Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
- irac300
- Posts: 9066
- Joined: 18/07/2009 18:36
#6951 Re: Ateizam
Samo Ramazan jaci, a i to zbog razmjene recepata. 
-
L u c i f e r
- Posts: 12480
- Joined: 30/11/2013 14:50
#6952 Re: Ateizam
Zadnji post od prije mjesec i po, i to od forumasa koji se buni zbog ofovanja...

-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#6953 Re: Ateizam
beni-bu-man wrote:cuj ga matere ti, oplako sam![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Čega je ovaj dr. led te jebo?
Svaki ovaj glupan je nekakv dr., a nigdje ne piše čega. Mada sumnjam da su to dr. iz oblasti Pustinjskih priča IV.
-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#6954 Re: mod-comment
arzuhal wrote:Ova tema je već odavno napustila neki normalan tok, što onaj zadan i zamišljen u uvodnom postu, što onako...Već odavno je njen naslov obesmišljen s obzirom na to da ovdje nije riječ o ateizmu kao jednom stavu spram svijeta oslobođenom religijskih okvira i načela i ne vodi se rasprava o ateizmu kao svjetonazoru niti se navode i brane nekakva načela ateizma, nego tema ponajviše služi kao prostor za poprilično plitko flejmanje, za ismijavanje i ruganje religiji i religioznim ljudima od strane pojedinaca koji, bilesi, to čine najmanje iz ateističkih pobuda već nekih drugih, i čini mi se da žalosnim što bih ja, kao vjerujući čovjek, trebao ustati u zaštitu (prava i smisla) ateizma i kazati kako TO sigurno nije ateizam ili je, preciznije, od svega drugog najmanje - to. Tema se, baš zbog toga, ne bi mogla preimenovati čak ni u "Samo za predane ateizmu" (budući da je trebala biti svojevrsni pandan temi sličnog naziva s vjerskim sadržajem)...
Tu i tamo se našaliti, ok, ali napraviti poligon za trehanje i istresanje vlastitih potreba...Dugo već ne reagujem (kao moderator) jer kontam da će doći kraj tome, al' jok...Pa ili se nastojte vratiti (podsjetite se prvim postovima s ove teme) na neki normalan tok ili ćemo je mandaliti i sklanjati u Arhiv foruma...Ili možda neke treće opcije, selektivnije...
Hvala, šta god odlučili
A ismijavanje vjere kao ideologije i religije kao organiziranog sistema vjerovanja je zabranjeno ili loše na osnovu čega? Nemojte da nam se sjeverna kroeja smije.
- tranquil
- Posts: 6638
- Joined: 11/08/2007 00:55
- Location: Mare Tranquillitatis
#6955 Re: Ateizam
Prije nekoliko stranica sam na ovoj istoj temi "ateizam" pokušao nagovoriti čovjeka da preispita svoje mišljenje da pijevac može vidjeti dimenziju anđela, koje je stekao jer nije shvatio naučni tekst o rasponu elektromagnetnog spektra kojeg vide ptice.
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#6956 Re: Ateizam
L u c i f e r wrote:A sto se tice mandaljenja teme...![]()
Btw arza je meni skroz ok ko mod i hvorumas.
Ovo je jedno 3-4 tema sa tematikom ateizma po redu, mescini.
Sve su ranije zamandaljene zbog internet dzihadlija, dodju ljudi na temu da je zaseru i tako zarade koji sevap, neka masala.
I ondak moderatori reknu, ne zna se ko je poceo rat, a sve su strane cinile zlocine, helem mandal.
Mi otvorimo, oni mandal, i sve tako.
Mislim da je dobro da ima ovakva tema na hvorumu.
To najbolje govori broj njenih postova i pregleda.
Da nema ove teme onda bi smo mi kenjali po teistickim.
Mislim da je ok i kad ovakva tema ode u sirinu i zaebanciju, jer to je ateizam - nema dogme.
A ako se ne daj boze i zamandali...
Otvoricemo novu temu "Ateizam - hopusteni muhabeti", jal na pdfu Religija, jal eventualno na pdfu Razne diskusije.
Ako se i ta zamandali, otvoricemo temu "A a teista nemoj biti ti..." itd.
I mirna Bosna.
Ha ja.
pravi Lucifer, samo podjebava i zakuhava
manje Msrčkohrčka i više zajebancije
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#6958 Re: Ateizam
hladan.preminger wrote:
Čega je ovaj dr. led te jebo?
Svaki ovaj glupan je nekakv dr., a nigdje ne piše čega. Mada sumnjam da su to dr. iz oblasti Pustinjskih priča IV.
Smrel ce nam to objasniti
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#6959 Re: Ateizam
K'o sto je objasnio i brade, celave glave, i sve ostalo sto ga se ikad upitalo - citatom iz Kur'ana, koji ni sam ne razumije i koji takodjer ne zna objasniti... Komedija...
Ovo je tacna informacija (iako je na slici u sarkasticnom smislu), i to je ono oko cega se moze i treba diskutovati. Cak i s vjernicima. Ali, bez da se uplicu kojekakvi besmisleni citati iz kojekakvih zbirki radova (pa da se onda u tim citatima, u kojima zapravo ne pise nista konkretno nego je sve ostavljeno da se "tumaci", traze "istine" i "naucne cinjenice").
Slika i tekst na njoj je, pa ma kome se to svidjalo ili ne - 100% istina. I nije to samo Svedska, nego su tu i Norveska i Holandija. Pa, u Norveskoj se vjerski objekti pretvaraju u vrtice i zabavista jer zjape prazni godinama, sto znaci da nema vjernika.
A, ako pricamo o Svedskoj, cak i ono 20% vjernika vecinom cine dosljaci, medju kojima je i neki broj nasih izbjeglica.
Recimo, licno poznajem jednu takvu porodicu, iz Gorazda su, Bosnjaci-muslimani. Tamo su zavrsili iz poznatih razloga (rat), a onda se, igrom slucaja (oni kazu da ih je bog nagradio, ali ne znaju reci za sta tacno je ta "nagrada"), desilo da na obicnoj lutriji-grebalici kupljenoj usput, na kasi nekog marketa (sto je kocka, zar ne... a kockanje je zabranjeno u islamu, koliko je meni poznato...), dobiju pozamasnu cifru (cini mi se da je bilo 100.000).
I onda su odigrali pametno - otvorili su malu trgovinu. Sinovi su tada bili mladi, ispod 18, i jos su se skolovali.
Ta radnjica je polako radila, i rasla. Danas, 23 g. poslije, njih dvojica burazera su od kralja nagradjeni "najbolji strani biznismeni", i vlasnici su drugog najveceg lanca marketa u Svedskoj (Max).
I super, i svaka cast.
Medjutim, ono sto zelim da kazem jeste da ta ateisticka Svedska, koja je, btw, jedna od najuredjenijih drzava svijeta, ni jednog jedinog momenta nije diskriminirala nikoga od njih, pogotovo ne na bazi vjere.
Hajmo biti iskreni - da li bi neki ateista mogao ostvariti isto ovo u Saudiji? Emiratima? Qataru?
Cak se nista nije desilo ni prije par godina, kada se desavalo ono njesta u Palestini i kada bila pokrenuta ona nekakva akcija bojktoa proizvoda firmi koje su u jevrejskom vlasnistvu. Oni su tada, hladno, iz svih svojih marketa izbacili Coca Colu, Pampers, Nestle, i ko zna sta jos. I jasno i glasno rekli zasto su to uradili (o ovome se moglo procitati i u nasim novinama, a i sirom interneta).
Naravno, kasnije je sve to opet vraceno u prodavnice. Ekonomija i lova su ipak jedno, a vjera drugo, zar ne...
Poenta ovog primjera je, nadam se, jasna - ateizam nije nikakva ideologija, pokret, sekta ili bilo sta slicno. Nismo ni radikalni na bilo koji nacin, jer nama ateistima je totalno svejedno ko u sta vjeruje ili ne vjeruje sve dok se ponasa normalno, kao covjek.
Da li je ovo slucaj s religijama i vjernicima?
Ni priblizno. A to sasvim lijepo mozemo vidjeti na svakom koraku, ukljucujuci i ovaj forum.
A ovo je, u stvari, sustina.Raigor Stonehoof wrote:
Ovo je tacna informacija (iako je na slici u sarkasticnom smislu), i to je ono oko cega se moze i treba diskutovati. Cak i s vjernicima. Ali, bez da se uplicu kojekakvi besmisleni citati iz kojekakvih zbirki radova (pa da se onda u tim citatima, u kojima zapravo ne pise nista konkretno nego je sve ostavljeno da se "tumaci", traze "istine" i "naucne cinjenice").
Slika i tekst na njoj je, pa ma kome se to svidjalo ili ne - 100% istina. I nije to samo Svedska, nego su tu i Norveska i Holandija. Pa, u Norveskoj se vjerski objekti pretvaraju u vrtice i zabavista jer zjape prazni godinama, sto znaci da nema vjernika.
A, ako pricamo o Svedskoj, cak i ono 20% vjernika vecinom cine dosljaci, medju kojima je i neki broj nasih izbjeglica.
Recimo, licno poznajem jednu takvu porodicu, iz Gorazda su, Bosnjaci-muslimani. Tamo su zavrsili iz poznatih razloga (rat), a onda se, igrom slucaja (oni kazu da ih je bog nagradio, ali ne znaju reci za sta tacno je ta "nagrada"), desilo da na obicnoj lutriji-grebalici kupljenoj usput, na kasi nekog marketa (sto je kocka, zar ne... a kockanje je zabranjeno u islamu, koliko je meni poznato...), dobiju pozamasnu cifru (cini mi se da je bilo 100.000).
I onda su odigrali pametno - otvorili su malu trgovinu. Sinovi su tada bili mladi, ispod 18, i jos su se skolovali.
Ta radnjica je polako radila, i rasla. Danas, 23 g. poslije, njih dvojica burazera su od kralja nagradjeni "najbolji strani biznismeni", i vlasnici su drugog najveceg lanca marketa u Svedskoj (Max).
I super, i svaka cast.
Medjutim, ono sto zelim da kazem jeste da ta ateisticka Svedska, koja je, btw, jedna od najuredjenijih drzava svijeta, ni jednog jedinog momenta nije diskriminirala nikoga od njih, pogotovo ne na bazi vjere.
Hajmo biti iskreni - da li bi neki ateista mogao ostvariti isto ovo u Saudiji? Emiratima? Qataru?
Cak se nista nije desilo ni prije par godina, kada se desavalo ono njesta u Palestini i kada bila pokrenuta ona nekakva akcija bojktoa proizvoda firmi koje su u jevrejskom vlasnistvu. Oni su tada, hladno, iz svih svojih marketa izbacili Coca Colu, Pampers, Nestle, i ko zna sta jos. I jasno i glasno rekli zasto su to uradili (o ovome se moglo procitati i u nasim novinama, a i sirom interneta).
Naravno, kasnije je sve to opet vraceno u prodavnice. Ekonomija i lova su ipak jedno, a vjera drugo, zar ne...
Poenta ovog primjera je, nadam se, jasna - ateizam nije nikakva ideologija, pokret, sekta ili bilo sta slicno. Nismo ni radikalni na bilo koji nacin, jer nama ateistima je totalno svejedno ko u sta vjeruje ili ne vjeruje sve dok se ponasa normalno, kao covjek.
Da li je ovo slucaj s religijama i vjernicima?
Ni priblizno. A to sasvim lijepo mozemo vidjeti na svakom koraku, ukljucujuci i ovaj forum.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6960 Re: Ateizam
Treba ipak biti precizan. Koliko ja nadjoh brzinskim googlajuci Eurobarometar iz 2010 je nasao 18% onih koji vjeruju u boga, 34% ateista, a 45% oni koji ''vjeruju u neku vrstu duhovne energije ili zivotne sile'' ili tako nesto..
Tehnicki, da li su te osobe ateisti? OK, odbacuju religije, ali su samo jednog boga zamijenili drugim.. tom nekom misticnom energijom ili sta vec furaju. Tu je ipak toliko stvari da nema formalne organizacije i grupe (osim mozda zajednickog imena New Age pokret za sve to). Moje misljenje je da ocekujem jednak nivo kriticizma prema tome kao i prema religiji, jer se i svodi na isto. Stoga, ateista je valjda neko ko ne vjeruje ni u te bajalice.
Tehnicki, da li su te osobe ateisti? OK, odbacuju religije, ali su samo jednog boga zamijenili drugim.. tom nekom misticnom energijom ili sta vec furaju. Tu je ipak toliko stvari da nema formalne organizacije i grupe (osim mozda zajednickog imena New Age pokret za sve to). Moje misljenje je da ocekujem jednak nivo kriticizma prema tome kao i prema religiji, jer se i svodi na isto. Stoga, ateista je valjda neko ko ne vjeruje ni u te bajalice.
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#6961 Re: Ateizam
Pa, ako gledamo striktno po vazecim "pravilima", teizam = religioznost/vjerovanje/poboznost prema bogu kakvim ga prikazuju/zamisljaju postojece religije, a ateizam = sve kontra toga, odnosno nepostojanje religiznosti/vjerovanja/poboznosti prema svemu tome.
U principu, i ako sve to gledamo na ovaj nacin, i teisti i ateisti su upravo onakvi kako sam i ranije govorio - istovremeno i vjernici i nevjernici.
Teisti su vjernici jer vjeruju da bog postoji, a istovremeno su i nevjernici jer ne vjeruju da bog ne postoji.
Ateisti su nevjernici jer ne vjeruju da bog postoji, a istovremeno i vjernici jer vjeruju da bog ne postoji.
A istina je da niko ne zna. Logika i postojeca znanja i dokazi o bogu su trenutno na strani ateista. Ali, to ne znaci da se sve to ne moze promijeniti, iako licno mislim da nece nikada.
A istina je da smo svi isti i da nas se jedino moze razlikovati po vidljivim fizickim karakteristikama (rasa i boja koze), i onim nevidljivim golim okom, a to je krvna grupa.
Religija, tj. i teizam i ateizam su samo stanje uma. Mentalno stanje svakog pojedinca, koje je promjenjivo i zavisi iskljucivo od licne zelje i volje svakog pojedinca, ali i drugih faktora koji uticu na tu zelju i volju, poput sredine/okruzenja, obrazovanja, naucenih stvari, itd.
Cinjenica je da se ljudi ne radjaju religiozni, tj. s vjerom u boga i "znanjem" o njemu na bilo koji nacin, nego se to uci kroz zivot.
Da li mozemo onda reci da se radjamo kao ateisti? Ne. I ateizam je, zapravo, nesto nauceno. Cak iako nam se kao djeci nista ne govori o vjeri/religiji/bogu, na taj nacin smo nauceni da ne vjerujemo, da tome ne pridajemo vaznost.
Licna mentalna nadogradnja, tj. proces ucenja je cjelozivotni proces koji pocinje momentom rodjenja, i zavrsava momentom smrti. A ucimo na razne nacine - svim culima i fizicki, tijelom. I za sve to je uvijek i samo nadlezan i odgovoran jedan nas organ, a mozda se moze reci i CPU - mozak.
Sve izmedju toga je stvar nase licne volje, a koju baziramo i definisemo na osnovu naucenoga do tog nekog momenta u kojem to nesto odlucujemo.
Npr. Smrle (uzimam te samo kao primjer) je vjerovatno odrastao u religioznoj sredini, koja je mogla biti potpuno religiozna, ili djelimicno, nebitno je. Samim tim njegov mozak je primao informacije o tome od malih nogu, i njemu su te stvari s odrastanjem bile sasvim normalne, prihvatljive i on ih slijedi i danas. Vremenom se nadogradio u tom pravcu uceci o tome, citajuci, slusajuci, gledajuci, i upraznjavajuci sve nauceno o tome. Ali, to mu, sustinski, nije ostavilo puno prostora za sagledavanje svega toga "izvana", s nekakve neutralne pozicije.
S druge strane sam recimo ja, koji sam odrastao u polureligioznom okruzenju u kojem roditelji nisu bili religiozni, a dede i nane jesu. Medjutim, moj kontakt s tim stvarima je bio vrlo ogranicen i svodio se na vjerske praznike, dok se u mom direktnom i najblizem okruzenju (porodica) o tome nije ni pricalo, niti se bilo sta upraznjavalo. Samim tim nisam ni na koji nacin od malih nogu bio "prisiljen" da o tome ucim, saznajem i da to praktikujem.
Kasnije, s dovoljno godina u goozici (preko 20 tada), odlucio sam da zelim da malo vise naucim o svemu tome, pa sam poceo citati, ukljucujuci i vjerske knjige poput Kur'ana i Biblije.
Ali, moj background je bio rasterecen svega toga, tako da sam u sustini u ovo novo ucenje usao otovrenog uma.
I - takvog uma sam i ostao, jer te vjerske knjige, a sa prethodnim znanjem, iskustvima i obrazovanjem koje sam imao prije citanja istih, bilo je poprilicno i naprosto me nista iz tih knjiga nije ubijedilo u istinitost bilo cega sto u njima pise.
U principu, i ako sve to gledamo na ovaj nacin, i teisti i ateisti su upravo onakvi kako sam i ranije govorio - istovremeno i vjernici i nevjernici.
Teisti su vjernici jer vjeruju da bog postoji, a istovremeno su i nevjernici jer ne vjeruju da bog ne postoji.
Ateisti su nevjernici jer ne vjeruju da bog postoji, a istovremeno i vjernici jer vjeruju da bog ne postoji.
A istina je da niko ne zna. Logika i postojeca znanja i dokazi o bogu su trenutno na strani ateista. Ali, to ne znaci da se sve to ne moze promijeniti, iako licno mislim da nece nikada.
A istina je da smo svi isti i da nas se jedino moze razlikovati po vidljivim fizickim karakteristikama (rasa i boja koze), i onim nevidljivim golim okom, a to je krvna grupa.
Religija, tj. i teizam i ateizam su samo stanje uma. Mentalno stanje svakog pojedinca, koje je promjenjivo i zavisi iskljucivo od licne zelje i volje svakog pojedinca, ali i drugih faktora koji uticu na tu zelju i volju, poput sredine/okruzenja, obrazovanja, naucenih stvari, itd.
Cinjenica je da se ljudi ne radjaju religiozni, tj. s vjerom u boga i "znanjem" o njemu na bilo koji nacin, nego se to uci kroz zivot.
Da li mozemo onda reci da se radjamo kao ateisti? Ne. I ateizam je, zapravo, nesto nauceno. Cak iako nam se kao djeci nista ne govori o vjeri/religiji/bogu, na taj nacin smo nauceni da ne vjerujemo, da tome ne pridajemo vaznost.
Licna mentalna nadogradnja, tj. proces ucenja je cjelozivotni proces koji pocinje momentom rodjenja, i zavrsava momentom smrti. A ucimo na razne nacine - svim culima i fizicki, tijelom. I za sve to je uvijek i samo nadlezan i odgovoran jedan nas organ, a mozda se moze reci i CPU - mozak.
Sve izmedju toga je stvar nase licne volje, a koju baziramo i definisemo na osnovu naucenoga do tog nekog momenta u kojem to nesto odlucujemo.
Npr. Smrle (uzimam te samo kao primjer) je vjerovatno odrastao u religioznoj sredini, koja je mogla biti potpuno religiozna, ili djelimicno, nebitno je. Samim tim njegov mozak je primao informacije o tome od malih nogu, i njemu su te stvari s odrastanjem bile sasvim normalne, prihvatljive i on ih slijedi i danas. Vremenom se nadogradio u tom pravcu uceci o tome, citajuci, slusajuci, gledajuci, i upraznjavajuci sve nauceno o tome. Ali, to mu, sustinski, nije ostavilo puno prostora za sagledavanje svega toga "izvana", s nekakve neutralne pozicije.
S druge strane sam recimo ja, koji sam odrastao u polureligioznom okruzenju u kojem roditelji nisu bili religiozni, a dede i nane jesu. Medjutim, moj kontakt s tim stvarima je bio vrlo ogranicen i svodio se na vjerske praznike, dok se u mom direktnom i najblizem okruzenju (porodica) o tome nije ni pricalo, niti se bilo sta upraznjavalo. Samim tim nisam ni na koji nacin od malih nogu bio "prisiljen" da o tome ucim, saznajem i da to praktikujem.
Kasnije, s dovoljno godina u goozici (preko 20 tada), odlucio sam da zelim da malo vise naucim o svemu tome, pa sam poceo citati, ukljucujuci i vjerske knjige poput Kur'ana i Biblije.
Ali, moj background je bio rasterecen svega toga, tako da sam u sustini u ovo novo ucenje usao otovrenog uma.
I - takvog uma sam i ostao, jer te vjerske knjige, a sa prethodnim znanjem, iskustvima i obrazovanjem koje sam imao prije citanja istih, bilo je poprilicno i naprosto me nista iz tih knjiga nije ubijedilo u istinitost bilo cega sto u njima pise.
- Smrcak15
- Posts: 11092
- Joined: 13/12/2015 13:23
#6962 Re: Ateizam
Dozer wrote:Pa, ako gledamo striktno po vazecim "pravilima", teizam = religioznost/vjerovanje/poboznost prema bogu kakvim ga prikazuju/zamisljaju postojece religije, a ateizam = sve kontra toga, odnosno nepostojanje religiznosti/vjerovanja/poboznosti prema svemu tome.
U principu, i ako sve to gledamo na ovaj nacin, i teisti i ateisti su upravo onakvi kako sam i ranije govorio - istovremeno i vjernici i nevjernici.
Teisti su vjernici jer vjeruju da bog postoji, a istovremeno su i nevjernici jer ne vjeruju da bog ne postoji.
Ateisti su nevjernici jer ne vjeruju da bog postoji, a istovremeno i vjernici jer vjeruju da bog ne postoji.
A istina je da niko ne zna. Logika i postojeca znanja i dokazi o bogu su trenutno na strani ateista. Ali, to ne znaci da se sve to ne moze promijeniti, iako licno mislim da nece nikada.
A istina je da smo svi isti i da nas se jedino moze razlikovati po vidljivim fizickim karakteristikama (rasa i boja koze), i onim nevidljivim golim okom, a to je krvna grupa.
Religija, tj. i teizam i ateizam su samo stanje uma. Mentalno stanje svakog pojedinca, koje je promjenjivo i zavisi iskljucivo od licne zelje i volje svakog pojedinca, ali i drugih faktora koji uticu na tu zelju i volju, poput sredine/okruzenja, obrazovanja, naucenih stvari, itd.
Cinjenica je da se ljudi ne radjaju religiozni, tj. s vjerom u boga i "znanjem" o njemu na bilo koji nacin, nego se to uci kroz zivot.
Da li mozemo onda reci da se radjamo kao ateisti? Ne. I ateizam je, zapravo, nesto nauceno. Cak iako nam se kao djeci nista ne govori o vjeri/religiji/bogu, na taj nacin smo nauceni da ne vjerujemo, da tome ne pridajemo vaznost.
Licna mentalna nadogradnja, tj. proces ucenja je cjelozivotni proces koji pocinje momentom rodjenja, i zavrsava momentom smrti. A ucimo na razne nacine - svim culima i fizicki, tijelom. I za sve to je uvijek i samo nadlezan i odgovoran jedan nas organ, a mozda se moze reci i CPU - mozak.
Sve izmedju toga je stvar nase licne volje, a koju baziramo i definisemo na osnovu naucenoga do tog nekog momenta u kojem to nesto odlucujemo.
Npr. Smrle (uzimam te samo kao primjer) je vjerovatno odrastao u religioznoj sredini, koja je mogla biti potpuno religiozna, ili djelimicno, nebitno je. Samim tim njegov mozak je primao informacije o tome od malih nogu, i njemu su te stvari s odrastanjem bile sasvim normalne, prihvatljive i on ih slijedi i danas. Vremenom se nadogradio u tom pravcu uceci o tome, citajuci, slusajuci, gledajuci, i upraznjavajuci sve nauceno o tome. Ali, to mu, sustinski, nije ostavilo puno prostora za sagledavanje svega toga "izvana", s nekakve neutralne pozicije.
S druge strane sam recimo ja, koji sam odrastao u polureligioznom okruzenju u kojem roditelji nisu bili religiozni, a dede i nane jesu. Medjutim, moj kontakt s tim stvarima je bio vrlo ogranicen i svodio se na vjerske praznike, dok se u mom direktnom i najblizem okruzenju (porodica) o tome nije ni pricalo, niti se bilo sta upraznjavalo. Samim tim nisam ni na koji nacin od malih nogu bio "prisiljen" da o tome ucim, saznajem i da to praktikujem.
Kasnije, s dovoljno godina u goozici (preko 20 tada), odlucio sam da zelim da malo vise naucim o svemu tome, pa sam poceo citati, ukljucujuci i vjerske knjige poput Kur'ana i Biblije.
Ali, moj background je bio rasterecen svega toga, tako da sam u sustini u ovo novo ucenje usao otovrenog uma.
I - takvog uma sam i ostao, jer te vjerske knjige, a sa prethodnim znanjem, iskustvima i obrazovanjem koje sam imao prije citanja istih, bilo je poprilicno i naprosto me nista iz tih knjiga nije ubijedilo u istinitost bilo cega sto u njima pise.
apsolutno se ne slazem ni sekunde, jer ako je tebi logicno da slucajni dogadjaji kreiraju komplesne strukture onda ti logika nije jaca stranaLogika i postojeca znanja i dokazi o bogu su trenutno na strani ateista. Ali, to ne znaci da se sve to ne moze promijeniti, iako licno mislim da nece nikada.
masa ima primjera koji upucuju na inteligentni dizajn.
braco mila kakvo mlataranje gluposti i to jos na moj racunNpr. Smrle (uzimam te samo kao primjer) je vjerovatno odrastao u religioznoj sredini, koja je mogla biti potpuno religiozna, ili djelimicno, nebitno je. Samim tim njegov mozak je primao informacije o tome od malih nogu, i njemu su te stvari s odrastanjem bile sasvim normalne, prihvatljive i on ih slijedi i danas. Vremenom se nadogradio u tom pravcu uceci o tome, citajuci, slusajuci, gledajuci, i upraznjavajuci sve nauceno o tome. Ali, to mu, sustinski, nije ostavilo puno prostora za sagledavanje svega toga "izvana", s nekakve neutralne pozicije.
pa da krenemo sa disekcijom
kazes da sam odrasto u relgioznoj sredini, laz netacno
odrastao sam u svedskoj, a niko iz familije nije bio vjernik praktikant, niti su me clanovi familije ucili vjeri, nego je bilo suprotno da sam ja prvi naucio vjeru islam pa onda ja ucio druge clanove familije
i molim te ne lazi na moj racun i ne lupetaj na pamet i to jos na moj racun heeeej molim te
ja nisam ni u polurelgiioznom kao ti nego u potpuno nereligijoznom ateistickom okruzenju.S druge strane sam recimo ja, koji sam odrastao u polureligioznom okruzenju u kojem roditelji nisu bili religiozni, a dede i nane jesu.
zato sto imas pogresan pristupi naprosto me nista iz tih knjiga nije ubijedilo u istinitost bilo cega sto u njima pise
-
L u c i f e r
- Posts: 12480
- Joined: 30/11/2013 14:50
#6963 Re: Ateizam
Bloo wrote:L u c i f e r wrote:A sto se tice mandaljenja teme...![]()
Btw arza je meni skroz ok ko mod i hvorumas.
Ovo je jedno 3-4 tema sa tematikom ateizma po redu, mescini.
Sve su ranije zamandaljene zbog internet dzihadlija, dodju ljudi na temu da je zaseru i tako zarade koji sevap, neka masala.
I ondak moderatori reknu, ne zna se ko je poceo rat, a sve su strane cinile zlocine, helem mandal.
Mi otvorimo, oni mandal, i sve tako.
Mislim da je dobro da ima ovakva tema na hvorumu.
To najbolje govori broj njenih postova i pregleda.
Da nema ove teme onda bi smo mi kenjali po teistickim.
Mislim da je ok i kad ovakva tema ode u sirinu i zaebanciju, jer to je ateizam - nema dogme.
A ako se ne daj boze i zamandali...
Otvoricemo novu temu "Ateizam - hopusteni muhabeti", jal na pdfu Religija, jal eventualno na pdfu Razne diskusije.
Ako se i ta zamandali, otvoricemo temu "A a teista nemoj biti ti..." itd.
I mirna Bosna.
Ha ja.![]()
![]()
![]()
pravi Lucifer, samo podjebava i zakuhava
manje Msrčkohrčka i više zajebancije
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6964 Re: Ateizam
Shvatam sta hoces reci, ali recimo ja nikad nisam volio ovo izjednacavati i cini mi se besmisleno jer se jedno od njih odnosi na negativnu tvrdnju ''vjeruju da NE postoji''.. onda po tom smo svi mi ''vjernici'' i u drugim stvarima, jer vjerujemo da vile ne postoje, da zmajevi ne postoje... Preferiram da se kategorija pravi iskljucivo u odnosu prema pozitivnoj tvrdnji. Tvrdnja je boga ima. Il vjerujemo, il ne vjerujemo.Dozer wrote: Teisti su vjernici jer vjeruju da bog postoji, a istovremeno su i nevjernici jer ne vjeruju da bog ne postoji.
Ateisti su nevjernici jer ne vjeruju da bog postoji, a istovremeno i vjernici jer vjeruju da bog ne postoji.
A te gore new agere i slicno.. ja jos ne znam. Malo su mi zbunjujuci, istina ne vjeruju u klasicne religije ali imaju svoje vjerovanje u neke price (koje samo nisu formalizovane u organizaciju kao sto ostale jesu).
-
r_faruk
- Posts: 4804
- Joined: 20/01/2003 00:00
#6965 Re: Ateizam
prestani da lazes....... Jednom smo ti objasnili, prestani, bezobrazan si po ko zna koji put. Ne osvrcem se na tvoje tekstove, ali ovo konstantno pises, a nije tacnojer ako je tebi logicno da slucajni dogadjaji kreiraju komplesne strukture
-
broj dva
- Posts: 5454
- Joined: 15/07/2014 20:59
- Location: Šeher Oslo
#6966 Re: Ateizam
Ja mislim da odavno nije bio kinesin "robot" na temi da nas kafire zapanji i pokoleba nas u našoj dogmatskoj vjeri u evoluciju.
-
L u c i f e r
- Posts: 12480
- Joined: 30/11/2013 14:50
#6968 Re: Ateizam
Postaje li Visoko novo hodočasno mjesto
Na Visočici iznad Visokog tvrde da je centar energetskog snopa kojim je naša planeta povezana s nekim kosmičkim objektom i da je orijentiran u pravcu Oriona ili Plejada.
Piše:
Izet Perviz
Zidine Visokog bljesnu iznenada ponad čistine iz koje iskače sami vrh brdaIzet Perviz/Al Jazeera
Evo nas u Visokom. Nad gradom se uzdigla Visočica, gotovo planina. Niko nije obraćao pažnju na nju sve dok nije uzličila na piramidu. Stoljećima niko nije mario ni za kraljevski grad, koji čuči na njenom vrhu, sve dok nije krenula priča o energetskom kosmičkom snopu.
Najbliži put vodi pored Crkve svetog velikomučenika Prokopija. Oštrim usponom dolazi se do improviziranih suvenirnica koje čekaju prve proljetne goste. Onu "Kod Faraona" kažu da rijetko ko prođe.
Pa ipak, skrećemo s uskog asfaltiranog puta koji se uvija oko Visočice. Stepenicama usječenim u zemlju, čije stepenike drže daske podbočene kočićima, dolazi se do arheoloških sondi. Ogromne raskopine djeluju kao rane na leđima prahistorijske životinje. Na tablama stoje rečenice koje su nekada odzvanjale kao senzacionalni naslovi u novinama.
Posljednja sonda dovršena je 2012. godine. Natpis na papiru zatvorenom u improvizirani okvir kaže da je ovdje pronađen fosil lista koji datira iz 29.200 gp. n. e. "Ako se spustite stepenicama do same pukotine, moći ćete vidjeti unutrašnjost piramide." Ali uzalud, ništa se ne vidi.
'Magično' kristalno kamenje
Vraćamo se na asfaltiranu zmiju koja vijuga oko Visočice. Uspon je sve strmiji. Svakim korakom jasnije je zašto se kraljevski grad zvao baš tako – Visoki.
Cestom se vere kombi italijanskih tablica. Na prijevoju s kojeg se pruža pogled na prostrano groblje oslonjeno uz cestu iz Kiseljaka zaustavlja se "Golf 2". Vozač pita želimo li prijevoz. Kaže da je upravo odbacio troje Japanaca i da se sada svi žele popeti na kraljevski grad.
Duboko ispod huči voda. Prema njoj pokazuje smeće razvučeno niz strmen u obliku putokazne strelice. Njen huk prekida teško brektanje motora. Umotavši nas crnim dimom, sipljivo brekćući, mimoilazi nas onaj "Golf 2". Tobožnji taksista našao je mušterije. Gore, visoko, širom raširenih krila, potpuno predan zračnoj struji, lebdi jastreb.
Po obroncima nasuprot šumi, koja postepeno prelazi u krašku šikaru prošaranu izbočenim kamenjem, posakrivalo se nekoliko porušenih kuća. Turobni, nagaravljeni dimnjaci usječeni u nebo, kao kažiprsti kojima prijeti minuli rat. Nad njima spokojno bdije usnulo groblje. Crni mramorni križevi vire iz pramenova sasušene trave. Cvrkuću ptice i tandrče zvono na vratu ovna predvodnika.
Izet Perviz/Al Jazeera
S ove strane Visočica nema piramidalni oblik. Zidine Visokog bljesnu iznenada ponad čistine iz koje iskače sami vrh brda. Nagnuto prema jugu, uzvišenje sa gradom izgleda kao kićanka na kapi vilenjaka. Asfaltirana cesta ipak ne vodi tamo. Završava između napuštenih vikendica i dva manja hotela. Pred onim za koji kažu da ga je podigao neki Nijemac iza bijele brezove ograde sjedi nekoliko stranaca. Drugi, koji gradi pekar iz Visokog, uskoro će primiti prve goste.
Ovdje je sve podređeno kosmičkoj energiji i spiritualnom liječenju. Na travnatoj čistini kojom se prilazi kraljevskom gradu potamnjela trava zaokružila je krugove. Kažu da su ljekoviti. Turisti se ovdje izuvaju i bosi kruže okolo, pjevaju mantre i šire ruke. I satima tako, kao u transu, hodaju u nadi da će preko stopala upiti ozdravljujuću energiju.
Ermin i Suad, Visočani koji su ispod znaka za zaštitnu zonu kraljevskog grada prostrli svoje improvizirane suvenirnice, nazivaju ih pripadnicima sekti. Govore o njima s prizvukom mističnosti u glasu. Kažu da su nedavno dolazili Poljaci, pa Bugari, Slovenci, svi su išli na stari grad i dugo ostajali gore. Upijali su kosmičku energiju.
Kosmički internet
Sa grada se spušta grupa mladića. Ermin nam pokušava prodati kristalno kamenje iz tunela ispod Visočice. Kaže da onaj ko pije vodu u kojoj drži takav kamen nikad ne vidi doktora. Mladići odlažu štapove i ne obaziru se na Suadove riječi kako bi mu trebali dati po 50 eurocenti.
On nam pokazuje stare predmete razbacane po travi. Ubrzo shvata da smo nikakve mušterije i odustaje. Priča kako gosti hotela svakodnevno na gradu provode po dva sata, upijaju energiju iz kosmosa. Na kraju, ugurao nam je štapove u ruke. "Ima zmija", kaže.
Pogled na Visoko sa VisokogIzet Perviz/Al Jazeera
Odavde do zidina uspinje se uz strmu šikaru, iz koje opasno prijeti kamenje. Staza je takva da bi se njome teško verale i divokoze. Nikome ne pada na pamet da barem usiječe stepenice kakve vode do sondi. Da nismo sreli jednog Engleza, koji nas je ohrabrio da nema još mnogo, sigurno bismo se vratili uvjereni da se čovjek gore ne može popeti.
Na zidinama zatječemo Mustafu. On je penzioner i gotovo svakodnevno boravi ovdje. Tek odavde sasvim biva jasno zašto se ovaj grad zvao Visoki. Višeg u srednjovjekovnoj Bosni sigurno nije bilo. Vidi se s njega deset planina, pogotovo ako posudite Mustafin dvogled: Bjelašnica, Igman, Trebević, Treskavica, Jahorina, Romanija, sarajevski Ozren, Zvijezda, Vlašić i Vranica. Mora da su bosanski kraljevi dolazili ovamo kad bi zaboravili ko su: vladari nad cijelom Bosnom.
Ali, ovamo niko ne dolazi zbog značaja ovog grada za identitet Bosne. Mustafa nam pokazuje mjesto za koje iz Fondacije "Arheološki park" tvrde da je centar energetskog snopa kojim je naša planeta povezana s nekim kosmičkim objektom i da je orijentirano u pravcu Oriona ili Plejada. Baš ovo mjesto pupak je kojim je Zemlja vezana za "kosmički internet", tvrde iz Fondacije.
Oko kamena u središtu "energetskog kvadra", poput pečurki, proviruju ostaci svijeća. Mustafa pojašnjava kako je prije nekoliko dana dolazila grupa Poljaka i sprovodila neki svoj ritual. Pokazuje i polje ispod grada na kojem su goli Slovenci izvodili "sektaški ples".
"Stali su u krug onako gologuzi i udarali u bubnjeve i halakali", govori.
Terezina spirala
Na povratku Ermin i Suad pričaju nam o nekakvoj Theresi iz Australije, koja, navodno, vodi sektu od 20 miliona pripadnika iz cijelog svijeta. Kažu da je tamo, iza hotela i vikendica, "gdje se nalaze dva energetska kamena", kupila zemlju i da čeka dozvolu za gradnju lječilišta. "To morate vidjeti", nagovaraju nas.
Ovdje je izravnano cijelo brdo i obilježena spirala. Djeluje misteriozno. Na usječenoj kosini kamenjem je, kao kada se posvuda pisalo TITO, ispisano HUESA. U akšam, kada se spustimo u Arheološko-turistički park "Ravne 2", saznajemo da je to skraćenica za "Human Universal Energy and Spirituality Academy", koju je u Australiji osnovala izvjesna dr. Theresa. Ideja im je da podignu objekat za meditaciju, odmor i jogu.
Dolje, u arheološko-turističkom parku, vidjeli smo nešto slično. Na službenom sajtu Fondacije piše da je riječ o spiralnom aromatičnom i ljekovitom vrtu, djelu hrvatskog inženjera agronomije Vehida Ibrakovića. Vidjeli smo i pet betonskih kugli u pijesku pored puta, koje podsjećaju na jaja divovskog dinosaura. I još mnogo toga.
Visoko ostaje iza nas. Taj gradić koji tiho tone u noć pod gorostasnim tijelom Visočice polahko postaje hodočasno mjesto ljudi posvećenih alternativnoj energiji i kosmičkim silama. Nije li i srednjovjekovna Bosna, sa svojim didom, odnosno antipapom, bila stjecište evropskih otpadnika od kršćanstva, utjecište svih mogućih alternativaca, kako bi se to danas reklo? Je li Visoki novo Međugorje, koje neće morati tražiti papin blagoslov zato što ga njegovi hodočasnici i ne priznaju?
Izvor: Al Jazeera

Na Visočici iznad Visokog tvrde da je centar energetskog snopa kojim je naša planeta povezana s nekim kosmičkim objektom i da je orijentiran u pravcu Oriona ili Plejada.
Piše:
Izet Perviz
Zidine Visokog bljesnu iznenada ponad čistine iz koje iskače sami vrh brdaIzet Perviz/Al Jazeera
Evo nas u Visokom. Nad gradom se uzdigla Visočica, gotovo planina. Niko nije obraćao pažnju na nju sve dok nije uzličila na piramidu. Stoljećima niko nije mario ni za kraljevski grad, koji čuči na njenom vrhu, sve dok nije krenula priča o energetskom kosmičkom snopu.
Najbliži put vodi pored Crkve svetog velikomučenika Prokopija. Oštrim usponom dolazi se do improviziranih suvenirnica koje čekaju prve proljetne goste. Onu "Kod Faraona" kažu da rijetko ko prođe.
Pa ipak, skrećemo s uskog asfaltiranog puta koji se uvija oko Visočice. Stepenicama usječenim u zemlju, čije stepenike drže daske podbočene kočićima, dolazi se do arheoloških sondi. Ogromne raskopine djeluju kao rane na leđima prahistorijske životinje. Na tablama stoje rečenice koje su nekada odzvanjale kao senzacionalni naslovi u novinama.
Posljednja sonda dovršena je 2012. godine. Natpis na papiru zatvorenom u improvizirani okvir kaže da je ovdje pronađen fosil lista koji datira iz 29.200 gp. n. e. "Ako se spustite stepenicama do same pukotine, moći ćete vidjeti unutrašnjost piramide." Ali uzalud, ništa se ne vidi.
'Magično' kristalno kamenje
Vraćamo se na asfaltiranu zmiju koja vijuga oko Visočice. Uspon je sve strmiji. Svakim korakom jasnije je zašto se kraljevski grad zvao baš tako – Visoki.
Cestom se vere kombi italijanskih tablica. Na prijevoju s kojeg se pruža pogled na prostrano groblje oslonjeno uz cestu iz Kiseljaka zaustavlja se "Golf 2". Vozač pita želimo li prijevoz. Kaže da je upravo odbacio troje Japanaca i da se sada svi žele popeti na kraljevski grad.
Duboko ispod huči voda. Prema njoj pokazuje smeće razvučeno niz strmen u obliku putokazne strelice. Njen huk prekida teško brektanje motora. Umotavši nas crnim dimom, sipljivo brekćući, mimoilazi nas onaj "Golf 2". Tobožnji taksista našao je mušterije. Gore, visoko, širom raširenih krila, potpuno predan zračnoj struji, lebdi jastreb.
Po obroncima nasuprot šumi, koja postepeno prelazi u krašku šikaru prošaranu izbočenim kamenjem, posakrivalo se nekoliko porušenih kuća. Turobni, nagaravljeni dimnjaci usječeni u nebo, kao kažiprsti kojima prijeti minuli rat. Nad njima spokojno bdije usnulo groblje. Crni mramorni križevi vire iz pramenova sasušene trave. Cvrkuću ptice i tandrče zvono na vratu ovna predvodnika.
Izet Perviz/Al Jazeera
S ove strane Visočica nema piramidalni oblik. Zidine Visokog bljesnu iznenada ponad čistine iz koje iskače sami vrh brda. Nagnuto prema jugu, uzvišenje sa gradom izgleda kao kićanka na kapi vilenjaka. Asfaltirana cesta ipak ne vodi tamo. Završava između napuštenih vikendica i dva manja hotela. Pred onim za koji kažu da ga je podigao neki Nijemac iza bijele brezove ograde sjedi nekoliko stranaca. Drugi, koji gradi pekar iz Visokog, uskoro će primiti prve goste.
Ovdje je sve podređeno kosmičkoj energiji i spiritualnom liječenju. Na travnatoj čistini kojom se prilazi kraljevskom gradu potamnjela trava zaokružila je krugove. Kažu da su ljekoviti. Turisti se ovdje izuvaju i bosi kruže okolo, pjevaju mantre i šire ruke. I satima tako, kao u transu, hodaju u nadi da će preko stopala upiti ozdravljujuću energiju.
Ermin i Suad, Visočani koji su ispod znaka za zaštitnu zonu kraljevskog grada prostrli svoje improvizirane suvenirnice, nazivaju ih pripadnicima sekti. Govore o njima s prizvukom mističnosti u glasu. Kažu da su nedavno dolazili Poljaci, pa Bugari, Slovenci, svi su išli na stari grad i dugo ostajali gore. Upijali su kosmičku energiju.
Kosmički internet
Sa grada se spušta grupa mladića. Ermin nam pokušava prodati kristalno kamenje iz tunela ispod Visočice. Kaže da onaj ko pije vodu u kojoj drži takav kamen nikad ne vidi doktora. Mladići odlažu štapove i ne obaziru se na Suadove riječi kako bi mu trebali dati po 50 eurocenti.
On nam pokazuje stare predmete razbacane po travi. Ubrzo shvata da smo nikakve mušterije i odustaje. Priča kako gosti hotela svakodnevno na gradu provode po dva sata, upijaju energiju iz kosmosa. Na kraju, ugurao nam je štapove u ruke. "Ima zmija", kaže.
Pogled na Visoko sa VisokogIzet Perviz/Al Jazeera
Odavde do zidina uspinje se uz strmu šikaru, iz koje opasno prijeti kamenje. Staza je takva da bi se njome teško verale i divokoze. Nikome ne pada na pamet da barem usiječe stepenice kakve vode do sondi. Da nismo sreli jednog Engleza, koji nas je ohrabrio da nema još mnogo, sigurno bismo se vratili uvjereni da se čovjek gore ne može popeti.
Na zidinama zatječemo Mustafu. On je penzioner i gotovo svakodnevno boravi ovdje. Tek odavde sasvim biva jasno zašto se ovaj grad zvao Visoki. Višeg u srednjovjekovnoj Bosni sigurno nije bilo. Vidi se s njega deset planina, pogotovo ako posudite Mustafin dvogled: Bjelašnica, Igman, Trebević, Treskavica, Jahorina, Romanija, sarajevski Ozren, Zvijezda, Vlašić i Vranica. Mora da su bosanski kraljevi dolazili ovamo kad bi zaboravili ko su: vladari nad cijelom Bosnom.
Ali, ovamo niko ne dolazi zbog značaja ovog grada za identitet Bosne. Mustafa nam pokazuje mjesto za koje iz Fondacije "Arheološki park" tvrde da je centar energetskog snopa kojim je naša planeta povezana s nekim kosmičkim objektom i da je orijentirano u pravcu Oriona ili Plejada. Baš ovo mjesto pupak je kojim je Zemlja vezana za "kosmički internet", tvrde iz Fondacije.
Oko kamena u središtu "energetskog kvadra", poput pečurki, proviruju ostaci svijeća. Mustafa pojašnjava kako je prije nekoliko dana dolazila grupa Poljaka i sprovodila neki svoj ritual. Pokazuje i polje ispod grada na kojem su goli Slovenci izvodili "sektaški ples".
"Stali su u krug onako gologuzi i udarali u bubnjeve i halakali", govori.
Terezina spirala
Na povratku Ermin i Suad pričaju nam o nekakvoj Theresi iz Australije, koja, navodno, vodi sektu od 20 miliona pripadnika iz cijelog svijeta. Kažu da je tamo, iza hotela i vikendica, "gdje se nalaze dva energetska kamena", kupila zemlju i da čeka dozvolu za gradnju lječilišta. "To morate vidjeti", nagovaraju nas.
Ovdje je izravnano cijelo brdo i obilježena spirala. Djeluje misteriozno. Na usječenoj kosini kamenjem je, kao kada se posvuda pisalo TITO, ispisano HUESA. U akšam, kada se spustimo u Arheološko-turistički park "Ravne 2", saznajemo da je to skraćenica za "Human Universal Energy and Spirituality Academy", koju je u Australiji osnovala izvjesna dr. Theresa. Ideja im je da podignu objekat za meditaciju, odmor i jogu.
Dolje, u arheološko-turističkom parku, vidjeli smo nešto slično. Na službenom sajtu Fondacije piše da je riječ o spiralnom aromatičnom i ljekovitom vrtu, djelu hrvatskog inženjera agronomije Vehida Ibrakovića. Vidjeli smo i pet betonskih kugli u pijesku pored puta, koje podsjećaju na jaja divovskog dinosaura. I još mnogo toga.
Visoko ostaje iza nas. Taj gradić koji tiho tone u noć pod gorostasnim tijelom Visočice polahko postaje hodočasno mjesto ljudi posvećenih alternativnoj energiji i kosmičkim silama. Nije li i srednjovjekovna Bosna, sa svojim didom, odnosno antipapom, bila stjecište evropskih otpadnika od kršćanstva, utjecište svih mogućih alternativaca, kako bi se to danas reklo? Je li Visoki novo Međugorje, koje neće morati tražiti papin blagoslov zato što ga njegovi hodočasnici i ne priznaju?
Izvor: Al Jazeera
- raoul duke
- Posts: 1677
- Joined: 02/04/2011 20:41
#6969
Licemjerstvo... Davno sam to rekao...irac300 wrote:Nisam ni sumnj'o. Dok je Smrle ovdje terorisao sa onim budalaštinama koje nemaju veze sa zdravom pameti, a kamoli ateizmom, nisi ''a'' rekao. Al' čim se ismijava neki ''vjerski guru'' sa idiotskim klipovima, temu treba zamandaliti. Ma mandali je vala, to je ionako krajnji cilj.arzuhal wrote:Ova tema je već odavno napustila neki normalan tok, što onaj zadan i zamišljen u uvodnom postu, što onako...Već odavno je njen naslov obesmišljen s obzirom na to da ovdje nije riječ o ateizmu kao jednom stavu spram svijeta oslobođenom religijskih okvira i načela i ne vodi se rasprava o ateizmu kao svjetonazoru niti se navode i brane nekakva načela ateizma, nego tema ponajviše služi kao prostor za poprilično plitko flejmanje, za ismijavanje i ruganje religiji i religioznim ljudima od strane pojedinaca koji, bilesi, to čine najmanje iz ateističkih pobuda već nekih drugih, i čini mi se da žalosnim što bih ja, kao vjerujući čovjek, trebao ustati u zaštitu (prava i smisla) ateizma i kazati kako TO sigurno nije ateizam ili je, preciznije, od svega drugog najmanje - to. Tema se, baš zbog toga, ne bi mogla preimenovati čak ni u "Samo za predane ateizmu" (budući da je trebala biti svojevrsni pandan temi sličnog naziva s vjerskim sadržajem)...
Tu i tamo se našaliti, ok, ali napraviti poligon za trehanje i istresanje vlastitih potreba...Dugo već ne reagujem (kao moderator) jer kontam da će doći kraj tome, al' jok...Pa ili se nastojte vratiti (podsjetite se prvim postovima s ove teme) na neki normalan tok ili ćemo je mandaliti i sklanjati u Arhiv foruma...Ili možda neke treće opcije, selektivnije...
Hvala, šta god odlučili
- aurora313
- Posts: 2202
- Joined: 10/10/2010 12:47
#6970 Re:
U jednom trenutku i to poodavno, napisao sam da bi temu trebalo zatvoriti jer se u istoj već podosta ponavljalo ono što nema veze sa ateizmom (kojekakvi 'dokazi'). Ali sam onda shvatio da će sutra doći neki veseljak kojem nije jasno šta je religija, vjerovanje, i možda bi mu trebalo objasniti da ateizam ne znači ljudožderstvo.raoul duke wrote:Licemjerstvo... Davno sam to rekao...irac300 wrote:Nisam ni sumnj'o. Dok je Smrle ovdje terorisao sa onim budalaštinama koje nemaju veze sa zdravom pameti, a kamoli ateizmom, nisi ''a'' rekao. Al' čim se ismijava neki ''vjerski guru'' sa idiotskim klipovima, temu treba zamandaliti. Ma mandali je vala, to je ionako krajnji cilj.arzuhal wrote:Ova tema je već odavno napustila neki normalan tok, što onaj zadan i zamišljen u uvodnom postu, što onako...Već odavno je njen naslov obesmišljen s obzirom na to da ovdje nije riječ o ateizmu kao jednom stavu spram svijeta oslobođenom religijskih okvira i načela i ne vodi se rasprava o ateizmu kao svjetonazoru niti se navode i brane nekakva načela ateizma, nego tema ponajviše služi kao prostor za poprilično plitko flejmanje, za ismijavanje i ruganje religiji i religioznim ljudima od strane pojedinaca koji, bilesi, to čine najmanje iz ateističkih pobuda već nekih drugih, i čini mi se da žalosnim što bih ja, kao vjerujući čovjek, trebao ustati u zaštitu (prava i smisla) ateizma i kazati kako TO sigurno nije ateizam ili je, preciznije, od svega drugog najmanje - to. Tema se, baš zbog toga, ne bi mogla preimenovati čak ni u "Samo za predane ateizmu" (budući da je trebala biti svojevrsni pandan temi sličnog naziva s vjerskim sadržajem)...
Tu i tamo se našaliti, ok, ali napraviti poligon za trehanje i istresanje vlastitih potreba...Dugo već ne reagujem (kao moderator) jer kontam da će doći kraj tome, al' jok...Pa ili se nastojte vratiti (podsjetite se prvim postovima s ove teme) na neki normalan tok ili ćemo je mandaliti i sklanjati u Arhiv foruma...Ili možda neke treće opcije, selektivnije...
Hvala, šta god odlučili
Elem, tema treba da postoji baš kao što postoji recimo 'Ramazan opet' sa 683 strane. Jer ako je to 'opet', nije li i to višestruko ponavljanje već rečenog i sažvakanog ?
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6971 Re: Ateizam
Na ovo o Visokom - nije ni cudo. To je nase ''svetiste'' za ''njuejdzere''. Imali smo mi cak i onaj rainbow gathering (aka moderni hipiji) jedne godine.
O toj energiji i ostalim stvarima vezanim za kvazipiramidu/e je dovoljno receno na temi posvecenoj istoj. Sema samo i moze privuci takve tamo, koji zele da vjeruju u nesto pa samo traze ko ce im prvi ponuditi vjeru. Sto misticnije, i sto vise ljekovitih energija koje niko nicim ne moze pokazati, to bolje... i da, sto vise trave, a ako ima i sta malo jace...
O toj energiji i ostalim stvarima vezanim za kvazipiramidu/e je dovoljno receno na temi posvecenoj istoj. Sema samo i moze privuci takve tamo, koji zele da vjeruju u nesto pa samo traze ko ce im prvi ponuditi vjeru. Sto misticnije, i sto vise ljekovitih energija koje niko nicim ne moze pokazati, to bolje... i da, sto vise trave, a ako ima i sta malo jace...
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#6972 Re: Ateizam
Treba biti objektivan, pa, među ateističkim državama, spomenuti i analizirati nekad i Sjevernu Koreju, nije baš sve Švedska.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6973 Re: Ateizam
A da, nije se odavno javio.
Sjeverna Koreja takodjer ima svoju religiju a to je vjera u Vrhovnog Vodju, kojem se (porodici cijeloj, a pogotovo prvom u ovoj dinastiji) pripisuju prakticno bozanske moci. Ne radi se u S. Koreji NISTA u ime ateizma, i zbog ateizm. Porodica ima svoju privatnu drzavu i rade sta im volja, a ateizam nema apsolutno nista s tim. Uostalom, milion puta je ponovljeno ali to ne zelite cuti i shvatiti: ATEIZAM NIJE IDEOLOGIJA. NEMA SKUP PRAVILA KOJA NEKO TREBA PRATITI, NEMA NISTA OSIM STAVA DA U RELIGIJE I BOGA NE TREBA VJEROVATI ZBOG NEDOSTATKA DOKAZA ZA ISTE. Eto, nacrtano.
Ni za Svedsku ne vidim da je neko napisao: ''Zahvaljujuci ateizmu, sve je krasno''. Vec je napisano da je ljudima dobro, ponasaju se normalno i bez vjere da im namece kako ce zivjeti. Sto je samo odgovor na uporno ponavljanje religioznih, tebe i eduarda pogotovo, da bez religije nema morala, sve zivo bi se raspalo i zivjeli bi na nivou zivotinja.. zanimljivo, bas kad je bilo najvise religije tako smo zivjeli. Svedjani se ne ponasaju kako se ponasaju zahvaljujuci ateizmu, ali su dokaz sve takve drzave da religija nije potrebna da bi postojalo uredjeno, funkcionalno i prosperitetno drustvo. Naprotiv, ona moze samo da ometa jer namece svoja anticka pravila. A ateizam ne namece nista, jer i nema nista.
Sjeverna Koreja takodjer ima svoju religiju a to je vjera u Vrhovnog Vodju, kojem se (porodici cijeloj, a pogotovo prvom u ovoj dinastiji) pripisuju prakticno bozanske moci. Ne radi se u S. Koreji NISTA u ime ateizma, i zbog ateizm. Porodica ima svoju privatnu drzavu i rade sta im volja, a ateizam nema apsolutno nista s tim. Uostalom, milion puta je ponovljeno ali to ne zelite cuti i shvatiti: ATEIZAM NIJE IDEOLOGIJA. NEMA SKUP PRAVILA KOJA NEKO TREBA PRATITI, NEMA NISTA OSIM STAVA DA U RELIGIJE I BOGA NE TREBA VJEROVATI ZBOG NEDOSTATKA DOKAZA ZA ISTE. Eto, nacrtano.
Ni za Svedsku ne vidim da je neko napisao: ''Zahvaljujuci ateizmu, sve je krasno''. Vec je napisano da je ljudima dobro, ponasaju se normalno i bez vjere da im namece kako ce zivjeti. Sto je samo odgovor na uporno ponavljanje religioznih, tebe i eduarda pogotovo, da bez religije nema morala, sve zivo bi se raspalo i zivjeli bi na nivou zivotinja.. zanimljivo, bas kad je bilo najvise religije tako smo zivjeli. Svedjani se ne ponasaju kako se ponasaju zahvaljujuci ateizmu, ali su dokaz sve takve drzave da religija nije potrebna da bi postojalo uredjeno, funkcionalno i prosperitetno drustvo. Naprotiv, ona moze samo da ometa jer namece svoja anticka pravila. A ateizam ne namece nista, jer i nema nista.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#6974 Re: Ateizam
Nisi valjda odlučio "pokrstiti" ateiste Sjeverne Koreje samo da dokažeš svoju poentu?
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6975 Re: Ateizam
Objasnjeno ti je vec. Sve i da jesu ateisti, ateizam nema veze sa stanjem u njihovoj drzavi o kojoj bi mogao malo procitati, pa procitati sta znaci kult licnosti, procitati kakva zatucavanja se traze od ljudi itd.. Ali ateizam veze nema s tim jer nije donio pravila zato sto ateizam NEMA PRAVILA, NEMA IDEOLOGIJU, NEMA DOGMU. Nije kriv za ono sto Vrhovni Vodja radi u S. Koreji, niti je ''kriv'' za prosperitet skandinavskih zemalja, ili opcenito zapadne Evrope gdje se sve vise siri.
Poenta je jednostavna ali ti i eduard, i vama slicni cete je ignorisati jer vam ne pase, ali cu je ponoviti i time zavrsiti odgovaranje trolu:
Bez vjere se moze, i moze se odlicno sto dokazuju primjeri skandinavskih zemalja, Islanda i opcenito zemalja zapadne Evrope u kojima je sve manje ljudi koji vjeruju u ''velike'' religije, kao i opcenito u postojanje boga ili bilo cega slicnog. Istovremeno nijedna drzava gdje religija vlada, ili je vladala, nije imala tako dobar standard zivota kakav imaju ove drzave. Laku noc.
Poenta je jednostavna ali ti i eduard, i vama slicni cete je ignorisati jer vam ne pase, ali cu je ponoviti i time zavrsiti odgovaranje trolu:
Bez vjere se moze, i moze se odlicno sto dokazuju primjeri skandinavskih zemalja, Islanda i opcenito zemalja zapadne Evrope u kojima je sve manje ljudi koji vjeruju u ''velike'' religije, kao i opcenito u postojanje boga ili bilo cega slicnog. Istovremeno nijedna drzava gdje religija vlada, ili je vladala, nije imala tako dobar standard zivota kakav imaju ove drzave. Laku noc.


