:
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#7173 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Dope_Man wrote:Nije da impliciram bilo sta, ali primjetih polumjesec na celu zivotinje prikazane na slici koju ste postavili. :evil:
Sjooo ako DIwan vidi :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7174 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Uh.. to ce tek da bude belaj :D

Beni brisi sliku, ne treba nam jos i zavjera o ovom konju :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7175 Re: Ateizam

Post by Bloo »

opet se razglaba o mrtvim životinjama i flašicama sa pranje guzice :|
mada sa ovim redukcijama vode i ateisti su svedeni na flašice



Kad će ovdje biti kakva konstruktivna diskusija :D


btw živim u Starom Gradu... niko mi nikada nije donio kurbansko meso :D toliko o tome nahranimo komšije
Post Reply