Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7026 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

HAVANA
Eto te ko muhamed cengic.More bit bidne,more bit ne bidne
Imam dojam da ste vi ateisti bolesno nerealni kad tražite od nas precizan odgovor a sami nemate precizne odgovore o onome u što vjerujete!
O Big Bangu i evoluciji od nastanka TEZE do sada mjenjalo se puno toga!I još će!Nema "To je bilo tako i točka!"Kad bi sve bilo jasno ko dan,kad bi evolucija bila znanstvena činjenica a ne teza(i to ona evolucija bez Boga) onda bi svi ljudi bili nevjernici(čak i njihove žene ha ha) ili kad bi stvaranje svijeta bilo znanstveno dokazivo , i to od strane Boga onda bi svi bili vjernici!Mi vjerujemo u Boga,imamo dovoljno razloga za,vi ne vjerujete ,imate isto dovoljno razloga za i tko je tu lud?MI?
ILI VI?
Ja osobno ne vjerujem da su ateisti ludi,i sam sam ateista bio,vjerujem da sami donosimo odluku,što nam je logičnije!Meni to da Bog postoji i da je baš On sve stvorio iako imam dosta upitnika , no dok sam bio ateista imao sam ih više!
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7027 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

patriot_1 wrote:
Dope_Man wrote:A da, nije se odavno javio.

Sjeverna Koreja takodjer ima svoju religiju a to je vjera u Vrhovnog Vodju, kojem se (porodici cijeloj, a pogotovo prvom u ovoj dinastiji) pripisuju prakticno bozanske moci. Ne radi se u S. Koreji NISTA u ime ateizma, i zbog ateizm. Porodica ima svoju privatnu drzavu i rade sta im volja, a ateizam nema apsolutno nista s tim. Uostalom, milion puta je ponovljeno ali to ne zelite cuti i shvatiti: ATEIZAM NIJE IDEOLOGIJA. NEMA SKUP PRAVILA KOJA NEKO TREBA PRATITI, NEMA NISTA OSIM STAVA DA U RELIGIJE I BOGA NE TREBA VJEROVATI ZBOG NEDOSTATKA DOKAZA ZA ISTE. Eto, nacrtano.

Ni za Svedsku ne vidim da je neko napisao: ''Zahvaljujuci ateizmu, sve je krasno''. Vec je napisano da je ljudima dobro, ponasaju se normalno i bez vjere da im namece kako ce zivjeti. Sto je samo odgovor na uporno ponavljanje religioznih, tebe i eduarda pogotovo, da bez religije nema morala, sve zivo bi se raspalo i zivjeli bi na nivou zivotinja.. zanimljivo, bas kad je bilo najvise religije tako smo zivjeli. Svedjani se ne ponasaju kako se ponasaju zahvaljujuci ateizmu, ali su dokaz sve takve drzave da religija nije potrebna da bi postojalo uredjeno, funkcionalno i prosperitetno drustvo. Naprotiv, ona moze samo da ometa jer namece svoja anticka pravila. A ateizam ne namece nista, jer i nema nista.
Al ga ti ovdje naloži,kao da je Švedska zemlja ateističke!Misliš li ti kad pišeš ili ti odgovara nategnuto tumačenje?
U švedskoj vjeruje u Boga isto toliko osoba u postotku koliko ima i ateista!Onda i ja mogu reći da je to Kršćanska zemlja,po toj logici!Omjer je 23% jednih i drugih a 53 % je oni koji vjeruju u neko duhovno biće ili silu!Dakle,to očito nisu ateisti!
Evo:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Religije_u_Europi
Ocito je da ne pratis temu, jer da pratis vidio bi da sam upravo ja preispitivao raniji podatak da je 80% ateista u Svedskoj, a kasnije se opcenito govorilo u drugom kontekstu u kom smo se kao slozili da je posmatramo kao opcenito ateisticku, ili bez religije s obzirom da vecina nije na dozi niti jedne od velikih.

Uglavnom, moja poenta, od koje vi vjernici bjezite, je jasna: Postoje drustva i drzave koja se ne vode religijom i veoma su dobro uredjeni i prosperitetni, sto je dokaz ucmalim mozgovima koji smatraju da je nemoguce biti dobar bez religije jer je ona jedini izvor morala. Ti, istina, ne spadas u tu grupu proletera jer si i sam spomenuo 100 puta da moze i religiozan covjek biti olos, i da moze bilo koji covjek bez vjere i u jednog covjeka biti savrseno moralan. Tu se slazemo, i ostanimo na tome.
Last edited by Dope_Man on 02/09/2017 17:32, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#7028 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

patriot_1 wrote:
"Hakiz"

Dakle bog osim tog stvaranja ništa više nije uradio? NIšta potop, ništa sedam nesreća koje su zadesile Egipat, ništa Abrahraham i sin, ništa grm koji gori, ništa deset zapovijedi, ništa Isus itd. Samo je stvorio svemir i nas?
Odgovorih to zbog glupe tvrdnje da mi kršćani vjerujemo da sve što je dobro dolazi od Boga a sve zlo od sotone!"Samo" nije adekvatna riječ koju upotrebih,misleći time na početak,stvorio je svemir i ljude , to je dobro,no ljudi su počeli činiti zlo i zbog toga neke od ovih stvari koje si nabrojio su zaista bile kazna Božja.Tijekom povjesti svijeta,od stvaranja do sada , Bog je činio mnoga dobra,i danas čini!Nije svijet stvorio i samo ga tako pustio,prisutan je i djeluje ali nema potpunu vlast jer u pobuni sotone i ljudi događa se i ono što želimo mi a ne On!Apsolutna Božja vlast bit će na nebu,kad stvori novo nebo i novu zemlju gdje više neće biti sotone niti ljudi koji Boga ne slušaju!
To ko čini dobro a ko zlo i iz kojeg razloga itd ćeš mi najbolje objasniti odgovorom na slijedeće pitanje: Sveta Inkvizicija je bila dobro ili zlo? To jeste da li je bog stajao iza spaljivanja živih žena samo zato što su imale crnu mačku u dvorištu ili nije stajao iza crkve čija je inkvizicija bila institucija i pape, predstavnika svetog Petra na Zemlji, kao poglavara crkve? Ovdje nije suština u tome da su ljudi u to doba bili neznalice pa da su žene sa crnim maškama smatrali vješticama. Nego je suština u tome da je i u 15. vijeku spaljivanje žive osobe bio monstruozan čin kao što je i danas i da je crkva činila te stvari. Dakle, crkva je ubijala na monstruozan način ljude jer je bog u čije ime je to činila (a crkva ima svete sakramente, dakle ima "odobrenje" od boga za svoje radnje) dobar?
Crkva tog vremena imala je veze sa Bogom koliko i Adolf Hitler ili Jozef Staljin!Čast pojedincima ali Pape i ostala ekipa su bili udaljeni od Boga miljama!
Inače nebi ubijali "u Božje ime" i to u ime onog koji je zapovjedio"Ne ubij".Crkva tijekom povjesti nije uvjek bila dobra(osim pojedinaca),dapače,činili su razna zla,to nije bila Božja volja.Bog ni vjernike ne prisiljava,ne programira,zato je Isus rekao za takve:"Matej 7 -
21"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. 22Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' 23Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'"Dakle,mnogi iz crkve će biti osuđeni!

Eto, ako mi možeš pojasniti odnos između dobrog boga, njegove crkve i crkvine inkvizicije, bio bih ti zahvalan.
Djelomično već jesam.Npr,oženiš se i žena ti se zaklela da će ti biti vjerna,a onda se potajice kasnije počme kurvati!Nisi je ti mogao prisiliti na vjernost , vjerovao si joj,bio dobar muža a ona....Tako je i sa crkvom!Pazi , crkva -to je narod a narod nije sav grešio,pa ni kler sav,pojedinci da,možda čak većina ali ti će odgovarati Bogu na dan posljednjeg suda a oni koji su živjeli pobožno neće!Crkva nije savršena!
Ah, da, još jedno pitanje. Lucifera je stvoro bog, nauka u laboratoriju ili neko treći?
Opet ću uteti primjer žene(može i muškarca u braku,mi čak još više varamo žene),oženio si divnu curu,nevinu,poštenu,i bio si joj dobar,i stvarno
je bila poštena neko vrijeme no kasnije se prokurvala.
Bog je stvorio anđela ali sa slobodnom voljom (kao i ljudi uostalom) no on ,kao slobodno biće može po svojoj volji prestati biti vjeran Bogu kao ta žena!Sad jasnije?
Nisam ja tebe pitao šta je inkvizicija i ko je Lucifer.

Nego otkud oni kod dobrog boga.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7029 Re: Ateizam

Post by dustaban »

Eh kad bi jedini spor izmedju teista i ateista bio u postojanju boga - kreatora univerzuma i u teoriji evolucije (Kreacionisti vs Darwinovci)... lako bi mi.
Medjutim nasa nesreca nije u tome vec u cinjenici da je TUMACENJE boga postalo vaznije od njegovog postojanja, odnosno vjerovanja/nevjerovanja u njega.

Ali da skratim, jucer, za Bajram, vozim krivudavom cestom i na jednoj okuci imam sta vidjeti - SCENU JAVNOG KLANJA zivotinja na teatralan nacin, dakle da svi vide. To sto prolaskom svakog auta padne kila prasine na onu mesinu... to je recimo samo sanitarni problem. Ja tu scenu posmatram i dozivljavam kao SUNOVRAT COVJECANSTVA I RELIGIJE.
Koje imbecilno shvacanje zrtve i zrtvovanja...

I bacih pogled u avionskim tragovima isparano nebo i kontam koji je ovo vijek?! I kakve veze ima Kreator univerzuma sa ovim religijskim igrokazima?!

Sunce ti yebem!
User avatar
shbc
Posts: 3770
Joined: 20/07/2012 12:13

#7030 Re: Ateizam

Post by shbc »

I vi se sa ovim patriotom raspravljate... Lik mrtav hladan postavio pricu o PRAVOSLAVNOJ porodici kojoj se dijete razbolilo, pa potrcali prvo HODZI, pa kad on nije uspio KATOLICKOM SVECENIKU koji je dijete izlijecio Biblijom. A istu pricu zavrsava recenicom "porodica je inace bila ATEISTICKA".
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7031 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Ma lovacke bolan :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7033 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:
patriot_1 wrote:
Dope_Man wrote:A da, nije se odavno javio.

Sjeverna Koreja takodjer ima svoju religiju a to je vjera u Vrhovnog Vodju, kojem se (porodici cijeloj, a pogotovo prvom u ovoj dinastiji) pripisuju prakticno bozanske moci. Ne radi se u S. Koreji NISTA u ime ateizma, i zbog ateizm. Porodica ima svoju privatnu drzavu i rade sta im volja, a ateizam nema apsolutno nista s tim. Uostalom, milion puta je ponovljeno ali to ne zelite cuti i shvatiti: ATEIZAM NIJE IDEOLOGIJA. NEMA SKUP PRAVILA KOJA NEKO TREBA PRATITI, NEMA NISTA OSIM STAVA DA U RELIGIJE I BOGA NE TREBA VJEROVATI ZBOG NEDOSTATKA DOKAZA ZA ISTE. Eto, nacrtano.

Ni za Svedsku ne vidim da je neko napisao: ''Zahvaljujuci ateizmu, sve je krasno''. Vec je napisano da je ljudima dobro, ponasaju se normalno i bez vjere da im namece kako ce zivjeti. Sto je samo odgovor na uporno ponavljanje religioznih, tebe i eduarda pogotovo, da bez religije nema morala, sve zivo bi se raspalo i zivjeli bi na nivou zivotinja.. zanimljivo, bas kad je bilo najvise religije tako smo zivjeli. Svedjani se ne ponasaju kako se ponasaju zahvaljujuci ateizmu, ali su dokaz sve takve drzave da religija nije potrebna da bi postojalo uredjeno, funkcionalno i prosperitetno drustvo. Naprotiv, ona moze samo da ometa jer namece svoja anticka pravila. A ateizam ne namece nista, jer i nema nista.
Al ga ti ovdje naloži,kao da je Švedska zemlja ateističke!Misliš li ti kad pišeš ili ti odgovara nategnuto tumačenje?
U švedskoj vjeruje u Boga isto toliko osoba u postotku koliko ima i ateista!Onda i ja mogu reći da je to Kršćanska zemlja,po toj logici!Omjer je 23% jednih i drugih a 53 % je oni koji vjeruju u neko duhovno biće ili silu!Dakle,to očito nisu ateisti!
Evo:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Religije_u_Europi
Ocito je da ne pratis temu, jer da pratis vidio bi da sam upravo ja preispitivao raniji podatak da je 80% ateista u Svedskoj, a kasnije se opcenito govorilo u drugom kontekstu u kom smo se kao slozili da je posmatramo kao opcenito ateisticku, ili bez religije s obzirom da vecina nije na dozi niti jedne od velikih.

Uglavnom, moja poenta, od koje vi vjernici bjezite, je jasna: Postoje drustva i drzave koja se ne vode religijom i veoma su dobro uredjeni i prosperitetni, sto je dokaz ucmalim mozgovima koji smatraju da je nemoguce biti dobar bez religije jer je ona jedini izvor morala. Ti, istina, ne spadas u tu grupu proletera jer si i sam spomenuo 100 puta da moze i religiozan covjek biti olos, i da moze bilo koji covjek bez vjere i u jednog covjeka biti savrseno moralan. Tu se slazemo, i ostanimo na tome.
Opet krivo,pogledaj boldano a statistika kaže drugčije-23% 53% 23%.Ovih 53 % isto vjeruju,nisu ateisti!Švedska!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7034 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

shbc wrote:I vi se sa ovim patriotom raspravljate... Lik mrtav hladan postavio pricu o PRAVOSLAVNOJ porodici kojoj se dijete razbolilo, pa potrcali prvo HODZI, pa kad on nije uspio KATOLICKOM SVECENIKU koji je dijete izlijecio Biblijom. A istu pricu zavrsava recenicom "porodica je inace bila ATEISTICKA".
Ti si totalno nepismen.Nigdje nisam napisao da je ista išla katoličkom svećeniku!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7035 Re: Ateizam

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

U HR sve po starom. :roll:

U Hrvatskoj djecu uče da su ateisti krivi za Auschwitz, a gay osobe upoređuju sa pedofilima

"U udžbeniku 'S Kristom u život', za 8. razred osnovne škole, mlade se vjernike, koji čine oko 86 posto učenika osnovnih škola, poučava da su ateisti ljudi koji su odgajani bez Boga te su stoga spremni stvoriti nešto (strašno) poput Auschwitza (a sve to usprkos činjenici da su Auschwitz koncipirali oni koji promiču ideju da Bog postoji). U udžbeniku se navodi kako su ateisti apsolutno neprihvatljivi, te ih se etiketira kao egoistične budale čiji se broj treba postupno smanjivati, kroz nametanje kršćanskog vjerovanja, odnosno tzv. civilizacije ljubavi",
https://www.klix.ba/vijesti/regija/u-hr ... /170903031
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7036 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

Hakiz wrote:
patriot_1 wrote:
"Hakiz"

Dakle bog osim tog stvaranja ništa više nije uradio? NIšta potop, ništa sedam nesreća koje su zadesile Egipat, ništa Abrahraham i sin, ništa grm koji gori, ništa deset zapovijedi, ništa Isus itd. Samo je stvorio svemir i nas?
Odgovorih to zbog glupe tvrdnje da mi kršćani vjerujemo da sve što je dobro dolazi od Boga a sve zlo od sotone!"Samo" nije adekvatna riječ koju upotrebih,misleći time na početak,stvorio je svemir i ljude , to je dobro,no ljudi su počeli činiti zlo i zbog toga neke od ovih stvari koje si nabrojio su zaista bile kazna Božja.Tijekom povjesti svijeta,od stvaranja do sada , Bog je činio mnoga dobra,i danas čini!Nije svijet stvorio i samo ga tako pustio,prisutan je i djeluje ali nema potpunu vlast jer u pobuni sotone i ljudi događa se i ono što želimo mi a ne On!Apsolutna Božja vlast bit će na nebu,kad stvori novo nebo i novu zemlju gdje više neće biti sotone niti ljudi koji Boga ne slušaju!
To ko čini dobro a ko zlo i iz kojeg razloga itd ćeš mi najbolje objasniti odgovorom na slijedeće pitanje: Sveta Inkvizicija je bila dobro ili zlo? To jeste da li je bog stajao iza spaljivanja živih žena samo zato što su imale crnu mačku u dvorištu ili nije stajao iza crkve čija je inkvizicija bila institucija i pape, predstavnika svetog Petra na Zemlji, kao poglavara crkve? Ovdje nije suština u tome da su ljudi u to doba bili neznalice pa da su žene sa crnim maškama smatrali vješticama. Nego je suština u tome da je i u 15. vijeku spaljivanje žive osobe bio monstruozan čin kao što je i danas i da je crkva činila te stvari. Dakle, crkva je ubijala na monstruozan način ljude jer je bog u čije ime je to činila (a crkva ima svete sakramente, dakle ima "odobrenje" od boga za svoje radnje) dobar?
Crkva tog vremena imala je veze sa Bogom koliko i Adolf Hitler ili Jozef Staljin!Čast pojedincima ali Pape i ostala ekipa su bili udaljeni od Boga miljama!
Inače nebi ubijali "u Božje ime" i to u ime onog koji je zapovjedio"Ne ubij".Crkva tijekom povjesti nije uvjek bila dobra(osim pojedinaca),dapače,činili su razna zla,to nije bila Božja volja.Bog ni vjernike ne prisiljava,ne programira,zato je Isus rekao za takve:"Matej 7 -
21"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. 22Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' 23Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'"Dakle,mnogi iz crkve će biti osuđeni!

Eto, ako mi možeš pojasniti odnos između dobrog boga, njegove crkve i crkvine inkvizicije, bio bih ti zahvalan.
Djelomično već jesam.Npr,oženiš se i žena ti se zaklela da će ti biti vjerna,a onda se potajice kasnije počme kurvati!Nisi je ti mogao prisiliti na vjernost , vjerovao si joj,bio dobar muža a ona....Tako je i sa crkvom!Pazi , crkva -to je narod a narod nije sav grešio,pa ni kler sav,pojedinci da,možda čak većina ali ti će odgovarati Bogu na dan posljednjeg suda a oni koji su živjeli pobožno neće!Crkva nije savršena!
Ah, da, još jedno pitanje. Lucifera je stvoro bog, nauka u laboratoriju ili neko treći?
Opet ću uteti primjer žene(može i muškarca u braku,mi čak još više varamo žene),oženio si divnu curu,nevinu,poštenu,i bio si joj dobar,i stvarno
je bila poštena neko vrijeme no kasnije se prokurvala.
Bog je stvorio anđela ali sa slobodnom voljom (kao i ljudi uostalom) no on ,kao slobodno biće može po svojoj volji prestati biti vjeran Bogu kao ta žena!Sad jasnije?
Nisam ja tebe pitao šta je inkvizicija i ko je Lucifer.

Nego otkud oni kod dobrog boga.
Na sve si dobio precizan odgovor no za shvatiti nešto treba imati čime misliti!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7037 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

Zanimljiva priča glumca Rajka Bundala bivšeg ateiste.
https://www.youtube.com/watch?v=NVp_TjlxFaQ
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#7038 Re: Ateizam

Post by apsidejzi »

Sta reci... Ateisti, bjezte iz EU u BiH, ili?

https://www.klix.ba/vijesti/regija/u-hr ... /170903031
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7039 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Da mi je mozak ovih vjernika sa teme ateizam na par dana.. mislim da se ne bih nikad bolje odmorio. Samo ne znam.. da li je bas svako sposoban percipirati odredjena stanja kao odmor od razmisljanja? Ako ti je to vec permanentno stanje, onda nije odmor, jer se nikad nisi ni umarao jel?..

A arzo pobjeze kad naletise bombermani, mislim da ga sada stid ovih :lol:
L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#7040 Re: Ateizam

Post by L u c i f e r »

Image
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#7041 Re: Ateizam

Post by apsidejzi »

dustaban wrote:Eh kad bi jedini spor izmedju teista i ateista bio u postojanju boga - kreatora univerzuma i u teoriji evolucije (Kreacionisti vs Darwinovci)... lako bi mi.
Medjutim nasa nesreca nije u tome vec u cinjenici da je TUMACENJE boga postalo vaznije od njegovog postojanja, odnosno vjerovanja/nevjerovanja u njega.

Ali da skratim, jucer, za Bajram, vozim krivudavom cestom i na jednoj okuci imam sta vidjeti - SCENU JAVNOG KLANJA zivotinja na teatralan nacin, dakle da svi vide. To sto prolaskom svakog auta padne kila prasine na onu mesinu... to je recimo samo sanitarni problem. Ja tu scenu posmatram i dozivljavam kao SUNOVRAT COVJECANSTVA I RELIGIJE.
Koje imbecilno shvacanje zrtve i zrtvovanja...

I bacih pogled u avionskim tragovima isparano nebo i kontam koji je ovo vijek?! I kakve veze ima Kreator univerzuma sa ovim religijskim igrokazima?!

Sunce ti yebem!
Nas najveci problem je zapravo identitet. Ljudi su socijalna bica i dio tog "socijalistickog" dijela nas je pripadnost grupi. Nebitno kojoj grupi. Moze to biti navijacki klub, udruzenje sahista, pcelara, ribolovaca, kulturnog drustva, duvackog orkestra... bilo cega. Mi svi moramo imati grupu ljudi, istomisljenika, oko koje gravitiramo. To je evolutivna osobina, jer da nije tako ne bismo prezivjeli. Duboko ukorjenjeno u nase gene. Pojeo bi te prvi tigar, vuk ili lav da nisi u grupi i da se ne mozes osloniti na ostale clanove kad zagusti. Dakle, pripadnost grupi je temelj svega.

Sad imas covjeka koji udje u neku zivotnu krizu, ili mu se raspadne njegova grupa kojoj je pripadao. Milion razloga za to. Klub ispadne u drugu ligu i navijaci se razidju. Vise nema grupe koja je bila tvoj identitet i ti onda moras traziti drugaciji identitet. Sta ces uzeti? Uzeces ono sta ti se nudi. Sta ti se nudi? Na balkanu se nudi nacionalizam i religijski fundamentalizam. Ako hoces da pripadas grupi, a mi prirodno zelimo da pripadamo grupi, izbor ti je izmedju to dvoje. Nebitno kako se tvoja nacija ili religija zove. Imas par individua koji bi uradili nesto drugacije ali za drugacije moras imati love i moras generisati prihode. Jedini koji generisu prihode kod nas su nacionalisti i religijski radnici. Jebiga, imaju pricu koja pali.

Evo ja recimo, ja sam teista, ali i mene uznemirava isto ovo sto si ti naveo. Ne da me uznemirava, nego me udaljava od teizma. Udaljava me od njihovog tumacenja teizma, jer ja znam da to nije teizam, nego zapisavanje teritorije tj ranije spomenuta grupna pripadnost. Svi moraju vidjeti da taj lik pripada toj grupi, inace kako ce ljudi znati ako on javno ne zakolje kurban? U mojoj porodici, covjek koji je bio apsolutno protiv obavljanja namaza i koji je mene gledao "iskosa" jer sam vjernik, je zbog neke krize identiteta u posljednje godinu dvije odlucio da pocne klanjati. Haj to bi bilo ok, ali ove godine, lik kolje kurban. Al ne samo da kolje, nego to je citava ceremonija. Prvo ga kupio i birao najveceg, naravno. Onda ga ubacio u bastu par dana prije, da svi cuju i vide kako on ima ovna, onda ga ceremonijalno zaklao itd. Mislim, ja sam godinama klao kurban da niko nije ni vidio ni cuo. Jednostavno donesem meso i hajmo dalje. Ove godine nisam i vjerovatno necu vise nikad u zivotu jer sam shvatio da sve ovo sto se desava oko nas je zapravo odraz identiteta.

Ne djele se ljudi na vjernike i ateiste nego na vase i nase. Igrom slucaja, teisti imaju dobru pricu i alate s kojima omogucavaju zadovoljenje potrebe o zajednickom identitetu. Sve se o tome radi. Svete Knjige su pisane (objavljene) tako da promovisu egocentrizam. Koliko god neko bio "duhovan" ipak se to na kraju svodi na vlastiti ego. Ego je taj koji ne zeli prihvatiti da ce jednog dana umrijeti i nestati. Zato voli price koje kazu da nece. Kad vidi da postoje i drugi ljudi koji dijele to misljenje povezuje se s njima i gradi drustvenu pripadnost. On sad nalazi "dokaz" jer ko biva i drugi ljudi osjecaju to sto on osjeca, a u stvari i drugi ego ima istu potrebu da ne nestane. Oni dijele isti strah i onda ga pogresno shvataju kao dokaz da nesto kao postoji. Ako se pojavi neko ko ugrozava taj svjetonazor ego mora da se brani i onda se kreira ta vasi/nasi relacija.

Sasvim je nebitno ko su vasi, ako diraju nekog od nasih. Ranije su to bila teritorijalna razgranicenja plemena, kasnije su postala ideoloska a danas imas UN i nek klastere drzava ali je primarni uzrok kod svih drustvena pripadnost. Vasi/nasi. Ta potreba mora biti zadovoljena. Ako hoces da uspijes u nekoj grupi moras naci nacin da skrenes paznju na sebe i da ih fasciniras, a da istovremeno ne ugrozis alfu. Ako ne ugrozis alfu, automatski postajes "dobar primjer", ako ugrozis alfu onda postajes kafir, otpadnik, heretik - isto znacenje samo drugi jezik. Evo ti primjer sa ovogodisnjeg hadza gdje ljudi zapisavaju teritoriju tako sto na socijalne medije stavljaju papirice sa natpisom kome dovu uce. Znaci, slika Kabe i ljudi tavafe okolo a na slici u prvom planu njegova ruka i papiric na kojem pise: Dzemat taj i taj, ili Ime i Prezime. Znaci, to nema veze s vjerom, nego socijalnom pripadnoscu. Dobije pljesak /lajkove svih iz dzemata. A isti taj covjek... da ne pisem dalje... nema potrebe, razumijemo se :)
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#7042 Re: Ateizam

Post by harač »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:U HR sve po starom. :roll:

U Hrvatskoj djecu uče da su ateisti krivi za Auschwitz, a gay osobe upoređuju sa pedofilima

"U udžbeniku 'S Kristom u život', za 8. razred osnovne škole, mlade se vjernike, koji čine oko 86 posto učenika osnovnih škola, poučava da su ateisti ljudi koji su odgajani bez Boga te su stoga spremni stvoriti nešto (strašno) poput Auschwitza (a sve to usprkos činjenici da su Auschwitz koncipirali oni koji promiču ideju da Bog postoji). U udžbeniku se navodi kako su ateisti apsolutno neprihvatljivi, te ih se etiketira kao egoistične budale čiji se broj treba postupno smanjivati, kroz nametanje kršćanskog vjerovanja, odnosno tzv. civilizacije ljubavi",
https://www.klix.ba/vijesti/regija/u-hr ... /170903031
patriotova_1 škola katoličke tolerancije...
broj dva
Posts: 5450
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7043 Re: Ateizam

Post by broj dva »

--
Poslje namaza kurave i koka kako priliči VIP loži.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#7044 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

@apsidejzi
Odlicno rezonovanje. Iskreno me cudi da si teista, a istovremeno mi je i drago vidjeti jednog takvog teistu pored ovih... uobicajenih.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#7045 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

patriot_1 wrote:
Hakiz wrote:
Nisam ja tebe pitao šta je inkvizicija i ko je Lucifer.

Nego otkud oni kod dobrog boga.
Na sve si dobio precizan odgovor no za shvatiti nešto treba imati čime misliti!
Vrijeđati sagovornika koji te nije ničim uvrijedio i to raditi kao kršćanin, tako predstaviti svoju religiju, mislim da ti bog to neće lako oprostiti. Ako je to rezultat onoga šta si iz Biblije, od boga i Isusa naučio, mjesto u paklu ti je garantovano.

Ne trebaju ateisti dokazivati štetnost religija, Vjernici kao ti rade to veoma uspješno.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#7046 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote:Sta reci... Ateisti, bjezte iz EU u BiH, ili?

https://www.klix.ba/vijesti/regija/u-hr ... /170903031
Ma, Hrvatska. Sve rečeno.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#7047 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

Ovo je nešto na šta trebaju reagovati "obični" muslimani unutar IZ-a. Ako oni ne reaguju, sve su rekli i o sebi i o IZ-u itd. Naprave pritisak IZ-u a ako IZ ne reaguje, masovno iščlanjenje iz IZ-a i ostavljanje IZ-a bez novca od članarine. Muslimani i islam mogu postojati i bez IZ-a.

Ali da ne budemo previše strogi. Imate ljekare koji su nezadovoljni statusom, misle da su potplaćeni i idu iz BiH. A političari su doveli do te situacije. Ali, kada treba, svaki ljekar bi bolje lječio političara zbog kojeg je u lošoj situaciji nego "običnog" čovjeka koji mu ništa nije kriv.

Mi smo svi u BIH i inače servilan, poltronski i pirlično licemjeran narod.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#7048 Re: Ateizam

Post by medvjed23 »

neki su, ipak, jednakiji od drugih
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7049 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

Hakiz wrote:
patriot_1 wrote:
Hakiz wrote:
Nisam ja tebe pitao šta je inkvizicija i ko je Lucifer.

Nego otkud oni kod dobrog boga.
Na sve si dobio precizan odgovor no za shvatiti nešto treba imati čime misliti!
Vrijeđati sagovornika koji te nije ničim uvrijedio i to raditi kao kršćanin, tako predstaviti svoju religiju, mislim da ti bog to neće lako oprostiti. Ako je to rezultat onoga šta si iz Biblije, od boga i Isusa naučio, mjesto u paklu ti je garantovano.

Ne trebaju ateisti dokazivati štetnost religija, Vjernici kao ti rade to veoma uspješno.
A kako drugčije reagirati kad je očito da ponovo postavljaš glupo pitanje na koje si već prije dobio odgovor!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7050 Re: Ateizam

Post by patriot_1 »

apsidejzi wrote:Sta reci... Ateisti, bjezte iz EU u BiH, ili?

https://www.klix.ba/vijesti/regija/u-hr ... /170903031
Nađu jednu ili nekoliko rečenica , glupih, pa pljuju po cjeloj knjizi te crkvi i Hrvatskoj općenito!
Post Reply