Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#6951 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by drug_profi »

stakasa wrote:
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
Ovo je oda jednom čovjeku i jednom vremenu, sa zaključkom da nova vremena donose i nove običaje.
Apsolutno nije neutralna.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6952 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

stakasa wrote:
piupiu wrote:Nema veze odakle je ko, pričamo o razgovorima koje smo ovdje vodili, gdje se ispostavilo da smo mi, obični, nefunkcionerski gradjani Sarajeva, imali pristup stvarima kojima ljudi istog ili sličnog profila iz manjih mjesta nisu imali. Tipični centar-periferija raskol. A to oko ceste, evo ovdje su se baš žalili ljudi kako nisu mogli asfaltirati cestu ili šta već jer su sve pare išle u Sarajevo i Beograd...
Ono, beton - civilizacijski domet :D
:lol:

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6953 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

SaraFina wrote:Moguće da si u pravu piju. Moje vidjenje je drugačije.
Ja sam se ovdje borila da im dokažem da nisu u pravu... i izgubila. :D :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6954 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

drugi profil wrote:
stakasa wrote:
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
Ovo je oda jednom čovjeku i jednom vremenu, sa zaključkom da nova vremena donose i nove običaje.
Apsolutno nije neutralna.
Pa to i ja kazem. Zato sam i podvlacio i pitao - kako... Da mi se objasni, nacrta sto ne vidim. Ispade da sam te 89-e jedini naguzen bio - ja :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6955 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

Nije mene ni dan danas stid priznat da mi je u Jugoslaviji bilo lijepo i da sam je smatrao svojom. Ali i da sam raskrstio sa tim ima 20 i nesto godina. Prizivati je danas je notorna glupost. Kao sto je i nepotrebno sve mane danasnje BiH referirati u odnosu na Jugoslaviju.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6956 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:Definiši komunističkog buržuja? :lol:
Citirao bih Amadeusa (ne Volfganga nego li Ramba) :D

Oksimoron, sudbine klete (oksimoron) tesko breme (oksimoron) - to je kad dodje (oksimorn) poslEdnje vrEme... :|

https://www.youtube.com/watch?v=Jt-Pn8OuVXc
Mislim da se Djilas ne bi složio s tEBE, a ni s RambO. Kak nije on pisal o komunističkoj buržoaziji? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6957 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by insomnia78 »

Ima zato vojvodin “prvi na svetu crveni car”
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6958 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

John Cleese wrote:
Ohoho! Sad si moj... sve cu ti pare uzet...
Smijes li po cvanciku da ce izjavit' da je Panonski mornar djetinjasta pjesma - skroz? :|
Po petobanku da ce rec nikad nije lovio barske ptice? :|
Tu bi kontinjud...
ne...kladim se samo na -slovensku-.
što se tiče ostalih prapra starih, moguće...i sam kaže na onom live albumu da se ježi kad čuje svoj glas u prvim pjesmama, plus loša mikseta, plus benigne stvari koje pominje tipa - rezanci s makom, pop ćira i pop spira, kurci, palci...

barske ptice nije odavno lovio....imao je trip zadnjih par godina, ništa veliki koncerti, samo mala sala i samo on i dujin na klavijaturama...i samo pjesme koje nisu bile popularne i puno izvođene.
razumljivo je to...dokurči i narkomanu samo jedan te isti opijat. al, dokurčile mu i seoske sale....pa se ponovo vratio močvarama i tetrebima. :mrgreen:
regularno je to, i bouvi je imao te faze, i dilan...nedeljko bajić baja nije, al nije isključeno da neće, na nekom unplugget koncertu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6959 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by ExNihilo »

Nekad je i ovako Balaš pjevao o Jugi :D
Protesti sedamdesetih
vise su bili odraz mode
jer bokal pun slobode
tocen je za nas

Ej, mi smo bar imali putovanja
perone, suze, cmakanja
crveni pasos bez mane
sto prolazi grane bez puno njakanja

Dnevnici osamdesetih
svrljani su na jarke razglednice
svet je lice sminkao
zbog nas
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6960 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

stakasa wrote:
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
oš kratak i efikasan ili dug i uspavljujući odgovor?
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#6961 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by drug_profi »

stakasa wrote:Nije mene ni dan danas stid priznat da mi je u Jugoslaviji bilo lijepo i da sam je smatrao svojom. Ali i da sam raskrstio sa tim ima 20 i nesto godina. Prizivati je danas je notorna glupost. Kao sto je i nepotrebno sve mane danasnje BiH referirati u odnosu na Jugoslaviju.
Ma da se razumijemo, niko nije napušen da misli da je to danas moguće.
Međutim Jugoslavija je jedna napredna i prosperitetna, takoreć civilizacijska težnja koja ne može tako lako nestati.
Jugoslavije će biti opet, samo nas neće biti tu da je vidimo. Naravno, biće drugačija i bolja od prethodnih, jer je to sasvim logično.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6962 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

radostan dan wrote:
stakasa wrote:
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
oš kratak i efikasan ili dug i uspavljujući odgovor?
dug
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6963 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:
stakasa wrote:
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
oš kratak i efikasan ili dug i uspavljujući odgovor?
dug
ma bjež, jašta ću...

vidi...latino srbin ispoliran austrougarskom pastom. a sve pod firmom - rezanci s makom, budba erdeljan i njeni bršljani, itd... znaš kad ćeš ga uhvatiti za glavu, a kad za rep? :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6964 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

Ta mi je cucla jasna, ja sam ocekivao odgovor na podveceno, interesuje me kako si dosao do onoga zakljucka na osnovu one pjesme
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6965 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

drugi profil wrote:
stakasa wrote:Nije mene ni dan danas stid priznat da mi je u Jugoslaviji bilo lijepo i da sam je smatrao svojom. Ali i da sam raskrstio sa tim ima 20 i nesto godina. Prizivati je danas je notorna glupost. Kao sto je i nepotrebno sve mane danasnje BiH referirati u odnosu na Jugoslaviju.
Ma da se razumijemo, niko nije napušen da misli da je to danas moguće.
Međutim Jugoslavija je jedna napredna i prosperitetna, takoreć civilizacijska težnja koja ne može tako lako nestati.
Jugoslavije će biti opet, samo nas neće biti tu da je vidimo. Naravno, biće drugačija i bolja od prethodnih, jer je to sasvim logično.
Ma nece je biti a postoje i bolje civilizacijske teznje kojima se moze tezit ako bude volje u tezhacha :D
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6966 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

bježi bolan, odoh raditi, ima nas na budžetu što radimo i svoj i poso još troje što im je jedina funkcija da čuvaju tepih -skupljaju prašinu po sebi, da ne padne na pomenuti...
Tope se snovi kao sante, ej Komandante…
če gevara, koča popovič, tempo, ima hejbet ino i domaćih....
A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…
neko vani i veliča neoliberalizam, a neko ovdje, jebe se sa hamalima i irgatima kojima je ovaj sistem vrh demokratske und humanističke piramide, do sad neviđene u svjetskim okvirima.
Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…
pa plamtile su bez njega....nije slagO.
I prevareni…
uh, jaka muda...prevaren on i njemu slični...pa prevareni su i demobilisani borci abih, građanstvo sadašnje države...đe su vaučeri, akcije od privatizacije, tantijemi onoga što je bila društvena - dakle svačija svojina....đe su radovanove šume borcima er esa?
prevaren...vazda je neko prevaren kada se puno primi...prevari pička momka, prevari alija za reviziju tužbe, prevari momo krajišnik da će istočno biti las vegas.
pusti slaninara, svaki kuka na isti način, nije to krš i ljuto sunce isklesalo ko tebe. :wink:
uostalom, što si prevaren?..sam kažeš da ti je bio pun kurac milojka i njegovog javljanja sa marakane. :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6967 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by stakasa »

Da, bio mi ga je pun kurac ali jos uvjek nedovoljno da razjebe s ove druge strane tasa. Prevaren jer su gurali ideju (i usput se dobro omastili) da bi onda ekspresno prali ruke od nje i mjenjali dres. Prevaren se osjecao tad, mladost, neiskustvo... Zato i jesam za neoliberalizam - izvoli braco, koliko para toliko muzike, nemoj mi samo muda pod bubrege, to sam apsolviro
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#6968 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
John Cleese wrote:
piupiu wrote:Definiši komunističkog buržuja? :lol:
Citirao bih Amadeusa (ne Volfganga nego li Ramba) :D

Oksimoron, sudbine klete (oksimoron) tesko breme (oksimoron) - to je kad dodje (oksimorn) poslEdnje vrEme... :|

https://www.youtube.com/watch?v=Jt-Pn8OuVXc
Mislim da se Djilas ne bi složio s tEBE, a ni s RambO. Kak nije on pisal o komunističkoj buržoaziji? :D
Zato smo ga i u'apsili onomad :|

P.S.
S RambA :| :D
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#6969 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by John Cleese »

radostan dan wrote: ne...kladim se samo na -slovensku-.
Daj barem cenera na "Da ti je BMW (i ostalo sve)" :| :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6970 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote: aha, misliš na rekvijem...pa nećeš vjerovati, ili ćeš misliti da naknadno pametujem (obzirom na dob, pred vratima dvadesetih...ako se dobro sjećam, panta rei je izašao s kraja osamdesetosme ili početkom osamdesetdevete), ali zajebo sam i antititovce, i titovce, a i balaševića izgleda.
doživio sam je baš kao pjesmu o jednom dobu i jednom čovjeku...ni kao pogrdnu, ni kao pohvalnu. ni kao pljuvanje, ni kao šminkanje roze bojom. zapis, trag u vremenu, tačno u milimetar i gram. i sad kad je čujem, u nozdrvama mi je miris tog vremena, a pred očima boje i slike, fotografski tačne i precizne.
to mi je omogućio balaš. onaj na kog sam trošio pare i koji vrijedi...
pjesma je objektivna i najbitnije - univerzalna. nikad je nisam doživljavao kao namjenjenu samo ćopavom zagorcu. nikad me nije usmjeravala da slušajući je mislim o njegovoj epoleti, ofanzivama, moći ili stradanjima...već o istoriji jednog čovjeka, nevezano za ime, koje će u jednom trenutku mrviti istoriju, peći krila u svom letu tik ispod sunca, a jednog dana biti kamenovan, on ili njegovo djelo, bilo koje - kod filozofa misao, kod ratnika bitka, kod arhitekte most, zgrada.
ne znam, možda mi je u takvom razumjevanju stihova pomogao naslov albuma - panta rei...ili zadnji stih - sve se menja i sve teče, čoveče.
baš ga je, i njega i sve na koje je pjesma primjenjiva lagano i jednostavno spustio na - mjeru. bio on mahatma gandi, kurt valdhajm, i slično.

ako hoćemo da se fokusiramo na individuu u pjesmi. a po meni, to je više pjesma o prirodi ljudskog bića (bilo kog, posmatranog grupno), a ne o pojedincu.
Ja sam prvi spomenuo tu pjesmu na ovoj temi, kao pjesmu kojom se "oprostio" od "Računajte na nas", za koju u pjesmi kaže da je već tada prestao izvoditi. Sigurno je nije više nikada ni zapjevao, jer joj je vrijeme isteklo. Sad, šta bi Splićama da je zatraže, to samo oni znaju. Pjesma se kao ne-parodija može još jedino još nalaziti (i nalazi se) na repertoaru kojekakvih kvazi-ljevičarskih bendova iz cijele Juge.
Inače ta godina kada je izašao album sa pjesmom Requiem je bila obilježena mitinzima "istine" kosovskih Srba cijele godine i po cijeloj Jugoslaviji, na što se u pjesmi jasno aludira. Godina prepuna vjesnika bure, ali iz moje tada dječije perspektive jedna od najljepših.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6971 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by radostan dan »

John Cleese wrote:
radostan dan wrote: ne...kladim se samo na -slovensku-.
Daj barem cenera na "Da ti je BMW (i ostalo sve)" :| :D
sad me buniš rođo...misliš li na borinu - on i njegov bmw, iz sedamdesestsedme, osme, ili na onu balaševu - neki se rode kraj vode? :D
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#6972 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by John Cleese »

radostan dan wrote:
John Cleese wrote:
radostan dan wrote: ne...kladim se samo na -slovensku-.
Daj barem cenera na "Da ti je BMW (i ostalo sve)" :| :D
sad me buniš rođo...misliš li na borinu - on i njegov bmw, iz sedamdesestsedme, osme, ili na onu balaševu - neki se rode kraj vode? :D
https://www.youtube.com/watch?v=8WRn-VjZj80&t=1m14s :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6975 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

stakasa wrote:

Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu…
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante…

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu…

Tope se snovi kao sante, ej Komandante…

Chorus:
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k’o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike…

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…


Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla…
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju…

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante…

(Chorus)

I svi su tu da dobiju na toj lutriji…
Na barikadama su uvek najbrži,
al’ nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na “Hej Sloveni”?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni…

I prevareni…

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei…
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.

Jer sve se menja, i sve teče… Čoveče

Mislim, kako!!!???
Nisam ni ja raskrstio sa YU odmah - uzelo je to vremena. Tako i kod Balasevica samo mozes vidjeti razicite epohe ljubavi i inspiracije u pjesmama. Pjevao je i Safet Isovic o Gavrilu Principu - pa bi sad trebao neko postirati taj teksti i pitati aman zasto, kako,..

Bezveze je ovo pljuvanje po Balasevicu - njegova stvar - i dalje je veliki umjetnik i veliki covjek.

Meni je veca enigma Corba, zar je moguce da je onakav kreten mogao napisati Andjela.
Post Reply