a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#7051 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
bagrenje?
...vjeruj mu.
a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#7052 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci?_BataZiv_0809 wrote:Zakljucivanje level HaznadarhAZNADAR wrote:
A lopovi i kriminalci bili samo balije?
Kad vec spomenu Banjaluku i da tamo nema balija - pretpostavljam da je po vasoj logici tamo manje smetljiste ili septicka jama? Ono bolje svakako?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#7053 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Sad vec lazes.hAZNADAR wrote:
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci?
-
julisiz es grant
- Posts: 7469
- Joined: 27/07/2008 23:34
- Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...
#7054 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Vjerujem mu...da je ljubavna, ali ne "samo" ljubavnaradostan dan wrote:bagrenje?...vjeruj mu.
a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
Zapravo ta metaforičnost, da se može tumačiti i ovako i onako, joj daje na kvalitetu, a to što ništa direktno nije navođeno čini je bezvremenskom.
Pa i za Petla sam sve do nekih godina mislio da samo govori o horozu
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#7055 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
_BataZiv_0809 wrote:Sad vec lazes.hAZNADAR wrote:
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci?

- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#7056 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome._BataZiv_0809 wrote:Obuzdavala lopove i kriminalce, a i za dezerterstvo se islo u tvorza, pa mi nije cudno sto ti je toliko mrskahAZNADAR wrote:
Mislis septicku jamu kako nazva drzavu. Aaa u pitanju vjerovatnoca,...![]()
Joj sto vam je dobra ta logika. Nestane ploca u Sarajevu, odmah naznacite balije za krivce i zakljucite kako je Juga bolje obuzdavala zle balije.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#7057 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#7058 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Staju. Za razliku od Tuzlaka.insomnia78 wrote:Oni staju pešacima na pešačkom.
Bio - vidio.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#7059 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti._BataZiv_0809 wrote:Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#7060 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Nadju oni i danas relativno brzo sitne kokosare i klosare, samo nema drzave koja ce ih procesuirati kako treba.Ommadawn wrote: Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#7061 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Je prika, to i kazem. Aludiram na ono sto je ranije PM72 napisao da je Titina murija bila efektivnija a ja tvrdim da nije._BataZiv_0809 wrote:Nadju oni i danas relativno brzo sitne kokosare i klosare, samo nema drzave koja ce ih procesuirati kako treba.Ommadawn wrote: Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
A da nema drzave da ih procesuira kako treba - to stoji. Ondasnja ih je znala i zaposliti da makar prljave poslove odrade za njih.
- SaraFina
- Posts: 24392
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#7062 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Djole pragmatičan i pametan lik. Šizofrenično bi bilo da obožavateljima mojih godina pjeva te partizanske režimske yugo pjesmuljke. Ja sam imala nepune 4 godine kad se Yuga raspala, a zamisli tek ove ratne i poratne generacije..Čega se mi možemo sjećati? Kakvu Yugosrbofiliju/ Yugonostalgiju osjećati?
Tačno morao bi lik bio šizofrena budala da takvo što nastavi furati poput yugoslovenstva i "ko nas bre zavadi" obzirom na devedesete i ona krvoprolića u BiH i HR.
Meni nije uopće licemjerno što je odbio, nego normalno.
Svaka mu čast na dostojanstvu i priznanju.
Vjerovatno bi ta furka Yogonostaligije imala i bolju prodju, ali čovjek se pošteno ogradio od tog vremena.
Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Svaka mu čast!
Tačno morao bi lik bio šizofrena budala da takvo što nastavi furati poput yugoslovenstva i "ko nas bre zavadi" obzirom na devedesete i ona krvoprolića u BiH i HR.
Meni nije uopće licemjerno što je odbio, nego normalno.
Svaka mu čast na dostojanstvu i priznanju.
Vjerovatno bi ta furka Yogonostaligije imala i bolju prodju, ali čovjek se pošteno ogradio od tog vremena.
Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Svaka mu čast!
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#7063 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Zasto?SaraFina wrote: Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Sastavni je dio vremena kada su ljudi sa optimizmom i entuzijazmom gradili jednu drzavu u kojoj se ipak BiH modernizovala, makar na kratko.
- SaraFina
- Posts: 24392
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#7064 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.Ommadawn wrote:Zasto?SaraFina wrote: Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Sastavni je dio vremena kada su ljudi sa optimizmom i entuzijazmom gradili jednu drzavu u kojoj se ipak BiH modernizovala, makar na kratko.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#7065 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
- SaraFina
- Posts: 24392
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#7066 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Takve stvari nisu sporne ta komunistička ostavštinja, mada opet BiH nije tako dobro prošla kao Srbija ili HR. I na tu temu ima i kolumna Ante Tomića. Hrvati su ekstra profitirali pa i Slovenci i Srbi.supercali wrote:Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
Kad izadješ u ZG pa vidiš zgrade iz osamdesetih, te Kraš, Plivu, Podravku i sl.
Ostalo je i u BiH naravno nešto toga, ali razaranja i trajanje rata su u potpunosti skoro uništili mogućnost takvim firmama da se vrate i na start a pogotovo napreduju nekom brzinom.
Last edited by SaraFina on 14/03/2018 00:14, edited 1 time in total.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#7067 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Pa moras i to staviti u kontekst svega tada i zasto jednim dijelom nije izgradjeno kao u ostalim republikama prvenstveno slo i hrSaraFina wrote:Takve stvari nisu sporne ta komunistička ostavštinja, mada opet BiH nije tako dobro prošla kao Srbija ili HR. I na tu temu ima i kolumna Ante Tomića. Hrvati su ekstra profitirali pa i Slovenci i Srbi.supercali wrote:Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
Kad izadješ u ZG pa vidiš zgrade iz osamdesetih, te Kraš, Plivu, Podravku i sl.
- SaraFina
- Posts: 24392
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#7068 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Pa stavila sam Respo. Medjutim, razorni rat koji za razliku od HR (u kojoj se vodio na dijelu teritorije), te njegovo trajanje uništili su i toj pozitivnoj komunističkoj ostavštinji mogućnost napretka. Plus zemlja je podijeljena, sto je dodatna otežavajuća okolnost.
-
ST11
- Posts: 785
- Joined: 09/03/2015 12:24
#7069 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
radostan dan wrote:![]()
pozdravi mi vili ameršeka, petra vilfana i necu falk.
Za Vilfana jos se cuje, jer je bio vec drugi put izabran u SLO parlament (mijenja politicku partiju svakih nekoliko godina), za Amerska i Necu sam pogooglao i ... heboga ... oboje imaju vec blizu 70 godina i u posljednje vrijeme ne pojavljuju se cesto u medijima. Zasluzena mirovina vjerovatno
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#7070 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ja sam dozivio najljepse iz bivse YU i drago mi je zbog toga - neponovljivo.SaraFina wrote:
Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
Ali ove pameti danas - kada vratim film - tek sad primjecujem neke stvari na koje prije nisam obracao paznju ili nisam kontao.
Ostao ljevicar, socijalista, Marx mi u vitrini,..... ali na drugaciji nacin. Ne kudim ja bivsu drzavu zbog komunizma - ali kudim zbog glume tolerancije, Njegosa, Principa, naroda viseg i nizeg ranga, Kosova,.... i sto je dozvolola da srpski nacionalizam ima kajase u rukama vec 80-tih.
- muha_sa
- Posts: 140371
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#7072 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
do -rezanaca s makom....
- SaraFina
- Posts: 24392
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#7073 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
hAZNADAR wrote:Ja sam dozivio najljepse iz bivse YU i drago mi je zbog toga - neponovljivo.SaraFina wrote:
Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
Ali ove pameti danas - kada vratim film - tek sad primjecujem neke stvari na koje prije nisam obracao paznju ili nisam kontao.
Ostao ljevicar, socijalista, Marx mi u vitrini,..... ali na drugaciji nacin. Ne kudim ja bivsu drzavu zbog komunizma - ali kudim zbog glume tolerancije, Njegosa, Principa, naroda viseg i nizeg ranga, Kosova,.... i sto je dozvolola da srpski nacionalizam ima kajase u rukama vec 80-tih.
Pa kažem ljude u kasnim četrdesetim, pedesetim i šezdesetim mogu razumjeti ako imaju neki sentiment prema "zlatnom dobu". Mladost i život u nekom eto "donekle uredjenom sistemu". Gdje im bilo dostupno besplatno relativno zdravstvo, školstvo pa i poslovi... Taj neki privid sigurnosti tog sistema, koji sad nemaju, a žive u BiH ne na zapadu. I EX YU je u njihovom životu bila jedina donekle uredjena država u njihovom životnom vijeku..
Ali ove mojih godina ili nešto starije, mladje da ne govorim, ne mogu.
Kako možeš biti Yugonostalgičar ako si rodjen u osamdesetim (osobito u drugoj polovini) i devedesetim?
Čega se možeš sjećati? Povlastica koje ti familija uživala ako je bila bliska komunističkom režimu i koje zadržala sad nakon sloma? Pa klanjaju svaki dan nad tim. A i ti si zahvalan/a na tome? Izbjegao si rat negdje na zapadu primjerice u Njemačkoj, kao djete i tata ti se vratio s lovom pa si se uhljebio u SDP?
Stvarno me zanima objašnjenje?(Ove mladjahne grupe Yugonostalgičara do 40' godina starosti)
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#7074 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Za ovu danasnju su bili FBI, a sto su pendrecili, to je vec za psihijatrije.Ommadawn wrote:Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti._BataZiv_0809 wrote:Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
Ne znam gdje su sve nalazili one manijake da ih zaposljavaju, ne znam ni jednog da je bio bar mrvu normalan.
Jebote, nama je dok smo bili djeca jedan ludak traume nabio.
Lozio se frajer da je Roki 1 2 i 3, vazda nesta trci, mlatara rukama...i onda dodje kosarke sa nama.
Pobijedis li ga-opali ti samar, pustis mu-opet ti opali samar, kao sto mu pustas...jesam li ja to debil, ha?
Bizi, goni...nek’ smo se i onih budala kutarisali.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#7075 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Zasto je to tako nije jugoslavija kriva kao drzava i kao sistemSaraFina wrote:Pa stavila sam Respo. Medjutim, razorni rat koji za razliku od HR (u kojoj se vodio na dijelu teritorije), te njegovo trajanje uništili su i toj pozitivnoj komunističkoj ostavštinji mogućnost napretka. Plus zemlja je podijeljena, sto je dodatna otežavajuća okolnost.
Nego mogli bi mi na kafi o ovome sta mislis?
