Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6851 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
- Haris033
- Posts: 5102
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#6852 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da bas se to desava kada stisnem kvacilo.NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
Koliko kosta zamjena i gdje uraditi?
Hvala na odgovoru
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#6853 Re: Pitamo Mehanicare ?
Lampice su više znak za imobilizerDanguba wrote:Uhvati sa bravu vrata pa probaj otvoriti, izadji iz auta a prije toga spusti staklo na vratima, zakljucaj auto pa probaj sa vanjske strane uhvatiti za volan...ako cujes alarm, dobro je ali mislim da su te lampice osnovni paket zastite.autoskolee wrote:Kako provjeriti ima li auto fabricki alarm? Imaju one lampice na vratima i kod sofersajbe sto blinkaju crveno kad se zakljuca.
- Optimist
- Posts: 15529
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#6854 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6855 Re: Pitamo Mehanicare ?
@Haris033
Okvirno mozda oko 100KM da je druk lezaj (a mozda je najbolje odmah promijeniti kompletan set). Ruke isto nisu jeftnije jer se mora skidati mjenjac. Ako drzis stisnuto kvacilo na semaforu izbaci to iz navike. Izbaci iz brzine i kvacilo pusti.
@Optimist
To je spojnicka osovina. Na svakoj prokucka poslije 10ak hiljada kilometara. Nema mjesta uzbuni, to je na Daciji "normalno". Ako namjestis sajlu kvacila da hvata visoko, taj zvuk se utisa / prestane cuti.
Okvirno mozda oko 100KM da je druk lezaj (a mozda je najbolje odmah promijeniti kompletan set). Ruke isto nisu jeftnije jer se mora skidati mjenjac. Ako drzis stisnuto kvacilo na semaforu izbaci to iz navike. Izbaci iz brzine i kvacilo pusti.
@Optimist
To je spojnicka osovina. Na svakoj prokucka poslije 10ak hiljada kilometara. Nema mjesta uzbuni, to je na Daciji "normalno". Ako namjestis sajlu kvacila da hvata visoko, taj zvuk se utisa / prestane cuti.
- Haris033
- Posts: 5102
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#6856 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mozda i jeste najbolje zamijeniti cijeli set. Btw, nikada ne drzim kvacilo na semaforu.NediM17 wrote:@Haris033
Okvirno mozda oko 100KM da je druk lezaj (a mozda je najbolje odmah promijeniti kompletan set). Ruke isto nisu jeftnije jer se mora skidati mjenjac. Ako drzis stisnuto kvacilo na semaforu izbaci to iz navike. Izbaci iz brzine i kvacilo pusti.
Jos jednom, hvala na savjetu.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6857 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koji motor je u pitanju?Optimist wrote:Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
- bordo gandalf
- Posts: 10216
- Joined: 15/05/2009 12:07
- Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
- Grijem se na: Gree Hansol 12
#6858 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li je sjenilo u faru isto u lijevom i desnom?
- Optimist
- Posts: 15529
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#6860 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sandero Stepway 1,6 benzin.direstraits0078 wrote:Koji motor je u pitanju?Optimist wrote:Na sluzbenoj Daciji obrnutno, melje kad je na leru, a kad stisnem kvacilo, zvuk nestane.NediM17 wrote:Ako melje kad stisnes kvacilo to ti je druk lezaj.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6861 Re: Pitamo Mehanicare ?
Onda bi pomoglo podesavanje sajle kvacila, ali samo ako imas sajlu kvacila, na novijim modelima je hidraulicno kvacilo. Tako da se nista ne moze podesavati osim prihvata poluge klipa na pedali kvacila.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6862 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6863 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom.NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6864 Re: Pitamo Mehanicare ?
direstraits0078 wrote:Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom.NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.
Opet Evropljanin sa nebulozama.
Pravljen je sigurno za njemacko trziste i ima hidraulicno kvacilo. Zar nije logicno?
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6865 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima ih isporucenih i na trziste Balkana s hidraulicnim kvacilom. Nemoj da lupas gluposti kad ne znas o cemu pricas.NediM17 wrote:direstraits0078 wrote:Zavisi za koje je trziste pravljen, ima ih sa 1.6 i hidraulicnim kvacilom.NediM17 wrote:Ima sajlu kvacila. U novom Sanderu ne postoji 1.6 8v motor.![]()
Opet Evropljanin sa nebulozama.
Pravljen je sigurno za njemacko trziste i ima hidraulicno kvacilo. Zar nije logicno?
U novi Sandero se ugradjivao 1.6 8v, i na taj motor se ugradjivalo hidraulicno kvacilo. To sto ti ne znas nista o tome (i lupas gluposti), nece uciniti da nekome u vozilu volsebno nestane hidraulicno kvacilo i zamijeni ga sajla.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#6866 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja koliko znam za sva normalna Evropska tržišta novi Sandero i Logan od starta idu sa 1.2 16v, 0.9 TCE i 1.5 DCI. Nikakav drugi motor nisam vidio. Možda Rusija i Brazil imaju čast da se kod njih ugrađuje i nudi stari 1.6 benz jer u Dasteru recimo imaju 2.0 benz što Evropa nikada nije dobila.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6867 Re: Pitamo Mehanicare ?
To mozda ima kod njih u Evropi. 
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6868 Re: Pitamo Mehanicare ?
U subotu ga svakako vozim majstoru, ali evo da pitam i ovdje da znam otprilke sta me ceka.
Uglavnom, nakon voznje prednja lijeva guma mi je vrela i smrdi kao da nesto gori (ne guma, vise kao metal), ako je duza voznja i malo brze onda se i prilicno cuje pucketanje, kao kad se hladi metal koji se jako zagrijao, a na oko 90 km/h i vise se bas jasno cuje nesto cudno kod te gume, kao nego grebanje. Nesto ocito zapinje za nesto, raja mi rece da je najvjerovatnije do kocnice koja se ne razmakne dovoljno pa grebe i zagrijava.
Jel to najvjerovatnije problem, i sta mu mogu halaliti s obzirom da sam tako otisao do Zenice i nazad autoputem.
Uglavnom, nakon voznje prednja lijeva guma mi je vrela i smrdi kao da nesto gori (ne guma, vise kao metal), ako je duza voznja i malo brze onda se i prilicno cuje pucketanje, kao kad se hladi metal koji se jako zagrijao, a na oko 90 km/h i vise se bas jasno cuje nesto cudno kod te gume, kao nego grebanje. Nesto ocito zapinje za nesto, raja mi rece da je najvjerovatnije do kocnice koja se ne razmakne dovoljno pa grebe i zagrijava.
Jel to najvjerovatnije problem, i sta mu mogu halaliti s obzirom da sam tako otisao do Zenice i nazad autoputem.
-
frngla
- Posts: 3347
- Joined: 30/05/2009 14:29
- Location: Manila
#6869 Re: Pitamo Mehanicare ?
Disk i pločicu si vjerovatno poderao, to mi djeluje da se kliješta ne vraćaju u početni položaj.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#6870 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko bi mi to moglo izbit iz dzepa. Za majstora ne brinem, samo za dijelove, auto je ford fokus prva generacija.frngla wrote:Disk i pločicu si vjerovatno poderao, to mi djeluje da se kliješta ne vraćaju u početni položaj.
-
frngla
- Posts: 3347
- Joined: 30/05/2009 14:29
- Location: Manila
#6871 Re: Pitamo Mehanicare ?
Par diskova cca 100 KM (zavisi od proizvođača), pločice cca 50 KM, te je potrebno razraditi/reparirati kliješta ili kupiti nova (polovna na otpadu).
-
Muuky
- Posts: 646
- Joined: 04/11/2011 10:53
#6872 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kako da znam koji mi Lopov sarafi za felge odgovaraju ?
Renault Clio ?
Nasao sam u BL mada ne znam jel odgovara navoj =?
Renault Clio ?
Nasao sam u BL mada ne znam jel odgovara navoj =?
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#6873 Re: Pitamo Mehanicare ?
otidji u maja gume, kod žiša (konzuma pofalici) oni ce ti sve reciMuuky wrote:Kako da znam koji mi Lopov sarafi za felge odgovaraju ?
Renault Clio ?
Nasao sam u BL mada ne znam jel odgovara navoj =?
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6874 Re: Pitamo Mehanicare ?
Riješi li onaj @dgL_ problem na meganu oko trapa ?
I kod prijatelja isto Megan, 2003, dCi, udara nesto u trapu, recimo kada prelazi preko ležećih sve ok, nista se ne cuje.
Ali kada prelazi preko onih pukotina, zakrpa i proreza na cesti bas lupa nesto, tupi udarci, isto tako preko šina, ne znam kako da objasnim zvuk "dududud"
Isto tako kada vozi po grubom asfaltu, npr dole niz Švrakino kad se spušta prema RTV, grmi pod tockovima, buka velika.
Šta bi moglo bit otprilike ?
Zahvaljujem
I kod prijatelja isto Megan, 2003, dCi, udara nesto u trapu, recimo kada prelazi preko ležećih sve ok, nista se ne cuje.
Ali kada prelazi preko onih pukotina, zakrpa i proreza na cesti bas lupa nesto, tupi udarci, isto tako preko šina, ne znam kako da objasnim zvuk "dududud"
Isto tako kada vozi po grubom asfaltu, npr dole niz Švrakino kad se spušta prema RTV, grmi pod tockovima, buka velika.
Šta bi moglo bit otprilike ?
Zahvaljujem
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#6875 Re: Pitamo Mehanicare ?
U principu treba sve provjeriti, ali po mom iskustvu to bi mogli biti stabilizatori.Leon16v wrote:Riješi li onaj @dgL_ problem na meganu oko trapa ?
I kod prijatelja isto Megan, 2003, dCi, udara nesto u trapu, recimo kada prelazi preko ležećih sve ok, nista se ne cuje.
Ali kada prelazi preko onih pukotina, zakrpa i proreza na cesti bas lupa nesto, tupi udarci, isto tako preko šina, ne znam kako da objasnim zvuk "dududud"![]()
Isto tako kada vozi po grubom asfaltu, npr dole niz Švrakino kad se spušta prema RTV, grmi pod tockovima, buka velika.
Šta bi moglo bit otprilike ?
Zahvaljujem
Nije skupo za zamjeniti a ni neki strasni posao.
