Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- animus
- Posts: 5728
- Joined: 21/06/2012 13:13
#68326 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Samo neka ostane zapisano da je gradjanska država pokopana ulaskom osmorke u vlast. Sutra kad se bude znalo čije je šta a ovim dogovorima će to biti betonirano onda ove NS i SDP i ostale ublehe podsjetiti da su oni uništili ideju gradjanske države.
Pedja Forto Vojin i ostali članovi tih stranaka mogu komotno zaboraviti bavljenje politikom jer nece više nikada moci zauzimati bošnjačku kvotu u vlasti. Ako im Srbi ili Hrvati dopuste onda ok ali nešto sumnjam u tu mogućnost.
Ide se u podjelu na nacionalne torove i to rade upravo ti prevaranti. Nikakve logike ali je tako.
Pedja Forto Vojin i ostali članovi tih stranaka mogu komotno zaboraviti bavljenje politikom jer nece više nikada moci zauzimati bošnjačku kvotu u vlasti. Ako im Srbi ili Hrvati dopuste onda ok ali nešto sumnjam u tu mogućnost.
Ide se u podjelu na nacionalne torove i to rade upravo ti prevaranti. Nikakve logike ali je tako.
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#68327 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Građanska država je propala 1990 nakon prvih višestranačkih izbora kad je svak poletio da glasa za "svoje" i kad je Alija nekim čudom izabran za člana predsjedništva a nije imao glasove za to...
Last edited by PM72 on 16/12/2022 17:19, edited 1 time in total.
- tramvajtrojka
- Posts: 17055
- Joined: 27/04/2021 22:52
#68328 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
napokon razni čimbenici su se spojili da se bosnjacko hrvatsko prijateljstvo ponovno stavi u napredovanju nase drzave
novi pomirljivi tonovi dolaze sa HRT-a odkad je radikalna manjina otisla na zasluženu oporbenu klupu
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#68329 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mah, hebes zakon ako senior partneru nije stalo do njega, daj mu malo drzavne imovine da se relaksira
1/2
3/4
5/6
1/2
3/4
5/6
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#68330 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kako je dodik pregovarao sa Osmorkom za raspodjelu ministarstava
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#68331 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
General War wrote: ↑16/12/2022 17:31 Kako je dodik pregovarao sa Osmorkom za raspodjelu ministarstava![]()
-
Bossona
- Posts: 5896
- Joined: 21/12/2020 03:28
#68332 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Samo je Alija bio veći Srbin od Bakira jer bez njegovog antiustavnog potpisa kojim je ukinuo Ustav RBIH ne bi ostvarili svoj višestoljetni san zapadno od Drine koji Bakir čuva u amanetu svoga oca. Saboter revizije tužbe i spasioc svoje države porijekla Bakir Izetbegović je potvrdio da Srbi nemaju većeg brata Srbina od Bakira i porodice izetbegovića koju nam je SANU podvalila devedesetih godina. Evo prve zakletve Bakira nakon što su ga trodecenijski sljedbenici Izetbegovića i njihove privatne SDA izabrali u troglavo predsjedništvo podijeljene i privatizirane trofeudalne daytonske BIH. "Bošnjaci neće ukinuti RS" https://www.nezavisne.com/novosti/bih/I ... -RS/270421sumirprimus wrote: ↑16/12/2022 15:21
pa da se nasmijemo![]()
![]()
![]()
bice ovo dobro i za sda ako se rijese klana izetbegvovic supruznika i podanika.

"Ako Srbi i Rs nece u NATO, onda se neće ni ići u NATO".
Bakir Izetbegović
01.11.19 - U intervju datom za čentitetsku Karadžićevu tzv. RTRS
IZETBEGOVIĆI SU KONVERTITI ŽIVKOVIĆI-JAHIĆI IZ SRBIJE!!
Beogradske "Naše novine" objavile su da je bošnjački član predsjedništva Alija , pa sin mu Bakir BiH vuku korijene iz stare begovske porodice, koja je u doba Karađorđa u svom vlasništvu imala zemljište na Gornjem Dorćolu i cijelu Adu Ciganliju, to potvrđuje i sam Bakir.
Bakir analizom porodičnog stabla Izetbegovića zna da su u 18. i 19. vijeku bili poznati beogradski veleposjednici, a Srbiju su napustili tek 1868. godine, nakon raspada Otomanskog carstva.
Do tada su se bavili trgovinom i živjeli na velelepnom imanju, gdje se danas nalaze Narodno pozorište i Klub književnika.
Porodična kuća Izetbegovića bila je sastavljena iz tri posebna objekta i veća od pet stotina kvadrata. Kako bi nesmetano nastavili s razmjenom robe, uvozom i izvozom, Bakirovi preci morali su se poturčiti i održavati bliske kontakte s lokalnim beogradskim begovima.
Međutim, po oslobođenju Srbije od Turaka, prinuđeni su da napuste sve i iz Beograda se presele u tadašnji Bosanski Šamac, napustaju prezime Živković - Jahić od lokalnog bega Izeta uzimaju prezime i postaju Izetbegovići. U ovom gradiću begovska porodica Izetbegović nastavlja da širi svoj uticaj i bogatstvo.
Godine 1925. u ovoj bogatoj porodici rođen je Alija, lider bosanskih muslimana, koji se s roditeljima tri godine kasnije preselio u Sarajevo.
Da je svjestan porijekla, potvrdio je u i Alijin nasljednik kada je tokom jednodnevne posjete Srbiji naglasio da se u Beogradu osjeća kao kod kuće i da mu se uvijek rado vraća.
Beograđani su divni domaćini i lijepo su me dočekali. Drago mi je zbog toga, jer je glavni grad Srbije grad mojih predaka - priznao je Izetbegović u obilasku Knez Mihailove i Kalemegdana.
On je naglasio da u srpskoj prestonici ima mnogo prijatelja i da je često dolazio u Beograd.
Sa Izetbegovićevim srpskim korijenima upoznat je i muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić, koji je izrazio želju da ubrzo dođe do konačnog pomirenja između Bošnjaka i Srba i dodao da tome nema prepreka, jer su, kako je naveo, Bakirovi preci "srpskiji" od njegovih.
- Oni su svojevremeno živjeli u Francuskoj ulici u Beogradu. Negdje su se neke stvari potpuno zatvorile, desilo se da smo se udaljili, ali za to nema razloga, jer mi svakog dana šetamo Knez Mihailovom, to je naša Baščaršija - rekao je Jusufspahić.
Na linku imate Bakirovu potvrdu svog prijekla
- animus
- Posts: 5728
- Joined: 21/06/2012 13:13
#68333 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa i nije. Ta ideja je bila ovdje prisutna cijelo vrijeme. Ustav BiH isto spominje gradjane kao ravnopravne. Presude US i medjunarodne presude isto isu u pravcu gradjanske države. Velikoj skupini gradjana koji žive na "pogrešnom" dijelu BiH je stalo da imaju gradjansku državu. Čak i u ratu Armija BiH je bila gradjanska a ne bošnjačka. Nikada do sada se nije pristajalo da gradjanske stranke udju samo u bošnjačku kvotu. Na žalost svih nas to se sada dešava i ovi što to ne vide to ce shvatiti najkasnije kad se izmjeni IZ i Covicu osigura mjesto u Predsjedništvu BiH.
Nece biti više povratka i treba se navici na to. Svako u svoj tor i šuti kad si manjina. Hvala Osmorka. Bar cemo biti na čisto gdje smo. Razumijem Dinu i NiP jer je to vecinom selefijska stranka koja i želi podjelu. Pa i Semir ima te sklonosti. Ali ove kvazi bosanske stranke još nisam skontao.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#68334 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
tramvajtrojka wrote: ↑16/12/2022 17:19SpoilerShow
napokon razni čimbenici su se spojili da se bosnjacko hrvatsko prijateljstvo ponovno stavi u napredovanju nase drzave![]()
![]()
novi pomirljivi tonovi dolaze sa HRT-a odkad je radikalna manjina otisla na zasluženu oporbenu klupu
Kad je Dubrovnik i ostatak HR gorili vezali su zastave sa Bosnjacima. Kad se je u HR smirilo zabili su noz u ledja Bosnjacima. Kad su vidjeli da ne mogu Bosnjake vojno poraziti i natjerati ih na mir pod njihovim uslovima ponovo su vezali zastave sa Bosnjacima jer je trebalo praviti oluju a nisu mogli na dva fronta ai trebala im je pomoc. Kad se to zavrsilo opet zabili noz u ledja Bosnjacima. U zadnjih 10tak godina vezu sastavu sa Dodikom. I sad ponovo ide prica o pomirljivim tonovima i novo "vezanje" zastava.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#68335 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ako za 6 mjeseci ne bude IZ po zeljama Covica i Plenkija iz Zagreba ce se umjesto "pomirljivih" tonova cuti ovo:


- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52749
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#68336 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ja nemam kumire, tako da nemam visoko misljenje o liku kojeg si postavio.
Dzouks on ju
- Pandakonda
- Posts: 6119
- Joined: 22/10/2013 23:41
- Location: Dragonstone
#68337 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sabina sada na N1 potvrdila da ne samo da su ovi rs i hdz partneri bili protiv, nego i unutar osmorke je bilo povucenosti prema tome da ona bude ministrica vanjskih poslova. Do te mjere da su cak to povukli kao crvenu liniju. Indirektno je spomenula da ako oni mogu potezati crveni karton onda i druga strana moze. Vjerovatno aludirajuci na Nesica za ministra sigurnosti.
Nije negirala opciju da Forto bude drzavni ministar saobraćaja. Iz perspektive NS-a to cak nije ni losa opcija, dobit ce na drzavnom nivou ministra, i obzirom da vrijednost premijerske pozicije mogu traziti jos dodatna dva ministarstva na kantonu radi toga. Znaci 4 ministarstva u kantonu ako se ovo ovako poslozi. Ostaje jos samo da se dogovore oko tog ministarstva izbjeglica koji bi mozda mogao otici mijatovicu. Također mimo kriste izgleda nece biti niti jedna zena.
Premijerka - Kristo (HDZ)
Finansije - Tegeltija (SNSD)
Vanjski poslovi - Konakovic ? (NiP)
Vanjska trgovina - Košarac (SNSD)
Odbrana - Helez (SDP)
Saobraćaj - Forto ? (NS)
Sigurnost - Nesic ? (DNS)
Civilni poslovi - ? (HDZ)
Pravda - ? (HDZ)
Ljudska prava - ? (Osmorka/SNSD)
Nije negirala opciju da Forto bude drzavni ministar saobraćaja. Iz perspektive NS-a to cak nije ni losa opcija, dobit ce na drzavnom nivou ministra, i obzirom da vrijednost premijerske pozicije mogu traziti jos dodatna dva ministarstva na kantonu radi toga. Znaci 4 ministarstva u kantonu ako se ovo ovako poslozi. Ostaje jos samo da se dogovore oko tog ministarstva izbjeglica koji bi mozda mogao otici mijatovicu. Također mimo kriste izgleda nece biti niti jedna zena.
Premijerka - Kristo (HDZ)
Finansije - Tegeltija (SNSD)
Vanjski poslovi - Konakovic ? (NiP)
Vanjska trgovina - Košarac (SNSD)
Odbrana - Helez (SDP)
Saobraćaj - Forto ? (NS)
Sigurnost - Nesic ? (DNS)
Civilni poslovi - ? (HDZ)
Pravda - ? (HDZ)
Ljudska prava - ? (Osmorka/SNSD)
- relativno84
- Posts: 15615
- Joined: 26/10/2012 16:49
- Location: mahala
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#68339 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa jasno je da Covic i Dodik nece dozvoliti zenu sa znanjem engleskog na celu ministarstva vanjskih poslova.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#68340 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dobar tekst.
https://politicki.ba/politika/crnogorsk ... vini/27754Crnogorski scenario u Bosni i Hercegovini
Pluralizam je dobar i još više pozeljan ako se dešava samo kod Bošnjaka, dok je za Srbe i Hrvate gotovo pa poguban.
Prije nešto više od dvije godine, vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) u Crnoj Gori izgubila je izbore od troglave koalicije koja je sastavljena, a naročito finansirana iz Moskve i Beograda. Čak 16 političkih partija se udružilo da bi svrgli sa vlasti Mila Đukanovića nakon tridesetogodišnje vladavine. Među njima je bilo i formalno građanskih i suverenističkih partija, zatim onih koje nisu "ni riba ni đevojka", a najveći i najjači blok činile su prosrpske i otvoreno proruske stranke.
I "kuso i repato", i četnici i partizani, i oni koji su za NATO i oni koji su palili NATO zastave. Sklepana je matematička većina od svega jednog poslanika više (41:40) čiji je jedini zajednički imenitelj demontaža dotadašnjeg režima i mržnja prema Milu Đukanoviću.
Naravno, sve to uvijeno u svojevrsnu "šarenu lažu" da se ubrzaju evropske integracije i započne borba protiv korupcije i kriminala.
A "naši zapadni partneri" su sa oduševljenjem dočekali "oslobodioce" koji će smanjiti višedecenijske podjele u crnogorskom društvu, sprovesti reforme i osnažiti demokratske institucije. I naprosto je teško utvrditi ko je prednjačio u svojoj naivnosti, neznanju, pokvarenosti… da ne upotrebimo još neku grublju riječ. Mrtva trka između američkih, britanskih i evropskih diplomata. Samo rijetki ambasadori, uglavnom iz regiona, kroz zube su izražavali svoju skeptičnost.
Niko nije htio ili smio kvariti opću pobjedničku euforiju.
Za zapad je to bio dokaz da je i na Balkanu moguća mirna smjena vlasti, ali i primjer da se nacionalisti i populisti mogu preobratiti u evropljane i demokrate kada budu dio izvršne vlasti.
I šta je Crna Gora od svega ovoga dobila?
Najveću institucionalnu, političku i društvenu krizu u novijoj historiji.
Podjele nikad nisu bile veće, Evropa nikad dalja, Vlada sve manja, premijer sve luđi, a građanski sukobi sve bliži.
Danas je veća mogućnost za takvu eskalaciju u Crnoj Gori nego na Kosovu, ma koliko ovo nerealno izgledalo.
Međutim, na Kosovu, u vojnom smislu, imate KFOR, u političkom smislu, kosovska nezavisnost je ostvarena uz pomoć Zapada i teško da bi on mirno posmatrao da se to dovodi u pitanje.
U Crnoj Gori imate dovoljno unutrašnjeg potencijala za krizu, polarizaciju koja može lako dovesti do sukoba, naročito ako se podgrijava spolja.
Institucije su potpuno razorene. Vlada je izgubila podršku u parlamentu, ali nije pala. Dritan Abazović se ponaša kao Mao Tsetung, a njegova vlada ima podršku od svega 2.8% građana.
Stranke vladajuće većine se međusobno mrze, ali zajedničko im je da ih ni puškom ne možete natjerati da idu na izbore.
I šta za to vrijeme radi dobri i pomalo pošteni Zapad?
Pa, poziva sve aktere na suzdržanost i dijalog. Kao i obično - s…..
A kakve ovo veze ima sa nama u BiH?
Sličnost možda nije očigledna, ali ona ipak postoji.
Na svu sreću, bez obzira na sve, u Bosni i Hercegovini ne postoji ništa što liči na Dritana Abazovića.
Ma koliko se neki i trudili, to je ipak nemoguće.
Izvjesno je međutim, da ćemo imati većinu sastavljenu od 21 političke stranke (HNS-8, koalicija oko SNSD-5 i plus Osmorka). Vjerovatno najbrojnija koalicija u Evropi koja je ikada sastavljena.
U Srbiji je bila svojevremeno koalicija od 18 stranaka, Bugarskoj 12, Slovačkoj 11, u Crnoj Gori 16.
Nijedna od tih vlada nije imala duži vijek trajanja. I sve su se koalicije raspale, ne zbog snage opozicije, već zbog unutrašnjih svađa oko podjele plijena.
I nijedna stranka,koja je bila dio takve većine, iz vlasti nije izašla jača.
Opet je ilustrativan primjer iz Crne Gore gdje je novoformirana stranka Evropa sad osvojila više glasova na lokalnim izborima u Podgorici nego bilo koja stranka aktuelne vladajuće većine.
Između SDA i Osmorke, Dodik i Čović su birali one koji su politički slabiji.
Sasvim logično, sa njihovog stanovišta.
Bolje sa osam relativno malih nego sa jednom velikom strankom.
Zajedničko svima je demontaža SDA.
Osmorka se nada da će iz toga izvući konkretnu političku korist, jer će preuzeti njihove birače, a Dodik i Čović će uživati u tom rastakanju.
Pluralizam je dobar i još više pozeljan ako se dešava samo kod Bošnjaka, dok je za Srbe i Hrvate gotovo pa poguban.
Nažalost, taj narativ kao da su preuzeli i "naši zapadni partneri".
Ova većina je njihovo političko čedo. Za njih je važno da se neka promjena u Bosni dogodila. Kao što je to bilo i u Crnoj Gori.
Nešto se dakle kreće.
Problem je što to kretanje može biti i u rikverc.
Crna Gora je bila lider u evropskim integracijama. Danas je bliža Otvorenom Balkanu nego Briselu.
Niko ne sumnja u dobre i iskrene namjere većine članica Osmorke, ali njihov početak i servilan odnos prema Dodiku i Čoviću ne sluti na dobro.
Jučerašnja konferencija za medije mogla je samo naslutiti "ko kosi a ko vodu nosi".
Nažalost, Nikšić je i za površnog posmatrača izgledao kao potpuni politički autsajder, u odnosu na drugu dvojicu sagovornika.
Matematičke većine u politici su često nužne i to nije nikakav bosanski specifikum.
Jedino oko čega se slaže 21 politička stranka je da SDA pošalje u političku penziju.
Doduše, slažu se i da se oko ničega više ne slažu, ali da te teme neće otvarati.
To nije dovoljno ni za normalno funkcioniranje, a kamoli za neki napredak.
Dala baba dinar da uđe u kolo…
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#68341 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@Point, BHcluster & spit_fire...
hvala vam na sjajnim ilustracijama problema o kojem govorim.
"sta ce nam (Bosnjacima) poseban identitet kad imamo drzavni!"
Pametnom dosta.
hvala vam na sjajnim ilustracijama problema o kojem govorim.
"sta ce nam (Bosnjacima) poseban identitet kad imamo drzavni!"
Pametnom dosta.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#68342 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A unutar Osmorke je to mjesto MVP nanisanio Konakovic jos kad su pustili onu pricu kao da bi Zvizdic mogo biti a on kao odbio. Znaci onda mora Konakovic htio nehtio.
- tataćusak
- Posts: 2463
- Joined: 05/05/2011 17:18
#68343 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
plavi_E wrote: ↑16/12/2022 17:45tramvajtrojka wrote: ↑16/12/2022 17:19SpoilerShow
napokon razni čimbenici su se spojili da se bosnjacko hrvatsko prijateljstvo ponovno stavi u napredovanju nase drzave![]()
![]()
novi pomirljivi tonovi dolaze sa HRT-a odkad je radikalna manjina otisla na zasluženu oporbenu klupu
Kad je Dubrovnik i ostatak HR gorili vezali su zastave sa Bosnjacima. Kad se je u HR smirilo zabili su noz u ledja Bosnjacima. Kad su vidjeli da ne mogu Bosnjake vojno poraziti i natjerati ih na mir pod njihovim uslovima ponovo su vezali zastave sa Bosnjacima jer je trebalo praviti oluju a nisu mogli na dva fronta ai trebala im je pomoc. Kad se to zavrsilo opet zabili noz u ledja Bosnjacima. U zadnjih 10tak godina vezu sastavu sa Dodikom. I sad ponovo ide prica o pomirljivim tonovima i novo "vezanje" zastava.
![]()
Potpisujem
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
-
neon-x
- Posts: 848
- Joined: 18/07/2012 19:13
#68345 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dosta je bilo politicki.ba, ima li sta novo sa istraga.ba? Ne zaboravi na twitter Jasmin Mujanovic.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#68346 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
neon-x
- Posts: 848
- Joined: 18/07/2012 19:13
#68347 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Koliko ti je Avdo rekao tekstova da dnevno moras prenijeti?
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#68348 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sjecali se neko ovih scena prosle godine po BiH, isti nocni vukovi su u pitanju. Eto sta se desava kada Kurti nece da relaksira odnose. SDA + DF su naravno krivi za ono sto je licilo na predratno stanje prosle godine, zato sada nece biti potrebe za ovakve stvari jer ce osmorka sada relaksirati odnose
- BHCluster
- Posts: 23465
- Joined: 13/09/2007 18:41
- Location: Time to get schwifty in here!
- Contact:
#68349 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Naravno bez konstrukcija nisi u stanju komunicirati a sto se tice pameti to je tebi nesto strano kao i drzava u kojoj zivis.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83488
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#68350 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A ti ne zivis nego seruckas iz daljine

