SDA-All about

Post Reply
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#7026 Re: SDA-All about

Post by bogoljub »

-LIBERO- wrote:
T-Rexx wrote:Bolje je imati blokadu nego parlamentarnu vecinu koja ce raditi za interese velikosrba i degradirati drzavne institucije!
Prijatelju, ti bas recitiras SDA floskule i postapalice. K'o mladi skojevci svojedobno.

Red parola, red pamfleta...red ideolosko/stranacke doktrine. :D
što ti se ne sviđaju SDA floskue i poštapalice?
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#7027 Re: SDA-All about

Post by -LIBERO- »

T-Rexx wrote:
-LIBERO- wrote:
T-Rexx wrote:Bolje je imati blokadu nego parlamentarnu vecinu koja ce raditi za interese velikosrba i degradirati drzavne institucije!
Prijatelju, ti bas recitiras SDA floskule i postapalice. K'o mladi skojevci svojedobno.

Red parola, red pamfleta...red ideolosko/stranacke doktrine. :D
Bas me zanima ko je obecao Dodiku sve i svasta samo da ga pomiluje i ostavi u fotelji mvp :wink:
Pricas o sorazumu u Prudu??

Jesi li ga procitao?

Ako nisi, hajde. Cisto da smanjis svoju zadivljenost SDA vrhuskom. Pa kada procitas, tivra se na temu da pricamo o SDA patriotizmu. :D :run:
User avatar
T-Rexx
Posts: 339
Joined: 10/12/2012 14:30

#7028 Re: SDA-All about

Post by T-Rexx »

-LIBERO- wrote: Pricas o sorazumu u Prudu??

Jesi li ga procitao?

Ako nisi, hajde. Cisto da smanjis svoju zadivljenost SDA vrhuskom. Pa kada procitas, tivra se na temu da pricamo o SDA patriotizmu. :D :run:
Prud ne valjda. A valjda li ovo sto je ovaj obecao Dodiku??
User avatar
Bosanski_hibrid
Posts: 304
Joined: 15/09/2012 14:18

#7029 Re: SDA-All about

Post by Bosanski_hibrid »

Ricardo Style wrote:
-LIBERO- wrote:Cija mu je ovo sablja u ruci????

Mladi pacifista i intelektualac iz Novog Pazara...da je bogdo jos ovakvih, gdje bi nam kraj bio. :D
Ma hajde bolan, ovdje se ne zna ko pije, a ko placa. Onaj dvije, konkurent mu suha jedinica, predsjednik kluba Bosnjaka polupismen - ne zna da prica, predjednik BANU takodje polupismeni Ceric, zamjenik mu ovaj sa sabljom (mada jedini na ovom spisku nij eordinarni glupan) koga formalno obrazovanje ni ne zanima, mada mu svakako mila pozicija rektora Univerziteta.

Ovdje je neko baš nepismen :-) Prvo Cerić nije predsjednik Banu-a, već akademik Ferid Muhić, koji govori dvocifreni broj jezika, usput rečeno :thumbup: A Cerić je daleko od toga da je nepismen, čovjek doktorirao u Čikagu. Ove ljude u SANU-u ne mogu smisliti ;-)
Ricardo Style
Posts: 28
Joined: 15/02/2013 23:57

#7030 Re: SDA-All about

Post by Ricardo Style »

T-Rexx wrote:
-LIBERO- wrote: Pricas o sorazumu u Prudu??

Jesi li ga procitao?

Ako nisi, hajde. Cisto da smanjis svoju zadivljenost SDA vrhuskom. Pa kada procitas, tivra se na temu da pricamo o SDA patriotizmu. :D :run:
Prud ne valjda. A valjda li ovo sto je ovaj obecao Dodiku??
valjda ne valjda :D
pa ako ne "valjda" ni jedno ni drugo sto ti je milije ovo sto je za zehru gore?

ja mislim da je ovak T-Rexx Amir Zukic glavom i bradom, Dje si Zukicu grom te ne ubio :thumbup:
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#7031 Re: SDA-All about

Post by -LIBERO- »

bogoljub wrote:
-LIBERO- wrote:
T-Rexx wrote:Bolje je imati blokadu nego parlamentarnu vecinu koja ce raditi za interese velikosrba i degradirati drzavne institucije!
Prijatelju, ti bas recitiras SDA floskule i postapalice. K'o mladi skojevci svojedobno.

Red parola, red pamfleta...red ideolosko/stranacke doktrine. :D
što ti se ne sviđaju SDA floskue i poštapalice?
Koje konkretno mislis. Dejton, priznavanje imena RS, tajkuni, uposljavanje familije i stranackih poslusnika po javnim preduzecima i na budzetu, privatizacija, kadrovska krizaljka, stvaranje neofeudalnog drustva..?

A da, to su djela. A postapalice su mi smijesne, kao i kad ih plasiraju SDP jurisnici. Red parola, red pamfleta...red ideolosko/stranacke doktrine.

Klasicna partiokracija, skrivena busanjem u prsa i pozivanjem na kvazi patriotizam. To je poenta.
Ricardo Style
Posts: 28
Joined: 15/02/2013 23:57

#7032 Re: SDA-All about

Post by Ricardo Style »

Bosanski_hibrid wrote:
Ricardo Style wrote:
-LIBERO- wrote:Cija mu je ovo sablja u ruci????

Mladi pacifista i intelektualac iz Novog Pazara...da je bogdo jos ovakvih, gdje bi nam kraj bio. :D
Ma hajde bolan, ovdje se ne zna ko pije, a ko placa. Onaj dvije, konkurent mu suha jedinica, predsjednik kluba Bosnjaka polupismen - ne zna da prica, predjednik BANU takodje polupismeni Ceric, zamjenik mu ovaj sa sabljom (mada jedini na ovom spisku nij eordinarni glupan) koga formalno obrazovanje ni ne zanima, mada mu svakako mila pozicija rektora Univerziteta.

Ovdje je neko baš nepismen :-) Prvo Cerić nije predsjednik Banu-a, već akademik Ferid Muhić, koji govori dvocifreni broj jezika, usput rečeno :thumbup: A Cerić je daleko od toga da je nepismen, čovjek doktorirao u Čikagu. Ove ljude u SANU-u ne mogu smisliti ;-)
:? Nije ni cudo sto forsiras Cerica s obzirom na takvu dedukciju.
Ne znam odakle da krenem u tvom slucaju da ti kazem iskreno...
User avatar
Damir_5
Posts: 741
Joined: 25/01/2013 12:06

#7033 Re: SDA-All about

Post by Damir_5 »

Ricardo Style wrote: u Sarajevu mozes bit akademik, a da nisi magistar, ma moze i bez faksa, nema veze... Image
Pa bio vam je i Tito priuceni bravar, pa je svasta nesto mogao i to ne samo u Sarajevu. Inace ne znam, mozda sam propustio tu vijest, ali cini mi se da Zukorlic i nije akademik.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#7034 Re: SDA-All about

Post by Canton »

T-Rexx wrote:
:lol: kako se samo jeftino i kukavicki izvlacis. :lol:

SDP tvrdi da je pravni nasljednik KPJ-a, pa s tim u vezi i ne kriju da nose taj ukleti gen koji ih nagoni da dijele ljude na partijase i nepartijase. Ko nije sa njima protiv je njih. Ko nije u partiji drzavni je neprijatelj.

Nosi ili Tihić taj gen, kao bivši partijaš?
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#7035 Re: SDA-All about

Post by The BEN10 »

Canton wrote:Nosi ili Tihić taj gen, kao bivši partijaš?
Drug Sulejman Tihić - koja je on Dedina greška, Bože dragi...
Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7036 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Bosanski_hibrid wrote: Ovdje je neko baš nepismen :-) Prvo Cerić nije predsjednik Banu-a, već akademik Ferid Muhić, koji govori dvocifreni broj jezika, usput rečeno :thumbup: A Cerić je daleko od toga da je nepismen, čovjek doktorirao u Čikagu.
Ove ljude u SANU-u ne mogu smisliti ;-)
Kako da ne. U SANU-u su ih i izmislili ...
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#7037 Re: SDA-All about

Post by The BEN10 »

The BEN10 wrote:
Canton wrote:Nosi ili Tihić taj gen, kao bivši partijaš?
Drug Sulejman Tihić - koja je on Dedina greška, Bože dragi...
Image
Nadam se da će mi Suljo halaliti - kako stvari stoje, ipak je bio bolji učenik od Einsteinna. 8-)
Image
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#7038 Re: SDA-All about

Post by udrch »

celava_dlaka wrote:Image


:dance: :dance: :dance: :dance:
kad si već postavio ovo, reci mi GDJE JE PEČAT?

ovo je vjerovatno fahrin odgovor komšiji..ubiše ga zbog kupljene diplome, pa sad uzvraća..
sa ovakvim ocjenama sigurno nije mogao ni upisati pravni fakultet u bivšoj državi, a kamoli da ga završi..
odgovor se sam nameće, ovo je ubleha obična..
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#7039 Re: SDA-All about

Post by Maverick78 »

Damir_5 wrote:
Ricardo Style wrote: u Sarajevu mozes bit akademik, a da nisi magistar, ma moze i bez faksa, nema veze... Image
Pa bio vam je i Tito priuceni bravar, pa je svasta nesto mogao i to ne samo u Sarajevu. Inace ne znam, mozda sam propustio tu vijest, ali cini mi se da Zukorlic i nije akademik.

Ne znam da li je akademik ili ne, ali definitivno jeste fakultetski obrazovan...
Studije filozofije šerijatskog prava (Usuli fikh) okončao je na islamskom univerzitetu „El-Emir Abdel-Kadir“ u Konstantini, Alžir. Postdiplomske studije iz oblasti egzegeze Kur'ana (Tefsir) okončao na univerzitetu „El-Džinan“ u Tripoliju, Libanon.

http://mesihat.org/index.php?option=com ... rticle=137
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#7040 Re: SDA-All about

Post by Shahab »

Muftija pazarski je hrabar i natprosječno inteligentan čovjek. Da je bogdo više takvih javnih djelatnika kod Bošnjaka...
User avatar
jazzer
Posts: 7535
Joined: 20/12/2004 14:44

#7041 Re: SDA-All about

Post by jazzer »

udrch wrote:
celava_dlaka wrote:Image


:dance: :dance: :dance: :dance:
kad si već postavio ovo, reci mi GDJE JE PEČAT?

ovo je vjerovatno fahrin odgovor komšiji..ubiše ga zbog kupljene diplome, pa sad uzvraća..
sa ovakvim ocjenama sigurno nije mogao ni upisati pravni fakultet u bivšoj državi, a kamoli da ga završi..
odgovor se sam nameće, ovo je ubleha obična..
Upade mi u oci ovo da je bio oslobodjen fizickog? :lol: :lol:
Dobro se snasao u zivotu za nekog ko je, zbog ko zna kakvih mana, bio oslobodjen fizickog.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#7042 Re: SDA-All about

Post by Truba »

ljudi poslije drugog svjetskog rata dvica je bila ko danas četvorka

u školi je bio po jedan odlikaš... ostali 3-4 a najviše vakih ko suljo

tek s kraja osamdesetih su počele petice da se nižu
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#7043 Re: SDA-All about

Post by antimobbing »

Shahab wrote:Muftija pazarski je hrabar i natprosječno inteligentan čovjek. Da je bogdo više takvih javnih djelatnika kod Bošnjaka...
Empatija i suosjećajnost je naša sposobnost da se identificiramo sa osjećajima drugih ljudi i da odgovaramo na njihove misli i osjećaje sa odgovarajućom emocijom. Ljudi koji nemaju empatije doživljavaju druge ljude tek kao objekte. Vanjština je samo odraz unutarnje ljudske prirode.

Image
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#7044 Re: SDA-All about

Post by Shahab »

antimobbing wrote:
Shahab wrote:Muftija pazarski je hrabar i natprosječno inteligentan čovjek. Da je bogdo više takvih javnih djelatnika kod Bošnjaka...
Empatija i suosjećajnost je naša sposobnost da se identificiramo sa osjećajima drugih ljudi i da odgovaramo na njihove misli i osjećaje sa odgovarajućom emocijom. Ljudi koji nemaju empatije doživljavaju druge ljude tek kao objekte. Vanjština je samo odraz unutarnje ljudske prirode.

Image
Balkanski mentalni sklop je takav i nema dalje. U našim junačkim pjesmama, narodni junaci su prikazivani kao silni sa dobrim konjima..to je balkanska percepcija Vođe. Nije ovo Češka da se narodni tribuni vozaju u škodama... :D
Pogibija Đulek-bega u Dugi
(1852 god.)

Pošto Omer Bosnu umirio,
Ravnu Bosnu i Hercegovinu
Do granicah blizu Gore Crne,
On is'ječe sve turske glavare
Od dobrijeh kućah i odžakah,
Još izgubi zmaja najžešćega,
Ali-pašu Rizvan-begovića;
Zarobi mu dva nejaka sina
I opravi caru u Stambolu.
I ostaše jadni Hercegovci,
Pa iznova stavljaju glavare
Od žalosnih kućah i odžakah;
Pak se stali u Mostaru gradu,
Piju Turci kafe i duhana
I žestoke mostarske rakije,
O svačemu zbore i govore,
A najviše oko Gore Crne,
Za junake, mrke Crnogorce,
Uto dođe jedno momče mlado
Po imenu Čengiću Ded-aga,
Pa Turcima turski selam zvaše,
A Turci mu selam prifatiše
I divno mu mjesto načiniše;
Sjede Dedo među poglavice,
Britku sablju drži preko krila;
Pa mu daju kafe i duhana.
Poče im se tugovati Dedo
Na valjanu srpsku Goru Crnu,
Da on više živovat' ne može
Od Srbalja od te Gore Crne,
Od sokola protopopa Luke
I sokola serdara Šćepana:
"Vazda idu po Hercegovini,
Robe, pale i sijeku glave;
Sve su zbili u kasabe Turke,
Već mi, Turci, življet' ne možemo!"
Age muče, ništa ne govore,
Dok podockan jedno Ture zorno,
Arnautin beže, Đulek beže:
"Aj, da bi me ne rodila majka,
Već kobila, koja ata rađa!
Ako sjutra uraniti neću,
Baš sa moje hiljadu momakah,
Pa izaći na Gacko široko
Pod Čengića prebijelu kulu;
Tu ću jednu noćcu prenoćiti,
Pa otolen rano uraniti,
Obrnuti niz Dugu krvavu
Dokle sidem gradu nikšićkome;
Niže grada nasred polja ravna,
Bijele ću popeti šatore,
A na gradu staviti barjake,
A upalit' zelene lubarde,
Nek' se mene straše Crnogorci;
A otlen ću sitne knjige pisat'
Po svoj Bosni i Hercegovini
Na careve age i begove,
Da pokupe Bošnjake junake,
I krvave ljute Hercegovce:
Biće vojske trideset hiljadah,
Da poharam lomnu Goru Crnu
I zapalim na Cetinju crkvu;
Ostala je zemlja bez glavarah;
Vladika se Petar prestavio,
Knez Danilo poša' u Rusiju;
Učiniću sve, što mi je drago,
A koji mi po tefter ne dođe,
Mojom ću mu sabljom posjeć' glavu!"
Al' mu veli Čengiću Ded-aga:
"Arnaute, beže Đulek-beže!
Ja znam da si carev kapidžija,
Jesi l' izam od cara uzeo?
I je li ti više dao vojske,
Nako Bosnu i Hercegovinu?
Hoće li ni pomoć' Arbanija?
Hoće li doć' iz Stambola vojska,
Iz Stambola i iz Anadola
I Misira, mjesta pitomoga?
Jer ako ta vojska doći neće,
Nemaš rašta vodit' Hercegovce
I Bošnjake, mrtve poturice,
Na đaursku đecu Crnogorce."
Tada Đulek njemu odgovara:
"Muči, Dedo, kurvino kopile!
Kako su te Vlasi uplašili,
Otkad su ti baba izgubili,
Što će meni Arnauti ljuti,
I što će mi od Stambola Turci,
I što će mi Turci Anadolci?
Što li će mi vojska iz Misira,
Kad ću povest' trideset hiljadah,
Od sve Bosne i Hercegovine?
A u jadnu malu Goru Crnu
Nema više neg' deset hiljadah;
Nas će biti po tri na jednoga;
Još nemaju praha ni olova,.
A mi silnu imamo džebanu
I carevu haznu i zairu."
U mlađega pogovora nema.
Otolen se Turci podigoše,
Đulek uze dva hata krilata
,
Dora jaše, a đogata vodi,
I četiri bule u kavezu;
Za njim ide hiljada konjikah;
Izađoše Gacku širokome,
Ispod kule Čengića Ded-age;
Tu je turska počinula vojska,
A na kuli silan Đulek-bego
I njegove bule sve četiri;
Tu noćili, i divno im bilo,
Pa ujutru rano uraniše,
Obrnuše niz Dugu krvavu;
Ugleda ih protopope Luka,
Š njim je druga četiri stotine,
Pa Šćepana zove pobratima:
"A, Šćepane, moj sivi sokole!
Evo sreće, a evo Turakah!
Zapanimo oko druma puta,
Oko druma poredi družinu,
Zaprijeti drugu svakojemu,
Da se ne bi koji prevario,
Ni na Turke srce pregrabio,
Da opali svoga džeferdara,
Da ni dalje ne poplaše Turke;
E su brzi na hatove Turci,
Uteć'će ni Gacku širokome;
Dok ne čuju tvoga džeferdara,
Ali moju vezenu šišanu."
Skoči Šćepan, kao soko sivi,
Oko druma busije poredi,
A on sjede nasred druma puta,
Pa Đuleka čeka na dorina,
Još družini tako progovara:
"Nemoj koji pušku isturiti,
Dok čujete moga džeferdara
I popovu vezenu šišanu;
Mi smo oba jedan do drugoga."
Crnogorci njega poslušaše.
Utoliko Turci nagaziše;
Gađe Šćepan bega Đulek-bega,
No Đuleku dobra sreća bješe,
Te ga tanka puška ne pogodi,
No kod njega Omera sinovca;
Pade Turčin u zelenu travu,
A Šćepan mu osiječe glavu,
Puče puška protopopa Luke
I pogodi odžu iz Mostara,
Pop Luka mu ugrabio glavu;
Zaciktaše bistri džeferdari
Oko druma sa obije strane,
A podviknu serdare Šćepane,
On podviknu, ka' da pije vino:
"A na glave, braćo Crnogorci!"
Tu pop Luka razagoni Turke,
Kao kurjak u planini ovce:
Tu im trista glava posjekoše,
A ostali natrag utekoše:
A sam Đulek osta na doratu,
Golu drži u rukama ćordu,
Oko sebe s'ječe Crnogorce;
Ža' mu bješe bule ostaviti,
Da u srpske ne upanu ruke,
No ga ljuta guja opazila,
Baš od Cucah Mika Vukoviću,
Na Turčina juriš učinio
S golim nožem u bijele ruke;
Na sablju ga Turčin dočekiva,
Mahnuli su po dva po tri puta,
No ga Turčin sabljom ošinuo
Po kapici i po perjanici,
Na obraz mu dade ranu grdnu.
Onda Mika riječ besjedio:
"Davor kapo, ne ostala pusta!
Mislio sam, da si na junaka
I još moje zlatne perjanice,
Koje no sam na krv zadobio!"
Mahnu bolje, primače se bliže:
Pos'ječe mu iza sablje ruku;
Drugom mahnu, posječe mu glavu;
Ugrabi mu konja i oružje
I zarobi bule sve četiri;
Na tome su boja razdvojili.
Arambaše vojsku okupiše,
Pa pogibšu braću izbrojiše:
Četrdeset i četiri više,
Što na mrtvo u boj pogiboše:
A turskijeh glavah tri stotine,
Među njima Đulekova glava
I četiri bule zarobljene;
To je grđe svoj turskoj krajini,
No njihove pos'ječene glave!
Arambaše bule prifatiše,
Pa ih pita protopope Luka:
"Sad šta ćete, bule Đulekove!
Ali ćete sa mnom Gori Crnoj?
Al' ćete se natrag povratiti
Do Čengića prebijele kule,
E ću vi dat' dobre pratioce?
Nos' te vaše ruho svekoliko
I na grlu đerdane od zlata;
Jer adeta u Srbina nema,
Ko bi tursku bulu zarobio,
Srbin zulum učinit' joj neće,
Niti će joj obraz oštetiti."
Zaplakaše bule sve četiri,
Pa ovako riječ besjeđahu:
"Be aferim, srpski arambašo!
Baš su takvi pošteni junaci,
Što na mejdan dobivaju glave!
Bog ti dao sreću u junaštvu,
Kad si nama život poklonio
I kad si ni obraz sačuvao!
Hodićemo Gacku širokome."
Tad' im pope pratioce daje,
Opravi ih Gacku širokome
Do Čengića prebijele kule.
Onđe stoje Turci kukajući,
Otiđoše Srbi pjevajući:
Nose turske ćurke i saruke;
Nose tursko svijetlo oružje;
Turske glave na strževo kolje,
Među njima Đulekova glava
Po granicah na strževo kolje.
Eto sada, Arnaute ljuti!
Piši knjige i zovi Bošnjake
I valjane tvoje Hercegovce,
Da poharaš s njima Goru Crnu.
To je bilo, istina je bilo.
Domaćine, daj mi čašu vina,
Ma dobroga, a čašu od oke,
Da nazdravim starac junacima!
User avatar
jedan_dobar_dan
Posts: 300
Joined: 17/08/2011 10:57
Location: u svijetu maca i kuca

#7045 Re: SDA-All about

Post by jedan_dobar_dan »

Shahab wrote:
Balkanski mentalni sklop je takav i nema dalje. U našim junačkim pjesmama, narodni junaci su prikazivani kao silni sa dobrim konjima..to je balkanska percepcija Vođe. Nije ovo Češka da se narodni tribuni vozaju u škodama... :D
Pogibija Đulek-bega u Dugi
(1852 god.)


iz tvog komentara se da zakljuciti:

a) mi smo nepopravljivi

b) crnogorska knjizevnost nam diktira shvatanje nas samih.
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#7046 Re: SDA-All about

Post by antimobbing »

Shahab wrote: Balkanski mentalni sklop je takav i nema dalje.
Mislim da se u ovoj narodnoj pjesmi nalazi uzrok prokletstva naroda na ovim prostorima. Svi Bošnjaci se trebaju duboko zamisliti nad ovim stihovima …

Puče puška, puče druga, iz Carigrada

Puče puška, puče druga, iz Carigrada,
da ubiju Husrev-bega, nasred Saraj'va.

Govorio Husrev-beže: "Šta sam skrivio?
Dušmani me opanjkaše, kod sultana mog.

Ja načinih medreseta, i imareta.
Ja načinih sahat-kulu, do nje džamiju.

Ja načinih Tašlihana, i bezistana.
Ja načinih tri ćuprije, preko Miljacke.

Ja načinih od kasabe šeher Saraj'vo,
i opet me dindušmani gledat' ne mogu!

I gora će prestat' listat', i voda teći,
a dušmana na svijetu nikad nestati!"


Kakav smo to mi narod kada nam nije valjao čovjek poput Husrev-bega?

Kakvo je to prokletstvo u našem narodu koji svakog poštenog i sposobnog čovjeka unište? O ovome sam napisao na stotine stranica: http://www.klix.ba/forum/mobbing-umorst ... 69907.html

Pažljivo sam pročitao ovu tvoju narodnu pjesmu u kojoj se mogu primijetiti identične osobine koje posjeduju današnji Bošnjaci, a to je oholost, alkoholizam, nemoral i robovlasništvo. Zato ne treba da te čudi zbog čega je nepravedni vladar Đulek-beg izgubio bitku. Svjedoci smo da mi kao narod svakodnevno gubimo bitke na ekonomskom i političkom polju, upravo zbog svih ovih loših ljudskih osobina koje posjedujemo kao narod.

Izgleda da će se historija na ovim prostorima konstantno ponavljati sve do Sudnjeg dana ili dok se mi kolektivno ne promijenimo kao narod, a da valjamo - ne valjamo!
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#7047 Re: SDA-All about

Post by Shahab »

Govorio Husrev-beže: "Šta sam skrivio?
Dušmani me opanjkaše, kod sultana mog.
Nepobitna ISTINA....Nedavno sam čuo efektnu hikaju o Gazi Husrev begu, od jednog nakšibendijskog derviša, koja kaže, da se Husrev-beg toliko obogatio prilikom opsade Beča, da su Sarajlije maksimalno bile ljubomorne, da su uporno slale optužujuća pisma u Carigrad, kako se Husrev beg obogatio trgujući sa neprijateljem, odnosno tajno prodavajući namirnice Bečlijama pod opsadom... Na kraju je sultan u tolikoj mjeri spinovan, da je naredio njegovu eliminaciju...
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#7048 Re: SDA-All about

Post by Shahab »

Portugalski diplomata Žoze Kutiljero okrivio je nekadašnjeg bošnjačkog lidera Aliju Izetbegovića što je propao plan koji je Kutiljero predložio 1992. godine i ponovio da je “istinska tragedija” što nisu prihvaćeni principi tog sporazuma o budućnosti BiH.
"Kada se uporedi mapa koja je bila dodatak Izjavi o principima i mapa koja je dio Dejtonskog sporazuma iz novembra 1995. godine, vidi se da je, poslije tri i po godine ratovanja, rezultat skoro isti. Mnogi životi su mogli biti sačuvani”, rekao je Kutiljero, svjedočeći u dokaznom postupku odbrane Radovana Karadžića.
Kutiljero, koji je, kao predstavnik tadašnje Evropske zajednice, pregovarao sa stranma u BiH u prvoj polovini 1992. godine, dao je izjavu predstavnicima tima Karadžićeve odbrane prošle godine i ona je već objelodanjena.
Nakon što je svjedok potvrdio da bi, kada bi mu bila postavljenja ista pitanja, danas dao u suštini iste odgovore, Karadžić je predao Kutiljerovu izjavu u dokazni materijal.
Dio izjave je i pismo ambasadora Kutiljera magazinu “Ekonomist” u decembru 1995. godine, gdje on kaže da su “Aliju Izetbegovića i njegove saradnike autsajderi sa strane, koji su vjerovali da znaju bolje, hrabrili da odbaci sporazum iz 1992. i bori se za unitarnu bosansku državu”.
U izjavi se opisuje tok pregovora o uređenju BiH, čija je završna, šesta runda održana u Briselu krajem marta 1992. Srbi, Hrvati i muslimani dogovorili su se tada da se BiH “sastoji od tri konstitutivne jedinice, a svaka od njih, kao i središnje tijelo, zalagala bi se za zašitu ljudskih prava i za zaštitu prava manjina”.
U skladu sa Izjavom, Skupština BiH trebalo je da se sastoji od Doma građana i Doma konstitutivnih jedinica, a za donošenje odluka bila bi neophodna većina.
Bilo je takođe predviđeno da se održi referendum da bi bili potvrđeni ovi principi.
Kutiljero je potvrdio da je ubrzo nakon postizanja sporazuma dobio informacije da se Izetbegović odriče svog potpisa. Muslimanska stana je u junu 1992. formalno odbacila sporazum, kazao je on.
U izjavi svjedoka dati su i izvodi iz bilježaka američkog ambasadora Herberta Okuna, bivšeg zamjenika specijalnog izaslanika UN za Balkan, gdje on navodi kako je “Kutiljero prestao da vjeruje Izetbegoviću” i da smatra da je on “prepredenjak i da laže”, te da “jedno govori u javnosti, a drugo privatno”.
Zastupnik optužbe Alan Tiger sugerisao je da je "bilo više načina da se spriječi rat”, te da je, "osim prihvatanja principa, drugi način bio da bosanski Srbi prihvate nezavisnost BiH”.
“Niste spomenuli Hrvate, koji su takođe imali svoje ideje”, odgovorio je Kutiljero. Po proglašenju nezavisnosti Hrvatske mnogima bilo jasno da će doći do problema u BiH, rekao je Kutuiljero, dodavši da “Srbi nisu htjeli nezavisnu Bosnu, Hrvati su htjeli da pripoje dio Bosne, a muslimani su mislili da mogu da ostvare jedinstvenu državu".
On je naveo da Evropljani nisu htjeli promjenu granica, ali da Srbi i Hrvati nisu bili zainteresovani da BiH ostane kakva jeste, dok su se muslimani zalagali baš za tu soluciju, pa je trebalo naći održivo rješenje.
Kutiljero je svjedočio na osnovu obavezujućeg naloga Tribunala, pošto nije htio da da iskaz dobrovoljno, jer vjeruje da bi obaveza za pregovarače da se pojave kao svjedoci mogla sa ugrozi njihovu poziciju u nekim budućim sukobima.
Sudije su taj stav odbacile, navodeći da su mnogi drugi međunarodni pregovarači već svjedočili u Tribunalu.
Tokom svjedočenja u sudnici su bila dva predstavnika Vlade Portugala.
Zahvaljujući svjedoku za dolazak u Hag, Karadžić je rekao: “Niste bili nimalo meki prema Srbima, ali mi smo se divili vašoj upornosti i vještini da se sačuva mir”.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#7049 Re: SDA-All about

Post by megaman4 »

@shahab

da sumiramo sve što je rečeno na ovome forumu, i bez vrijeđanja: "Ako želimo iskreno da riješimo bosansko pitanje, onda se moramo vratiti na 1992. godinu, kada je ova sva zavrzlama započela i kada je na snazi bio ustav RBiH, i da od te famozne 1992. godine, počnemo s reformom ustava, uz intervenciju svijeta, ili da se vratimo na principe ZAVNOBiH-a, jer sve ostalo je utopija i propast bez mogućnosti trajnog oporavka".

Htjeli priznati ili ne, mi živimo još u 80 -tim godinama prošlog vijeka, kada je počelo svo zlo na ovim prostorima, i kada je započela tzv. ekonomska kriza, politička kriza, a znamo kako se to završilo...
Haustorče
Posts: 155
Joined: 05/01/2013 23:55

#7050 Re: SDA-All about

Post by Haustorče »

Shahab wrote:
Govorio Husrev-beže: "Šta sam skrivio?
Dušmani me opanjkaše, kod sultana mog.
Nepobitna ISTINA....Nedavno sam čuo efektnu hikaju o Gazi Husrev begu, od jednog nakšibendijskog derviša, koja kaže, da se Husrev-beg toliko obogatio prilikom opsade Beča, da su Sarajlije maksimalno bile ljubomorne, da su uporno slale optužujuća pisma u Carigrad, kako se Husrev beg obogatio trgujući sa neprijateljem, odnosno tajno prodavajući namirnice Bečlijama pod opsadom... Na kraju je sultan u tolikoj mjeri spinovan, da je naredio njegovu eliminaciju...
Što je Sultan bio pravedan, a ništa suđenje, dokazi ovo, ono, odma crven gajtan :-)
Post Reply