Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#7101 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by John Cleese »

hAZNADAR wrote:Ljeto 2005, jubilarni koncert Bijelog Dugmeta na Kosevu. Konacno se sastala ekipa, jedva docekano od fanova i naravno jugonostalgicara koji su se kao i ja nadali pravom feelingu. U prvim redovima sa kcerkom, ponosan sto cu joj pokazati duh mog vremena, i kako je sve nekada bilo bolje. Oko mene cujem naglaske svih krajeva bivse YU - srce mi puno.

Izadje Dugme na scenu isto preko neke stvari, jednostavno se vidjelo da su samo dosli uzeti lovu, na silu se smijesiti i razguliti. Trubaci jedini spremni a i to mi izgledalo nekako cudno. Grijesi Dugme gore nego garaza bend, ispadaju iz ritma, falsevi, ma ocajno sviraju, a Brega najvise grijesi - zaboravio akrode pjesama koje je sam komponovao. Oko mene neki privid euforije potpomognut alkoholom, ali tanko brate, ni traga nekadasnjem feelingu. Isto ko eto sad smo tu i nema druge - moramo glumiti jugoslovenstvo. Na pjesmi Lipe Cvatu vidim Tifa se nesto ljuti i govori da nece,... i kada dodje cuveni stih Bas me briga sto si otisla, ravna ti je Jugoslavija,. ne rece Jugoslavija vec pusti publiku da otpjeva stih a mi to otpjevasmo nekako sa pola srca, nekako vise ravna ti je ZmzgzmgJAAAAA. Katastrofa koncert, ni traga starom feelingu.
Poslije koncerta na putu do carsije prolazimo pored ogromnog mezarja, osvjetljeno i sa ulice citas spol i godista poginulih ili ubijenih u ratu. Zalosno brate, ko hladan tus plus i jos i ona kisa natapalica.

I tako zavrsi Jugoslovenstvo, jugonostalgija,... barem kod mene. Ne zbog lose svirke muzicara koliko zbog cinjenice da nisam nista u publici oko mene osjetio u tom duhu.
Balasevic se dugo drzao,... danas jednostavno vise nema pravih iskrenih jugonostalgicara. Ovo sto ima i sto se tako predstavlja su ili vjeciti podanici kojima treba skrbnik - ili ufurana FGR koja pokusava na taj nacin izigravati neku elitu naspram ostalih.
Eh i ti si nasao gdje ces traziti duh, ma i bilo kakav - na koncertu najveceg i najnesavjesnijeg tezgarosa u bivsoj drzavi :D
Salim se, naravno - izabrao sam da ovo sto si se potrudio da napises shvatim kao ilustraciju.

Shvatam i potrebu urednog uma da bas sve pojednostavi, klasificira i smjesti u odgovarajuce ladice - pokusaj i ti shvatiti da tako ne ide.
Nije tesko primijetiti da si sklon da ljude svrstavas u nekakve grupe vrlo sumnjive konzistencije (sto je jos i blago receno) i to na temelju jos sumnjivijih parametara koji tebi izgledaju valjani i cvrsti, a u stvarnosti su krajnje nepouzdani.
Ne bi ti trebalo biti tesko (a bilo bi pametno i korisno) da se tog manira rijesis buduci da s lakocom prepoznajes situacije u kojima tebe neko omalovazava stereotipom i svrstava tamo kamo ne spadas.

Koliko je ko i u cemu je iskren, ne mozes znati dok ga jako dobro ne upoznas.
A malo je vjerojatno da jako dobro poznajes dovoljno ljudi da bi mogao davati validne procjene o prisustvu ili nepostojanju neke emocije u velikoj grupi.

Nostalgija je emocija, nije permanentno stanje i ako je ne prepoznas tamo gdje i kad je ocekujes, ne znaci da ne postoji.
I nije nekorisna kako bi pomislili lose informirani.

Konacno, samo postojanje, pa cak ni veca ili manja rasirenost "jugonostalgije" nije razlog za uzbudjenje bilo koje vrste - ni za euforiju ni za paniku.
Jugoslovenska je ideja politicki mrtva. Tacka.
Jugoslavije vise nikad nece biti - to je, valjda, svim prosjecno inteligentnim i za tu temu zainteresiranim ljudima jasno ili bi barem trebalo biti jasno.
Nema, dakle, valjanog razloga za politicko djelovanje protiv te ideje ni protiv uspomene na tu ideju.
(A danas vrlo popularnu borbu protiv cinjenica... ne bih uopce komentirao :D)

Ko to, ipak, radi - tog vjerojatno proslost jos tisti i boli, pa neka onda laje, ako mu je od toga lakse :D
U pauzama moze borbene pjevat, a ima raznih borbenih, bas za svaciji ukus.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#7102 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by uglavnomja »

meni bilo super na koncertu :-D
i mom drustvu :thumbup:

dosli da se skupimo kao nekad, da evociramo uspomene, da se zabavimo, druzimo, pjevamo ...

a boli me jel' ko trokir'o, muc'o, ...

ima muzickih kriticara dovoljno :oops:

taj koncert je prvenstveno imao emocionalnu vrijednost , a to tehnicko ... :zzzz:
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7103 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

piupiu wrote:
Thorgerson wrote:@SaraFina, nije da branim te ljude, ali zaboravljas da 90-ih nije bilo interneta, pa ni svjetskih medija. Bili su rezimski mediji, koji su plasirali one vijesti koje oni hoce da budu plasirane.

Pa tako nece plasirati da JNA ubija civile po Sarajevu, nego ce izmisliti npr. da muslimani bacaju srpsku djecu lavovima. I tako iz dana u dan se ljudima ispira mozak i fura se nacionalni naboj. Pogledaj eto RTRS ponekad, danas sta radi, danas kada imas hrpu alternativnih medija, oni se i dalje ne libe da plasiraju gluposti u eter. Jednostavno - ta ista skola.

Druga stvar, ko ce se okupiti i da su htjeli nesto? Pa mislis da bi Milosevicu bio problem da ubije i nekolicinu svojih građana? Big deal.

Ja necu i ne mogu da vjerujem da je npr. vecina Beograđana htjela ovakvu sudbinu Sarajevu.
Sad se sjetih i ovog teksta, neki dan je objavljen:

http://avaz.ba/vijesti/bih/333083/vise- ... od-opsadom
Trebalo bi provesti anketu u vezi NATO bombardovanje, zbog vjerodostojnosti :D Mislim da bi rezultati bili dijametralno suprotni ovim. I "život pod sankcijama" :D

Ne vjerujem da ih amnezija "fata" u ovim procentima :D

Nikako.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7104 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Banksy »

radostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,
Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,
Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,

Pitanje je promaklo bez puno priče, a baš me zanima razmišljanje forumskog pučanstva...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#7105 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by uglavnomja »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,
Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,
Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,

Pitanje je promaklo bez puno priče, a baš me zanima razmišljanje forumskog pučanstva...
:thumbup:

:kakoste:
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7106 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Ova FGR definicija nije tačna. Bezveze se spušta na regionalnu osnovu i potpirivanje netrepeljivost izmedju sadašnjih i prijeratnih stanovnika Sarajeva.

@Gojeni je već taj izraz pojasnio. Nije niko iz Podrinja izabrao da bude muhadžir u Sarajevu, niti protjerao nekog prijeratnog stanovnika Sarajeva u Norvešku.

Sandžaklije su druga priča.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7107 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Banksy »

Ko priča o muhadžirima, ko o Norveškoj?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#7108 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by uglavnomja »

SaraFina wrote:Ova FGR definicija nije tačna. Bezveze se spušta na regionalnu osnovu i potpirivanje netrepeljivost izmedju sadašnjih i prijeratnih stanovnika Sarajeva.

@Gojeni je već taj izraz pojasnio. Nije niko iz Podrinja izabrao da bude muhadžir u Sarajevu, niti protjerao nekog prijeratnog stanovnika Sarajeva u Norvešku.

Sandžaklije su druga priča.

nisu ni sarajlije izabrale da ih neko zove fgr ni sarajlijice ... i prije "protjerivanja" u norvesku
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7109 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Slikovito ti pojašnjavam, :D a evo i muzički Banksy.



https://m.youtube.com/watch?v=l4hVHGJfyBk


https://m.youtube.com/watch?v=brD-6IRYfQE

I ti kao komspolitiski orjentirana trebala bi zaobići stereotipe o prijeratnim i posljeratnim stanovnicima Sarajeva. Osobito prognanim.

Izgleda kao da kažeš "došli divlji i otjerali pitome". Onako kroz tekst i to pominjanje obiljezavanja "noći njihovog rodnog kraja"
Last edited by SaraFina on 14/03/2018 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7110 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Banksy »

Ne pojašnjavaš ništa, tek bezze pišeš...
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7111 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Banksy wrote: Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,

Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,

Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,

Pitanje je promaklo bez puno priče, a baš me zanima razmišljanje forumskog pučanstva...
100% tacno. Nazalost.
Ima danas jos jedan prevod toga FGR - Foca, Gorazde, Rogatica, To je, valjda, ta neka nova Fina Gradska Raja, s tim sto nemaju pojma sta zaista znaci "raja", tj. sta je to znacilo u ovom gradu nekada :D

A, kako meni nedavno neki lik rece kada cu da sam rodjen ovdje, u Sarajevu, prilicno prije rata - "He... vi ste postali pravo deficitarni u vlastitom gradu."
CInjenica.
Last edited by Dozer on 14/03/2018 13:33, edited 4 times in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7112 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

:)

Pa ti si kao što rekoh kosmopolitski orjentirana Banksy, ukazujem ti na propust. Ne moraš zahvaljivati :D
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7113 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,
Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,
Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,
:thumbup:
tenks...

Image
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7114 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Radosni, imam jednu prigodniju sličicu u arhivi, kao znak tvog slaganja :D

Samo bojim se da ne bi naišlo na odobravanje :D
User avatar
animals
Posts: 21612
Joined: 19/04/2013 22:13

#7115 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by animals »

Meni je ovdje sve jasno..
oni koji su stariji idealiziraju Jugoslaviju, jer je to bila njihova mladost..
ne zal za Jugoslavijom, vec za svojom mladoscu..
ali fgr, ima rijec...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7116 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Banksy »

radostan dan wrote:
Važno je još jednom naglasiti da nije toliko bitna definicija, gdje svako od nas može dodati svoje nijanse viđenja, već činjenica da je akcija davanja imena bila svjesna i namjerna, s vrlo jasnim ciljem i efektom koji se želio postići, i s jasno definiranom populacijom kojoj se obraćalo. I u ovoj akciji - kao i u svakoj drugoj koju nam zadnjih 30 godina serviraju svi nacionalisti - kod onih plitkih, a vrućih, efekat je postignut.
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7117 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

animals wrote:Meni je ovdje sve jasno..
oni koji su stariji idealiziraju Jugoslaviju, jer je to bila njihova mladost..
ne zal za Jugoslavijom, vec za svojom mladoscu..
ali fgr, ima rijec...

Ovo namjerno pogrešno tumačenje FGR je poput HDZ-OVSKE spike o ugrozbi vas HR puka.
Služi za zbijanje redova prvenstveno, te uzdizanje iznad običnih smrtnika. Nažalost zamke su neizbježne zdravorazumske.. Ne možeš biti i dominantan kao bosanska populacija i potomak visokoobrazovanih Sarajlija i ugrožen istodobno. Na kraju glumiš kosmopolitski pristup životu a smetaju ti "fočanske noći" tj obilježavanje jednog dijela bošnjačke prognane populacije ( običaji i kultura njihovog kraja) u Sarajevu.


Laički onako :D
Last edited by SaraFina on 14/03/2018 13:55, edited 2 times in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#7118 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by uglavnomja »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:
Važno je još jednom naglasiti da nije toliko bitna definicija, gdje svako od nas može dodati svoje nijanse viđenja, već činjenica da je akcija davanja imena bila svjesna i namjerna, s vrlo jasnim ciljem i efektom koji se želio postići, i s jasno definiranom populacijom kojoj se obraćalo. I u ovoj akciji - kao i u svakoj drugoj koju nam zadnjih 30 godina serviraju svi nacionalisti - kod onih plitkih, a vrućih, efekat je postignut.
i jos jednom :thumbup:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7119 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:
Važno je još jednom naglasiti da nije toliko bitna definicija, gdje svako od nas može dodati svoje nijanse viđenja, već činjenica da je akcija davanja imena bila svjesna i namjerna, s vrlo jasnim ciljem i efektom koji se želio postići, i s jasno definiranom populacijom kojoj se obraćalo. I u ovoj akciji - kao i u svakoj drugoj koju nam zadnjih 30 godina serviraju svi nacionalisti - kod onih plitkih, a vrućih, efekat je postignut.
razumio sam baš tako...ima toga i u drugim sredinama, mimo bih...drugi su termini (u nekim slučajevima novoizmišljeni, a u nekim slučajevima se koriste stari ali iskarikirani). no, meta i namjera su isti.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7120 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

animals wrote:Meni je ovdje sve jasno..
oni koji su stariji idealiziraju Jugoslaviju, jer je to bila njihova mladost..
ne zal za Jugoslavijom, vec za svojom mladoscu..
ja ću biti iskren i reći da si pogodio...bez ironije.
tačno, riječ o žalu za mladošću...
Last edited by radostan dan on 14/03/2018 13:58, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51146
Joined: 29/06/2011 23:39

#7121 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dječak sa šibicama »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,
Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,
Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,

Pitanje je promaklo bez puno priče, a baš me zanima razmišljanje forumskog pučanstva...
:thumbup:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7122 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

radostan dan wrote:
animals wrote:Meni je ovdje sve jasno..
oni koji su stariji idealiziraju Jugoslaviju, jer je to bila njihova mladost..
ne zal za Jugoslavijom, vec za svojom mladoscu..
ja ću biti iskren i reći da si pogodio...bez ironije.
tačno, riječ o žalu za mladošću...
...mladošću mog djeteta.
User avatar
animals
Posts: 21612
Joined: 19/04/2013 22:13

#7123 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by animals »

radostan dan wrote:
radostan dan wrote:
animals wrote:Meni je ovdje sve jasno..
oni koji su stariji idealiziraju Jugoslaviju, jer je to bila njihova mladost..
ne zal za Jugoslavijom, vec za svojom mladoscu..
ja ću biti iskren i reći da si pogodio...bez ironije.
tačno, riječ o žalu za mladošću...
...mladošću mog djeteta.
Pa sta ti mislis da je u drugim gradovima svijete bolje...
Pa Sarajevo je bilo u ratu, BiH, je drzava, tj. nije drzava..
o cemu vi pricate...
kako u ovakvoj drzavi napraviti nesto normalno..
ovu drzavu jebu svi, od veliki sila, pa onda njeni stanovnici jebu ono sto im ostane..
kakva fgr, u BIH--
kad ni nje nema...
User avatar
animals
Posts: 21612
Joined: 19/04/2013 22:13

#7124 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by animals »

Da u padale 4 godine granate na Beograd i da je trecina stanovnika Srbije, izbjegla u smjeru Beograda,
pitao bi vas ja o fgr u Beogradu..
stvarno pisete gluposti..
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#7125 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by ultima_palabra »

Banksy wrote:
radostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Fina gradska raja, pogrdan naziv za predratne Sarajlije, djecu i njihove potomke, obično visokoobrazovani, mada ne po pravilu - znam puno visokoobrazovanih u malim bosanskim čaršijama koje ne prozivamo kao fgr, ali i puno fgr koji nemaju neke visoke škole, dakle, u pitanju je prije svega problem sarajevskog asfalta - nerijetko iz i u miješanim brakovima, uglavnom građanske i većinom lijeve orijentacije,
Pogrdan naziv je smišljeno lansiran u cilju ismijavanja i degradiranja prethodnog socijalističkog društva, duha tog multi vremena i građanskog načina života, ali i zaustavljanja eventualnog obnavljanja svih vrijednosti i narativa koje takvo društvo podrazumijeva, ali sasvim nepotrebno jer je ogromna većina tog društva već godinama van BiH, te ne postoji ni najmanja mogućnost za takvo djelovanje,
Glede fenomena, primjećujem zanimljivost vezanu za ovu pojavu, dokaz koliko je akcija bila uspješna je činjenica da se u današnjem Sarajevu s veseljem i pažnjom obilježavaju Dani Rogatice, Druženje Fočaka, Sandžačke noći, itd, dok eventualni spomen bilo kakvog okupljanja (predratnih) Sarajlija u startu izaziva podsmijeh i negativne reakcije, te ga takvog, ni 25 godina nakon rata, nema,
Inozemni preživjeli i potomci se uglavnom okupljaju na FB-u, u vrijeme ljetnih odmora u Sarajevu, Novih godina itd, a njihovi ostaci u Sarajevu uglavnom na dženazama i sahranama, ili u mikrosvjetovima privatnih druženja i manjih političkih udruga kakva je NS, recimo,
ima tu nijasni, ali ovo je nekako ugrubo,

Pitanje je promaklo bez puno priče, a baš me zanima razmišljanje forumskog pučanstva...
FGR je posprdan termin, za raju koja se fura na gradsko porijeklo, a od gradskog ima samo patinu i ambalažu.

Imaš to objašnjeno u pjesmi Štuka, došli na zabavu sa pjevaljkom, ali samo zato što je firma pozvala, pa nećemo ostati do kraja... a nakon par piva urnebes :D
Post Reply