Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 12586
Joined: 03/06/2011 11:33

#6826 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by sinuhe »

Dino, Brega i Cola su ljudi iz showbiznisa i nisu zivjeli tako u ono doba a ni danas osim DinA. Nisu ti ljudi znali za Bajram i Bozic.
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#6827 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by beniciodeltoro »

sinuhe wrote:Dino, Brega i Cola su ljudi iz showbiznisa i nisu zivjeli tako u ono doba a ni danas osim DinA. Nisu ti ljudi znali za Bajram i Bozic.
Da ljudi koji su bili Jugoslaveni u duši, multi-kulti nisu znali za bajrame i božiće je laž i mit kako do kraja 80ih, početka 90ih nije se znalo ko je ko (a npr. na popisu stanovništva 1981. u BiH samo 8% se izjasnilo kao Jugoslaveni dok su ostali se izjasnili kao Muslimani, Srbi i Hrvati)
Da nije bilo predrasuda kod mnogih i da je se gledalo prvenstveno kakav si čovjek a ne kako se zoveš to stoji ali kao kod Merlina bilo je obilazaka za bajram, božić više onako simbolično kao kada je prijatelju rođendan i tako su Brega i Čola kao i ostali sigurno išli nekome za božić kao i Dino sam ako je imao prijatelja Srbina ili Hrvata (ukoliko nisu bili teški komunisti pa smatrali to kao uvredom), raja je častila u društvu ako je npr. bajram danas pa Hasan časti Dragana i Gorana, pa Dragan i Goran urade isto za božić itd.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6828 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

sinuhe wrote:Dino, Brega i Cola su ljudi iz showbiznisa i nisu zivjeli tako u ono doba a ni danas osim DinA. Nisu ti ljudi znali za Bajram i Bozic.
Image Image Image
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6829 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

zateznistub wrote:Image
Ovo je istina, nismo bili optereceni ovim stvarima, bilo se bezbrizno, zdravo, veselo...djecije. No, sve i da te nije zanimalo, kad porastes drugovi ti na ovaj ili onaj nacin sjebu koncepciju, posalju te u vojsku i tamo naucis da niko nikog ne podnosi, srbi mrze sve ostale, hrvati mrze srbe, slovence boli qrac za svima, albanci u nekom svom djiru, mi bosnje jedan dan se napijemo sa svima a drugi im dan jebemo mater svima i gledamo kako cemo ih zbost...hrkljus. :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#6830 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Zviz »

Yuga se rasula zbog mentaliteta a ne duga, jer ako je dug presuda u rasulu onda bi trebali biti svjedoci ratova na svakom cosku. To ti je onaj mentalitet - necu dati 300 za 10 komada kad vako dnevno mogu po komad kupiti za 40 - jeftinije cu proci :oops:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#6831 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by VjecitiStudent »

Represivna i totalitarna država na djelu, ovakav renesansni talenat su probali zatući

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6834 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

Obradovah se, reko evo nam zviza - kad ono prastara tema o mukama tranzicije. :-?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6835 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

hAZNADAR wrote:Obradovah se, reko evo nam zviza - kad ono prastara tema o mukama tranzicije. :-?
Ne prizivaj šejtana, živ bio, jedva se budale kotarisali...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6836 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

BALAŠEVIĆ ODBIO PJEVATI O TITU: JUGOSLAVIJA NIJE VALJALA

Balašević je u Splitu svirao četiri sata, ali je publika bila neumorna. Kao i uvijek Balašević je pričao s publikom te prvi put progovorio o osjetljivim temama i mitovima koji kruže oko njegovog imena i prezimena i njegovih stavova o ratu na području bivše Juge.

Iako nikad ne pjeva tu pjesmu, nekolicina fanova u Splitu je sinoć tražila od Balaševića da zapjeva "Računajte na nas", koju je napisao krajem sedamdesetih godina. Balašević je izričito odbio pjevati pjesmu.

"Djeco, okanite se tih tema. Večeras je tu s nama Dino Rađa, velikan svjetskog sporta. Takve stvari vas trebaju veseliti, a ne Jugoslavija. Jugoslavija nije valjala, da je valjala ne bi se onako krvavo raspala. Mene zovu jugonostalgičarem, ali ja sam jugoplastičar, meni nedostaje Jugoplastika, meni samo nedostaju ta vremena, a ne ta država", rekao je Balašević na iznenađenje mnogih.

http://www.index.hr/black/clanak/permalink/1031302.aspx
https://www.vesti.rs/Vesti/Balasevic-od ... ljala.html
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6837 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by julisiz es grant »

hAZNADAR wrote:BALAŠEVIĆ ODBIO PJEVATI O TITU: JUGOSLAVIJA NIJE VALJALA

Balašević je u Splitu svirao četiri sata, ali je publika bila neumorna. Kao i uvijek Balašević je pričao s publikom te prvi put progovorio o osjetljivim temama i mitovima koji kruže oko njegovog imena i prezimena i njegovih stavova o ratu na području bivše Juge.

Iako nikad ne pjeva tu pjesmu, nekolicina fanova u Splitu je sinoć tražila od Balaševića da zapjeva "Računajte na nas", koju je napisao krajem sedamdesetih godina. Balašević je izričito odbio pjevati pjesmu.

"Djeco, okanite se tih tema. Večeras je tu s nama Dino Rađa, velikan svjetskog sporta. Takve stvari vas trebaju veseliti, a ne Jugoslavija. Jugoslavija nije valjala, da je valjala ne bi se onako krvavo raspala. Mene zovu jugonostalgičarem, ali ja sam jugoplastičar, meni nedostaje Jugoplastika, meni samo nedostaju ta vremena, a ne ta država", rekao je Balašević na iznenađenje mnogih.

http://www.index.hr/black/clanak/permalink/1031302.aspx
https://www.vesti.rs/Vesti/Balasevic-od ... ljala.html
Vaaaaau, koja vijest...idioti ne znaju da tu pjesmu ne pjeva već više od 30 godina. Kao što je i sam objasnio u pjesmi Requiem sa albuma Panta rei iz 1988. godine.
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6838 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Edin H. »

julisiz es grant wrote:
hAZNADAR wrote:BALAŠEVIĆ ODBIO PJEVATI O TITU: JUGOSLAVIJA NIJE VALJALA

Balašević je u Splitu svirao četiri sata, ali je publika bila neumorna. Kao i uvijek Balašević je pričao s publikom te prvi put progovorio o osjetljivim temama i mitovima koji kruže oko njegovog imena i prezimena i njegovih stavova o ratu na području bivše Juge.

Iako nikad ne pjeva tu pjesmu, nekolicina fanova u Splitu je sinoć tražila od Balaševića da zapjeva "Računajte na nas", koju je napisao krajem sedamdesetih godina. Balašević je izričito odbio pjevati pjesmu.

"Djeco, okanite se tih tema. Večeras je tu s nama Dino Rađa, velikan svjetskog sporta. Takve stvari vas trebaju veseliti, a ne Jugoslavija. Jugoslavija nije valjala, da je valjala ne bi se onako krvavo raspala. Mene zovu jugonostalgičarem, ali ja sam jugoplastičar, meni nedostaje Jugoplastika, meni samo nedostaju ta vremena, a ne ta država", rekao je Balašević na iznenađenje mnogih.

http://www.index.hr/black/clanak/permalink/1031302.aspx
https://www.vesti.rs/Vesti/Balasevic-od ... ljala.html
Vaaaaau, koja vijest...idioti ne znaju da tu pjesmu ne pjeva već više od 30 godina. Kao što je i sam objasnio u pjesmi Requiem sa albuma Panta rei iz 1988. godine.
Pa sta onda pegla narod cetiri sata, to je jedina pjesma da valja. :oops:
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#6839 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by golman »

..."sumnjaju neki da nosi nas pogrešan tok"....


sumnje su bile opravdane :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6840 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
hAZNADAR wrote:BALAŠEVIĆ ODBIO PJEVATI O TITU: JUGOSLAVIJA NIJE VALJALA

Balašević je u Splitu svirao četiri sata, ali je publika bila neumorna. Kao i uvijek Balašević je pričao s publikom te prvi put progovorio o osjetljivim temama i mitovima koji kruže oko njegovog imena i prezimena i njegovih stavova o ratu na području bivše Juge.

Iako nikad ne pjeva tu pjesmu, nekolicina fanova u Splitu je sinoć tražila od Balaševića da zapjeva "Računajte na nas", koju je napisao krajem sedamdesetih godina. Balašević je izričito odbio pjevati pjesmu.

"Djeco, okanite se tih tema. Večeras je tu s nama Dino Rađa, velikan svjetskog sporta. Takve stvari vas trebaju veseliti, a ne Jugoslavija. Jugoslavija nije valjala, da je valjala ne bi se onako krvavo raspala. Mene zovu jugonostalgičarem, ali ja sam jugoplastičar, meni nedostaje Jugoplastika, meni samo nedostaju ta vremena, a ne ta država", rekao je Balašević na iznenađenje mnogih.

http://www.index.hr/black/clanak/permalink/1031302.aspx
https://www.vesti.rs/Vesti/Balasevic-od ... ljala.html
Vaaaaau, koja vijest...idioti ne znaju da tu pjesmu ne pjeva već više od 30 godina. Kao što je i sam objasnio u pjesmi Requiem sa albuma Panta rei iz 1988. godine.
Vidi Uliksa sto zna Balesevicevu terminologiju :) Respekt, nisam to ocekivao od tebe :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6841 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by ExNihilo »

Šta ti Bato kažeš na Balaševićeve izjave o Jugoslaviji?
User avatar
dale cooper
Posts: 31354
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6842 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

Kako vrijeme prolazi i ja se osjećam slično kao Balaš. Nedostaje mi način življenja i pojedine stvari iz te države.
Ali teško da se više mogu nazvati jugonostalgičarom, ako sam se ikada zaista tako i osjećao.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6843 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by ExNihilo »

Dobro, ti nisi pisao neke od najpoznatijih pjesama o Titu. :D
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#6844 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Men_of_Numenor »

Jugoslavija je bila dno dna od države. Sigurno, imali smo i dobrih stvari ali 70% ih nije valjalo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6845 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by insomnia78 »

ExNihilo wrote:Dobro, ti nisi pisao neke od najpoznatijih pjesama o Titu. :D
:lol: :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 31354
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6846 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Dobro, ti nisi pisao neke od najpoznatijih pjesama o Titu. :D
Doduše. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#6847 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by HAVANA »

dale cooper wrote:Kako vrijeme prolazi i ja se osjećam slično kao Balaš. Nedostaje mi način življenja i pojedine stvari iz te države.
Ali teško da se više mogu nazvati jugonostalgičarom, ako sam se ikada zaista tako i osjećao.
Bilo i proslo.Vise nikad nece biti.Nema svrhe patiti za tim.Mnogo je lijepog za sjetiti se,ruzno je pobijedilo...Jebat im mater,svima.Danas,sutra,u se ,na se i podase...Nije valjalo ono,nek uzivaju u ovom.Svi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6848 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by insomnia78 »

Imao sam 23 godine kad sam je napisao ('Računajte na nas', op.a.) i volio sam Jugoslaviju kroz pobjede u fudbalu i na olimpijadi. Bila je to moja firma, no greška je bila kad sam spomenuo Tita. Napravio sam savršenu parolu, na žalost", pričao je Balašević

Drugi put Tita sam u pjesmi spomenuo namjerno, bio sam u vojsci i želio sam vidjeti Oliveru i malu Jovanu. Zbog toga bih pjesmu posvetio feldmaršalu Göringu, a ne maršalu Titu. Proračunato i ciljano napravio sam ljigu i nije mi žao. Treća pjesma 'Requiem' je bila prva u tadašnjoj državi koja je Tita trebala spustiti na ljudsku razinu. Međutim, ono što sam najavljivao stihom: ‘Jednom će se neki lik baciti i na tvoj spomenik…’ prebrzo se dogodilo pa pjesma nije ispala antititoistička nego titoistička. Stoga su je podržavali oni od kojih sam očekivao probleme."
User avatar
dale cooper
Posts: 31354
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6849 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

HAVANA wrote:
dale cooper wrote:Kako vrijeme prolazi i ja se osjećam slično kao Balaš. Nedostaje mi način življenja i pojedine stvari iz te države.
Ali teško da se više mogu nazvati jugonostalgičarom, ako sam se ikada zaista tako i osjećao.
Bilo i proslo.Vise nikad nece biti.Nema svrhe patiti za tim.Mnogo je lijepog za sjetiti se,ruzno je pobijedilo...Jebat im mater,svima.Danas,sutra,u se ,na se i podase...Nije valjalo ono,nek uzivaju u ovom.Svi.
Ja se samo nadam da će neko, nekada imati dovoljno snage, pameti i vizije da od ove zemlje napravi mjesto vrijedno življenja.
Last edited by dale cooper on 11/03/2018 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6850 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:Šta ti Bato kažeš na Balaševićeve izjave o Jugoslaviji?
Prdmnjevam da me pitas za ovu recentnu navodno izgovorenu na koncertu u Spaladium Areni?
Post Reply