patriot_1 wrote:
''Nije nikakva slučajnost sto su upravo najveći umovi svih vremena ujedno bili i duboko religiozni.''
(Max Planck, 1858 - 1947, otac moderne fizike, začetnik kvante teorije, dobitnik Nobelove nagrade)
http://www.svjedocanstva.com/ljubav/lju ... 6-106.html
Ako i nije vjerovao u Kršćanskog Boga u Boga je vjerovao,tu nema dileme.
Ti nikada ne odustaješ, zar ne?
* Za ovo pitanje - za postojanje ili nepostojanje Boga je apsolutno nebitno da li je Planck ili bilo ko drugi u Boga vjerovao - uključivši i same utemeljitelje religja.
Ja sam ateista, no svejedno se čudim Univerzumu, Stvarnosti, misteriji prapočetka,
prirodnim, ali i društvenim zakonitostima.
Max Planck je sve to zapakovao u jedan pojam i nazvao to Bogom - neki drugi zovu drugačije ili ne zovu.
Percepcija svijeta oko sebe u cjelosti je duboko intimna i ovisna od osobe koja kontemplira o svijetu tj. 'bogu'.
Ja sam ateista, no nerijetko razmišljam o svemu onome u šta smo zaronjeni.
- Kako je Univerzum nastao?
- Da li postoji nešto van Univerzuma?
- Zašto postojiš Univerzum i ti u njemu?
- Da li uopšte postoji Univerzum i ti u njemu?
- Čemu sva ta pitanja?
Ja vlastite stavove o tim temama počesto preispitujem i poredim sa onim što smatram relevantnim dokazima.
Za razliku od tebe - ja sam svjestan da je moja (ili bilo čija) percepcija tzv. boga po definiciji falična, individualna i površna.
Osobna percepcija boga je temporalna, dinamička. Mijenja se iz časa u čas, ovisna od iskustva i znanja. Vjerovatno nisi ni svjestan toga, ali to se i tebi dešava.
Dijete koje je religiozno će percipirati boga na jedan način sa 5. godina, kao adolescent na drugi način, a kao zrela osoba na treći način.
Koja od svih tih percepcija "ispravna"?
Vjernik će ustvrditi da je ona trenutna percepcija najbliža 'istini'. Da li je? Šta da poživiš još 1. milijardu godina???
Svojom samouvjerenosti, zadrtosti, besmislenim ritualima i svim onim što prati religije većina vjernika čini da ovaj svijet bude puno gore mjesto za život.
Quo Vadis???