Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Do 40 - Fina Gradska Raja, unuci komunistickih burzuja
Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Zaboravio si "Sarajlijice"...Gojeni H wrote:Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Do 40 - Fina Gradska Raja, unuci komunistickih burzuja
Koja glupost...Gojeni H wrote:Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Do 40 - Fina Gradska Raja, unuci komunistickih burzuja
aha, i one sto sto u zivotu imaju samo dedin rodni listdrndalo wrote:Zaboravio si "Sarajlijice"...Gojeni H wrote:Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Do 40 - Fina Gradska Raja, unuci komunistickih burzuja
Iskreno se nadam da ovo nije izjavio, da mu je novinar podmetnuo...insomnia78 wrote:Imao sam 23 godine kad sam je napisao ('Računajte na nas', op.a.) i volio sam Jugoslaviju kroz pobjede u fudbalu i na olimpijadi. Bila je to moja firma, no greška je bila kad sam spomenuo Tita. Napravio sam savršenu parolu, na žalost", pričao je Balašević
Drugi put Tita sam u pjesmi spomenuo namjerno, bio sam u vojsci i želio sam vidjeti Oliveru i malu Jovanu. Zbog toga bih pjesmu posvetio feldmaršalu Göringu, a ne maršalu Titu. Proračunato i ciljano napravio sam ljigu i nije mi žao. Treća pjesma 'Requiem' je bila prva u tadašnjoj državi koja je Tita trebala spustiti na ljudsku razinu. Međutim, ono što sam najavljivao stihom: ‘Jednom će se neki lik baciti i na tvoj spomenik…’ prebrzo se dogodilo pa pjesma nije ispala antititoistička nego titoistička. Stoga su je podržavali oni od kojih sam očekivao probleme."
ne uskači sebi u stomak...stric wrote:Narodi Jugoslavije, polazeći od prava svakog naroda na samoopredeljenje, uključujući i pravo na otcepljenje, na osnovu svoje slobodno izražene volje u zajedničkoj borbi svih naroda i narodnosti u narodnooslobodilačkom ratu i socijalističkoj revoluciji, a u skladu sa svojim povijesnim težnjama, svjesni da je dalje učvršćivanje njihovog bratstva i jedinstva u zajedničkom interesu, zajedno sa narodnostima sa kojima žive, ujedinili su se u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorili socijalističku federativnu zajednicu radnih ljudi — Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, u kojoj, u interesu svakog naroda i narodnosti posebno i svih njih zajedno, ostvaruju i obezbeđuju socijalističke društvene odnose zasnovane na samoupravljanju radnih ljudi i zaštitu socijalističkog samoupravnog sustava, nacionalnu slobodu i nezavisnost, bratstvo i jedinstvo naroda i narodnosti, jedinstvene interese radničke klase i solidarnost radnika i svih radnih ljudi, mogućnosti i slobode za svestrani razvitak ljudske ličnosti i za zbližavanje ljudi i naroda i narodnosti, u skladu sa njihovim interesima i težnjama na putu stvaranja sve bogatije kulture i civilizacije socijalističkog društva, ujedinjavanje i usklađivanje napora na razvijanju materijalne osnove socijalističkog društva i blagostanja ljudi, sustav društveno-ekonomskih odnosa i jedinstvene osnove političkog sustava, kojima se obezbeđuju zajednički interesi radničke klase i svih radnih ljudi i ravnopravnost naroda i narodnosti, udruživanje sopstvenih stremljenja s naprednim težnjama čovječanstva...
jbt, ovo je izjavio davnih dana, i do sad - više puta.stakasa wrote:Iskreno se nadam da ovo nije izjavio, da mu je novinar podmetnuo...insomnia78 wrote:Imao sam 23 godine kad sam je napisao ('Računajte na nas', op.a.) i volio sam Jugoslaviju kroz pobjede u fudbalu i na olimpijadi. Bila je to moja firma, no greška je bila kad sam spomenuo Tita. Napravio sam savršenu parolu, na žalost", pričao je Balašević
Drugi put Tita sam u pjesmi spomenuo namjerno, bio sam u vojsci i želio sam vidjeti Oliveru i malu Jovanu. Zbog toga bih pjesmu posvetio feldmaršalu Göringu, a ne maršalu Titu. Proračunato i ciljano napravio sam ljigu i nije mi žao. Treća pjesma 'Requiem' je bila prva u tadašnjoj državi koja je Tita trebala spustiti na ljudsku razinu. Međutim, ono što sam najavljivao stihom: ‘Jednom će se neki lik baciti i na tvoj spomenik…’ prebrzo se dogodilo pa pjesma nije ispala antititoistička nego titoistička. Stoga su je podržavali oni od kojih sam očekivao probleme."
Pa jesi li ti Requiem osamdeset i tamo neke dozivio kao stvarku koja je trebala Tita spustiti na ljudsku razinu?radostan dan wrote:jbt, ovo je izjavio davnih dana, i do sad - više puta.stakasa wrote: Iskreno se nadam da ovo nije izjavio, da mu je novinar podmetnuo...
još u drugoj polovini osamdesetih je bio iskren i rekao - jeste, napisao sam je zbog par dana nagradnog. al vidiš, meni je to ok, ne zamjeram mu to uopšte, naprotiv.
Definiši komunističkog buržuja?Gojeni H wrote:Preko 40 - djeca komunistickih burzujaradostan dan wrote:prije odgovora, sve hoću da pitam, vidim stalno se provlači...šta je fgr?
Do 40 - Fina Gradska Raja, unuci komunistickih burzuja
aha, misliš na rekvijem...pa nećeš vjerovati, ili ćeš misliti da naknadno pametujem (obzirom na dob, pred vratima dvadesetih...ako se dobro sjećam, panta rei je izašao s kraja osamdesetosme ili početkom osamdesetdevete), ali zajebo sam i antititovce, i titovce, a i balaševića izgleda.stakasa wrote:Pa jesi li ti Requiem osamdeset i tamo neke dozivio kao stvarku koja je trebala Tita spustiti na ljudsku razinu?radostan dan wrote:jbt, ovo je izjavio davnih dana, i do sad - više puta.stakasa wrote: Iskreno se nadam da ovo nije izjavio, da mu je novinar podmetnuo...
još u drugoj polovini osamdesetih je bio iskren i rekao - jeste, napisao sam je zbog par dana nagradnog. al vidiš, meni je to ok, ne zamjeram mu to uopšte, naprotiv.
Citirao bih Amadeusa (ne Volfganga nego li Ramba)piupiu wrote:Definiši komunističkog buržuja?![]()
Nisu ni meni pred oci izlazile ofanzive i raznjeti Luks, vjeruj mi da nisam ni pomislio da mu je namjera da ga spusta i narodu otvara oci nego mi je bila interesantna ljudska prevrtljivost, bas se sjecam da sam kontao ma nece valjda, pa gdje ce, bilo bi preofirno nakon onolikih zaklinjanjaradostan dan wrote:aha, misliš na rekvijem...pa nećeš vjerovati, ili ćeš misliti da naknadno pametujem (obzirom na dob, pred vratima dvadesetih...ako se dobro sjećam, panta rei je izašao s kraja osamdesetosme ili početkom osamdesetdevete), ali zajebo sam i antititovce, i titovce, a i balaševića izgleda.stakasa wrote:Pa jesi li ti Requiem osamdeset i tamo neke dozivio kao stvarku koja je trebala Tita spustiti na ljudsku razinu?radostan dan wrote:
jbt, ovo je izjavio davnih dana, i do sad - više puta.
još u drugoj polovini osamdesetih je bio iskren i rekao - jeste, napisao sam je zbog par dana nagradnog. al vidiš, meni je to ok, ne zamjeram mu to uopšte, naprotiv.
doživio sam je baš kao pjesmu o jednom dobu i jednom čovjeku...ni kao pogrdnu, ni kao pohvalnu. ni kao pljuvanje, ni kao šminkanje roze bojom. zapis, trag u vremenu, tačno u milimetar i gram. i sad kad je čujem, u nozdrvama mi je miris tog vremena, a pred očima boje i slike, fotografski tačne i precizne.
to mi je omogućio balaš. onaj na kog sam trošio pare i koji vrijedi...
pjesma je objektivna i najbitnije - univerzalna. nikad je nisam doživljavao kao namjenjenu samo ćopavom zagorcu. nikad me nije usmjeravala da slušajući je mislim o njegovoj epoleti, ofanzivama, moći ili stradanjima...već o istoriji jednog čovjeka, nevezano za ime, koje će u jednom trenutku mrviti istoriju, peći krila u svom letu tik ispod sunca, a jednog dana biti kamenovan, on ili njegovo djelo, bilo koje - kod filozofa misao, kod ratnika bitka, kod arhitekte most, zgrada.
ne znam, možda mi je u takvom razumjevanju stihova pomogao naslov albuma - panta rei...ili zadnji stih - sve se menja i sve teče, čoveče.
baš ga je, i njega i sve na koje je pjesma primjenjiva lagano i jednostavno spustio na - mjeru. bio on mahatma gandi, kurt valdhajm, i slično.
Ne radi se o tome. Mi smo baš na ovim temama zaključili da se čini kako smo mi u većim gradovima (konkretno Sarajevu, koje, vala i nije veći grad, al' haj) generalno uživali privilegije centra, kojima periferija nije imala pristupa, bar prema riječima popriličnog broja forumaša ovdje.SaraFina wrote:Pojam "Komunistička buržoazija" po mom mišljenju nema nikakve veze sa mjestom boravka. Sarajevo vs Teslić, B.L vs Prnjavor i sl.
Komunistička buržoazija je obuhvatala dio onih bliskih komunističkom režimu koji su uživali privilegije.
(Primjer :Vojna lica i njihova djece itd itd )
Bilo je more takvih iz najzabitih dijelova Crne Gore.... po EX Yugi.
Ideš!!SaraFina wrote:Pojam "Komunistička buržoazija" po mom mišljenju nema nikakve veze sa mjestom boravka. Sarajevo vs Teslić, B.L vs Prnjavor i sl.
Komunistička buržoazija je obuhvatala dio onih bliskih komunističkom režimu koji su uživali privilegije.
(Primjer :Vojna lica i njihova djece itd itd )
Bilo je more takvih iz najzabitih dijelova Crne Gore.... po EX Yugi.
Ohoho! Sad si moj... sve cu ti pare uzet...radostan dan wrote:Smijem ja...nece odbiti.John Cleese wrote:
Smije l' ko po turu picha da ce u narednih pet godina, kad mu na koncertu budu trazili Slovensku, izjavit' da nije Sloven nego... nesto drugo?
A ako neko jos potrefi i sta ce biti to drugo, moze jos jedna tura picha, 'nako, od mene.
(Ne mora biti alkohol - ja cu svakako sherbe.)
Pa ja sam takodjer iz Sarajeva. Ali smatram da je moja definicija ispravna. Sad opet neka drugi iznesu vidjenja. Meni moje zvuči prilično logično.piupiu wrote:Ne radi se o tome. Mi smo baš na ovim temama zaključili da se čini kako smo mi u gradovima generalno uživali privilegije centra, kojima periferija nije imala pristupa, bar prema riječima popriličnog broja forumaša ovdje.SaraFina wrote:Pojam "Komunistička buržoazija" po mom mišljenju nema nikakve veze sa mjestom boravka. Sarajevo vs Teslić, B.L vs Prnjavor i sl.
Komunistička buržoazija je obuhvatala dio onih bliskih komunističkom režimu koji su uživali privilegije.
(Primjer :Vojna lica i njihova djece itd itd )
Bilo je more takvih iz najzabitih dijelova Crne Gore.... po EX Yugi.
Kad god prođem ulicom sa tvojim imenomradostan dan wrote:aha, misliš na rekvijem...pa nećeš vjerovati, ili ćeš misliti da naknadno pametujem (obzirom na dob, pred vratima dvadesetih...ako se dobro sjećam, panta rei je izašao s kraja osamdesetosme ili početkom osamdesetdevete), ali zajebo sam i antititovce, i titovce, a i balaševića izgleda.stakasa wrote:Pa jesi li ti Requiem osamdeset i tamo neke dozivio kao stvarku koja je trebala Tita spustiti na ljudsku razinu?radostan dan wrote: jbt, ovo je izjavio davnih dana, i do sad - više puta.
još u drugoj polovini osamdesetih je bio iskren i rekao - jeste, napisao sam je zbog par dana nagradnog. al vidiš, meni je to ok, ne zamjeram mu to uopšte, naprotiv.
doživio sam je baš kao pjesmu o jednom dobu i jednom čovjeku...ni kao pogrdnu, ni kao pohvalnu. ni kao pljuvanje, ni kao šminkanje roze bojom. zapis, trag u vremenu, tačno u milimetar i gram. i sad kad je čujem, u nozdrvama mi je miris tog vremena, a pred očima boje i slike, fotografski tačne i precizne.
to mi je omogućio balaš. onaj na kog sam trošio pare i koji vrijedi...
pjesma je objektivna i najbitnije - univerzalna. nikad je nisam doživljavao kao namjenjenu samo ćopavom zagorcu. nikad me nije usmjeravala da slušajući je mislim o njegovoj epoleti, ofanzivama, moći ili stradanjima...već o istoriji jednog čovjeka, nevezano za ime, koje će u jednom trenutku mrviti istoriju, peći krila u svom letu tik ispod sunca, a jednog dana biti kamenovan, on ili njegovo djelo, bilo koje - kod filozofa misao, kod ratnika bitka, kod arhitekte most, zgrada.
ne znam, možda mi je u takvom razumjevanju stihova pomogao naslov albuma - panta rei...ili zadnji stih - sve se menja i sve teče, čoveče.
baš ga je, i njega i sve na koje je pjesma primjenjiva lagano i jednostavno spustio na - mjeru. bio on mahatma gandi, kurt valdhajm, i slično.
ako hoćemo da se fokusiramo na individuu u pjesmi. a po meni, to je više pjesma o prirodi ljudskog bića (bilo kog, posmatranog grupno), a ne o pojedincu.
John Cleese wrote:Ideš!!SaraFina wrote:Pojam "Komunistička buržoazija" po mom mišljenju nema nikakve veze sa mjestom boravka. Sarajevo vs Teslić, B.L vs Prnjavor i sl.
Komunistička buržoazija je obuhvatala dio onih bliskih komunističkom režimu koji su uživali privilegije.
(Primjer :Vojna lica i njihova djece itd itd )
Bilo je more takvih iz najzabitih dijelova Crne Gore.... po EX Yugi.
Nema veze odakle je ko, pričamo o razgovorima koje smo ovdje vodili, gdje se ispostavilo da smo mi, obični, nefunkcionerski gradjani Sarajeva, imali pristup stvarima kojima ljudi istog ili sličnog profila iz manjih mjesta nisu imali. Tipični centar-periferija raskol. A to oko ceste, evo ovdje su se baš žalili ljudi kako nisu mogli asfaltirati cestu ili šta već jer su sve pare išle u Sarajevo i Beograd...SaraFina wrote: Pa ja sam takodjer iz Sarajeva. Ali smatram da je moja definicija ispravna. Sad opet neka drugi iznesu vidjenja. Meni moje zvuči prilično logično.
Moja baka uvjek pominje nekog svog amidžu u Gradačcu koji je bio načelnik općine, prvoborac i nositelj spomenice, te asfaltirao rodno selo o trošku države. Selo koje u TK slijepo crijevo...Ako to nije "komunistički buržuj" ja ne znam onda
Ono, beton - civilizacijski dometpiupiu wrote:Nema veze odakle je ko, pričamo o razgovorima koje smo ovdje vodili, gdje se ispostavilo da smo mi, obični, nefunkcionerski gradjani Sarajeva, imali pristup stvarima kojima ljudi istog ili sličnog profila iz manjih mjesta nisu imali. Tipični centar-periferija raskol. A to oko ceste, evo ovdje su se baš žalili ljudi kako nisu mogli asfaltirati cestu ili šta već jer su sve pare išle u Sarajevo i Beograd...SaraFina wrote: Pa ja sam takodjer iz Sarajeva. Ali smatram da je moja definicija ispravna. Sad opet neka drugi iznesu vidjenja. Meni moje zvuči prilično logično.
Moja baka uvjek pominje nekog svog amidžu u Gradačcu koji je bio načelnik općine, prvoborac i nositelj spomenice, te asfaltirao rodno selo o trošku države. Selo koje u TK slijepo crijevo...Ako to nije "komunistički buržuj" ja ne znam onda