Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7051 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

bagrenje? :mrgreen: ...vjeruj mu.
a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#7052 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote:
A lopovi i kriminalci bili samo balije?

Kad vec spomenu Banjaluku i da tamo nema balija - pretpostavljam da je po vasoj logici tamo manje smetljiste ili septicka jama? Ono bolje svakako?
Zakljucivanje level Haznadar :D
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci? :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7053 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci? :D
Sad vec lazes.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7054 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:bagrenje? :mrgreen: ...vjeruj mu.
a ljubavna jeste, u svakom slučaju.
Vjerujem mu...da je ljubavna, ali ne "samo" ljubavna :D
Zapravo ta metaforičnost, da se može tumačiti i ovako i onako, joj daje na kvalitetu, a to što ništa direktno nije navođeno čini je bezvremenskom.
Pa i za Petla sam sve do nekih godina mislio da samo govori o horozu :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#7055 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote:
Fino si ustanovio da balije kradu spomen ploce po Sarajevu, da im jugo pendrek to nije dopustao u YU, da od BiH prave septicku jamu i da je manja vjerovatnoca da ih ima u Banjaluci. Sta covjek da zakljuci? :D
Sad vec lazes.
Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7056 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote:
Mislis septicku jamu kako nazva drzavu. Aaa u pitanju vjerovatnoca,... :D

Joj sto vam je dobra ta logika. Nestane ploca u Sarajevu, odmah naznacite balije za krivce i zakljucite kako je Juga bolje obuzdavala zle balije.
Obuzdavala lopove i kriminalce, a i za dezerterstvo se islo u tvorza, pa mi nije cudno sto ti je toliko mrska :D
Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7057 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7058 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

insomnia78 wrote:Oni staju pešacima na pešačkom.
Staju. Za razliku od Tuzlaka.
Bio - vidio.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7059 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.
Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7060 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

Ommadawn wrote: Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
Nadju oni i danas relativno brzo sitne kokosare i klosare, samo nema drzave koja ce ih procesuirati kako treba.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7061 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote: Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
Nadju oni i danas relativno brzo sitne kokosare i klosare, samo nema drzave koja ce ih procesuirati kako treba.
Je prika, to i kazem. Aludiram na ono sto je ranije PM72 napisao da je Titina murija bila efektivnija a ja tvrdim da nije.
A da nema drzave da ih procesuira kako treba - to stoji. Ondasnja ih je znala i zaposliti da makar prljave poslove odrade za njih.
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7062 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Djole pragmatičan i pametan lik. Šizofrenično bi bilo da obožavateljima mojih godina pjeva te partizanske režimske yugo pjesmuljke. Ja sam imala nepune 4 godine kad se Yuga raspala, a zamisli tek ove ratne i poratne generacije..Čega se mi možemo sjećati? Kakvu Yugosrbofiliju/ Yugonostalgiju osjećati?
Tačno morao bi lik bio šizofrena budala da takvo što nastavi furati poput yugoslovenstva i "ko nas bre zavadi" obzirom na devedesete i ona krvoprolića u BiH i HR.

Meni nije uopće licemjerno što je odbio, nego normalno.
Svaka mu čast na dostojanstvu i priznanju.
Vjerovatno bi ta furka Yogonostaligije imala i bolju prodju, ali čovjek se pošteno ogradio od tog vremena.
Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.

Svaka mu čast!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7063 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

SaraFina wrote: Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Zasto?
Sastavni je dio vremena kada su ljudi sa optimizmom i entuzijazmom gradili jednu drzavu u kojoj se ipak BiH modernizovala, makar na kratko.
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7064 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Ommadawn wrote:
SaraFina wrote: Ne može osporiti svoj rad i djelo, ali pravedno i pošteno je smjestio dio prošlosti, koja nije vrijedna ni da joj se u današnjosti otpjeva pjesma.
Zasto?
Sastavni je dio vremena kada su ljudi sa optimizmom i entuzijazmom gradili jednu drzavu u kojoj se ipak BiH modernizovala, makar na kratko.
Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7065 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7066 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

supercali wrote:Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
Takve stvari nisu sporne ta komunistička ostavštinja, mada opet BiH nije tako dobro prošla kao Srbija ili HR. I na tu temu ima i kolumna Ante Tomića. Hrvati su ekstra profitirali pa i Slovenci i Srbi.
Kad izadješ u ZG pa vidiš zgrade iz osamdesetih, te Kraš, Plivu, Podravku i sl.

Ostalo je i u BiH naravno nešto toga, ali razaranja i trajanje rata su u potpunosti skoro uništili mogućnost takvim firmama da se vrate i na start a pogotovo napreduju nekom brzinom.
Last edited by SaraFina on 14/03/2018 00:14, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7067 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

SaraFina wrote:
supercali wrote:Al mozes bar postovati drzavi koja je od republike bih koja je bila ruralna u bar 90% stvari postala industrijska
Nivo pismenosti je sigurno napredovao zavrijeme juge takodjer izgradjeno mnogo stvaro od skola bolnica i odtalih javnih ustanova do "privatnih" tipa zgrade i sl
Takve stvari nisu sporne ta komunistička ostavštinja, mada opet BiH nije tako dobro prošla kao Srbija ili HR. I na tu temu ima i kolumna Ante Tomića. Hrvati su ekstra profitirali pa i Slovenci i Srbi.
Kad izadješ u ZG pa vidiš zgrade iz osamdesetih, te Kraš, Plivu, Podravku i sl.
Pa moras i to staviti u kontekst svega tada i zasto jednim dijelom nije izgradjeno kao u ostalim republikama prvenstveno slo i hr
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7068 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

Pa stavila sam Respo. Medjutim, razorni rat koji za razliku od HR (u kojoj se vodio na dijelu teritorije), te njegovo trajanje uništili su i toj pozitivnoj komunističkoj ostavštinji mogućnost napretka. Plus zemlja je podijeljena, sto je dodatna otežavajuća okolnost.
ST11
Posts: 785
Joined: 09/03/2015 12:24

#7069 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by ST11 »

radostan dan wrote: :thumbup:

pozdravi mi vili ameršeka, petra vilfana i necu falk.
:-D

Za Vilfana jos se cuje, jer je bio vec drugi put izabran u SLO parlament (mijenja politicku partiju svakih nekoliko godina), za Amerska i Necu sam pogooglao i ... heboga ... oboje imaju vec blizu 70 godina i u posljednje vrijeme ne pojavljuju se cesto u medijima. Zasluzena mirovina vjerovatno :) .
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#7070 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

SaraFina wrote:

Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
Ja sam dozivio najljepse iz bivse YU i drago mi je zbog toga - neponovljivo.

Ali ove pameti danas - kada vratim film - tek sad primjecujem neke stvari na koje prije nisam obracao paznju ili nisam kontao.

Ostao ljevicar, socijalista, Marx mi u vitrini,..... ali na drugaciji nacin. Ne kudim ja bivsu drzavu zbog komunizma - ali kudim zbog glume tolerancije, Njegosa, Principa, naroda viseg i nizeg ranga, Kosova,.... i sto je dozvolola da srpski nacionalizam ima kajase u rukama vec 80-tih.
User avatar
muha_sa
Posts: 140371
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7071 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by muha_sa »

doklena ste :?
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7072 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

do -rezanaca s makom....
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7073 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by SaraFina »

hAZNADAR wrote:
SaraFina wrote:

Pa pojasnio je čovjek sam. Zato što se ta država nije civilizirano raspala nego u krvi, etničkom ćišćenju, progonima i genocidu.
To bi isto bilo da njemački Židovi pjevaju pjesme nacističke Njemačke.
Bosanska samostalnost je skupo plaćena jednom Srebrenicom naprimjer, A HR Ovčarom i Vukovarom.
Godine "blagostanja " kojeg se VI ( ne lično ti. .općenito) sjećate rodjeni 50'60'ili 70' to nažalost ne mogu poništiti niti izbrisati meni ili nekom rodjenom 93' sav užas rata.
Smatrala bi sebe notornom budalom u suprotnom. Ali ostavljam naravno drugim pravo na izbor i lijepa sjećanja.
Ja sam dozivio najljepse iz bivse YU i drago mi je zbog toga - neponovljivo.

Ali ove pameti danas - kada vratim film - tek sad primjecujem neke stvari na koje prije nisam obracao paznju ili nisam kontao.

Ostao ljevicar, socijalista, Marx mi u vitrini,..... ali na drugaciji nacin. Ne kudim ja bivsu drzavu zbog komunizma - ali kudim zbog glume tolerancije, Njegosa, Principa, naroda viseg i nizeg ranga, Kosova,.... i sto je dozvolola da srpski nacionalizam ima kajase u rukama vec 80-tih.

Pa kažem ljude u kasnim četrdesetim, pedesetim i šezdesetim mogu razumjeti ako imaju neki sentiment prema "zlatnom dobu". Mladost i život u nekom eto "donekle uredjenom sistemu". Gdje im bilo dostupno besplatno relativno zdravstvo, školstvo pa i poslovi... Taj neki privid sigurnosti tog sistema, koji sad nemaju, a žive u BiH ne na zapadu. I EX YU je u njihovom životu bila jedina donekle uredjena država u njihovom životnom vijeku..

Ali ove mojih godina ili nešto starije, mladje da ne govorim, ne mogu.
Kako možeš biti Yugonostalgičar ako si rodjen u osamdesetim (osobito u drugoj polovini) i devedesetim?
Čega se možeš sjećati? Povlastica koje ti familija uživala ako je bila bliska komunističkom režimu i koje zadržala sad nakon sloma? Pa klanjaju svaki dan nad tim. A i ti si zahvalan/a na tome? Izbjegao si rat negdje na zapadu primjerice u Njemačkoj, kao djete i tata ti se vratio s lovom pa si se uhljebio u SDP? :D
Stvarno me zanima objašnjenje?(Ove mladjahne grupe Yugonostalgičara do 40' godina starosti)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#7074 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Ommadawn wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote: Pa nije da ih nije bilo, Bata. Udaranjem pendrekom nisu obuzdavali nikoga ko je htio biti mangup, jalijas, lopov, siledzija. Cim ih puste iz zatvora, oni opet po svome.
Ma niko i ne tvrdi da ih nije bilo.
Da ali ih nisu uspjeli obuzdati pendrekom. Pendrekom su samo zastrasivali one koji su htjeli biti mangupi pa se prekontali "Bolje nesta drugo nego krv propisati". Danas ne udaraju pendrekom (ukoliko neko ne vidi) pa se potencijalni mangupi hoce vise osiliti.
Ali hocu da kazem da nisu bili nista efektivniji od danasnje murije po pitanju pronalazenja pocinioca nedjela.
Za ovu danasnju su bili FBI, a sto su pendrecili, to je vec za psihijatrije.
Ne znam gdje su sve nalazili one manijake da ih zaposljavaju, ne znam ni jednog da je bio bar mrvu normalan.
Jebote, nama je dok smo bili djeca jedan ludak traume nabio.
Lozio se frajer da je Roki 1 2 i 3, vazda nesta trci, mlatara rukama...i onda dodje kosarke sa nama.
Pobijedis li ga-opali ti samar, pustis mu-opet ti opali samar, kao sto mu pustas...jesam li ja to debil, ha?
Bizi, goni...nek’ smo se i onih budala kutarisali.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7075 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

SaraFina wrote:Pa stavila sam Respo. Medjutim, razorni rat koji za razliku od HR (u kojoj se vodio na dijelu teritorije), te njegovo trajanje uništili su i toj pozitivnoj komunističkoj ostavštinji mogućnost napretka. Plus zemlja je podijeljena, sto je dodatna otežavajuća okolnost.
Zasto je to tako nije jugoslavija kriva kao drzava i kao sistem
Nego mogli bi mi na kafi o ovome sta mislis?
Post Reply