Ilegalni migranti u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7076 Re: Migranti u BiH

Post by Maraschino »

escobar__ wrote:Govedo odbilo pokušaj rješavanja problema. (Više info...)

Sljedeći korak (pametan) bi po meni bio zaštita federalne granice i sprječavanje prolaska ovih divljaka na teritorij Federacije.
Sta ocekivati od covjeka koji potopi Semberiju da mozda spasi Srbiju. Mozda jer niko nije siguran da bi Sabac i Obrenovac bili poplavljeni ali je zato Micko minirao svoje nasipe da prosiri korito.
Kada god ih dovezu(a dovoze ih policija genocidnog brloga) treba ih vratiti nazad i to pod odmah bez obzira sto je to drzavni problem. Nije drzava samo kada je treba musti.
Drzati nasu policiju u blizini entitetske granice.
cabej
Posts: 163
Joined: 05/07/2011 19:57

#7077 Re: Migranti u BiH

Post by cabej »

Migrante autobusima prebacivati na granicu opcine bihac i drvar. Ovim potezom bi za sedam dana rijesili sve opstrukcije i jednih i drugih
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#7078 Re: Migranti u BiH

Post by zrakomlat »

cabej wrote:Migrante autobusima prebacivati na granicu opcine bihac i drvar. Ovim potezom bi za sedam dana rijesili sve opstrukcije i jednih i drugih
:thumbup:
Bodkin
Posts: 22540
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7079 Re: Migranti u BiH

Post by Bodkin »

A sjecam se price i aplauza kad je autobus migranata poslan u neki centar u hercegovini :D i kako nemaju oni sta da pricaju ako je ministar rekao tako
User avatar
pepeljara
Posts: 7360
Joined: 22/08/2003 00:00

#7080 Re: Migranti u BiH

Post by pepeljara »

Ma sve se radi da se uzmu pare :)

Boli politicare briga za iste... imaju fotelje, sluzbene aute, masne plate ,i ne rade nista...
Jos dodje donacija od EU... pih...
User avatar
Sanjarko
Posts: 28426
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7081 Re: Migranti u BiH

Post by Sanjarko »

A ovi salju pare da ne potpale vatru opet ovdje mozda.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#7082 Re: Migranti u BiH

Post by biscanka2 »

WIGEMARK PISAO ZVIZDIĆU
|
Ako ne riješi sporna pitanja BiH ostaje bez 13 miliona eura pomoći za rješavanje migrantske krize
Klix.ba
prije 6h 55m
157
komentara 83
dijeljenja
Evropska unija Denis Zvizdić Lars-Gunnar Wigemark migrantska kriza
Ako ne riješi sporna pitanja BiH ostaje bez 13 miliona eura pomoći za rješavanje migrantske krize Foto: H. M./Klix.ba
Šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark pisao je predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Denisu Zvizdiću navodeći da prihvatna lokacija koju nudi grad Bihać (tzv. naselje Vučjak) ne ispunjava kriterije za EU pomoć. Ipak, ukoliko BiH ne riješi niz spornih pitanja, obećana pomoć EU bi mogla izostati.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Wigemark se Zvizdiću zahvalio na brzoj i učinkovitoj intervenciji relevantnih organa vlasti nakon požara koji se desio u Miralu u Velikoj Kladuši 1. juna 2019. godine.

"Istovremeno, obavještavam vas da je Delegacija EU u BiH u posljednjem stadiju potpisivanja sporazuma delegacije za provedbu druge IPA specijalne mjere za podršku BiH u upravljanju migracijskim tokovima. U okviru ove druge specijalne mjere EU će doznačiti ukupno 13 miliona eura, od čega 5 miliona iz našeg godišnjeg IPA 2019 akcionog programa za BiH i dodatnih 8 miliona iz drugih raspoloživih izvora. Ova sredstva će se koristiti za pokrivanje osnovnih potreba migranata, azilanata i izbjeglica, naime za smještaj, hranu, vodu, sanitarne i higijenske potrebe, neprehrambene artikle, pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i službama socijalne zaštite. Osigurat će se i dodatna podrška kako bismo povećali kapacitete identifikacije, registracije, direktne pomoći i upućivanje na službe za izbjeglice, azilante i migrante, kao i podrška za potpomognuti dobrovoljni povratak", napisao je Wigemark.

Kako kaže, nova specijalna mjera također osigurava pomoć za jačanje kapaciteta Granične policije BiH, Službe za poslove sa strancima Ministarstva sigurnosti i policije Unsko-sanskog kantona prilikom kontrole i nadzora granica, otkrivanja nelegalnih migranata, njihove identifikacije, registracije i daljnjeg upućivanja.

Sporna pitanja usaglašena, ali nisu riješena


"EU pomoć BiH za upravljanje situacijom s migrantima trenutno se provodi pomoću međunarodnih partnera, kao što je dogovoreno s relevantnim organima vlasti. Ovo je privremenog karaktera. Želimo još jednom istaći našu spremnost da vam pomognemo da razvijete snažne domaće kapacitete kako biste mogli učinkovito koordinirati i upravljati akcijama i tako preuzeti u svoje ruke upravljanje migracijama u bliskoj budućnosti uz našu finansijsku pomoć. Ovom prilikom potičem BiH vlasti da u potpunosti iskoriste predstojeći IPA regionalni projekt o upravljanju migracijama kako bi osigurali nesmetano upravljanje aktivnostima koje se trenutno planiraju na terenu i učinkovito korištenje EU sredstava", navodi Wigemark.

Kako kaže, potrebno je hitno razmotriti sljedeća sporna pitanja koja su usaglašena s BiH vlastima, ali još nisu riješena:

- Preuzimanje privremenih prihvatnih centara u Unsko-sanskom kantonu (Borići, Sedra, Bira i Miral)
- Osiguravanje priključaka za struju u prihvatnom centru Borići za ranjive kategorije (koristeći sredstva koja je EU već osigurala za instalaciju)
- Korištenje prihvatnog centra Borići za ranjive kategorije u punom kapacitetu (580 osoba)
- Osiguravanje proaktivne koordinacije svih aktivnosti sa svim akterima pogođenim migrantskom krizom, uključujući kantonalne i općinske organe vlasti, što još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou. EU je spremna pomoći tako što će osigurati rukovodećeg eksperta, finansiranog iz IPA programa tehničke pomoći koja se osigurava Ministarstvu sigurnosti za koordinaciju ovih aktivnosti.
- Predlaganje odgovarajućih objekata za nove prihvatne centre u skladu s predloženim kriterijima.
- Ravnomjerna raspodjela tereta između različitih područja BiH.

Wigemark je tražio i službeni stav BiH vezano za zatvaranje privremenih prihvatnih centara Bira i Miral do sredine novembra, kao što su najavili organi vlasti u Unsko-sanskom kantonu, jasno navodeći:

"Što se tiče nove prihvatne lokacije koju nudi grad Bihać (tzv. naselje Vučjak), skrećemo pažnju na sljedeća sporna pitanja koja su istakli kako partneri tako i lokalno stanovništvo:

- Nepoznata je tehnička prikladnost lokacije. Lokacija je nekad bila nepropisna općinska deponija. Nepoznato je kakav je sadržaj deponije. I stabilnost zemljišta također treba potvrditi.
- Nije jasno da li su završeni procesi biološke degradacije u deponiji. Prisutnost metana predstavlja rizik po ljudsko zdravlje, posebno u slučaju zapaljenja starog smeća koje se nalazi pod zemljom uz dramatične posljedice po lokaciju.
- Ostaje da se potvrdi da li su lokacija i pristupna/e cesta/e sigurne, odnosno ima li mina. Postojeći pristupni put nije dovoljan za redovni transport sa i na lokaciju te se mora obnoviti i proširiti.
- Zbog nedostatka osnovnih komunalnih usluga, lokacija se ne može koristiti u željene svrhe, troškovi dovođenja struje i vode iz Bihaća bi bili ogromni i iziskivali planiranje i postupka izdavanje dozvola.
- Nedostatak kanalizacionih sistema bi dalje ozbiljno povećao operativne troškove lokacije, iako Bihać ima novoizgrađeni uređaj za prečišćavanje otpadnih voda;
- Dodatni faktor neprikladnosti lokacije jeste blizina hrvatske granice".

Naselje Vučjak ne dolazi u obzir


Šef Delegacije EU navodi i da je izvjesno da se ovaj centar ne bi mogao izgraditi za nekoliko sedmica.

"Realno govoreći, trebalo bi godinu dana da se izgradi infrastruktura, čak i kad bi sva ova navedena pitanja bila riješena. S obzirom na navedeno, predložena lokacija ne ispunjava kriterije za EU pomoć", napisao je Wigemark.

Zvizdića je zamolio i da razjasni pravnu osnovu mjera koje su usvojene u BiH kako bi se ograničilo kretanje migranata i azilanata na ulazu u Unsko-sanski kanton, kao i ograničenja vezana za njihovo smještanje u tom kantonu.

"U tom kontekstu izražavam zabrinutost zbog pogoršanja humanitarne situacije u posljednjih nekoliko mjeseci i znatnog povećanja broja ljudi koji obitavaju izvan centara, što je uglavnom zbog navedenih restrikcija i nedostatka novih odgovarajućih prihvatnih objekata. Naglašavam važnost poštivanja humanitarnih principa i pružanja pomoći svima onima kojima je ista potrebna bez diskriminacije. U tom pogledu, želio bih znati na koji način organi vlasti namjeravaju riješiti humanitarne potrebe, posebno ranjivih osoba, koje su ostale bez smještaja i suočavaju se s brojnim rizicima u smislu zaštite", piše u pismu.

Wigemark ističe da nije održiva situacija u kojoj se većina prihvatnih centara koncentrira u Unsko-sanskom kantonu zbog čega se vrši neopravdan pritisak na organe vlasti u Unsko-sanskom kantonu.

"Potrebno je da taj teret dijele i drugi dijelovi BiH. Druge zemlje u regiji sa velikim brojem migranata, kao što je Srbija, uspostavili su prihvatne centre po cijeloj zemlji i na taj način su podijelili teret sa lokalnim organima. Naposljetku, u nedavno usvojenom Mišljenju Komisije o BiH zahtjevu za članstvo u EU preporučuje se da BiH osigura, na svim nivoima, učinkovitu koordinaciju upravljanja granicama i kapaciteta za upravljanje migracijama, kao i funkcioniranje sistema davanja azila", navodi se u pismu.

Šef Delegacije EU u BiH zamolio je Zvizdića da ga blagovremeno izvijesti o svim gore navedenim pitanjima navodeći da stoji na raspolaganju za sastanak kako bi razgovarali o daljnjim koracima o ovom pitanju.


Pa moj Wigemark Zvizdic nezna ni koliko mu u zemlji ilegalaca ima.Prica o 4000-4500 hiljade a samo u Unsko Sanskog ih ppreko 6000 hiljada.Treba im svima u vladi plate zaustaviti. Gamad neodgovorna a i nesposobna.
howdy
Posts: 3605
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#7083 Re: Migranti u BiH

Post by howdy »

Izgleda da ce teritorij cijele zemlje biti samo FBiH
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7084 Re: Migranti u BiH

Post by Maraschino »

biscanka2 wrote:WIGEMARK PISAO ZVIZDIĆU
Ovaj Wigemark je malo veci hinjo nego sto mi mislimo.
Treba mu zahvaliti na pomoci, odbiti sve a migrante pravilno uputiti na najblizu EU granicu.

On daje ''nesto'' para pa nevalja vam ovo pa nevalja vam ono, uplati to sto si namijenio a mi cemo napuniti sve hotele sa migrantima . Nema da ce im nesto faliti. U neke ce dolaziti svjeze cvijece svaki dan...pa dokle ima para dotle cemo ih drzati.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#7085 Re: Migranti u BiH

Post by bingov buraz »

Je li ovo onaj isti smrad koji je otvoreno lobirao za povećanje akcija na gorivo?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7086 Re: Migranti u BiH

Post by Maraschino »

bingov buraz wrote:Je li ovo onaj isti smrad koji je otvoreno lobirao za povećanje akcija na gorivo?
...iza kulisa i mnogo gore stvari.
Njemu je istekao mandat, to treba sutnuti odakle je i dosao.
User avatar
pepeljara
Posts: 7360
Joined: 22/08/2003 00:00

#7087 Re: Migranti u BiH

Post by pepeljara »

Dok nam je mmf-a ovdje ,mozemo samo mahati usima :)
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#7088 Re: Migranti u BiH

Post by Šunj »

escobar__ wrote:Ustav Bosne i Hercegovine, dokument koji nema skoro nikakvu vrijednost na prostoru tzv. rs odakle nam mjesecima šalju ilegalce.
Vecina problema u BiH proizilaze iz Daytona.
User avatar
black
Posts: 18642
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#7089 Re: Migranti u BiH

Post by black »

Migranti - dobro uigrana strategija protiv BiH
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/mi ... YLQ3r5RV7w
User avatar
sinuhe
Posts: 12587
Joined: 03/06/2011 11:33

#7090 Re: Migranti u BiH

Post by sinuhe »

Gluposti. Tri godine smo se pitali sto nece u Bosnu. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51211
Joined: 29/06/2011 23:39

#7091 Re: Migranti u BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ja mislim da je Dodik organizirao dolazak migranata u Bosnu, nema druge logike :D
Bodkin
Posts: 22540
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7092 Re: Migranti u BiH

Post by Bodkin »

dječak sa šibicama wrote:Ja mislim da je Dodik organizirao dolazak migranata u Bosnu, nema druge logike :D
I pisao rijeci podrske po forumu dok nije bihac napunjen
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7093 Re: Migranti u BiH

Post by Maraschino »

dječak sa šibicama wrote:Ja mislim da je Dodik organizirao dolazak migranata u Bosnu, nema druge logike :D
Da rastereti Srbiju.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#7094 Re: Migranti u BiH

Post by Blixen »

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 9JJpx3LJVE

vatrogasci su legende
vade ga ispod autobusa i govore elhamdulila :D
jagugu
Posts: 1225
Joined: 28/07/2018 16:02

#7095 Re: Migranti u BiH

Post by jagugu »

Prevezen na KCUS: Mladić iz Sirije nožem napao Sarajliju na Ilidži i nanio mu povrede

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/cr ... uFCQG0Qt4k
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7096 Re: Migranti u BiH

Post by insomnia78 »

Nije im dosta sandzaklija i focaka no ih sad i sirijci poceli maltretirati?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7097 Re: Migranti u BiH

Post by славянин »

EU oce da ukine sredstva za pomoc jer nasi su planirali praviti centar preblizu Hrvatske granice.... :lol: Naviknite se braca iz Pakistana,Bangladesa da se lagano udomace i porodice zasnuju :wink:
howdy
Posts: 3605
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#7098 Re: Migranti u BiH

Post by howdy »

Nemojte Hin dirat i to su ljudi

Migrant pucao iz pištolja u Bihaću
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#7099 Re: Migranti u BiH

Post by elcaliente »

Sve ide po planu.
User avatar
Point.
Posts: 33489
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#7100 Re: Migranti u BiH

Post by Point. »

howdy wrote:Nemojte Hin dirat i to su ljudi

Migrant pucao iz pištolja u Bihaću
Možda mislio da je Bajram.
Locked