Zviz wrote:beniciodeltoro wrote:zateznistub wrote:
Ovaj tekst o djeci je čista patetika koji je najvjerovatnije sastavio neki Bošnjo koji nije bio najvjerovatnije ni rođen prije rata a na Facebooku je učlanjen u grupu "vrati nam se Maršale"
Čak i u mnogim sredinama gdje je bilo multinacionalno i gdje su se mnogi slagali i poštovali međusobno čestitali su se vjerski praznici i djeca (sa roditeljima ili bez) su išli jedni drugima kada su bile slave ili bajrami i jeli su baklave i hurmašice, kada su bili rođendani često je se gledalo koliko dolaze prijatelja muslimana pa se gledalo da se odvoji oval bez svinjskog mesa (osim ako su ti muslimani rekli da ne gledaju na to i jedu svinjetinu)
Ima i ona priča što je ispričao Dino Merlin kada su mu u onom multi kulti Sarajevu došli 2 Jugoslavena u duši Zdravko Čolić i Goran Bregović na bajram jer su ga smatrali prijateljem i voljeli ga pa kad je Merlin pitao mater da li zna ko su oni odgovorila je "Znam. Šejtani ko i ti"
Da ne pričamo o malo ružnijim stvarima gdje je šupak Kusturica za društvo naručivao pice pa namjerno za muslimane prijatelje naručivao picu sa svinjetinom.
Da je prije bilo više poštovanja i manje predrasuda prema drugačijem to stoji ali taj mit da se nije znalo ko je ko, čak i u školi je čista budalaština i ovako nešto može samo neki balo napisati ko ne pamti ono vrijeme
Da ne pamtim Sarajevo bi povjerovo mnogo sta. Vjerovo ili ne, znali su oni koji su od takvih infomacija u svom mozgu crtali razlike - a tih u moje doba je bilo malo! Jako malo! Ja sam isao davnih dana u SA u skolu, ni mene ni moje roditelje nije zanimalo ko je ko. Zapravo ja nisam imao blage veze ko je ko osim da smo svi imali po ime i prezime, pa neko vako neko nako.
Eto ti ili ja ili bilo ko znamo šta su ljudi crtali u svojim mozgovima
Ne zanimati ko je ko i ne znato ko je ko je velika razlika. Jedno je reći "Mene ne zanima šta je Boris, važno je za mene da je dobar čovjek i prijatelj" a drugo je reći "Ne znam šta je Boris da me ubiješ"
Ljudi su prije poštovali, uvažavali što su različiti, poštovali ili čak išli na slave i praznike prijateljima i komšijama druge nacionalnosti ali da se nije znalo ko je ko je jedan običan mit i laž
sinuhe wrote:To je potreba da se ratna desavanja stave u okvir vjekovne mrznje a mozda je covjek iz jednonacionalne sredine pa mu je neko nesto pricao.
A zapravo bi i danas zivjeli u Jugoslaviji da ne propade SSSR.
Pričao mi Dino Merlin iz jednonacionalne sredine koji zna manje o prijeratnom Sarajevu od Zviza kako su mu došli Brega i Čola na bajram jer su valjda bili jedni od onih (kojih je u ono doba bilo veoma malo) koji su znali da Edin zvani Dino slavi drugačiji praznik od njih
O kakvoj potrebi za argumentacijom o vjerovjekovnoj mržnji pričaš? Pa Sarajevo je i prije rata bilo poznato kao multikulturalno i to svjesno u pozitivnom smislu, to što su neki nacionalisti i političari to zloupotrijebili i od toga stvorili razlog za rat ne znači da se nije poznavala razlika u pozitivnom smislu između Petra i Hasana kao npr. danas u sredinama gdje žive Bošnjak i Hrvat gdje skupa rade, žive i komuniciraju i kada su bajrami i i božići čestita se i časti se na poslu i u društvu.
Ironija je da upravo oni iz jednonacionalnih sredina imaju tu iluziju da kada bi prije rata jednog Sarajliju zaustavio i pitao pitanje za milion maraka "Ko slavi bajram? Tvoj komšija Meho ili tvoj komšio Stipe" da bio ovaj morao iskoristiti džoker i nazvati svog rođu iz ruralne jednonacionalne sredine