Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#6976 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by putnik2107 »

NediM17 wrote:Moguce. Vjerovatno imas zracnih dzepova. Ili idi majstoru da odzraci fino, ili pusti jos dan-dva pa ce mozda "nadoci u voznji".
Smijem voziti dan-dva sa tečnosti preko MAX?
direstraits0078 wrote:Koji motor, auto?
Clio II, 2001., benzin, 16v
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6977 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ima odusak, ako 'docera cara do duvara' pljunuce visak napolje. Ali ako nece da se ugrije, ima sigurno zracnih dzepova pa ili ce 'nadoci u voznji' u narednih par dana, ili ces morati majstoru koji ti je mijenjao da ti fino odrzaci sistem. :)

E sada imam ja jedno pitanje.

Moze li na Megana III stati felga 15x6J ET50? Sporno je jedino zbog klijesta, moze li do kraja sjesti na glavcinu, 15'' nije sporno jer je dolazio i na fabrickim 15kama. Nazad isto naravno nije sporno, ali upitno je naprijed.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6978 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

putnik2107 wrote:
NediM17 wrote:Moguce. Vjerovatno imas zracnih dzepova. Ili idi majstoru da odzraci fino, ili pusti jos dan-dva pa ce mozda "nadoci u voznji".
Smijem voziti dan-dva sa tečnosti preko MAX?
direstraits0078 wrote:Koji motor, auto?
Clio II, 2001., benzin, 16v
Odvrni ventil za odzračivanje, naći ćeš ga negdje oko termostata, prati da li curi rashladna tekućina bez balončića zraka. Prije toga odvrni čep na ekspanzionoj posudi.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6979 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

NediM17 wrote:Ima odusak, ako 'docera cara do duvara' pljunuce visak napolje. Ali ako nece da se ugrije, ima sigurno zracnih dzepova pa ili ce 'nadoci u voznji' u narednih par dana, ili ces morati majstoru koji ti je mijenjao da ti fino odrzaci sistem. :)

E sada imam ja jedno pitanje.

Moze li na Megana III stati felga 15x6J ET50? Sporno je jedino zbog klijesta, moze li do kraja sjesti na glavcinu, 15'' nije sporno jer je dolazio i na fabrickim 15kama. Nazad isto naravno nije sporno, ali upitno je naprijed.
Zavisi od konkretne felge, nisu sve iste. Zavisi i koliko su potrošeni kočioni elementi, ništa bez probanja na licu mjesta.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6980 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

U pitanju su celicne felge od Mazde 3/6, ima ih koliko hoces za male pare. Ja ih vozim na Suzukiju, samo prstenovi sa 67.1mm na 60.1mm i udri. Cak imaju identicnu i sirinu i ET kao i Suzukijeve 16'' alu., tako da mi se to odlicno uklopilo. :-D

Ali Megane je druga prica ni na onim origigi alu. 16'' nema nekog prostora izmedju felge i kocionih celjusti (a one su cini mi se 6.5 cola siroke, ET47), a ove Mazdine su 6 cola siroke, ET50. Dakle nesto manje od 10mm bi bile vise prema celjustima u odnosu na alu. fabricke.

Toga me najvise i strah, sad plocice potrosene do pola, mozda bi i mogle stat, promijenis plocice, i prc, ne mozes ih vise staviti. :-)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6981 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Centralna rupica je 66.1 mm na 5x114.3. 4x100 je 60.1 mm.
Ružno bi bilo i ako može da stane.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6982 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Na Mazdi je 67.1mm, na Suzukiju 60.1mm. Govorim za te prstenove i tu redukciju. Sa ove Mazdine felge na Meganovu glavcinu bi trebala redukcija 1mm, ima i takvih prstena (67.1mm na 66.1mm), mogu se naruciti, to nije problem.

Slazem se da bi poruzno izgledalo. Vidim sad od Mazde 626 imaju varijante za celicne felge 6.5Jx15 ET38, to bi mu sjelo super, a mogu se naci lakse i jeftinije nego origigi Meganove sigurno. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6983 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Na Mazdi je 67.1mm, na Suzukiju 60.1mm. Govorim za te prstenove i tu redukciju. Sa ove Mazdine felge na Meganovu glavcinu bi trebala redukcija 1mm, ima i takvih prstena (67.1mm na 66.1mm), mogu se naruciti, to nije problem.

Slazem se da bi poruzno izgledalo. Vidim sad od Mazde 626 imaju varijante za celicne felge 6.5Jx15 ET38, to bi mu sjelo super, a mogu se naci lakse i jeftinije nego origigi Meganove sigurno. [emoji106]
[emoji106]
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6984 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

NediM17 wrote:Na Mazdi je 67.1mm, na Suzukiju 60.1mm. Govorim za te prstenove i tu redukciju. Sa ove Mazdine felge na Meganovu glavcinu bi trebala redukcija 1mm, ima i takvih prstena (67.1mm na 66.1mm), mogu se naruciti, to nije problem.

Slazem se da bi poruzno izgledalo. Vidim sad od Mazde 626 imaju varijante za celicne felge 6.5Jx15 ET38, to bi mu sjelo super, a mogu se naci lakse i jeftinije nego origigi Meganove sigurno. :thumbup:
Koliko kosta set tih felgi/tockova? Onako orjentaciono, polovnih i novih?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6985 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

direstraits0078 wrote:
NediM17 wrote:Na Mazdi je 67.1mm, na Suzukiju 60.1mm. Govorim za te prstenove i tu redukciju. Sa ove Mazdine felge na Meganovu glavcinu bi trebala redukcija 1mm, ima i takvih prstena (67.1mm na 66.1mm), mogu se naruciti, to nije problem.

Slazem se da bi poruzno izgledalo. Vidim sad od Mazde 626 imaju varijante za celicne felge 6.5Jx15 ET38, to bi mu sjelo super, a mogu se naci lakse i jeftinije nego origigi Meganove sigurno. :thumbup:
Koliko kosta set tih felgi/tockova? Onako orjentaciono, polovnih i novih?
100KM :thumbup:

ja alu vrhunske za 250KM kupio , isto 626 :run:

Image

:mrgreen:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6986 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Jeftino. A dobro. To su samo felge bile ili i gume? Ja nedavno prodao set ljetnjih za Clio 4 sa celicnim felgama i 185/65 R15 Bridgestone za 380 KM. Nove.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6987 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

direstraits0078 wrote:Jeftino. A dobro. To su samo felge bile ili i gume? Ja nedavno prodao set ljetnjih za Clio 4 sa celicnim felgama i 185/65 R15 Bridgestone za 380 KM. Nove.
samo felge :thumbup: , gume bile nove , a celicne jako lose, tako da je dobro ispalo :)
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6988 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Tako je, oko 100-120KM se vrte celicne 15'' za Mazdu a ima ih na svakom cosku (najvise od svih 5x114.3mm). Jos je dobro sto Mazda ima najvecu centralnu rupu od svih tako da samo odgovarajuci prsten i mozes te felge staviti na sta hoces. :thumbup:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6989 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Đeš lastavicu turit' na baklavu, ne ide brate, ne ide... :D
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6990 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Sto nece ici. Samo treba nac ove sto fino pasu sirinom i ET-om, preko neke fine ratkape i Bog te veselio. :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51439
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6991 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Zar nije lakse naci renault felge i rijesiti se komplikacija???
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6992 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Apsolutno svejedno. Prve koje ispadnu dobre ce biti pazarene. :)

Samo znam da od ovih 15x6 ET50 nema nista, iako je sad na Pik-u moguce naci makar 20 kompleta.

A dugo do sljedece zime, nije nikakva hica.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83467
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6993 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

I dalje mi curi rashladna tekucina :roll:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6994 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Na Lybri? Racve i selne na isparivacu?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83467
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6995 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote:Na Lybri? Racve i selne na isparivacu?
Ja ba.

Fazon je sto nekad curi, pa onda jedan period nikako. Selnu koja je bila problematicna sam zamijenio.

Na Lanča forumu naidjem na odgovor da je problem u cepu koji ne obavlja posao. Raja rjesavala belaj tako sto kupe drugi cep, cak kalibrisan na manji pritisak.

Tako i uradim, kupim u Motorexu cep, medjutim opet ispod auta lokva :roll:

Doduse jesam bio presuo antifriza iznad Max, ali ne vjerujem da to ima veze :roll:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6996 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Sto nece ici. Samo treba nac ove sto fino pasu sirinom i ET-om, preko neke fine ratkape i Bog te veselio. :thumbup:
:thumbup:

Image

evo ih za zime, 225/45/R18 :mrgreen:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#6997 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote:
NediM17 wrote:Na Lybri? Racve i selne na isparivacu?
Ja ba.

Fazon je sto nekad curi, pa onda jedan period nikako. Selnu koja je bila problematicna sam zamijenio.

Na Lanča forumu naidjem na odgovor da je problem u cepu koji ne obavlja posao. Raja rjesavala belaj tako sto kupe drugi cep, cak kalibrisan na manji pritisak.

Tako i uradim, kupim u Motorexu cep, medjutim opet ispod auta lokva :roll:

Doduse jesam bio presuo antifriza iznad Max, ali ne vjerujem da to ima veze :roll:
Kakav cep kakvi bakraci. Ja sam ih natjerao i na ovom Meganeu o kojem pricam i na mom Suzukiju da svugdje stave duple selne. Pazi sad, nijedan auto nije izgubio kap jednu antifriza. Samo dobro zategnuti spojeve i nema tu problema. ;-)

@amar1994
Nakon istrazivanja dosao sam do zakljucka da jedine felge koje su priblizne Meganovim fabrickim (uzimajuci sve 5x114.3 aute u obzir sa centralnom rupom 66.1mm i 67.1mm a da su iole dostpuni) su od Mazde MPV. Za 626 ipak ne postoji 15x6.5 ET38 celicara u OE varijanti, tako da nista od toga.

Na kraju @konektovani imade pravo. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83467
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6998 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote:
Kakav cep kakvi bakraci. Ja sam ih natjerao i na ovom Meganeu o kojem pricam i na mom Suzukiju da svugdje stave duple selne. Pazi sad, nijedan auto nije izgubio kap jednu antifriza. Samo dobro zategnuti spojeve i nema tu problema.
Godinu i po se patim sa ovim :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6999 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:
@amar1994
Nakon istrazivanja dosao sam do zakljucka da jedine felge koje su priblizne Meganovim fabrickim (uzimajuci sve 5x114.3 aute u obzir sa centralnom rupom 66.1mm i 67.1mm a da su iole dostpuni) su od Mazde MPV. Za 626 ipak ne postoji 15x6.5 ET38 celicara u OE varijanti, tako da nista od toga.

Na kraju @konektovani imade pravo. :D
:thumbup:

tako sam ja imao dobru ponudu za hondine felge isto 5x114,3 ali nisu odgovarale nikako , a ove OEM mazda legle iz prve ko salivene, ni adaptera, ni kojeg djavola :) , imao na astri plasticne adaptere, jebo ti ono, jos ako ne paze kad montiraju pa slome :-) :-) , veselo :mrgreen:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#7000 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@Bata

Idi onom ko ti je ugradio plin, pitaj ga koje su najbolje selne i gdje se imaju kupiti, otidji, kupi, i natjeraj ga da sve duple stavi, spomenuces me! ;-)

To je jedino pravo rjesenje, sve drugo je izmisljanje vruce vode.

@amar

Te od Honde svakako ne mogu stati na Mazdu sto se ne bi tokarile, jer je Mazda 67.1mm , a Honda 64.1mm. Kada je obrnuta situacija, prsten i rijesen problem. Doduse kod mene je prsten debeo 3.5mm tako da je tesko da dozivi neko ostecenje! :thumbup:

Image
Image
Image
Image
Image

:thumbup:
Last edited by NediM17 on 17/11/2016 00:38, edited 1 time in total.
Post Reply