Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#6851 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6852 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris033 »

NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
Da bas se to desava kada stisnem kvacilo.
Koliko kosta zamjena i gdje uraditi?

Hvala na odgovoru :thumbup:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#6853 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by O'zone »

Danguba wrote:
autoskolee wrote:Kako provjeriti ima li auto fabricki alarm? Imaju one lampice na vratima i kod sofersajbe sto blinkaju crveno kad se zakljuca.
Uhvati sa bravu vrata pa probaj otvoriti, izadji iz auta a prije toga spusti staklo na vratima, zakljucaj auto pa probaj sa vanjske strane uhvatiti za volan...ako cujes alarm, dobro je ali mislim da su te lampice osnovni paket zastite.
Lampice su više znak za imobilizer
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6854 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#6855 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@Haris033

Okvirno mozda oko 100KM da je druk lezaj (a mozda je najbolje odmah promijeniti kompletan set). Ruke isto nisu jeftnije jer se mora skidati mjenjac. Ako drzis stisnuto kvacilo na semaforu izbaci to iz navike. Izbaci iz brzine i kvacilo pusti.

@Optimist

To je spojnicka osovina. Na svakoj prokucka poslije 10ak hiljada kilometara. Nema mjesta uzbuni, to je na Daciji "normalno". Ako namjestis sajlu kvacila da hvata visoko, taj zvuk se utisa / prestane cuti.
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6856 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris033 »

NediM17 wrote:@Haris033

Okvirno mozda oko 100KM da je druk lezaj (a mozda je najbolje odmah promijeniti kompletan set). Ruke isto nisu jeftnije jer se mora skidati mjenjac. Ako drzis stisnuto kvacilo na semaforu izbaci to iz navike. Izbaci iz brzine i kvacilo pusti.
Mozda i jeste najbolje zamijeniti cijeli set. Btw, nikada ne drzim kvacilo na semaforu.
Jos jednom, hvala na savjetu. ;)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6857 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Optimist wrote:
NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.
Koji motor je u pitanju?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#6858 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Da li je sjenilo u faru isto u lijevom i desnom?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6859 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Ne.
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6860 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

direstraits0078 wrote:
Optimist wrote:
NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.
Koji motor je u pitanju?
Sandero Stepway 1,6 benzin.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6861 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Onda bi pomoglo podesavanje sajle kvacila, ali samo ako imas sajlu kvacila, na novijim modelima je hidraulicno kvacilo. Tako da se nista ne moze podesavati osim prihvata poluge klipa na pedali kvacila.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#6862 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6863 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom. :wink:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#6864 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

direstraits0078 wrote:
NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom. :wink:
:lol:

Opet Evropljanin sa nebulozama.

Pravljen je sigurno za njemacko trziste i ima hidraulicno kvacilo. Zar nije logicno?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6865 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

NediM17 wrote:
direstraits0078 wrote:
NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom. :wink:
:lol:

Opet Evropljanin sa nebulozama.

Pravljen je sigurno za njemacko trziste i ima hidraulicno kvacilo. Zar nije logicno?
Ima ih isporucenih i na trziste Balkana s hidraulicnim kvacilom. Nemoj da lupas gluposti kad ne znas o cemu pricas. ;)

U novi Sandero se ugradjivao 1.6 8v, i na taj motor se ugradjivalo hidraulicno kvacilo. To sto ti ne znas nista o tome (i lupas gluposti), nece uciniti da nekome u vozilu volsebno nestane hidraulicno kvacilo i zamijeni ga sajla.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#6866 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by citroen xm »

Ja koliko znam za sva normalna Evropska tržišta novi Sandero i Logan od starta idu sa 1.2 16v, 0.9 TCE i 1.5 DCI. Nikakav drugi motor nisam vidio. Možda Rusija i Brazil imaju čast da se kod njih ugrađuje i nudi stari 1.6 benz jer u Dasteru recimo imaju 2.0 benz što Evropa nikada nije dobila.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#6867 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

To mozda ima kod njih u Evropi. :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#6868 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dope_Man »

U subotu ga svakako vozim majstoru, ali evo da pitam i ovdje da znam otprilke sta me ceka.

Uglavnom, nakon voznje prednja lijeva guma mi je vrela i smrdi kao da nesto gori (ne guma, vise kao metal), ako je duza voznja i malo brze onda se i prilicno cuje pucketanje, kao kad se hladi metal koji se jako zagrijao, a na oko 90 km/h i vise se bas jasno cuje nesto cudno kod te gume, kao nego grebanje. Nesto ocito zapinje za nesto, raja mi rece da je najvjerovatnije do kocnice koja se ne razmakne dovoljno pa grebe i zagrijava.

Jel to najvjerovatnije problem, i sta mu mogu halaliti s obzirom da sam tako otisao do Zenice i nazad autoputem.
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#6869 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by frngla »

Disk i pločicu si vjerovatno poderao, to mi djeluje da se kliješta ne vraćaju u početni položaj.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#6870 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dope_Man »

frngla wrote:Disk i pločicu si vjerovatno poderao, to mi djeluje da se kliješta ne vraćaju u početni položaj.
Koliko bi mi to moglo izbit iz dzepa. Za majstora ne brinem, samo za dijelove, auto je ford fokus prva generacija.
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#6871 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by frngla »

Par diskova cca 100 KM (zavisi od proizvođača), pločice cca 50 KM, te je potrebno razraditi/reparirati kliješta ili kupiti nova (polovna na otpadu).
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#6872 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Muuky »

Kako da znam koji mi Lopov sarafi za felge odgovaraju ?
Renault Clio ?

Nasao sam u BL mada ne znam jel odgovara navoj =?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#6873 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

Muuky wrote:Kako da znam koji mi Lopov sarafi za felge odgovaraju ?
Renault Clio ?

Nasao sam u BL mada ne znam jel odgovara navoj =?
otidji u maja gume, kod žiša (konzuma pofalici) oni ce ti sve reci
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6874 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Riješi li onaj @dgL_ problem na meganu oko trapa ?

I kod prijatelja isto Megan, 2003, dCi, udara nesto u trapu, recimo kada prelazi preko ležećih sve ok, nista se ne cuje.

Ali kada prelazi preko onih pukotina, zakrpa i proreza na cesti bas lupa nesto, tupi udarci, isto tako preko šina, ne znam kako da objasnim zvuk "dududud" :lol:
Isto tako kada vozi po grubom asfaltu, npr dole niz Švrakino kad se spušta prema RTV, grmi pod tockovima, buka velika.
Šta bi moglo bit otprilike ?

Zahvaljujem :-D
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#6875 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Leon16v wrote:Riješi li onaj @dgL_ problem na meganu oko trapa ?

I kod prijatelja isto Megan, 2003, dCi, udara nesto u trapu, recimo kada prelazi preko ležećih sve ok, nista se ne cuje.

Ali kada prelazi preko onih pukotina, zakrpa i proreza na cesti bas lupa nesto, tupi udarci, isto tako preko šina, ne znam kako da objasnim zvuk "dududud" :lol:
Isto tako kada vozi po grubom asfaltu, npr dole niz Švrakino kad se spušta prema RTV, grmi pod tockovima, buka velika.
Šta bi moglo bit otprilike ?

Zahvaljujem :-D
U principu treba sve provjeriti, ali po mom iskustvu to bi mogli biti stabilizatori.

Nije skupo za zamjeniti a ni neki strasni posao.
Post Reply