Smrcak15 wrote:dustaban wrote:
Hvala ti na ovom postu. Ovo je jedan od onih rijetkih trenutaka kada vjernik i nevjernik imaju identican stav. Razlika izmedju mene i tebe u ovom trenu je samo u detalju gdje ti kazes - "trudim se da izvrsavam njegove zapovjedi" a ja recimo kazem - "trudim se da budem od koristi i nikome ne naudim". Prakticno mu ga to dodje na isto s tom razlikom sto zaista, ali ZAISTA mislim da za osjecaj morala, korisnosti, ispravnosti... religija nije potrebna. Mislim cak da ona i vjernicima poput tebe postane tijesna.
Ali ova provala "On me voli" fakat opisuje tipicne vjernike, vecina ih upravo tako misli.
Ovo je jedan od onih rijetkih trenutaka kada vjernik i nevjernik imaju identican stav
jos bi bolje bilo kad bi taj svoj stav mogao da kapitalizujes, jer evo recimo i ja i ti smo istog razmislja po pitanju ovoga, ali samo kad svoje razimisljanje preusmjeris ti mozes da dobijes nagradu za takav stav na buducem svijetu, a to je da radis u ime Boga , jer kad tako radis ti njega priznas kao svog stvoritelja , priznas njegovo postojanje i radis za njegovo zadovljstvo, onda mozes ocekivati nagradu na buducem svijetu.
Ali ova provala "On me voli" fakat opisuje tipicne vjernike, vecina ih upravo tako misli
ne ne i ne, nisi tacno opisao, trebao si napisati tipicne krscane, a ne vjernike, jer mi muslimani vjernici ali niposto tako ne razmisljamo.
Poslanik Muhammed je govorio ni ja necu uci u Raj sa svojim dobrim djelima nego ako udjem ulazim iz Bozije milosti, tako je ponizan bio, iako mu je mjesto u Raju zagarantovano.
Ipak se vracamo na stare polozaje
Sta ti znaci "preusmjerenje stavova radi nagrade na buducem svijetu"?!
Sad mi zvucis kontradiktorno onome sto si prethodmo rekao. Ovaj @patriot upravo sve cini da "preusmjeri" svoju energiju sa ciljem dodvoravanja Bogu nebil ga uvalio u raj, a ti ga, sasvim ispravno, upozoravas da to nije nikakva garancija da ga On zavoli (!).
Ja sam otisao korak dalje i pitao - zasto bi njega volio vise nego mene?!
Jer... jer mislim da cemo se s time sloziti, da puko vjerovanje/nevjerovanje u Boga i samo praktikovanje religije... zaista ne moze biti tako bitan faktor za eventualnu posmrtnu nagradu, kako to Religija podmece. Uostalom, mogu se i u vasim svetim knjigama pronaci mjesta koja potvrdjuju ovo sto rekoh. Dakle i u njima se prepoznaju moralni inovjernici i nevjernici i grijesni vjernici. Ja bih sam cinicno dodao da je fakat, tu i tamo, moguce pronaci i moralnog vjernika!
Dakle sad dolazimo do tacke gdje cemo se ja i ti, nakon ovog "nesmotrenog priblizavanja"

ponovo razici.
Jer ti ces meni opet temuniti o Kuranu koji nit priznaje nit prepoznaje drugu vjeru a pogotovo nevjeru, ovaj krscanin ce pricati svoju pricu, Jevrej ce reci - ko vas jebe sve je pocelo sa mojom Knjigom... a ja to sve skupa nazivam istim Projektom sa hronoloski poredanim izdavackim verzijama!
Medjutim, iz cipela me najvise izbacuje vasa medjusobna vjernicka averzija, averzija prema drugim religijama. Cak vise nego averzija prema nama ateistima!
Pa covjece bozji, zar ti zaista mislis da je tvoje religijsko pripadanje tvoj pravi i jedino ispravan izbor? I zar zaista mislis da je recimo ovaj delegat @patriot napravio strasni zajeb sto nije, i pored rodjenja u krscanskoj obitelji, odabrao islam, koji mu je, jeli, bio nudjen onog trena kad je za njeg saznao!? Pardon, ne kaze se "odabrao islam" nego "vratio se islamu"!
Mozes li ti sebe zamisliti u situaciji, koja se fakat desavala i desava, da ti sad neko kaze da su te zamjenili u porodilistu i da ti roditelji nisu muslimani nego jevreji?! Naravno ne mozes ili ces u najboljem slucaju reci - mogu ako oni prime islam kad saznaju ko im je dijete!
Ja sam sebi upravo simulirao takvu situaciju i mogu ti reci da sam, mozda i zbog toga, shvatio da je jedini pravi izbor, cak i u situaciji vjerovanja u Boga (jednog i jedinog)... ostati u LERU!
Da dobro si cuo, ateizam je blizi Kreatoru univerzuma nego ijedna religija! On i ove nase Religije su zapravo nespojivi!