Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije
Moderator: anex
- It_is_a_Leclerc
- Posts: 19223
- Joined: 23/05/2012 23:51
- Location: Osmatračnica
#7126 Re: Poplave u cijeloj BiH
Maglaj Info portal kaže: #maglaj Amir K. sinoc do 22h obilazio i grad i okolna mjesta, nit ima gladnih ni zednih. Zlato u Primusu se transparentno rasporedjuje!
- J.P.Montoya
- Posts: 965
- Joined: 23/04/2003 00:00
- Contact:
#7127 Re: Poplave u cijeloj BiH
moze li prijedlog da se otvori posebna tema u vezi sa prohodnosti puteva...cisto da raja koja prolazi licno nekom dionicom kaze prohodnost iste...sve radi lakse organizovanja humaniterne pomoci i sl.
- nOrMaLaC
- Posts: 1151
- Joined: 27/07/2011 15:17
- Location: BelaruS
#7128 Re: Poplave u cijeloj BiH
Nazalost, put do Doboja preko Zenice nije prohodan jer se pojavilo kliziste na dionici kod Mosevca u opstini Maglaj. Alternativa je preko Novog Sehera do Tesnja, ali ne znam u kojem se stanju taj put nalazi. Mislim da je otvoren ali opet, nisam siguran u kakvom je stanju. Druga opcija je preko Kosove pa makadamom do mjesta Trepce u opstini Tesanj pa onda dalje prema Doboju. Vjerujem da je taj put u losijem stanju nego ovaj preko Sehera i guzva vlada tom dionicom.affidavit wrote:Da li je prohodan put do Doboja preko Zenice, ako nije kojim putem se tamo može doći?nOrMaLaC wrote:Upravo sam se vratio iz Doboja gdje sam pomagao oko ciscenja svog fakulteta koji je jednom rijeci unisten. Situacija u gradu je haoticna, to se mora doci i vidjeti sopstvenim ocima da bi se stekla slika o prilici koja vlada u gradu. 90>% grada je unisten. Smece i mulj od blata po cijelom gradom. O mrtvim da i ne govorim. Ukoliko neko bude htio pomoci oko rasciscavanja u tom pravcu sutra ce to biti organizovano ispred Saobracajnog fakulteta u 10 sati. Ljudi u Doboju je uzasno stanje
- Bosnianman
- Posts: 322
- Joined: 09/04/2011 13:51
#7129 Re: Poplave u cijeloj BiH
Damir Čengić iz Sarajeva je na redakcijski mail portala "Dnevnog avaza" poslao utiske s jučrašnje akcije građana u Maglaju i drugih područjima koji su bili poplavljeni.
Tekst koji smo dobili prenosimo u cijelosti bez korekcija:
Utisci iz Maglaja
"Pogledah u sat, 08:30...stojim na parkingu Kampusa i gledam kolone mladih ljudi kako pristižu...pune se autobusi...većina mladi ljudi ali ima i onih koji to nisu...
U 09:10 krećemo, destinacija Maglaj. Pogledom prelazim preko glava koje vire preko autobuskih naslonjača...stekoh osjećaj da na neki način ne pripadam ovdje, ne zbog iskrenih, časnih i uzvišenih namjera, koje su okupile sve nas u istom danu, na istom mjestu, već zbog svojih 35 godina, koje kvare prosjek starosti ovoj omladini među kojima sam... Atmosfera...podsjeti me na, već davnu, atmosferu sa ekskurzije...mnogo smijeha, graje, pjesme...
Negdje iza Zenice nailazimo na prve posljedice nevremena koje ovih dana muči našu Bosnu...klizišta, u mulju zaglavljeni automobili, poplavljene kuće i uništeni usjevi...
Dolazimo do Maglaja, skrećemo prema centru i prolazimo ispod nadvožnjaka koji je dva dana ranije bio pod vodom...hiljade i hiljade plastičnih kesa, koje vise sa drveća, avlija i ograda, pored toga što pričaju priču o našem primitivizmu, jasno pokazuju koju visinu je nivo vode dostigao...ja, sa 190cm bih morao da skačem da ih dohvatim...u autobusu čuđenje i nevjerica...
Izlazimo iz autobusa, uz upute Civilne zaštite i vojske raspoređujemo se na lokacije. Bilo nas je i na ulicama, i u kućama i stanovima, i u gradskoj džamiji, i na trgovima. Bio sam u tom Maglaju prije par godina, grad je nekako miran i veseo bio. Ljudi neopterećeni nekim stvarima koje muče nas u Sarajevu. Bio sam u tom Maglaju danas, grad jedva diše. Ljudi opterećeni nekim stvarima koje ne muče nas u Sarajevu.
Organizacija je bila odlična, imali smo sve, lopate, čizme, rukavice...zaštitili smo ruke od stakla, zaštitili smo noge od velikog mulja kojim je cijeli grad prekriven, nažalost nemamo opremu da bi zaštitili srca i duše od svega onoga što slijedi...
Ušli smo u nekoliko kuća. Voda do koljena u svakoj. Pomažemo starijim ljudima da koliko toliko počiste, izbace vodu, izbace iz kuće uništene stvari. Koliko god da je naporno, pokušavamo da nasmijemo ukućane, da im skrenemo misli, bar na tren, od nesreće koja ih je zadesila. Oduvijek sam dobro "čitao lica" ali danas mi to ne ide...ne razumijem...očekujem da će biti malo sretniji jer smo došli pomoći...i onda shvatam...shvatam da ne bacamo potopljene i uništene stvari...mi bacamo njihove uspomene...
Emocije me potapaju...teško do daha dolazim...izlazim napolje na kišu, dižem glavu kako bi mi kapi padale po licu...da sakriju moju slabost pred tim hrabrim ljudima...
Gledam u stvari nabacane ispred kuće. Da li je to možda vaza koju je ta stara nana dobila kada joj je prvi unuk došao na svijet? Da li je to haljina koju je nosila na vjenčanju svoga sina? Da li je ono sehara u kojoj je pažljivo spremala uspomene na sve važne događaje u svom životu?...
Vraćam se u kuću, ponovo gledam ta namučena lica...sada ih razumijem...razumijem i shvatam te kisele osmjehe...pogledi nam se susreću i osjećam da imamo istu želju: "Da se Bogdo nikad nismo sreli u životu"...
Više nam ne smeta voda u čizmama, mulj po garderobi, žuljevi na rukama niti bolovi u mišićima...svi kao da smo ubacili u brzinu više kako bi nam vrijeme prošlo što brže, kako ne bi mnogo razmišljali o razlozima i posljedicama onog što vidimo oko sebe.
Vrijeme je za povratak. Idemo prema autobusima. U 19h krećemo. U autobusu muk i tišina. Želim da vjerujem kako je to zbog umora i iscrpljenosti, a ne iz onih razloga zbog kojih i ja šutim. Vožnja nazad traje mnogo duže nego odlazak. Kao da svi u autobusu sa nestrpljenjem čekaju da dođu kući, da ostanu sami, i da "bez svjedoka" daju oduška emocijama nastalih od svega što se danas vidjelo.
Spremam se da izađem iz autobusa. Očekujem sve one zvukove karakteristične za moje Sarajevo.
Izlazim iz autobusa. I moje Sarajevo šuti...kao da je cijeli dan sa mnom provelo...
Tuga...
Tekst koji smo dobili prenosimo u cijelosti bez korekcija:
Utisci iz Maglaja
"Pogledah u sat, 08:30...stojim na parkingu Kampusa i gledam kolone mladih ljudi kako pristižu...pune se autobusi...većina mladi ljudi ali ima i onih koji to nisu...
U 09:10 krećemo, destinacija Maglaj. Pogledom prelazim preko glava koje vire preko autobuskih naslonjača...stekoh osjećaj da na neki način ne pripadam ovdje, ne zbog iskrenih, časnih i uzvišenih namjera, koje su okupile sve nas u istom danu, na istom mjestu, već zbog svojih 35 godina, koje kvare prosjek starosti ovoj omladini među kojima sam... Atmosfera...podsjeti me na, već davnu, atmosferu sa ekskurzije...mnogo smijeha, graje, pjesme...
Negdje iza Zenice nailazimo na prve posljedice nevremena koje ovih dana muči našu Bosnu...klizišta, u mulju zaglavljeni automobili, poplavljene kuće i uništeni usjevi...
Dolazimo do Maglaja, skrećemo prema centru i prolazimo ispod nadvožnjaka koji je dva dana ranije bio pod vodom...hiljade i hiljade plastičnih kesa, koje vise sa drveća, avlija i ograda, pored toga što pričaju priču o našem primitivizmu, jasno pokazuju koju visinu je nivo vode dostigao...ja, sa 190cm bih morao da skačem da ih dohvatim...u autobusu čuđenje i nevjerica...
Izlazimo iz autobusa, uz upute Civilne zaštite i vojske raspoređujemo se na lokacije. Bilo nas je i na ulicama, i u kućama i stanovima, i u gradskoj džamiji, i na trgovima. Bio sam u tom Maglaju prije par godina, grad je nekako miran i veseo bio. Ljudi neopterećeni nekim stvarima koje muče nas u Sarajevu. Bio sam u tom Maglaju danas, grad jedva diše. Ljudi opterećeni nekim stvarima koje ne muče nas u Sarajevu.
Organizacija je bila odlična, imali smo sve, lopate, čizme, rukavice...zaštitili smo ruke od stakla, zaštitili smo noge od velikog mulja kojim je cijeli grad prekriven, nažalost nemamo opremu da bi zaštitili srca i duše od svega onoga što slijedi...
Ušli smo u nekoliko kuća. Voda do koljena u svakoj. Pomažemo starijim ljudima da koliko toliko počiste, izbace vodu, izbace iz kuće uništene stvari. Koliko god da je naporno, pokušavamo da nasmijemo ukućane, da im skrenemo misli, bar na tren, od nesreće koja ih je zadesila. Oduvijek sam dobro "čitao lica" ali danas mi to ne ide...ne razumijem...očekujem da će biti malo sretniji jer smo došli pomoći...i onda shvatam...shvatam da ne bacamo potopljene i uništene stvari...mi bacamo njihove uspomene...
Emocije me potapaju...teško do daha dolazim...izlazim napolje na kišu, dižem glavu kako bi mi kapi padale po licu...da sakriju moju slabost pred tim hrabrim ljudima...
Gledam u stvari nabacane ispred kuće. Da li je to možda vaza koju je ta stara nana dobila kada joj je prvi unuk došao na svijet? Da li je to haljina koju je nosila na vjenčanju svoga sina? Da li je ono sehara u kojoj je pažljivo spremala uspomene na sve važne događaje u svom životu?...
Vraćam se u kuću, ponovo gledam ta namučena lica...sada ih razumijem...razumijem i shvatam te kisele osmjehe...pogledi nam se susreću i osjećam da imamo istu želju: "Da se Bogdo nikad nismo sreli u životu"...
Više nam ne smeta voda u čizmama, mulj po garderobi, žuljevi na rukama niti bolovi u mišićima...svi kao da smo ubacili u brzinu više kako bi nam vrijeme prošlo što brže, kako ne bi mnogo razmišljali o razlozima i posljedicama onog što vidimo oko sebe.
Vrijeme je za povratak. Idemo prema autobusima. U 19h krećemo. U autobusu muk i tišina. Želim da vjerujem kako je to zbog umora i iscrpljenosti, a ne iz onih razloga zbog kojih i ja šutim. Vožnja nazad traje mnogo duže nego odlazak. Kao da svi u autobusu sa nestrpljenjem čekaju da dođu kući, da ostanu sami, i da "bez svjedoka" daju oduška emocijama nastalih od svega što se danas vidjelo.
Spremam se da izađem iz autobusa. Očekujem sve one zvukove karakteristične za moje Sarajevo.
Izlazim iz autobusa. I moje Sarajevo šuti...kao da je cijeli dan sa mnom provelo...
Tuga...
-
Ambrozija
- Posts: 2845
- Joined: 20/01/2010 18:34
- Location: Sarajevo
#7130 Re: Poplave u cijeloj BiH
Ne znam cemu ovakvi komentari, zaistaKonji409 wrote:Najvise su pogodjeni srbi i hrvati.
Maglaj, Zepce, Posavina su u Fbih najteze pogodjeni. A tu zive pretezno Hrvati.
Dok je 70% poplavljenog podrucija u RS u.
-
zigzag
- Posts: 9432
- Joined: 18/04/2014 11:26
#7131 Re: Poplave u cijeloj BiH
doći do maglaja a onda u maglaju preći na desnu stranu rijeke i ići do ševarlija gdje se opet pređe most da bi se došlo do karuša i dalje prema doboju.affidavit wrote: Da li je prohodan put do Doboja preko Zenice, ako nije kojim putem se tamo može doći?
-
dudba
- Posts: 32
- Joined: 16/05/2014 13:46
#7132 Re: Poplave u cijeloj BiH
Orasje - Brcko
Prema posljednjim informacijama u svezi započete operacije zatrpavanja savskog nasipa na Kopanicama još uvijek je u tijeku spuštanje čeličnih ježeva, nakon čega će se iz helikoptera ubacivati džambo vreće sa pijeskom kojim bi se to puknuće na savskom nasipu zatvorilo i tako zaustavila voda. "Očekujemo ponovne nalete helikoptera s ježevima i vrećama, imamo i neke alternativne radove", rekao je u posljednjem javljanju gradonačelnik Brckog dr. Anto Domić dodajući da još uvijek nema vidljivih rezultata
Prema posljednjim informacijama u svezi započete operacije zatrpavanja savskog nasipa na Kopanicama još uvijek je u tijeku spuštanje čeličnih ježeva, nakon čega će se iz helikoptera ubacivati džambo vreće sa pijeskom kojim bi se to puknuće na savskom nasipu zatvorilo i tako zaustavila voda. "Očekujemo ponovne nalete helikoptera s ježevima i vrećama, imamo i neke alternativne radove", rekao je u posljednjem javljanju gradonačelnik Brckog dr. Anto Domić dodajući da još uvijek nema vidljivih rezultata
-
glockov kolac
- Posts: 1453
- Joined: 30/04/2011 15:53
#7133 Re: Poplave u cijeloj BiH
Ljudi, u apotekama uzmite IzosanG. Ima pakovanje od 1 kg (35-36 KM) i manje od 100 g (ne mogu se sjetiti cijene). Neko je već to preporučio na forumu. Dezinfikuje i površine i vodu za piće.
http://www.pliva-sept.hr/izosan.html
http://www.pliva-sept.hr/izosan.html
- nOrMaLaC
- Posts: 1151
- Joined: 27/07/2011 15:17
- Location: BelaruS
#7134 Re: Poplave u cijeloj BiH
A vidi mene, ja se ne sjetih toga putazigzag wrote:doći do maglaja a onda u maglaju preći na desnu stranu rijeke i ići do ševarlija gdje se opet pređe most da bi se došlo do karuša i dalje prema doboju.affidavit wrote: Da li je prohodan put do Doboja preko Zenice, ako nije kojim putem se tamo može doći?
- JohnnyS
- Posts: 17481
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#7135 Re: Poplave u cijeloj BiH
Ne treba odustajati od davanja pomoći zbog (dez)informacija o preprodaji iste. Tko šalje, šalje iz plemenite namjere, a tko to ukrade, najebat će kad tad...
- Riddle
- Posts: 8503
- Joined: 28/01/2011 20:20
- Location: Safe Lane
#7136 Re: Poplave u cijeloj BiH
nOrMaLaC wrote:Upravo sam se vratio iz Doboja gdje sam pomagao oko ciscenja svog fakulteta koji je jednom rijeci unisten. Situacija u gradu je haoticna, to se mora doci i vidjeti sopstvenim ocima da bi se stekla slika o prilici koja vlada u gradu. 90>% grada je unisten. Smece i mulj od blata po cijelom gradom. O mrtvim da i ne govorim. Ukoliko neko bude htio pomoci oko rasciscavanja u tom pravcu sutra ce to biti organizovano ispred Saobracajnog fakulteta u 10 sati. Ljudi u Doboju je uzasno stanje
- dinao
- Posts: 997
- Joined: 16/04/2010 19:16
#7137 Re: Poplave u cijeloj BiH
Najvise su pogodjeni BOSANCI I HERCEGOVCIKonji409 wrote:Najvise su pogodjeni srbi i hrvati.
Maglaj, Zepce, Posavina su u Fbih najteze pogodjeni. A tu zive pretezno Hrvati.
Dok je 70% poplavljenog podrucija u RS u.
-
emmir1
- Posts: 4937
- Joined: 07/06/2013 15:28
#7138 Re: Poplave u cijeloj BiH
dudba wrote:Orasje - Brcko
Prema posljednjim informacijama u svezi započete operacije zatrpavanja savskog nasipa na Kopanicama još uvijek je u tijeku spuštanje čeličnih ježeva, nakon čega će se iz helikoptera ubacivati džambo vreće sa pijeskom kojim bi se to puknuće na savskom nasipu zatvorilo i tako zaustavila voda. "Očekujemo ponovne nalete helikoptera s ježevima i vrećama, imamo i neke alternativne radove", rekao je u posljednjem javljanju gradonačelnik Brckog dr. Anto Domić dodajući da još uvijek nema vidljivih rezultata
iskreno ja se nadam jedno 5% da će im to da uspije.
Da su možda krenuli sa rubova puknuća nasipa sa spuštaju te ježeve bagerima i da malo po malo zatvaraju nasip pa bar bi smanjili protok vode .
Ovo bacanje u srce izljeva Save , ne znam.
- Bosnianman
- Posts: 322
- Joined: 09/04/2011 13:51
#7139 Re: Poplave u cijeloj BiH
dinao wrote:Najvise su pogodjeni BOSANCI I HERCEGOVCIKonji409 wrote:Najvise su pogodjeni srbi i hrvati.
Maglaj, Zepce, Posavina su u Fbih najteze pogodjeni. A tu zive pretezno Hrvati.
Dok je 70% poplavljenog podrucija u RS u.
Slazem se 100 posto.
-
Drinski
- Posts: 6344
- Joined: 25/03/2014 10:24
#7140 Re: Poplave u cijeloj BiH
ma dzabe ti to pises, opet oni nece zajednicku odbranu. ne znam, ja bih na mjestu politicara iz Sarajeva predložio kakav regionalni stab, za BIH, SR, HR i CG, mozda to nase bh zemljake potakne na saradnju.Konji409 wrote:
Da ali u klizistima je stradalo ne vise od 50 kuca. Dok samo oko bijeljine ili bosanskog broda imas 20.000 unistenih kuca u svakom gradu. Brcko Distrikt je ista stvar, Bosnjacka podrucija BD su odmaknuta od Save dok su srpska i hrvatska uz savu.
Tako da su zaista za nekih 90% stradala srpsko hrvatska podrucija.
-
Googlerica
- Posts: 1971
- Joined: 28/12/2013 02:03
- Location: Hangar One
#7141 Re: Poplave u cijeloj BiH
upozorenje !!!
Preporuke gradjevinaca i ljekara pred povratak u kucu kroz koju je prosla poplava:
1.djecu ne uvoditi u kucu najmanej sedam dananakon povlacenja vode
2. nemojte zagrijavati prostor prije nego dezinfikujete zidove jer grijanje ubrzava razvoj štetnih mikroorganizama. Greška je grijati prostor radi isušivanja prije čišćenja i dezinfekcije ili isušivati prostore samo grijalicama bez odgovarajućeg provjetravanja ili mašinskog isušivanja.
1. najvaznije je sve dobro ocistiti i dezinfikovati. Najveća opasnost kod popave u kući predstavlja brzi razvoj algi - gljivica i pljesni kojima je dovoljno 48 sati da se razviju. Alge, gljivice i pljesni djeluju štetno na zdravlje ljudi, izazivaju infekcije, astmu, alergijske reakcije i brojne druge bolesti još dugo nakon poplava. Poplave donose i nečistoće koje doprinose razvoju mikroorganizama.
2. Kod ciscenja prvo treba uklonite vodu ispumpavanjem. (Ako ste osigurani, pozovite agenta osiguranja za popis štete, fotografišite prostor i oštećenja.) Uklonite tepihe, dušeke i prostirke. Najbolje ih bacite jer se u natopljenim tepisima i drugim tekstilnim materijalima razvijaju i najopasniji mikroorganizmi. Odjeću treba odmah oprati i dobro osušiti. Nakon pranja i sušenja odložite je što dalje od poplavljenog prostora. Krzno i kožnu odjeću takodjer uklonite.
3. Komadi namještaja od punog drveta – masiva se mogu spasiti. Namještaj odvojite od mokrog poda ALUMINIJSKOM FOLIJOM (plastična folija ne dozvoljava isparavanje vlage). Operite nečistoće sredstvima za čišćenje drveta ili parketa i dobro osušite krpom ili papirnim ubrusima. Izbjegavajte sredstva na bazi hlora jer ćete uništiti površinu drveta.Namještaj od iverice uglavnom je uništen nakon poplave i bacite ga što prije jer se natopljena iverica ne može popraviti ili je popravak skup i ne isplati se.
4. Dušeke, krevete i tapacirani nameštaj najbolje je baciti. Gotovo ih je nemoguće potpuno očistiti i dezinfikovati a poplavljeni tapacirani nameštaj je mogući izvor bolesti.
Jastuke i prekrivace bacite.
5. Kućne aparate treba odnijeti u servisi jer se neki možda mogu spasiti.
6. Električne instalacije treba da provjeri elektro-instalater koji će dati procjenu štete i upute sta ikako terba popravljati.
7. Laminate odmah uklonite. Ako je poplava trajala nekoliko sati, parketi će početi da bubre pa je bolje što prije ih ukloniti da se omogući čišćenje i sušenje podne glazure. Podignute i valovite parkete nemoguće je ispraviti, takvi parketi se vade i bacaju.
8. Vrijedne knjige i dokumenta treba zamrznuti u zamrzivacu. Smrzavanjem dehidriramo – isušujemo vlagu iz papira, listovi se lakše odvajaju i zaustavlja se propadanje štampe na papiru! Knjige i dokumente ostavite u zamrzivaču nekoliko dana do nekoliko nedjelja. Smrzavanjem isto tako sprječavamo pojavu pljesni i gljivica u celuloznim materijalima. Sve navedeno treba napraviti u što kraćem roku kako bi se što pre pristupilo čišćenju i dezinfekciji zidova.
9. Kada ste uklonili uništene i oštećene stvari i podne podloge, treba pristupiti čišćenju i dezinfekciji zidova i podova. Pri tom koristite zaštitne rukavice, obuću i maske za disanje zbog štetnih mikroorganizama i hemikalija. Grubo ostružite nečistoće sa zidova i podova, koristite lopate, četke, perače pod visokim pritiskom i usisavače za vodu. Skinite što više slojeva boje sa zida -ovo će ubrzati isušivanje i olakšati popravke nakon isušivanja. Parni čistači su odlični za čišćenje i dezinfekciju nakon poplava, profesionalni se teško nabavljaju pa će i manji kućni poslužiti uz više truda i vremena. Ako nemate parni čistač, možete zidove i podove čistiti četkom i rastvorom za dezinfekciju. Treba oprezno koristiti kućna sredstva na bazi hlora! Profesionalna sredstva za dezinfekciju potražite u apoteci.
10. Višak vode uklonite brisanjem. Zidovi i podovi se nakon čišćenja četkom i vodom mogu poprskati sredstvom za dezinfekciju (prskalicom za cvijeće, ručnom ili leđnom).
11. Nakon ciscenja i dezinfekcije mozete zapoceti isusivanje prostorija opremom za isušivanje ili vjetrenjem. Postupak mašinskog isušivanja sa profesionalnom opremom traje tri do četiri nedelje. Vetrenjem, uz dobre vremenske prilike treba pričekati od 3 do 8 meseci u zavisnosti od godišnjeg doba. Kućni odvlaživači vazhuha manje snage kakve možemo kupiti u prodavnicama pomoći će, ali njihova snaga uglavnom nije dovoljna za adekvatno isušivanje zida nakon poplava.
12. Ako se voda nalazi u izolaciji ispod podne glazure – potrebna je specijalna oprema za vakumsko isušivanje izolacija i glazura. Potražite savjet servisa za isušivanje.
13. Ne gletujte i ne krecite zidove prije potpunog isusivanja. Razne glet mase i boje zatvaraju pore pa se zidovi sporije suše. Dobro rješenje je da se već za vrijeme čišćenja ostruže što više boje sa zida! Sve što bubri i odvaja se treba što prije ukloniti i time se ubrzava sušenje. Za vrijeme sušenja pojavljivaće se kristali minerala na površini. Ove kristale skidajte struganjem i odlažite što dalje od kuće. Na mjestima gde su oštećenja maltera dublja, najbolje je ukloniti sav malter do zida, pričekati isušivanje i sanirati posebnim materijalima za sanaciju vlažnih zidova. Krečite zidove kada ste potpuno sigurni da su zidovi suhi!
Preporuke gradjevinaca i ljekara pred povratak u kucu kroz koju je prosla poplava:
1.djecu ne uvoditi u kucu najmanej sedam dananakon povlacenja vode
2. nemojte zagrijavati prostor prije nego dezinfikujete zidove jer grijanje ubrzava razvoj štetnih mikroorganizama. Greška je grijati prostor radi isušivanja prije čišćenja i dezinfekcije ili isušivati prostore samo grijalicama bez odgovarajućeg provjetravanja ili mašinskog isušivanja.
1. najvaznije je sve dobro ocistiti i dezinfikovati. Najveća opasnost kod popave u kući predstavlja brzi razvoj algi - gljivica i pljesni kojima je dovoljno 48 sati da se razviju. Alge, gljivice i pljesni djeluju štetno na zdravlje ljudi, izazivaju infekcije, astmu, alergijske reakcije i brojne druge bolesti još dugo nakon poplava. Poplave donose i nečistoće koje doprinose razvoju mikroorganizama.
2. Kod ciscenja prvo treba uklonite vodu ispumpavanjem. (Ako ste osigurani, pozovite agenta osiguranja za popis štete, fotografišite prostor i oštećenja.) Uklonite tepihe, dušeke i prostirke. Najbolje ih bacite jer se u natopljenim tepisima i drugim tekstilnim materijalima razvijaju i najopasniji mikroorganizmi. Odjeću treba odmah oprati i dobro osušiti. Nakon pranja i sušenja odložite je što dalje od poplavljenog prostora. Krzno i kožnu odjeću takodjer uklonite.
3. Komadi namještaja od punog drveta – masiva se mogu spasiti. Namještaj odvojite od mokrog poda ALUMINIJSKOM FOLIJOM (plastična folija ne dozvoljava isparavanje vlage). Operite nečistoće sredstvima za čišćenje drveta ili parketa i dobro osušite krpom ili papirnim ubrusima. Izbjegavajte sredstva na bazi hlora jer ćete uništiti površinu drveta.Namještaj od iverice uglavnom je uništen nakon poplave i bacite ga što prije jer se natopljena iverica ne može popraviti ili je popravak skup i ne isplati se.
4. Dušeke, krevete i tapacirani nameštaj najbolje je baciti. Gotovo ih je nemoguće potpuno očistiti i dezinfikovati a poplavljeni tapacirani nameštaj je mogući izvor bolesti.
Jastuke i prekrivace bacite.
5. Kućne aparate treba odnijeti u servisi jer se neki možda mogu spasiti.
6. Električne instalacije treba da provjeri elektro-instalater koji će dati procjenu štete i upute sta ikako terba popravljati.
7. Laminate odmah uklonite. Ako je poplava trajala nekoliko sati, parketi će početi da bubre pa je bolje što prije ih ukloniti da se omogući čišćenje i sušenje podne glazure. Podignute i valovite parkete nemoguće je ispraviti, takvi parketi se vade i bacaju.
8. Vrijedne knjige i dokumenta treba zamrznuti u zamrzivacu. Smrzavanjem dehidriramo – isušujemo vlagu iz papira, listovi se lakše odvajaju i zaustavlja se propadanje štampe na papiru! Knjige i dokumente ostavite u zamrzivaču nekoliko dana do nekoliko nedjelja. Smrzavanjem isto tako sprječavamo pojavu pljesni i gljivica u celuloznim materijalima. Sve navedeno treba napraviti u što kraćem roku kako bi se što pre pristupilo čišćenju i dezinfekciji zidova.
9. Kada ste uklonili uništene i oštećene stvari i podne podloge, treba pristupiti čišćenju i dezinfekciji zidova i podova. Pri tom koristite zaštitne rukavice, obuću i maske za disanje zbog štetnih mikroorganizama i hemikalija. Grubo ostružite nečistoće sa zidova i podova, koristite lopate, četke, perače pod visokim pritiskom i usisavače za vodu. Skinite što više slojeva boje sa zida -ovo će ubrzati isušivanje i olakšati popravke nakon isušivanja. Parni čistači su odlični za čišćenje i dezinfekciju nakon poplava, profesionalni se teško nabavljaju pa će i manji kućni poslužiti uz više truda i vremena. Ako nemate parni čistač, možete zidove i podove čistiti četkom i rastvorom za dezinfekciju. Treba oprezno koristiti kućna sredstva na bazi hlora! Profesionalna sredstva za dezinfekciju potražite u apoteci.
10. Višak vode uklonite brisanjem. Zidovi i podovi se nakon čišćenja četkom i vodom mogu poprskati sredstvom za dezinfekciju (prskalicom za cvijeće, ručnom ili leđnom).
11. Nakon ciscenja i dezinfekcije mozete zapoceti isusivanje prostorija opremom za isušivanje ili vjetrenjem. Postupak mašinskog isušivanja sa profesionalnom opremom traje tri do četiri nedelje. Vetrenjem, uz dobre vremenske prilike treba pričekati od 3 do 8 meseci u zavisnosti od godišnjeg doba. Kućni odvlaživači vazhuha manje snage kakve možemo kupiti u prodavnicama pomoći će, ali njihova snaga uglavnom nije dovoljna za adekvatno isušivanje zida nakon poplava.
12. Ako se voda nalazi u izolaciji ispod podne glazure – potrebna je specijalna oprema za vakumsko isušivanje izolacija i glazura. Potražite savjet servisa za isušivanje.
13. Ne gletujte i ne krecite zidove prije potpunog isusivanja. Razne glet mase i boje zatvaraju pore pa se zidovi sporije suše. Dobro rješenje je da se već za vrijeme čišćenja ostruže što više boje sa zida! Sve što bubri i odvaja se treba što prije ukloniti i time se ubrzava sušenje. Za vrijeme sušenja pojavljivaće se kristali minerala na površini. Ove kristale skidajte struganjem i odlažite što dalje od kuće. Na mjestima gde su oštećenja maltera dublja, najbolje je ukloniti sav malter do zida, pričekati isušivanje i sanirati posebnim materijalima za sanaciju vlažnih zidova. Krečite zidove kada ste potpuno sigurni da su zidovi suhi!
- shibonja
- Posts: 1724
- Joined: 29/05/2006 08:37
- Location: Cogito, ergo sum
#7142 Re: Poplave u cijeloj BiH
U kojoj ti zemlji zivis,cuj 50 kuca???Konji409 wrote:Da ali u klizistima je stradalo ne vise od 50 kuca. Dok samo oko bijeljine ili bosanskog broda imas 20.000 unistenih kuca u svakom gradu. Brcko Distrikt je ista stvar, Bosnjacka podrucija BD su odmaknuta od Save dok su srpska i hrvatska uz savu.art vandeley wrote:Zato su pojave klizista haman pa 100% na podrucju gdje su vecinom Bošnjaci, tako da, svi su stradaliKonji409 wrote:Najvise su pogodjeni srbi i hrvati.
Maglaj, Zepce, Posavina su u Fbih najteze pogodjeni. A tu zive pretezno Hrvati.
Dok je 70% poplavljenog podrucija u RS u.
Tako da su zaista za nekih 90% stradala srpsko hrvatska podrucija.
-
splinter
- Posts: 8705
- Joined: 08/10/2011 12:28
#7143 Re: Poplave u cijeloj BiH
Ma kakava mrtva tijela, bilo je mrvtih , sve je to završeno već al smeća, mulja blata i tako toga koliko hoćeš , što jest jestRiddle wrote:nOrMaLaC wrote:Upravo sam se vratio iz Doboja gdje sam pomagao oko ciscenja svog fakulteta koji je jednom rijeci unisten. Situacija u gradu je haoticna, to se mora doci i vidjeti sopstvenim ocima da bi se stekla slika o prilici koja vlada u gradu. 90>% grada je unisten. Smece i mulj od blata po cijelom gradom. O mrtvim da i ne govorim. Ukoliko neko bude htio pomoci oko rasciscavanja u tom pravcu sutra ce to biti organizovano ispred Saobracajnog fakulteta u 10 sati. Ljudi u Doboju je uzasno stanjeKoji kurac?! Pojasni ovo malo, molim te. Hoces da kazes da mrtva tijela leze okolo?
- Dasi
- Posts: 2365
- Joined: 27/05/2006 01:06
#7144 Re: Poplave u cijeloj BiH
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tBXAfh8rdMM#t=567[/youtube]
Ciste smece tako sto ga opet vracaju u rijeku! Pa boze dragi ima li iko da im kaze par pametnih, gdje je policija da regulise ovakve stvari cccc
Ciste smece tako sto ga opet vracaju u rijeku! Pa boze dragi ima li iko da im kaze par pametnih, gdje je policija da regulise ovakve stvari cccc
-
hipija
- Posts: 1727
- Joined: 30/12/2010 18:17
#7145 Re: Poplave u cijeloj BiH
Gledam medije u RS. Pa i ona sjevernokorejska televizija je pojam profesionalnosti za njih. Da se jednom, ali barem jednom sjete spomenuti, Maglaj, Zavidovice, Olovo...ili da kazu poplave u BiH...nijednom. Vec ko mantru ponavljaju sve jedno te isto...poplave u Rs i Srbiji...Da je ovamo u FBiH bilo 100 hiljada mrtvih ovi Dodikovi puleni se ne bi ni osvrnuli na to.
-
todd_smith
- Posts: 30074
- Joined: 23/06/2009 14:14
- Location: Ja se ovdje samo zajebajem
#7146 Re: Poplave u cijeloj BiH
Jeste li vi normalni?
Stradali su ljudi, ne Hrvati, Bosnjaci i Srbi.
Stradali su ljudi, ne Hrvati, Bosnjaci i Srbi.
-
affidavit
- Posts: 352
- Joined: 25/05/2012 23:16
#7147 Re: Poplave u cijeloj BiH
OK, hvala.nOrMaLaC wrote:Nazalost, put do Doboja preko Zenice nije prohodan jer se pojavilo kliziste na dionici kod Mosevca u opstini Maglaj. Alternativa je preko Novog Sehera do Tesnja, ali ne znam u kojem se stanju taj put nalazi. Mislim da je otvoren ali opet, nisam siguran u kakvom je stanju. Druga opcija je preko Kosove pa makadamom do mjesta Trepce u opstini Tesanj pa onda dalje prema Doboju. Vjerujem da je taj put u losijem stanju nego ovaj preko Sehera i guzva vlada tom dionicom.affidavit wrote:Da li je prohodan put do Doboja preko Zenice, ako nije kojim putem se tamo može doći?nOrMaLaC wrote:Upravo sam se vratio iz Doboja gdje sam pomagao oko ciscenja svog fakulteta koji je jednom rijeci unisten. Situacija u gradu je haoticna, to se mora doci i vidjeti sopstvenim ocima da bi se stekla slika o prilici koja vlada u gradu. 90>% grada je unisten. Smece i mulj od blata po cijelom gradom. O mrtvim da i ne govorim. Ukoliko neko bude htio pomoci oko rasciscavanja u tom pravcu sutra ce to biti organizovano ispred Saobracajnog fakulteta u 10 sati. Ljudi u Doboju je uzasno stanje
- lijek-za-sve
- Posts: 1381
- Joined: 27/05/2011 21:56
#7148 Re: Poplave u cijeloj BiH
molim vas bez izmisljanja i svadje...to nam sad najmanje treba......imamo preceg posla....molim vas jos jednom....samo konkretno sto pomaze....molim vas
-
Hell.is.here
- Posts: 3056
- Joined: 03/09/2013 07:52
#7149 Re: Poplave u cijeloj BiH
Ne mozes stavljati sve u jedan kos zbog pojedinaca, jednostavno nije fer, jel se ti super osjecas sto te na aerodromu u inostranstvu peglaju samo zato sto si musliman , a nemas veze sa teroristima? Jer oni kad vide musliman odmah je zakljucak terorista, jos ako imas malo brade ...najebo....Bega_TM wrote:Ni dan zalosti se ne moze izglasati na podrucju cijele BiH. Po facebooku postavljaju slike sa popljavljenim dzamijama i nadaju se da ce jos vise poplaviti, (i nemojte govorit da su to pojedinci, pogledajte koliko je lajkalo)ko i dalje mislite da ce ljudi poslije ovoga zbliziti grdno se varate, nazalost...
A svu gamad od politicara iz RS-a su doveli njihovi građani na vlast, a poznato je "kakav narod, takva vlast"
Sent directly from hell!
-
Ambrozija
- Posts: 2845
- Joined: 20/01/2010 18:34
- Location: Sarajevo
#7150 Re: Poplave u cijeloj BiH
Dasi wrote:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tBXAfh8rdMM#t=567[/youtube]
Ciste smece tako sto ga opet vracaju u rijeku! Pa boze dragi ima li iko da im kaze par pametnih, gdje je policija da regulise ovakve stvari cccc
